R*K* Bond van P* T* T*-Personeel StPetrus"* De Bedelares van Saint-Sulplco. Protest- en Propaganda-vergadering. Een motie tegen salarisverlaging aangenomen. FEUILLETON. meerite. Hij arriveerde te 2 uur per auto ën werd in de raadzaal verwelkomd door het ge meentebestuur. Van de gelegenheid tot het ver krijgen eener audiëntie werd gebruik gemaakt door het bureau van Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, en verschillende autoriteiten. Na afloop der audiëntie bracht de Commissa ris, vergezeld van het gemeentebestuur, een be zoek aan de woningen van de Woningbouwver- eeniging „Werkmansbelang", speciaal voor het bezichtigen der nieuwe arbeiderswoningen aan de N. J. Hartestraat en de kleine middenstands woningen aan de Van Steenbergenlaan. In een tweetal woningen werd een bezoek gebracht. De Commissaris betuigde aan het bestuur der ver eeniging dat voor de ontvangst »'n deze buurt tegenwoordig was, zijn ingenomenheid met het geen het in het belang der volkshuisvesting heeft weten tot stand te brengen. (Tem Crt AXEL Vragen van een raadslid. In een schrijven van den heer C Hamerlink, lid van den gemeente raad alhier zijn aan B. en W. de volgende vra gen gesteld: 1. Zijn B en W bereid aan den Raad in de eerstvolgende zitting of zoo noodig in de daarop volgende, mede te deelen: a. of, en zoo ja, welke voorwaarden aan de aan de Compagnie Neerlandaise de i'Azote ge vestigd in onze gemeente, verleende vergun ning krachtens de Hinderwet zijn gesteld? 2. Indien mocht blijken, dat de gevolgen der verleende vergunning aan genoemde Comp. door B en W niet waren voorzien, zijn zij dan alsnog bereid om ten spoedigste krachtens art 17 der wet nieuwe voorwaarden op te leggen ter uitsluiting van schade aan eigendommen en ge zondheid en hinder van ernstigen aard, b.v. het ongeschikt maken van woningen en het ver spreiden van vuil of walgelijke dampen (art 11c der wet) welke bij voortduring in zoo ernstige mate wordt aangebracht? 3. Wanneer echter wel voorwaarden van vol doenden waarborg zijn gesteld, zijn B en W. dan niet van oordeel, dat onverwijld, met alle middelen die hun daartoe ten dienste staan, ae naleving der voorwaarden moet worden afge dwongen, teneinde de omwonenden op bevre digende wijze uit hunne benarde positie te be vrijden? Gemeenteraad De agenda voor de raadsver gadering op aanst. Dinsdag bevat de volgende punten: Notulen ingekomen stukken en nededeelin- geB- Ül Benoeming lid van de steuncommissie wegens bedanken van dhr. Van de Bilt. Verzoek van C Swets om aankoop van grond achter perceel E 54 in de Oosterstraar en M. van Doeselaar om 2 perc. in de Pr. Hendrik straat. Verzoek van Concordia en Orelio om repetitie te houden in de openbare school. Verzoek om restitutie te verleenen van de rij wielbelasting aan werkloozen. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur om f 180, wegens aanschaffing van plaatwerk (leermid delen). Wijziging begrooting 1931. n Aanbieding gemeenterekening 1930. Id. begrootingen 1932. Rapport over de afgraving van den dijk bij Ronde Putten. HULST. R.K. Middenstandsvereeniging. In een Maan dag jl. gehouden vergadering der Hanze-afdee- ling Hulst heeft het bestuur besloten na den Hanze Landdag af te treden HONTBNISSE. Gemeenteraad In de: zitting van Dinsdag jl. staakten de stemmen over het voorstel tot ver koop van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf aan de PZEM voor een bedrag van f 100.000. Met algemeene stemmen is besloten, de oe- lastingen te verhoogen met 50 opcenten op de 115) De dokter snelde toe op den gewonde, wiens oogen fonkelden met somberen glans. Raymond Schloss en de oude Madeleine ston den als aan den grond genageld, zij hadden de kracht niet zich te verroeren en de echtgenoot van Henriette was nog bleeker dan de zieke. Zijn knie8n knikte. Deze plotselinge verschijning deed hem sid deren van angst. Raoul strekte zijn arm dreigend naar Gilbert Rollin uit en met schrille, onheilspellend klin kende stem riep hij hem toe: De vicaris van Saint-Ambroise weet alles, Gilbert Rollin, ga van hier, ik iaag u weg. Gilbert deinsde terug, buiten zichzelven van ontzetting Ga van hier, herhaalde Raoul, ga heen moor denaar Meer kon hij niet zeggen,, hij was uitgeput van aandoening. Een stroom bloed kwam over zijn lippen en hij viel achterover in de armen van den dokter. Madeleine slaakte een angstige gil en Ray mond Schloss snelde met een dreigend gebaar en blakend van woede op Gilbert 00e: hij greep hem met beide handen bij de schouders en met zijn gelaat dicht bij het zijne riep hij hem toe: Wanneer hy sterft, dan hebt ge ook zijn Gisteren werd de aangekondigde gecombi neerde vergadering van de afdeelingen Zeeuwsch-Vlaanderen (Hulst en Sas van Gent) 'n hotel „De Graanbeurs" te Hulst gehouden. Uit alle deelen van het gewest waren de pest mannen opgekomen, zoodat de vergadering flink bezocht was. De heer Janssen, voorzitter van de afdeeling Hulst, die presideerde, opende ten drie uur de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord in het bijzonder tot den bondsvoorzitter, den heer M. van den Broek uit Utrecht, den spre ker van den dag. Hij deed voorts mededeel) ig van verhindering van den geestelijken adviseur pastoor Verhoeven, die wegens een ondergane operatie in het ziekenhuis te Sluiskil wordt ver pleegd terwijl ook van den geestelijken adviseur der afdeeling Sas van Gent kapelaan Jos. A- driaansens, bericht van verhindering was ont vangen. Dan gaf hij het woord aan den heer van den Broek. Deze ving zijn rede aan met het uitspreken van woorden van hartelijke waardeering aan het adres van den „vriend van het postperso- neel", pastoor Verhoeven. Hij sprak het ver trouwen uit, dat de aanwezigen niet zouden na laten, voor hetspoedig herstel van den „postpas toor" te bidden. Daarna kwam spr. tot het onderwerp van zijn rede: „De Huidige Toestand". Allereerst lever de spr. een uitvoerige critiek op de geste van de P.T.T-Directie, die, ondanks de heersclien- de crisis, voortgaat met het automatiseer en van den telefoondienst, waardoor tal van ambtena ren zullen worden gedupeerd. Ook het onder brengen van den telegraafdienst bij den post dienst vormt een ernstige bedreiging, daar ook hiervan inkrimping van personeel het gevolg zal zijn. Het voornemen moet bestaan, den tele graafdienst mettertijd geheel ten laste van den postdienst te brengen en enkel nog Amsterdam, Rotterdam en Den Haag een zelfstandig tele graafkantoor te doen behouden. De automati seering van den telefoondienst zal bovendien vele perspectieven voor het personeel wegne men. Vervolgens wees spr. op de kosten, aan het automatiseeren van de telefoon verbonden. Met ingang van 1 November zal in 5 districten van ons land reeds een aanvang worden gemaakt met centralisatie, hetgeen naar schatting der tien a veertien mllioen gulden zal kosten. Er is wel voorloopig slechts acht ton voor de eerste werken gevoteerd, doch spr. is er van overtuigd dat de raming van dertien a veertien millioen een slag in de lucht is. Het geheele plan kan wel 20 a 25 milloen kosten. Spr. begrijpt niet, hoe vooral in dezen tijd van crisis aan zulk een millioenenplan sanctie kon worden ver leend. In het tweede gedeelte van zijn rede stelde spr. de salariskorting aan de orde. Spr. i ing de lijdensgeschiedenis na van het PTT-personeel gedurende het laatste tiental jaren Hoe de re geering er tijdens den) oorlog op heeft gewe zen, dat het bedrijf zichzelf moest bedruipen. Hoe daarna de begrooting van het PTT-bedrijf niet alleen kloppend is gemaakt, doch boven dien een vier millioen overschot werd -verkre gen. Het personeel is door allerlei omstandig heden bijna doorloopend de dupe geworden en desondanks komt de regeering thans met een voorstel tot salariskorting. Wel heeft, de oegee- ring de minimum-salariss eneenigszins willen ontzien, doch het staat, aldus spr., als een paal boven water, dat de salarissen momenteel van di enaard zijn, dat elke korting onrechtvaardig dood op uw geweten. Ga heen, moordenaar, ga heenl Hij gaf hem een forschen stoot zoodat hij naar de deur tuimelde. Gilbert vluchtte. Zal hij nu nog kunnen blijven leven? riep de dokter in wanhoop uit. Alle's waï ik reeds be reikt had, is door dien ellendeling verwoest, nu zal er een tweede wonder moeten gebeuren cm hem te redden, een tweede wonder, mogen wij daarop hopen? TWEEDE DEEL. De tweelingzusters. I. Zes maanden waren er verloopen sedert den noodlottigen nacht waarin de vicaris van Saint Ambroise verwond werd. Al de bekwaamheid en al de toewijding van den gepensionneerden officier van gezondheid waren er toe noodig om hem ten tweede male te redden na den vreeselijken schok, dien hij te doorstaan had gehad toen hij van Gilbert Rollin men weet onder welke omstandighe den den dood van den graaf Emmanuel d'Ayreynes vernam. Zijn toestand was weer even gevaarlijk als in het begin. Eindelijk, dank zij de zorgen die sr aan hem besteed werden en dank zij het ijzersterke ge stel van den zieke en zijn vurig verlangen om te blijven leven, werd het gevaar nogmaals be- moet worden genoemd. Spr. betoogt dan aan de hand van uitspraken van tal van economen, dat van loonsverlaging geen heil te verwachten is en citeert daarbij o.a. ook een verklaring van minister Verschuur, volgens wien een loonda- l'ng tegelijkertijd een verergering van de crisis zou beteekenen. Het spijt spr., dat minister de Geer zich ten dezen richt naar de liberale eco- men, wier opvattingen lijnrecht staan tegen over die van de christelijke, meer speciaal de katholieke deskundigen. Scherp becritiseert spr. dan de houding van de neutralen en de modernen, die van een en ander een politiek spelletje trachten te maken en hiervoor de „christelijke regeering" verant woordelijk stellen. St. Petrus wenscht hier niet aan mee te doen doch wenscht de feiten zake lijk te bezien en een zakelijke actie te voeren. St. Petrus zal met argumenten aantoonen, dat deze loonsverlaging onrechtvaardig is. Spr. me moreert dan tal van courantencitaten, waaruit blijkt, dat de verlaging door bladen van aller lei richting wordt afgekeurd en gewezen wordt op andere bronnen, die de regeenng kan aan boren, waardoor een korting op de ambtena rensalarissen kan worden voorkomen. Spr. wijst er in dit verband mede op, hoe de regeering de belastingen met 60 millioen heeft verminderd en hoe thans de ambtenaren zullen moeten me dehelpen om de begrooting in evenwicht te brengen. Hij wijst tevens op het feit, dat vol gens de leeningswet tot op heden f 200 mil lioen zou moeten afgelost zijn terwijl in werke lijkheid reeds 500 millioen is afgeschreven. Ook in dit verband noemt spr. de voorgenomen sala riskorting ongemotiveerd. Aan het slot van zijn rede herdacht spr. den ontslapen katholieken staatsman, Mgr. Kiens, wiens groote genegenheid óók voor de ambte naren spr. schetste en met tal van pakkende voorbeelden illustreerde. (Daverend applaus) De volgende motie werd da nuit de vergade ring voorgesteld en met algemeene stemmen aangenomen: De afdeelingen Hulst en Sas van Gent van den Ned. R.K. Bond van PTT-personeel ,St. Petrus" in vergadering bijeen op 27 Sep tember te Hulst; gelezen de door de Regeering aangekondigde salariskorting der Rijksambtenaren ter ge deeltelijke dekking van het tekort op de Saatsbegrooting 1932; overwegende, dat de salariskorting in 1923 en 1925 den ambtenaren opgelegd, door de technische herziening van 1928 we gens de beperkte middelen door de Regee ring daarvoor beschikbaar gesteld niet we der in evenwicht zijn gebracht; overwegende, dat in 1930 bij de begroo- tingsdebatten de achterstand der salaris sen door de Regeering is erkend; overwegende tevens dat de toestand niet in die mate op de Nederlandsche bevolking drukt dat den ambtenaren op een ïitzon- derlijke wijze een extra belasting mag wor den opgelegd, doch door de Nederlandsche bevolking evenredig moet worden gedra gen; keuren de aangekondigde salariskorting, als zijnde onrechtvaardig, af; verzoeken het Bondsbestuur met de R.K. Centrale van Overheidspersoneel, een alge meene actie te organiseeren en alle geoor loofde middelen en maatregelen te treffen om de aangekondigde salariskorting te voor komen. zworen en de jonge geestelijke, op den rand van het graf nog gered. Vijf maanden lang had Raoul d'Areynes tus- schen leven en dood gezweefd, toen trad de be terschap in, gedurende een maand was hij her stellende en toen mocht hij voor het eerst uit gaan en zich ter kerke begeven om er voor het eerst weer de mis te lezen. In die zes maanden was er heel wat voor gevallen. Henriette Rollin, ofschoon zij niet minder ernstig ziek was geweest dan haar neef Raoul, was spoediger genezen dan hij en toen haar helderheid van geest terugkeerde werd haar genezing bespoedigd door het zien van haar dochtertje. De arme vrouw kon niets van de vreeselijke waarheid vermoeden, zij wist niet dat haar ei gen kind gestorven was en dat men 't lijkje had verborgen om er een van de kinderen, die aan Jeanne Rivat ontstolen waren, voor in de plaats te leggen. Met moedrlijke teederheid nechtte zij zich aan het kleine schepseltje, dat zij haar eigen vleesch en bloed waande; Marie Blanche was voor haar het voorwerp van onbegrensde liefde Geen jonge moeder kon haar kind méér ver afgoden. Tegelijk met dè gezondheid was ook de wel vaart tot Henriette teruggekeerd, meer nog, de rijkdom, die in de plaats getreden was voor de ellende, waarin de verkwistingen van Gilbert haar gebracht hadden en die alle zorgen voor de toekomst wegnam. De jonge vrouw had met droefheid den dood Nadat nog eenlgë vragen door "den bondsvoor zitter waren beantwoord, werd de vergadering door den heer Janssen met een dankwoord spe ciaal aan den heer van den Broeck gesloten. personeele belasting, 50 opcenten op de vermo gensbelasting en 60 opcenten op de gemeente fondsbelasting. KOEWACHT Ongelukkige val. Zaterdag is in de Brou werij van den heer E. Dierick de werkman H S. achterover in een kelder gevallen. Hij liep een hersenschudding op en overleed den vol genden morgen. NIEUW-NAMEN. Bezoek Commissaris der Koningin. In gezel schap van den burgemeester bracht de commis saris der Koningin Dinsdag jl. een bezoek aan de breigoederen fabrieken alhier. Achtereen volgens werden met veel belangstelling de in richtingen bezichtigd van de heeren L van Broeck, H Bogaert en Fr. Kindt. De hooge bezoeker gaf over een en ander zijn bijzondere voldoening te kennen. ST. JANSTEEN. Brand. Woensdagmorgen is de landbouw- schuur van den landbouwer J I alhier met het zich daarin bevindende gerief en eenig ge- dorscht stroo door brand vernield. Het vee kon gered worden. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. BIERVLIET. Gemeenteraad. In de Woensdag gehouden raadsvergadering, waarin de heer De Kok afwe zig was, deelde de voorzitter mede, dat door B. en W. aan de landbouwers een circulaire is ge zonden, waarin wordt aangedrongen zooveel mo gelijk inwonende arbeiders te werk te stellen Ingekomen is een verzoek van elf caféhou ders om den grondslag „biljarten" in de perso neele belasting te doen vervallen. De beslissing hierover wordt aangehouden tot de behandeling van de begrooting van 1932. Onder dankzegging wordt aanvaard een foto van Prinses Juliana, geschonken door mevr. Fremouw—Maarleveld te Naardwijk. In verband met de onverbindendverklaring van de verordening tot bepaling van maximum snelheid voor motorrijtuigen door den kanton rechter te Oostburg wordt deze verordening op nieuw vastgesteld. Besloten wordt tot toelating van het nleuwbe noemde raadslid, de heer J. van Hout gekozen verklaard in de vacature De Kok. De gemeenterekening over 1930 wordt voor loopig vastgesteld als volgt: gewone dienst ontv f 81.543, uitg. f 79.791, kapitaal dienst ontv en uitg. beiden f 1565. Bij de rondvraag vraagt de heer De Putter, hoe het staat met het aanleggen van de vuilnis belt te Driewegen De voorzitter antwoord, dat tot nog toe geen geschikt terrein gevonden is. De heer Noeije geeft in overweging den eige naar van de tronkboomen van den Noorddijk te verzoeken, deze boomen op te snoeien, daar ze thans hinderlijk zijn voor het verkeer. Verder vraagt hij, of het niet mogelijk is, ter voorko ming van ongelukken, de leerlingen van de R.K school en va nschool B van den openbaren weg te houden. De heer Michielsen informeert, waarom niet alle personen, die werkzaam zijn geweest bij het blusschen van den brand in den Paulinapolder hiervoor, belooning hebben ontvangen. De voorzitter antwoordt, dat alleen die per sonen zijn beloond die door hem zijn aange steld. ,Mid. crt Schuur afgebrand. Donderdagmorgen is de schuur van den landbouwer E v d H in den Pan linapolder geheel afgebrand. Twee paarden kwamen in de vlammen om terwijl voorts eeni- ge hopen graan verloren gingen. Verzekerinp^ dekt de schade. SLUISKIL. Een groot plan. Naar we vernemen zou de Amoniakfabriek binnenkort overgaan tot een van haar oom vernomen, maar de moederliefde had die droefheid weldra verdreven. Zeker, zij vergat den grijsaard niet, die altijd een vader voor haar geweest was* zij had een diepe genegenheid bewaard voor haar edelmoe- digen oom, dien zij door haar huwelijk zooveel verdriet berokkend had, zij hield zijn nagedach tenis hoog in eere, maar de tranen die zij om hem geschreid had, waren toch spoedig ge droogd. Om het regelen van de nalatenschap te be spoedigen en zooveel eerder in net bezit te ko men van het vruchtgebruik, dat aan ?4jn vrouw en vervolgens aan zijn dochter was nagelaten, had Gilbert Rollin, voorzien van een gelegali seerde volmacht van Henriette, zich naar net kasteel Fenestranges begeven, waar dokter Per tuiset de belangen der nicht van den overledene zijn besten vriend, met de grootste nauwgezet heid behartigde. De bij de wet voorgeschreven formaliteiten waren spoedig volbracht, de aanspraken van Henriette Rollin, geboren d'Areynes wettig er kend en zij in het genot gesteld van het vrucht gebruik over het fortuin van graaf Emmanuel d'Areynes, welk fortuin zelf, zooals wij weten onaangeroerd moest blijven; een vruchtgebruik, dat aan de moeder van de kleine Marie Blanche was toegekend tot op den dag dat haar dochter zou huwen of meerderjarig zijn. (Wordt vervolgd) i i 1 V 1

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2