.BLACKBIRD* Ingezonden. •Handelsberichten Gemengd Jiienwo. Boeken Cijdsehr. Voor do Vrouwen. (9) HEEREN BAAI Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. VUU>6NMOWBEM DE APPELOOGST BEGINT! In Duitschland schijnt het er met de appels goed voor te staan, hoewel men ook daar wat minder regen tegen den oogsttijd had gewenscht Van links naar rechts: Het plukken der appels, die in manden worden verzameld, de voorraad gereed voor 't vervoer. verdacht dat hij op 31 Juli te Eede J F Ver- beke heeft geslagen. Eisch en uitspraak f 10 of 10 dh. J L de B, 35 jaar, zonder beroep te Honte- nisse, werd verdacht dat hij op 4 Augustus i931 te Hontenisse P A de Boeij en R M de Boeij op den grond heeft gegooid. Eisch en uitspraak f 16 of 8 dh. IngMtDéen Mededeeltng 825 ECHTE FR1ESCHE a s_ ^20-50cf. perons^ cAielange van rijpe tabakken f Gieten van kamerplauten. Als een bloemist een plant verkoopt, volgt als regel de vraag: „Hoeveel en hoe vaak moet ik gieten?" Een kort en afdoend antwoord op deze eenvoudige vraag is niet te geven, omdat aller lei omstandigheden het gieten beinvloeden en degene, tot wien deze vraag gesteld wordt, daarvan gewoonlijk niet op de hoogte is. Water is noodig voor den opbouw van het plantenlichaam, een zeer groot deel van het piantenlichaam bestaat uit water en daarnaast dient het water als transportmiddel van de voe dingstoffen. Het door de wortels opgenomen plantenvoedsel wordt door het water naar de bladeren vervoerd waar door scheikundige om zettingen dit voedsel wordt bereid. Al het over tollige water ontsnapt via de bladeren, het ver dampt. Planten, die sterk groeien en groote, sappige bladeren hebben, verlangen veel voedsel en hun verdampingsoppervlakte is groot, verlangen dus ook veel water. De toestand waarin de plan ten verkeeren, of ze in hun groei- of in de rust periode verkeeren, zijn natuurlijk ook van zeer grooten invloed. Gedurende de rustperiode tracht men met zoo weinig mogelijk water te volstaan, doch indien de planten gedurende de wintermaanden in een gestookte kamer staan, dan wordt men wel gedwongen hiervan af te wijken. Daarom plaatst men'in de winter maanden de planten zoo ver mogelijk van de warmtebron af en zoo mogelijk in een vorst- vrije kamer. De manier waarop gestookt wordt en of er vaak gelucht wordt spelen eveneens een groote rol. Giet nooit willekeurig of met machinale regel maat, maar alleen dan, als de plant behoefte heeft aan vocht. De groote moeilijkheid is nu maar om te bepalen wanneer zulks het geval is Nu beveelt men wel allerlei hulpmiddeltjes aan, het kloppen tegen den pot en de kleur van den grond en die van den pot, doch al deze dingen zeggen den leek weinig, kunnen hem of haar zelfs leelijke parten spelen. Als men de planten water geeft, dan doe men dat goed. Het geknoei van gieten op de schotels onder de potten is verkeerd, uitge zonderd voor Cyclamen, doch bovendien is het tij droovend, evenals het gieten boven op de pot ten. Het meest eenvoudige is de pot in het giet water zoo lang onder te dompelen, totdat deze geheel van water is doortrokken. Het te gebrui ken gietwater moet dezelfde temperatuur heb ben als de omgeving en daarom nemen we tij dens de wintermaanden lauwwaim water. We houden den pot zoo lang onder water tot het borrelen der luchtbellen over is en laten dan alles uitlekken, alvorens de potten weer op de schotels te plaatsen. Door dit zoogenaamde doopen, wordt tevens de lucht ververscht. Indien men zijn planten gadeslaat, ziet men aan het uiterlijk der planten wel of ze vocht noodig hebben en ook in de wintermaanden sproeie men de planten geregeld af. Zieke of kwijnende planten zijn nimmer met meer of minder gieten te genezen, doch moeten uit den pot genomen worden voor een nader onderzoek. Men gaat dan na of de wortels goed gezond zijn, of de aarde verdroogd of zuur i§ en verwijderen alle zieke of aangetaste wortels. De aarde wordt zoo noodig door betere verven- gen en aanvankelijk geeft men weinig vocht. Waar evenwel het verpotten in den winter een ware krachtproef is voor de planten, hierbij worden zeer veel wortelhaartjes vernietigd, gaat men hiertoe niet anders over dan in dringende gevallen. Laat bij het watergeven nooit water op den bodem der schotel staan, want slechts weinig planten zijn tegen een langdurig voetbad be stand, terwijl het tevens de lucht van onderen afsluit. Bovendien blijft dan de aarde onder in den pot te lang nat en gaat gemakkelijk tot verzuring over. Het gevaar van friseeren. De medische Academie van Parijs is van mee ning, dat de Fransche vrouwen zich nog altijd niet bewust zijn van de gevaren, die haar bij het onduleeren bedreigen. De Academie heeft, daarom reeds geruimen tijd een commissie sa mengesteld, die zich met het onderzoek van de ze kwestie belast heeft. Het verslag, dat deze commissie thans gereed heeft, legt er den na druk op, dat in Frankrijk over het algemeen veel te veel gebruik gemaakt wordt van licht ontvlambare vloeistoffen. Afgezien van het brandgevaar zijn zoowel de klanten als de ccif feurs daarbij aan de schadelijke uitwerking der ingeademde gassen blootgesteld. Een controle op het gebruik van dergelijke vloeistoffen schijnt vrijwel onmogelijk, hier kon slechts een algemeen verbod afdoende hulp verschaffen, Volgens liet verslag der deskundigen bevatten ook nog verschillende soorten haarwater-stof fen die in 1916 uitdrukkelijk verboden werden, daar de gassen, die zij ontwikkelen, gevaarlijk zijn voor het hart en longen en zelfs den doc.d kunnen veroorzaken. De Academie heeft daarom aangeraden, het gebruik van al deze nadeelige stoffen nog eens en altijd te verbieden. De dood van mevrouw Maillard in Caen heeft verder de aandacht op de gevaren der electri- sche krultangen op zich gevestigd. De over ledene had zoo'n tang gebruikt en was daarbij door den electrische stroom gedood. De stroom, die eenvoudig voor de verwarming van het ijzer diende, was, daar het water als geleiding dien, de, door haar lichaam gegaan en had haar di rect gedood. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) L. S. Mogen wij Uwe aandacht vestigen op de TERESIA-NOVENE, welke in ons Teresi a-Heiligdom van 24 Septem b^r tot 3 Oct. wordt gehouden. Aan een ieder bieden wij gaarne de gelegenheid bijzondere intentie's voor deze novene aan te bevelen. Men kan zich rechtstreeks tot den Pastoor wenden of aanmelding en opgave doen bij de Zelatri- cen. Offertjes worden nog steeds gaarne aan vaard. Het post-ch.-biljet, het gironummer 164536, kan daartoe eventueel van dienst zijn. Op Zaterdag 3 October hopen we ons eerste St. Teresia-Feest te vieren met Hoogmis te 10 uur en H Lof te 3 uur Avondoefening te 7 uur. Op Zondag 4 October H. Missen te 7 uur, 9 en lluur met H Lof te 2 uur. Te 3.30 uur Teresia- huldiging door de Zelatricen uit 't Land van Cadzand en N.-Brabant. Gedurende het Octaaf elke dag H Lof te 3 uur. Op Zondag 11 October H Missen te 7 uur en 10 uur met H. Lof te 2 uur. Te 3.30 uur Teresia- huldiging door de Zelatricen ut't Land van Hulst. Op Zondag 18 October bedevaart der Vrou wen H Familie's. Op Zondag 25 October bedevaart der Man nen H Familie's. De ben. pastoor van Heikant E. DOENS. Handelsregister. Wijzigingen: Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen) P J de Bert, Aardenburg, Weststraat 73, brood- en koekbakkerij, Uitgetr. E: P J de Bert. Nieuwe E: A J Lauret Handelsnaam gewijzigd in: A J Lauret, Coop. Vereeniging Slachtvee verzekering Oostburg en Omstreken G A, Oost burg Mr P J Hennequinstraat 10 Uitgetr Be stuurslid: P de le Lijs Jzn. Gekozen Bestuurs lid: Abr. Versprille Azn, Oostburg. Opheffingen. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen) G van den Berge. Dekkerstraat 33, winkel in kruidenierswaren, tabak en sigaren. L Lijk Breskens, Dorpstraat K 57, aannemer en tim merman. V.: L Lijk Breskens; A 11 de Vos-Van Renterghem, de Jongestraat 7, scheepsbevrach ter overname van transporten, sleepdienst; Wijnhandel M J Roozekrans v.h. Gde Vos en Co. (F.) Hulst, Gentschestraat B 20; Zeeuwsch- Verkoopkantoor van „O Kay" artikelen, Groede Schoolstr A 210; Zeeuwsch-Vlaamsche Briket tenfabriek de Jongestraat 1. Faillissementen 15 September opgegeven door v.d. Graaf Co. N.V. (Afd Handelsinformaties) Uitgesproken: 14 Sept. J Bostelaar, koopman, Middelburg. R c Mr Th Portheine. Cur. Mr. M. de Groot, Middelburg. „Mittelalterliche Zwangsvollstreckung" enz. Voorts andere belangwekkende bijdragen en de gewone rubrieken: Rundschau, fur die Frauen en neue Bucher. d De kunstplaat ontbreekt natuurlijk niet. Tijdschrift voor R.K. Ouders en Opvoeders Inhoud: Red.: Bij de Kruisvaarders van St.' Jan; Het spelende kind Theo Bosman: Verzorging der spraak in het gezin. Anny B.-H.: De woorden in den steen Het kind in de Letterkunde. Gerh. Krekelberg: Religieuse Folklore in 't gezin. Wat er bij ons binnenkwam Verscheidenheden. Wraakneming van een paard In de stallen van de Cavaleriekazerne te^ Amersfoort plaagde de milicien C het paard' van luit. Kist door het -brood voor te houden en dit weer terug te trekken. Toen de milicien later weer in de stallen kwam wist het vaard „wraak te nemen" en beet C. een stuk uit zijn onderlip. Het slachtoffer is na voorloopig ver bonden te zijn, eerst naar het Militair Hcspi- taal te Amersfoort en later te Utrecht overge bracht. De Cholera-epidemie te Basra. In Basra zijn ind e laatste vier weken 415. personen aan cholera overleden. In totaal zijn 787 patiënten naar de ziekenhuizen vervoerd. De Engelsche vliegertroepen zijn geisoleerd en hebben nog geen ziektegeval te melden. Uit de omliggende dorpen en uit de woestijn komen groote groepen Arabieren, teneinde zicli te laten inenten tegen de vreeselijke ziekte. Groote partij dynamiet gestolen. Maandagmorgen ontdekten arbeiders van een steengroeve te Gesèke, in Westfalen, dat ae deur van het magazijn, waarin de springstof wordt opgeborgen, met geweld was geopend. Uit het magazijn waren drie kisten met in to taal 75 kilogram donarit en 435 alluminium hulzen ontvreemd. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* Het tweede tfeptember-nummer van Alte und Neue Welt, bevat, naast een keur platen, ver schillende schetsen van uiteenloopend karakter Zoo o.a. een Botanische schets: „Das Geheimnis des Feigenbaumes", een reisschents: „Der Gla- cier-Expres van Zermatt nach St. Moritz", een schets over het leven van de St. Elisabeth, over psaaaaaaa 9 De beste na de Swan Zdfvulter modet vanaf 5.2$ Standaard mode) vanaf ƒ4.25

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6