100 stuks Canadabootnen 60 stuks Canadatiooinen 190 stuks CanadaUuomen Landb en Veeteelt Burgert. Standen Sport en Spel. JTandelsberieilen Marktberichten HULST, Sept. 14 Graanmarkt. Middenprijs per ioo kgr. Tarwe f io a 12,, rogge f4 a 5,00. wintergerst f5 a 6,00, zomergerst f 5 a 6,00, haver f 4 a 5,00, erwten f7 a 9,00 br. boonen f 7,00, a 9,00, duivenboonen f 9.00 a 10, paardenboonen f7 a f8,00 ROTTERDAM, 14 Sept. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 585 vette runderen, 292 vette en graskalveren, 1134 schapen en temmeren, 1440 varkens. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgtRegeeringsprijs rogge f 4,50 a 5, wintergerstJf 5,00, a f6,oo zomergerst f 5, a 1 6, haver 5,00 a 6,erwten A dvBrtantlön. Loco-Burgemeester. Door B en W dezer gemeente is tot loco-burgemeester benoemd de heer C. J. Burm, 1ste wethouder en bij ontsten tenis van dezen de heer E Th Loc kef eer ?.e wet houder. Mond- en klauwzeer In den stal van den slager N alhier is mond- en klauwzeer gecon stateerd. KOEWACHT. Schoolbouw. Maandag jl. vond alhier de eer ste steenlegging plaats voor het nieuwe school gebouw. R.K, Boerenbond. Dinsdag jl. werd alhier 'n ledenvergadering gehouden vanwege den R.K. Boerenbond, waarop door den heer Nijskens, on dervoorzitter van de Tarwe Commissie Oost- Z.-Vl., de Tarwewet 1931 werd besproken. Ook werd het woord gevoerd door den heer Van Campen, directeur van den N O B, afd. Hulst Aan het einde der vergadering gaven verschil- ledne leden geheel hun oogst 1931 voor levering aan den N.C.B. op. Propaganda-wedstrijd te Goes op 13 September. Ter gelegenheid van het feit dat de Z.V.B. de zen zomer zijn tienjarig jubileum vierde werd jl. Zondag met medewerking van de Propagan da Commissie van den K N V B en het Be stuur der Zwaluwen, een propoganda wedstrijd georganiseerd op het terrein der v.v. Goes, tus- schen een vertegenwoordigend Zeeuwscli—elf tal en een Zwaluwenelftal welke wedstrijd in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Ondanks het wankele weer, woonden onge veer 4000 bezoekers de wedstrijd bij, hetgeen wel een bewijs is van de groove belangstelling die.de Voetbalsport zich in Zeeland heeft weten te veroveren. De organisatie van de wedstrijd, welke in han den van de Ver. Goes gesteld was, was af. het geheel verPep in de beste orde en op het vast stelde uur. Een woord van lof aan het Bestuur van deze Ver. is ten volle verdiend. DE WEDSTRIJD: Als scheidsrechter Koster om even voor half drie laat tossen stellen zich de volgende elftal len op: ZEELAND: Cattoir (Hulst) Dieleman (Axel) Leynse (Mburg) Dirkse (M'burg) Danielse (Goes) Hamerlinck (Terneuzen) Joziasse (Hulst) Dobbeleir (Terneuzen) Vogel (M'burg) Louwers (Terneuzen) Schrijver (Goes O O v Gelder (Vuc) v Spaendonck (Neptunus) Krom (Olympia) Vente (Neptunus) Wels (Unitas) v Opstal (Nac.) v d Wildt (Vuc) Dimaer «.Vuc) Hendriks (Vuc) v d Zalm (Vuc) Odijk (Hollandiaan) V. d. Zalm wint d entoss en verkiest met den krachtigen wind, die schuin over het veld staat in den rug te spelen. Om precies half drie brengt Vogel de bal aan het rollen. Onmiddellijk trekken de Zwaluwen ten aanval. Een voorzet van Wels sticht verwar ring in de Zeeuwsche verdediging, de oal gaat echter corner. De corner goed genomen, wordt goed ingeschoten, doch Cattoir is cp zijn post, hij kan het leer echter niet voldoende wegwer ken en tenslotte gaat de bal opnieuw corner. Uit deze corner schiet Wels hard tegen de paal waarna van Spaendonck de terugspringende bal hoog over het doel schiet. Thans komen de Zeeuwen in actie. Na den uit trap, krijgt Schrijver de bal op de lijn, een keu rige voorzet volgt, doch vindt geen enkele voor hoede-speler op zijn plaats en de bal wordt weg gewerkt. Onmiddellijk komen de Zeeuwen ech ter terug, weer is het Schrijver die de bal prach tig opbrengt, hij geeft uitstekend voor, doch Dobbeleir mist jammerlijk de hem geboden kans. Het spel golft nu op en neer, de aanvallen der beide ploegen wisselen elkaar. In deze periode krijgt Odijk schoten te verwerken van Dobbe leir en Louwers, die hem echter geen moeilijk heden opleveren. Langzamerhand komen de Zwaluwen echter geweldig opzetten doch de Zeeuwsche verdedi ging, waarin vooral Dieleman uitmunt, bezweert voorloopig al legevaar. De druk wordt echter te groot, en het is duidelijk dat een doelpunt niet lang meer kan uit blijven. Wanneer danook 12 min gespeeld is, schiet van Spaendonck op voorzet van van Gelder keihard in de 1. be nedenhoek, en volkomen onhoudbaar verdwijnt de bal in het net. (0-1) Onmiddellijk na d enaftrap zetten de Zwa luwen hun offensief voort doch verder dan cor ner brengen zij het niet. De corner wordt weg gewerkt en Zeeland trekt ten aanval. Weer is het Schrijver die de bal langs de lijn opbrengt L.n. schot wordt echter weggewerkt. De partij en gaan eenigen tijd vrijwel gelijk tegen elkaar op, beide doelen verkeeren om beurten in ge vaar. Leynsa voorkomt in deze periode een bij na zeker doelpunt wanneer hij, als Oattior reeds gepasseerd is, de bal van de doellijn terug het veld in werkt. Vrij onverwacht vergrooten de Zwaluwen hun voorsprong. Nadat b ijeen aanval de* Zeeuwen de bal was weggewerkt, belandt deze bij Krom, oeze dribbelt door de heele Zeeuwsche verdedi ging heen en geeft met een kalm schot Cat toir het nakijken (0-2) er is thans 22 min. ge speeld. - tmm Dit doelpunt is voor de Zeeuwen blijkbaar gen prikkel om zich nog meer in te spannen. Enthousiast werpen allen zich in den strijd. Snel volgen hun aanvallen elkaar op, doch ver der dan een paar corners brengen zij net voor loopig niet. Vogel komt in deze periode alleen voor Odijk te staan doch deze neemt hem de bal van voor zijn voeten weg. Aan de ander», zijde noteeren we eenige snelle rennen van Wels die bijna voortdurend onvoldoende be waakt wordt. Wanneer er 31 min. gespeeld is gaat Schrij ver er plotseling met de bal vandoor, zijn schit terende voorzet vindt Dobbeleir op de goede plaats en met een keihard schot verdwijnt de bal hoog in het net (12). Het publiek roert zich en moedigt de Zeeuwen aan. Lang duurt de vreugde echter niet. De Zwaluwen vallen ge weldig aan en nadat het Zeeuwsche doel eenige malen op fortuinlijke wijze aan een doorboring is ontkomen, doelpunt de vrijstaande Wels met een hard schot in de r. benedenhoek na 35 min spelens (13)7 Nog steeds blijven de Zwaluwen in de meer derheid. Wel doet Zeeland eenige aanvallen doch deze worden door de Zwaluwen verdedi ging onschadelijk gemaakt. Wanneer er 38 minuten gespeeld is krijgt v. Gelder de bal op de lijn vrij, geeft goed voor en Vente begaat geen fout, met een goed gericht schot verdwijnt de bal in de linkerbeneden hoek van het doet (1-4) Het spel wordt nu meer naar het midden veld verplaatst. Zeeland is thans weer meer in den aanval. Bij een der aanvallen, op het Zwaluwen-doel, mist Vogel de kans van den dag door, alleen voor Odijk staande, jammer lijk naast te schieten. Nadat nog een vrije trap even buiten het strafschop gebied naast het Zwaluwen-doel is geschoten, breekt de ïust aan. Precies half vier trapt Krom opnieuw af. Ge steund door de wind komen de Zeeuwen onmid dellijk in het offensief, enthousiast spelend, ko men zij herhaaldelijk voor het Zwaluwen doel terug Een schot van Louwers belandt naast de doelmond. Joziasse, die na een prachtige ren alleen voor doel komt, kan door zijn snelheid de bal echter niet goed meer in zijn macht krijgen en zijn schot faalt jammerlijk. Wan neer Odijk mist, hebben de Zwaluwen geluk, daar Hendriks op de lijn staande, een zeker schijnend doelpunt voorkomt. Langzamerhand komen de Zwaluwen echter meer opzetten, Cattoir krijgt het hard te ver duren, doch kwijt zich uitstekend van zijn taak Na 9 min. evenwel bezwijkt hij voor een kogel van Vente, die, na een pracht staaltje v:«n sa menspel onhoudbaar in de 1. hoek van het doel schoot. (1-5) Reeds 2 min later brengt Krom met een kop bal uit een voorzet van Wels, de stand op (1-6) De half linie der Zeeuwen, kan het tempo schijnbaar moeilijk volgen, en blijft veel te ver achter. De strijd tusschen techniek en enthou siasme, werd door de techniek gewonnen. Langzamerhand herstellen de Zeeuwen zich echter. Schrijver breekt alleen door, doch z"n schot wordt corner gewerkt. Deze wordt goed genomen, doch Joziasse schiet naast. Na sa menspel op de linkervleugel schiet Louwers ra kel ngs langs de paal. Zeeland wordt voortdu rend sterker. Odijk moet in deze periode her haalde malen handelend optreden. Wanneer hij een effectvolle bal uit zijn handen laat springen rekent ieder reeds op een doelpunt, doch hij herstelt zich en met een machtigen sprong werkt hij het leer corner. Een pi acht schot van Louwers stelt hem onmiddellijk daar na opnieuw op de proef, doch weer weet hij met verbazingwekkende lenigheid de bal Te be reiken. Het succes komt na, evenwel aan de andere zijde want, als Cattoir na 29 min. spelens een schot van Vente verkeerd beoordeeld ;igt no 7 in de touwen. Het spel gaat nu weer gelijk op, bij een seri- mage voor het Zeeuwsche doel redt Cattoir schitterend. Bij een corner op het Zwaluwen doel, wordt Odijk door een prachtige omhaal van Vogel, vol komen verrast doch Hendriks haait, met een even mooien omhaal, de bal van voor de doel mond weg. De Zeeuwsche spelers raken zichbaar ver moeid. Cattoir redt herhaalde malen. Ook Diele man en Leynse onderscheiden zich in deze pe riode. Wanneer nog 2 min. te spelen is, dribbelt Krom echter door de verdediging heen en zijn harde schot laat Cattoir geen schijn van kans. Na nog eenige wederzijdsche aanvallen, die geen resultaat meer opleveren, fluit de scheids rechter het einde van deze ondanks het groote krachtsverschil, zeer aantrekkelijke wedstrijd. De leidng van scheidsrechter P Koster was uit stekend. Na afloop vereenigden spelers en officials zich aan een gemeenschappelijk diner in het Hotel Centraal te Goes. Hier werd nog het woord gevoerd door dhr. Oele, voorzitter van den ZVB, namens het be stuur van dezen Bond. Verder door dhr. van Wijnmalen, secretaris van de Propaganda Com missie van den KNVB namens deze Commissie, door dhr. v Bel als leider van de Zwaluwen als mede door dhr. P Koster, voorzitter van Ver. Goes. Hiermede was deze voor het Zeeuwsche voet bal zoo gedenkwaardige dag, ten einde. Over het spel onzer Zeeuwsche spelers en de conclusies hieruit te trekken volgt meer in een volgend artikel. DE MAASBODE, de grootste en beste courant van Nederland bevat voor „elck wat wils" vVat elke maand te doen geeft. (2e helft September.) In moes- en bloemtuin, kelder en keuken. Nadruk verboden. Nogmaals zet men thans kropsla op den bak om ze op elkaar te la^en volgen. Men kan nu ook kropsla op de plaats zelf, waar men ze an ders zou planten, zaaien. Na het opkomen ne me men de zwakste plantjes weg. Het luchten in de kropslabakken moet langzaam aan ver minderd worden; hierbij neme men het weer in aanmerking. Men zet ze bijv. elke week wat lager, zoodat er in 't laatst van October weinig lucht meer in is. Omstreeks dien tijd kunnen ze geheel dicht blijven. Bloemkool- en kropsla- planten: wanneer deze zoo ongeveer 20 Sept. nog niet gezaaid zijn, met het doel om vroeg in 't voorjaar bloemkool- en slaplante te hebben, behoeft men zich nog volstrekt niet ongerust te maken, dat het daarvoor te laat in den tijd zou zijn. Van beide soorten in dezen tijd ge zaaid. kan men in 't voorjaar nog flinke plan ten hebben. Wil men echter vroeg groote plan ten hebben, dan is het goed de koolplanten althans wat eerder te zaaien, zooals >;eeds is aangegeven. Beide soorten zaait men buiten vóór den bak, daarna op den bak verspeend, en later het glas ero pgelgd. Men zaait de bloem kool- en sla-planten niet te dik; door ze wat ruimte te geven, verkrijgt men van beide ste vige planten. Een goede soort voor bloemkool is b.v. „Vroeg laat kortbeen" en van kropsla „Vroeg broeigeel" De winterandijvie is nu ze ker al zoo groot, dat ze opgebonden kan wor den; de struik wordt bij elkaar genomen en om wonden met een biesje of matje, waardoor de bladeren bij elkaar blijven. Na eenigen tijd wordt dan de andijvie geel, en voor 't gebruik geschikt, zoowel om ze als sla, dus rauw, te eten als om te stoven. Vooral lette men er op bij 't opbinden, dat de andijvie in 't hart goed droog is, daar ze anders spoedig rot. Men oinde niet te veel tegelijk op, doch late ze op elkaar vol gen, bijv. elke week wat. Wil men evenwel de groente inmaken, dan wordt er een partij tege lijk opgebonden, zooveel als men denkt noo- dig te hebben, maar natuurlijk ook slechts wan neer zegoed droog is. Men neme telkens de grootste struiken, de kleinere kunnen dan neg groeien, want als ze opgebonden zijn, is 't groei en gedaan Over 't zaaien van boerenkool spraken we reeds in Mei, en in Juli hebben we uitgeplant. Maar ook half September kan men ze nog wel. uitplanten, ofschoon de struiken nu niet zoo groot meer zullen worden. Koopt of krijgt men planten, die feitelijk te groot, veel te groot zijn, om te verplanten, dan zet men ze in rijen van Zuid tot Noord en late de koppen scheef naar 't Noorden overhangen; men kan er dan nog veel plezier van hebben. De lage, fijne gekrulde, is de beste, want ze heeft den aangenaamsten smaak. Er bestaan ook soorten die groover van blad zijn; deze kunnen beter tegen de. vorst, de fijne is daar niet zoo goed tegen bestand. Bij een weinig vorst kan men het aan deze kool spoedi gzien, ze wordt dan zwart en gaat rotten. Echter, wanneer de boe renkool eens bevroren is geweest, wanneer, zoo als de volksmond zegt, de vorst er overgegaan is, dan krijgt ze eerst recht den goeden, aange- namen zoeten smaak, en wordt malscher. Ligt er sneeuw, dan moet men op de koolduiven be dacht zijn: krijgen die er den val op dan is de kool spoedig vernield. Inden bloementuin: In dezen ttfd kan men nog Zonale Geraniums) stikken. Het is evenwel goed dit nu onder glas te doen, d.w.z. ze terstond onder glas te zetten. De stikken, die reeds zijn opgepot moeten nu ook onder glas worden gebracht; vooraf worden ze van alle gele bladen ontdaan, die jr zich nu wellicht aan bevinden Wanneer de ramen op de planten zijn gelegd, moet er goed lucht in blijven. Het is aan te bevelen, de ramen van ender en boven op lucht te zetten en 's nachts ook zoo te laten staan. Het hoofddoel van 't laatste is dat de aarde van de stikjes niet te nat wordt door den velen regen, die in dezen tijd dikwijls valt. Zoo het noodig is, dat de stekjes begoten worden, is slechts matige begietmg aan te oe- velen; te nat is nadeeling "Heel vaak laat men in dezen tijd dikwijls Camellia's en Aza lea's te lang buiten staan. Van mogelijke nacht vorsten kunnen de knoppen dezer planteen zeer veel te lijden hebben. Dat merkt men niet al tijd dadelijk, maar eerst in den winter, als veel knoppen afvallen, vooral de Camilla's h» ^Zelfs veel regen is ook nadselig. De Azaleas kunnen wel tegen water, doch nachtvorsten zijn voor hen nadeelig; waarom het goed is, ze om streeks dezen tijd naar binnen te brengen. Maar als men dit doet, geven men ze wat roet, als men dit heeft verdund met water waardoor ze hun frissche groene kleur behouden. 7. z z De Koster en Co. Bank te V lissin gen Woensdagmiddag jl. had in de raadkamer der rechtbank te Middelburg een vergadering plaats van crediteuren inzake de firma :1e Koster Co, bankiers, kantoorhoudende te Vlissingen, door welke Bank destijds surséance van beta ling was aangevraagd. Een groot aantal der opgeroepen crediteuren was aanwezig. Naar gemeld wordt waren de meeste der aan wezige crediteuren tegen surcéance van beta ling. De rechtbank bepaalde de uitspraak tot op heden voormiddag half elf. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 10 Sept. Bernardus Jo hannes Emanuel van den Bos, 27 jaar jm., en Valerie Euphrasie Johanna van den Eeckhout, 32 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10. Andra Leonar- dus Lauret, 23 jaar jm. en Elisabeth Mavri, 21 jaar jd. Eduardus Franciscus IJsebaert, 28 jaar jm. en Catharina Pieternella van Tatenhove, 27 jaar jd. Daniël Petrus van de Wijgaert, 34 jaar. gesch. en Lomse Feller, 32 jaar jd. Geboorten.6. Polydorus Augustus, ^oo nvan Joseph de Vos en Martha Mathilda Cappendijk Janna Adriana dochter van Jacobus de Feijter en Neeltje Dekker. 7. Pieter Johannes, zoon van Cornelis Johannes van Strien en Levina Maria van Overbeeke. Overlijden. 7. Pieternella. Wisse, 81 jaar. wed van Pöter Dung. 8. Arie Andries Hamleink, 17 jaar, zoon van Jacobus Arie en Pietrnella Jaco ba Hamelink. Boter per kgr. f 0,000,00. Eieren 100 stuks fo,oo. Slachtvee aangevoerd 19, verkocht 10 Varkens aangevoerd 57, verkocht 35. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f 0,85 a 0,95, tweede f 0,68 a 0,78, derde f0,55 a 0.68; kalveren ie kwaliteit f 1,17 a 1,25 tweede f0,85 a 0,90, derde f0,70 a 0,80 schapen eerste kwaliteit f 0,60 a 0,70, tweede f0,42 a 0,60, derde f0,40 a 0,42 lammeren fo,8o a 0,95 varkens eerste kwaliteit f0,40 a 0,43, tweede f0,35 a 0,38 derde f0,30 a 0,35, export 0,40—0,41. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon. Van blauw 9000 K.G. prijzen .4045 van Hollgeel 2500 K.G, prijzen 0,40 0,45; van dauwrood 0000 K.G., prijzen 0000 AardappelenItaliaanschect., Westlandsche ronden 68, id. lange 5 7, id. kleine 56. alles per k.g. Zeeuwsche Eigenheimer 23, blauwe 2,50, Brielsche Eigenheimers 3,25, eerstelingen 2,80, blauw- pitten oo. 8, a 9,00 paardenboonen f a dui venboonen f o a bruineboonen f a lijnzaad f8 a 9, groen vlas f2,a 5, gebookt vlas f3,00 a fj3,oo gezwingeld vlas f0,30 a o,35, aardappels f2,a 3,00, stroo f7 a J8, boter f 1,40 a 1,45, eieren f 6. a 6,50. Goes, 15 Sept. Boter f0.65, eieren 5.20, Aanvoer V.P.Z. 16812, 5,30 per 100 stuks. ABONNEERT U OP OE ZEEUWSCHE KOERIER. De Notaris E. R DUMOLEYN te Hontenisse zal, ten verzoeke van het Restoor van den Groot Kteldrecbt pOltfer, openbaar verkoopen, op Zaterdag 26 September 1031 a des voormiddags 10 uur, (N.T.) staande op den dijk tusschen de polders «Groot- en Nieuw Kieldrecht», nabij de hofstede van Ed. van Mul- lem te Clinge en b. des middags 12 uur (N.T.) ten verzoeke van het Bestoor van den NienwEleldrechtpoldor, staande op den Nieuw-Kieldrechtdijk, nabij de Louisahoeve. 23 Telkens vergaderen ter plaatse. De Notaris B. B. DUMOLEYN~të HêDteoisse zal, ten verzoeke van het Waterschap Groot- en Klein Forli- nandos op Oiasdag 22 September 1031, des voormiddags 10 uur (N.T.) open baar verkoopen staande op den dijk nabij het Kwaad- paardsgat, alwaar te vergaderen. 15

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3