Propagandavergadering van de Arka Staatsbegrooting 1932. Prootnetenteums. De Kruisvaarders van St. Jan te R(Jswi/k Z.H gehouden op 15 September 1931, des namiddags 2 uur in het hotei „De Koning van Engeland" te Hulst. denpatroons in de gelegenheid gesteld cm de Nederlandsche Jaarbeurs, die op het ongenblik te Utrëfeht wordt gehouden, te bezoeken. Een 54-tal smedenpatroons nam onder leiding van de wethouders de heeren den Hartog en Augus tinus aan de excursie deel. Ook de Gemeente secretaris, de heer Groenendijk, was bij het bezoek tegenwoordig. De heeren werden ter jaarbeurs ontvangen de heer Graadt van Roggen hield een korte inleiding en rondgeleid. Voor velen zal deze dag ook e enleerrijke dag geweest zijn. Verschenen is de Nota betreffende den toe stand van "s-Rijks Financiën, de z.g. Millioenen nota. De Maasbode vat dezelve inhoud als volgt sa men: De begrooting voor den gewonen dienst 1932 wijst een nadeelig saldo aan, dat geraamd is op ru m f 49 millioen. Dit tekortcijfer heeft echter slechts formeele waarde, het wezenlijke tekort op de begrooting voor 1932 bedroeg f 75 millioen, volgens den Minister. Met zoo'n begrooting kon hij natuurlijk niet in zee gaan. Op de eerste plaats is daarom bezuinigd yp de uitgaven van de verschillende departementen Dit had tot resultaat dat het gezamenlijk eind cijfer rond f 19 millioen lager kon worden ge raamd dan dat van het dienstjaar 1931. Het tekort van f 75 millioen was hierdoor ge daald tot f 49 millioen. Vervolgens is besloten tot een^ korting op de salarissen van 5 pet., hetgeen ongeveer f 7 mil lioen op moet leveren, zoodat het tekort ot f 42 millioen werd teruggebracht. Dan is het tarief van invoerrechten omhoog, gebracht, hetgeen f 11 millioen kan opbren gen. Voorts komt de benzine-belasting, waarvan rond f 10.5 millioen wordt verwacht. Het tekort is door een en ander nu geslonken tot f 20.5 millioen. Daarop heeft de Minister een greep gedaan in het spaarpotje en van het gunstig ovelschot op het dienstjaar 1929 een bedrag van f 18 mil lioen ten goede gebracht aan het dienstjaar 1932. Zoo is het aanvankelijk tekort teruggebracht op f 2.5 millioen, waarmee de Minister thans in zee gaat. Korting op ile salarissen. De begrooti'ng maakt o.a. melding van een per 1 Januari a.s. voorgenomen korting op de salarissen. De overweging dat een zeer groot deel van de bevolking in dezen tijd in inkomsten is achter uitgegaan en bovendien nog zeer onzeker ?s van de inkomsten, die het voorhands zijn overge bleven, alsmede de omstandigheid, dat net in dexcijfer sinds de laatste, vaststelling van de wetten met 7 a 8 pet is gedaald, heeft, al kan in geen dezer beide feiten opzich zelf natuurlijk een reden tot salariskorting gezien worden, het wel redelijk doen achten, dat, nu terzelfder lijd een aanzienlijke beperking der uitgi/en vol strekt geboden is, ook de wedderegeling hiertoe in bescheiden mate bijdraagt. In het voornemen ligt de korting van 5 pet. onder aanbrenging van de volgende vier miti- gaties lo. zal zekere degressie worden toegepast in dier voege, dat van de eerste f 1000 van alle wedden slechts 2y2 pet zal worden gekort en van de volgende f 1000 van alle wedden van ge huwden eveneens slechts 2y2 pet; 2e zal de pensioengrondslag op het oude be drag worden gehandhaafd, zoodat de pensioe nen van de weddekorting geen narleel zullen ondervinden 3o zal de korting tijdelijk zijn, in dien zin dat zij, indien zij niet te voren door een nieuw besluit is opgeheven of gewijzigd, na drie jaar automatisch vervalt; 4o zullen de kindertoeslagen aan de korting II. We hebben daartoe een bouwfonds gesticht, geld is ook reeds binnen gekomen, naar we heb benn og o zooveel noodig! Terwille van die ar me jongenszielen hebben we dus onmiddellijk groote financieële steun noodig. We zouden dan weer even geholpen zijn. Onder de jongens hebben wij een vereeniging „Nut en Genoegen" (N.E.G.) genaamd, met het doel het zedelijk en maatschappelijk peil van de jongens te verhoogen. Ikzelf ben de Voor zitter en heb vier jongens naast mij als be stuursleden. Wij arrangeeren ontwikkelingsa vonden en ontspanningsavonden. Voorts heb ben wij het clubsysteem met een der jongeqs als onder-clubleider en een Leek als clubleider. Alle cluble'ders tezamen vormen de Leidersraad die eens per maand onder mijh voorzitterschap vergadert. Er is reeds 'n muziek-, zang-, mond harmonica-, tooneel- en athletiekclub, voorts hebben wij twee voetbalelftallen. In September hebben wij e enmuzikale soirée, een declama tiewedstrijd en een lezing met lichtbeelden over het leven der dieren. Onnoodig te zeggen, dat de N.E.G. een onmisbare schakel \crmt in het werk der Kruisvaarders. Ook de jongens die onze Stichting verlaten hebben, kunnen lid blijven en de bijeenkomsten bijwonen. Er zijn echter vele moeilijkheden te overwinnen: bij Nadat de voorzitter de vergadering met ge bed had geopend, heette hij allen van harte welkom, in t bijzonder den Edelachtbaren Heer Bulten, voorzitter der Arka, die tot het houden van een propagandarede ter vergadering aan wezig was. Vervolgens constateerde de voorzitter, dat van de ambtenaren, voor wie deze vergadering voornamelijk was belegd, nl Burgemeesters, se cretarissen, gemeenteontvangers en verder ge meente-personeel, niet-leden der Arka, slechts een klein aantal aan den oproep gehoor had ge geven. Hij sprak niettemin den wensch uit, dat de ter vergadering aanwezige leden en niet- leden, door de rede van den algemeonen voor zitter en de toespraak van den eerw. adviseur dermate zouden worden overtuigd en getroffen, dat allen in het gesprokene aanleiding zouden vinden ieder voor zich deel te nemen in de propaganda ter uitbreiding der Arka, en de niet-leden na afloop der vergadering het be sluit tot toetreding zouden nemen. Hierna gaf hijNiet woord aan den Edelachtb. Heer Bulten. Deze schetste allereerst den bloei der '.rgani- saties in de tijden der Gilden en hoe deze li chamen in het begin der 18de eeuw door libe rale en neutrale overheersching totaal waren geliquideerd. Hoe hieruit tenslotte de Fransche revolutie was ontstaan, welke ook in Nederland zijn in vloed had doen gelden. Verder haalde spreker aan, dat deze ophef fing mede tot gevolg had gehad het uitsluiten van den arbeider en kleinen ambtenaar, die men voor enkele guldens liet ploeteren van vroeg tot laat. Dit had weer tot gevolg, dat de arbeiders en ambtenaren zochten naar een middel om zich van hun slavenjuk te bevrijden, Zij meenden dit te vinden uitsluitend in de organisatie. In de 19de eeuw vorderde hun werk van oprich ting en uitbreiding der organisaties zeer traag. Eerst in de 20ste eeuw was men in staat, mach tige organisaties te stichten. Aanvankelijk ken de men op het gebied van organisatie geen ge loofsverschil Zij hadden enkel ten doel behar tiging van de materieele belangen der leden. Al spoedig bleek, dat de aangesloten Katholieke leden in niet onbelangrijke mate werden ge schaad in hun geestelijke belangen De H. Kerk, dit bemerkende, spoorde haar ledematen aan, afzonderlijke organisaties te vormen, waarin naast de stoffelijke ook de geestelijke belangen konden worden behartigd Deze raad werd goddank door het grootste gedeelte der katholieken opgevolgd en zoo zien we heden ten dage machtige katholieke vereeni gingen. worden onttrokken en dus op 3 pet van de vi- geerende wetten blijven bepaald. Door den voormelden maatregel zal het te kort tot ongeveer f 42 millioen worden terug gebracht. Verhoogtarief van invoerrechten. Naast de beperking der uitgaven zal voorts eenige versterking der middelen niet kannen worden gemist. Twee tegelijk met deze Nota in gediende wetsontwerpen voorzien daarin. Het eerste strekt tot een fiscale verhooging van het bestaande tarief van invoerrechten, waarbij het normale percentage van 3 op 10 wordt gebracht, en in verband hiermede ook de meeste der afwijkende percentages een soort gelijke verhooging ondergaan. Benzine-belasting. Het tweede ontwerp strekt tot de invoering van een tijdelijke benzine-belasting, waartoe speciaal aanleiding gevonden is in de enorme daling, welke de benzineprijs in Nederland, in onderscheiding met dien in de omringende lan- zeker 90 pCt. der jongens zit de gedachten voor ,,'t wordt toch niefis'-. Zij hebben hun ^e. fver trouwen verloren; dat zijn de Jan-Salies. De N.E.G. heeft tot taak hun wakker te schudden hun hun zelfvertrouwen te doen herwinnen, hun slechte eigenschappen naar onder te druk ken, hun goede eigenschappen naar voren te brengen, in goede banen te leiden en verder te ontwikkelen dan beginnen we September met gratis onderwijs aan alle schoolvrije jongens in Nederlandsche taal, Rekenen en een der drie moderne talen naar keuze. Een Fanfarecorps is opgericht. Er is een bibliotheek met 3000 boe ken, waarvan druk gebruik wordt gemaakt, vooral in de Winter Ook Godsdienstige lec tuur en Illustraties. Nu eenige cijfers en tabellen, De Broeders worden eerst: 3 maanden postulant en zijn daarna 2 jaar no vice, waarna zij geloften van Gehoorzaamheid Zuiverheid en Armoede afleggen. Verloop van aantal jongens: Allereerste begin alleen externen. Daarna: 1926 7 jongens. 1927 20 jongens 1928 45 jongens. 1929 50 jongens. 1930 75 jongens 1931 90 jongens. Er zijn nu: 90 jongens. 16 Broeders 14 Novicen 2 Postulanten 14 Juvenisten Een dezer vereenigingen is de Arka, waarvan wij mogen getuigen, dat zij is een organisatie, in alle opzichten „up to date", waarin de be langen der leden zoo niet beter dan toch in ieder geval even goed worden behartigd als in welke moderne of neutrale organisatie ook, ter wijl zij naast de materieele ook de geestelijke belangen harer leden verzorgt, hetgeen een neu trale of moderne organisatie niet vermag. Zoowel Rijks- als gemeenteambtenaren ko men, wanneer zij lid zijn der Arka de hulp in roepen van het hoofdbestuur, door via hun af- deeling de verlangens aan het secretariaat te Den Haag kenbaar te maken. Het orgaan der Arka, aan welks verbetering nog steeds wordt gewerkt, heeft ook buiten de organ'satie zijn lezers gevonden. Zelfs niet- of anders georganiseerden getuigen ervan, dat het is een blad, dat een vergelijking met andere vakbladen gemakkelijk kan doorstaan, en waar van de medewerkers eenig zijn. Geen enkele Roomsche ambtenaar heeft dan ook nog motieven om niet 'of verkeerd georgani seerd te blijven, afgezien nog van het verlan gen der H Kerk, dat alle ambtenaren zich be- hooren te organiseeren in R.K. vereenigingen, hetgeen voor ons bevel is. Spreker eindigde met den wensch uit te spre ken, dat alle Roomsche ambtenaren binnen af- z'enbaren tijd tot het besef mogen komen, dat hun belangen alleen veilig zijn in de Roomsche organisatie en dat zij, die lid moeten zijn van de Arka, spoedig het besluit zullen nemen tot deze mooie vereeniging toe te treden. Vervolgens kreeg de Eerw. adviseur de Wel- eerw. heer Jos. Adriaansens, gelgenheid zijn tce spraak te houden. In goed gekozen woorden toonde Zijneerwaar de aan het nut van de katholieke organisatie, daarbij tevens wijzende op den duren plicht, dien de Roomsche ambtenaren hebben te ver vullen nl. zich aan te sluiten bij een Kath. ver eeniging en in die vereeniging te werken tot uitbreiding van het getal der leden. Op welke wijze dit doel kan worden verwezen lijkt, werd door Zijneerw. duidelijk uiteenge zet. Hierna was gelegenheid gegeven tot het stel len van vragen. Door enkele leden en niet-leden werd hiervan gebruik gemaakt. De heer Bulten en de voorzitter be antwooid- d ene gestelde vragen naar bevrediging. De aanwezige niet-leden, vijf in getal, gaven zich als der Arka op. Allen deden de toezegging, dat ieder in zijn omgeving zou trachten leden aan te werven. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voor zitter deze belangrijke en geanimeerde verga dering. dén in den loop van het laatste jaar ondergaan heeft. Een heffing van f 4 per 100 kg. als in net ontwerp voorgesteld, beteekent een verhooging van en prijs per Liter met ongeveer 3 cent. Zij zal gedurende drie jaar gelden en bij een vroe ger prijsherstel kunnen worden ingetrokken. Verwezen moge overigens worleo naar de Me morie van Toelichting op de beide bedoelde wetsontwerpen. De opbrengst van het eerst genoemde ontwerp wordt geraamd op f 11 mil lioen, die van het tweede op rond f 10.5 mil lioen zoodat het tekort hierdoor slinkt tot f 20.5 milloen. Prof Aalberse voorzitter van de Katholieke Kamerclub. De Katholieke Tweede Kamercluo heeft gis teren vergaderd ter verkiezing van een voor zitter in de vacature ontstaan door het over lijden van mgr. dr. Noléfns. Met bijna algemeene stemmen werd tot voorzitter gekozen prof, mr. P J M Aalberse. 17 Externen 153 Totaal bij het bedrijf betrokken. Internaat te Rijswijk (Z.H.) 90 jongens (8-21 jaar) Vanaf 16 jaar: zakgeld 50 cent f 1.50 per week. Beneden 16 jaar: elke week beperkt aantal sigaretten of lekkernij. Vanaf 18 jaar worden zij reeds zooveel mo gelijk bij een patroon geplaatst want *e ver laten op 21 jarigen leeftijd de inrichting en hebben dan reeds hun patroon, terwijl ze bo vendien op eigen beenen leeren staan. Het loon wordt geheel aan de stichting af gedragen; hiervan dient een gedeelte voor kost geld, terwijl een ander deel op de spaarbank wordt gezet opdat e jongens leeren sparen en als ze de stichtng verlaten, wat geld meenemen terwijl de rest als zakgeld mag behouden wor den. Jongens, die de stichting verlaten, worden door ons aan een passende werkkring gehol pen en krijgen dan ook hun spaargeld mee. Jongens boven 16 jaar mogen iederen Zon dagmiddag uit (1,30—6,30) Eenmaal per maand van 1,30 tot 10 mr (Win ter 9 uur) Boven 19 jaar: iederen heelen Zondag uit. Die geen familie hebben blijven thuis. Wanneer 't huiselijk milieu het toelaat een maal per jaar een week vacantie. De jongens dragen geen gestichts-kleeding, zij kleeden zich naar eigen keuze. Gevolge van gemengde huwelijke 80 pCt. Slechts enkele ongedoopte (5) Meeste ouders socialistisch getint. Oudheidkundige kring „De vier Ambachten" Onze oudheidkundige Kring, zetel Hulst, heeft tegen morgen (Donderdag) weer een mooi uitstapje georganiseerd. Het doel zijn dit maal de vermaarde bouwvallen der abdij van Villers. Op de heenreis wordt het museum te Veurhoute bij Kemseke bezocht en bij het te rugkomen Waterloo. Bij goed weer zal dit tochtje, dat per nieuwe autobus van de firma Wauters-Verbist wordt gemaakt, stellig even aangenaam als interes sant zijn. TERNEUZEN. Schip overvaren. Zondagavond ongeveer half 10 uur is het sleepschip „Twee Gezusters" van de firma Van der Wandele te Gent, kapt. De Smit, toen het, gesleept door de sleepboot „l'Avenir" de ligplaats onder de plaat voor Ter Neuzen wilde opzoeken, om bij stil getij op de haven te komen, overvaren door het Engelsche stoomschip „Aspera", van Liverpool naar Ant werpen. De sleepboot had met stooten van de stoomfluit gewaarschuwd, doch men uitte hier het vermoeden dat de bestuurder van het stoom schip in d endonkeren avond is misleid gewor den door het licht van de sleepboot en dat van het sleepschip, en geen vermoeden had dat dit ongeveer dwars in het vaarwater lag. Althans de Aspera" die aanhield links van net licht van het sleepschip, trof dit 1350 ton groote met grintzand geladen vaartuig in het midden, liet verdween onmiddellijk in de diepte. De knecht had het gevaar zien aankomen en was cok naar de achterzijde van het schip geloopen, waar de opvarenden, ten getale van 5 (de knecht had ook z'n ouders aan boord die voor plezier 'n reis meemaakten) zich in de roeiboot konden redden. Zij werden door de sleepboot aan boord genomen. Er zijn reeds pogingen aangewend om de lig plaats van het wrak, dat vermoedelijk op 35 tot 40 M. diepte zit, vast te stellen, doch die pnging had nog geen resultaat. Het sleepschip „Poseidon II" van dezelfde Firma, is drie weken geleden voor Stavenisse gezonken. Goed af geloopen. Zondagnacht omstreeks liy2 uur keerde de 21-jarige zoon van den beurtschipper P Jonkman naar zijn schip, lig gende aan de Heerengracht terug. Bij het aan boord gaan stapte hij mis en viel tusschën den wal en het schip te water. Hij probeerde eerst zelf, zich schram zettende op den vasten wal te komen, doch gleed telkens terug. Bemerkende dat zijn krachten zich L-egoiiRen te begeven, riep hij om hulp. De rechercheur Van Doorn met de agenten Kwaak en Sol, die in de omgeving van de Axel sche brug surveilleerden, hoorden het hulpge roep en snelden toe, waarna de drenkeling nog juist op tijd op het droge kon worden gebracht (Tem. Crt.) PHILIPPINE. Zilveren wethouders jubileum. Ons bericht om trent het zilveren wethoudersjubileum van den heer F Dhooge behoeft een rectificatie. Hei: blijkt thans, dat men ons onjuist had ingelicht, De heer Dhooge is op 1 Mei 1907 toegelaten als raadslid en op 15 Mei 1907 benoemd tot wethou der. Derhalve jubileert de heer Dhooge niet deze maand doch in Mei 1932. Dan echter dub bel. Goeden bruiloft. Op 17 dezer (morgen) hoopt het echtpaar P J v Hurck en S Baart zijn gou den bruiloft te vieren. HULST Onderwijs. De heer Edg. Truijens, onderwij zer, alhier woonachtig, is bestemd om als zoo danig op 25 November a.s. vanwege het Depar tement van Onderwijs naar Ned. Oost-Indië te worden uitgezonden. Communisme komt sporadisch voor. Moeilijk op te voeden 40 pCt. Door criminele oorzaken zelden. In 't begin gedrag lastig. Naar eenigen tijd zichtbaar beter. Jongens boven 19 jaar mogen 4 maal per week 's-avonds uit. In geval dat hun gedrag ge vaar oplevert voor de andere jongens, worden zij direct verwijderd. Oudere jongens kunnen na onderzoek van de afkomst van het meisje permissie krijgen tot verkeering en mogen op gezette tijden dat mei 5 je ontmoeten. Motieven: Doordat de jongens geregeld mo gen uitgaan, bestaat de kans, dat ze in connec tie komen met een meisje, dat is toch niet te gen te gaan. Voorgehouden wordt, dat dit geen lage doch hooge zaken zijn, waarvan men den Overste al-, lereest ronduit in kennis moet stellen i Doort 't geregeld contact, dat de bij alle jon gens Zeer Beminde Overste met de jongens heeft, komt het practisch gesproken nooit voor, dat een jongen in een dergelijk geval niet open voor den dag komt. De Overste onderzoek ij dan, geeft zijn adviezen en leidt een m ander in goede banen. Indien de Overste alles zcu af ketsen, dan zou de Overste alle Jongens afstoo ten met het gevaar dat in 't geheun verkeerin gen zouden worden aangegaan. Zedelijk gehalte momenteel tamelijk hoog dank zij dat geregelde contact. Er is geregelde controle; surveillant isys- teem. (Slot volgt.)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2