D No. 3820 Woensdag 16 September 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN r o o n r e Binnenland waarmede H. M. de Koningin gisterennamiddag in de vereenigde vergadering der beide Kamers van de Staten-Generaal te 's-Gravenhage het nieuwe Parlementaire zittingsjaar heeft geopend. FE U 1 LL ETON. Do Bedeiaros van Saint" Sulpico EEN DUBBELTJE VAN EERHERSTEL KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KO CEZERSKR ££oRfl£HT"VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND IT8TEKEND QE80HIKT VOOR PUBLIOITEIT Het is mij aangenaam, leden der Staten-Ge neraal, wederom in Uw midden te verschijnen, teneinde Uw zitting te openen. De economische toestand baart bij voortdu ring ernstige zorg. Reeds in het afgeloopen jaar deed de wereld crisis haar druk zwaar gevoelen op het bedrijfs leven, zoowel in het Rijk in Europa, als in de Overzeesche Gewesten. Op onrustbarende wijze is zij thans di,eper doorgedrongen. Moest reeds het vorige jaar erop worden gewezen, dat dooi de ontwrichting van het economische leven ver schillende ta"kken van Land- en Tuinbouw moeilijke tijden doormaken, naast deze worden sedert geruimen tijd ook de Nijverheid tn Han del zwaar getroffen. In zulk een mate nam de wereldcrisis in om vang en hevigheid toe, dat zij, evenals in ande re landen, het regeerbeleid moet beheerschen. Plannen, welke de Regeering aanvankelijk had gevormd, zullen danook wijziging moeten onder gaan. Andermaal zullen tijdelijke maatregelen wor den overwogen om sommige bedrijfstakken, bij wier handhaving het geheele Volk belang Leeft, voor ondergang te behoeden. Voor de gezondheid van 's Lands Financiën vormt de felle en hardnekkige crisis een ernst:- ge bedreiging. Niet alleen is van een normale stijging der middelen tegen die van de uitgaven geen sprake meer, doch ook heeft zich reeds 'n volstrekte en aanzienlijke teruggang van 's-Rijks inkomsten vertoond", terwijl voor de toekomst nog verdere daling verwacht moet worden. De noodzake lijkheid van het behoud van het financieel evenwicht stelt onder die omstandigheden ei- schen van buitengewone ingetogenheid en of ferzin. Ook in Nederlandsch-Indië zal onder inspan ning van alle krachten moeten worden ge streefd naar aanpassing, zoo spoedig mogelijk, van 's Lands huishouding aan de ernstige in zinking der opbrengst van nagenoeg alle bron nen van inkomsten. Verblijdend is nochtans het feit, dat de bevolking door overvloedige oog sten tot dusver gevrijwaard is voor voedselge brek en in zoover beter in staat is gesteld, de gevolgen van vermindering der werkgelegen heid te dragen. Ik weet, dat de Regeering, als zij het hoofd wil bieden aan de crisis, niet tevergeefs ren beroep op de natie zal doen. Het is niet de eer ste maal, dat ons Volk een ernstigen tijd be leeft; de geschiedenis kan menige bladzijde aanwijzen van tenminste zoo diepen ernst er., steeds weer heeft de groote zedelijke volks kracht onder Gods hulp de moeilijkheden over- 110) Wie weet? Er kan een klein oponthoud zijn gekomen, een storing in de lijn of iets derge lijks. De oude Madeleine kwam hier tusschen bei den. Dat alles neemt niet weg, zeide zij, dat mijn heer Rollin zich niet had behoeven te houden alsof hij vreeselijk verbaasd was toen ik hem vertelde, dat mijnheer de vicaris verwond was, hij wist dat zeer goed, want drie dagen geleden reeds, had hij aan mijnheer den graaf geschre ven, dat de abbé dood was. Tegen deze opmerking was niets aan te voe ren. Het bedrog van Gilbert Rollin bleek al te dui delijk. Hoe kan hij dat geweten hebben, daar hij toch niet hier geweest is? vroeg dokter Leblond Hij heeft er waarschijnlijk in de kerk van gehoord. In elk geval, hij wist het, dat is bewezen en daardoor blijkt duidelijk zijn berekening, zei de Raymond Schloss. De ellendeling heeft bij zichzelf gedacht: Graaf Emmanuel is oud en ziekelijk, zijn leven hangt aan een zijden draad en één stoot kan voldoende zijn, dit te doen breken. Als ik hem nu zoo onvoorbereid meedeel dat zijn neef wonnen. Ik twijfel niet, of ook thans zal het Nederlandsche Volk zijn verleden getrouw zijn. Teneinde de eenheid van verschillende tak ken van volksbestaan beter tot haar ïecht te doen komen, beoogt de regeering de belsoigen van den Landbouw en van de Nijverheid en den Handel onder te bregen bij een Departement van Economische Zaken en Arbeid. Daarente gen zullen de af deelingen voor Volksgezondheid en voor Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling bij het Departement van Binnen- landsche Zaken worden gevoegd. De betrekkingen tot andere Mogendheden zijn bij voortduring van den meest vriendschappe- lijken aard en het stemt tot voldoening, dat het besef van saamhoorigheid der volkeren veld schijnt te winnen. Vurig hoop ik, dat op de te gen het volgend jaar bijeengeroepen Ontwape ningsconferentie deze geest ook tot uiting moge komen. Tegen de velerlei maatregelen, welke voortgaan het internationaal ruilverkeer te be lemmeren, is werkdadige waakzaamheid gebo den. Elke ernstige poging om door gemeenschappelijk overleg en in onder ling yertrouwen verbetering te nrengen in den toestand van economische ont reddering is van mijne medewerking verzekerd. Ook met het oog op het vergemakkelijken van internationale samenwerking zal ik er mij over verheugen, indien de vraagstukken, die tus schen Nederland en België hangende zijn, eer lang op bevredigende wijze kunnen worden ge regeld. Terwijl deze tijd van druk de bindendverkla- ring der collectieve arbeidsovereenkomsten aan urgentie doet verliezen, versterkt hij de weri- schelijkheid eener wettelijke bedrijfsorganisatie Ontwerpen zullen U bereiken betreffende een nieuwe Veiligheidswet en inzake wettelijke be scherming der arbeiders in de huisindustrie. Mede zal U bereiken een Ontwerp tot Tech nische Herziening van de Ziektewet. Ten aanzien van Suriname wordt de moge lijkheid overwogen, door Mechanisatie van het Landbouwbedrijf op daartoe geschikte terrei nen verbetering te brengen in den toestand van depressie, waarin het voornaamste bestaans middel van het gewest verkeert. De Economische Opbloei, welke Curacao in de laatste jaren heeft ondervonden, moest voor eenigen teruggang plaats maken. De toestand op Aruba is vooralsnog vrijwel stationnair ge bleven. Van Overheidswege worden maatregelen overwogen om de Bovenwmdsche Eilanden tot meerdere ontwikkeling te brengen. Met den wensch, dat God Zijn Zegen aan Uwen arbeid moge schenken, verklaar 'k de ge wone zitting der Staten-Generaal geopend. Raoul, van wien hij zooveel houdt, dood is, dan zal dat wel voldoende zijn om een tweede aan val van beroerte te veroorzaken, die hem het- leven moet kosten. Zoo heeft hij gedacht en hij heeft zijn gedachte terstond tot de daad doen overgaan. De brief, dien hij schreef heeft den zelfde dienst gedaan als 't mes dat de moorde naar zijn slachtoffer in de borst stoot. Ik houd vol dat die man in koelen bloede en met voor bedachten rade een moord gepleegd heeft, een moord, die helaas buiten het hereik der justi tie valt. O gij kent hem niet mijnheer de graaf d'Areynes, kende hem zooveel te beter. Gilbert Rollin is een man zonder hart, zonder eerge voel, een egoist, die geen laagheid entziet als hij er zijn eigenbelang mee kan verdienen. Eerst was hij rijk, maar zijn vermogen en df^ van zijn vrouw heeft hij verkwist, toen heb ben zij honger geleden en om iaaraan een eind te maken moest de graaf d'Areynes sterven, want dan zou hij het vruchtgebruik over diens kapitaal kunnen genieten. Dat was de drijf veer tot zijn misdaad. Ik smeek u dokter laat mij met mijnheer Raoul gaan spreken, laat mij hem gaan zeggen hoe zijn oom, dien hij als een vader lief had, laaghartig vermoord werd, mijn heer Raoul moet de waarheid weten, de volle waarheid. Breng mij dus bij hem, laat me hem spreken. Wanneer ge hem wilt dooden, zooals men den graaf d'Areynes gedood heeft, ga dan zeide dok ter. Wanneer ik hem wil dooden? herhaalde Ray mond. Een heftige ontroering zou den dood van Nederland's' katholieken bouwden te Nijme gen een eigen Universiteit. Zij is een centrum van eigen hooger beschavingsleven, u-n scha kel van Noord en Zuid en een waarschuwing aan degenen, die meenen, dat zij net mono polie bezitten van den geestelijken rijkdom van ons volk. Daar zijn er, die dat monopolie zouden wen- schen voor een groep der bevolking. Vier jaar geleden schreef Prof Hoogveld in het Jaarboek der St. Radboudstichting: „Aan een onze Uni versiteiten werd door een dame voor 't' üni- versiteitsfonds geschonken f 350.000, waarbij de bepaling werd gemaakt, dat geen katholie ken van dit fonds kunnen profiteeren". Deze dame heeft in ieder geval begrepen, dat steun aan een Universiteit een verstrekkende betee- kenis heeft. Begrepen alle Katholieken dit ook maar! En bedachten zij eens het volgende: Het Hooger Onderwijs is wel vrij; maar Ka tholieken en Gereformeerden moeten hun ei gen universitair onderwijs zelf betalen en daa renboven de openbare Hooger-onderwijs-insti- tuten helpen bekostigen. NIJMEGEN ONTVANGT VAN HET RIJK JAARLIJKS VIER DUIZEND GULDEN. Deze Rijks-aalmoes is nauwelijks de helft van hetgeen één Professor per jaar behoort te verdienen. De Universiteit kan van deze Rijksaalmoes n:et bestaan. Zij heeft den voortdurenden-steun noodig van alle Katholieken, in wier dienst zij staat en die het grootste belang hebben bij haar bloei, willen zij ooit de volledige mede zeggenschap hebben in ons nationale leven. BEGRIJPT KATHOLIEK NEDERLAND DIT? Het laat zich gelukkig niet onbetuigd en offert jaarlijks ongeveer 2 ton. Een eerbiedwaardig bedrag, maar toch niet zoo eerbiedwaardig als het getal Nederland sche Katholieken, dat volgens de gegevens van 1929 ruw geschat 2800.000 bedroeg. En gew eet wat het Doorluchtig Episcopaat van Katholiek Nederland verwacht.: een mini mum bijdrage van een dubbeltje per Katholiek Dat komt dus neer op een bedrag van f 280.000 Het naaste doel moet zijn een achter stand van f 80.000 in te halen. Het bovenvermeld getal Katholieken is een boekcijfer. Menig dubbeltje gaat verloren, om dat helaas menig Katholiek verloren gaat. Wat wij vragen is, naast uw eigen offer een dubbeltje van eerherstel, een extra-offertje me de ter intentie der afgedwaalde geloofsbroe ders. CENTRAAL COMITé DER ST RADBOUDSTICHTING. Koninkl. Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. Zondag jl. bracht de Italiaansche gezant graaf Carlo Senni een langdurig bezoek aan de Jaar mijnheer en abbe tengevolge kunne hebben her nam de dokter. Zeker moet hij de waarheid kennen en hij zal dije ook kennen maar alleen dan, wanneer ik oordeel, dat men ze hem zon der gevaar voor zijn leven kan meedeelen. Tot zoolang mag hij u niet zien. De taak, die gij op u hebt genomen uit gehechtheid aan de familie van mijnheer den vicaris, is edel en loffelijk, dat erken ik ten volle, maar ook ik heb een hei ligen plicht te vervullen en ik ben verantwoor delijk voor het leven van mijn patiënt. Eerst wanneer mijn plicht volbracht is, kunnen wij aan den uwen denken. Raymond Schloss beet zich op de lippen en balde de vuisten van woede, terwijl hij zeide: Dan zal ik ten minste naar den misdadiger gaan. Gij kunt naar Gilbert Rolbn gaan, zooveel gij wilt, antwoordde dokter Leblond, dat zijn mijn zaken niet, maar toch zou ik u wel eens een goeden raad willen geven, mag ik dat? Zeker. Bedenk dan voordat u zich in zulk 'n kiesche familie-aangelegenheid mengt dat mijnheer de abbé d'Areynes een oprechte broederlijke gene genheid toedraagt aan mevr. Henriette Rollin en dat hij het misschien niet goed zou keuren, wanneer gij eigendunkelijk, zonder zijn machti ging, opgetreden waart tegen den echtgenoot van zijn nicht. n De dokter heeft gelijk, mijnheer Schloss, her nam de oude Madeleine, gij moogfc niets doen alvorens mijnheer den abbé te hebben geraad pleegd. Gij moet eerst zijn beslissing afwach ten. beurs. Z.Exc. was vergezeld van de heeren G. L. Baron Kellnei\ consul-generaal van Italië te Amsterdam, T. Notarangeli, hadelsafctaché bij de Italiaansche legatie te 's-Gravenhage, Mr. P J van Wijngaarden, Eere-voorzitter van de Rot- terdamsche Afdeeling van de Italiaansche-Ne- derlandsche Kamer van Koophandel. D Hudig L Jzn., Voorzitter van de Italiaansche-Neder- landsche Kamer van Koophandel te Amster dam en W C Hudig, Voorzitter van ue afd. Rot terdam van de Italiaansch-Nederlandsche Ka mer van Koophandel. De gezant werd in de ochtenduren ontvangen door den heer FH Fentener van Vlissingen, voor zitter van den Raad van Beheer, die met ande re leden van het Jaarbeursbestuur het gezel schap vergezelde op een rondwandeling over de beurs. Verschillende Nederlandsche stands werden bezocht en geruimen tijd vertoefde Z. Exc. in de Italiaansche sectie, waarvan de lei der, Ing. Rossini, den gezant inlichtte omtrent het doel der deelneming aan de Nederlandsche Jaarbeurs en de resultaten in de afgeloopen beursweek behaald. Het Jaarbeursbestuur bood in de middaguren den Italiaanschen gezant en de hem vergezel lende heeren een lunch aan, waar de heer Fen tener van Vlissingen in een geestige rede dank bracht aan de Italiaansche regeering, die de vorming van een Italiaansche Sectie op de Ne derlandsche Jaarbeurs zoo krachtig had ge steund en hulde bracht aan de leiders der sec tie voor de energie, waarmede zij de lannen hadden verwezenlijkt. De Italiaansche gezant beantwoordde deze woorden met te verzekeren, dat Italië aan de volgende Jaarbeurs op grooter schaal zou zijn vertegenwoordigd en twijfelde er niet aan of, gezien de verkregen resultaten, zou de Italiaan sche sectie ter beurze voortaan tot de trouwe comparanten gerekend kunnen worden. Maandagmiddag bracht Z. Exc. Dr. Lorentz, Nederlandsch gezant in Zuid-Afrika, vergezeld van Mevr. Lorentz een bezoek aan de Konin klijke Nederlandsche Jaarbeurs. Z.Exc. werd ent vangen door den heer Fentener van Vlissingen en eenige leden van den Raad van Beheer. De Gezant was vergezeld van den heer Mr. K F van den Berg, voorzitter van de Commissie voor den Zuid-Afrikaanschen Handel. Dr. Lorentz bèzocht verschillende stands en vertoefde geruimen tijd in de monsterkamer van de Handelsafdeeling der Zuid-Afrikaansche Legatie, waar de heer Bosman, eerste secretaris der legatie, den gezant verschillende inlichtin gen verstrekte. Nieuwkoopsche smedenpatroons ter Jaarbeurs. Door het gemeentebestuur van Nieuwkoop wordt bijzondere aandacht geschonken aan de ijzerindustrie, die aldaar jaren een belangrijke plaats innam en voor velen een bestaansbron. is, maar de laatste jaren ook ai door de eco nomische tijdsomstandigheden een achteruit gang te aanschouwen gaf. Door het gemeentebestuur aldaar zijn de sme De opper jachtmeester fronste de wenkbrau wen. Dus, mompelde hij ontmoedigd, zal ik mijn heer den abbé niet kunnen spreken, voordat hij geheel hersteld is? Zo heb ik het niet bedoeld, antwoordde de dokter. Ik sta u wel toe, mr. den abbé voor zijn herstel te zien maar op de uitdrukkelijke voor waarde, dat gij noch over den dood van zijn oom, noch over de misdaad, waarvan gij zijn neef verdenkt, een enkel woord zult spreken. Ik zal u waarschuwen, wanneer hij u zonder ge vaar zal kunen ontvangen, maar alvorens ik u bij hem toelaat, moet gij u van die rouwteeke- nen ontdoen en tevens moet er een vooiwend- sel gevonden worden, om uw tegenwoordigheid te Parijs aannemelijk te verklaren. Ik zal mijnheer Raoul dus wat moeten voor liegen zeide Raymond met weerzin. Ja. Welnu goed, ik zal liegen, hoewel het mij zwaar zal vallen. De brave Lotharinger leunde In zijn stoel ach terover en wischte de tranen uit de oogen. Mevrouw Leblond, die niet minder bezorgd dan haar echtgenoot was over den toestand van den jongen priester, ging naar de slaapka mer, die in de huiskamer uitkwam opende hal verwege de deur en zag door een kier naar het bed van de zieke. Raymond, die al haar bewegingen had ge volgd, stond op en wilde er eveneens heengaan. Dokter Leblond raadde zijn voornemen en hield hem bij de hand terug. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1