'BLACKBIRD'! Buitenland Prootncienteuws. 95Ze Staatsloterij' Stadsnieuws Posterijen Let op VMKSKOUKU f V. van Peteghem, A dwmrtmn tién Ingezonden Mededeeling(I loodgieter, Mr J Limburg, TT'f" Mr A van Rijckevorsel, Prof, dr J R Slotemaker de Bruine W H Vliegen, Mr S K D M van Lier, Penningmeester, H Ch G J van der Mandeee, Algemeen- Secreraris. Mr A A Reepmaker, 2e Secretaris. De eerste slachtoffers. Naar door Belgische bladen gemeld wordt, zcu den te Blankenberghe enkele groote hotels (ge sproken wordt van het „Grand Hotel" en „Ex celsior") in moeilijkheden zijn geraakt en zou de burgemeestr dier gemeente, die hierbij sterk geïnteresseerd moet zijn, :'n verband daarmede ontslag willen aanvragen. Eigenaar van een beroemden wijnkelder over leden. Naar een Wolff telegram uit Berlijn meldt,, is de eigenaar van den bekenden wijnkelder Hor- cher op zijn landgoed Hochberg bij Ludwiglust in den ouderdom van 57 jaar overleden. Horcher's wijnkelder werd reeds voor den oor log door adellijke personen en diplomaten zeer druk bezocht. In de vreemdelingenboeken van Horcher's wijnkeledr d<e thans te zamen wel een bibli otheek vormen, komen de namen voor van Aris tide Briand, Vanderbild, Harriman en van vele kunstenaars, zooals Pallenberg, Leo Fall enz. Aan de muren van de gelagkamer hangen de wapens der stamgasten, die Horcher zelf ont werpen liet. Het resultaat van de Leipziger Najaars-Messe. De op 3 September geëindigde najaarsbeurs is gehouden in een tijd van hevigste economi sche depressie, zooals de Duitsche handel en nijvérheid in geen eeuw meer had gekend. De in Mei van dit jaar begonnen terugtrekking van buitenlandsche credieten en de moeilijkheden, waarin groote banken nadien geraakten, waren ook voor het buitenland een teeken van de he vigheid der crisis in Duitschland. De genomen maatregelen, zooals de verhooging van het dis conto der Rijksbank tot 15 pCt., welk cijfer pas kort vóór opening der Leipziger najaarsbeurs tot 10 pCt. kon worden verlaagd, de crediet- beperkingen en het sluiten d.er beurzen gedu rende 53 dagen, tot 3 September, ziedaar facto ren die van grooten invloed moesten zijn op het verloop der Najaars-Messe. Hierbij kwam, dat de ongunstige omstandigheden in andere lan den het voor de Duitsche industrie onmogelijk maakten, elders een compensatie te zoeken voor den verminderden omzet in Duitschland. Wanneer desniettegenstaande het getal der exposanten (6793) slechts 11 pCt. geringer was dan een jaar tevoren, geeft dit blijk van het buitengewone weerstandsvermogen der Duit sche nijverheid, die blijft vertrouwen in eigen kracht en alles in het werk wil stellen cm alle belemmeringen te boven te komen. Van de genoemde 6793 exposanten waren 6077 van Duitsche en 716 van andere nationaliteit, waaronder 272 uit Tsjecho-Slowakije 204 uit Oostenrijk 40 uit Frankrijk 34- uit Engeland. 33 uit Spanje. 28 uit Nederland 23 uit Hongarije 21 uit Zwitserland 20 uit Italië 12 uit België 8 uit Denemarken, en enkele uit Polen, Yoego-Slavië, Noorwegen, Zweden, Bulgarije, Danzig, Finland, Japan en Rusland. Italië, dat vroeger alleen aan de voor jaarsbeurzen deelnam, heeft nu voor het eerst ook op de Najaars-Messe geëxposeerd, met gun stig gevolg. Ook de eerste collectieve inzending van Spanje, bestaande uit Zuidvruchten, oliën, conserven, textielgoederen, bijouterieën cora- mische producten etc. heeft tot gunstige resul taten geleid, zoodat men het voornemen heeft geregeld terug te keeren. Statistische gegevens omtrent het bezoek zijn nog niet beschikbaar. Volgens schatting zal de ze Najaars-Messe ongeveer door evenveel per sonen zijn bezocht als die van 1930, d.i. door ongeveer 75000. De verwachtingen der deelnemers waren geenszins hoog gespannen en in nagenoeg alle groepen is meer verkocht dan men van tevoren verondersteld had. Voor hetgeen Duitschland betreft, was de vraag beperkt, daar de onzekere toestand uiterste voorzicht'gheid noodzakelijk maakt. De toenemende werkloosheid vermin dert den kring van koopkrachtigen en is oor zaak van sterk verminderde belangstelling voor hooggeprijsde en luxe-artikelen. Hetgeen men thans zoekt zijn in hoofdzaak artikelen voor dagelijksch gebruik, die niet te duur -zijn. De fa brikanten waren zoo verstandig gev/eest, met dezen eisch van het oogenblik rekening te hou den, hetgeen mede van gunstigen invloed is geweest op den exporthandel. Over het geheel waren bij Ie bestellingen voor het binnenland de gekochte hoeveelheden kleiner dan anders, hetgeen duidelijk aantoont dat de inkomens in Duitschland gedaald zijn. Met het buitenland heeft men verschillende nieuwe relaties tot stand kunnen brengen, die goede verwachtingen openen voor de toekomst Dit geldt nagenoeg alle af deelingen. Verschei denheid, kwaliteit en prijs van de aangeboden goederen hebben sterk de aandacht getrokken van de buitenlandsche bezoekers, die met waar deering spreken van hetgeen op deze Leipziger Messe was bijeengebracht. Communistische aanslag op een trein 25 dooden. Nabij Bia Torbagy, op 20 kilometer afstand van Boedapest zijn zes wagons van den D-trein Boedapest-Weenen-Keulen van het viaduct af gestort. De locomotief en de twee wagons daar achter waren reeds voorbij de ongeluksplaats. Volgens nadere berichten over de spoorweg - catastrophe wren Zondagmorgen om zes uur 25 dooden geborgen. Het aantal gewonden wordt voorloopig op 50 geschat. Daar de wagons 30 M. diep omlaag gestort zijn, is het reddingswerk u'.terst moeilijk. De oorzaak van deze catastrophe is het ont ploffen van een helsche machine. Een gei echte lijk onderzoek is geopend. Het stadhuis te Veere. Dezer dagen is in de fraaie oude Raadzaal van het Stadhuis te Veere de eerste vergade ring gehouden van de Restauratie-commissie, die tracht de belangstelling onzer landgenoo- ten voor dit nationale herstel-werk te wekken. Zooals men weet heeft de regeering een be drag van f 100.000 ervoor beschikbaar gesteld. Een uitermate solied, en gansch geen tijdelij- ken indruk makend, steigerwerk is nu reeds voor den gevel opgesteld. Het zal er zeker een paar jaren staan, zoo vernamen wij. De voorzitter van het kleine werk-eomité, de z.g.n. Restauratie-commissie, heeft in deze bij eenkomst een beknopt overzicht van den toe stand g^even en daarna de aanwezigen zichr eigener aanblik doen overtuigen, in v/elken be treurenswaardige toestand dit schoone ioouw- werkje verkeert. Alles duidt er op, dat de nu ter hand genomen grondige restauratie om vangrijker en ingrijpender zal moeten worden, dan zich aanvankelijk liet vermoeden. Balk lagen zijn verteerd, gevel-beelden .velhaast tot pulver verweerd Het is dringend noodzakelijk, voor het behoud van dit alom in den lande door zijn eenvoudige en lieflijke scchoonheid bekende monument van bouwkunst uit vroeger eeuwen de alarmklok, zelfs de noodklok, te luiden: Want, zoo bleek ter vergadering, de regeering wil helpen, en zij heeft daarvan reeds een zeer tastbaar bewijs gegeven, maar: tot hoever zich deze hulp zal kunnen uitstrekken, dat hangt mede af van de mate, waarin de regeering voor deze restauratie zich gesteund gevoelt door de sympathie in heel ons land, welke dit werk zal ondervinden. De Restauratie-commissie heeft in hare ver gadering overwogen, welke stappen te nemen waren, om zich van deze sympathie te verzeke ren. AXEL. Sympathiek. Donderdag is alhier onder be gunstiging van prachtig herfstweer een auto tochtje gemaakt met ouden van dagen uit deze gemeente. Na terugkeer werden de oudjes in de Zondagschool onthaald en door den burgemees ter toegesproken. Het initiatief voor dezen tocht was 7 an en kele ingezetenen uitgegaan. Daarna was door een commissie, met warme instemming in me dewerking van den burgemeester, het plan ver der uitgewerkt. Allicht zal dit sympathieke denkbeeld in groote steden heeft men al meer iets dergelijks op touw gezet ook elders in ons gewest na volging vinden. PHILIPPINE. Smokkelaars. De kommiezen hebben dezer da gen alhier een auto aangehouden ide twee man den inhoudende een vijftigtal kippen, vervoerde, afkomstig uit België De kippen wer den i.n beslag genomen. Zilveren Wethoudersjubileum. Naar wij ver nemen herdenkt de heer F Dhooge deze maand het feit, dat hij gedurende 25 jaar onafgebro ken het wethouderschap in deze gemeente heeft vervuld, een feit, dat onmiskenbaar getuigt van de achting en waardeering zijner medeburgers,, die telkenmale opnieuw zijn mandaat verleng den n Behalve als magistraat, maakte de heer Dhoo ge zich voor de gemeenschap verdienstelijk als voorzitter van de mosselverkoopvereeniging „Phimos", terwijl hij ook als voorzitter van het Wit-Gele Kruis en op onderwijsgebied een voor aanstaande plaats innam. Moge het den geachte jubilaris gegeven zijn, nog veel in het belang zijner medeburgers tot stand te brengen. WESTDORPE. Voetbal. Naar wij vernemen, neeft de voetbal vereeniging R.I.A. alh'er zich aangesloten bij den katholieken Voetbalbond. ZUIDDORPE. Pachtprijzen verlaagd. Ook door net kerk- en armbestuur alhier zijn de pachtprijzen aanmer kelijk verlaagd. Liefdadigheidsschieting. Zondag 4 Oct. houdt de handboogmaatschappij „Willem Teil" alhier ene liefdadigheidsschieting bij R. Dankaart. AARDENBURG. Tuinbouw-tentoonstelling.. Op 19, 20 en 21 September zal alhier een tentoonstelling wor den gehouden door de Maatschappij tot bevor dering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch- Vlaanderen. BIERVLIET Brand. Donderdagavond omstreeks tien uur den naam Mijnhardt bij het koopen van poeders. Alléén voorzien van den raam Mijnhardt, wordt echtheid gegarandeerd. werd de brandweer gealarmeerd voor een he- vigen brand die was uitgebroken in de groote» landbouwschuur van den heer P Haverbeke. In e enommezien stond het geheele rieten dak in lichte laaie alsook de groote daarin aan wezig zijnde voorraad ongedorscht graan. Het gelukte nog e enaantal biggen te redden. Niet m'nder dan acht paarden, een ijftal groote varkens en 3 gieten kwamen echter ine den brand om, benevens een groot ^antal land bouwwerktuigen. Een bergplaats, waarboven de slaapplaats der knechten was brandde eveneens uit. De knech ten konden zich nog juist intijds in veiligheid stellen, al hun kleeren werden een prooi der vlammen. De motorspuit, die na eenigen tijd arriveerde, slaagde erih, de belendenden perceelen te be schermen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verze kering dekt de schade. Vierde Klasse Derde Lijst. Trekking van 9 September, f 400 No 5140 7543 14980. f 200 No 19500 f 100 No 7284 16082 Vierde Klasse Vierde Lijst. Trekking van 10 September f 1000 No 19304. Muziekfeest. Het tegen gisteren georganiseer de muziekfeest is, jammer genoeg, il bijna even zeer een mislukking geworden als de jongste kermis. Slechts lmuziekkorps (uit Selzaete» was opgekomen. Dit heeft tezamen met ons plaatselijk muziekgezelschap nog zooveel moge lijk de eer opgehouden doch van een muziek feest kan onder deze omstandigheden natuur lijk niet gesproken worden. Veemarkt. Zooals bekend, is sedert eenigen tijd de uitvoer van slachtvee naar Selzaete ge handicapt in verband met de onvoldoende ou tillage van het slachthuis in de Quarantaine - stallen, aldaar. Het gevolg daarvan is geweest, dat onze plaatselijke veemarkt weinig meer te beteekenen had. Thans vernemen wij, dat de Belgische :egee- ring het bedoelde slachthuis aan het gemeen te bestuur van Selzaete wil overdragen im het als gemeentelijk abattoir te exploiteeren, onder •voorwaarde evenwel, dat het gemeentebestuur de noodige verbeteringen aanbrengt. Gaat het gemeentebestuur op dit aanbod in en wij meenen te weten, dat hiervoor goede kans bestaat, - dan zal eerlang de uitvoer van slachtvee weer mogelijk worden, waardoor zich voor onze Sassche veemarkt nieuwe perspec tieven zouden openen. R.K. Bouwvereeniging „Volksbelang" In de Vrijdagavond jl. onder voorzitterschap van den heer C Aarsen gehouden ledenvergadering van de R.—K. Bouwvereeniging „Volksbelang" werd mededeeling gedaan van de met het gemeente bestuur en het ministerie gevoerde correspon dentie inzake het bouwen van 10 arbeiderswo ningen. Door den minister was niervcor een be drag van f 22.000 beschikbaar gesteld, echter onder voorwaarde, dat, indien dit bedrag voor de bouwkosten zou worden gevorderd, de huur niet lager dan f 3.45 zou mogen gesteld wor den. Over een en ander werd ter vergadering van gedachten gewisseld. Betreurd werd, dat de ministerveele beschikking ook het verbod in hield om in het bestek te bepalen, dat de aan nemer alleen binnenlandsche werkkrachten zou mogen gebruiken. Voorts werd een huur van f 3,54 te hoog gevonden, waartegenover van vakkundige zijde de opmerking werd geplaatst dat men voor minder dan f 22.000 zou kunnen bouwen en dan het huurbedrag zou kunnen verlagen. Algemeen was de vergadering van meening, dat moest worden voorkomen, dat door het bou wen dezer woningen zich werklooze arbeiders in deze gemeente zouden gaan vestigen. Opgemerkt werd, dat in de raadszitting, waar in tot medewerking was besloten, door B en W toch t enduidelijkste de bedoeling was uitge sproken om de bestaande krotwoningen onbe- woobaar te verklaren. Op dezen grond was de Raad tot zijn besluit gekomen. Door den voor zitter werd er op gewezen, dat op de gemeente begrooting een tekort van f 18.000 nag worden verwacht en het dus te verwachten valt, dat de belastingen zeer sterk omhoog zullen gaan. On der deze omstandigheden moest z.i. ieder er toe medewerken om te voorkomen, dat de fi- nancieele toestand nog ongunstiger wordt en dientengevolge ondragelijke belastingtoestan den zouden ontstaan. Met het oog hierop, gaf hij in overweging om het bouwen voorloopig even op te schorten tot de toekomst oeter pers pectief zou bieden. Uit de vergadering werd ge adviseerd om, alvorens hierover te besluiten, eerst de meening van het gemeentebestuur zelf eens te hooren, dat ten slotte voor de gemeente financiën toch de verantwoording draagt. De voorzitter had hiertegen bezwaar, aange zien dan opnieuw moest worden vergaderd, wat gezien de actueele geringe opkomst, z.i. moeilijk zou zijn. Spr. bracht dan in stemming of men het bouwen al dan niet tot Januari voorloopig zal uitstellen, waarop de vergadering unaniem tot dit voorloopig uitstel besloot. Inmiddels zal thans met B. en W. nader wor den geconfereerd. Prijsschietingen. Bij de gisteren gehouden prijsschieting, gegeven door de schuttel svereeni ging „St. Sebastiaan" alhier, waaraan 37 schut ters deelnamen, was de uitslag alsvolgt: Hoog vogel: Cesijs, Assenede. Zijvogels en 1ste Kallen A de Vleeschhauwer alhier, 2de kallen, Vermeu len Axel. d Aan de gehouden schieting op de liggende prang, gegeven doo^„Nut en Vermaak" 'oij P. Goethafcvalhier, namen 27 schutters deel: Hoog vogel en 1ste Zijvogel geschoten door L Kalle Westdrope; 2de zij vogel door Brakman Zuid- dorpe. De beste na de .Swan g Zelfvuller mode! vanaff 5.25 Standaard model vanafƒ4 25 Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Sas van Gent der maand Aug. 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f22,856,90 en terugbetaald f 5,130,56. Der halve meer ingelegd dan terugbetaald f 17,726,34. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 7. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 0.000 en afgeschreven foooo, Derhalve meer in-dan afgeschreven f 0000. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg Opgave betreffende het hulppostkantoor Westdorpe der maand Aug, 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 11.838,17 en terugbetaald f795.25 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 11.042,92 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 12. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f eoo en afgeschreven f Derhalve meer in- dan afgeschreven 000. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg o. Opgave betreffende het hulppostkantoor Philippine der maand Aug. 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f5.413,09 en terugbetaald f607Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 4,806.09 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 4. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatssuldboekjes ingeschreven no minaal f 1.250. en afgeschreven fDerhal ve meer iji- dan afgeschreven f 1.250. Het aantal nieuw uitgegeven staastschuld- boekje bedroeg 1. 4 Opgave betreffende het postkantoor Neuzen der maand Aug. 1931Aan bovenge noemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f45,960,91 en terugbetaald f 23,057,50. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f22,903.41. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 3°. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal fen afgeschreven f3,200. Derhalve minder in- dan afgeschre ven f 3,200. Ik, ondergeteekende, verklaar nog steeds in Sas van Gent, Gentsche straat 13, werk zaam te zijn. 10

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3