Binnenland Drie feiten. uister Verschuur, die de middagvergadering bij woonde, alsook, tot den loco-burgemeester, mr. E Jansen, en tot de vertegenwoordigers der ver schillende zustercorporaties. Minister Verschuur spreekt de vergadering toe. Minister Verschuur dankte voor de woorden van welkom tot hem gericht. Z.Exo. wees er op, dat in den laatsten tijd de middenstand, als af zonderlijke groep van bevolking, door het in stellen van een afzonderlijke onderafdeeling van den middenstand aan het departement, meer tot zijn recht is gekomen. Speciaal wees Z.Exc. op het groote nut van het economisch instituut voor den middenstand, en sprak de hoop uit dat de middenstand, d'e wel eens dat ten opzichte van dit instituut niet zal slapen. „De Middenstand", aldus Z.Exc., „wordt wel eens genoemd het laatste bolwerk van de vrije concurrentie, en al klinkt dat ook zeer mooi, toch heeft dit zijne schaduwzijde in zooverre dat de Middenstand zich door een zeker indi vidualisme antipathiek stelt tegenover ofgani- satie. En toch moet het prijzenswaardige indi vidualisme antipathiek stelt tegenover ofgani- Z.Exc. wees er op, dat het de regeering zeer aangenaam is in belangrijke kWesties met orga nisaties te doen te hebben, immers uit de wen schen en verlangens der vertegenwoordigers van organisaties ziet de regeering een „com munis opinio" d Tenslotte sprak Z.Exc. er zijn genoegen ever uit, dat op dit congres, zoovele ernstige vraag stukken ook over Middenstandsbedrijfstech- niek besproken werden en erkende :ien gesta- digen bloei van den Ned. R.-K. Middenstands bond als een algemeen belang. Voortzettin gder discussies. Vervolgens werden de afgebroken besprekin gen aangaande het praeadvies van mr. Wobbe over de wettelijke pensioen verzekering voor kleine zelfstandigen, voortgezet. De heer Janssen (afd. Nijmegen) brak een lans voor de praticuliere verzekeringsmaat schappijen en meende dat de particuliere maat schappijen met de uitvoering der verzekering zouden kunnen worden belast. De afgevaardigden van de afd. Tiel, de heer Lathouwers, geloofde niet aan de bereidwillig heid der regeering om een subsidie aan een dergelijke pensioenverzekering te geven, en sloot zich aan bij het voorstel van Amsterdam om een commissie van onderzoek in te stellen. Na een korte beantwoording door mr. Wobbe aan de opponenten, werden de conclussies van het praeadvies onveranderd door de vergade ring aangenomen, onder toevoeging van de be paling dat eene commissie tot nadere bestu deering en onderzoek van 't vraagstuk zou wor den ingesteld. Praeadvies Mr F Bach Hierna was aan de orde het door mr. F J H Bach directeur van het Centraal Haazebureau van het Bisdom Harrlem uitgebrachte prae advies over „Publiekrechtelijke Bedrijfsorde- ning"- -ma* Mr. Bach betoogde in zijn toelichting dat de Middenstand niet met den vorm der huidige bedrijfsordening kan accoord gaan, daar in die bedrijfsordening hoe langer hoe meer de ge meentelijke en staatsbemoeiing een voorname plaats gaan innemen. Spr. wees op het voorontwerp der bedrijfs- radenwet dat door minister Verschuur binnen kort aan de Kamer zal worden aangeboden, c n protesteerde tegen de uitlatingen van Dr. Kor- tenhorst, in de pers, die het praeadvies als een argument tegen het voorontwerp Verschuur had voorgesteld. Wat speeciaal de middenstaudsbedrijven be treft achtte spr. eene wettelijke regeling ge- wenscht, le om een bedrijfsgewijze bestrijding der bedrijfseuvelen mogelijk te maken, 2e im de bedrijven, die uit eigen kracht niet tot orde ning kunnen komen, daartoe behulpzaam te zijn, 3e om de verschillende vormen van be drijfsorganisatie zooals prijsregeling, leve- rings- of concurrentie voorwaarden op een juisten grondslag te stellen. Tenslotte drong de prae-advfseur er bij de vergadering op aan om de noodige maatregelen te nemen om na alzijdige bestudeering van het vraagstuk te komen tot een concreet program- en actiepunt. Bij de discussies sprak de heer Verbeek na mens de afd. Amsterdam zijn voldoening uit over het prae-advies van mr. Bach, en drong er bij de vergadering op aan, iets an de nui- dige bedrijfsvrijheid der middenstanders, prijs te geven om een goede bedrijfsordening voor de middenstandsbedrijven te verkrijgen. De heer v. d. Werf van de afd. Breda meende dat men betreffende het gewichtige vraagstuk der publiekrechtelijke bedrijfsordening, wel wat vroeg met conclusies kwam daar men daar over, volgens spr. nog niet voldoende afwist en nu reeds van te voren een te gunstige hou ding aannam ten opzichte, van het voorontwerp Verschuur, dat men toch in niddenstandskrin gen nog lang niet kende. De heer Dongelmans van de afd. den Haag was juist een andere meening toegedaan dan de vorige spreker doch was van oordeel dat de NRKM er zich actief op zou moeten toeleggen om het vraagstuk der publiekrechtelijke be drijfsordening zoo duidelijk mogelijk aan alle middenstanders uiteen te zetten. Mr Bach, zette nog in korte trekken het voor ontwerp Verschuur uiteen, in antwoord op de vragen van den afgevaardigde van Breda, en noemde de vrees voor de verordenende bevoegd heid van bedrijfsordenende organen, de voor naamste oorzaak van verzet tegen het ontwerp Verschuur. Hierna schorste de voorzitter de vergadering tot Donderdagmorgen 10 uur. De slotzitting. Woensdagavond verzamelden zich de congres sisten in de feestzaal „National" aan het offi cieel diner, waaraan ook de Commissaris der Koningin in Limburg, baron van Hövell tot Westerflier aanzat. Tot slot van den eersten dag van het con- gres had in het concertgebouw een feestavond plaats, waaraan de Kon. Zangvereeniging „Ven lona", de Orkestvereeniging O.K.N.V. en het dubbel Mannenkwartet „Inter Nos" hun mede werking verleenden. t Donderdagmorgen werd in de St. Martinus- kerk een plechtige H Mis opgedragen door den ZeerEerw. heer L J van der Heijden, geestelijk adviseur van den R.K. Middenstandsbond. Om 10 uur waren de congressisten wederom in het Rembrandt-theater aanwezig, waar wc o.m. opmerkten mr. A Baron van Wijnbergen, voorzitter van den Middenstandsraad, die na de heropening der vergadering de aandacht der aanwezigen vroeg voor de wijziging in 't erken- ningsbesluit van den Middenstandsraad. Spr. hoopte dat de Middenstanders het nu zelf eens mogelijk zouden maken dat de bevoegdheid tot regeling der wettelijke publiekrechtelijke be drijfsordening aan den Middenstandsraad wordt toegekend. Spr. bracht aan de twee prae-adviseurs, die zoo uiterst belangrijke kwesties aan dit con gres voorlegden. Vooral het uitgebrachte prae advies van den heer van Neerven beval de heer van Wijnbergen ter lezing en bestudeering aan. Inzake het praeadvies betreffende de publiek rechtelijke bedrijfsordening, uitgebracht door mr. F Bach, werd door de vergadering de vol gende resolutie aangenomen: Resolutie. Het negende congres in den Ned. R.K. Midden stahdsbond, gehoord het gesprokene in ver band met het praeadvies van mr. F Bach over „Publiekrechtelijke Bedrijfsordening", spreekt de urgentie uit van een wettelijke voorziening die het mogelijk maakt aan een bedrijfsorgaan verordende bevoegdheid te geven ten aanzien van de economische bedrijfspolitiek, n draagt he t hoofdbestuur op al het noodige te doen, zoo wel tot een breede propageering van den ge- wenschten maatregel onder den Ned. Midden stand en in andere kringen, als tot verder on derzoek der materie aan de hand van het uitge brachte praeadvies en het daarover ten con- gresse gesprokene, ten einde een spoedige tot standkoming van een wettelijke voorziening op dit punt zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Praeadvies-vatl Neerven Hierna werd het praeadvies van den heer J G. van Neerven, accountant te Eindhoven en voorzitter van de R.K. Middenstandsvereem- ging te Eindhoven, over „De beteeKenls van dc moderne bedrijfsleer voor de handeldrijvenden en industrieele middenstand" in behandeling genomen. De heer van Neerven begon zijn toelichting met dank te brengen aan de middenstanders, die reeds getoond hadden zooveel belang te stel len in het uitgegeven praeadvies, dat volgens spr. eigenlijk geen praeadvies is. Vooral dankte hij voor de uitgebrachte critiek op zijn werk, doch legde er uitdrukkelijk den nadruk op dat hij nimmer de bedoeling heeft gehad iemand in dit werk onaangenaam te zijn, maar uit sluitend de waarheid heeft willen zeggen om niet de innerlijke waarde op te offeren aan den uiterlijken schijn. De huidige tijd is te nuchter om waarheid te verbloemen, aldus spreker. De conclusie cp dit praeadvies, welke niet in het werk is vervat formuleerde de heer van Neerven als volgt: De R.K. Ned. Middenstandsbond geve permanente en deskundige voorlichting op alle gebied, spe ciaal op dat der moderne bedrijven. Spr. achtte het, mede in verband met den omvang van het praeadvies, niet noodig ver dere toelichting daaromtrent te geven en was van oo*rdeel dat de uitwisseling van gedachten bij de debatten van meer nut zou zijn. Namens de afdeeling Amsterdam protesteerde de heer Kersten tegen de late verschijning van het praeadvies. Ook betreurde spreker dat de praeadv;ezen geen nadere omlijning hadden ge geven van het begrip „moderne bedrijfsleer en dat het doel der bedrijfsleer het behalen van de grootste baten bij de geringste offers niet voldoende tot uiting komt. De heer van Neerven, die iederen opponent direct van antwoord diende, merkte op dat hr zijn praeadvies geschreven had voor midden standers-zakenlui en niet voor studenten eener handelshoogeschool. Als definitie over bedrijfs leer had spreker de definitie van prof. Volsner overgenomen, zooals in het praeadvies vermeld en hij achttte theoretische beschouwingen daar over niet van prachtisch nut. De heer Boon uit den Haag drong er bij het hoofdbestuur op aan in zake de moderne be drijfsleer ook meer voorlichting te doen geven op de mtddenstands-handelscursussen. De heer Sassen uit Geertruidenberg betoogde dat andere organisaties zich te veel bewogen op middenstandsterrein en vroeg hulp van het hoofdbestuur om de kleine middenstanders voor al tegen dat gevaar te beschermen. Namens den Bond van RK Manufacturers St. Willibrordus achtte de heer Kempkens uit Arnhem het nuttig dat het praeadvies in een eenvoudiger vorm, ook aan het personeel der middenstands-zakenlui werd gesticht. Rondvraag. In de rondvraagsprak de heer Kropvelder uit Den Haag namens de verschillende Kamers van Koophandel woorden van waardeering over liet onderwerp van het gehouden congres, hetgeen niet enkel voor de katholieken maar voor alle middenstanders van Nederland van buitenge woon groot nut ia geweest. t De heer Dongelmans uit Den Haag wees op het informatief karakter van het congres. Hij had gaarne gfezien dat definitieve beslissingen waren gevallen. Ten slotte stelde de heer Fens u\t Breda aan het Hoofdbestuur voor het volgende congres in Breda te willen houden. Sluiting. In het slotwoord sprak voorzitter Lockefeer zijn groote voldoening uit over het welslagen van het congres en over de aangename en pret tige wijze, waarop de congresdagen in Verilo wa ren doorgebracht. Hij richtte woorden van dank aan de praeadviseurs. de Venlosche Midden- sta'ndsvereeniging, die het congres recipieerde, en verder tot alle congressisten voor de belang stelling en voor de aandacht, waarmee de be sprekingen waren gevolgd. Een nieuwe periode voor den R.K. Midden stand is ingeluid en met vertrouwen gaan we de toekomst tegemoet, zoo sloot de heer Locke feer het negende Ned. R.K. Middenstandscon gres. Na afloop der vergadering werd door de con gressisten e enbezoek gebracht aan het graf van Mgr. Nolens, waarna per autocars een ex cursie werd gemaakt naar de Tegelsche Nijver heidstentoonstelling „Tenijto 1931" meld, die jaarlijks vijf gulden en meer offeren voor onze Hoogeschool. Wat is dit mooi! Toch zijn er achterblijvers, ook onder de kleinen, maar onder de grooten vooral, achter blijvers uit sleur of onwetendheid, maar, naar wij hopen, niet uit onverschilligheid. Laten dezen nu ook naar voren komen om hun aandeel te vragen in het grootste en schoonste katholieke werk, dat in deze eeuw in ons land werd tot stand gebracht. Dns nage slacht moet op de R.K. Universiteit kunnen wij zen als op een monument van het gansche katholieke volk Geen katholieke naam mag ontbreken op de lijst der weldoeners! Ook gij, die dit leest, zult willen helpen, om onze Hoogeschool volledig te maken; want zij is De Kroon op het werk. van den beschavingsarbeid, door onze voorva deren begonnen en door ons, die er de vruch ten al van genieten, voortgezet onder den ze gen van God HENRI HERMANS Ie. Op 1 April 1925 wej"d in Palestina een Joodsche Universiteit geopend. Palestina is een land, aat in alle opzichten nog in het eerste stad.um van ontwikkeling verkeert. Toch acht ten de Joden het eerst noodzakelijk eene Jood sche Universiteit. Waarom? Men kon het lezen in „Het Beloofde Land", maandblad van het Ne derlandsche Palestina Opbouwfonds „Keren-Ha jesod" (3e jaargang, no 6.) Daar lezen wij: „Alleen als kern, waaromheen een eigen gees tesleven zich kan ontwikkelen, dat Joodsch zou mogen worden genoemd, is de stichting van de Joodsche Universiteit op dit oogenblik gerecht vaardigd". En verder: „De voorbereiding van een gezonde geestelijke atmosfeer is niet alleen even moeilijk als het leggen van de grondsla gen voor economischen voorspoed, maar ook even essentieel voor het tot een goed einde bren gen van de groote taak, die ons Joden in deze dagen op de schouders is gelegd." 2e. Begin 1922 overleed Prof. Pekelharing. „Het Volk", hoofdorgaan van de S.D.A.P., schreef van hem: „Hoogleeraar te Delft, had Pekelharing drie en dertig jaren lang, van 1874 tot 1907, op het denkleven van vele honderden studenten een zeer grooten invloed. Zijn schitterende colleges over economie en administratief recht verhie ven de studievan deze vakken voor de aan staande ingenieurs tot een hoogen rang. Zijn avond-colleges over het socialisme, die met de beroemd gebleven voordrachten van Quack ver geleken mochten worden, brachten zijn arbeid voor de socialistische gedachte en zijn bewon dering voor haar voornaamste dragers over in de hoofden en harten van vele jongeren. Van veler leven en werken heeft hij daardoor de richting bepaald. I nden arbeid van velen heeft zijn leering voor het gansche volk zijne vruch ten gedragen." 3e. In Juli 1925 richtte de heer Mr. Troel stra een brief aan het Congres van den Bond van Sociaal-Democratische Studieclubs. Daarin schreef deze socialistische leider: „De student mag niet afzijdig staan in den grooten strijd onzer dagen, die innige samen werking eischt van arbeid en intellect Al zal ook voor hem het studeeren hoofdzaak moeten zijn, bij de keuze van leeraren en te behandelen on derwerpen, zal hij rekening dienen te houden met de groote geestelijke, politieke en econo mische vraagstukken, welke de klassenstrijd en het zoo hoopvolle proces van geestelijke ont wikkeling der arbeiders de huidige generatie ter uitwerking en oplossing aanbieden". Is dit alles duidelijk of niet? Hebben wij ook niet, zoals de Joden, behoefte aan een „kern, waaromheen een eigen geestes leven zich kan ontwikkelen?" Spreekt het niet tot ons geweten, dat hoog leeraren aan neutrale universiteiten hunne stu denten voor het Socialisme trachten te winnen? Is de „keuze van leeraren en dê te behandelen onderwerpen" voor den Katholiek die toch ook een sociale taak te vervullen heeft niet van even groot, neen, van veel grootsr belang uls voor den Socialist? Welnu, dan zien wij door onze geestelijke te genstanders bevestigd dit woord van onze Bis schoppen „De eigen universiteit moet on zal ons bren gen die mannen en vrouwen, waaran wij steeds meer behoefte hebbenmannen en vrouwen van wetenschappelij ken zin, tevens levend en werkend uit ons heilig geloof, mannen en vrou wen, d»e allen des te beter vaderland en ge meenschap zullen dienen, naar gelang zij deze juister zullen zien in het licht van Gods waar heid en van Zijn alwijze en algoede Voorzienig heid. Is 't nu duidelijk, wat onze eigen universiteit beteekent voor de katholieke cultuur, oor volk en vaderland? ?Is 't te veel gezegd, dat wij op de schepping van dit instituut roem mogen dragen? Wij hebben het zeiven tot stand gebracht. Geen der andere universiteiten van ons land is zoo in den goeden zin van het woord eene volksuniversiteit als de onze. Ook de kleinsten, ook de minst vei;mogenden onder ons, hebben ertoe bijgedragen en op de lijsten der dona teurs staan zelfs arbeiders en dienstboden ver Bemoedigende ministerieele woorden In een gelukwensch aan den Raad van Be heer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs schreef de Voorzitter van den Raad van Minis ters Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck de volgende voor geheel ons volk bemoedigen de woorden: „Inderdaad zijn de tijdsomstandigheden niet alleen voor het bedrijfsleven, maai' voor hét geheele volk moeilijk. Wij megen echter niet het geloof in een betere toe komst verliezen. De wereldgeschiedeni;. leert, dat de volken in de moeilijkste tijden van hun bestaan hun grootste kracht van willen en van kunnen hebben ontplooid. In onze eigen geschiedenis zijn zoovele voor beelden te putten, dat het Nederlandsche volk in dezen toets van vergelijking met andere volkeren kan doorstaan". Zakkenrollers te 's-Gravcnhage 's-Gravenhage wordt den laatsten tijd onvei lig gemaakt door een bende internationale zak kenrollers. De poli,tie heeft het noodig geacht het publiek hiertegen te waarschuwen. Anti-dumpingswet ingediend bij de Tweede Kamer. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot toekenning van de bevoegdheid lo„ het tijdelijk treffen van afweermiddelen te ge: kunstmatige concurrente uit het buitenland. Blijkens de Memorie van Toelichting strek het ontwerp er toe de Regeering de gelegen heid te geven buiten het Parlement om in daartoe leidende gevallen tegen bepaalde ver schijnselen van dumping tijdelijk zekere afweer middelen te nemen. „Tijd" en „Spaarnestad". Naar het Persbureau Vaz Dias meldt, is thans het definitief besluit gevallen, waarbij de aandeelen van de N.V. Dagblad en Druk kerij „De Tijd" aan de NV Drukkerij De Spaar nestad" te Haarlem overgaan. Nadat in de komende weken de noodige fcr- maliteiten zijn vervuld, zal dus „De Spaarne stad" de exploitatie van de dagbladen „De Tijd en „De Amstelbode' en van de drukkerij „Het Kasteel van Aemstel' ter hand nemen. Aan allen in Nederland, die in den arbeid van den Volkenbond belang stellen, Ingezonden Dezer dagen is de Assemblée van den Voiken bond weer bijeengekomen; en wij zijn daar mede het Volkenbondsjaar ingetreden, waarin de Ontwapenings-conferentie zal worden ge houden. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, zich bewust van hare speciale roeping in de zen als Volkenbondsvereeniging, heeft gemeend dat het op haar weg ligt de gelegenheid te openen niet slechts voor haar leden, maar col: voor alle andere landgenooten, wien de Volken bond ter harte gaat, om van hunne belangstel ling in de Ontwapenings-conferentie uit di„ oogpunt te getuigen. Maatregelen zijn in voorbereiding voor de aanbieding aan de Conferentie van een adres, waarin deze belangstelling en nare beweegre denen en oogmerken tot uitdrukking worden gebracht. Mét het oog op de groote kosten welke aan de organisaite van een Adresbeweging van de zen aard zijn verbonden, doet het Dagelijksch Bestuur van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" middels dezen een beroep op allen, die haar willen helpen bevorderen, om fin an cieelen steun, onder mededeeling, dat alle bijdra gen, groote en kleine welkom zijn on gaarne zullen worden in ontvangst genomen, hetzij door het Secretariaat: Jan vaa Naussaustraat 93 te 's-Gravenhage; hetzij door den Penning meester Mr. S K D M van Lier, Laan Copes 46 te 's-Gravenhage of door storting op de girore kening der Vereenging No 11245. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, die vertegenwoordigers van alle richtingen cm- vat, hoopt op aller steun teneinde een krach tige werkzaamheid te kunnen ontwikkelen. Het Dagelijksch Bestuur: Jhr. Mr dr H A van Karnebeek Voorzitter Mevrouw Mr C Bakker-van Bosse, Onder voorzitster, Prof. Mr A Anema, jft Mej. L CA van Eeghen, Mevr. C A Kluyver,

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2