De Zeeuwsche Koerier Vrijdag II September 1931 'n Beeld van den laatsten Katholiekendag. ^Handelsberichten Burgert. Standen 46e öaargang. No. 38!8 FEU I LLETON. Do Bedelares van Saint-Sulpico. van Terwijl het instituut van de Katholiekenda gen in Nederland een mislukking is geworden, is de jaarlijksche algemeene vergadering der Duitsche Katholieken voor de zeventigste maal een succes gebleken. Als in de vroege morgen uren nog een plecht'ge stilte over de stad ligt uitgespreid, rollen met donderend geraas de overpolle treinen binnen die de tienduizenden pelgrims uit alle oorden van het Duitsche Rijk. naar de groote bedevaart van de H. Elisabeth brengen. Om half acht kan men reeds bemer ken dat het drukke autoverkeer van de stad naar het groote stadion een aanvang heeft ge nomen. Als men een kwartiertje gereden heeft is men direct in een gewirwar van trams en autobussen verzeild geraakt, terwijl links en rechts van den weg de jeugdvereenigingen staan opgesteld en allerlei organisaties zich rond hun vaandels en vlaggen scharen, het ge heel biedt een beeld van een groot leger-korps, de keurbende soldaten van Koning Christus. Enkele m'nuten later als we op de groote tri bune hebben plaats genomen, gaat onze blik over de groote stadionbaan en ver over den wij den omtrek. De buitenste rijen zijn ;eeds dicht bezet met menschen en op het middenveld wordt de eene groene plek na de andere inge nomen: in voorbeeldige orde marcheeren de ver schillende vereenigingen naar hun plaatsan. Als een eindelooze rivier stroomen ae pelgrims uit alle streken van Duitschland, uit alle landen der wereld het groote stadion binnen. Daartus- schen wapperen de vlaggen als wimpels aan de mast van een wiegend schip. TJit de tegen overgestelde richting komt een sterke afdeeling politiemacht in militaire pas aangerukt. Om beurten spelen de verschillende muziekkorpsen. Thans zien we voor het eerst in den stoet waar mede de Pauselijke nuntius en Bisschoppen wor den- afgehaald ook een delegatie van de ver schillende vrouwelijke orden en congregaties van religieusen. Als de gepurperde Prelaten en kerkelijke hoog waardigheidsbekleeders statig hes stadion be treden dan geeft dat een bovenaardsche aan blik: hier zwijgt alles wat van deze wereld is: juist als in Calderon's schouwtooneel der we reld waar. alle rangen en standen der bevolking vorm en wezen hebben aangenomen. De Prin sen der kerk nemen plaats op de tribune waar zij worden opgewacht door de leiders van de zen Katholiekendag, de vooraanstaande geeste lijken en leeken van Duitschland. Onze blik wordt steeds gevangen gehouden door het hoog altaar' met het groote kruis dat ver over de menschenmassa heen zijn glanzende stralen zendt, tot aan de randen van het stadion waar een zacht glooiend strand van groendonkere dennen vervaagt in den nevelsluier die boven de bosschen onder den hemel hangt. En scms breekt de gouden zon door dien sluier heen en koepelt zich een oogenblik den azuren hemel over die apocaliptische stad, waar de oudsten voor bet Lam staan. Hier, waar alles spreekt door zijn grooten stijl en door het geheimzinnig wezen van zijn onuit puttelijk leven zelf, waar alles overglansd wordt door de stralen van eeuw'ge vreugde hier staat alles als met stomme verbazing geslagen. En dan ineens trekt de geschiedenis der strij- 108) De Lotharinger was reéds binnengetreden en had de deur achter zich gesloten. Het is mijnheer Raymond Schloss, antwoord de Madeleine, fluisterend op de vraag van den dokter, mijnheer Schloss, de opperjachtmeeste'r van -mijnheer den graaf Emmanuel d'Areynes, den-toom van mijnheer den abbét Zij nam Raymond zijn valies af, zette dat op een ktoel en nam hem mee naar de huiskamer. Daar gekomen ging zij, steeds met gedempte stem voort: Wat ben ik blij, dat ik u zie, mijnheer Schloss, gij kunt tenminste tijding brengen van mijn- heér den graaf, maar ge hebt zeker nog niet ontbeten. Ga zitten ik zal een bord voor u halen, wij w lden juist beginnen toen gij beider.. Dit is dok ter- Leblond en mevrouw Leblond, die hierbo- .ven wonen. Aan den dokter zijn wij het leven van mijnheer den abbé verschuldigd. O! mijn- hee'r Raymond, wat een vreeselijk ongeluk; ge wond, doodelijk gewond, onze arme abbé maar dank zij mijnheer Leblond, die een uiterst be kwaam geneesheer is, hebben wij nu niets meer voor mijnheer den vicaris te vreezen. Terwijl Madeleme zoo sprak, met echt vrou welijke radheid van tong en zoo haar vreugde uitdrukte over het bezoek van den Lotharinger, HET EERSTE BEELDTELEGRAM, dat weru verzonden door den dienst Berlijn-Rome, betref de ontvangst der Duitsche ministers Brüning en Curtius door Mussolini. dende kerk aan ons geestesoog voorbij, totdat het oogenblik van groote stilte intreedt, de Ccn secratie. Op dat verheven moment, dat door de radio over alle zenders van Duitschland en Oostenrijk in de wereld wordt uitgezonden, waarop de priester de woorden over Brood en 4 Wijn uitspreekt, hooren millioenen en millioe- nen menschen het bellen rinkelen dat deze hei lige handeling vergezelt. En 't was wel heel toe vallig, dat juist op het oogenblik, dat de pries ter zich over de kelk gebogen had, in de verte een zware trein voorbij rolde onder de langs rookpluimen die langzaam in de ijle lucht ver dwenen. En alles wat we tevoren hadden gezien, de bonte menschenmenigte, priesters en geloovi- gen, de meest verschillende kleederdrachten, de uniform van Rijksweersoldaten en politie - troepen, zelfs de tenten waar verfrisschingen verkrijgbaar waren en het eenzame hokje waar in onze vriend voor de microfoon zat, het vlieg machine dat ronkend kwam aanzoemen doch dat in plechtig stille glijvlucht als een duif over het feestterrein zweefdedat alles scheen heel ver weg en de oer-oude traditie en de mo derne techniek werden in een wijdingsvol Bene dicite veranderd. Maar dan vloeit de stroom weer voort: als hij uitgevuurd is in de atmos feer van deze heilige verandering die heeft plaats gehad, dan vloeit zij thans weer verder in de wisselvalligheden des levens. Een .oogen blik heeft de kerk rust gehad, een mement slechts heeft zij het Alleluja van haar geloofs leven aangeheven, een oogenblik slechts zag men het hemelsche aangezicht van Christus' Bruid en nu schrijdt daar weer heen het marte laarschap van qnzen modernen tijd, als een vlaggenstoet die door de bloem der jongeling schap naar het slachtveld wordt gedragen in den grooten strijd voor Christus. Er is geen menschelijke gemeenschap die meer geleden heeft als deze kerk. Maar de toon van haar lij den is het lied der vreugde, en in den purperen mantel van haar martelaren straalt de blijde zon van een eeuwige lente. Ook wij bevinden ons in dien stroom, en wij stroomen terug naar ons wezen, menschen, die nu een wonder in zich dragen, menschen, die voortaan zullen wandelen in vreugde, in geluk, in liefde, in ver trouwen, onverschillig wat hun moge overko men, menschen die alles in het licht der eeuwig heid bezien en die ondanks de crisis die land en volkeren bedreigd, nooit zullen versagen c m le vende getuigenissen te zijn van onoverwinnelij ke kracht. vergat zij geheel het voorschrift van den dok ter en sprak aldoor luider. De dokter was genoodzaakt haar tot de orde te roepen. Spreek toch wat zachter, Madeleine, zeide hij. Raymond had verwonderd naar den woorden vloed van de brave vrouw geluisterd en nog geen gelegenheid gehad iets te neggen. Vooral de laatste woorden van Madeleine: „Dank zij mijnheer Leblond, hebben wij nu niets meer voor mijnheer den vicaris te vree zen", hadden bijzonder zijn aandacht getrok ken. Hij wendde zich tot den gepensionneerden officier van gezondheid en zeide met zachte stem: Mijnheer, ik ben bekend met het vreeselijk ongeluk, dat mijnheer den vicaris heeft getrof fen, wij hebben op Fenestranges het treurig be richt vernomen door tusschenkomst van mijn heer Gilbert Rollin, den aangetrouwden r.eef van mijnheer den abbé maar de telegrammen en de brieven ,die wij, eenige uren na (lkander, van hem ontvangen hebben, spreken elkaar lijnrecht tegen en daarom reisde ik met angst in het hart hierheen. Ik smeek u, mijnheer, zeg mij de waarheid, de volle waarheid, mijnheer Raoul moet dus nog leven, daar Madeleine heeft gezegd, dat er niets meer voor hem te vreezen is, maar weet gij wel zeker, dat ge hem redden zult? Dokter Leblond antwoordde: Dat is volkomen zeker, mijn vriend, de wond was ernstig en mijnheer de vicaris lag op den p Handelsregister. Nieuwe inschrijvingen: Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen) N.V. Expeditie-Onderneming Van Gend en Loos (F) Noordstraat 101. Beheerder van het bijkantoor Ter Neuzen: Adr. de Priester (2136) J A de Ligny en Zoon, Zuidzande M 23, met- selaarsbedrijf, aannemen van bouwwerken, 't koopen en verkoopen van bouwmaterialen en aanverwate artikelen en voorts al hetgeen tot het uitoefenen van zoodanigen handel behoort Venn.: J A de Ligny Sr. en J A de Ligny Jr., Zuidzande (2135) Wijzigingen: Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen) Behaegel—Denijs, Hulst E 52, tri- cotagefabr ek. Venootschap ondr firma is om gezet in eene Commanditaire Vennootschap, onder den naam „Behaegel Fils". Beheercnde Venn.: Franz C L en Paul L H A Behaegel en Ivan J L M van Hollebeke, St. Nicolaas-Waes (België) Comm. Vennoot: één Nationaliteit Belg Land van inwoning België. Commanditair kapitaal f 185.54557y2 Gl. Duur der vennoot schap: 1 Poet 1930 tot 1 October 1960. Cement-, pannen- en tegelfabriek, Dellaert en Geirnaerdt, Westdorpe A 147. Uitgetr. venn.: A Geirnaerdt Zaak wordt door den venn \ooit gezet onder den handelsnaam: Cement-pannen en tegelfabriek, C Dellaert. Coop. Vruchtenveiling Zeeuwsch-Vlaanderen G A, Markt 2 Stat. gew. (Bijv. t/d Ned St. crt. van Woensdag 17 Juni 1931, no 115) N.V. Handels- en Exploitatie Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen", Burgemeester Geillstr concert- en bioscoopgebouw. Uitgetr dir: Iz. van de Sande. Nieuwe dir: P F Standaert Ter Neuzen. Comm: EMM Verhoeveri-Standaert, 's-Hertogenbosch. J. van Leemput Sas van Gent, Gentschestraat 5, brood- beschuit- en banketbakkerij, winkel in kruidenierswaren, boter en eieren. Uitgetr. E: J van Leemput. Nieuwe E: Pol Fermont. Zaak wordt voortgezet onder den handelsnaam Pol. Fermont-Kaas. N.V. Maatschappij „Petrolifère" (Petroleum- Kleinhandel) 's-Gravenhage, Gebouw „Petro- lea" F Biervliet opgeheven. N.V. Nieuwe Nederlandsche Maatschappij tot vervaardigen van Spiegelglas, Glazen voorwer pen en Chemische Producten, Sas van Gent, Westkade. Uitgetr. comm: Alph Gerard en rand van het graf, maar gelukkig kan ik verze keren, dat alle gevaar is geweken en dat wij niets meer te vreezen hebben. Tranen van aandoening welden in de oogen van Raymond op. Dus mag ik hem zien en spreken? vroeg hij. Dat niet. Mag ik hem niet zien. Voor het oogenblik is dat onmogelijk, mijn vriend. Gij weigert mij bij mijnheer Raoul toe te la ten? Waarom? Verkeert hij dan toch nog in le vensgevaar, ondanks hetgeen gij mij zooeven gezegd hebt? Er bestaat met het minste gevaar meer, dat herhaal ik, maar wij moeten elke ontroering, zoowel vreugde als droefheid, vermijden. Zijn wond, die juist gesloten is, zou daardoor weer geopend kunnen worden en al het gevaar zou terugkeeren. Wanneer hij u zag, dan zou de ab bé zeker heftig ontroeren en het ergste zou te vreezen zijn. Mijn God! Ge begrijpt dus dat onze zieke, voordat hij volkomen hersteld is, memand zien mag en u wel het allerminst. Op een toon, waaruit duidelijk zijn wanhoop sprak, riep Raymond uit. En toch moet ik hem zien, hem spreken! Bij het hooren van deze woorden en vooral van den toon waarop zij werden uitgesproken, legde Madeleine de hand op den schouder van Raymond. Gij komt hier met een slechte tijding, mfjn- René Margassin. Benoemd tot comm: A J H Olivier en L J B Guyard, Parijs. Weegbrug „Janna Cornelia", Schoondijke M 36. Uitgetr: voorz. Adr. Luteijn Nieuwe voerz..: Iz J Risseeuw, Schoondijke. F rma D van den Berg Sas van Gent, ost- straat 353 schoenwinkel V.: G van den Berg. Axel; L A Cijsouw Jr. Breskens, Langeweg fccuwonderneminjg G A Dhaene West- derpe: B 36 w'nkel in kruideniers- waien V., G A Dhaene, Westdorpe; J. A Duinker Hoofdplaat A 80, smederij, V: J A Duinker, Hoofdplaat: C L Hemelaar, Axel Sta tionsstraat 2-3, handel in rijwielen enz V: C L Hemelaar Axel; „Paulus Petrus" Schoolweg 15' sleepboot V: J J de Bakker; N.V. Sleepschip „Elfrida", Westkolkstraat 22 V: F B G de Meijer. N.V. Sleepsch'p „Ghislaine", Westkolk straat 22 V.: F B G de Meijer; August Verman del, Sas van Gent, Noordstraat 6, winkel in suikerwerken en kruidenierswaren V: A Ver- mandel, Sas van Gent. BOSCHKAPELLE. Gedurende de maand Augustus Huwelijks-aangiften. 27. Cornells Josephus van Bunderen, 30 jaar jm. en Emma Paulina van Damme 27 jaar jd. Geboorten 9 Emilius Ferdinandus zoon van Leonardus Anthonius Lambert en Elisa Mar'a Clementina Hayette. 14 Maria Louisa dochter van Jan Francies van der Veen en Louisa Maria Mahu. 29. Emma Louisa Elodie dochter van Jacobus Franciscus Vink en Angela Catharira Louisa van Stevendaal. Overlijden. 7. Maria Mei overleden te Ter Neuzen, 66 jaar dochter van Cornelis Mei en Maria Anna d'Haan beiden overleden. HULST. Gedurende de maand Augustus Huwelijks-aangiften. 1. Johanna Cornelis de Nijs, 26 jaar jm. en Maria Francisca Apolonia van der Heijden 42 jaar jd. Carolus Ludovi- cus, Andreas van de Walle 28 jaar jm. en Maria Cornelia Gijsel 24 jaar jd. 26. Gustaaf Ver- berskmoes, 22 jaar jm. en Magdalena Maria Verstraeten 20 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19. Johannes Cor nelis de Nijs, 26 jaar jm. en Maria Francisca Apolonia van der Heijden 42 jaar jd, 19. Carolus Ludovicus, Andreas van de Walle 28 jaar jm en Maria Cornelia Gijsel 24 jaar jd. Geboorten. 2. Albertus Bernardus, zoon van Petrus C Pica vet en Augusta J C Rodrigo. 1 Cornelia Maria Louisa, dochter van An toni us J Aarts en Rosalia Julia M Adriaanse. .4 Joseph, zoon va nLeopold Mortier en Maria J de Koek 7. Roger, Ludovicus Joseph, zoon van Petrus J Hillaert en Marie S A Janssens. 8. Antoine Fran cies, zoon van Francies Haulez en Maria M Baert. 15. Willem Cornelia, zoon van Isedoor de Bruijn en Maria van Leemput. 16. Willy Coen- raad Hypolitus, zoon van Eduard F L Willekens en Agnes Maria Scheers. 17. Willibrordus Le- vinus Desiré, zoon van Josephus A Neve en Jo- sephina M Frankevijle. 18. Yvonne Maria, doch ter van Rene F M Verstraeten en Maria P Strob be. 25. Mathilde Cecillia Julia, dochter van Fre- dircus W de Windt en Paulina van Water schoot. Overlijden 1 Abraham de Munck 86 jaar weduwnaar van Rosalia Stoel. 7. Pieter, Johan na Levinus de Beul, 61 jaar zoon van Levinus de Beul en Marianna de Rooij. 9. Cornelis van Overmeeren, 67 jaar echtgenoot van Maria Vink. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 2. Georges Theophilc Auguste Eli Boso, 23 jaar jm en Julia Coralia Emile de Wolf (van Axel) 23 jaar jd. 4. Reiuier Scheele, 26 jaar jm. en Florentina de Zeeuw, 23 jaar jd. Louis Frederik Voet 30 jaar jm en Tetje Aaltje Gerarda Elzinga, 42 jaar jd. Geboorten. 30 Aug. Gerard Johannes Adrie heer Raymond, zeide zij met bevende stem. In plaats van te antwoorden, vroeg Ray mond: Hebt gij mijnheer Gilbert Rollin dezer dagUa. gesproken. Zeker heb ik hem gesproken. Ik heb gaan zeggen, dat mijnheer de abbé gewond was. Wanneer? Drie dagen geleden. En wat zeide hij? Dat hem eend ochtertje geboren was. Anders niets? Neen. Droeg hij geen rouw? Daar heb ik niets van gemerkt. Met zachte, droevige stem hernam Raymond: Welnu, mijn goede Madeleine, gij hebt u niet vergist to enge zeidet, dat ik met een slechte tijding hier kom. Mijnheer de graaf is dood! Dood! Dat sombere woord werd gelijktijdig herhaald door mijnheer en mevrouw Leblond en Made leine. Raymond vervolgde.: H ijwerd ten tweeden male door een beroerte getroffen, toen hij den dood vernam van zijn l neef, mijnheer den abbé Raoul d'Areynes Wanneer de bliksem in het vertrek geslagen j was, waar Raymond met de drie menschen zat. dan had dit bij laastgenoemden geen grooter schrik kunnen tweegbrengen, dan de vreese- lijke tijding, welke de Lotharinger meedeelde Madeleine snikte met beide handen voor het gelaat. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5