f25,-of f400,-? No. 3818 Vrijdag 11 September 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. De 25ste Nederlandsche Jaarbeurs* VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND b"1 Do Kruisvaarders van St. Jan te Rijswijk (Z.H.) <~3 $uis - enjlam erêadtoestet i jdenturius'' hiireaU Ij u Smeden 6o ry i y/fmsterdam 4 „Een bad-loeslel thuis, „Gezondheid in l\v huis. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Huldiging van den Secretaris-Generaal* Teohn. Bor. SUEDENB0R6H, Postbus 394, AMSTERDAM. Gire No. I273I0. 102 DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING C ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT T Terstond nadat de heer Graadt van Roggen zijn conferentie beëeindigd had, nam de heer Henri Dekking het woord om namens de ver- eenigde journalisten „vriend" Graadt van Rog gen te huldigen. De collega's weten, aldus de heer Dekking, aan wien het zal zijn gewijd, de andere aan wezigen vermoeden het zonder twijfel:: aan den secretaris-generaal den heer W. Graadt van Roggen. Vriend Gr. v. R. Ik mag u in dit gezelschap wel zoo noemen, persoonlijk waren wij cms hal ve leven vrienden en gij zijt de vriend van alle Jaarbeurs-journalisten. Gij zijt mee een der oorzaken van haar bestaan, gij hebt haar mee ten doop gehouden en geen vader heeft ooit trotscher en blij der de schoonheid en de inner lijke waarde van een geliefde docluter bezongen en gehuldigd, dan gij die van de Jaarbeurs en nu die het cijfer 25 mag plaatsen naast haar naam, staat gij even blijmoedig en zeker van haar toe staat gij even blijmoedig en zeker van haar toe komst, even vast overtuigd van haar waarde naast haar in den bloemenhof van een geluk kig jubileum. Anderen zullen u voor uw arbeid in dienst van de Jaarbeurs prijzen, ik moet het doen in het bijzonder voor wat gij zijt geweest voor ae Jaarbeurs-journalisten. Dat heb ik namens hen meermalen mogen doen. Professor Graadt Roggen, den onover troffen docent in de wetenschap van de actu- eele Nederlandsche economie, die vandaag voor de 25ste maal zijn uitnemend fijn gestyleerd zaakkundig college heeft gegeven, waarin ach ter de somberheid van het heden, dat hij er kent, de blijmoedigheid van een sterk vertrou wen glanst. Optimist quand meme, maar met niets, maar dan ook met niets oppervlakkigs, degelijk en zeker, een echten Nederlandschen aard. Vriend Graadt v Roggen, deze 25ste Jaar beurs hebben wij een aanleiding gevonden cm u eens in het zonnetje te zetten. Ik ben hier de woordvoerder naar tweeëerlei opdracht. In de eerste plaats één van den Nederl. Jour nalistenkring. Men heeft u in dien kring vol strekt niet vergeten. Gij waart één der siera den van ons 'mooie beroep, een gewetensvol krantenman, een keurig rijk begaafd stylist. En nadat gij de journalistiek hebt verlaten, Onlangs hebben de Kruisvaarders van St. Jan een z.g. Persdag georganiseerd, waarop redac teurs van de verschillende bladen waren uitge- noodigd teneinde nader met het werk der Kruis vaarders in kennis te worden gebracht. In de volgende regelen vindt men dit bezoek beschre ven. We vertrouwen dat dit verslag onze lezers zal interesseeren en dat zij daaruit het werk der kruisvaarders beter zullen leeren kennen en waardeeren. Om ruim elf uur heette de Algemeen Overste de aanwezige Redacteuren en Verslaggevers van harte welkom, sprak woorden van warme erkentelijkheid voor de drukke opkomst tn van hoop voor 't welslagen van dezen Persdag. Ver volgens gaf hij het woord aan den Leeke-apos- tel, de Heer J P A de Vries die in een gloedvolle rede van ongeveer anderhalf uur zeer veel in teressants mededeelde. Sla 'n blik op het wereldgebeuren, aldus spie ker, en ge wordt gewaar, hoe schier overal een geest van ontevredenheid rondwaart. Nieuw, malthusianisme hoogtijviert, satan zijn gezag doet gelden. De mensch is een verworden indi vidu, den duivel ten prooi, niet een kind Gods, hetgeen toch God bij de schepping met den mensch bedoelde, Tal van pogingen worden aangewend om de toestanden in de maatschap pU te verbeteren, om den mensch te hervormen tot een waarachtig kind Gods. Hiermede in ver zeker niet ten volle met uw hart, zijt gij het voorbeeld geweest voor allen, die in hun werk met pers te maken hebben, een even ideale gast heer als inleider voor ons werk. Wij journalisten moeten voorzichtig zijn met onderscheidingen. In ons beroep hebben wij te véél luttele waardij van veel pompeuzen lof bespeurd. Zooal niet cynisch, wij zijn sceptisch geworden. Maar als wij onderscheiden, dan ge schiedt dit ook uit volheid van een dankbaar gemoed en in de overtuiging, dat wij hem eeren die dit ten volle verdient. De Ned Journalistenkring beschikten niet over officieele onderscheidingen. Had hij die, gij zoudt grootkruis worden. Maar hij heeft tóch e enhuldeblijk. Jaren geleden heeft hij een zil veren medaille laten slaan ter belooning van bijzondere diensten aan en in de Nederl pers bewezen. Er zijn er daarvan slechts een paar in omloop en mij is opgedragen namens den Ne derl. Journalisten kring u zulk een medaille aan te bieden. Zij bevat uw naam en de ver melding: „De N.J.K. aan zijn oud-lid den be- wonderensdaardigen leider van 25 persconfe renties Ik zal u zoo dadelijk die medaille overhandi gen. Eerst nog mag ik de tweede opdracht vervul len. Een paar weken geleden hebben de collega's Rademaker en Hotke het initiatief genomen om de trouwe Jaarbeursjournalisten op te wek ken om dezen dag voor Graadt van Roggen een bijzondere waardè te schenken en u een stof felijk huldeblijk aan te bieden. Ik heb als pen ningmeester van deze commissie mogen erva ren hoe hartelijk en hoe algemeen de instem ming met dit initiatief was. Nagenoeg allen deden mede, op uitdrukkelijk verzoek niet met groote giften, het was ons om het aantal te doen. En wij zijn daardoor in staat een wensch van u te vervullen. Een der diepste genegenheden van uw nuttig en belangrijk leven is Goethe. Wij begrepen dat u geen hulde dierbaarder kon zijn dan een waar in de held van uw dichterlijk en wijsgeerig le ven betrokken werd en, geleid door een goeden genius, vervulden wij één uwer verlangens door een der mooiste standaardwerken, dat niet meer i,n den handel is „Graf Ueber Goethe's Werke" voor u aan te koopen. Mag ik u toezeggen dat 't aan uw woonhuis worde bezorgd, 't Bewijze band worden tal van nationale en internationa le vergaderingen, conferenties, congressen ge houden, doch het loopt, trots uren lang praten en debatteeren op niets uit, amdat, God ver geten wordt en buiten God is niets bestaan baar, is alles tot mislukking gedoemd. Er is een leger noodig, een leger van stoere mannen, die hun familie, have en goed verlaten om ter eere Gods zich in nauwe gelederen aaneen te sluiten, en, met het Kruis voorop, en de Pause lijke vlag in top strijdend met het wapen der liefde, voort te schrijden ter redding van de verworden menschheid en daardoor ter sa neering, ter wederopbouw van de zoo ontwrich te samenleving, der zoo geschokte maatschap pij- Ik, gaat spreker voort, ik ben tégen ontwape ning, tégen afschaffing van het leger. Er zij één leger, het Kruisleger, één wapen, één soort ammunitie, het wapen der liefde Ik, die zelf 'n bekeerde Jood ben en eerst in Mei 1930 't H Doopsel mocht ontvangen, ik, die in mijn kinderjaren in den Joodschen Godsdienst die hardheid en bestraffing ademt, geen be vrediging kon vinden, ik, wiens ziel naar iets hoogers snakte en smachtte dan bij de' men- schen, die allen slechts op eigenbelang bere kend waren, te vinden was, naar Liefde, waar heid en Vergevensgezindheid, ik, die deze Eenig-Goddelijke leer eerst na meer dan twin tig jaren zoeken, lijden, en strijden mocht vin den, ik, die na mijn Doop me in een klooster uit de wereld terugtrok, om na de noodige voorbe reiding me in dienst van Christus aan de red ding der menschheid te gaan wijden en teen door de Goddelijke Voorzienigheid, naar hier Wij zeggen niet, dat wij voor f 25, een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken 8 aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f 25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. u de genegenheid en de dankbaarheid van uw oud-collega's. Wij hebben dezan morgen uw echtgenoote een bloemstuk doen aanbieden. Bloeie voor u nog lang en hoog en trotsch de, in uw eigen leven en in uw werk, wat Goe the noemt „des Lebens goldner Baum" en mo ge gij voortgaan in uw arbeid „schaffend am sausenden Webstuhl der Zeit" De heer Graadt van Roggen sprak een tref fend dankwoord, waarin hij op zeer sympathie ke wijze zijn medewerkers in de hem. gebrachte hulde betrok. Na afloop van de persconferenties werd on gevoerd werd, ik verklaar hier openlijk naar eer en geweten: HIER is dat Kruisleger, HIER bevindt U zich in het Hoofdkwartier De Kruisvaarder is een Apostel: hij is arm, want hij verlaat alles uit liefde voor Christus; hij is stoer en onversaagd, want hij deinst nim mer terug; hij is vurig, want zijn enthousiasme verflauwt nooit; hij is een visscher, want hij vischt menschenzielen. De wereld is aan de jeugd; we leven in de eeuw van het kind, hoort men wel beweren. De Kruisvaarder vischt dan ook speciaal jongens zielen. Doch onder de jeugd is tegenwoordig he laas vooral ten gevolge van het zoo verderfe lijke en zondige nieuw-malthusianisme, maar ook ten gevolge der talloos vele andere missla gen der ouders, waardoor het gezin ontwricht en waarvan het kind de dupe wordt een heel belangrijke categorie waarvan, ook al weer he laas, tot dusver nog maar weinig notitie wordt genomen: de geestelijk verwaarloosde jeugd. Op de verwaarloosde jeugd dan ook meer in het bij zonder werpt zich de Kruisvaarder van St. Jan. Och, geacht Auditorium hier waart Christus' Geest rond; hier slaagt alles, omdat alles ge- richt is op die arme geestelijk verwaarloosde stakkers en alles in, door en met Christus ge- schiedt. Wij willen de jongens opkweeken tot goede katholieke jongens en hun vormen tot t een ambachtsman. Zie daar den Overste zitten, j dien eenvoudigen, stillen, rusteloozen werker, die met zijn medewerkers zijn leven geeft ter redding van de jongenszielen uit Liefde voor Christus! Ik heb hem gezworen te blijven hel pen, als 't Gode behaagt, tot het einde mijner levensdagen, hem eeuwige vriendschap bezwo- der leiding van leden van den Raad van Beheer het in aanbouw zijnde derde jaarbeursgebouw bezichtigd. Daarop volgde een gezellig samenzijn in de Stichtsche Industrieele Club als voorbereiding voor- het feestdiner, dat ten 6 uur in de groote zaal van het Jaarbeursrestaurant aan de pers-, vertegenwoordigers werd aangeboden. Tijdens den rijk voorzienen disch werd aan ieder der aanzittenden een fraai zilveren vouwbeen met sierlijk bewerkt oud-zilveren handsvat aangeboden, een attentie, die zeer ge waardeerd werd. ren. Sluit gij U nu, bid ik U, mijne Hee.en, U- werzijds bij mij aan in mijn pogen ?ien bemin den Overste te helpen zijn idealen te bereiken! Steunt gij mij door in Uw bladen te vertellen van de Kruisvaarders, hun doel en hun streven Want idealen zijn er. Weet dan, dat de Stichter dezer Orde is Prof. Dr. Pater Jas. van Ginne- ken S.J. Na heel veel moeilijkheden, weder waardigheden en beproevingen hebben de Kruisvaarders eindelijk deze terremen met de gebouwen, voor zoover zij er toen waren, kun nen aankoopen en daaruit nu is gegroeid, dank zij de bijzondere bescherming onzer II Maagd Maria de Stichting, zooals U haar nu ^ult lee ren kennen en aanschouwen. Maar we zitten nu voor een heel lastig pro bleem. Alles is tjokvol. We kunnen geen l/.-oeder meer aannemen, terwijl we ze toch zoo hard noodig hebben. Wel is het mogelijk, dat er eeni- ge verlicht'ng komt door voor onze Juvenisten in het dorp Rijswijk een huis te huren, waar door dan weer ongeveer 14 slaapplaatsen vrij komen. Dit alles nog daargelaten. Op het r.o- genblik hebben wij circa 400 aanvrage voor op name liggen, die wij alle hebben moeten afwij zen. Deze arme stakkers zijn, als God niet op bijzondere wijze ingrijpt ik mag het gerust zeggen reddeloos verloren. Wij MOETEN dus bouwen. De plannen zijn gereed voor «en stee- nen gebouw voor het jongensinternaat, waar door wij weer 80 jongens er bij zouden kunnen nemen en in de oude gebouwen weer ruimte vrij krijgen voor nieuwe Broeders en het aanbren gen van de zoo hoog noodige verbeteringen. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1