No. 3816 Maandag 7 September 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland SuilQttland. Uil de Pers Provtneiemeuws. VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG., WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52419. FEUILLETON. Do Bedelares van Salnt-Sulpfce. DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-GENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of j 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Ailvertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING *5 IT8TEKEND QESOHIKT VOOR PUBLIOITEIT De 25ste Nederlandsche Jaarbeurs. Hedenmiddag heeft de heer W. Graadt van Roggen, secretaris-generaal van de Nederland sche Jaarbeurs voor een talrijk gezelschap jour nalisten, in het lokaal van de otichtsche in- dustrieele Club in het Jaarbeursgebouw zijn ge bruikelijke informatieve perconierentie gehou den (waarop wij in een volgend nummer nader terugkomen) Daarna werd doorde persmannen een rond gang gemaakt over de expositieterreinen, der zooals gewoonlijk aan den vooravond nog in wording zijnde beurs en werd ook het in aanbouw zijnde derde jaarbeursgebouw bezich tigd. E engezellig samenzijn, gevolgd door een ter gelegenheid van het zilveren feest bij zonder verzorgd diner besloot het vöór-bezoek van de Pers. Vermelden we nog, dat den heer Graadt van Roggen door de vereenigde journalisten ter ge legenheid van deze 25ste Jaarbeurs een fraai souvenir werd aangeboden. Oude guldens. Naar de Haagsche Crt. verneemt zal de ter mijn tot inwisseling van oude guldens op ae postkantoren worden verlengd van 31 Augus tus tot 31 December. Arthur Fontaine f Met groot leedwezen is te Genève vernomen, dat slechts enkele dagen na mgr. Nolens ook Arthur Fontaine, de voorzitter van den raad van beheer van het internationaal arbeidsbu reau, i,s overleden. Fontaine behoorde in 1901 met mgr. Nolens tot de oprichters van de internationale veree- niging voor de wettelijke bescherming der ar beiders. Hij had, evenals mgr. Nolens, verleden jaar in schijnbaar uitstekende gezondheid zijn ze ventigsten verjaardag gevierd. Dr. Bendien's kankerproeven. Het London Hospitaal heeft Dr. Bendien's kankerproeven onderzocht en. helaas hebben de onderzoekingen aangetoond, dat Bendien's ver wachtingen niet gerechtvaardigd sijn. Het gevaar van het gemengde Huwelijk De autoriteiten der Evangelische Kerk van Hessen hebben bepaald, dat in het vervolg hu welijken tusschen leden dezer Kerk en van een andere Christelijke Kerk slechts dan ingeze gend kunnen worden, indien opvoeding in het 106) In den morgen van den 28en Mei nam de compagnie mariniers, onder bevel van Kapitein Edmond Kernoël, bezit van de ambulance rue Servan en plaatste daar een bezetting van twin tig man, gecommandeerd door een luitenant. De directeur der ambulance had zelf de deur geopend voor de officieren van het wettige le ger. Kort daarop brak het straatgevecht in deze wijk uit en de gewonden werden bij troepen tegelijk naar de ambulance vervoerd. Onder die gewonden waren twee vrouwen. Weldra volgde er een derde, gedragen door de marinniers van kapitein Edmond Kernoël. Het was Jeanne Rivat. Niemand kende haar naam, zoodat men haar niet kon inschrijven op het register van de am bulance. Trouwens, er heerschte dien morgen zulk een verschrikkelijken wanorde, dat de tijd ontbrak om de gewonden in te schrijven. Een oppasser legde de gewonde op een ma tras op den grond neer en verleende haar de eerste hulp. In den namiddag van den 28en kwamen de officieren van gezondheid en de burgerlijke artsen, die in la petite Roquetta een schuil plaats gevonden hadden, de ambulance bezoe- Evangelisch geloof beloofd wordt. Als bruid of bruidegom behoort tot 'n niet Cch's telijk kerkgemeenschap of tot geen Kerk, mag niet kerkelijk getrouwd worden. Kinderen van niet-protestantsche ouders mo gen slechts gedoopt worden als een opvoeding in de Evangelische Kerk wordt beloofd en door evangelische peter en meter worden gewaar borgd. Kerkelijke begrafenis wordt slechts toege staan aan leden der Kerk; voor niet-leden al leen indien een gemengd huwelijk oorzaak is, dat de eigen Kerk deze begrafenis weiegrt. Deze begrafenis kan vervangen worden door een rouwdienst aan huis bij degenen die tot geen Christelijke Kerk behooren. De geloofsbelijdenis mag alleen worden afge legd door kinderen die gedoopt zijn en het gods dienstonderwijs gedurende den vastgestelden tijd hebben bezocht, terwijl kinderen van niet- evangelische ouders alleen aangenomen wor den Indien de ouders toestemming verleenen en beloven te zullen zorgen, dat de kinderen de beloften zullen nakomen. Men ziet: Kerkrechtelijke regels, welke die van ons canonieke recht zeer dicht benaderen. SOCIALISTISCHE LASTER. De Maasbode schrijft: In de Duitsche socialistische pers circuleert weder eens een statistiek, vermeldende de in komsten van bepaalde bisschoppen. Zoo wordt o.a. beweerd, dat de aartsbisschop van Keulen een inkomen heeft van 194,000 Mark en de bis schop van Aken van 115.000 Mark. Het doel van deze publicatie is natuurlijk niets anders, dan om de menschen op te hitsen, zooals blijkt uit den slotzin van een artikel in de te Aken verschijnende „Freie Presse": „Staan deze sommen niet in een droevige ver houding tot de armoede van hun Heer en Meester, d:,e niets bezat waarop Hij zijn hoofd kon leggen? De z.g. statistiek is valsch, gelijk blijkt uit hetgeen op 6 Augustus 1929 bij de Pruisische wet is bepaald. Het bisschoppelijk generaal-vicariaat te Aken heeft aan de redactie van de „Freie Presse" on derstaande tegenspraak doen toekomen, op grond van 11 van de perswet: „In een nummer van 25 Augustus brengt U een artikel onder het hoofd: „Die verdienen nog" en met de ondertitels: „Verbijsterende statistiek" en „In Aken vroeger geen bisschop, thans twee". In dat artikel bemoeit gij u ook met de in komens van de Katholieke bisschoppen en schrijft o.a., dat de bisschop van Aken een in komen heeft van 115,245 Mark. Dit bericht is absoluut valsch. Zooals in de aanvulling van het Pruisische wetten-e implex 1929 „Op het verdrag met den H. Stoel" te le ken. De zalen waren, hoewel vrij ruim, overvol met patiënten, zoodat men hen, wegens het plaats gebrek, niet volgens de voorschriften kon be handelen. De chirurgijn-majoor, chef van den gezonds- dienst, gaf bevel zoo spoedig mogelijk een groot gedeelte van de gewonden naar de militaire en stedelijke hospitalen over te brengen. Den volgden dag werd Jeanne Rivat die in een hevige wondkoorts lag, tengevolge van haar kwetsuur aan het hoofd, en d^e op geen enkele vraag had kunnen antwoorden, opge nomen in het hospitaal de la Pitié, in de zaal Trousseau, bed No. 17 en het register inge schreven met de bemerking: „onbekend". De arme vrouw verkeerde in jammerlijken toestand. In de ambulance van de rue Servan had men haar slechts voorloopig verbonden en verder niet naar haar omgezien, alleen haar nu en dan wat water gegeven want zij brandde van dorst. De assistent-geneesheer van La Pitié, die haar tegelijk met eenige andere, even eens on bekende vrouwen in ontvangst genomen had, onderzocht haar wond en zag terstond het ern stige van haar toestand in. Over de geheele breedte van het voorhoofd dicht boven de wenkbrauwen, liep een breede doch niet zeer diepe kloof, die alleen veel bloed verlies had veroorzaakt, doch het been niet raakte. Was dit slechts een vleeschwond, des te erger was de verwonding, die een scherf van de bom aan het achterhoofd toegebracht had. zeil is, is de daar aangegeven som de gezamen lijke som van de inkomens van den bisschop, den wijbisschop, alle leden van het kathedrale kapittel en van de dom vicarissen. In aken heeft men een bisschop, een wijbisschop, een dom proost, zes domkapitularen en zes domvicaris- sen. Uit genoemde som worden ook nog aetaalcl alle personen in dienst van den bisschop, re presentatieve kosten enz. Met de andere Pruisische diocesen is het niet anders. De staat betaalt op grond van rechts- verplichtingen voor alle genoemde doeleinden voor het bisdom Aken de som van 115,245 Mark. d e echter geheel ontoereikend is." Het lijkt ons goed, deze afdoende tegenspraak te plaatsen, want vandaag of morgen zal mis schien wel over het geweldige inkomen van de Duitsche bisschoppen in onze socialistische pers een boom worden opgezet. «4 De Zeeuwsche mosselkweekersbond. Vorige week werd te Bruinisse de vergadering gehouden van de afd. Bruinisse van den Bond van Zeeuwsche Mosselkweekers. De rekening en verantwoording van den secretaris werd door een daartoe ingestelde commissie nagezien en goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd besloten om de kosten van het uitbrengen van het rapport van Ir. Van Konijnenburg over den dam in het Hel- lagat en de mogelijke nadeelige gevolgen voor de oester- en mosselcultuur in de Grevelingen voor rekening van de afdeeling te nemen, dear deze kosten oorspronkelijk ten laste der ge meente Bruinisse kwamen. De aftredende be stuursleden W. van den Berg Dz., voorzitter, Mars. de Koning, secretaris, en J. Okkerse, wer den herkozen. Op een vraag van den heer Boukema, hce het kwam dat van het mosselzaad, dat dit jaar werd aangevoerd, het eene gedeelte vrij was van betalen, terwijl van het andere 3 cent per ton retributie .werd geheven, zegt de voorzitter, dat dit lag aan de plaats van herkomst. Het eene was zaad van de Zuiderzee, het ander van de Waddenzee. In het vervolg zal echter deze onderscheiding niet meer gemaakt worden. De Minister heeft het recht om zoowel de Zuider zee als Waddenzee te openen en te sluiten Ver der vraagt de heer Roukema aan den Minister te verzoeken, dat wanneer dan, zooals nu ge beurt, Zuiderzee en Waddenzee maar eenige weken open gaan, het zaad op de droogvallende gronden vrij te geven. De heer Haeck vraagt maatregelen tegen het aanvoeren van Zuiderzee consumptiemosselen op de Zeeuwsche Stroomen, daar dit een ernstig gevaar is voor de Zeeuwsche mosselcultuur. Ook te Rotterdam toch is de Zeeuwsche mossel ge heel van de markt verdrongen. De voorzitter zegt dat, zooals bekend is, de mosselen op Staatsperceelen niet mogen worden uitgezet, Daar was het gevaar. In afwachting van het bezoek van dokter Bes osn, den chef van dienst over de afdeeling, waarin Jeanne was geplaatst, had de assis tent geneesheer een nieuw verband gelegd en een kalmeerende medicijn voorgeschreven om de koorts te verdrijven, die de paliente zooi-eer vermoei.de. De volgenden morgen op het gewone uur, be zocht dokter Besson de nieuwe patiënten. Hij was een kundig dokter, een ervaren heel meester en een menschlievend man. Nooit maakte hij eenige uitzondering, een pa tient was voor hem een patient, zonder aanzien des persoons, en allen behandelde hij met de zelfde nauwgezetheid. In Jeanne Rivat stelde hij, uit een medisch oogpunt levendig belang. Hoewel hij de wond aan het achterhoofd op het oogenblik nog niet kon peilen, zonder ern st'g gevaar voo rhet leven der patiente te ver oorzaken, had hij daaromtrent toch spoedig zijn meening gevestigd. De scherf van de bom moest door de hersen pan gedrongen zijn en het was te betwijfelen of het wel mogelijk zou zijn, lie scherf te ver wijderen. Hij kon voorloopig nog niet berekenen, waar die scherf zat. In het vaste voornemen een ernstige studie te maken van dit geval, en alle middelen aan te wenden, die de wetenschap hem verschafte, verliet hij de onbekende vrouw van krib No 17 en ging naar een volgende. maar op particuliere perceelen kan de Regee- r.ng daartegen niets doen. De Zuiderzeevis- scherij, die de mosselen hier aanvoert, heelt voor het visschen van die mosselen in de Zui derzee indertijd van de Regeering concessie ge kregen, die nog eenige jaren loopt. De heer Joh. Padmos vestigt er de aandacht op, dat de Zeeuwsche visschers, die jaarlijks van de Zuiderzee enorme hoeveelheden mossel zaad halen, zij, wanneer de Zuiderzee is geslo ten, zeer moeilijk zaad voor het bezaaien van hun perceelen zullen, kunnen bekomen. Hij vraagt de aandacht van de Regeering daarop te vest'gen en eventueel aan zulken ook steun te verleenen. Ook de heer J. v. d. Berg Jumelet vraagt wat de houding van den Bond zal zijn, wanneer de Zuiderzee is afgesloten, voorname lijk met het oog op het openstellen van de Waddenzee voor het visschen van zaad. Aangenomen werd een voorstel van den heer George Jumelet om aan den secretaris-pen ningmeester een vergoeding van f 25 per jaar te geven. (Midd Crfc De Zeeuwsche en Zuiderzeemosscien. Naar men aan de Midd. Crt. uic Ierseke mede deelt, worden de gronden op de Zuiderzee niet verpacht (als op de Schelde) maiir worden deze aan liefhebbers in concessie gegeven. Nu wordt in de nieuwe voorwaarden dier concessies ver meld dat de op die gronden gekweekte mosse len niet uitgevoerd mogen worden naar Zee land. Evepwel bevatten de oude voorwaarden deze bepaling niet, zoodat van die oude con- cessiegronden wel naar Zeeland mogen worden gebracht. Dit euvel zal eerst vernolpen kunnen worden als de oude concessie's zijn afgeloopen en ook daarvoor de nieuwe voorwaarden in wer king treden. Nu kan de Zeeuwsche Bond wel maatregelen vragen, maar dat zal niet gaan. De aangevoerde Zuiderzeemosselen hebben bo vendien te Brussel niet zoo'n opgang gemaakt als werd verwacht. Daarvoor zijn ze teveel ge pakt. Ook hierin wordt bewaarheid dat de soep nooit zoo warm wordt gegeten als geschept. De qualiteit der Zeeuwsche mosselen wordt ook met de week beter en reeds a.s. Maandag zal vanuit Antwerpen de verzending van mosselen naar Parijs een aanvang nemen en daarmede „het hoog seizoen" beginnen. BOSCHKAPELLE. Gemeenteraad. Alle leden zijn aanwezig be halve de heeren Bun en v. Darame. Voorzitter, burgemeester J. Truijman. Omtrent de notulen merkt de heer Stallaert op, dat daarin vermeld staat, dat het thans onbewoonde huisje, eigen dom van de gemeente, voor onbepaalden tijd ten behoeve van het Wit-Gele Kruis zal worden beschikbaar gesteld. Naar sprekers meening is tot wederopzegging nauwkeuriger, trouwens in de vorige vergadering is zulks ook met alg. st. aangenomen. De voorzitter meent, dat beide uitdrukkingen hetzelfde bedoelen. De heer Koster deelt het gevoelen van den heer Stallaert en ziet in de laatste bepaling meer houvast. Toen de vicaris van Saint-Ambroise ont waakte uit de bewusteloosheid, die dagen ach tereen had aangehouden, toen hij over zijn geestvermogens weer kon beschikken en zich re kenschap geven van hetgeen er om hem voor viel, herkende h ijMadeleine, dokter Leblond en diens vrouw, die voor zijn bed zaten. Met bezorgdheid zagen deze drie menschen den terugkeer van het bewustzijn tegemoet. Een oogenblik van ontroering toch kon al het werk van dokter Leblond vernielen en kon de wond reeds genezende was, doodelijk doen worden. Toen Raoul d'Areynes zijn kamer herkende zijn oude dienstbode weerzag, kwamen cr vage herinneringen in hem op, maar hij kon er zoo dadelijk nog het verband niet in vinden. Dokter Leblond zag er reeds gevaar in wan neer zijn patient daar te lang over adacht. Verwonder u over niets, mijn waarde abbé zeide hij snel en op vaderlijken toon. Denk ner- gsen over na en vooral spreek niet. Wanneer gij er aan hecht in het leven te blijven en dat hangt alleen van u zelf af volg dan mijn voorschriften letterlijk op. Voorloopig moet gij mij voor u laten denken en laten spreken, dat eisch ik van u, in naam van allen die »i lief hebben en die prijs stellen op uw genezing. Raoul d'Areynes had aandachtig naar den geneesheer geluisterd. Hij antwoordde slecht met een dankbare blik, maar hij bewoog zich niet en 5prak geen woord, hij had alles begrepen. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1