De Zeeuwsche Koerier s Vrijdag 4 September 193! Aulozegeiiing iu de Dekenaten Hulst en lluulenisse. FEUILLETON. f25,- of f 400,- „Een bad-toestel thuis, „Gezondheid in Uw huis. Tweede Blad Prootncicnieuws. V Do Botio/aros van Saint-SuÊpice. van 46e (Jaargang. No. 3815 Teobn. Bar. SMBDENBORBH, Postbns 394, AMSTERDAM. Sire No. I273I0. 102 (ingezonden door patoor de Hoog te Hoeven) Een mooi werk gaat begonnen worden in de Dekenaten Hulst en Hontenisse. Op Zondag 6 Sept. heeft een autozegening plaats in Honte nisse en op Zondag 27 September in Hulst. Nie mand, die daarvoor in aanmerking komt, zal daarbij willen ontbreken. Het moge mij noch tans geoorloofd zijn de beteekenis der geheele St. Christoffel actie uiteen te zetten, omdat het bij mij vaststaat, dat de commission, die de au tozegening zoo ijverig ter hand genomen heb ben, niet bedoelen slechts half-werk te leve ren. s Het is U allen overduidelijk, dat onze Moeder de H.t ,Kerk niet slechts het geestelijk welzijn, maar ook de tijdelijke belangen harer kinderen behartigt. Waar nu door het drukke snelver keer van onzen modernen tijd het leven van nagenoeg alle'menschen bedreigd wordt, noo- digt de H. Kerk hare kinderen uit, hun toe vlucht te nemen, niet tot bijgeloovige mascot- jes, maar tot God zelf en tot .lijn lieve Heiligen Zoo roepen wij den H. Christoffel aan cm op on ze reizen voor ongelukken gevrijwaard te wor den. Z. H. de Paus keurt dit goed en bevordert dit streven. Daarom heeft Z. H. Paus Pi us X reeds in het jaar 1902 een aartsbroederschap v. d. H. Christoffel opgericht, en is het zijn uit drukkelijk verlangen, dat allen die de bescher ming van St. Christoffel op reis willen onder vinden, zich als lid opgeven van de aartsbroe derschap v. d. H Christoffel. De zetel daarvan is Hoeven voor het geheele Bisdom Breda. Voor de leden der Broederschap heeft de Paus beven dien nog een specialen Christoffelzegen gege ven. Dit is geheel iets anders, dan de gewone zegen, die de priester uitspreekt bij een auto- zegening. Wanneer men dus zijn wagen (hetzij luxe- of vrachtwagen, hetzij autobus of motor) alleen laat zegenen, dan doet men wel een ver dienstelijk werk, maar niet het volledige werk, door Z.H. den Paus bedoeld. Volledig is het doel pas bereikt wanneer men le) Zich als lid opgeeft bij de Broederschap van St. Christoffel. 2e) Over een plaquette of medalje v. St. Chris toffel den specialen Christoffelzegen vraagt te Hoeven. Hiervoor behoeft men niet persoonlijk naar Hoeven te komen. Om lid te worden vult men een kaart in, die bij de commissiën der au tozegening te krijgen is, en die kaart zendt men naar Hoeven. Wil men bovendien nog den spe cialen Christoffelzegen eener plaquette of me dalje, men sture ze naar Hoeven, en per kee- rende post wordt ze U teruggezonden. Het spreekt van zelf, dat het een bizonder bewijs van vereering voor St. Christoffel zou zijn, als de leden der Broederschap onder het octaaf van St Christoffel (feestadg 25 Jul.) per soonlijk naar Hoeven komen, om daar den vol len aflaat van St. Christoffel te verdienen, (art 4 reglement). Zooals men jaarlijks naar Gaver- land of Oostacker of Enghien ter bedevaart gaat, zoo komen automobilisten en motorrijders jaarlijks ter bedevaart naar St. Christoffel te Hoeven. Voor onze tegenwoordige snelloopende wagens bestaan immers geen afstanden meer. Men late zi,ch ook niet afschrikken door de *3*' 105) Na den beschuldigde het stilzwijgen te heb ben opgelegd, boog de president zich tot den commandant, die rechts van hem zat en fluis terde he meenige woorden in het oor. De commandant gaf hem, daarop een dubbel vel gezegeld papier, waarop een geheele lijst namen geschreven was en wees met den vinger op den naam Servais Duplat, die tweemaal on derstreept was. Achter dien naam stond een bemerking met rooden inkt: „Servais Duplat, kapitein van de Commune, commandant van de poort des Prés-Saint-Ger vais heeft, door list en behendigheid en met ge vaar voor zijn leven, deze poort voor de troepen van generaal Vinoy geopend. Onder deze bemerking ston der nog een van de hand van generaal Valentin, directeur van politie gedurende het beleg en de Commune. Deze bemerking luidde: Leg dien man het stilzwijgen op, wanneer hij dit feit tot zijn verdediging aanvoert, maar neem het, indien mogeJijk, als verzachtende om standigheid in aanmerking. Een paar woorden kunnen volstaan om op heldering te geven, hoe deze aanteekening op de lijst der beschuldigden gekomen waren. Alle processen-verbaal, door ondergeschikte agenten opgemaakt, kwamen aan het hoofdkan contributië, dié mén jaarlijks betalen moet. Im mers het bedrag der contributie wordt, volgens art 6 v. h. reglement, door U zelf vastgesteld en behoeft ook elk jaar niet even groet te zijn. Om belanghebbenden volledig op de hoogte te stellen, volge hieronder het reglement der Broe derschap. Art 1. De Broederschap van Sint Christoffel (S.C. B.) is den 9en Nov 1927 door ZHE Mgr. P Hop mans, Bisschop van Breda, canoniek opgericht in de parochiekerk van Hoeven Zij is aange sloten bij de „Archiconfrérie de Saint Christo- phe-le-Jajolet", Orne (Frankrijk) Art. II. Het Secretariaat is gevestigd bij den Zeer Eerw. Heer Pastoor van Hoeven, waar men zich te allen tijd als lid kan opgeven. Art. III. Het DOEL is, onder de bescherming van Sint Christoffel te plaatsen bizonder de automobi listen, motorrijders en fietsers, opdat zij door de voorspraak van hun Patroonheilige op reis voor alle ongelukken zouden behoed blijven. Art. IV. VOORDEELEN: 1. Voor de levende leden der Broederschap wordt eene H. Mis opgedragen op den len Vrij dag der maanden Januari, April, Juli en Octo ber en b ij gelegenheid der j aarlij ksche plechti ge zegening van auto's, motoren en fietsen; voor de overleden leden der Broederschap een H. Mis in de maand November. 2. De bizondere bescherming van Sint Chris toffel in het oogenblik van gevaar. 3. Behalve eenige gedeeltelijke aflaten kan door de leden der Broederschap, onder de voor waarden van biecht en H. Communie een volle aflaat verdiend worden op den dag der inschrij ving en in hét uur des doods; bovendien een volle aflaat onder de voorwaarden van biecht, H Communie, bezoek der broederschapskerk of der eigen parochiekerk, met gebed volgens de meening van Z.H. den Paus, jaarlijks op het feest van Sint Christoffel (25 Juli) of een der eerstvolgende zeven dagen. Art. V. VERPLICHTING. De leden verplichten zich geen mascotte, amu let of tabsman aan hun auto, motor of fiets te bevestigen; aangeraden wordt een beeltenis, plaquette of medalje van Sint Christoffel; de authentieke is alleen verkrijgbaar bij het Se- cratariaat. Art VI. CONTRIBUTIE. Een jaarlijksche bijdrage wordt gevraagd, waarvan het bedrag aan' ieders keuze wordt overgelaten. Deze gelden zijn bestemd voor de onkosten der Broederschap, voor H.H. Missen en voor den bouw en de verfraaiing der kapel van Sint Christoffel, de kerk van Hoeven. Art. VII. Dagelijks zal in de kerk van Hoeven voor al de leden het volgende gebed worden gebedeh: GEBED Geef, smeeken wij Almachtige en Goedertie ren God, dat de reizigers en allen, die in gevaar verkeeren, door de voorspraak van hun Patroon en blonderen Beschermer, den heiligen marte laar Christophorus, voor alle ongelukken naar ziel en lichaam behoed blijven en in uwe liefde en vriendschap mogen bevestigd worden. Door Christus onzen Heer. Amen. H. Christophorus bi.d voor ons en voor allen, die in gevaar verkeeren. Ook de leden worden verzocht dagelijks dat gebed te verrichten. De Directeur, JOS DE HOOG. Pastoor te Hoeven (N.-Br.) Surinaamsche Waterleiding-Maatschappij Veel heeft de overledene in zijn werkzaam le ven helpen tot stand brengen. Vooral Zeeland heeft veel aan hem te danken. Als medicus deed hij zijn intrede in Zeeland en wel te 's-Heer Arendskerke. In economisch en hygiënisch opzicht lieten toen de toestan - 1 den in Zeeland veel te wenschen over en direct gevoelde de jonge medicus zich gedrongen om te streven naar verbetering. Tot de oprichting der N.V. Waterleiding-Maatschappij Zuid-Beve land nam hij het initiatief.. De hier gekozen be drijfsvorm (een N.V. waarin de gemeenten deel nemen), was de eerste op dit gebied. Verder was hij een der oprichters van de thans verdwe nen Coop. Suikerfabriek Zeeland. De electrici- teitsvoorziening op Voorne-Putten is mede ?ijn j werk. Krachtig werkte hij mede aan de water- 1 leiding voor Noord-West-Brabant en aan de plannen voor öen spoorweg Noord-Brabant-ei land Tholen. Veel deed hij aan de malaria-be- strijding in Zeeland, die daar zeer noodig was. j Een van zijn hoofdwerken was wel de locaal- I spoorweg door Zuid-Beveland, waaraan hij vele jaren heeft moeten arbeiden en .sterken tegen stand heeft moeten overwinnen. -3ij de feeste lijke opening dezer spoorlijn in Mei 1927 is dr. Jenny Weyerman terecht gehuldigd. 1 Ook de verbetering der Ziekenhuis-verpleging had zijn vollen steun. Zoo was hij de medische adviseur van het bestuur van het R.K. Zieken huis St. Joanna te Goes, j De thans overledene was ook lid van den Ge zondheidsraad. Thans had hij de eervolle opdracht van het Dr. J. W. Jenny Weyerman f. Te Paramaribo is plotselin goverleden de heer dr. J W Jenny Weyerman, directeur van de N.V. Ministerie van Koloniën te vervullen, de water leiding in Suriname, waar anderen reeds tever geefs aan gewerkt hadden tot stand te bren gen. Hij was daarheen in Juli Jl. voor de tweede maal vergezeld van eenige Zeeuwsche werk krachten vertrokken. Te midden van dat werk is hij overleden. SLUISKIL. Benoemd. Tot onderwijzeres met hoofdakte aan de R.K. Bijzondere School St. Antonius al hier is benoemd Mej R Geilleit uit Sas van Gent Zandstraat. Zilveren kloosterfeest Maandag herdacht hier in de R.K. Verpleging in alle eenvoud de Eerw Zuster Judoca (in de wereld Mej. Adriana Veld haar 25-jarig kloosterfeest. Aan de beterhand De werklieden J. K. van Vlissingen en C. Y. van Hoek, die verleden week op de Amoniakfabriek bij een ongeluk hun bo venbeen braken, zijn gelukkig aan de beter hand. TERNEUZEN. Onguur individu. Een der meisjes jit Sluiskil die hier in betrekkng zijn deelde meermalen in haar dienst mede, dat zich des avonds, wan neer zij per rijwiel huiswaarts keerde op den weg een manspersoon half ontkleed ophield Het was geen aangename ontmoeting, maar het bleef daarbij. J.l. Maandagavond keerde zij weer per rijwiel huiswaarts, vergezeld van een ander meisje, toen de bewuste persoon, weer gedeelte lijk ontkleed opdaagde. Hij was eveneens per rij wiel, trad hinderlijk op tegen de meisjes van- Wij zeggen niet, dat wij voor f25, een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken S aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. li toor, waaraan Merlin was verbonden als een der ijverigste en bekwaamste inspecteurs. Merlin las al deze processen-verbaal en toen hij daaruit vernam, dat Servais Duplat te Cham pigny,. ten huize van de weduwe Palmyrë Poton nier gearresteerd was, besloot hij nogmaals te trachten hem het leven te redden. Hij had daarom die aanteekening in de ko lom der bemerkingen geplaatst en er tevens ge neraal Valentin kennis va ngegeven, die er de tweede aanteekening onder zette. Het angstzweet brak Servais Duplat uit. toen hij zag dat deze lijst van hand tot hand langs alle leden van den krijgsraad ging. Waren er nieuwe beschuldigingen tegen hem ingekomen? Merlin wist dat hij de gijzelaars in de la Ro- quette had doen fusileeren, Merlin had hem verraden dat geloofde hij althans wanneer Merlin nu ook deze beschuldiging tegen hem uit bracht, dan had hij niets meer te hepen. De vijf mi.nuten, die er verliepen, terwijl de leden van den krijgsraad de aanteekeningen lazen, schenen hem zooveel uren toe. Hij beefde. Het was hem als hoorde hij reeds zijn dood vonnis uitspreken, als zag hij de geweren van het executie-peloton op zich gericht, De lijst was bij den voorzitter terruggekomen en deze zeide. Het onderzoek is gesloten, wij zullen tot stem ming overgaan. De officieren schreven elk een enkel woord i op een stukje papier, vouwden het in vieren en wierpen het in de kepi van den sergeant, die bij hen rondging. De briefjes werden door den griffier geopend, de stemming genoteerd, de rap porteur-secretaris vulde een groot vel papier in, gaf dat aan den president en deze las: In naam der Fransche republiek' De krijgsraad, zitting houdende te Versailles den 7 Juni 1871, ingevolge machtiging hem ver leend, veroordeelt Servais Duplat, oud-kapitein der Commune, tot opzending naar een straf kolonie" Servais herademde, j Het was hem alsof een zware steen van zijn borst gekanteld werd. Hij maakte een militair saluut, zonder een woord te spreken, maar hij trilde van vreugde. Deportatie! j Zijn leven was gered, hij ontkwam aan het executie-peloton. En dan nog de amnestie, dacht hij verrukt. Die zal n .et lang uitblijven. Laat men mij naar een uithoek van de wereld zenden, ik lach er wat mee, ik zal toch wel terugkomen. Eenige dagen later maakte hij deel uit van een convooi veroordeelden, dat naar Belle-lsle i werd gezonden, daar scheepte men hem met f drie-honderd lotgenooten in op een oorlogs schip, het fregat, „I'Intrépide" dat terstond het anker lichtte en naar Nieuw-Caledonia stevende Het Pijnboomeneiland, Noumea het eiland Nou en het schiereiland Ducos werden den op standelingen der Commune tot verblijfplaats aangewezen en daar wachten zij op de amnestie waarop allen hoopten. Gilbert Rollin verna mdat Servais Duplat tot deportatie was veroordeeld en dat stelde hem teleur, want hij had er zoo op gehoopt dat een doodvonnis hem voor altijd van zijn gevaar lijke medeplichtigen zou ontdoen. In elk geval, hij had nu voorloopig toch niet. van Servais Duplat te vreezen en wie weet Nieuw-Caledonia had een moordend klimaat - of hij de amnestie wel beleven zou. LVIII. Sedert den aanvang van het beleg van Parijs den 15en September 1870, had men in alle wij ken ambulances gevestigd. Sommige weiden door het gemeente-bestuur in voordurend ge bruik gesteld, andere dienden slechts als re serve. Iedereen wilde zich beijveren om hulp te vei leenen aan de gewonde soldaten, want men voorzag wel, dat de strijd lang en nevig zou zijn Uit verscheidene huizen wapperde de witte vlag met het roode kruis, ten teeken dat daar gewonden werden opgenomen wanneer er in de ambulances geen plaats meer was of wan neer er geen tijd was, de gewonden daarheen te vervoeren. Er ware ner ook, die misbruik maakten van dit herkenningsteeken, die de witte vlag uit staken om hun huizen te doen sparen, wanneer de vijand Parijs mocht binnenrukken. Anderen weer namen dienst bij het roode kruis, omdat zij dan niet geprest konden wor den voor de nationale garde en hen noemde men spottend: „kruisridders", een bijnaam dien zij te danken hadden aan den Witten band met het roode kruis, dien zij om den arm droe gen. 5.7 «iv (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5