De scholen zijn weer begonnen, Buiten!. Overzicht Buitenland Tronmeienienws. Stadsnieuws. Kerknieuws. Sport en Spel Dal mogen we niet onweer sproken laten. „VU" CREME INGEZONDEN MHDEDEELING Ingezonden Modedeeiicg bevolen- mm uiteraard slechts enkele grepen hebben ?;ëdaan, met de volgende peroratie: Laat ons strijden en zwoegen opdat wij eenmaal voor God kun nen treden met het glorieuze zweet van den strijd en den arbeid op het voorhobfd en tot Hem kunnen zeggen: Vader, de vrijheid is ver zekerd, het recht is gehandhaafd, de vrede is gekomen, de liefde triomfeert. e (enthousiast applaus) Nauwelijks was het applaus weggestorven of de rustige stem van den eminenten arbeiders leider, het kamerlid Henri Hermans, weerklonk over het meetingterrein. Met kracht van argu menten zette spr., zakelijk en ernstig de vocr- deelen van Rerum Novarum uiteen aan de hand van de encycliek Quadragesimo Anno. In e enboeiend Ir'storisch overzicht schetste hij de ontwikkeling van de arbeidersbeweging in Ne derland, waar thans reeds 180.000 leden om het vaandel van het arbeidersver'oond staan ge schaard. Een oogenblik onderbrak spr. hier zijn betoog om met ontroerende waardeering te ge wagen van de onsterfelijke verdiensten welke Mgr. Nolens zg.. zich door zijn werken voor dé arbeidersklasse heeft verworven. j Krachtig bepleitte spr. het recht van den ar beider op eigen bezit en medezeggenschap in de bedrijven, vastgelegd in 's Pausen encycliek In een gedocumenteerd betoog wees hij op de j verkwisting, die zoo ontzaglijk veel goeds in onze moderne maatschappij verhindert om ten slotte te eindigen met den wensen, dat de mensch zich zijn koningschap en zijn majestu euze waardigheid als christen steeds bewust moge zijn. (langdurigapplaus) Deken'Rops sprak het slotwoord, waarbij hij dank bracht aan allen, die tot het welslagen van deze grootsche katholieke betooging had den meegewerkt en allen aanspoorde om den vrede te bevorderen. Nadat door de aanwezigen een Onze Vader en Wees gegroet voor de zielerust van Mgr No- lens was gebeden, werd deze ndrukwekkende Rerum Novarum-herdenking met het zingen van „Aan U, o Koningen der. Eeuwen" besloten. 12 tasch en boeken zijn in orde. Maar hebt gij voor PIJROI, gezorgd? PUROL verzacht f.n geneest alle wondjes, die Uw kinderen in, van en naar school opdoen. De revolutiepoging in Portugal Engelands po litiekc crisi? opgelost Ghandi komt! Een kortstondige revolutie in Portugal, waar nog altijd de dictatuur heerscht en waar som migen blijkbaar naijverig zijn op het huidige Spaansche regiem, heeft slechts aangetoond, dat de huidige Portugeesche heerschers nog vast in den zadel zitten. Op een kleine uit zondering na bleven de troepen de regeering trouw, zoodat deze met de rebellen korte met ten kon maken. Het nationaal Kabinet in Engeland, dat ten doel heeft de financien te saneeren en het pond sterling op peil te houden, heeft een voor spoedige geboorte gehad en de pers is met den loop van zaken over het algemeen uiterst te vreden .Mac Donald, de leider van de labour- partij, premier ook weer in het nieuwe Kabinet heeft bij deze reorganisatie van zijn regeering, de grootheid van zijn karakter, zijn hooge plichtsgevoel en verantwoordelijkheidsbesef te genover het land ten toon gespreid, want, en hij wist dat te voren, hij heeft er zijn eigen po litieke doodvonnis mee beteekend .Hij heeft het belang, de eenheid van zijn partij, ten offer ge bracht aan het belang des lands. Voor zijn par tij is hij daardoor in de toekomst hoezeer hij ook de overtuiging is toegedaan dat het behoud van de waarde van het betaalmiddel voor de ar beiders een allereerste belang is onmogelijk geworden. Maar door die zelfopoffering heelt hij zich den roem van een groot staatsman ver worven. Gandhi, de Engelsch-Indische mahatma, komt dan toch naar Londen voor de tweede Ronde-Tafel-Conferentie. In een openhartige uiteenzetting met den nieuwen onderkoning zijn de moeilijkheden uit den weg geruimd, die aan zijn reis in den weg stonden en daarmee mag de hoop worden gekoesterd, dat uiteinde lijk tusschen de Indische leiders en de Engel- sche regeering een overeenkomst zal worden ge vestigd, welke voor Britsch-Indië in het Brit- sche imperium een nieuwe gelukkige toekemst opent. Een weinig optimisme in deze moeilijke tijden mogen we trouwens wel hebben, want ook Genève, waar dezer dagen de Europeesche ecunomische commissie, de Volkenbondsraad en de Volkenbondsvergadering bijeen komt, biedt maar weinig verschiet. Veel kopstukken zullen er ditmaal niet komen; van het Engel- sche Kabinet zal zelfs niemand aanwezig zijn, zoodat, wat toch zoo hoog noodig was, er geen spijkers met koppen zullen worden geslagen. L'twinof, de Russische minister van buitenland sche Zakeni heeft een poging aangewend, om een niet-aanvals-post op economisch gebied ten aanzien van Rusland tot stand te brengen, doch waar de voordeelen die hij opsomde, alle voor Rusland waren en alle nadeelen voor de andere mogendheden, zal er wel niet veel van komen. Folitiemoorden in Duitschlanti. Naar het Wolfbureau uit Hamburg meldt, werd Woenrdagavond een vijf en veertigjarige inspecteur van politie door een schoi ernstig gewond. Toen hij zich op weg bevond naar zijn post, zag hij plotseling vijf fietsers voor zich van wie er een op hem toekwam en een schot op hem loste. De inspecteur van politie stortte' in el kaar en moest met een ernstige schotwonde naar het ziekenhuis worden vervoerd. Ongeveer vijf a tien minuten later ontmoette een politieman die de daders trachtte cp te sporen, een fietser, die uit tegenovergestelde richting kwam en die hem toeriep: „Wacht maar, jullie krijgt allemaal je deel nog wel!" Ook deze fietser kon in het duister ontkomen Over het kanaal gewandeld. Het Engelsch Kanaal heeft dezer dagen een nieuwe vernedering ondergaan meldt Reuter. Reeds herhaaldelijk heeft men getracht, cn met succes het zwemmend over te steken maar dezer dagen kwam te Dover een man aangestapt, die in letterslijken zin voor 't eerst over het Kanaal was gewandeld. Het is een jonge Oostenrijker, Karl. Namest- nik geheeten, die des morgen op zijn water ski's bij kaap Gris Nez in het water was gestapt en zijn wandeling in den tijd van 8 uur 50 mi nuten volbracht. WESTDORPE. Prijsbolling. Bij de op 31 Aug. gehouden prijs bolling ter gelegenheid van de keormis te Pas- sluis was de uitslag als volgt: le prijs A Kalle, E Kersbulck, ,L van Waes. 2e prijs E v d Walle, R van Lent, A Avermaete, 3e prijs R Crucke. R, David, E Over 't Vuur. Er waren 27 deelne mers. Werkloozen. Stand der werkloosheid in de ge meente Westdorpe gedurende de maand Augus tus 1931. Waren ingeschreven op 1 Augustus 1931 60 werkloozen; bijgekomen in de maand Augustus 18, totaal 78 werkloozen. Vervallen in de maand Augustus 31. Aantal werkloozen op 31 Augus tus 1931 46. Wij moeten nog even antwoorden op de insi nuatie, die het socialistische raadslid J de Leux in de raadszitting aan ons adres meende te mo gen lanceeren, als zou namelijk onze verslag geving van den Sasschen gemeenteraad niet cn partijdig zijn, een bewering, die onze eer als verslaggever raakt en die wij ons tegenover cn ze lezers verplicht achten, te dezer plaatse even recht te zetten. Allereerst zij medegedeeld, dat, volgens over eenkomst met de gemeente, het officieel raads- verslag steeds in zijn geheel in De Zeeuwsche Koerier moet worden opgenomen. Ieder raads lid ontvangt een nummer van ons blad, waarin het verslag is gepubliceerd, en heeft gelegen heid, ons binnen drie dagen na publicatie van het verslag in „De Zeeuwsche Koerier" zijn op of aanmerkingen te doen toekomen. Is die ter mijn verstreken, dan mag onzerzijds tot afdruk ken der officieele verslagen, zooals die .can de gemeente moeten worden geleverd, worden over gegaan. Hierbij valt nog op te merken, dat eventueele rectificaties of aanvullingen in het eerstvolgend nummer van „De Zeeuwsche Koerier" worden gepubliceerd. Theoretisch behoeft dus op het gedrukte ver slag in een raadszitting nooit aanmerking te worden gemaakt, tenzij de verslaggever gewei gerd mocht hebben een z.i. onjuiste wijz'glng of aanvulling in het verslag aan te brengen. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat :nen den voor veranderingen vastgestelden termijn laat voorbijgaan, (waarvoor uiteraard tal van omstandigheden aanleiding kunnen geven) en toch nog gaarne een wijziging in het verslag officieel zag vastgelegd. In dat geval is de een* ge weg, cue nog openstaat, dat men de kwestie ter sprake brengt bij de goedkeuring der no tulen, waardoor de betreffende verandering automatisch in het volgend verslag wordt opge nomen, althans de besprek'ng dienaangaande. Wij meenden deze uiteenzetting aan :mze re pliek te moeten doen voorafgaan teneinde dui delijk te maken, dat het raadslid le Leux gele genheid heeft gehad, zijn aanmerkingen ook buiten de raadszaal te maken doch dan zonder commentaar hatuurlijk. Echter om dit laatste was het klaarblijkelijk te doen. Het raadslid de Leux verwijt ons dan want daar komt zijn opmerking op neer dat wij partijdig verslag zouden maken. Wijstellen daartegenover de pertinente bewe ring, dat ons verslag immer volkomen objec tief en absoluut onpartijdig is en noemen zijn bewer ng pure laster. n Als beschuldiger ligt de bewijslast bij den heer de Leux. Wij sommeeren hem bij dezen mét bewijzéri voor den dag te komen. De door den heer de Leux geëischte „rec tificatie" moeten wij, als zijnde door den Raad gesanctionneerd, officieel in ons verslag vast leggen, al betwisten wij de juist heid ervan. Daaruit de conclussie trekken, dat ons verslag partijdig zou zijn is echter te eenenmale on houdbaar daar wij enkele alinea's verder den heer de Leux laten zeggen: „Waarom moet de ambtenaar afhangen van de goedheid van B. en W., vraagt spr., en zich niet kunnen beroe pen op zijn recht, vastgelegd in het reglement", waarmee toch, meenen we, onomstootelijk komt vast te staan, dat wij de bedoeling van den heer de Leux zoo duidelijk mogelijk hebben weeigege ven (duidelijker well-cht dan ze door hem is geuit) en niet in het minst de strekking van z'n opmerking hebben verdoezeld. Overigens zal menig raadshd van welke rich ting ook, kunnen getuigen, dat wij zijn opmer kingen vaak onvoorbereid en daardoor niet altijd in de meest karakteristieke bewoording geuit bij het rustig neerschrijven van ons verslag meermalen meer in den door hem be doelden geest hebben weergegeven. Fouten kunnen ook wij maken, dat zij grif en gaarne toegegeven. Doch wij voelen het als een grievend onrecht aan, dat men ens be schuldigt en dat, zooals boven aangetoond zonder de minste aanleiding welbewust en met voorbedachten rade, door weglating of ver minking de kracht der argumenten van wel ken politieken tegenstander ook in ons verslag ooit te hebben verzwakt. Goddank behoeven wij tot dergelijke laagstaande trucs onze toevlucht niet te nemen. Onze principes verschaffen ons ruimschoots de middelen om met open vizier te strijden. Dat moge de heer de Leux zich voor gezegd houden. Ten slotte: Meent de heer de Leux in ernst, dat een in hoofdzaak links georiënteerde raad een verslaggever zou handhaven, die er zijn métier van zou maken een z.g. „gekleurd" raads verslag te leveren? Ten respecte van zijn mede leden, zal de heer de Leux zooiets toch niet wil len volhouden. Wij verwachten, dat, na dit commentaar on zerzijds, de heer de Leux, als eerlijk man, zijn bewering zal herroepen. En wij hopen dat het nimmer meer aoodig zal zijn op deze kwestie terug te komen. De verslaggever. Rectificatie Raadsverslag.. In ons verslag van de raadszitting van 31 Juli jl. staat vermeld, dat de heer de Leux zou hebben gezegd: Als ik goed ben ingelicht, ligge er 9500 te gels. Daar kunnen 995 M2 mee belegd worden. Men gelieve te lezen 595 M2. Veemarkt. De eenige jaren geleden weer ingestelde prijs veemarkt op kermis-Dinsdag zal dit jaar geen doorgang vinden. Dit moet worden toegeschre ven aan het feit, dat de Belgische koopers niet in de markt kunnen komen, gezien zij het vee niet in Selzaete kunnen slachten. Van gemeen tewege zijn nog stappen gedaan, om uit verbod te doen opheffen, echter zonder resultaat. Ballonwedstrijd De ballonwedstrijd van 2 Au gustus, gegeven ter gelegenheid van de voet balwedstrijd Tilburg-Sassche Boys heeft de na volgende uitslag:. le prijs Jacobus Kouijzer gevallen te Maidsto ne Kent Engeland. 2e prijs E Vergauwen gevallen te Faversman Kent Engeland. 3e prijs Annie v d Walle gevallen te Calais (pas de Calais) Frankrijk 4e prijs Nicolaas Kieboom gevallen te Arnèke Frankrijk. z 5e prijs L de Waele gevallen te Quaedypre Frankrijk 6e prijs Win Vervaet te Leysche bij Veurne België. Verder zijn nog ingekomen de kaarten van Fl. Vergauwen, Corrietje Buysse, Hendrika Stouthamer J Meeuwsen, J Óijsel, Annie Ver moet, R. Renique Remonda Vergauwen Marga ritte Dhaene Lisje de Pauw, doch waarvoor geen prijzen kunnen worden uitgereikt. Meer geluk voor de hierboven vermelde deelnemers bij oen volgende deelname. De prijzen kunnen a.s. Maandag in hotel „De Zwaan" worden afgehaald. Zij, welke hun kaart wenschen terug te ontvangen kunnen deze af halen bij Louis F. Kalfsvel Schulpenpad 27 Sas van Gent. Prijsschicting. Ter gelegenheid van a.s. ker misdagen alhier, zullen er prijsschietingen ge houden worden door de schuttersvereeniging „St. Sebastiaan" o pde Molenberg op Zondag 6, Maandag 7 en Zondag 13 September. Door de schuttersvereeniging „Nut en Ver maak" op de liggende prang gevestigd bij P. Goethals op Zondag 6 en Zondag 13 Sept. Prijsbollingen zullen gegeven worden bij P. Hemelsoet Prijsstekbollen op Maandag 7 Sept. bij G. Bockstael. (7) Kerkbericht van Sas van Gent. Zondag 6 September, om 7 uur gezongen Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk wel zijn der parochie met algemeene HCommunie na de preek der leden van den Bond van het H. Hart; om 10 uur de Hoogmis voor madame Eugenie Coene-Saelens, en daarna Te Deum voor Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Na de H. H. Missen de reliquie van het H. Kruis. geeft U eer zachte mooie teint Om 2,30 uur Lof en geen H Familie. Maandag 7 September om 7 en om 8 uur uit reiking der H. Communie en bij de Eerw Zus ters de H. Mis tot zekere intentie; om 9 uur ge zongen H. Mis met offer en absoute voor alle overleden parochianen. Dinsdag 8 September, feestdag van Maria's Geboorte; om 7 uur gezongen jaargetijde voor mej. Jeanne Henriette Ranschaert; om 8 uur Uitreiking der H. Communie en om 9 uur gezon gen H Mis met offer en absoute voor de in 't laatste jaar overleden parochianen. Woensdag 9 September, om 7 uur gezongen jaargetijde voor den heer Maurice Bockstael; om 8 uur gezongen H Mis voor den heer Ivo l erets en overleden familie. Donderdag 10 September, om 7 uur gezongen H Mis voor madame Elisabeth van Leemput- de Rooy; om 8 uur gezongen H Mis voor den heer en madame Cesar van Cleemput-de Jon- ghe. Vrijdag 11 September, om 7 u«ir gezongen H Mis voor den heer Eduardus Mussche en ma dame Theresia van de Wijnckel; om 3 uur ge zongen jaargetijde voor den heer Leander Nor- bertus Stubbé. Zaterdag 12 September, om 7 uur de H. Mis voor madame Lucie Berton-Deltombeom 8 uur gezongen H Mis voor den heer Eugenius A- loysius Petrus van den Hemel. Zaterdagavond biechthooren van 5.30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 13 September, om 7uur de Vroegmis voor madame Nathalie Goossens-Minnaert en overleden familie met algemeene H. Communie na de preek van het patronaat en der Katholie ke Vrouwelijke Jeugd. Onder de H. H. Missen het gebed voor heilige en veelvuldige priester roepingen. d De geloovigen worde nbeleefd /erzocht, om gedurende de kermisdagen zich christelijk te gedragen, zich niet te begeven naar gevaarlijke en zondige dansgelegenheden, en zich niet schuldig te maken aan geldverkwisting. dron kenschap en zedeloosheid. Het kerkhof is Maandag en Dinsdag voormid dag na de H. Mis van 9 uur voor het bezoek opengesteld, echter niet voor schoolkinderen zonder geleide.. Voor de leden van den Katholieken Vrouwen bond en den H. Familie, die wenschen deel te nemen aan de bedevaart van OL. Vrouw te Stoepe op Donderdagnam 10 Sept. is het ver trek bepaald van de markt alhier om 1,30 uur te voet, en om 2,30 per fiets. In de aanstaande maanden zal de jaarlijk- sehe geldinzameling gehouden worden voor de Nederlandsche Katholieke Universiteit te Ntf- megen, welke in uwe milddadigheid wordt aan Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Ludovicus Franciscus Ranschaert al hier en mej. Anna Louisa de Koning te Hengst dijk, 3e roep; de heer Gustavus Delsaert te Selzaete en mej. Blondina Bertina d'Hooge alhier, 2e roep; de heer Felix Leopoldus van Acker alhier en mej. Maria de Vos te Assenede, 2e roep. Het gebed wordt verzocht voor madame Ma ria Johanna Catharina Verschraegen-Dijsse- rinck, die overleden is. P. DOENS,pastoor Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Maan dag, Dinsdag en Woensdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Dinsdag den ln September hebben de Zusters van de Congregatie van Roosendaal (Pensio naat) het jubeljaar ingezet. Den in Sept van het volgend jaar zal het feest plechtig worden gevierd. Dan zal Mgr. Hopmans in de kapel van het Moederhuis een Pontificale H. Mis opdra gen en de verdere feestelijkheden bijwonen. In het wekelyksch Zondagsmissaal voor het bisdom Breda, „Bron van Christelijken Geest" worden de misgebeden voor den Zondag opge nomen in de juiste volgorde, waarin de pries ter deze aan het altaar bidt. Sassche BoysHulst. Ter gelegenheid der kermis brengt Hulst met twee elftallen een bezoek aan de Boys. Om 2 uur komen de beide reserve-elftallen in het veld. Deze ploegen geven elkaar niet veel toe, zoodat een gelijkopgaande strijd te ver wachten is. Een kleine overwinning voor de Sas senaars is niet uitgesloten. Om drie uur zullen daarna de eerste elftal len den strijd aanbinden om een prachtigen beker. De Boys zullen vermoedelijk weer zoo goed als volledig zijn terwijl ook Hulst met z'n sterkste elftal naar Sas komt. De Sassenaars zijn er op belust hun minder goede prestatie te gen Rust-Roest uit te wisschen. Hulst wil kost wat kost een overwinning op de Boys behalen We kunnen ons dus aan een spannenden wed strijd verwachten. Supporters we rekenen op U om onze Boys aan te moedigen. a z Supporter.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2