Bazar „Petit Bruxelles" te Selzaete No. 3815 7rijdag 4 September 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. CLEMENT DHAüNE - DDLLAERT, Oostdam 21, Sas van Gent, VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Rerum Novarum-herdenking in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Een indrukwekkende Arbeidersbetooging. Profiteert! wan reklamebon hierboven Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Goed voor het GRATIS ontwikkelen van ©en film of 6 platen (Bazar Petit Bruxelles). Geldig tot einde 1931. Alle werk in de 24 uren afgeleverd. DE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.5Ö per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advortentiën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHT IQE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Technische moeilijkheden waren oorzaak, dat wij in aansluiting op het kort verslag in óns nummer van Maandag op de Rerum Nova rum-herdenking voor Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, welke Zondag jl. te Hulst plaatsvond, eerst heden meer uitvoerig kunnen terugkomen. Wij meenden echter dat zulks geen reden mocht zijn om onzen lezers de nadere bijzonderheden van deze grootsche gewestelijke Paushulde en indrukwekkende demonstratie voor sociale rechtvaardigheid en sociale vrede te onthouden In onzen tijd van materieeie benauwenis cn daarmede samenhangende sociale onrust is het goed, ja noodzakelijk, de Roomsche idealen naar voren te brengen en zoodoende bij ons Roomsche volk de geestdrift los te slaan en le vendig te houden, die noodig is om, trots de geestelijke en stoffelijke inzinking rondom, te blijven koersen in de goede richting Daarom vooral is een dag, als Zondag jl. te Hulst was georganiseerd, van zoo bijzondere be teekenis. Jammer genoeg is dat niet algemeen begre pen. Alleen de arbeiders hebben als klasse, ais proep, massaal gedemonstreerd. De andere stan denn, de werkgevers, de boeren, de middenstan ders, zij waren slechts door enkelingen verte genwoordigd. Dat is ongetwijfeld zeer te betreuren. De betooging van Zondag had moeten zijn een schitterende demonstratie voor de ideale solidariteitsgedacht, welke in ons Roomsche volk in zijn geheel moet leven. Zij is thans beperkt gebleven tot een - zij het indrukwekkende arbeidersbetooging, op geluisterd door de aanwezigheid van een scnare geestelijken en vooraanstaande leken. Lag dit aan de organisatie? Of hebben de be sturen (of de leden?) der andere maatschap pelijke groepen zich op de borst te kloppen, voor wie het Pauselijk wereld-document toch evenzeer het richtsnoer vormt voor haar so ciaal handelen en streven? Wij kunnen dat niet beoordeelen doch ho pen, dat bij een volgende gelegenheid een der gelijke storende absentie niet meer te consta- teeren zal vallen en de katholieke eenheid zich op meer sprekende wijze ook naar buiten zal manifesteeren. Hulst heeft Zondag de deelnemers aan de groote Paus-hulde feestelijk ontvangen. Overal in de straten wapperden de vlaggen, voorzien van den pauselijken winpel. Tegen half twee begonnen de demonstranten te arriveeren en spoedig was het In de straten van het anders zoo stille stadje een druk be weeg van autobussen, fietsen en voetgangers, waardoor eiken twijfel aan het welslagen der demonstratie werd weggenomen. Bij informatie vernamen wij, dat er slechts 1 sectievergadering zou worden gehouden na melijk die van de R.K. Arbeidersstandsorganisa tie in „De Koning van Engeland". Later bleek intusschen, dat ook voor den N. C. 13. en den Jongen Boerenstand nog een vergadering was belegd, alwaar, bij verhindering van Mr. H. van Haastert, die als feestredenaar zou optreden, het woord was gevoerd door kapelaan Smit uit Koewacht. Was laatstgenoemde vergadering slechts ma tig bezocht, des te drukker was het in de 'feeste ijlk versierde zaal van „De Koning van Enge- geland, alwaar, behalve de voorzitter, de heer M. G. Geerts uit Hulst, o.a. ook de Zeereerw. heer Pastoor E Doens en de burgemeester van Hulst, de Edelachtbare heer B. Truffino, aan de bestuurstafel hadden plaatsgenomen. De heer Geerts opende de bijeenkomst met den Christelijken groet, waarna hij erop wees, dat het de eerste maal was, dat men inZ.- Vlaanderen een dergelijk feest vierde, dat ge organiseerd was in samenwerking met andere standen, zelfs op initatief van andere standen. Slechts langzamerhand, aldus spris de orga nisatiegedachte in ZeZeuwsch-.Vlaanderen bin nengedrongen. Thans zijn wij echter de 2500 leden gepasseerd. Met de aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan en den wensch, dat men zfin steeds groeiende macht altijd ten goede zou mogen aanwenden, be sloot spr. zijn inleiding om het woord te geven aan den heer B N Loerakker van den R.K. Land arbeidersbond, die als spreker was uitgenoo- digd. De heer Loerakker begon zijn rede met er op te wijzen, dat de strijd der katholieke arbeiders ten slotte ten doel heeft, het Christendom in het maatschappelijk leven beter te doen beleven Vóór de encycliek Rerum Novarum verscheen, was van toepassing van christelijke beginselen geen sprake. Het liberalisme vierde hoogtij. God kon beleden worden in Kerk en gezin, in het openbaar leven werd Hij uitgesloten. Enkelen bonden tegen deze verderfelijke theorie den strijd aan, doch zij ontmoetten vaak den groot sten tegenstand bij hun eigen geioofsgenooten. Toen verscheen de Pauselijke encycliek, waarin Leo XIII onomwonden partij koos voor de even genoemde bestrijders van 't Liberalisme. Re rum Novarum werd e enverlossingswerk. Als zoo danig werd het Pauselijk document begroet door een Kardinaal Manning in Engeland, een Mgr. von Keppler in Duitschland en Dr. Schaep man ten onzent. Als vanzelf kwam spr. hier tot een dankbare herdenking van de groote figuur van Mgr. Nolens zaliger, die nog zoo kort geleden den 8-urendag op den grondslag van, Rerum Novarum te Genève verdedigde. Spr. wees dan op de ontzaglijke veranderingen, die sedert de uitvaardiging der encycliek in het maatschappelijk leven hebben plaatsgegrepen. Een bijeenkomst als deze, aldus spr., in vol maakte overeenstemming met de kerkelijke overheden en de andere standen was 40 jaar geleden onmogelijk geweest. Verwijzende naar de werkloosheid tengevolge van de crisis verge leek spr. den toestand van thans met dien van 1891, toen er ook een crisis heerschte. Thans worden millioenen uitgegeven om de werkloos heid te bestrijden, destijds deed men NIETS. Door werkverschaffing zorgt men er thans voor, dat de arbeiders niet verhongeren maar c.ok niet verwilderen. Wij kennen thans een uit- keering bij ongevallen, bij ziekte ALS RECHT. Dat alles is in Rerum Novarum te vinden. De theorie „Arbeid is Koopwaar" is in Rerum No varum adsoluut veroordeeld. Misschien, aldus spr., had de Staat voor Zeeuwsch-Vlaanderen meer kunnen doen, dan hij gedaan heeft. Maar het is toch te waardeeren, dat men nog kort geleden onze Minister van Arbeid heeft kunnen hooren verklaren: „Werkgevers, bedenkt, wat gij doet> als gij aan buitenlandsche werkkrach ten de voorkeur, blijft geven boven Nederland- sche. Gij hebt van mij dan maatregelen te ver wachten, die dat zullen verbieden. (applaus) Er is dus alleszins reden tot dankbaarheid, al dus spr. Doch wij zijn er toch nog niet De nieu we encycliek van PauS Pius XI, Quadragesimo Anno", heeft weer nieuwe perspectieven ge opend. De bestaanszekerheid van den arbei der moet nog worden veroverd. De oorzaak van de maatschappelijke mistoe standen is hierin te zoeken, zegt Paus Leo, dat men van de christelijke beginselen is afgewe ken. Zoolang de maatschappij zich laat regee ren door e enstelsel, dat afwijkt van God, zal er geslagen worden op de arbeiders .Spr. ver wijst in dit verband naar Rusland. Nederland heeft steun gegeven aan Rerum Novarum en ook geluisterd naar den stem van Paus Pius X z.g., den grooten Paus van de veelvuldige H. Communie. Na een krachtige aansporing tot zijn hoor ders om in tijd van nood en werkloosheid aller eerst op te gaan naar de kerk en vertrouwen te stellen in den Hemelschen Vader besloot spr. zijn keurige toespraak met den uitroep: Leo en Pius XI wij groeten en danken U! (langdurigapplaus) De heer Geerts sprak dan e enhartelijk dank woord en toen begaven de honderden zich naar het mapestueuze Hulstersche kerkgebouw, dat weldra tot in de uiterste hoeken gevuld was, alwaar ten drie uur door den Hoogeerw. heer P Rops, deken van Hulst een plechtig Lof werd gecelebreerd. Daarna formeerde zich onder leiding der ar heeft het genoegen de bevolking van Sas van Gent en omliggende ge meenten ter kennis te brengen, alsdat hij aangesteld is als vertegenwoor diger van het welgekend huis voor het aannemen van alle amateurswerk in de fotographie Ontwikkelen afdrukken, vergrootiogeD, reprodnetiën op glanzend of hooggianzend' papier, dit volgens keuze van de klanten zelf. Vergelijkt de afwerking en de prijzen. B.V. afdruk op 61/, X 9 Hoog glanzend papier 5V4cts. of 0,75 centiemen. Op aanvraag wordt iedere kooper van een toestel (gelijk welk merk of prijs, zelfs het goedkoopste) door mijnheer van der Weyden zelf op de hoogte gebracht ten huize van kooper zelf en dit eansch KOSTELOOS. Verder zult U ook kunnen bekomen allerhande artikelen eveneens phonos en phonoplaten vanaf 16 frank of i gulden 12 cent. Reparatie van Gramophoons. Vriendelijk aanbevolen. de-commissarissen een indrukwekkende stoet, waarin o.a. een fbnke afdeeling onzer kranige vrouwelijke K.J.V.-ers uit verschillende gemeen ten in volmaakte discipline mee marcheerde. Begeleid door de twee plaatselijke muziekkorp sen trok men naar het fabriekterrein van den heer E. Lockef eer, alwaar een groote openlucht meeting zou plaatsvinden. Hier was in een der hoeken een spreekgestoelte gebracht, bekleed met de nationale en pauselijke kleuren. Nadat de naar schatting circa 2000-deelnemers zich op het terrein hadden verzameld, sprak de Hoogeerw. heer L. C. M. J. de Meulemeester, deken van Hontemsse met krachtige stem een openings- en welkomstwoord. In bezielende taal schetste de gewijde redenaar de beteekenis van deze grootsche huldebetooging. De maat schappij moet hervormd worden in Christus, het aanschijn der aarde moet worden her nieuwd in de kracht van God den ?I. Geest. Daarvoor is noodig mannentaal maar veel meer nog mannenwerk.. In keurig gekozen woorden wees spr. op de taak, die de katholiek in dezen tijd te vervullen heeft en eindigde met de aan sporing om voort te gaan op den weg, door de Pauselijke encyclieken aangewezen, onder lei ding van Paus en bisschoppen, onder leiding van Christus Koning zelf, aan wien zij alle lof en glorie in deze demonstratie en in alle eeu wen der eeuwen. (daverend applaus). Thans was het woord aan den eersten feest redenaar, den Zeereerw. Pater Norbertus O.C. uit Breda. Wij zijn hier bijeen, aldus spr., wijl blijdschap en dankbaarheid onze harten vervullen. Hulde aan Leo XIII is de inzet van dezen dag. In machtige taal schetste spr. dan den toestand van vóór 40 jaren en de verbetering, welke sinds het uitvaardigen van 's Pausen encycliek is ingetreden. Eiken stap in de richting van het Pauselijk ideaal is gekocht met bloed en tra nen. Doch de ommekeer is ten slotte onzaglijk geweest. Rerum Novarum is geworden een cul tuurbeweging. Dit document is zoo universeel als Christus' Kerk zelf. Troelstra, Marx, zij spra ken tot de arbeiders doch Paus Leo richtte zich tot ALLE standen. Nederland, aldus spr., staat vooraan op het gebied van de sociale wetgeving. Waarom, zoo vraagt hij, zijn de sociale wetten meerendeels juist tot stand gekomen onder christelijke ml nisteries? Dat komt, wijl de R.K. Staatsparty in haar program heeft Rerum Novarum van Paus Leo XIÏI. Spr. memoreert dan de ontwikkeling van het organisatieleven in Nederland en brengt daar bij hulde aan de mannen, die 'sPauser. 'jeuoe- lingen hebben begrepen en diens werk enler hebben uitgebouwd. Hij noemt daarbij de ra men van Schaepman, Ariëns, Aalberse, Mgr \en genent, Poels, de Bruyn, Vesters, Hermans m dan in treffende bewoording hulde en dank t« brengen aan grooten priester en socialen wer ker, den propagandist bij uitstek van Rerum Novarum, Mgr. Nolens z.g. Hoewel danbaar, aldus spr., zijn wij echter nog niet voldaan. Nog teveel katholieken zit ten vast aan de lijmstokken van de iiberale eco nonre. In scherpe, rake bewoording hekelt spr, dan de tekortkomingen, zoowel van vele werk gevers als werknemers. Naast het recht moet ook de liefde haar plaats krijgen in het sociale leven. De katholieke solidariteitsgcdaohte moet In de maatschappij overheerschen. Het s moeilijk, aldus spr., de Roomsche be- gnselen overal uit te dragen, doch bedenkt, wat gij te verspelen hebt. Kent Uw plicht en blijft Rerum Novarum voortstuwen onder de volke ren. Laat men in de a.s. wintereursussen de nieuwe encycliek Quadragesimo Anno best.u- deeren en ontleden. Spr. besluit zqn magistrate rede, waaruit wy

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1