Koninginne-Verjaardag. Stadsnieuws. Kerknieuws. Schoon de tijdsomstandigheden allerminst tot uitbundige publieke feestviering nóoden men kan de ernst des tijds weten te beseffen, zonder daarom een zwart ziener te zijn - - mag toch een dag als heden niet ongemerkt voorbij gaan. 't Is feest heden in Nederland, crisis en ma laise ten spijt, feest in de harten van hen, die nog niet door den bacil der ontevredenheid zijn vergiftigd, wier leven nog niet is vermateriali- seerd, die nog idealen hebben buiten en vèr bo ven „het heilig ideaal" der socialisten, «.dat geen ideaal is doch een hersenschim, een droom beeld, dat met feillooze zekerheid z'n nastre- vers de bitterste ontgoocheling zal bezorgen) Feest is het ten slotte voor hen, die nog liefde en eerbied hebben voor het door God gestelde gezag en in H. M. onze geëerbiedigde Konin gin Wilhelmina, die heden naar geboortedag- herdenkt, nog de waardige verpersoonlijking zien van dat Gezag. Dat feest het moge dan in den geest stellig van Haar, die getoond neeft mee te le ven het haar Volk sober zijn, het zij er niet minder mooi en innig om. Bidden wij voor Haar, die God de zware taak o pde schouders legde om in deze sombere tij den het vaderland te besturen en vragen wij voor Haar kracht en sterkte om voor ons land, voor ons Volk steeds te zijn de edele telg van een fier geslacht, de roem en de kroon der Ne- derlandsche natie. perceelen ten Noorden van de Paul Krugerdreef (voor 3 jaar) De voorzitter: B. en W. vragen den Raad machtiging om de perceelen, die daarvoor in aanmerking komen, opnieuw te verpachten. De heer de Leux zou willen voorstellen, de perceelen niet, zooals andere jaren, in het voor jaar doch in het najaar te verpachten. Spr. zet de voordeelen hiervan nader uiteen. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. met de door den heer de Leux gemaakte opmerkingen rekening zullen houden. Z.h.st. gaat de Raad dan met het voorstel accoord. ■v 'sas Jta XIII. Voorstel tot aangaan rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Nedcrlandsche Gemeenten. De secretaris leest het concept raadsbesluit voor, dat als volgt luidt: De gemeente zal met de N.V. Bank voor Ned. Gem. gevestigd te 's-Gravenhage, een rekening courant-overeenkomst aangaan. Het maximum van het op grond dezer over eenkomst door de Bank in rekening courant te openen crediet zal, behoudens nader tusschen partijen, voor zooveel noodig na bekomen goed keuring, overeen te komen wijzigingen, bedra gen Tien duizend gulden. In de overeenkomst zullen worden opgeno men de volgende bepalingen. Art 1. De bank bepaalt de rente van de saldi in de bet en credit. Deze rente zal niet meer mogen bedragen dan 2% boven het promesse disconto der Ned Bank over het debetsaldo en niet min der dan 2i»r0 beneden dat promesse disconto over het creditsaldo. B ij den aanvang dezer over eenkomst bedragen die rentepercentages onder scheidenlijk 3% en y2% Art 2. De Bank zal aan den Ontvanger der Gemeen te geen gelden uitbetalen, onverschillig of dit geschiedt in mindering van e cncredit-saldo, dan wel daardoor een debetsaldo ontstaat, dan op vertoon van een aan haar te overhandigen of toe te zenden schriftelijke gedagteekende ver klaring van den Burgemeester of van een ander lid van het college van B. en W., dat deze de opneming tot het daarin vermelde bedrag goed keurt. In spoedeischende gevallen kan de betaling op de telefonische of telegrafische aanvraag van den Ontvanger geschieden, mits de machti ging van B. en W. wordt vermeld en de schrif telijke aanvraag onmiddellijk wordt nagezon den, vergezeld van dezelfde verkaring als in het eerste lid van dit art bedoeld. Art 3 De Bank belast zich kosteloos met de beta lingen, welke de gemeente haar zal opdragen, en zulks voor zoover de stand der rekening, in verband met het maximum-credit dat zal toe laten Art 4 De Bank zal na het eindigen van ieder kwar taal aan de gemeente een afschrift der reke ning-courant toezenden Art 5 De gemeente neemt er te allen tijde genoe gen mede, dat de Bank haar het crediet, nu en ln het vervolg, geheel of gedeeltelijk, naar keu ze der Bank, verleent in den vorm van een ac- cept-crediet met dien verstande, dat de gemeen te zich verbindt om op eerste aanvraag der Bank aan deze door de gemeente geteekende promessen, in coupuren en met vervaldata als door de Bank vast te stellen, te verschaffen tot een maximum van het totaalbedrag dat de ge meente op het oogenblik van afgifte /ari deze promessen aan de Bank, aan deze, uit welken hoofde ook, uitgezonderd uit hoofde van ac- cept-crediet, schuldig is. De zegelkosten van de promessen komen voor rekening van de gemeente. Art 6 De gemeente verbindt zich om telkenj are, binnen 3 maanden, nadat zij daartoe het ver zoek van de Bank heeft ontvangen, aan deze de volgende stukken toe te zenden: le een gewaarmerkt afschrift van de verza meling der hoofdstukken van de gemeentebe- grooting voor het loopende jaar, met, vermel ding van den datum der goedkeuring van die begrooting door Ged. Staten. Wanneer die goed keuring dan nog niet verkregen is, zendt de ge meente de daaromtrent verlangde opgaaf aan de Bank zoodra de goedkeuring zai zijn verkre gen. le een gewaarmerkt afschrift van de ».taten van schulden der gemeente op 1 Januari te vo ren; 2e een gewaarmerkt afschrift van de staten derteekening voorziene vragenlijst betreffende eenige financieele gegevens over de gemeente, over de laatste 5 jaren, voorafgaande aan het loopende jaar. Bij haar bovenbedoeld verzcek zendt de Bank aan de gemeente de noodige formulieren voor die vragenlijst. Art 7 De Bank is steeds bevoegd het doen van be talingen op rekening van het geopende crediet te staken, ook als is het genoemde maximum niet bereikt. Zij kan tevens het crediet opzeg gen en de rekening opmaken, waarvan het sal do dan binnen 3 maanden, gerekend van den dag van opzegging af, opeischbaar is. 3ij ge rechtelijke invordering van de rekening be hoeft geen afschrift der rekening te worden be teekend of medegedeeld. Art 8. Voor het geval te eeniger tijd, ten gevolge van eenige wetsbepaling, een of meer van de bepalingen dezer overeenkomst gewijzigd moe ten worden, erkennen beide partijen die wijzi gingen stilzwijgend als in deze overe-.nkomst opgenomen, zonder dat zulks de rechtskracht dezer overeenkomst verzwakt. Art 9 Alle geschillen tusschen partijen zullen in de eerste instantie berecht worden door de Arren- dissements-Rechtbank te 's-Gravenhage. Z.h.st.„gaat de Raad met deze overeenkomst accoord. XIV. Alsboven met de Coöperatieve Boeren leenbank te Ter Neuzen. De desbetreffende concept-overeenkomst wordt door den secretaris voorgelezen. Zij luidt als volgt: De gemeente zal met de coöperatieve boeren leenbank voor Terneuzen en omstreken geves tigd te Terneuzen, verder genoemd de bank, een rekeningcourant-oVereenkomst aangaan. Het maximum van het op grond dezer over eenkomst in rekening courant door de gemeen te bij de bank te deponeeren gelden en door de bank te openen crediet zal bedragen f 6000. In de overeenkomst zullen worden opgeno men de volgende bepalingen: Artikel 1 De boekhouding van de bank zal tegenover de gemeente strekken tot volledig be wijs van alle posten der rekening courant, be houdens de bevoegdheid van de gemeente de onjuistheid van eenigen post aan te toonen. Artikel 2. Van alle betalingen worden weder zijds kwitanties verstrekt, waarvan het zegel recht door de gemeente moet worden voldaan. Artikel 3. De door den gemeente-ontvanger af gegeven kwitanties moeten voor „gezien" zijn geteekend door den Burgemeester of door een ander lid van het college van Burgemeester en Wethouders. Artikel 4. Alle stortingen en terugbetalingen worden door de bank aangeteekend in een reke ning-courant boekje, dat tegen den kostenden prijs aan de gemeente wordt verstrekt; door den kassier van de bank wordt tegelijk met de aanteekening in dit boekje, daarvan schrifte lijk mededeeling gedaan aan Burgemeester en Wethouders. Artikel 5. De rente in rekening-courant be draagt: a. 2%% 's jaars, voor de saldi in credit; b. 4i/2^> 's jaars, voor de saldi in debet; De rentegetallen worden elk (loopend) boek jaar op 31 December berekend. Artikel 6. Als datum van begin der rente, zoo wel van gestorte als van uitbetaalde bedragen wordt aangewezen de datum der kwitantie van de desbetreffende som met twee dagen verschil ten voordeele der bank. Artikel 7. Bij het beinde van elk boekjaar volgt een algeheele afrekening tusschen de ge meente en de bank, waarvan de bank schrifte lijk bewijs geeft. Artikel 8. Partijen kunnen deze overeenkomst te allen tijde opzeggen met inachtneming van den termijn van drie maanden. Binnen dien ter den termijn van drie maanden. Binnen dien ter mijn moet algeheele afrekening plaats vinden, de afdoening van het verschuldigde inbegrepen Artikel 9. De bank kan de credietopening on middellijk doen eindigen nadat het debet ge durende zes maanden onveranderd is geble ven of indien de geheele schuld niet minstens eenmaal in elk loopenl boekjaar is gedelgd. De afdoening van het verschuldigde moet in dit geval onmiddellijk plaats hebben. Artikel 10 Buitengerechtelijke kosten van in vordering komen ten laste van de gemeente. Artikel 11. De bank belast zich kosteloos met de betalingen, welke de gemeente haar zal op dragen en zulks voorzoover de stand der leke- ning in verband met het maximum crediet dat zal toelaten. Artikel 12. Indien të eeniger tijd door eenige wetsbepaling een of meer van bovengenoemde bepalingen gewijzigd zouden moeten worden dan worden door beide partijen die wijzigingen stilzwijgend erkend, zonder dat zulks de rechts kracht dezer overeenkomst verzwakt. De voorzitter zegt, dat de gemeente reeds ge- ruimen tijd een rekening-courant-overeen komst heeft met de Boerenleenbank te Terneu zen Het is echter de bedoeling thans een andere regeling te treffen, zooals spr. nader uiteenzet. Spr. merkt ten slotte op, dat deze overeenkomst groot gemak oplevert als een direct* uitbeta ling moet plaats hebben. De heer de Mul had zich bij lezing van dit voorstel eenigszins verwonderd over het feit, dat een overeenkomst werd aan gegaan met de boerenleenbank te Terneuzen, terwijl toch ter plaatse ook een dergelijke instelling bestaat. Uit de toelich ting van den voorzitter heeft spr thans verno men, dat die overeenkomst reeds geruimen tijd bestond. Toch zou spr. willen vragen, waarom men zich niet tot de boerenleenbank te Sas heeft gewend. De voorzitter antwoordt, dat hiervan nooit sprake is geweest en men daar niet aan heeft gedacht. Als men eenmaal jaren met een derge lijke instelling in relatie staat en tevreden is, is het begrijpelijk dat men daarbij blijft. De heer de Mul merkt op, dat net toch een blijk van vertrouwen zou zijn voor de Bank te Sas van Gent als men zich daartoe zou wen den. De voorzitter antwoordt, dat men mogelijk niet ongenegen zou zijn op een voorstel van die zijde in te gaan doch dan moet de bank zich maar eens laten hooren. De heer de Mul merkt nog op, dat hij per soonlijk, toen hij nog te Westdorpe woonde, van de boerenleenbank aldaar gebruik maakte Toen hij naar Sas verhuisd is, heeft hij zijn rekening bij de Boerenleenbank te Sas overgebracht. Het zou een schoon voorbeeld zijn, zegt spr., als de gemeente dat ook deed. De voorzitter: Daar is niets op tegen. De bank, die U bedoelt, is even betrouwbaar als de bank te Terneuzen. Spr. herhaalt dan, dat men al jaren lang met Terneuzen in relatie stond en nog steeds wacht op een offerte van de Sas- sche Bank. De heer de Mul meent, dat het een klein manco is van de bank te Sas, dat zij zich niet eens met het gemeentebestuur in verbinding heeft gesteld. De voorzitter: Dat moest zij gedaan hebben, als zij in aanmerking had wenschen te komen. Z.h.st. wordt daarop ook deze overeenkomst goedgekeurd. XV. Voorstel tot intrekking raadsbesluit van 26 Juni 1931 waarbij het percentage bedoeld in art 13 2 der wet op de personeele belasting is gebracht van 10 op 5. De secretaris leest het desbetreffende con cept-besluit. De heer de Leux merkt op, dat ook van hèm een voorstel is ingekomen betreffende deze belasting. Hij verzoekt den voorzitter ook dat te doen voorlezen. De voorzitter: Dat is op het oogenblik niet aan de orde. De heer de Leux meent, dat, als het voorstel van B. en W. is aangenomen, het zijne in het gedrang komt. De voorzitter: U stelt toch zelf ook voor 'net vorig besluit in te trekken. Dat doen wij ook. De heer de Leux: Ik stel ook voor om van de 7e naar de 4e klas te gaan. voorzitter: Dat komt nü niet in behande ling. Met ons voorstel kunt U het eens zijn. Straks komt Uw schrijven ter sprake. Z. h.st. wordt het voorstel dan aanvaard. (Wordt vervolgd) Tijd en plaatsruimte heletten ons, in dit num mer op de insinuatie van den heer de Leux als zou ons verslag een partijdig karakter dragen, in te gaan. Wij zullen echter den geachten so- cialistischen afgevaardigde in ons volgend num mer van antwoord dienen teneinde deze legen de, die onze eer als verslaggever te na komt, eens en voor goed uit de wereld te helpen. „gretigheid" opgenomen, doch traag. Dai veer ontvangt ze dan teveel. Als we een rationeele voeding voor het pluim vee willen vatstellen, dan moeten we onder scheid maken tusschen vast-zittende hoenders en kippen, die los op een erf en wei of in den boomgaard, in ieder geval op een plaats, waar voor haar wat te vinden is, rondloopen. Vastzittende hoenders behoeven per dag, als ze tot de lichte rassen behooren, circa 120 gram behoorlijk voer, zwaardere soorten circa 10 gr. meer. Voert men te weinig, dan mag men ook geen of weinig eieren verwachten. Het voedsel immers dient op de eerste plaats voor instand houding van het lichaam, eerst wat over is, kan worden gebezigd voor de eierenformatie. En teveel is niet goed, omdat, zoo gauw een te groote vetaanzettmg heeft plaats gehad, al het teveel in de vetreserve wordt opgenomen. Hoe die 120 gram aan voedsel worden samen gesteld, i natuurlijk ook geen onverschillige zaak. Een eenzijdige voeding b.v. is nooit goed ze leidt tot zwakte en ziekte. Er moet dus verscheidenheid wezen en een verscheidenheid van zoodanige samenstelling, dat de weten schappelijk uitgezochte en vastgestelde hoeveel heden eiwitten, vetstoffen, zouten, kalk, ver- brand\ngsstoffen, e.a. aanwezig zijn, om be halve de instandhouding van het gezonde li chaam te verzekeren, ook een vlotte afschei ding van het eiernet en de ontwikkeling van die afscheidingen mogelijk te maken en te bevor deren. Tenzij op zeer groote bedrijven, kan men nooit zelf op voordeelige wijze daa.rtoe alle be- noodigde voedingsstoffen bijeen mengen. Voor een vlotte en zekere opname worden de meel- voeders samengesteld, alom in den handel ver krijgbaar, en als men dan een gerenomeerd fa brikaat betrekt er wordt veel met het meel- voer gekoeid weet men ook zeker, dat de kip pen krijgen, wat ze behoeven. Mits de portie voldoende is. Van het totaal van 120 gram voer per dag, moet ongeveer 50 a 55 gram uit het bedeelde meelvoer bestaan, rul aangemaakt met water, des winters met lauw water, of droog verstrekt in automatische voederbakken. Uit die automa- tiche voederbakken kan men de dieren tot den middag laten nemen, zooveel ze willen Dan sluiten we de bakken af. Rekent men het ver bruik over e en tijdje uit, dan zal men zien, dat het gemiddeld niet meer dan 50 a 55 gram be draagt, omdat de opname van het droge meel moeilijk is en de dieren geregeld naar de drink bak moeten loopen. Water mag in de nabijheid van een droogvoerbak nóóit ontbreken, geen oogenblik, want anders kwellen we de beesten, die het droge meel niet kunnen wegslikken. Van de 70 gram graanvoer kan men in het middaguur een derde deel door het 'krabbed harken de rest voedere men een uur vóór de kippen op stok gaan. Wat na 10 minuten nog ligt, is teveel gegeven. Mais is wel goed koop, maar, vooral als het eenzijdig wordt ge voerd, zet het teveel vet aan. Beter is een sa menstelling van gelijke deelen gerst, tarwe en haver, en nog beter is het om eiken derden dag één dezer voeders te verstrekken, daar sommige kippen, die een voorkeur voor een bepaald soort graan hebben, daar anders uitsluitend van tot zich nemen, met de nadeelen /an eenzijdige voeding als gevolg. Dan moet er altijd in het middaguur groen worden gevoerd ook in den winterdag. Des noods moeten het dan maar bieten zijn, kool raap of géraspte wortelen. Gekiemde haver is uitmuntend, boerenkool heel gqed in den win terdag. Brood, tafel- en keukenafval kunnen worden gebezigd, als de restanten weinige zijn, anders worden de kippen gauw te vet ervan. Over de voeding van los-loopende kippen in een volgend artikel. PLUIMVEETEELT. HOEVEEL VOER? Het is inderdaad juist, wat velen verkondi gen, dat een kip zooveel mag en ook toebedeeld moet krijgen, als ze graag lust. Vat men dien regel nu in de letterlijke beteekenis op, en dat gebeurt nog heel dikwijls, dan zet men zijn pluimvee heel den dag welvoorziene bakken graan en ander voer voor, en dan zal het cok niet ten onrechte wezen, dat men er over klaagt, dat die beesten veel meer opvreten, dan ze aan eieren opbrengen. Aldus gevoerde kip pen worden vet als modder, prachtig voor de slacht, maar slecht voor den leg. Een kip wil wel veel eten en zoekt, als ze er kans toe krijgt, ook graag haar gemak. Waar het voer op hoop jes vóór haar ligt, zal ze het elders heusch niet gaan zoeken. Het is dus duidelijk, dat degenen, die zóó voe deren, den regel verkeerd verstaan. Een kip mag zooveel voer hebben, als ze graag lust, maar dan „graag" verstaan van „met gretig heid verorberde". Als men aan zijn iluimvee voer voorzet, dan zullen de kippen daar op af komen en er een poosje tien minuten onge veer nu en dan met gretigheid van eten. Ook daarna keeren ze nog telkens naar de voeder plaats terug, omdat ze zich graag zat vreet, maar dat voer wordt dan toch niet meer met Leest iedere Katholieke Zeeuwsch- Vlaamsche boer wel het mooi geillus- treerd stands- en vakblad van den R.- K. Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond „De R.-K. Boerenstand"? Hij, die zich op dit blad tot dusver niet abonneerde (voor slechts f3,50 per jaar) heeft beslist ongelijk. Hij vrage onmiddellijk proefnummers aan bij de Administratie van «De R.-K. Boerenstand», St. Jorisstraat 37, 's-Her- togenbosch. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad de zer gemeente op Dinsdag 1 September 1931, des namiddags 6 uur. Aan de orde: I. Installatie en beëediging leden van den Raad. II. Benoeming Wethouders. III. Benoeming leden der Commissie van on derzoek rekeningen en begrootingen der ge meente. Te Hulst is door een katholieke instelling aan gekocht de voormalige villa van de familie Vo gelvanger aan den Stationsweg. Die villa is in huur afgestaan aan het E.K.- werk voor Zeeuwsch-Vaanderea. Men wil, dat Mgr. Hopmans het huis zal inzegenen op 23 Sep tember, waarop Z.H. Exc. naar Zeeuwsch Vlaan deren komt voor de consecratie van de kerk

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2