No. 3813 Maandag 31 Augustas 1931 48ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN T', VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND PÜSTREKEMIMB Ha. 52 419. Gemeenteraad van Sas van Gent FEUILLETON. Do Bodolaros van Salnt-Sulpico. DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Zitting van Vrijdag 28 Augustus des nam. 6 uur. Voorzitter: Burgemeester L W G Hoefnagels Mede aanwezig de beide wethouders A A Mar- quinie en P A Neeteson alsmede de leden J J de Leux, Ch C A de Mul, P J P IJsebaerc en de secretaris FP J Stubbé. Afwezig de leden A Stouthamer en V Ver- schaffel. De voorzitter opent de vergadering en ver zoekt den secretaris de notulen voor te lezen van de vorige vergadering. De secretaris leest de notulen voor der v^rga dering van 31 Juli 1931, welke ongewijzigd wor den goedgekeurd. Wethouder Neeteson merkt op, dat op bladzij de lü van 't gedrukt verslag, waar sprake is van de subsidie voor de bad en zweminrichting, ver meld staat, dat hij zou hebben gezegd: „Minder jarigen" zouden gratis gebruik kunnen maken etc. Dit moet zijn „Minder gegoeden" Hoogst waarschijnlijk is dit een drukfout, die is blijven staan, zegt spr. Ook de heer de Leux verklaart, op het ge drukt verslag aanmerking te hebben. Bij de be handeling van het Ambtenarenreglement doet de verslaggever hem bij zijn tweede antwoord aan den heer Verschaf fel zeggen: „Laat ons het reglement goed vast stellen" terwijl spr. verklaart te hebben gezegd: „Laat ons rechten en geen gun sten vaststellen" Spr. verzoekt, dit te rectifi- ceerèn en zegt voorts, dat hij zou wenschen, dat de verslaggever hier niet zit als partijman doch als verslaggever. Het is merkwaardig, dat datge ne, wat door den voorzitter wordt gezegd, al tijd uitvoerig, soms s-elfs nog uitvoeriger dan liet gezegd is, wordt weergegeven. De voorzitter antwoordt, dat de heer de Leux het laatste niet had behooren te zeggen. Het ge beurt meermalen, dat in het verslag bekort word, ook in datgene, wat door den voorzitter wordt gezegd. Daaruit mag echter niet worden afgeleid, dat het de bedoeling van den verslag gever zou zijn, een partijdig verslag te leveren. De verslaggever is een man, die zich bij het ma ken van zijn verslag steeds op zuiver neutraal standpunt stelt. De voorzitter zegt dan, dat bericht is hinnen gekomen van den heer Verschaffel, dat deze verhinderd is, de vergadering bij te wonen. Voorts is een schrijven ontvangen van den héér Stouthamer, waarin deze meldt, wegen een kleine operatie aan het hoofd ook niet aanwe zig te kunnen zijn. Ik zal, als meer passend, straks, aan het eind der vergadering, den brief van den heer Stouthamer voorlezen, zegt spr. Alsdan wordt overgegaan tot afwerking van de agenda. I. Mededeeling ingekomen stukken. De secretaris deelt mede, dat geen stukken zijn ingekomen. 104) Dan had ge maar naar Versailles moeten gaan en gelijk zooveel anderen gedaan hebben, u laten aanwerven in het wettige leger, in- plaats van u onder de oproerlingen te scharen. Men zou mij aan de poort hebben aangehou den en dan, ik had geen sou reisgeld. Zeg liever dat gij te Parijs vvildet blijven, omdat ge u bij die wanorde beter in uw ele ment gevoeldet, omdat ge daar aan al uw kwa de neigingen den vrijen teugel kondt vieren. Twee maanden lang zijt gij de schrik van de wijk geweest waar gij woondet. Gij zegt dat men gedwongen heeft, aan de Commune deel te nemen, integendeel, gij hebt vele rustige bur gers onder bedreiging met den dood geprest, de wapens op te vatten en met de oproerlingen gemeene zaak te maken. Er liggen hier ver scheidene „bons de requisition" voor mij, door u onderteekend. Die bons zijt gij zelf, met uw gewapende mannen gaan innen en wanneer een handelaar slechts even aarzelde zijn goe deren aan u af te geven dan hebt gij nem mis handeld en gedreigd te laten neerschieten. Servais Duplat boog het hoofd en huiverde opnieuw. Merlin had niet gelogen toen hij hem ver zekerde, dat er talrijke aanklachten tegen hem waren ingekomen. II. Vaststelling der begrooting van de Gezond heidscornmissie voor 1932. De voorzitter noodigt de desbetreffende Com missie van Onderzoek uit, haar bevinding 'om trent deze begrooting te willen mededeelen De heer de Mul rapporteert namens de bedoelde commissie, dat deze geen op- of aanmerkingen heeft. De voorzitter stelt dan voor de oegrooting goed te keuren, hetgeen, nadat de secretaris heeft medegedeeld, dat het bedrag der inkom sten en der uitgaven op f 1648,09V2 is geiaamd, z.h.st. geschiedt. III Rapport van de Commissie tot onderzoek der rekening van de gemeente over 1930 en voor loopige vaststelling. Op verzoek van den voorzitter brengt de heer de Mul het rapport der Commissie uit en ver klaart, dat geen op- of aanmerkingen zijn te berde gebracht. De voorzitter stelt dan voor, cie betreffende rekening voorloopig vast te stellen. De eindcijfers luiden als volgt: Ge wone dienst; ontvangsten, f 152.335.55 uitgaven f 140.273.58; Kapitaaldiénst: ontvangsten f 42.589.10, uitgaven f 42.253,20, De voorzitter brengt alsnu de rekening in stemming. Met algemeene stemmen (de beide wethouders onthouden zich van stemming) wordt zij, als aangeboden, voorloopig vastge steld. IV. Alsboven, der rekening van het Gemeen telijk Electriciteitsbedrijf over 1939. De voorzitter vraagt ook hieromtrent de bevin ding der Commissie van Onderzoek. De heer de Mul rapporteert, dat ook deze le- kening in orde is. De eindcijfers zijn: afd I baten en lasten f 22.756,96, afd II kapi taalsinkomsten f 17.149,43, kapitaalsuitgaven f 16.429,37. Z. h st stelt de Raad alsdan de rekening al dus voorloopig vast. V. Aanbieding der gemeente-begrooting voor 1932. De voorzitter biedt ter voldoening aan art 203 van de gemeentewet den Raad de begrco- ting aan en zegt, dat ze ter secretarie ter in zage wordt gelegd en tegen betaling der kos ten voor ieder verkrijgbaar wordt gesteld. Spr. stelt dan de rekening in handen van de te be noemen Commissie van Onderzoek. De Inkomsten en Uitgaven van den ge wenen dienst bedragen f 145.124,31 en van den kapi- taaldienst f 6.050. VI. Alsboven van het Gemeentelijk Electri- citeits-Bedrijf voor 1932. Op overeenkomstige wijze als de gemeentebe grooting biedt de voorzitter ook deze begroo ting aan, vermeldend als baten en lasten ten bedrag van f 21.010 en als kapitaalinkomsten en -uitgaven f 2.600. VII. Alsboven van het Burgerlijk Armbestuur voor 1932. Ook deze begrooting wordt op de gebruike- wijze door den voorzitter aangeboden en in handen gesteld van de te benoemen Commis- De president hernam: Ontkent gij de misdaden, waarvan men u beschuldigt? Neen, kolonel. Dus, gij bekent dat gij ze gepleegd hebt? Ja kolonel ja ik ben schudig, hec is waar zeer schuldig, maar wie is er de oorzaak van? Wie er de oorzaak van is? Wie anders dan gij zelf Neen. a Wie dan? Servais Duplat hief zich op en sprak vol geestedri,ft. Zij, die ons overhalen tot oproer en bande loosheid; zij, de aanvoeders die misbruik ma ken van onze lichtgeloovigheid van het lece- lijk overwicht dat zij op ons hebben, om met on ze hulp een onwettige macht uit te oefenen en hun zak te spekken. Zij hebben ons, domkoppen die wij zijn, het hoofd op hol gebracht door hun vurige redevoeringen. Zij zeiden ons dat de rom mune zou zegevieren omdat het recht aan haar zijde was, zij stelden de regeering verantwoor delijk voor de rampen van het beleg, voor den honger dien wij geleden hadden en daardoor deden zij ons alle bezinning verliezen. Wij heb ben Frankrijk lief kolonel, en wanneer men ons verzekert, dat iemand, wie dan ook, onge luk over het vaderland heeft gebracht, dan kookt ons bloed, wij denken niet verder na, maar grijpen naar de wapens om hem te ver nietigen, dien men ons als een vijand van ens dierbaar Frankrijk voorstelt. Wij zijn onnoo- zele, onontwikkelde mannen uit het volk, kolo nel, wij hebben geen verstand van politiek, wij sie van Onderzoek. De ontvansten worden op f 252.69 geraamd, de uitgaven op f 5.852,69 en de gemeentelijke subsidie op f 5.600. VIII. Voorstel tot aanvulling van het besluit tot wijziging van het Reglement van Politie in de gemeente. De secretaris memoreert ,dat door Ged. Sta ten 2 aanvullingen waren voorgesteld en wel in art 18 (nieuw) inplaats van „kinderwagens" te lezen: „wagens, uitsluitend dienende voor het vervoer van hulpbehoevende personen" terwijl verder werd voorgesteld in art 27 (nieuw) onder a in te lasschen „konijnen, schapen, geiten, bokken en dergelijke stank veroorzakende die ren". De voorzitter merkt op, dat het de bedoeling is de eerste aanvulling over te nemen en de tweede na te laten. Wethouder Neeteson: Zulks in verband met de discussies in den Raad. De secretaris: Het is dus de bedoeling het vo rig besluit in te trekken en een nieuw besluit in den even bedoelden zin te nemen. Z. h. st. wordt aldus besloten. IX. Verzoekschrift van de voetbalvereni ging „Oranje" om een subsidie van f.200 uit de gemeentekas voor inrichting van haar nieuw speelterrein. (Bij de stemming op 31 Juli 1931 staakten over dit verzoekschrift de stemmen). De voorzitter verzoekt al de Raadsleden om, alvorens hun stem uit te brengen, wél de nij penden nood van de gemeentekas te willen over wegen. Wethouder Neetson zegt, naar aanleiding van een desbetreffende vraag van den secfètaris, te meenen, dat het niet noodig is, het verzoek schrift nog eens te doen voorlezen. Wethouder Marquinie wil nog iets in het mid den brengen alvorens tot stemming wordt over gegaan. Spr. zegt, dat hij reeds in de vorige vergadering heeft getracht cte vereeniging ter- wille te zijn door een subsidie van f 100 voor té stellen. Spr. zegt, dat de zaken niet verloo- pen zijn zooals hij aanvankelijk had gedacht. Hij heeft nog eens met de vereenlging gespro ken en den toestand nagegaan. Daarbij consta teerde hij, dat de uitgaven grooter waren dan hij zich had voorgesteld. Spr zal daarom vóór de gevraagde f 200 stemmen. Zoowel de op brengst van de verloting als de recette op het terrein is tegengevallen. Als dit verzoek niet wordt ingewilligd zal danook de vereenlging niet kunnen blijven bestaan. Spr. zou het treu rig vinden als zij voor Sas verloren ging. Daar om zal hij vóór de gevraagde subsidie stemmen Bij stemming wordt het verzoek daarop in gewilligd met alleen de stem van wethouder Neeteson tegen. X. Voorstel tot het verleenen eener ja ar lijk- sche bijdrage van f.50 in de kosten van het veer te Driekwart. De voorzitter zegt, dat dit voorstel verband houdt met de plaatsgevonden grenswijziging. Vroeger ontving de veerman een subsidie van f 200 van de gemeente Westdorpe. Nu de be wuste persoon veerman wordt in Sas, meent weten alleen dat wij het vaderland hef hebben boven alles en wanneer men ons voorspiegelt, dat wij nog wel in staat zullen zijn de Pruisen met de bajonet 'over de grenzen te jagen dan vergeten wij alles, ons hoofd slaat op hol. Men gaf ons wapenen en volle glazen. Wij wapenden ons en dronken, en daardoor verlo ren wij geheel onze bezinning wij tooiden ons met goudgalon en pluimen, bonden roode sjer pen om en liéten onze sleepsabeis over de stra ten rinkelen. Wij verbeelden ons helden te zijn die Frankrijk zouden redden-, dat had men ons ook wijs gemaakt en wij kenden slechts één elus: Overwinnen of sterven. Wij waren te goe der trouw, ik ten minste kolonel, ik meende dat ik mij aan een edele zaak wijdde en toen ik tot inkeer kwam, toen was het reeds te laat. Ja, ik heb verkeerd gehandeld, dat zie ik nu in, maar ik heb het al vroeger ingezien, doch ik had de commune eenmaal gediend, ik moest haar blijven dieneh, wilde ik niet door het mon ster verslonden worden. Zoodra echter het ie- ger van Versailles de stad binnentrok, heb ik mijn wapens weggeworpen. Ik ben slechts schuldig aan een dwaling maar ongelukkig voor mij, was die dwaling een mis daad. Servais zweeg. Zijn pleidooi, welsprekend en met een zekere behendigheid voorgedragen, was door de leden van den krijgsraad aandachtig gevolgd, had in druk op hen gemaakt en die indruk was zeer in het voordeel van den aangeklaagde De ex-kapitein der Commune merkte dat zeer V goed op en hij besloot nu een beslissenden slag de gemeente Westdorpe op een bijdrage te mo gen rekenen van Sas van Gent. B. en W. kun nen dat billijken en stellen daarom voor, tot wederopzegging een jaarlijksche bijdrage van f 50 te verleenen. De heer de Mul vraagt of het veer op Drie kwart is bedoeld. De voorzitter antwoordt, dat het gaat over het veer aan deze zijde van het kanaal bij v.d. Abeele. De heer de Mul: Ik dacht dat het veer bij Driekwart bedoeld was. Daarvan wordt door Sas geen gebruik gemaakt Als het echter is vcor het veer bij v d Abeele verandert de zaak. Wethouder Marquinie bevestigt, dat de sub sidie bedoeld is voor het veer bij v.d. Abeele. De heer de MuJ: Als de subsidie niet wordt toegestaan, bestaat er dan kans, dat het veer zou worden opgeheven? De voorzitter: Die kans is niet uitgesloten. De heer de Mul: Het kan niet gemist vorden De voorzitter: Sas van Gent heeft er wel wei nig aan, doch het kan voorkomen, dat men het noodig heeft. De heer de Leux geeft toe, dat Sas er niet veel aan heeft doch acht het, in verband met het overgaan van den grond aan deze gemeente plicht om bij te dragen. Spr. zal danook vóór stemmen. Z.h.st. wordt dan het voorstel van B en W goedgekeurd; XI. Verzoekschrift van Ed. Perdaen e.a. om vermindering van stroomprijs voor clec- trisch licht en kracht in de wijk „De Zand straat." De secretaris leest het betreffende verzoek schrift voor, dat als volgt luidt: Ondergeteekenden, inwoners van de wijk Zandstraat, verzoeken U beleefd, hun verminde ring van stroomprijs voor electrisch licht en kracht te geven, overeenkomende met de wijk den Stuiver en Oostkant Westdorpe. 't Welk doende w.get. ED PERDAEN AUG PAUWELS ED DE VLEESCHAUWER i H COENE P B GOETHALS. De voorzitter: B. en W. zijn hierover in cor respondentie getreden met de P.Z..E.M. en die correspondentie is nog niet geëindigd. De P.Z. E.M. zal haar medewerking moeten verleenen. De heer de Le\ux zegt van oordeel te zijn, dat de bewoners in de Zandstraat als inwoners van Sas teveel betalen. Als de P.Z.E.M. niet tot ver laging overgaat, zal Sas een toeslag moeten ge ven. Het verzoek wordt aangehouden. XII. Voorstel tot verpachting van diverse jier- ceelcn vestinggrond. Het betreft dt 120 perceelen nl. Alle perceelen ten Zuiden van de Stations straat (voor 3 jaar) Alle perceelen tusschen de Stationsstraat en den Westdam (voor 3 jaar) Allp perceelen tusschen Westdam en Kerkhof- latfn (voor 6 jaar) Alle perceelen tusschen Kerk hoflaan en Paul Krugerdreef (voor 6 jaar) Alle te slaan. Naar den duivel met de raadgevingen van Merlin dacht hij. De president vroeg: Hebt ge niets meer bij uw verdediging te voe gen? Ja kolonel. Wat.? Dit: Toen de eerste roes voorbij was, ben ik tot nadenken gekomen en toen had ik berouw De president vroeg op spottenden toon: Berouw, gij? Ja kolonel. Gemakkelijk gezegd. Ik heb het ook bewezen. 4 Waardoor? Kent gïj, den naam van den officier der Com mune, di ete midden van de grootste gevaren de poort des Prés-Saint-Gervais voor het wet- itge leger heeft geopend? Wij verlangen dien naam niet te kennen, ant woordde de president met gefronste wenks- brauwen en op barschen toon. Maar ik meen toch dat die man, door zoo te handelen een gedeelte van zijn misslagen ver goedde. In elk geval toonde hij zijn berouw wel wat laat, want tweederde van Parijs was toen reeds •n onze macht, zeide de president. Het was hem onmogelijk het vroeger te doen. Genoeg. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1