Stadsnieuws. Solternii Heeren na het scheren Parolpoeder Laatste berichten. ft K Vrouwenbond Morgenavond half acht houdt de R.K. Vrouwenbond een algemeene ledenvergadering in het patronaatsgebouw. De agenda luidt: i Notulen. 2 Reis per autobus naar Aalst (Passiespelen). 3 Tooneeluitvoering. 4 Verrassing. Gevonden een damestaschje met geld na bij de Phosphaatfabriek. Terug te bekomen- bij de Kon. Maréchaussée. Ingoioodei Mefledeellng(u) DE LOCOMOTIEF DER TOEKOMST? Michel in heeft nabij St. Arnoudt prod ven genomen met twee zware auto's gemonteerd op luchtbanden doch zoo geconstrueerd, dat zij op rails kunnen loopen. De machines voor den proefrit. als woonoord kozen en anderen, die hoewel in het moederland woonachtig, toch voor Indië be langstelling koesteren. Voorts heoÉt „Onze Meal neg ten doel, een hand te vormen tusschen de Katholieken in Nederland en Indié Z. Exc. S de Graaf, Minister van Koloniën, de minister van Defensie Mr. Dr. L N Deckers en verschil lende andere autoriteiten schrijven in het eer ste nummer hun beste wenschen neer. De abonnementsprijs bedraagt f 3.50 per jaar franco per post. De administratie is gevestigd De Carpentier- straat 153, Den Haag. „Van Man en Vrouw" een boek voor gehuw den door J B Deelen, arts met een voorwoord van Dr. J B Kors O P, professor aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Uig. L C Molenberg N.V. 's-Hertogenbosch. Prijs f 2.75 ingenaaid, f 3.50 gebonden. Een boek, waarvan „De Maasbode kon mel den: „Het bekende werk van dr. J B Deelen „Van Man en Vrouw, een boek voor gehuwden'" dat in Nederland een goede pers heeft gehad, wordt ook in het Vaticaansche orgaan, „Osser- vatore Romano" uitvoerig besproken. Nadat ge noemd blad een overzicht van dne inhoud heeft gegeven, voegt het aan deze samenvatting toe: „Dit werk is e enheerlijk geschenk, dat het ka tholieke Nederland aan de intelectueelen wereld aanbiedt op een oogenblik, dat over de geheele wereld nog weerklinkt de echo van de Pause lijke Encycliek over het huwelijk". Het beek van dr. J B Deelen is door mgr. Eras aan den H Vader aangeboden'" mag ongetwijfeld op meer dan gewone belang stelling aanspraak maken. De bekende medicus en schrijver, Dr. Deelen, heeft in dit boek (dat bedoeld is als vervelg ep „Het sexueele in den mensch"', dat sexueele voorlichting wil geven aan jong-volwassenen) serueele voorlichting willen geven aan gehuw den. Schrijver doet dit op de hem eigen voor zichtige, doch absoluut onbevange wijze. Wij meenen zijn uitnemend werk bij onze lezers niet beter te kunnen introduceeven dan door hier het voorwoord af te drukken van rof Kors die het als volgt aanbeveelt: „Nu in onzen tijd van zedelijke verwording het huwelijk vooral geweld lijdt, is het noodig dat onze geloofsgenooten gesterkt worden om aan die groeiende menigte van dwaalbegrippen weerstand te kunnen bieden. Goede voorlich ting is daarom een dringende eisch. Ontzaglijk is het zgn. voorlichtingsmateriaal, waarmede de wereld wordt overstroomd door schrijvers, voor wie zelfs de meest elementaire beginselen van huwelijksmoraal alle waarde verloren heb ben. Geen wonder, dat ook bij ons katholieke volk de invloed daarvan merkbaar wordt en veler afval alleen te wijten is aan een huwe lijksbeleving, welke met de kerkelijke leer onver eenigbaar is. Het is wel opmerkelijk dat de Kerk, aan wie men verweet, het huwelijk te minachten uit voorliefde voor de om God ver kozen maagdelijkheid, ten slotte de sterkste en onwankelbaarste verdedigstr blijkt te ezijn van de heiligheid en hoogheid deaer goddelijke in stelling. Het is mij daarom een vreugde, dit boekje te mogen inleiden van een medicus, da*, met innige en warme overtuiging geschreven, den weg wil wijzen naar een gezond, ideaal en daardoor, voor zoover het bij al onze me ische- lijke gebreken en de moeilijkheden des levens mogelijk is, gelukkig huwelijk. Hier wordt het wezenlijke, het primaire in het huwelijk op den voorgrond geplaatst, het bijkomstige echter niet verwaarloosd, doch evenmin te sterk belicht De moeilijkheden, welke het huwelijksleven mee kan brengen, zijn niet het uitgangspunt van deze verhandeling, maar eingenlijkc karax ter en doelstelling. Alleen in dat licht kunnen theorieën behandeld worden, welke met uitzon deringsgevallen in verband staan, zonder ge vaar om als geoorloofde algemeene gedrags regel te worden aangezien. Wat in wetenschap pelijke vakliteratuur thuis hoort, waar men vol doende onderscheid bij de lezers mag veronder stellen, behoort niet in brochurvoun onder de menigte te worden gebracht, die zoo gsmakke lijk veralgemeent. Moge dit boekje, dat voor etn hoog christelijk iedaal strijdt, vele lezers vin den. Het gezonde leven van ons volk kan er slechts voordeel bij hebben" Wolf Hagenreuter, door Ebeihard Strauss met platen van Rudolf Schlichter Herder, Frei burg. Ingenaaid 2 R.M., gebonden 3 R.M. Een echt jongensboek, rijk aan avonturen, deze geschiedenis van Wolf Hagenreuter en z'n kameraden. Het toont den echten, gezonden jongen in z'n leven en streven, onvervalscht, zonder sent'mentaliteit. Daar moet opvoedende kracht van uitgaan" Hei boek behoort tot de serie Fahrtenbucher die in Duitschland grooten opgang maken. In een klaarblijkelijk ter gelegenheid van de 25ste Jaarbeurs met zilver bewerkten cm slag verscheen nr. 5 van „De Jaarbeurs", orgaan van de vereeniging tot het houden van Jaar beurzen in Nederland, met tal van uiteressante bijdragen op Jaarbeursgebied. Wielrennen: Ranschaert behaalde gisteren iu een 2 uren koppelwedstrijd op de wielerbaan te Brussel den 5 de prijs in een af val wedstrijd be haalde hij den 4de prijs. Zijn koppelgenuot in deze wedstrijd was Metz. Zigeuners Naar men ons meldt, bevindt sieh een groep zigeuners met een zestal wagens even over de grens tusschen de wijk Posthoorn en Bouchau- te. De grens wordt natuurlijk bewaakt, ten ein de een bezoek van deze ongenoode gasten te voorkomen. Men wordt verzocht, indien zich mogelijk el ders in onze omgeving deze nomaden zich moch etn vertoonen, de marechaussée te willen waar schuwen, opdat tijdig door haar kan werden ingegrepen. De Hanze. De R;.K. Middenstandvereeniging De Hanze afdeeling Sas van Gent B.O., houdt hedenavond een algemeene ledenvergadering (om 8,15 uur) in het Hotel „De Zwaan", alhier. Agenda: 1 Opening. 2 Besprekmg winkelsluitingswet. 3 Notulen. 4 Bespreking Hanze-landdag te Hulst op Zondag 27 September a.s. 5 Behandeling van het rondschrijven Mid denstandsbureau, waarop voorkomt: a. gecombineerde inkoop door de vereeniging van Ned. gemeenten. b. actie tegen het cadeaustelsel. c. de etalageverlichting door Philips. d de algemeene ledenvergadering, die in de eerste helft van October gehouden zal worden e. de bouw vakpatroons. f. het 9e Ned. R.K. Middenstandscongres te Venlo. 6. Omvraag. 7 Sluiting. R.K. Werkliedenvereeniging. In de Donder dagavond jl. gehouden vergadering deelde de voorzitter de heer H Van Assche, mede, dat door het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland gedenkborden „Rerum Novarum" zijn vervaardigd, d'.e tegen den prijs van een1 gulden beschikbaar worden gesteld. Zij die zulk een herinnering wenschen kunnen daarvan cp gave doen aan het plaatselijk bestuur. Ook wor den beschikbaar gesteld brochures, waarin op genomen in Nederlandsche vertaling de Ency clieken „Rerum Novarum" en „Quadragesima Anno" Zij die deze brochures wenschen te ontvan gen kunnen zich eveneens bij het plaatselijk bestuur vervoegen. Vervolgens deelde de voor zitter mede, dat nog niet alle leden hadden vol daan aan den oproep om een extra gulden be schikbaar te stellen voor het nieuwe sanato rium van „Herwonnen Levenskracht" en dat binnenkort de afdeeling Sas van Gent van die instelling een actie zal ontplooien om :-teenen, balken en planken te verkoopen voor dit nieu we sanatorium. Hierna werd besproken de deelname aan de Rerum Novarumherdenking op 30 Aug. a.s. te Hulst Voor de arbeiders zal een aparte sectieverga dering plaats vinden in „De Koning van Enge land" te Hulst. De voorzitter spoorde krachtig aan om aandeze herdenking deel te nemen. Het bestuur zal overwegen om een Autobus te doen loopen naar Hulst. Ook de deelname aan het demonstratief ton gres te Utrecht op 6 September kwam ter spia- ke Het bestuur kon er zeer tot haar spijt hier omtrent met geen voorstellen komen, daar van Sas van Gent de kosten te groot waren. Moch ten er echter leden zijn, die met de autobus de reis naar Utrecht wenschen mede te maken, dan bestaat er een mogelijkheid om dit met de Westdorpenaren tezamen te doen, daar West- dorpe no geenige plaatsen beschikbaar Heeft. Men kan zich daarvoor nog opgeven bij het be stuur. De heer M C Geerts hield vervolgens een rede over de organisatie van den R. K. Arbeiders stand, die algemeene instemming verwierf. Uitslag loterij ten bate van het Patronaat. Nos prys 768 25 260 32 523 28 202 17 479 42 579 60 937 73 973 13 753 27 517 6 S27 34 35 Q3 303 11 861 38 581 20 408 18 967 4 566 22 191 43 530 69 991 33 435 31 572 21 809 56 171 66 908 58 324 76 919 16 392 23 822 15 935 40 492 64 333 26 674 9 256 65 319 54 403 72 747 70 267 .1 198 57 830 48 160 79 227 24 45 74 199 52 182 59 162 3 575 30 500 j 19 781 5 684 35 900 78 127 42 427 67 23 .45 269 55 571 8 548 63 337 14 389 39 135 49 283 50 311 41 786 2 84 47 708 61 819 f 29 878 10 291 .1 77 766 36 144 80 484 51 511 44 623 46 767 53 200 71 361 37 115 75 792 62 593 1 Prijzen kunnen deze week worden afgehaald bij den heer N K^eboom. Prinsenkade 7 Overtroefd. Een somber drama stond op het repertoire van het tooneelgezelschap en avond aan avond trok het een talrijk publiek. In een der roerend see tafereelen kwam een gevangene voor, die een langen brief hardop moest lezen, welke de cipier hem gebracht had. Om den last te ver mijden, dien brief van buiten te leeren, had de acteur, d e de rol van de gevangene speelde, de woorden van den brief geschreven op het pa pier, dat hem 'eiken avond in handen werd ge geven. Op een avond besloot de acteur, -die de rol van cipier vervulde, een grapje uit te halen, en hij bood den gevangene in plaats van den brief een onbeschreven vel papier aan. Deze liet zich niet van zijn stukken brengen; ernstig en weemoedig staarde hij den cipier aan, en met zijn mooie grafstem sprak hij: „Ci pier, het spijt me, dat ik u iets mede moet dee len, wat ik voor ieder geheim liield Mijne ou ders waren eerlijk maar arm, en nimmer ging ik ter schole, zoodat ik niet lezen kan. Doe mij, ongelukkige, den dienst mij te vertellen, wat er in den brief staat". De cipier keek een oogenblik wat beteuterd, doch toen kreeg hij zijn tegenwoordigneid van geest terug en na een paar seconden op het vel letje gestaroogd te hebben, sprak liij: „lk zal aan uw wensch voldoen gevangene, maar ik moet eerst mijn bril halen". Hij verwijderde zich en kwam met een bril terug, doch had nu den „echten" brief in de hand. Het publiek merkte niets van dit tusschenspel en vond het drama er te natuurlijker om. GRAFSCHRIFTEN Op den man van een weduwe. Och, vrouw, hoe dikwijls zeidet gij: „Nooit; manlief, wijk ik van uw zij" En nu ik hier lig met stijve been Ai, ai, nu laat ge mij alleen Op den dichter In 't rijk der fantasie, Heeft dee'z geleefd. En als miskend genie Is hij gesneefd. ïïij dacht: „ik dicht een aardig lied" Doch.ware dichters sterven niet! Slachtoffer van het moderne familieleven De heer Janssen zat bij nat en guiir weer op het balcon van zijn woning Door een kennis gevraagd, hoe hij naartoe kwam, daar hij zoodoende gevaar liep een ern stige verkoudheid op te loopen, gaf de ongeluk kige zuchtend te nantwoord: Waar wil ie, dat ik anders zal gaan zitten? In het salon heeft mijn oudste dochter zangles, in mijn kabinet liefhebbert mijn vrouw in novellen-schrijverij en wil nie£ gestoord worden, in de huiskamer ploetert de huisonderwijzer met m'n jongen, mijn beide jongste dothters hebben vcor een kinderpartijtje beslag op de andere kamers ge legd en in de gang worden de rijwielen schoon gemaakt en ik kan toch niet bij de keukenmeid in de keuken gaan zitten. die gesteld zijn op een poeder, dat niet alleen^ aangenaam en verzachtend, maar ook gezond voor de huid is, gebruiken Prijs 45 ct. en 60 ct. per doos en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten De Xlle Vlaamsche Ijzerbedevaart Gistenpn, Zondag, vond de 12e Vlaamsche Ij zerbedevaart naar Diksmuide plaats. In den vroegen morgen reeds liet het zich aanzien, dat de deelname aan de heldenhulde weer groot zou zijn. Tegen elf uur waren naar schatting 200.000 pelgrims opgekomen, die met grooten eerbied het H. Misoffer, dat aan den voet van het ijzermonument werd opgedragen, bijwo»in den. Onder hen bevond zich eveneens een groep socialistische studenten, die mèt de anderen eerbiedig het hoofd ontblootten en neerkniel den in het stof en slijk. De regens der laatste dagen en weken waren oorzaak, dat velen in modder moesten staan. Voor en na de il Mis schalden de klaroenen. Hierna kwamen de spre kers aan de beurt en werd een protesttelegram van Minister Renkin voorgelezen, tegen het met-geven van toestemming tot overbrenging van het stoffelijk overschot van Renaat de Rudder. Het de Rudder-monument werd plech tig onthuld. Ook van Fransche Engelsche en Amerikaansche zijde had men zich bij deze be tooging aangesloten. Tal van sprekers voerden het woord. Alles had een kalm en waardig verloop en gaf een beeld, dat de Vlaamsche beweging groeit en bloeit en een macht vormt, waarmee men reke ning d'ent te houden. De plechtigheid werd ge sloten met het zingen van „De Vlaamsche Leeuw" door de 2 maal 100.000 koppige menigte DE MAASBODE is voor den zakenman de ideale courant.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3