No. 3810 Maandag 24 Augustus 1931 48ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland Buitenland Landb en Deeteeh VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52 419. fte MVe Nederlandsclie Jaarbeurs. FEUILLETO N. Be Bedelares van Saint-Sulpico. DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.5Ö per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Ad verten tien 20 cent por. regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING O IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIÓITEIT De volgende circulaire, zal een dezer dagen aan handeldrijvenden worden verzonden ter op wekking voor een bezoek aan de 25ste Jaarbeurs die van 8 tot en met 17 September a.s. zal wor den gehouden. De Nederlandsche Jaarbeurs roept van 8 tot en met 17 September handel en industrie te U- trecht tezamen, voor de vijf-en-twintigste maal. Laat ons een oogenblik stilstaan bij het getal XXV. Dat spreekt boekdeelen. Toen het Jaar beursinstituut in 1916 werd opgericht, was de Jaarbeurs in ons land een onbekende gast. De Nederlandsche Jaarbeurs had aanstonds veel vrienden, maar ook zeer velen, die niet aan stonds vertrouwen hadden in de toekomst van de nieuwe instelling. Men meende dat na den oorlog de Jaarbeurs wel spoedig zou verdwijnen Het is anders geloopen: de Nederlandsche Jaar beurs te Utrecht heeft het vertrouwen van han del en industrie gewonnen; de zakenmenschen hebben het groote nut van het jaarbeurs-inter- medair ingezien en het handelsverkeer heeft het Jaarbeursinstituut als permanente schakel tusschen producent en wederverkooper aan vaard. Vijf-enn-twintig jaarbeurzen, niet stipte regelmaat elk voorjaar en elk najaar gehouden met steeds toenemend aantal deelnemers en be zoekers, met telkenmale uitbreiding van exposi tie-gelegenheid zou deze ontwikkelingsgang mogelijk zijn geweest, indien deelnemers en in- koopers niet overtuigd waren geworden van de zakelijke voordeelen, welke de Jaarbeurs hun biedt? In tijden van diepe economische inzin king, zoowel als in tijden van opleving en hoog conjunctuur heeft Het Jaarbeursinstituus te Utrecht zijn bestaansrecht voor handel <n in dustrie en zijn economisch nut en voordeel voor den zakenman bewezen. De komende najaarsbeurs wordt w.derom ge houden in een tijd van spanning. De stormbal hangt uit. Van de zakenmenschen - groot cn klein wordt wederom waakzaamheid en voor zichtig beleid in hun zaken geëiseht. Voor hen kan de komende Jaarbeurs een lichtbaken zijn in den donkeren nacht. Een lichtbaken. Want zij wijst den weg naar Veilig Inkoopen. Hce slecht de tijden zijn:-de handel gaat door Er moge overproductie of ondercoasumptie zijn, er moeten voor het instandhouden van de maat schappelijke samenleving goederen geprodu ceerd en gedistribueerd worden. De handel staat nimmer stil; het komt er, in tijden als we nu beleven, slechts op aan, hoe men handel drijft. De Inkoop speelt daarbij een voorname rol, Ter Jaarbeurs wordt de Inkoop op bijzondere wijze belicht. Met de beschikbare middelen moeten de zakenmenschen een maximum voordeel trachten te bereiken. Daarvoor is noodig, dat men zoo voordeelig mogelijk inkoopt. De win kelier kan zich op de Jaarbeurs overtuigen, lUl.i De pokier twijfelde er niet aan of de aange trouwde neef van den graaf zou terstond aan zijn viproeping gehoor geven, vooral daar 2ijn tegenwoordigheid als wettig plaatvervan ger van den erfgename, dringend noodig was. Alle vrienden van den overledene, alle land eigenaars uit den omtrek, waren per brief of te legram uitgenoodigd ae begrafenis bij te wonen Niettegenstaande den rang en het vermogen van den graaf dAreynes, zou de begrafenis in den grootsten eenvoud geschieden, zonder e.enig uiterlijk vertoon moest de grijsaard die tij dens zijn leven daaromtrent meermalen zijn uit drukkelijken wil had uitgesproken in den grafkelder zijner voorvaderen bijgezet te wor den. Als trouwe uitvoerder van dien wil had dok ter Pertuiset de volgende voorschriften gege- yen: Het lijk zo uin een rouwwagen, getrokken door de paarden en bestuurd door den koetsier van het kasteel naar de kerk rijden met de ge noodigden in rijtuigen daarachter. Na de mis zouden de boeren van het dorp de Kist naar den familiekelder dragen, waar alle graven d'Arey- nes rustten. Men wachtte op het kasteel in spanning op be jricht van Gilbert Rollin. welke artikelen voor hem van waarde zijn, aan welke goederen hij het meest kan verdienen en tegelijkertijd kan hij, door het persoonlijk con tact met den fabrikant of importeur de voor- deeligste voorwaarden bedingen. Hij komt door dit persoonlijk contact op de hoogte van wat er in zijn vak omgaat, welke de vooruitzichten voor de naaste toekomst zijn en door vergelij king van verschillende offertes tcrzelfdertijd en op één plaats bijeen, kan hij de voordeeligste keuze doen. Het komt in tijden van spanning dikwijls op kleinigheden, op fracties van prij zen, op geringe verschillen aan: ter Jaarbeurs heeft de zakenman gelegenheid juist op dit ge bied z ch een meester te toonen, juis van die, oogenschijnlijk kleine voordeelen en verschillen profijt te trekken om daarmede in zijn zaken een groofcen voorsprong te krijgen boven zijn concurrent. In dezen zin, wijl c'.e Jaarbeurs de beste kans biedt op den voordeeligsten inkoop, is de Jaarbeurs te Utrecht voor het zakenleven een baken in zee. De producenten hebben zulks begrepen, de na jaarsbeurs 1931 staat er, wat de deelneming be treft, prachtig voor. Niet alleen wat het aan tal deelnemers betreft: het vergroote Jaarbeurs gebouw is totaal bezet en de groote tijdelijke hal op het Vredenburg eveneens. Maar v/at deze najaarsbeurs van vorige onderscheidt is: de wij^1 ze, waarop de producenten zich voorbereid heb ben op hun deelneming, zich rekenschap heb ben gegeven van hetgeen de tijdsomstandighe den vereischen e,n er zich op toegelegd hebben om de handelaren in staat te stellen nun taak in het distributieproces te vervullen. De indus trie wil de gelegenheid, welke de Jaarbeurs biedt min nauwer contact met den afnemer te komen, aangrijpen om tezamen, hand in hand met den handel, krachtig front te maken tegen de ongunst der tijden. Geen zakenman moge de komende najaarsbeurs verzuimen. Koopman, wie gij ook zijt, let op uw saeck! Wat gij ter Nederlandsche Jaarbeurs vinden zult, is U bekend. In één woord: alles wat gij er zoekt. Er is wederom een zeer uitgebreide meu- bel-afdeeling op de vijfde, en vierde verdieping, waar tevens de groep textiel n confectie gehuis vest is; de derde verdieping is als vanoudts aan de voedings- en genotmiddelen gewijd; e twee de verdieping biedt een groote verscheidenheid van aanbod op het gebied van de groep glas, aardewerk, porselein, huishoudelijke- en luxe-, Japansche en Chineesche artikelen; inzendin gen op het gebied van de metaalindustrie, clec tro-techniek, radio, verwarmings- en verlich tingsartikelen, machinerieën voor houtbewer king, enz. vullen de eerste verdieping, de parter re der beide gebouwen en de open ruimte op het terrein Vredenburg. De groep zuivelwerktuigen, welke alleen aan de najaarsbeurzen placht deel te nemen, is weder present; de groep wassche- rij-machines komt voor de eerste maal lIs op zichzelf staande afdeeling uit on een inzending automobielen zal ditmaal zeer de aandacht trek ken. Voor de eerste maal is aanwezig een collec tieve inzending va nltaliaansche industrieën. De groep bouwmaterialen dit ter voorkoming Zeker zou hij eerst per draad en dan per brief antwoorden. Er was reeds een kamer voor hem in gereed heid gebracht. De dokter had zijn intrek op het kasteel ge nomen, totdat Gilbert Rollin als vertegenwoor diger der familie zijn taak zou komen overne men. Om vier 'smiddags kwam een telegram ge adresseerd: „Graaf d'Areynes-Fenestranges, Lotharingen'. Was dat telegram niet het antwoord van Gil bert Rollin op den brief, die den vprigen dag was verzonden? Raymond Schloss die het telegram van den besteller had aangenomen, snelde er mee naar. dokter Pertuiset. Deze bekeek het adres en verkeerde in niet geringe verlegenheid. Een telegram aan het adres van mijnheer den graaf, zeide hij, maar Raymond, ik geloof niet dat ik het recht heb dat te openen Dat ben i kniet met u eens dokter, antwoord de de opper jachtmeester, ik vind dat gij daar wel degelijk het recht toe hebt. Gij zijt de er kende vriend van den overledene en op het oogenblik vertegenwoordigt gij dc familie. Jawel maar ik ben daartoe niet officieel aan gewezen. Wat doet dat er toe? niemand ter wereld zal u iets kunnen verwijten, men kent u genoeg om te weten, dat gij niet uit nieuwsgierigheid han delt. De dokter aarzelde van misverstand neemt alleen aan de voor jaarsbeurzen deel. De jaarbeursbezoekers worden uitdrukkelijk gewezen op de wijziging, welke net Jaarbeurs- bestuur heeft moeten aanbrengen in het ge- briiik van de toegangsbewijzen. Voortaan geven de toegangsbewijzen slechts recht om éénmaal de Jaarbeurs te bezoeken; wil men denzelfden dag nogmaals de Jaarbeurs bezoeken, dan moet men ,voor het verlaten van het terrein, het en tréebewijs in de hal van het Jaarbeursgebouw laten afstempelen. Het bezoeken van de Jaarbaurs wordt den koopman in hooge mate vergemakkelijkt, door dat de Nederlandsche Spoorwegen wederom re ductie verleenen op de gewone plaatskaarten een dagkaart (ad f 1) geeft recht op een reduc tie van 50 pCt op den prijs van het terugreisbil jet der Nederlandsche Spoorwegen. Er worden alléén dagkaarten ad f 1 verstrekt; 3-daagsche kaarten worden niet meer uitgegeven. De catalogus is een onmisbaar bezit voor Jaar beurs bezoekers. Men vrage dezen van tevoren aan b ijhet secretariaat van de Jaarbeurs on be studeere den catalogus vóór men ter Jaarbeurs gaat. i Zortdag 13 September is de beurs gesloten. Een zakenman, die zijn eigen belang kent, zal niet verzuimen deze XXVe Jaarbeurs te bezoe ken. Vraagt U wtoegangskaart vooral tijdig aan Maakt deze XXVe Jaarbeurs tot een demon stratie van Nederlandsche koopmanschap en energie, het Kroongetal XXV waardig! De navolgende groepen zijn ter Beurze aan wezig: Machines, Werktuigen, Gereedschappen. Instrumenten, Uurwerken, Apparaten. Elec- trotechniek, Radio. Verlichtings-, Verwar mings- en Sanitaire artikelen. Bouwmateria len Transpoort- en Verkeersmiddelen. Werktuigen en Machinerieën voor de Zuivelin dustrie Meubelen en aanverwante vakken Leder, Lederwaren Rubber, kurk Textiel, Confectie, Mode-artikelen Voedings- en ge notmiddelen Chemische en Pharmaceutische producten Aardewerk, Porselein, Glas, Kris tal. Huishoudelijke- en Luxe artikelen. Toilet- en Sportartikelen, Galanterieën, Speel goed, Mandewerk, Goud, Zilver, Bijouterieën, Religieuze artikelen. Japansche en Chinee sche artikelen. Drukwerk. Kantoorbehoeften, Papier, Papierwa ren Verpakkings-, Reclame- en Toegiftartike len Muziekinstrumenten. Diversen. Aan de Najaarsbeurs nemen als speciale groe pen deel: „Werktuigen n Machinerieën voor Zuivelin dustrie" Meubelen en aanverwante vakken Textiel, en Confectie Voedings- en Genot middelen Radio. Luxe- en Huishoudelijke artikelen. De speciale groep Bouwmaterialen, Wegenbouw neenj,t, als zoodanig, deel aan de Voor jaarbeurs. Pauselijke zegen aan. Z. Exc. Mgr. Nolens Naar wij vernemen heeft de Pauselijke Inter nuntius Z.Exc. Mgr. L Schioppa Zaterdagmid dag aan Z Ecx. Mgr. Nolens den, in de meest hartelijken bewoordingen gestelden cn telegra fisch gezonden zegen van den II. Vader uverge bracht. De boodschap was van Z H den Paus per soonlijk, die door den Internuntius op de hocg- was gesteld van de ziekte van den Nederland- schen Minister van Staat. De Nederlandsche katholieken rullen dit blijk van zeer bijzondere belangstelling van den H. Vader en Zijn Gezant in hun grooten staatkun digen leider op hoogen prijs stellen. Evenals de Paus zullen zij Mgr. Nolens gedu rende diens ernstige ziekte, waarvan Lij met Zijn Heiligheid, zoo God wil, het herstel verho pen, gaarne in hun gebeden blijven gedenken. (Msb.) Geen Deensche varkens meer. Uit goede bron verneemt De Maasbode" dat de Amsterdamsche varkensgrossiers besloten hebben, geen Deensche varkens meer te ve»han delen. Daar de Nederlandsche varkensstapel in de behoeften ruimschoots kan voorzien, zullen de boeren zich over dit besluit slechts k*mrien verheugen. De overstroomingen in China. De keizer van Japan heeft een gift van hon derdduizend yen geschonken voor de Chinee sche slachtoffers in het overstromingsgebied van de Jangste. Voorts schonk hij tienduizend, yen vror de Japanners, die door de overstroomingen verlie zen hebben geleden. Afschaffing der slavernij in Abessinie. De keizer van Abessinië wil de slavernij in zijn land afschaffen. In een schrijven aan de internationale ver- eeniging tot afschaffing der slavernij deelde hij mede, dat hij den twee millioen slaven, welke zich im zijn land nog bevinden, de vrijheid wil schenken. Tegelijkertijd heeft de keizer verzocht, ver tegenwoordigers der vereenigmg te zenden tot het houden eener gemeenschappelijke confeien tie, om de maatregelen te bespreken tot het vol voeren van dit plan. DE MAASBODE is het familieblad bij uitnemendheid. Eensklaps vroeg Raymond: Gelooft gij aan voorgevoelens, dokter? Zeker geloof ik er aan, ik heb dikwijls genoeg gezien dat ze uitkomen. Maar waarom vraagt ge dat? Ik heb er een voorgevoel van dat dit tele gram ons een gelukkige tijding brengt en daar om is het noodig dat gij het terstond opent. Een gelukkige tijding, wat zou dat dan moe ten zijn? Ik weet het niet, maar ik heb er een voorge voel van. De dokter aarzelde niet langer maar scheur de het couvert open. De opper jachtmeester op zijn schouder ge leund las tegelijk met hem Mijn voorgevoel heeft mij niet bedrogen! riep hij uit. Ik wist wel dat dit telegram een deel van onze treurigheid zou wegnemen, mijnheer de abbé d'Areynes leeft, hij zal gered worden Ja, het eerste bericht was gelogen en door die leugen werd mijnheer de graaf gedood, voegde de dokter er op somberen toon bij. Raymond balde de vuisten en mompelde: Die schurk. Hij dacht een oogenblik na en voegde er toen bij: Maar hij antvjoordt niet op uw telegram. Neen zeide de dokter, en dat kan ik mij niet verklaren, tenzij hij dit telegram verzonden heeft voordat hij het mijne ontving. Raymond Schloss schudde ongeloovig het hoofd Dokter Pertuiset keek aan het hoofd van het telegram na, hoelaat dit uit Parijs verzonden PLUIMVEETEELT Een goed hok. De grootste belangstelling van den kippenhou der concentreert zich jaarlijks op den winter leg der hoenders. Daarmee doelen we dan eigen was. Twee uur vijftig, las hij. Gilbert Rollin moet niet thuis geweest zijn, toen mijn telegram bij hem besteld werd. Hij was waarschijnlijk naar de woning van den abbé gegaan, waar hij net goede nieuws vernam en toen hij naar de rue Servan terugging heeft hij onderweg getelegra feerd aan den graaf, anders is het niet te ver klaren. De opper jachtmeester scheen er niet veel van te gelooven. 't Is mogelijk, bronrde hij, maar we kunnen niets vooruit zeggen, we moeten afwachten. Weer dacht hij een paar minuten na en ging voort: Maar hoe kan men zoo vast on stellig iemand voor dood verklaren, en acht-en-veertig uur later berichten, dat hij nog in leven is? M'sschien is mijnheer de abbé schijndood ge weest, daar kan 'n dokter zelfs zich wel eens meer vergissen, de wetenschap is niet onfeil baar Wij zullen zien. De twee mannen gingen naar de rouwkamer waar de graaf d'Areynes lag, gereed voor zijn laatsten tocht. Raymond Schloss bracht de gelukkige tijding die men ontvangen had aan de bedienden van het kasteel over en allen voelden hun smart verlicht nu zij wisten, dat zij ten minste geen twee sterfgevallen te betreuren hadden. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1