Sport en Spel Burgert. Standen Loop der bevolking Marktberichten JTandelsberichten VARIA- De Parker Duofold Uit het Buitenland. De Zeeuwsche Koerier HULST, 17 Aug. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 10 a 12,, rogge f 4 a 5,00. wintergerst fo a o.oo, zomergerst f6 a 6,50, haver f 5 a 5,50, erwten f7 a 8,00 br. boonen f 7,00, a 8,00, duivenboonen f 8,00 a 9, paardenboonen f 7 a f 8,oo Boter per kgr. f 1,301,40. ROTTERDAM, 17 Aug. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 452 vette runderen, 353 vette en graskalveren, 596 schapen en lammeren, 1611 varkens. GOES. Op de markt te Goes noteerde men: boter fo.70. eieren f4.20. Aanvoer V.P.Z. 19.118 stuks, f4 50 per 100 stuks. AXEL. Ter graaqmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f5,00 a 6, rogge f?4 a 5,00 wintergerst f 0,00, a f0,00 zomergerst f 5, a 1 o, haver 4,a 5,erwten 7, a "8,00 paardenboonen f a dui venboonen fo a bruineboonen f a lijnzaad f8 a 9, groen vlas f 2,a 4, gebookt vlas f3,00 a f7,00 gezwingeld vlas f0,30 a 0,35, aardappels f o,a 0,0, stroo (6 a 7, boter f 1,50 a 1,55, eieren f 4.a 5 Faillissementen. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Surseance van betaling: Door J E J Jurry, bankier te Vlissingen, han delende onder de firma de Koster Co., is bij Arrond'ssements-Rechtbank te Middelburg sur ceance van betaling aangevraagd. De firma houdt oo kkantoor te Ter Neuzen en Axel. Ver hoor op Woensdag 5 September 1911 des n.m. om 1,30 uur in het Gerechtsgebouw te Middel burg; Bewindvoerders Mr. J F an vDeinse te Middelburg en C Kamermans, accountant, Vlis singen. Inaezondon Mededeelinq (6) jr r Uw Zenuwen "Vwórdel daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuw ta bietten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De Zeeuwsche Voetbalbond bestaat 10 jaar De tiende algemeene jaarvergadering van den Z.V.B. is Zaterdag jl. te Hulst gehouden. De 49 aangesloten vereen1'gingen waren alle ver tegenwoordigd De afgevaardigde van de V.V. Hulst, de heer Ed van Kemseke, heette de aanwezigen wel kom en bood namens zijn vereeniging een mooie bloemenmand aan. Ook namens „Vreemdelingenverkeer" te Hulst en de vaetbalvereenigingen Si nol o, Zierikzee en Ter Neuzen werden bloemen aangeboden. De voorzitter, de heer M Oele van 's-Giaven polder betuigde hiervoor dank waarna hij in een uitvoerige openingsrede het ontstaan, aen groei van den Bond naging. Hij wees er op, hoe de voetbalsport in Zeeland slechts traag voort gang maakt vergeleken met de vorderingen el ders in ons land. Hoewel op Walcheren reeds een federale com petitie bestond, duurde het toch tot 1 Augustus 1921 eer alle Zeeuwsche vereenigingen in één verband werden vereenigd. Maar Ir'ermede was het doel nog verre van be reikt, want door meeningsverschlilen kwam er afscheiding, en zoo telde in het zeizoen 1925'26 de bond maar 587 leden meer en had hij een schuld van f 1200. Sedert is er verandering ten goede gekomen, de f nancieele toestand werd beter, Zeeuwsch- Vlaanderen werd weer aangesloten en ihans zijn er 49 clubs in den Bond, die over 40 plaat sen verdeeld zijn. Met de aansporing om eensgezind samen te werken, sloot de voorzitter zijn openingsrede. De jaarverslagen van secretaris en penning meester werden hierna goedgekeurd, evenals de begroot'ng 1931'32. De voorzitter en de heer M. Hackenberg, die aftraden, werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. Krijger de heer J. L. Legemaate^ uit Zierikzee gekozen werd, Een voorstel van het bestuur om Zeeland voor het a.s. seizoen in te deelen in negen com petities werd na langdurige discussies, hij wij ze van proef aangenomen. Na afloop van de vergadering vond een diner plaats In „De Jaarbeurs". De avond werd verder gezellig doorgebracht. Zondagmiddag werd in „De Koning van En geland" een luhch aangeboden aan de elftallen voor den te houden propagandawedstrijd, die gespeeld werd door een combinatie uit Middel- burgsche en Goesche clubs tegen eene, lestaan de uit spelers van Ter Neuzen, Axel en Hulst, allen leden van den KNVB Deze match werd door de Z. VI. combinatie gewonnen met 62 - TER NEUZEN liuwoMjks-aangifton 10 Aug Andries Jan de Smidt, jaar jm. en Barbara Scftell, 28 jaar jd. 14. Authonie Jan lit mms, 37 jaar jm. en Sara de Fe ij ter, 28 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Aug. Cornel s Groot, 54 jaar weduwn. en Johanna Suzanna Kouwijzer, 39 jaar jd. Leunis van Langevelde, 22 jaar jm. e» Maria de Groote 22 jaar jd. 13. Mattheus Vroegop, 24 jaar Jm en Pieternella de Zwarte, 23 jaar jd. Geboorten. 6 Aug. Alberta Flora, dochter van Albertus Arie Dees en van Florentine Maria Hamelink. 7 Aug. Maria August)ena, dcchter van Antlionius Edemond van Hecke en Anton ia Henrica van der Sneppen. 8 Aug. Eduardus Jo- sephus, zoon van Jacobus Petrus van (?3r Snep pen en Maria Frederika van Campen. Cornelis, zoon van Fieter Izeboud en Suzanna Louisa Remijnsen. 11. Aug Christina Cornelia, dochter van Gerardus Johannes Minnik en Cornelia van Kerkvoorde. Overlijden. 7 Aug. Cornelis Sol. 70 jaar. wedw van Levina Cornelia Jansen. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. de Regt, zonder beroep, Lange Kerkstraat £1, van Axel. C. J A de Vetter, schippersknecht a.b.. Sta tionsweg 10 van Hamburg. J W P Nieuwelink, zonder beroep, Smidswa1 25 van Vhssingen. E G M Spinhof, zonder beroep, Nieuwstraat 13 van Hulst. D d'Haens, dienstbode, Westkolkstraai 8, van Graauw en Langendam. F H Visser, monteur, Axelschestraaü 111, van Goes. D P Bilius, zonder beroep, Van Bovenstraat 49, van Zierikzee. A van Hoeve, zonder beroep, O 198 van Gent (ambtshalve) W Froitzhe'm, draaier, le De Feijterstraav. -lg van Duitschland (ambtshalve) F v Nieuwenhoven, koopman in rietwerk Baan dijk 1 van Rotterdam. Vertrokken W. F van Tatenhove, electrician, Pierssensp. straat. 31, Sluisk'l naar Axel. M C C Heije dienstbode, Schuttershofweg 4 naar Hengstdijk. E E de Rijk, dienstbode, Bovenweg 52 Sluis kil, naar Zandvoort. A R de Pauw kantoorbediende, Stationsweg 45 naar Gent. L M de Koster, dienstbode, Nieuwstraat 54, naar Graauw en Langendam. genaamd of zich te oriënteeren, doch plotseling hield hij den chauffeur een revolver voor de borst en verzocht hem beleefd zijn geld af te geven Daar het zeer eenzaa mwas, kon deze aan dit verzoek niet weerstaan en gaf zijn beurs met 20 mark aan den jongeman. Vervolgens werd hem verzocht de beide hee- ren weer naar de stad terug te rijden, hetgeen hij eveneens deed. Onderweg kreeg hij echter het lum'neuze idee zijn lampen uit te draaien, zonder dat de beide passagiers dit merkten, in de hoop, dat hij door een politie-patrouille, we gens het rijden zonder licht zou worden aange houden. Eenlgen tijd later was d't werkelijk het geval. In weinig woorden legde hij echter zijn toe stand aan de Schupo uit. De politie vei zocht hierop de inzittenden met opgeheven handen u t den wagen te stappen. Akens politie „jaagt" op smokkelauto's Woensdagavond tegen negen uur ontvirrg de politie te Aken bericht, dat een Nederlandsche smokkelauto over de grens was gekomen en de richting van Aken had genomen. Daarop posteerde zich een overvalcommando bij den toegang tot de stad en tegen tien uur kwam de auto dan ook werkelijk zonder lichten aangereden. Op de sommatie van de politie hield de auto echter niet stil, doch reed in volle vaart verder, waarop, een jacht door de straten van de stad volgde. Herhaaldelijk trachtte de Nederlandsche auto den politieauto te rammen, doch tenslotte ge lukte het, den smokkelauto in de Wilhelmstras se door het stukschieten van de banden tct staan te brengen. Bij de schietpartij tijdens de achtervolging werden verscheidene personen getroffen, o.a. 'n 21-jarige jongeman, die toevallig met zijn rij wiel de Wilhelmstrasse passeerde. Hij kreeg een schot in den buik, aan de gevolgen waarvan hij nog in den loop van den nacht in hetziekenhuis is overleden. Verder werd een 33-jarige man door een schot in het dijbeen gewond. De auto, waarin zich 3.000 K. G. koffie bevond werd in beslag genomen. Vrouw werkt 12 jaar als man. De politie te Mainz heeft een merkwaardige ontdekking gedaan, door vast te stellen, dat een vrouw reeds sedert 1919 als man gekleed, zwaar mannenwerk verricht. De nu 46 jaar oude vrouw kwam in 1919 uit Baden naar de stad Mainz. Daar zij als vrouw geen werk kon vinden, nam zij het besluit als man te gaan leven. In dien tijd heeft zij ver schillende betrekkingen bekleed, waar zij alge meen op haar degelijk werk geprezen werd. Door 'n toeval ontdekte men, ;lat er iets niet n den haak was. Haar man, waarvan zij nl. ge scheiden leefde, gaf zie haan voor ondersteu ning. Door de gelijkheid van naam werd het geval ontdekt. Voorbeeldig burgervader. De'burgemeester van de stad Wuppevtal heeft m het gemeenteblad bekend gemaakt, dat hij, tot wederopzegging toe, afstand doet van 25 pet. van zijn salaris, dat ten gevolge van de noodverordening .reeds gekort is. Hij doet een beroep op alle ambtenaren en het gemeenteper soneel om zijn voorbeeld te volgen. Gevaarlijke honden. Bij Ossnabruck is een kudde schapen aange vallen door een troep honden, die uit de nabu rige bosschen kwamen. De herder der schapen, die met een geweer gewapend was en daarvan ook gebruik maakte was niet in staat de honden te weren en kon slechts met moeite zijn eigen le/en redden. De honden verscheurden niet minder dan CO schapen. Enkele zwaar gewonde dieren moesten terstond worden geslacht. Eer» blinde, die dominee wordt. Op 23 Juli jl. is er te Goedemond in den Oran je Vrijstaat in de Ned. Gereformeerde kerk in het ambt bevestigd ds F W Potgieter. Deze potgieter, blipd zijnde, aldus vertelt de Standaard, had op 40-jangen leeftijd den moed zich aan de opleidingsschool te Wellington te laten inschrijven als student. Evenals kleine jongens moest hij ook alles doorloopen Met taai geduld wist hij zijn candidaatsexamen na 12 jaar studie af te leggen. Met z'n vrouw en zes kinderen crok hij naar Wellington, zijn gade leerde samen liet hem Grieksch en Hebreeuwsch en las hem steeds alle bronnen voor, voor zijn tentamens en examens Aanvankelijk was ds. Potgieter muziekleeraar maar er was 'n drang, „om niet alleen deur middel van mij handen vjr die'p dierb'ren Here te getuig nie" Wild-West avontuur. Zaterdagnacht werd een taxi-chauffeur door twee jongelieden voor een rit naar Hohen Schon hausen gecharterd. Toen zij op een onbebouwd stuk land aan kwamen, steeg een van hen uit den wagen, zoo Wat de Amerikanen, voor de ontdekking van Amerika door Columbus niet kenden De oude Amerikanen hebben nimmer een wa gen of rijtuig gekend. Zij hebben nooit geweten, wat een wiel was. Zij hebben nooit geld gekend. Het gebruik van het eigenlijk gezegde kunst licht, hetzij, in den vorm eener lamp of eener kaars, was hun ofschoon zij overvloed van w^s bezaten, ten eenenmale onbekend. Een takke- bos of een stuk harsachtig hout was in enkele gevallen hun gids in de duisternis; maar de kei zer van Mexico en de Inca van Peru, met welke weelde en pracht zij ook omringd waren, heb ben nooit geweten op welke wijze zij het inwen dige hunner paleizen door een bestendig licht konden verlichten en waren dus van den onder gang der zon tot aan het aanbreken van den da geraad tot eene volslagene duisternis veroor deeld. De reuk van het paard. Het paard bezit een sterk ontwikkeld reuk vermogen. Het laat duf hooi onaangeroerd, al is het ook nog zoo hongerig, en drinkt, al heeft het ook nog zoo'n dorst, geen troebel water. Het besnuffelt eerst nog de beste beetjes die men het voorzet. Blinde paarden galoppeeren in den grootsten draf over een afgebakende weide, zon der het hek aan te raken. Hun reuk verraadt den dieren de nabijheid. Verscheidene paarden loopen, wanneer zij in den stal afgekoppeld wor den, alleen door deuren en straten naar hunne weideplaatsen en zoeken hier, hun reuk volgen de, het geschikte voeder, want ook blinde paar den begaan, hierin nooit 'n vergissing. De wasdom van den baard. Een Schotsche arts heeft berekend, welke lengte een baard zou kunnen bereiken wanneer de eigenaar hem niet liet afscheren, hij is tot het resultaat gekomen, dat de snelheid van de groeikracht van den baard gemiddeld drie mi- limeter per week bedraagt. In één jaar zou de baard dus 16 centimeter gegroeid zijn. Een man van 80 jaren zou dus in 't geheel een baard van 89 meter van zijn gezicht verwijderd heb ben! De H. Vincentius a Paulo en.Jean Jac ques Rousseau. De H Vincentius a Paulo kwam 'ns bij den on geloovige wijsgeer Jean Jacques Rousseau en groette hem met „Geloofd zij Jezus Christus" Ofschoon hij den heilige, niet antwoordde, sprak deze toch over 't doel van zijn komst en vroeg een aalmoes vooir zijn weeshuis. Voor weeshuizen geeft Jean Jacques Rous seau niets, snauwde de ongeloovige. Het weeshuis kwam toch zonder de bijdrage van Rousseau tot stand. Op een avond vond Vincentius vijf kinderen, half verhongerd en bevroren die om voedsel vroegen. De Heilige man vroeg hun: „Hoe heet uw vader?" en hij ontving ten antwoord: Jean Jacques Rousseau. En hij nam de arme kinde ren met zich naar het Weeshuis. Zoo waren de kinderen van Rousseau de eersten, die 't luns bevolkten. Onze missionarissen sterven heel jong De bekende pater Joseph Vernet heeft een belangrijke studie gepubliceerd over den levens duur van onze missionarissen naar aanleiding van de nieuwste statistiek die door pastoor Agostino Gemilli den Rector van de Universi teit van Milaan is samengesteld. Pater Vernet komt tot de conclusie, dat de gemiddelde leef tijd, waarop de miss'onarissen over het alge meen sterven 25 pCt. lager is dan de gemiddel de leeftijd, dien de andere Europeanen in de Koloniën bereiken. Voor Afrika zijn de cijfers al heel ongunstig, de gemiddelde leeftijd dien de missionarissen in Afrika bereiken is 48 jaar, terwijl dé overige Europeanen gemiddeld 64 jaar worden. Wanneer men aanneemt, dat een mis sionaris op 25-jarigen leeftijd naar de missie landen gaat dan kan hij gemiddeld 23 jaar voor de misste werken. In Azië is de verhouding iets beter: daar bedraagt de gemiddelde leeftijd dien de missionarissen bereiken 51 iaar: de overige kolonisten 66. Zij zijn dus gemiddeld 29 jaar voor de missie werkzaam. In de tropen sterven de missionarissen gewoonlijk op 46-jari gen leeftijd: de Europeanen met hun 63 jaar. Het is opmerkelijk dat de missionaris in de missielanden waar een georganiseerede genees kundige dienst bestaat 9 jaar ouder worden dan in die landen waar geen geneeskundige dienst bestaat. Het klimaat en het ontbreken van een goed georganiseerden geneeskundigen dienst zijn dus de hoofdoorzaken van den vroegtijdi- gen dood van onze missionarissen. Een groot deel van onze missionarissen valt reeds in de i eerste drie jaar van hun verblijf in de missie als slachtoffer van hun plicht tengevolge van door het klimaat veroorzaakte ziekte die niet voldoende behandeling krijgt wegens het ontbre ken van geneeskundige hulp. Van de dooden niets dan goed, en van den levenden? Gij schenkt uw eerbied dooden, Breekt rechtend nooit den staf. Opdat uw woord niet valle Ontwijdend o peen graf. j En denkt niet, dat veel grooter, Veel feller is de smart, 1 Treft scherp en koud uw oordeel Op aard een kloppend hart! Eenige voorschriften der gezondheidsleer Het is beter voor éijn gezondheid te zorgen, dan i nziekte hulp te zoeken bij geneesmidde len. Vooroordeel is de schimmel van de ziel: men vindc slechts schimmel op plaatsen, die niet ge noeg l cht krijgen. Er ontstaan meer verkoudheden door een te warme kleeding dan door de koude van de lucht Het watair is voor de huid wat de lucht is voor de longen. Zoo de lucht is zoo is het bloed; zoo het bloed is, is de gezondheid. Lichaamsoefeningen zijn een geneesmiddel voor overmatige inspanning van den geest. Wanneer heeft adverteeren de grootste waarde? De indruk, dien een advertentie op den lezer maakt, drukt een Engelsch koopman aldus uit; le advertentie: Hij ziet ze niet. 2e advertentie: Hij ziet ze maar leest ze niet 3e advertentie. Hij leest ze 4e advertentie: Hij ziet naar den prijs van het aangekondigde artikel. 5e advertentie: Hij noteert het adres. 6e advertentie: Hij spreekt erover met zjjn vrouw. 7e advertentie: Hij besluit het artikel te koo- pen. 8e advertentie: Hij koopt. 9e advertentie: Hij maakt zijn vrienden op de advertentie opmerkzaam. 10e advertentie: De vrienden spreken er o\er met hun vrouwen, enz enz. Volgens deze principes zou dus ee nadverten- tie ten minste tien maal moeten geplaatst wor den. Zeker, het effect zal bij 10 plaatsingen wel grooter zijn dan bij 5, maar: men kan in ons Blad vol vertrouwen eens e enproef nemen met adverteeren y het puikje op het gebied van vulpenhouders is ver krijgbaar in den Boekhandel DE MAASBODE is voor den zakenman de ideale courant. Eieren 100 stuks fo,oo. Slachtvee aangevoerd 24, verkocht 13 Varkens aangevoerd 48, verkocht 30. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit I 0,95 a 0,98, tweede f 0,78 a 0.92, derde f0,70 a 0.78; kalveren ie kwaliteit f 1,15 a 1,35 tweede f0,75 a 0,90, derde f 0,60 a 0,76 schapen eerste kwaliteit f 0,60 a 0,75, tweede f0,45 a 0,62, derde f0,40 a 0,45lammeren fo,8o a 1,05 varkens eerste kwaliteit f0,42 a 0,43, tweede f0,35 a °«4° derde f0,30 a 0,35, export 0,41—0,45. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon. Van blauw 300 K.G. prijzen .506o,van Hollgeel 2500 K.G, prijzen 0,500,60; van dauwrood 400 K.G., prijzen 4045 AardappelenItaliaanschect., Westlandsche ronden 68, id. lange 5 7, id. kleine 45. alles per k.g. Zeeuwsche Eigenheimer 34, blauwe 45, Brielsche Eigenheimers 45, eerstelingen 4blauw- pitten 5 6.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3