Uit de Pers. Prooincienteuws. Landb. en Veeteelt der Mostorg, dat hen door het commuissariaat was aangewezen. Helaas! Men bracht hen aan het verstand, dat er een order was uitgevaar digd, dat aan niemand bedden mochten worden geleverd, zelfs niet aan inwoners van Moscou. In een ander magazijn waren alle bedden en di vans uitverkocht. Tenslotte vonden zij laat in den avond een klein opvouwbaar bed. Omdat, zij bang waren, dat het tenslotte toch niet geleverd zou worden, besloten zij het zelf maar mee te nemen. Toen zij met het bed op straat kwamen riepen de voorbijgangers „een bed, zij hebben een bed"! Herhaaldelijk werden zij aangehouden met de vraag: „Kameraad, waar heb je dat bed ge kregen? Gelukkig vergezelde hem een Russisch :nge- nieur, die ais een heraut steeds maar riep: „Speciale vergunning van buiteniandsche za kenspeciale vergunn ngspeciale vergunning Ander waren zij misschien toch nog ;onder bed thuis gekomen. Economische crisis en electrificatie der spoor wegen in Engeland. Londen (KWP) De Engelsche spoorwegmaatschappijen, die privé-ondernemingen zijn, hebben ernstig te lij den onder den economischen crisis en 't steeds toenemende auto-verkeer. Ofschoon de maat schappijen in het algemeen zeer sceptisch staan tegenover de electrificatie der spoorwegen slaag de een commissie van onderzoek er in aan te toonen, dat de electrificatie een gunstig gevolg zou hebben op de economische saneering der spoorwegen De algeheele electrificatie der spoor wegen in Groot Brittannië zou ongeveer 250 millioen pond sterling kosten, dat is ongeveer y4 van het totaal-kapitaal der spoorweg maat schappijen, dat rt 1138 millioen pond sterling bedraagt ten laste van de „Central Electric Board" om zich aan te passen aan de eischen, die deze electrificatie stellen zou. De kosten van fraetie echter zouden van 52y2 mill, pond ster ling op 32 millioen verminderen, hetgeen een bruto-besparing van 20 millioen beteekent; houdt men rekening met de onkosten van aan leg, dan blijft er een bezuiniging van 17Vsc mil lioen pond sterling over of 6 a 7 pet. van de aan legkosten. Daarbij komen nog de andere voordeelen der electrificatie: grootere stiptheid in vertrek en aankomst der treinen, grootere snelheid, meer gemak voor de reizigers enz. De elctrificatie zou bovendien aan verschillende industrieën werk verschaffen, waardoor de werkloosheid vermin deren zou en bovendien zou er de electrische energie op het platteland goedkooper door wor den. De commissie memoreert echter niet de schade, die de mijnen er door zouden ondervin den. Palestina Jeruzalem (KWP) Door de nederlaag van het Turksche Rijk kwam Palestina in de macht van de Britsche bezettingstroepen. Door de zoogenaamde man- daatsregeering kwam het feitelijk in het bezit van Engeland. De mandaatmacht erkende di rect de belangrijke politieke, cultureele tn eco nomische beteekenis van het land en beschouw de het als de economische overbrugging tus- schen Oost en West. Het werd een brandpunt der Britsche politiek in het nabije en midden- Oosten en tegelijkertijd belangrijke militair- strategische basis. In de snelle ontwikkeling van het Heilig Land heeft ook het Zionisme zijn in loed doevn gelden. Thans beteekent het Zionis me een sterk element in den politieken en eco nomischen strijd. De Zionisten willen het „Land hunner vaderen" wederom in bezit nemen en dat roept dén tegenstand der Arabieren op, die steeds meer van Hun land zien overgaan in han den der joden. In 1929 brak de spanning los in de relletjes om den klaagmuur van Jeruzalem, waarvan droeve jodentfrogoms het gevolg waren Thans wordt van verschillende zijden ver langd: een nieuwe staatsvorm, waardoor de neu traliteit van het Heilig Land en de vrijheid der Heilige Plaatsen gewaarborgd wordt. Cholera-epidemie rond de Perzische Golf. Ter bestrijding van de cholera-epidemie rond de Perzische Golf zijn geneesheeren met 50.000 flacons per vliegtuig naar de havensteden in dit gebied vertrokken. Er zijn reeds maatergelen genomen om de epidemie te Bassora, die reeds vle slachtoffers heeft gemaakt te beperken. Alle wegen naar de grens van Irak zijn afgesloten. - - B ijhet 40-jarig priesterfeest *an Pater Perquin GeVikwenschen van Z H Exc, Mgr. Jansen en Z. Exc, minister Reijmer. In den „Katholieke Radiogids" welke aan den vooravond is verschenen van het veertig-jarig priesterfeest van den voorzitter van den KR .O pater A L H Perquin, hebben verschillenden een bijdrage geleverd ter huldiging van den Jubila ris. Z H Exc. Mgr. Jansen schrijft ter inleiding van de feestuitgave een hartslijken geluk- wensch. „Pastoor Perquin aldus mgr. de Aartsbis schop wil op uitdrukkelijk verzoek zeer be scheiden slechts herdenken zijn 40-jarig Prie sterfeest. Wat de nederigheid hem heeft inge geven, moge hij volvoeren; maar dat de K.R.O. niet wil nalaten dit feit in het nummer van den Katholieken Radio-Gids van dien datum, 15 Augustus, te herdenken is alleszins begrijpe lijk En wij geven gaarne gevolg aan de uitnco diging van den Katholieken Radio-Omroep, om ook onzerzijds te getuigen van onze sympathie "'*1 ,- i| REGEN, REGEN.UND KEIN ENDE! Tengevolge van de aanhoudende regens zijn in Dui tschland groote landerijen onder water gezet. De verdronken weiden, waar de koeien doorwaden, bieden een troosteloos gezicht. met den priester-voorzitter Pastoor L H Perquin op diens 40-jarig priesterfeest, alleen reeds cm zijne buitengewone verdiensten voor den Katho lieken Radio Omroep in ons vaderland en m de laatste jaren als den meest bekenden int erna- tionaal-werkenden priester voor cle Katholieke Radio die daarom ook de aangewezen voorzitter werd van het internationaal Bestuur. Met welk een taaie volharding heeft Pastoor Perquin niet gearbeid van den beginne af onze gangmaker, onze onverdroten strijder en onze hardste wer ker, onze beste organisator die onze Radio heeft gebracht tot de hoogte en volmaaktheid, die wij op heden bereikt hebben. Wij zijn trotsch op Pastoor Perquin, onzen man van de Katho lieke Radio. Wij wenschen hem toe en bidden God, dat deze priester in den dienst van deze nieuwe techniek nog jaren voor geloof en goede zeden moge gespaard blijven in volle werk kracht tot heil van Kerk en Vaderland" Ook Minister Reijmer heeft een bijdrage ge zonden. Hij schrijft: „Er is zeker alle aanleiding voor den KRO om in dit nummer van zijn orgaan bijzondere aan dacht te wijden aan het 40-jarig priesterjubi leum van zijn voorzitter pastoor L H Perquin Immers, hoewel dit jubileum valt buiten den Radio-Omroep als zoodanig is toch de persoon van pastoor Perquin in zoo sterke mate betrok ken geweest bij het ontstaan en de :ntwikke- ling van den Katholieke Radio Omroep, dat de ze vreugdevolle herdenkingsdag in het leven van den arbeidsamen en onvermoeiden voorzit ter, ook den K.R.O. tot erkentelijkheid en dank baarheid zal stemmen. Daarom den jubilaris èn den K.R.O. mijne hartelijke gelukwenschen op den .15den Augus tus, waarbij ik den oprechten wensch uitspreek dat de voorzitter van den K.R.O., nog jarenlang zijn belangeloozen arbeid aan den KRO moge wijden. Felle brand te Middelburg. Maandagmiddag is te ongeveer 4 uur aan de de loskade te Middelburg brand uitgebroken in een vijftig meter lange houten loods, gevuld met hooi, stroo en kunstmest, van de N. V. Zeeuwsche voeder- en kunstmesthandel. In een minimu mvan tijd stond de loods ge heel in vlammen en de brandweer moest zich dan ook bepalen tot het trachten uitbreiding te voorkomen. Aan een zijde van de loods stond op zeer kor ten afstand een groot lompenpakhuis, dat al leen doordat de wind gunstig was, kon worden behouden. Een op eenigen afstand staande hou ten loods, die dienst doet als houtbergplaats, werd nog even door het vuur aangetast, maar hier wist men erger te voorkomen. De brandweer, die nog in haar oude samen stelling werkte, omdat de gereorganiseerde de taak nog niet heeft overgenomen, heeft met twee auto- en twee motorspui tan het vuur lot staan gebracht. De oorzaak staat nog niet vast, doch wel, dat men op het oogenblik dat de brand uitbrak, werkzaamheden aan een electrische machine verrichtte. Loods en inhoud waren verzekerd. TER NEUZEN. Z Oudste inwonstoer overleden. Zondag is :n den ouderdom van 95 jaar overleden mej. Tan neke Dees, de oudste inwoonster van Terenuzen OOSTBURG. Rijkskweekschool. Tot directeur der Rijks kweekschool vo oronderwijzers en onderwijze ressen te Schoonhoven (Z.H.) is benoemd de heer J P Roosendaal leeraar aan de Rijkskweek school alhier. AXEL. Auto-botsing. Maandagmorgen bevond Dr. H. uit Vlissingen, zich met zijn auto op den weg Drieschouwen-Hulst. Gekomen aan den vier sprong bij de woning van V., kwam uit tegen overgestelde richting met zijn auto aangereden de heer M uit Axel. Doordat Dr. H. dadelijk zijn stuur omgooide, werd een botsing voorkomen, doch door de vlugge zwenking schijnt Dr. H. zijn macht over het stuur verloren te hebben, waardoor hij in de daar langs den weg loopen- de sloot terecht kwam. Wonder boven wonder is dit ongeval goed afgeloopen. Dr. H die slechts enkele kneuzingen en ontvellingen bij de tui meling had bekomen, wist zich van totaal vernielde aut ote bevrijden. De auto van den heer M is door de lichte aan rijding slechts weinig beschadigd. Door de poli ce te van een en ander proces-verbaal opge maakt. Vermoed wordt, dat het ongeval te wij ten is geweest aan te snel rijden. WESTDORPE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente komt Vrijdag a.s. des namiddags 7,30 uur bijeen, ter bespreking van de volgende onderwerpen: 1. Ambtenarenreglement voor de gemeen te Westdorpe. 2. Steunregeling. SLUISKIL. Bloempjesdag Wit-Gele Kruis. De Zaterdag alhier gehouden bloempjesdag ten bate tan het Nationaal Bureau en plaatselijke afdeeling van het Wit-Gele Kruis bracht f 22.00 op. De kermis. Deze was niettegenstaande de fees sten in Terneuzen Zaterdag nog tamelijk goed bezocht. Aan de schietingen op liggende en staande wip namen 34 en 38 schutters deel. De hoogvogel op de liggende wip bij P Meert werd geschoten door C Scheele alhier, die op de staan de (Herleving) door H de Caluwé Zandstraat. De voetbal wedstrijden uitgeschreven door Fra telli haddën den volgenden uitslag. Zaterdag Phivo I Philippine-Fratelli I 3-2, Westdorpe I- Fratelli II 3-2. Zondag 16 Augustus Koewacht I-Fratelli, I 1-4 Voor dezen wedstrijd was een beker geschonken door den heer M Stockman (clublokaal) en kwam deze in het bezte van Fratelïï Fratelli II-Phivo II uitslag 2-2. Maandag tweede kermisdag was er een ge- costumeerde match welke, gezien het ruwe weer, nog verschillende liefhebbers lokte. Van de dansgelegenheden werd druk gebruik ge maakt. Voor de kinderen was volgens gewoonte weer de draaimolen op het schoolplein der St. Antoniusschool de pret van deze dagen, terwijl de zweef carousel van Jansen op het stations plein, voor de grooteren een uitkomst was. Alles bij elkaar is er weer genoten. HULST Wielerwedstrijden. De Stationbuurt heeft Za terdag goed weer gettroffen voor haar wieier wedstrijden, die best geslaagd zijn en een bui tengewoon druk bezoek hebben getrokken. Al vroeg op den middag werd e en31 km. koers gereden voor liefhebbers, waaraan een 25 tal deelnamen en die na een uur en 3 minuten verreden was. De uitslag was: 1 Van de Klooster, 2 De Boy, 3 Vernimmen, allen van Schuddebeurs, 4 Jan- sens, N Namen, 5 De Rouck, Hulst, 6 Seghers, Clinge, 7 Francken, Schuddebeurs, 8 De Bruijn, 9 De Wilde, beiden Hulst, 10 Beugels Clinge, 11 De Smet, St. Jan Steen, 12 Dey, Axel. Aan den daaropvolgenden koers voor Juniors, namen 54 wielrijders deel. Als eerste kwa mover de streep Van Temsche uit Zeven Eeckeren, 2 Lambreehtsche, Kiel- drecht, 3 De Pril, Stekene, 4 d'Hoey, Zele, 5 Mat thijssens, Zandvliet, 6 Bresseleers, id; ze waren allen met het verchil van slechts een wiel leng te over de eindstreep gekomen. Verder volgden nog. een ploeg, die geklasseerd warden tot no 13. Een accordeonmuziekgezelschap maakte mu ziek. 's-Avonds werd op de Glacis een mooi vuur werk afgestoken. (Hulster Blad) Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, kelder en keuken. Nadruk verboden. (2e helft Augustus) We willen nu een en ander zeggen over 't be waren van groenten. Het drogen van boontjes, 't zij bij den bakker of thuis wordt weinig meer gedaan, waarom we er hier ook over zwijgen. Het inzouten wordt echter nog veel toegepast. Veel wordt dit gedaan met snij- en princesse- boonen, minder met spinazie, kropsla, enz. Aller lei groenten echter kunnen worden ingezouten en zoodoende geschikt gemaakt om ze langen tijd te bewaren. In 't algemeen gelden hiervoor de volgende regels. De nog malsche groeffte wordt goed gewasschen e nvoorzoover het boo nen betreft, van de ..draden" (als ze die hebben ontdaan, gesnipperd of gebroken. Vervolgens moet ze in schoon (rein- kokend water, waarin nder zijn wat zout is gedaan, even opgekookt worden on der stevig omroeren, het bovenkomende schuim wordt afgeschept Al naar gelang van de meer dere of mindere stevigheid der groenten duurt dit opkoken een paar minuten langer of korter het langst 7a 8 min. bijv. voor de boonen en het kortst 2 a 3 min.) bijv. voor spinazie en kool. De groente ma gvolstrekt niet gaar wor den, daar ze anders later als gezouten groente niet stevig zou blijven. Ontstaat er geen schuim meer op het water dan wordt de groente er uit genomen en op een korten tafel gelegd om af te koelen. De potten of vaten, waarin ze straks wordt ingezouten, worden terdege schoonge maakt met het water, en de laatste van bin nen gezwaveld. De afgekoelde groente wordt nu laagsgewijze in de potten of vaten gebracht met fling zout er tusschen en «herhaaldelijk aange drukt. De hoeveelheid te gebruiken zout is on geveer 2 K.G. per 100 K.G. groente. Na de vul ling tot op 15 cM. van den rand wordt alles nog eens flink aangedrukt en met zuiver water aan gevuld. Er worden dan een of meer plankjes op gelegd, welke men bezwaart met steenen om de groenten onder te houden. Na een 5 a 6-tal da gen heeft zich op de pekel een vlies gevormd, dat men verwijdert, daarna weer aangevuld wordt met pekelwater, wat later nog een her haald wordt. De vaten die van de deksels wor den voorzien en allicht naar elders vervoerd, worden na de eerste reiniging bijgevuld met groente uit een ander vat, het deksel erop ge perst en vastgeslagen, door het spongat met pe kei volgegoten en de spon erin geslagen. Naast het spongat wordt een klein gaatje geboord, waarin los een huoten pen gezet wordt om de zich vormende gassen gelegenheid tot ontsnap ping te geven. Eens in de week worden de va ten met pekel bijgevuld. Wanneer binnen de vaten geen werking meer is, hetgeen meestal na 3 a 4 weken het geval is„ dan moet de houten pen worden vastgeslagen; het vat is dan dicht en kan later verzonden worden. Zeer nauw sluit zich hierbij aan het maken van zuurkool, welke bereiding al even gemak kelijk is als, zoo niet gemakkelijker dan, het in zouten van groenten. Velen nemen hiervoor geen witte kool alleen, doch een mengsel van 3 deelen witte op 2 deelen savoyekool. De kool wordt uit de hand of met een machine gesne den in de bekende fijne draden, terwijl de stron ken, door velen de pit genoemd, worden verwij derd of mee gesneden. Na het snijden worden ze direct in de potten of vaten gedaan en laags gewijs wordt er zout tusschen gestrooid. Hier voor wordt anderhalf a twee en een half K.G. zout per 100 'K.G. kool genomen. De verdere zorgen zijn weer dezelfde als bij het inzouten van andere groenten. De groente moet dus ge perst zijn, onder de pekel blijven en deze her haaldelijk van boven verwascht worden Wen ken: Gras tusschen steenen staat leelijk, en wieden is een lastig en tijdroovend werk. Te Pa rijs past men op de binnenplaatsen der publie ke gebouwen het volgende middel toe: 20 pond ongebluschte kalk en 4 pond zwavel worden in 50 a, 60 Liter water gekookt, met dit kokende water overgiet men de steenen. 't Geschiedt eenige malen per jaar. Bastaardrupsjes, die vreten aan een rand der bladeren van de kruis bessen en de roode en witte aalbessen ze zijn groenachtig grijs van kleur met yele zwarte punten, vóóór en achter aan 't lichaam geel of oranje verdelgt men met Amerikaansch in sectenpoeder. Bladluizen bestrijdt mep met een oplossing van een half K.G. groene zeep in 10 Liter water, en daarbij, goed omgeroerd drie-kwart L petroleum. Ook zeepwater-tabak aftreksel is uitstekend. Slakken zijn scha delijke en vieze diertjes; men kan ze lokken' (en dan vernietigen) door eenige versche bloemen van de gewone acacia, bedekt met eenige bla den van dien boom, hier en daar neer te leg gen. Heeft men er veel, dan kan men er van ver lost worden door uitstrooiing van fijne onge bluschte kalk, in den morgen en na een kwar tier herhaald Sla, rauw gebruikt is een uit muntende groente; het bevat veel kelk en na tion, twee stoffen, welke ons lichaam hoog noo- dig heeft. Te weinig kalk geeft Engelsche ziekte beenderverweeking, beenbreukigheid, 'n hoog natuurgehalte van 't bloed is het natuurlijk ver dedigingsmiddel tegen ziekte kiemen. Men moet de sla niet met azijn, peper, mosterd enz. aan maken, waardoor de goede eigenschappen ver loren gaan maar met een weinig olie, citroen sap (geen extract) en naar beliven een weinig suiker.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2