No. 3808 Woensdag 19 ikngustns 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Een tocht door [de Haven van Londen. Binnenland Buitenland. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND fOSTBEKEHIliS Nb. 52 419. FEUILLETON. De Bedelares van Saint-Sulpice. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHT IQ E LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Kijkje in een entrepot voor ivoor en spe cerijen -- De grootste wijnkelder ter we reld Negen milliard liter rum Ge weldige hoeveelheden wol, reusachtige rubbervoorraden. Waar de goederen der aarde verdeeld worden. (Een tocht door de haven van Londen geeft een beter Inzicht in de posit'e, welke Engeland in de wereldeconomie en de wereldpolitiek in neemt, dan de lectuur van omvangrijke publi caties van den buitenlandschen dienst te Lon den. Een KWP-medewerker heeft onlangs de Londensche haven bezocht en hij was daarbij in de gelegenheid de geweldige entrepots te bezichtigen.) Fier staat aan de Theems de Tower van Lon den een kenteeken van de markt, welke Groot Britannië sinds eeuwen uitoefent. Daarachter ligt de groote Tower-brug en dan begint een gedeelte van Londen, dat iedere reiziger nauw keurig moet bestudeeren, als hij een indruk wil verkrijgen van het Britsche rijk, van de wereld omvattende markt van dit imperium. De dok ken strekken er zich over vele K.M. uit. De han delsschepen worden met den vloed, welke de Theems tot Londen binnendringt, in de haven- gevoerd. Ze brengen de tributen, welke de lan den der aarde den Britschen veroveraar schul dig zijn. Alle schatten der aarde. worden hier uitgeladen en in de reusachtige entrepots gesleept; voorraden stapelen zich op en wat Engeland zelf niet kan gebruiken, wordt op de beurs, bij de veilingen weer verkocht, gaat nog eens aardbol rond. De wol, welke kort geleden nog op den rug van Australischen scha pen hing, de wol uit Nieu-Zeeland, uit Vuurland uit Siberië of van den Balkan is in groote vier kante balen geperst. Kranen heffen ze uit de schepen, werklieden vervoeren ze naar zeven magazijnen. Elk bevat de producten van een ander gebied. Hier vindt men slechts inlanclschen wol, wel ke uit Schotland, uit Ierland, uit Wales of uit het eigenlijke Engeland komt. Daar h'gt de wol uit de koloniën, in gindsch magazijn zijn Oost- Europeesche en Siberische producten onderge bracht, en weer op een andere plaats hoopen zich de balen uit Zu^d-Amerika op. De vaklui trekken de monsters uit elkaar on derzoeken de kwaliteit, noteeren de nummers der balen, om op de verkooping een bod te kun nen doen. Zes keer per jaar komen de hande laars op de wolbeurs bij elkaar en elke verkoop duurt drie weken. Meer dan anderhalf mill'oen balen worden verkocht. Reeds na 24 uur wordt elke baal wol den kooper thuis bezorgd.- Een tocht door de haven van Londen is een wandeling voor de poorten der wereld. We blij- 99) Gilbert vervolgde: Zeg mij nu terstond welk ongeluk ge bedoelt. Ik hoopte zoo, dat mijn waarde neef, sedert hij naar Versailles gevlucht was, geheel veilig zou zijn, haast u dus met mij te vertellen wat hem overkomen is, maar als ik u verzoeken mag spreekt dan wat zacht. Mevrouw Rollin is ern stig ziek geweest en ze is nog niet geheel her steld. Er is een dochtertje geboren Moeder en kind slapen op het oogenblik en ik zou niet gaarne willen dat zij gestoord werden. Hij nam tegenover Madeleine plaats en schoof zijn stoel dicht bij dien van de oude vrouw. Deze begon op fluisterenden toon: Ik kom u tijding brengen vn mijnheer den vicaris Deze inleiding was lang niet zooals Gilbert het verwacht had. De woorden: Ik kom u tij ding brengen van mijnheer den vicaris konden moeilijk gevolgd worden door het bericht: Mijn Leer den vicaris is dood. Zonder evenwel zijn teleurstelling te laten blijken, zeide Gilbert: Welke tijding dan, Madeleine. Toe, zeg het wat spoedig, ge ziet toch wel uoe ongerust ik ben. Laat mij niet zoo lang wachten, is mijn neef ziek? ven bij een groote opslagplaats staan. Uit Au stralische booten worden reusachtige hoeveel heden bevroren vleesch, boter, kaas, koren en wijn geladen. Uit Afrika komen huiden en ta bak, de Bermunda's zenden rum en suiker, uit China en Japan worden soja, zijde, katoen, maar vooral thee en rijst geZonden c-.n de han delsschepen, welke uit Indië binnenkomen, zijn met thee, rubber, specerijen, kokosnoten, schel lak hennep, en jute beladen. Weer op een an dere plaats heeft een bananenboot aangelegd, welke, vruchten uit Jamaica brengt en daar naast hgt een Zuid-Afrika-vaarder met ivoor, koper, zonnebloempitten. Onagzienbaar zijn de houtvoorraden. Anderhalf millioen ton hout wordt ingevoerd, naaldhout uit Canada en de Ver. Staten, mahonie uit Afrika en Indië Het meest indrukwekkend zijn misschien de massa's levensmiddelen, welke te Londen worden opgestapeld. Engeland is het land van de thee. Maar welk volk kan meer dan 200.000 ton 400 millioen pond thee verbruiken? 635.000 ton bevroren vleesch, 100.000 ton kaas, meer dan 2l/2 millioen ton graan wordt ingevoerd, daarenboven 9 milliard liter rum en vijfmaal zooveel wijn. Niet alles kan terstond verbruikt worden. Het eene vat wijn na het andere wordt uit de schepen gerold in een grooten kring worden de honderden va ten opgesteld en vervolgens worden de mon sters genomen. Uit ieder vat een fleschje. Dan wordt het recht vastgesteld, handelaars, die hun zending nietterstond kunnen gebruiken, kunnen de vaten in de haven opslaan. Met fakkèls gaan we door den grootsten wijn kelder der wereld. Het is stikdonker. De fakkel verlicht zwakjes het eindelooze gewelf. Hier ligt wijn uit Zuid-Afrika, u*t Australië, uit Span je en Portugal, van de Grieksche eilanden. Va ten met ouden Franschen wijn zijn reeds met zwammen overdekt. In lange rijen liggen er de vaten Rijnwijn, welke in Engeland zeer gewild ':s. De handelaar behoeft niet het-heele vat in eens te nemen. Hij kan zooveel aftappen als hij wil en hij behoeft slechts de, rechten voor de afgetapte hoeveelheid te betalen. Dichtbij staat een magazijn waarvan de be neden verdieping met ivoor gevuld is. De Lon densche ivoorveilingen zijn de belangrijkste der wereld. De meeste stoottanden der olifanten komen uit Afrika, maar weinigen uit Indië, Ceylon of andere A- ziat'sche landen, waar de opbrengst voor de plaatselijke behoefte slechts voldoende is. De olifantstanden worden in het magazijn gewo gen, waarbij eerst wordt onderzocht, of de ne gers in de holle tanden misschien steenen of andere zware voorwerpen hebben neergelegd. In den handel met exotische volkeren gebeurt het niet zelden dat er een beetje gesmokkeld wordt. Het Afrikaansch ivoor is bijzonder duur. De tanden worden naar hun waarde gesorteerd sommige worden doorgesneden. We wandelen door dit merkwaardige tanden-magazijn, twee mannen heffen een tand op, welke bijna ander halve sentenaar weegt en waarnaast de mensch Hij heeft op den rand van het graf gelegen. Op den rand van het graf, herhaalde Gil bert. Groote God, wat is er dan met hem ge beurd? Mijnheer de vicaris is door een kogel in de volle borst getroffen, op straat voor ons huis, juist toen hij naar binnen wilde gaan, op den- zelfden dag dat hij uit Versailles terugkeerde. Dat is verschrikkelijk! een kogel in de volle borst! Maar dan moet zijn wond doodelijk zijn. Ja, mijnheer en zeker zou mijnheer de abbé mijn braven meester, op het oogenblik reeds dood zijn, wanneer de bewoner van de tweede verdieping van ons huis, een gepensionneerd officier van gezondheid, hem niet gered had. Gered De stem van Gilbert beefde van aandoening toen hij dat woord uitriep, een aandoening, die men evengoed aan vreugde als teleurstelling kon toeschrijven. Is hij werkelijk gered? vroeg Gilbert. Ja, mijnheer, Goddank ja, antwoordde de oude Madeleine. De dokter verzekert het en hij is zulk een knap man, dat hij zich niet kan vergissen. Elk gevaar is nu geweken en er is geen ongunstige wending meer te vreezen. Dok ter Leblond, zoo heet onze buurman, heeft mij hierheen gestuurd om u te vertellen wat er ge beurd is en u tevens te verzoeken het r.aar mijn heer den graaf d'Areynes op Fe nestranges te schrijven maar met de grootst mogelijke voor zichtigheid wat ik u bidden mag want die bra ve oude heer zou zeker weer een tak van beroer te krijgen en er aan sterven, wanneer hij geloof de, dat er nog iets voor mijnheer den abbé te een dwergt lijkt. Op rekken liggen neushoorn- tanden, ook kiezen van olifanten. Ze Lijn niet veel waard. Elders bewonderen we sterk ge draaide tanden, die er als spiralen uitzien. Het zijn mamouthtanden, welke in Siberië werden opgegraven voor een museum? Nee, daarvoor zijn er te veel. Ze worden verkocht als ander ivoor, 15 ton per jaar. Mamouthbeen s or een, maar overigens is het heel goed. Niet alleen de dierenwereld onzer dagen moet den rijkdom van den Britschen koopman vermeerderen, tok uit de reuzedieren, welker overblijfselen in het Siberisch ijs vele tienduizenden jaren bewaard zijn gebleven, is kapitaal te slaan. Op de eerste verdieping van dat magazijn wor den specerijen opgelegd. Muskaatnoten, groot£ rollen kaneel, kruiden uit de Molukken. uit San s bar, uit Java en Sumatra. De kruidnagels, wel ke door de planters in Nederlandsch-Indie ge zonden worden, geven een betooverenden reuk af, Muskaatnoten worden te Singapore, te Pe nag, op Madagaskar en in West-Indië ingela den en hier worden deze specerijen gesorteerd en zakken klaar gezet. De groote kooplieden ne men monsters verkoopen de geurige producten der tropische plantenwereld in zakken, ja zelfs met heele scheepsladingen. De ontwikkeling der rubbermai'kt. is nergens duidelijker na te gaan dan in de Londensche haven. Toen de rubberplantages in Indië en op Ceylon steeds grooter werden, mees ten te Londen telkens nieuwe magazijnen ge bouwd worden. Gaat het den rubberplanters slecht, dan zijn de magazijnen vol. Komen er betere tijden, worden er meer auto's gemaakt en heeft men dus meer gummibanden noodig, aan zijn de magazijnen leeg. Moderne graanzolders vindt men overal in de wereld en de betreffende stapelplaatsen m de Londensche haven, hoeveel indruk ze ook ma ken, kunnen, wellicht niet met do graandepots in Amerika vergeleken worden. Als kolenhave i I's Cardif belangrijker, katoen wordt te Liver pool opgestapeld koffie werd, althans vroeger, in veel grooter hoeveelheden naar Duitschland dan naar Engeland gezonden Maar alles bij el kaar is den aanblik der Londensche haven over weldigend en een rondgang door de magazijnen buitengewoon leerzaam. Londen is geen Euro- peesche hoofdstad, het is de metropool van een wereldrijk, dat niet van zijn industrie in Enge land, maar van zijn bezittingen in alle ueelen der aarde leeft. Onderworpen volkeren moeten hun kostbaarheden o pschepen laden en naar Londen sturen. Gebieden, welke niet onder po litieke afhankelijkheid staan, hebben minstens geld van Engeland geleend en moeten nu hun tributen in den vorm van belasting betalen. Belast ng, dat beteekent niet banknoten, maar handelsgoederen, welke op de Londensche markt verkocht worden. De tributen zijn terug- geloopen, maar ze worden nog betaald, de vele duizenden schepen, welke in de haven van Lon den hun goederen lossen, bewijzen het. De twee duizend jarige geschiedenis van deze wereld handelsplaats is nog niet afgesloten. Wie de haven van Londen gezien heeft, begrijpt, waar vreezen was. Gilbert luisterde n:et meer naar Madeleine De abbé d'Areynes leefde De abbé d'Areynes was buiten gevaar, terwijl Gilbert reeds geschreven had, dat hij dood was. Voordat hij zijn brief verzonden had, had Gilbert wel tot zichzelf gezegd, dat het een ge waagd stuk was, maar zonder verdere infor- mat'e, alleen op het losse gerucht, het doods bericht van Raoul d'Areynes de wereld in te zenden, maar hij had er niet ernstig over nage dacht. Nu vroeg hij zich, niet zonder angst af, hoe hij de verdenking van zich zou moeten afwe ren, den oom zijner vrouw met voorbedachten rade den doodelijken slag toegebracht te heb ben. De graaf was dood. *Dat was wel de hoofdzaak, maar nu moest er ook no giets bedacht worden om den schijn te redden. Vooreerst oordeelde hij het voorzichtig vcor Madeleine den dood van den grijsaard verbor gen te houden. De abbé d'Areynes moest dat sterfgeval eerst later vernemen. In dien tijd kon Gilbert er eens goed over nadenken en wanneer hij een middel zocht dan kon hij het ook wel vinden. Handige mensehen zooals hij, mogen geen kleinigheid over het hoofd zien. Gilbert besloot daarom in de eerste plaats te trachten, de dienstbode gunstig voor hem te stemmen. Mijn goede Madeleine, zeide hij op lionigzoe- om het Engelsche volk zich zoo weinig om de Europeesche faken bekommert. Engeland's ro- gen zijn op de wereld gericht. (Nadrukverboden) De Rijksmiddelen in Juli 1931 De opbrengst van de Rijksmiddelen ihoofd som en opcenten) over de maand Juli 1931 be droeg f 36.694.281, tegen f 41,778.891 over de maand Juli 1930. AI Capone verlangt vrijstelling van belasting. Chicago (KWP) De bandietenkoning van Chicago Al Capone liet geruimen tijd niets van zich hooren. Om den beruchten naa mechter niet aan de verge tel heid te ontrukken heeft zijn broer zich met een open brief tot de belastingambtenaren gewend. In dezen brief verzet Ralph Capone zich tegen de betaling van een belastingschuld, groot 311,282 dollar. Hij betoogt, dat zijn inkomen „on wettig" is, daar hij sinds jaren de thezaurier si van een vennootschap, dat zich allen met on toelaatbare praktijken, zooals alcoholsmokke larij enz. bezig houdt. „Dergelijke praktijken zoo zegt hij-„die onwettig zijn, kunnen niet wettelijk aangeslagen worden in de belasting" Deze bandieten-logica is inderdaad net iets voor Chicago. De strijd om een bed te Moscou. Moscou (KWP) Drie Amerikaansche jongelieden, van wie een reporter in New-York is, hadden eindelijk na veel moeite in een kleine straat te Moscou een hotelletje gevonden om er te logeeren. Tot hun schrik zagen zij echter, dat het logement slechts één bed bevatte van 70 cM. breedte. Het was onmogelijk er met drieën in te slapen. Daar om besloten zij zelf een tweede bed te koopen. Zij bezochten daarom de Mostorg, het gcu- vernements-warenhuis. Ofschoon de prijs va ceerde, tusschen de 400 en 550 roebel besloten zij er een te koopen. Zijfc gij vreemdelingen zoo vroeg de chef van het magazijn. Ja. Dan hebt gij een autorisatie van "net minis terie van buitenlandsche zaken noodig. De Amerikanen dropen af naar het ministerie waar zij, na lang wachten het volgende schrij ven ontvingen: Kameraad, Brenger dezes, een Amerikaansch reporter is gemachtigd e enbed in een uwer maga zijnen te koopen, indien hij er anders geen krijgen kan. Hij is bere'd in vreemd geld te betalen. w.g. Onleesbaar. Gewapend met dit kostbaar document trok ken de Amerikanen naar een ander magazijn ten toon, ik wil u geen verwijten doen, maar toch had ik liever gewild, dat gij mij het onge luk van mijn neef wat vroeger had meegedeeld Daar hebt ge gelijk in, mijnheer Rollin, wy hadden dat moeten doen, maar wij waren zoo ontsteld, zoo verward, dat wij er niet a* .n ge dacht hebben. Dat begrijp ik en daarom neem ik het u ook niet kwalijk, maar wees nu zoo goeil eens dui delijk en# volledig op mijn vragen te antwoor den. 4T Ik ben geheèl tot uw dienst, mijnheer Rol lin. Hoe is mijnheer de abbé d'Areynes ''erwond geworden? Daar heb ik zooeven alles van gezegd wat wij er van weten. Het gebeurde in den nacht van 27 op 28 Mei Niemand heeft hem zien vallen. Wij vonden zijn lichaam onbeweeglijk op de eer ste treden van de trap liggen juist op het oogen blik dat de soldaten van Versailles de stad bin nentrokken. Was hij door een soldaat of door een commu nard getroffen? De dokter heeft gezegd, dat de kogel uit een Chassepotgeweer was. Dan werd hij door een soldaat getroffen want de communard hebben geen Chassepotgeweren Dat kan wel, ge begrijpt, daarvan heb ik geen verstand. Heeft de abbé niet gezegd,, hoe hij verwond werd? Och lieve hemel, hoe had hij dat nu kunnen doen? Hij heeft vier dagen voor dood gelegen, (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1