No. 3807 Maandag 17 Augustus 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland Buitenland Landb en Veeleeh VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND PflSTRElENINB Hn, 5! I)<! 23ste Nederlandsehc Jaarbeurs le Utrecht F E U I L L E T O nT"~ De Bedelares van Saint-Sulplce. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs J 1.5Ö per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT 8 I |m 17 Sep ember 1931. Door standhouders is dezer dagen cle volgen de oproep aan hun cliëntèle gezonden: Zakenftienschen De XVe Neaerlandsche Jaarbeurs vraagt TJ\v aandacht. Zij is wederom een jaarbeurs in da gen van economisehen strijd. Het zakenleven gaat gebukt onder groote zorgen. Maar toch denkt niemand eraan bij de pakken te gaan neerzitten. Wij moeten allen vooruit. De han del gaat zijn weg, zij het dan ook langs moeilij ke paden. Het komt er nu op aan, trots alle be zwaren en gevaren, er het beste van te maken. Daarvoor biedt de Nederlandsche Jaarbeurs U de beste kans Want zij biedt U de voorwaarden voor de nmeest voordeeligen inkoop. De komende najaarsbeurs, die van 3 tot en met 17 September te Utrecht zal worden gehou den, is de vijf-en-twintigste jaarbeurs, die in Nederland gehouden wordt. In den loop der ja ren is het Jaarbeursinstituut onmisbaar gewor den voor den handel. D ezakenmensehen heb ben het geregeld bezoeken van de Jaarbeurs in hun systeem van handeldrijven ingescha keld. Zij keeren er altijd rijker van terug dan dat zij er heengingen. Rijker in ervaring, rijker in voorlichting, rijker in inzicht. Tijden van spanning eischen ingespannen aandacht; het gaat dikwijls o mkleinigheden; een enkele op merking van een fabrikant of importeur kan van groote waarde zijn; een enkel artikel, ter Jaarbeurs gevonden, kan voor den wedervsr- kooper van groot belang zijn. Groote verschei denheid van aanbod en persoonlijk contact met producenten en leveranciers kan alleen de Jaarbeurs den winkelier bieden. Een bezoek aan de Jaarbeurs heeft nog nimmer oen zakenman, die zijn eigenbelang begrijpt, teleurgesteld. Van een Jaarbeurs in tijden van economische de pressie gaat steeds een groote, versterkende kracht uit, want zij brengt dea zakenman naast de voordeeligste keuze uit een groote ver scheidenheid van offertes, Nieuwe denkbeelden op commercieel gebied, topassing van nieuwe methoden, nieuwe aanwijzingen om zijn bedrijf economischer te doen werken. Wat biedt de najaarsbeurs 1931? Een opsom ming van alle deelnemers en artikelen vindt men in den catalogus. Men vrage dezen van tevorén aan bij het secretariaat der Jaarbeurs en bestudeere den catalogus vóór men ter Jaar beurs gaat. Alleen dan komt men goed besla gen op ijs. Men zal ter komende jaarbeurs vin den een wederom zeer belangrijke groep Meube len en Aanverwante vakken op de vierde en vijfde verdieping; een groep Textiel en Con fectie eveneens op de vierde verdiping; een, door groote verscheidenheid uitmuntende groep 98) De eerste vijf dagen na de verwonding van Raoul d'Areynes was de dokter ernstig engerust geweest en had zich in het geheel niet over den toestand van zijn patient uitgelaten maar na verloop daarvan zeide hij tegen Madeleine, dat de genezing van den abbé verzekerd was. Dit was op denzelfden dag dat Gilbert Rollin uit Fenestranges het doodsbericht van den graaf ontving. De oude dienstbode weende van vreugde, toen de dokter haar deze geruststellende ver zekering gaf. Ik zal er den goeden God voor danken, mijn heer Leblond, zeide zij, en u in de eerste plaats na Hem. Gij hebt thans echter nog een plicht te ver vullen. Wat dan? Gij moet de familie van mijnheer den vica ris in kennis stellen met hetgeen er gebeurd is. Behalve mijnheer den pastoor van» Saint-Am- broise weet nog niemand, dat hij zoo gevaar lijk verwond is geweest. Gij kent de familie toch van mijnheer den vicaris? Heeft hij niet een oom in Lotharingen? Ja, dokter, mijnheer de graaf Emmanuel d'Areynes, die hem heeft opgevoed en dien hij tijdens het beleg nog bezocht heeft. AAN DE PARAPLUIE-FABRIEK. HetMunch ener type Anton Niklas, bekend als de para- pluie-fabrikant, in gesprek met een van zijn buurvriendjes. Voedings- en Genotmiddelen op de derde ver dieping. De tweede verdieping was wederom te kien om de groep Glas, Porselein, Aardewerk Huishoudelijke- en Luxe-, Japansche en 'Chi- neesche artikelen te plaatsen; verschillende fir ma's, tot deze groep behoorende, vindt men eveneens op de derde, de eerste en parterre verdieping van het complex Jaarbeursgebou wen. Op de eerste verdieping: de metaalindus trie, electrotechniek, radio, verwarmings- en verlichtingsartikelen, rubber en koeltechniek, welke af deelingen zich echter ook begane- gronds voortzetten, zoowel in de groote zalen der beide gebouwen als op 'het terrein Vreden- burg. Evenals bij vorige najaarsbeurzen is tok ditmaal de groep Werktuigen en Machinerieën voor de Zuivelindustrie wederom present, ter wijl voor de eerste maal een Italiaansche sectie beganegronds in het tweede Jaarbeursgebouw exposeert. In de groote tijdelijke hal cp het Vredenburg zullen o.m. automobielen worden ge exposeerd. Zoo biedt, wat de deelneming aan gaat, de komende najaarsbeurs net beeld van veerkracht en energie om in een tijd, die hooge eischen stelt aan het willen en kunnen van den handel, moedig het hoofd te bieden aan de ge varen, die het handelsverkeer bedreigen. De komende najaarsbeurs heeft tot parool: Weest paraat. Alleen onverflauwde werkzaamheid, ui terste krachtsinspanning en moedige energie kunnen de maatschappij uit het moeras helpen Het is plicht van eiken zakenman om aan dien opbouw mede te werken; aan eigen opbouw in de eerste plaats, maar daardoor tevens aan den opbouw van het geheel. De Jaarsbeurs biedt U daarbij, aangespoord door hetgeen vorige Jaar beurzen in crisistijd voor handel en industrie mochten zijn, de helpende hand. Grijpt de uitgestoken hand aan, gij zult er wel bij varen. Welnu, dan moet ge hem schrijven, hernam de dokter. Hem schrijven? O God, dat zou zoo goed we zen of ik den braven ouden man hide ver moorden? Als met een mes. Ik begrijp u niet. Madeleine hernam: Mijnheer de graaf d'Areynes is een man van vijf-en-zeventig jaren, dat zal mijnheer de ab bé u misschien wel eens verteld hebben Acht maanden geleden is hij door een aanval van beroerte getroffen die hem op den rand van het graf heeft gebracht. Slechts de hulp van een zeer bekwamen dokter en de verpleging van twee trouwe bedienden, hebben hem kun nen rédden, maar mijnheer de abbé heeft mij verteld, dat de minste ontroering een tweeden aanval van beroerte zou kunnen veroorzaken, waar de dood onvermijdelijk op zou moeten volgen. Nu heeft mijnheer de graaf d'Areynes zijn neef lief alsof hij zijn eigen zoon was en het bericht dat de abbé hier gewond ligt, ^ok al is het gevaar voorbij zou zeker meer dan vol doende wezen, om dien tweeden aanval teweeg te brengen. Inderdaad, dat is een moeilijk geval en wij mogen er den grijsaard niets van meedoelen, wahneer daaruit zulke noodlottige gevolgen kun nen ontstaan, maar mijnheer 'le vicaris heeft ook nog famihe te Parijs, nietwaar? Ja, een nicht, die eveneens door den graaf is opgevoed. Is zij gehuwd? Ja, met mijnheer Rollin. Inwisseling guldens. Wij brengen in herinnering, dat nog slechts tot en met 31 Augustus a.s. de gelegenheid open staat tot inwisseling van de buiten omloop ge stelde guldens. Deze guldens dragen een vice- ger jaartal dan 1920. De inwisseling kan ge schieden bij alle postkantoren, bij postkantoren hulppostkantoren en poststations. Arbeidsconflict. Te Oslo dreigt een groot arbeidsconflict te zullen uitbreken. Oostenrijks geldelijke nood. De Oostenrijksche regeering heeft zich tot het secretariaat van den volkenbond geiend met het verzoek om financieele hulp te verleenen. DE MAASBODE, de grootste en beste courant van Nederland bevat voor „elck wat wils" UU.J-' - '-.I I— i II. 1..LJ—1 En zijn mijnheer en mevrouw Rollin te Pa rijs? Ik geloof het wel, dokter, maar ik zou het niet met zekerheid durven zeggen Zij komen zoo goed als nooit hier. Maar ge kunt het toch wel eens onderzoe ken? Zeker. Weet gij waar mijnheer Rollin woont? Hij woont in de rue Servan, ik ben er een maal geweest namens mijnheer den abbé, om te vragen hoe mevrouw Rollin het maakte Mijn heer de abbé kwam er ook niet dikwijls, hij stond met mijnheer Rollin ook niet op goeden voet, maar van zijn nicht mevrouw Henriette houdt hij nog altijd heel veel. Dan moet gij het aan mevrouw Rollin gaan vertellen. Denkt ge dat het noodig is, mijnheer Leblond Het is een plicht die op u rust,'mijn geede Madeleine, mijnhee'r de vicaris is iu buiten ge vaar, ik sta voor hem in. Madeleine kon niet nalaten den dokter nog maals de hand te drukken. Leblond vervolgde: Het is dus noodzakelijk, dat de familie weet welk een zware beproeving mijnheer de vicaris te doorstaan had en tevens das er nu niets meer voor hem te vreezen is. Begrijpt ge mij, Madeleine Ja, dokter, ik zal mij aankleeden en naar me vrouw Rollin gaan. Ga, mijn goede Madeleine, mijnheer en me vrouw Rollin zullen er misschien wel een mid del op weten om zonder gevaar bericht te zen- PLUIMVEETEELT. Oin de kwaliteit der eieren. Het staat thans wel vast, dat zeer binnenkort de vei schijning is te wachten van een Eierbe- slu ,t ingevolge de Warenwet. Dat besluit zal dan geen dag te vroeg komen, want al zijn de meeste menschen niet bijzonder gecharmeerd op al die overheidsbemoeiingen, het staat wel vast, dat een strengere eiercon- trole niet aliecn een belang is voor den consu ment, maar ook voor den boer en alle houders an plu mvee. Er werd en wordt met eieren, al of niet opzettelijk te veel geknoeid en dat drukt de waarde. Opzettelijk wordt er geknoeid door degenen, die bij oploopende marktprijzen de eieren vast houden. Onopzettelijk door degenen, die slor dig zijn bij het rapen, bewaren en verzenden der eieren. Zoo iets is altijd schadelijk en schan delijk; het laatste, omdat eieren toch een be trekkelijk duur voedsel zijn en veel aan zieken en herstellenden worden -verstrekt, die er heil van verwachten. En een niet versch ei, al ruikt het dan nog niet, heeft weinig waarde, kan zelfs nadeelig wezpn. Door zorgeloosheid wordt veel afbreuk ge daan aan den goeden naam en dus ook de han delswaarde van het Hollandsche ei. Eieren behooren zoo versch mogelijk te wor den geleverd. Om dat te kunnen doen, moet men ze dagelijks uit de nestten verzamelen, op warme dagen meermalen per dag. De nesten behooren schoon te zijn, opdat geeh vuil aan de eieren kome. Een vuil ei is onooglijk en kan tot bederf leiden, maar en dat wordt maar al te weinig geweten van een vuil ei, dat schoon is gemaakt, zal het bederf nog worden verhaast. Immers, een pas gelegd ei is bedekt met een poederachtige stof, wefke bederfwe- zend werkt. Veegt of wascht men nu het vuil van het ei af, dan verwijdert mer» tevens de bedoelde stof en kunnen van buiten af bacte riën door de eierschaal naar binnen dringen, ook ziekte-wekkende bacteriën. Zoo'n ei is in geen geval lang houdtJSar. Eieren schoon ma ken mag daarom nooit; vuile eieren dient men zoo spoedig mogelijk voor eigen gebruik te be stemmen. Het is trouwens een kleine moeite om bevui ling te voorkomen door het strooisel in de leg- nesten zuiver te houden. Raakt er vuiligheid in, door ontlasting der kippen of het breken van een ei, dan verwijdere men de viezigheid aan stonds, het strooisel zoo noodig weer aanvullen de. Men zie ook toe, dat do kippen de nesten n;et als slaapplaats gebruiken. Als dat gebeurt, haalt men de dieren er, uit, zet ze op stok, en sluit dan een paar dagen achtereen de nesten des avonds met een plank af. Het strooisel op de mestplank moet ook ten minste twee maal per week worden- vernieuwd, althans van de mest ontdadh, want als de kip den naar mijnheer den graaf d'Areynes. Madeleine zette een schoone muts op, sloeg haar wollen sjaal om en begaf zich op weg naar de rue Servan. .aswMH Gilbert Rollin wilde juist naar het telegraaf kantoor gaan om het telegram van dokter Per- tuiset te beantwoorden, toen Madeleine aanbel de. Hij stak het telegram in zijn zak en deed open. Het bezoek der oude dienstbode van zijn neef verwonderde hem volstrekt niet. Hij meende dat zij het hem door den koster van Saint-Am- bro se meegedeelde bericht omtrent den dood van den vicaris kwam bevestigen. Toch oordeel de hij het dienstig verwondering te veinzen en dat deed hij zeer natuurlijk. Gij, Madeleine! riep hij ui,t, gij hier, wel, cp dit bezoek was ik wel het allerminst voorbereid. Heeft mijn neef Raoul d'Areynes Versailles ver latefi en is hij naar Parijs teruggekeerd? Heeft hij u hierheen gezonden? Helaas, mijnheer Rolbn, antwoordde de oude vrouw tot tranen geroerd, mijnheer de abbe is inderdaad uit Versailles teruggekeerd hij is nu reeds vijf dagen te Parijs, maar een groot on geluk heeft hem getroffen. Kom, binnen, Madeleine, kom spoedig bin nen, hernam GUbert Rollin, terwijl hij op zij ging om de dienstbode van den abbé door te laten. -» Madeleine kwam in de tot kantoor ingerichte huiskamer en viel daar op een stoel neer. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1