NIET BEVEZEN h»1 Prootnciemeuws Stadsnieuws. Jtandelsbericklen Rechtszaken. Premie voor de lezersvi 11 De Zeeuwsclie Koerier. Ingezonden Mededeeling ZOO LANG DE VOORRAAD STREKT, IS VOOR DE LEZERS VAN DE ZEEUWSCHE KOE RIER TEGEN VOORUITBETALING VTN 35ct. VERKRIJGBAAR DE SPANNENDE ROMAN (218 bladzijden) DOOR ALICE EN CLAUDE ASKEW HET BOEK WORDT FRANCO TOEGEZON DEN NA ONTVANGST VAN BOVENGENOEMD BEDRAG ZIJ, DIE VAN DEZE SPECIALE AANBIEDING WENSCHEN TE PROFITEEREN, GELIEVEN OMGAAND HET BEDRAG PER POSTWISSEL OVER TE MAKEN OF OP ONZE POSTREKE NING TE STORTEN, DAAR SLECHTS EEN BE PERKT AANTAL EXEMPLAREN VOORRADIG IS. 'het moet verschrikkelijk zijn, want een ontel baar aantal dorpen is overstroomd. Talrijke vluchtelingen zijn op weg naar Haq kow door onbekende oorzaak gestorven. Men vreest voor een ernstige epidemie en men heeft dan ook maatrgelen tegen het uit breken van de pest genomen. Berichten uit Pek'ng deelen mede, dat ook de provincie Chihli is overstroomd, waardoor een kwart millioen personen getroffen wordt. De schade aan den oogst bedraagt meer dan twee millioen pond sterling. De toestand in het géheele land schijnt <rop te wijzen, dat voor den winter een groote hon gersnood onvermijdelijk te wachten staat. (8) diend. Over de groote sluis komën voor het landverkeer twee basculebruggen, welke niet gelijktijdig geopend worden, zoodat dit steeds kan doorgaan; over de kleine sluis twee vaste bruggen. De schutkolken zijn 120 M. lang. Naast de schutsluizen wordt nog een uitwaterings dui ker gebouwd voor de afwatering van Delfland, wijd 2.4 M. Het werk wordt uitgevoerd door de Nederl Aann. Mij. De heeren Ir. Fritzlin en hoofdopzichter Wilbers gaven op klare wijze toe lichting bij deze bezichtiging. Doordat dit zeer interessante werk meer tijd in beslag nam dan aanvankelijk was gerekend, moest van een bezoek aan het in aanbouw zijn de gebou wder gemeente-electriciteitswerken worden afgezien. Bezocht werd dan de Heine - kens' Bierbrouwerij aan de Rottekade. Wel was het niet mogelijk in den beschikbaren tijd het geheele gebouwen-complex door te komen, toch kon in hoofdtrekken een overzicht worden ver kregen. Onder de prettige leiding van den adj.- dir., den heer De Roode, werd nagegaan het aanvoeren van de gerst, de zuivering daarvan, de kieming voor de moutbereiding, het drogen op de eesten, de moutbereiding, het gisten. Bij zondere aandacht werd gewijd aan de construe tie der gebouwen. In de ziederij, de „brouw- zaal", een prafchtig stuk architectuur, ontwerp van den architect Kromhout, staan de gewel dige koperen ketels, die een capaciteit hebben van 400,000 liter bier per dag. Voorts is in dit sterk gemechaniseerde bedrijf nog van belang de opslag en verzending van het product, be nevens de ijs- en gistbereiding. Ook de machine kamers trokken aandachtige belangstelling. Een woord van bijzonderen dank verdient de heer Dammers, secretaris der Hoofd if dee- ling Havenwerken, die heel de excursie mee maakte en een zeer groot deel van de voorbe reiding heeft klaargemaakt. Met een gemeen schappelijk diner werd deze excursie besloten en daarna in opgewekte stemming de terug reis naar Zeeland aanvaard. Het was een leer zame en genoeglijke dag. ïAiertcf Zeeuwseh Technisch Instituut Excursie naar Rotterdam. Onder leiding van de leeraren maakten de leerlingen der examengroepen van 't Zeeuwseh Technisch Instituut te Goes op 3 Aug. een ex cursie naar de havenwerken van Rotterdam. Door het stadsbestuur was een boot ter beschik king gesteld, terwijl technici der gemeente voor toelichting op de werken zorg droegen. Op de route Beursstation-Parkhaven werd be zichtigd rubberbestrating, welke is aangebracht bij ziekenhuizen, leeszalen e ndergelijke. Deze bestrating welke is aangebracht blijkt duur zaam te zijn, doch kost circa f 50 per M-' van van aanleg. Voor bestratingsmateriaal worden veelvuldig gebruikt Zweedsche granietkeien, welke minder kostbaar zijn en tegen intens ver keer bestand. Van de Parkhaven werd gevaren naar de nieuwe stukgoederenhavens van het Driehavenplan bij Schiedam. Speciaal de kade muurbouw werd hier nagegaan. Ruim 4200 M. kademuur op caissonfundeering wordt hier aan gebracht. De grond wordt eerst weggebaggerd tot circa 18 M beneden Rottepeil, waarna met zand wordt opgevuld om een goede ondergrond te verkrijgen. Op deze zandaanpiemping komen caissons, welke circa 40 M. lang zijn. Deze wor den door de Hollandsche Beton Mij. vervaar digd in de Waalhaven volgens een speciale werk wijze waarop deze maatschappij patent heeft verkregen. De caissons worden uit de Waalha ven gesleept naar de in aanbouw -ijnde stuk goederenhavens en daar op juiste plaats ge zonken en gevuld met zand. Op deze caisson fundeering komt de eigenlijke kademuur, waar achter het terrein verder opgespoten wordt. Reeds zijn >n de gereedgekomen gedeelten L.od sen en kranen verrezen, welke in de toekomst een geregeld gebruik mogen vinden. In de Waal haven liggen een groot aantal zeebooten en tal rijke Rijnschepen opgelegd; de malaise gaat ook Rotterdam's welvaartsbron niet ongemerkt voorbij. In de Waalhaven werd bezichtigd de caissanbouw-mstallatie der Holl Be ton-Mij, waarbij de hoofduitvoerder, de heer De Neef, al le gewenschte inlichtingen verstrekte. Vervol gens werd bezocht het vliegterrein Waalhaven, dat eerlang zal worden vervangen door het vliegterrein Rotterdam-Den Haag. Op het vlieg terrein werd de lunch gebruikt. Daarna werd teruggevaren naar de sluisbouw aan de Parkhaven. Het scheepvaartverkeer kan door de binnenstad slechts moeilijk geschieden. De vaarweg is nauw en bochtig. De overkluisde sluis onder de Hoogstraat is slechts 6 M. breed De bedoeling is deze waterweg door de binnen stad op te heffen en te vervangen door één welke westelijk loopt. De waterkeerende dijk moet nu een nieuw sluizencomplex komep te bevatten is aan den westzeedijk daartoe ge deeltelijk omgelegd. Er komen nu twee schut sluizen, welke van de Parkhaven toegang zullen geven tot de te maken Coolhaven en verder san sluiting op de Delfsh. Schie. De groote sluis wordt voorzien van roldeuren, dagwijdte 14 M drempeldiepte 4 M. beneden Rottepeil. De klei he sluis wordt voorzien van segmentdeuren, ma ten resp. 6 M. en 3 M. Uit een centraal bedie- hingsgebouw kan alles electrisch worden be- Westdorpe. Voetbalwedstrijd. Zondag jl. werd alhier een vriendschappelijk wedstrijd gespeeld tusschen de patronaten van Sas van Gent en Westdorpe Niettegenstaande de geweldige prestaties èn van directeur, èn van patronaatsjongens, èn de enthousiaste aanmoedigingen der supporters, moesten de Sassenaars met een nederlaag van 61 huiswaarts keeren. TER NEUZEN. Winkelweek-feestweek. De weinig gunstige weersgesteldheid kon tot dusverre niet verhin deren, dat de winkelweek te Terneuzen en de daarmede gepaard gaande feestelijkheden in rijden kring belangstelling hadden. Het enthou siasme der Terneuzenaren laat zich door een ongunst der elementen niet dooven. Een voor name factor voor het welslagen van zoo'n win kelweek is ongetwijfeld het meeleven der be vol king ter plaatse. En dat is hier in ruime mate aanwezig. Er heerscht in Terneuzen een aanste kelijke geestdrift voor deze propaganda-bewe- ging, die getuigenis aflegt van een gezond chau vinisme. Bij beter had men danook stellig een éclatant succes mogen verwachten, dat, gezien de serieuze actie zoowel van het Bestuur als van de leden van „Terneuzen Klimop volkomen verdiend ware geweest, 't Is intus- schen te hopen, dat morgen hei zonnetje zal trachten, zijn tekortkomingen van de laatste dagen goed te maken. Dan kan de sluiting een gloriedag worden. Een groot muziekfeest en een schitterend vuurwerk zijn attracties, waar voor het Zeeuwsch-Vlaamsche publiek niet on gevoelig pleegt te zijn. Eind goed, è.1 goed. Terneuzen en zijn energieken middenstand zij dit eind-succes van harte gegund. 't Was ongetwijfeld e engoed denkbeeld van de firma D. IL Li.ttooy Azn., om, naast het „Uit gebreid Feestprogram" (uitgave Oh. Ververs), ook een gedenkschrift het licht te doen zien, waarin, behalve enkele propaganda-artikelen voor de winkelweek als zoodanig, ook met het oog op de wijdere strekking van deze f eest- week, die Terneuzen in het algemeen vooruit wil brengen, getuige de stichting van een Neu- zenfonds voor het oprichten van het monu ment „t)e Neus" historische bijzonderheden omtrent ontstaan en ontwikkeling van de stad enz, zijn geboekstaafd. Deze uitgaaf zal door velen met belangstel ling worden geraadpleegd. BOSCHKAPELLE Gemeenteraad A41e leden zijn aanwezig, behal ve de heer Ferket. Voorzitter burgemeester J Truyman. Na opening deelt deze mede, dat de notulen nog niet gereed zijn wegens gebrek aan tijd, zij worden aangehouden tot de volgende vergade ring. De agenda vermeldde: 1. Ingekomen stukken w.o. 1 Proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger. In kas werd bevonden f 6000 hetgeen overeenkwam met de vertoonde beschei den. 2. Van Fr. Crombeen bericht, dat hij de be noeming als lid van den Raad niet aanneemt. 3. Van het Gemeentebestuur van Bergen op Zoom een schrijven, waarin adhaesiebetuiging wordt gevraagd aan een adres aan den Minis ter van Waterstaat om het daarheen te willen leiden, dat de voorgenomen overbrugging van het Hollandsch Diep niet gelegd wordt bij Moer dijk, maar meer Westwaarts nl. bij Willemstad- Numansdorp, omdat alsdan West-Brabant en Zeeland meer gebaat zullen worden. 4. Van Mart. Oltjës bericht, dat hij de bënoè ming als raadslid aanneemt, als opvolger op de lijst van voronoemden Fr. Crombeen. Voormelde vier ingek. stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 5. Een verzoekschrift van den R.-K. Werk- liedenbond om een bedrag op de begrooting te brengen voor steunverleening ofeventueel voor werkverschaffing t ewillen zorgen, werd op voor stel van den voorzitter met alg, stemmen uit gesteld tot bij de behandeling der begrooting. II. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemd lid. D De voorzitter benoemd in de Commissie van Onderzoek de heeren Koster en Bun. Na inzage verklaart de heer Koster, dat de commissie de bescheiden in orde heeft bevon den en adviseert mitsdien tot toelating, hetgeen met alg. st. geschiedt. III. Aanbieding gemeenterekening 1930. Deze wordt in handen gesteld eener Commis sie bestaande uit mej. van Eerdenburg en den heer Koster. IV. Vaststellen Ambtenarenreglement. De voorzitter deelt mede, dat dit in druk zal verschijnen, en alle raadsleden een exemplaar ter hand zal worden gesteld, om zich over den inhoud der verschillende artikelen een oordeel te kunnen vormen. In de volgende vergadering zal het dan in bespreking kunnen komen. Hij vraagt evenwel of de leden thans voorlezing er van wenschen. Hiertegen heeft niemand be zwaar en de secretaris leest de 34 art waaruit het ontwerp-reglement bestaat, voor. De heer Bun informeert van dit reglement uitgaat. De voorzitter antwoordt, dat het is samenge steld door de Vereeniging van alle burgemees ters en secretarissen in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Mej. van Eerdenburg kan zich niet vereeni gen met het bepaalde in art. 29 betreffende het wachtgeld, dat dalen kan tot 60 ten 100 van de jaarwedde en meent, dat van zoo'n luttel be drag de ambtenaar niet leven kan. Na eenige gedachtenwisseling hierover tus schen den voorzitter en mej. van Eerdenburg werd met alg. st. goedgevonden het reglement in de volgende vergadering artikelsgewijze te behandelen. Bij de rondvraag informeert mej. van Eer denburg naar den afloop der vergadering met Ged. St. gehouden op 24 Juli inzake samenvoe ging der vier gemeenten. De voorzitter verstrekt hierover volledige in lichting en zegt verder, dat er bij geen der af ge vaardigden bedenkingen bestonden tegen sa menvoeging, waarna door Ged. St. werd mede gedeeld, dat deze aangelegenheid binnen enkele maanden haar beslag krijgt. Hierna volgt sluiting. Hoofdakte. Te Haarlem slaagde dezer dagen onze dorpsgenoot de heer Johan Wijnacker voor de hoofdakte. Eerst twee jaar geleden be haalde hij de bevoegdheid als onderwijzer. OOSTBURG. Een herdenkingsplechtigheid. Op het R.K. ge deelte van de begraafplaats te Oost-burg had Dinsdag de herdenking plaats van den dag, waarop voor 100 jaar bij Stroo'orugge onder Maldeghem de laatste krijgsverrichting van eenige beteekenis plaats had waardoor Z. Vlaanderen Nederlandsch bleef. Eenige leden van den historischen kring voor Zeeuwsch-Vl. kwamen daartoe op de begraafplaats samen, als mede het Dag. Bestuur van de gemeente Oostburg. De voorzittér van genoemden kring, de heer dr. J. de Hullu te Cadzand, wees er op, dat men gemeend heeft een eenvoudige hulde te moeten brengen aan de nagedachtenis van kolonel J. D. U. Ledel, die met den toenmaligen burge meester Callenfels van Oostburg, dit stuk grond voor Nederland bewaarde. De heer A. Mijs, notaris te Oostburg, heeft vervolgens bij het grafmonument een geschied kundig overzicht gegeven van net leven en de daden van kolonel Ledel. De voorzitter legde daarna een eenvoudigen laurierkrans met de nationale en de oranje kleuren bij het grafmonument neer. PHILIPPINE. Pachtverlaging. Naar gemeld wordt, hebben de pachters van gronden in de Dijckmeester- polder bericht ontvangen dat hun pacht voor dit jaar met 30 pet. wordt verlaagd. H Communie en om 8 uur gezongen H Mis voor mej. Irma Wauters. Woensdag 19 Augustus, om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Joannes Constant Ernest de Smedt. Donderdag 20 Augustus, om 7 uur uitreiking- der H Communie en om 8uur gezongen H. Mis voor mevrouw Maria van Waes-van Acker en overleden ouders. Vrijdag 21 Augustus, om 7 uur uitreiking der H. Communie e nom 8 uur gezongen H. Mis voor den heer en madame Joseph de Roeck-Dan- kers. Zaterdag 22 Augustus, o m7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H Mis voor overledenen; om 8 uur gezongen jaarge tijde voor madame Hamerlynck-Martens. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 23 Augustus, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der paro ch?e en om 10 uur de Hoogmis als jaargetijde voor den heer Eduardus Colpaert. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Joannes Tjeerd Henricus Edelman onlangs alhier en mej. Joanna Adriana Ruedi- suëli te Breda, 3e roep.; de heer Prudent Jacobus van Laere alhier en mej. Maria de Scheemaecker te Bouchaute, 3e roep; de heer Gustaaf van Haele alhier en mej. Bri gitta Maria Audenaerd te Westdorpe, 2e roep; de heer Camillus Bruggeman te Lochristi en mej. Alice Leonia Neyt alhier, le roep. P. DOENS, Pastoor. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zater dag dezer week en Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag der volgende week geen au diëntie verleenen. De Zeereerw heer H Serrarens pastoor te En gelen, (N. Br.) vraagt4 per annonce steun voor de vernieuwing van zijn arme kerk. Wij vesti gen hierop gaarne de aandacht. Kerkbericht van Sas van Gent. Zaterdag 15 Augustus, Hoogfeest van Maria's Tenhemelopneming, patrones dezer parochie, geboden te vieren als Zondag. Om 7 uur de Vroegmis voor liet geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie; om 10 uur de Hoogmis voor mej. Maria Desloovere. Na de H.H. Missen de reliquie van O.L. Vrouw. Om 2,30 uur Lof en daarna biechthooren tot 4 uur. Zondag 16 Augustus, om 7 uur de Vroegmis voor mej. Maria Urbanie Alice Goossens als lid der H Familie met algemeene H Communie de zer leden na de preek; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie. Onder de H. H. Missen de jaarlijksche collecte met open schaal voor deze parochiekerk en daarna de reliquie van O.L. Vrouw. Om 2.30 uur Lof en daarna H Familie. Maandag 17 Augustus o m7 uur uitreiking der H Communie en om 8 uur gezongen jaargetijde voor den heer Petrus Franciscus Antheunis. Dinsdag 18 Augustus, o m7 uur uitreiking der Posterijen Dienstbeperking op 15 Augustus, Maria Hemelvaart: le. de laatste bestelling wordt te 8as van Gent en Westdorpe niet uitgevoerd 2e. de buslichting aan de Oostkade om 17,23 vervalt. Gelegenheid tot afhalen van correspondentie bestaat van 18,3019 uur. De inzameling van oude rijwielplaatjes ten bate der TJJ.C.-bestrijding Naar wij vernemen, zijn thans in totaal circa 1450 plaatjes bij den heer Witte binnengekomen Een mooi succes, waarmee wij den ijverigen ini tiatiefnemer voor deze sympathieke actie gaar ne gelukwenschen. Zooals gemeld, kan men tot Zaterdag nog bij den heer Witte terecht. Wie zijn plaatje nog niet heeft ingeleverd, doe het nog heden. Niemand onthoude zijn steun aan dit mooie doel. Faillissementen. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 12 Augustus. Jacobus Blok-Cok, landbouwer, Kruinigen. R. C. Mr. Th. Portheine Cur Mr J W Goedbloed, Goes. Arrondissements-Rechtbank Middelburg In de zitting van 11 Augustus 1931. werden o.a. de volgende zaken behandeld: S P van der L., 33 jaar, reiziger te Vlissingen, werd verdacht dat hij op 24 Januari 1931 te Vlis singen tot B Bouman heeft gezegd, dat hij een bestelling manufacturen had gekregen van een zekeren Cammaert te IJzendijke doch dat deze de goederen niet rechtstreeks aan deze maar aan Adriaanse te Breskens wilde gezonden heb ben, omdat Cammaert agent was van een Le vensverzekeringmaatschappij en als zoodanig niet mocht handelen, waardoor Bouman werd bewogen om de goederen, ter waarde van f 136 af te zenden aan het adres van F Cammaert, p.a. A Adriaanse te Breskens. Eisch 2 maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met 3 jaar proeftijd en f 25 boete of 25 d. hechtenis. C. W, 32 jaar koopman te Schoondijke, werd ten laste gelegd dat hij voormelde goederen in Januari 1931 heeft gekocht althans uit winst- bemjag heeft doen vervoeren door Th. J. Vloe- beegh, en vervolgen die goederen heeft bewaard en verborgen, niettegenstaande die goederen door S P v.d. Linde door misdrijf waren ver kregen. Eisch één maand gevangenisstraf. Sportliefhebbers vinden in DE MAASBODE alles, wat zij kunnen wenschen.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2