f25,- of f400,-? No. 3806 Vrijdag 14 Augustus 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. „Alle geslachten zullen Mij Zalig prijzen" Binnenland Buitenland. Builenl. Overztehl VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTBEKENIfiS No. 52419. „Gen had-toestel (huis, „Gezondheid in Uw huis. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Techn. Bar. SHEDENBORGH, Postbus 394, AMSTERDAM. Giro No. I273I0. 102 DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden^ of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING O UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Bij de Hemelvaart van Maria. Of de nederige Maagd Maria, toen zij met haar gezegend lichaam bij haar nicht Elisabeth kwam en vervoerd door den H. Geest, in pro fetisch vergezicht uitriep: „Van nu ai zullen alle geslachten mij zalig prijzen!"of zij zelf vermoedde, in hoe hooge mate dit woord in vervulling zou gp,an?Wellicht had hare nederigheid toen deze wetenschap niet kunnen verdragen. Zij zocht immers noch eer, noch waardigheid voor zich zelvezij kende en wil de slechts dit ééne: Maagd Gods zijn, zich in absolute gehoorzaamheid aan den Wil Gods onderwerpenstilzwijgend den weg gaan, die geheel van Goddelijke mysteries vervuld was. Zonder ook maar een schrede af te wijken, volg de zij dezen weg langs hoogten en laagten. van den Kerstnacht te Bethlehem tot het dui ster van den Goeden Vrijdag en tot het licht van den glorievollen PaaschmorgenZij volg de Hem geheel en al als Moeder van haar God- delijken Zoon, zij vergezelde Hem op al Zijne schreden, nam innig deel aan Zijn lijden en bracht onder het kruis met Hem het offer van Zijn leven. En dan werd zij de Moeder der Apostelen en der jonge Christengemeente, waarin Christus voortleefde. Maar altijd voerde deze weg dooi de stilte der nederige ingetogenheid. Zelfs de H. Schrift vermeldt niet veel van haar en haast niets meer van haar leven na Christus' Hemel vaart. Tot voor haar de vervulling kwam! De licha melijke dood, welke reeds zoo spoedig gevolgd werd door de opstanding van haar lichaam en die haar de volheid des levens bracht.het we derzien met den Zoon, die nu Koning der Heer lijkhei dwas in het Rijk der Eeuwigheid! En een glorieeen rijkdom aan onvergetelijke waar dighedenzooals haar als éénig schepsel on der alle menschen ten deel viel Koningin des HemelsKoningin der EngelenKo ningin der Christenheid! Van dit uur af is de voorspelling in vervulling gegaan: „Alle ge slachten zullen mij zalig prijzen! Mee den naam Christus werd ook haar naam over de heele aarde uitgedragenWaar Christus aanbeden wordt, daar woordt ook Maria vereerlWaar men in moeilijkheden en strijd en schuld en boete de genade en de Barmhartigheid van den Verlosser der Wereld afsmeekt, daar bidt men ook met innig vertrouwen van een kind: „On der uwe bescherming nemen wij onze toe vlucht...." Vooral in dit jaar, nu de heele Christenwe reld het jubilé van het Concilie van Ephese viert, komt het ons bijzonder duidelijk in het be wustzijn, hoe zeer de vereering der Moeder Gods een kostelijk, algemeen bezit der Katho lieke Christenheid is. Met dit Concilie vieren wij immers niets anders dan de verkondiging van het dogma, dat Maria waarlijk de Moeder Gods is. Plechtig heeft vóór 1500 jaar de kerk deze hoogste waardighèid, die een mensch berei ken kan, aan Maria toegekend en tegen de dwaalleer der 5e eeuw verdedigd. Niet alsof Maria al niet tevoren als Moeder Gods vereerd werd! Het is immers altijd zoo bij de plechtige af kondiging van een dogma: dat door de Kerke lijke Overheid e enwaarheid duidelijk omschre ven en tot geloofspunt verklaard wordt, die reeds lang door het Christenvolk als zoodanig aangenomen wordt. Zoo was het ook bij het Concilie van Ephese. De dwaalleer van Nesto- rius, die Maria beschouwde alleen als de Moe der van den Mensch Jezus, en niet van den God-mensch eischte, dat het oude geloof dei- Christenheid het zegel van het onfeilbaar leer gezag ontving om aan de wereld te verkondi gen: Maria is waarlijk de Moeder Gods! Deze alles overtreffende waardigheid is de grond voor alle andere waardigheden der aller heiligste Maagd. Zij heeft, zooals Thomas van Aquine zegt, als het ware een oneindige waardigheid ontvangen van de oneindige Goedheid, die God zelf is. Al leen omdat zij den eeuwigen Zoon Gods in ha ren schoot mocht dragen, ontving zij het voor recht der „Onbevlekte Ontvangenis". Alleen daarom kon de Engel haar groeten met de woor den: „Gij zijt vol van genaden!" Alleen daarem werd zij ook de Moeder der Christenheid, de Middelares bij de Verlossing, de „Moeder dei- Goddelijke Genade", de Koningin der Engelen en des Hemels. En alleen daarom viel haar ge- nedenrijk Lichaam reeds nu de gloria der Ver rijzenis ten deel, de „Hemelvaart" hetgeen de Kerk thans zoo plechtig viert. En daarom ook prijzen haar alle geslachten, van eeuw tot eeuw. Hoe zou het ook anders kunnen? Moeten wij dan haar niet prijzen, die God zelf geprezen heeft als het uitverkoren werktuig bij zijn Ver lossingswerk?Moeten wij ons niet in die pen eerbied buigen voor haar, die God iclf zoo hoog verheven heeft als geen ander schepsel? Mogen de menschen op aarde haar vergeten, terwijl de koren der Engelen en Heiligen in den Hemel haar jubelend huldigen?Zou zij voor ons niets be teekenen terwijl de Verlosser in Zijn stervensuur zijn rechten als zoon op haar aan ons heeft overgedragen? Wij zouden den Zoon Gods te kort doen in Zijne eer, wan neer wij zijne Moeder niet vereerdenWij zouden een der schoonste genadengeschenken Zijner Liefde versmaden, wanneer wij Haar niet als onze Moeder beminden. Ja, Maria is in waarheid de Moeder van den Verlosser en de Moeder der verloste kinderen. Deze dubbele waardigheid: Moeder van God en Moeder van alle menschen bepaalt hare plaats in het Rijk der genade. Als Moeder Gods eeren wij haar en brengen wij haar onze hulde. Als onze Moeder beminnen wij haar en roepen in kinderlijk vertrouwen tot Haar om hulp in alle noodwendigheden en ge varen. De H. Franciscus van Sales zei eens: „Wan neer Maria de Moeder Gods en niet mijne Moe der was, dan was zij toch een verheven vrouw. maar wat had ik, arme, dan met haar te doen? Ik zou Haar van verre aanschouwen, zonder iets van Haar te verwachten. Wanneer zij slechts mijne Moeder was en niet de Moeder Gods, dan was z ijzeker bereid mij te helpen: want de moeders wenschen voor hars kinderen altijd 't beste, maar dan, zou zij arm zijn, zoo als ik en waarin kon zij mij dan helpen? Daar zij echter de Moeder Gods is, kan zij alles en daar zij mijne Moeder is, wil zij alleen, wat het beste voor mij is. Mijn hóóp kan dus nooit te leurgesteld worden Het sterke, rotsvaste geloof aan deze waar heid is de reden, waarom de vereering der Moe der Gods van oudsher zoo diepe wortels ge schoten heeft in de harten van het Katholieke volk Daarom vieren wij met zooveel innigheid de feesten van Maria. Daarom vieren wij in het bijzonder het feest van Maria Hemelvaart op zoo plechtige wijze. Wij weten het immers: de Koningin des Hemels is onze Moeder. Hoe hoo- ger zij dy>r Haar Goddelijken Zoon verheven is hoe grooter Hare voorspraak óij Hem is. Hoe meer zij door den glans der eeuwige glorie om geven is, hoe dieper Haar Moederoog in onze ellende schouwt.... Hoe rijker zij is.... hoe meer zijons wil schenken En zoo komen wij ook vandaag op Haar Hoog feest weer tot Haar met al onzen eerbied en onze liefde en met het aloude rotsvast vertrou wen: „Wees gegroet, o Koningin, Moeder van Barm hartigheid!" K Landdag zouden kunnen vormen. Men kan zoo'n stemming maar niet laten houden als men wil. Een partij die zulk een volksstemming wil heeft eerst voor een bepaald aantal stem men te zorgen, die met haar volksstemming cischen. Dat was enkele maanden geleden in orde gekomen en nu werd Zondag de eigenlijke volksstemming, het Volksentscheid gehouden. Het is voor de aanvragers een groot fiasco ge worden. In plaats van de 50 percent haalden ze maar 37 percent van het totaal aantal stem men. Meer dan drie millioen kwamen ze er te kort. De beteekenis van deze stemming is daarom zoo groot, omdat er uit blijkt, dat er een flinke meerderheid is in het Duitsche volk, die van wanhoopspolitiek niet wil weten, die opbouwen de krachten als den rijkskanselier rustig aan den arbeid willen laten. De uitslag was een klap voor de extremisten; hij heeft het ver trouwen dat Duitschland in het buitenland noo dig heeft voor zijn crediet, verstrekt; hij is een geweldige ruggesteun voor Brüning, die thans bij de moeilijke onderhandelingen die hij te voeren heeft, op deze stemming wijzen kan ten bewijze, dat zijn politiek fan saneering en van opbouw de instemming heeft van de over- groote meerderheid van het Duitsche volk. Vorige week zijn Brüning en Curtius de gas ten geweest van Mussolini. Ook daar zijn weer oprechte woorden gesproken en het bezoek schijnt den Italiaanschen dictator zoo goed be vallen te zijn, dat hij een uitnoodiging om ook eens naar Berlijn te komen met beide handen heeft aanvaard. Hoe moeilijk de internationale toestand ook nog zij, men kan niet beweren, dat er geen goede verstandhouding tusschen de verant woordelijke regeeringspersonen der voornaam ste mogendheden heerscht. Over de gevolgen welke voortvloeien uit het" plan-Hoover om Duitschland gedurende een jaar van zijn betalingsverplichtingen vrij te stellen, zijn de deskundigen het thans eens ge worden. Het betreffende protocol is reeds ge- teekend. Onaangename verrassingen zijn hier dus niet meer te verwachten. In tusschen is Duitschland de allerergste finan cieele moei lijkheden te boven gekomen. Het verkeer aan de spaarbanken, een zeer scherpe graadmeter, is weer normaal. C. Joh. Kieviet j In den ouderdom van 73 jaar is te Wasse naar overleden de bekende schrijver van kin derboeken, de heer C Joh. Kieviet. Mgr. Jansen naar Noorwegen. Na de Nederlandsche bedevaart naar Dok- kum met zijn hooge tegenwoordigheid te heb ben opgeluisterd, is Z H Exc. Mgr. J H G Jan sen, aartsbisschop van Utrecht Maandag, in ge zeischap van de Weleerw. heer J de Geus, cud- missionaris in Noorwegen, voor eenigen tijd naar Noorwegen vertrokken. Maandag middag na afloop der plechtige pro cessie te Dokkum, is Mgr. per auto naar Gro ningen gereden om van daar met den avond- trein naar Bremen te reizen waar werd over nacht. Dinsdagmorgen vertrok Mgr. over Ham burg naar Kopenhagen, waar de reis eenige dagen wordt onderbroken. Per boot gaat de reis dan verder naar Noorwegen, waar o.m. Oslo en Bergen zullen worden bezocht. De reis van Mgr. zal ongeveer drie weken du ren. Een ramp zender wederga. De nooden van China, het resultaat van de aanhoudende burgeroorlogen zinken in het niet vergeleken met de verwoesting, welke in het ge heele land werd aangericht door de overstroo mingen. D toestarid in het dal der Yang Tse is thans ontzettend. Een heerlijke lente beloofde een overvloedigen oogst, doch in enkele dagen be dekten de overstroomingen achttienduizend vierkante mijlen van dit vruchtbare dal, ver woesten vier millioen woningen en brachten drie en twintig millioen personen in den groot sten nöod. De verwoesting vindt haar wedergade niet in de laatste 100 jaar. Het is ^thans nog onmoge lijk het aantal slachtoffers te schatten, maar Het referendum in Pruisen: De extremisten ver slagen. Brüning kan rustig doorwerken. Het Duitsche crediet verstrekt Vriendschappelijke verstandhouding tusschen de leidende personen van Italië en Duitschland Het Hoover-plan veilig gesteld. Duitschland schijnt de ergste financieele moeilijkheden te boven te zijn Zondag heeft er in Pruisen, het grootste der Duitsche Rijkslanden, ee nstemming plaats gehad. Men kent namelijk in Duitschland na de revolutie welke de Grondwet van Weinar bracht, het referendum. Zoo wordt bijvoorbeeld de rijkspresident bij referendum gekozen. Alle kiesgerechtigden kunnen aan dit referendum deelnemen. En zoo was er dan Zondag in Prui een een stemming over de vraag of de Pruisi sche Landdag zou moeten worden ontbonden. Die stemming was aangevraagd door de natio nalisten, die meenden met ontbinding van den Landdag het wel zoover te kunnen schoppen, dat zij het Kabinet Biaun naar huis konden sturen en een meerderheid, althans een meer derheid met de communisten, in den nieuwen f/i 9i 'I. Xuis-en flamerdcidtozsld j^Veriiunu^ ifeitinUtU Mr'ff eden 8ory" /Amsterdam Wij zeggen niet, dat wij voor f 25, een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken I aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f 25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1