Buitenland. Prootneienteuws. „Terneuzen Klimop". Kerknieuws. Onderwijs. Bij Pijnen 956e Staatsloterij Burgert. Standen Terneuzen's Middenstanders begrijpen hun tijd. Een winkelweek, die er zijn mag, Ingezonden Mededeeling Mijnhardt's Poeders. üaardë zich de ziekte in ernstige mate en hun, die hem in die dagen ontmoetten, viel het c-p, dat hij n:et de oude was. In Genève moest hij zijn taak aan anderen overlaten en ging hij cp medisch advies naar Nederland terug. Daar heeft hij nog een enkele maal een wandeling gemaakt en tot midden in den winter langs de zee gewandeld totdat de voortwoekerende j kwaal hem op het ziekbed wierp, waar hij nu j reeds een maand onder de behandeling der dok toren is, die nu officieel mededeeling hebben gedaan, dat zijn toestand ernstig is. Tweemaal zco groot als de „Graf Zeppeliu" De echtgenoote van piesident Hoover heeft het nieuwe kolossale luchtschip „United States Akron" gedoopt. z Het luchtschip is ongeveer tweemaal zoo groot al de „Graf Zeppelin" en met een aantal zware machinegeweren bewapend Het kan vijf vliegtuigen met zich voeren, die bij een aanval het luchtschip verlaten. Een dynamiet-aanslag op den sneltrein Bazel- Frankfurt-Berlijn. Op den sneltrein Bazel-Frankfurt am Main- Berlijn, die om 22 minuten over 10 op het An- halter station in Berlijn moet aankomen, werd Vrijdagavond om kwart over negen bij Juter- bog een dynamiet-aanslag gepleegd. Kort nadat hij het station Juterbog had ver laten, hoorde de machinist plotseling een ge weldigen knal, waarop hij direct de rem in wer king stelde en pogingen aanwendde om den trein tot stilstand te brengen. Voordat dit ech ter gelukte, waren reeds zeven wagons plus de goederenwagen en de restauratiewagen uit de rails geloopen en van de helling van den spoor dijk neergestort. Niettegenstaande de grootte van de ramp, wer den slechts drie personen zwaar eu zestien min der ernstig gewond. Dooden vallen gelukkig niet te betreuren. Staking in een ziekenhuis te Barcelona De ziekenverplegers in het hospitaal van St. Jan zijn wegens het niet inwilligen van hun eisch tot salarisverhooging in staking gegaan. Twee patiënten zijn als gevolg van dit on verantwoordelijke optreden reeds overleden. TER NEUZEN. De zoo op suggestieve wijze in heel Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen gepropageerde Ter neuzensche winkelweek is dan Maandag offi cieel geopend. Des morgens reeds hadden muzikanten van de plaatselijke muziekvereeniging „De Vereenig de Werklieden" onder groote belangstelling der ingezetenen met trompetgeschal de blijde mare aangekondigd. Klokke 8 uur weerklonken vanaf de pui van het stadhuis plechtig de tonen van het „Wilhelmus", door Thibetaansche trompet ters vertolkt, daarna, door heel de stad hoor baar, vanaf de molen van de firma De Smidt, en vervolgens op verschillende plaatsen der stad. Het scheen of men op dit sein had gewacht, want alom kwamen nu de vlaggen tevoorschijn en spoedig prijkte Terneuzen in vollen feest dos. Aan de Noordstraat bij de Axelsche Brug en ^in de Westkolkstraat bij de Ophaalbrug werden kloeke eerepoorten opgericht, die den bezoekers met hun opschriften welkom en dank toerie pen namens Terneuzen's inwoners. Aan de etalages, met zooveel ambitie en, we mogen het in het algemeen met overtuiging zeggen, met zooveel smaak voorbereid, werd de laatste hand gelegd. Terneuzen was gereed voor den kamp om de eerepalm, om in fier zelfbewustzijn, het volk van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn willen en kun nen te demonstreer en. Ten circa 7 uur verzamelde zich de bloem van Terneuzen's neringdoenden in de feestelijk met guirlandes van klimop en vlaggen getooide zaal van 't café 's-Lands Welvaren, eigenaar de heer M. J. Adriaansen, in de Noordstraat. Door de ijverige bemoeiingen van het feest comité waren hier demonstratief de verschillen de cadeaux uitgestald, welke als prijzen bij de tijdens de winkelweek te houden wedstrijden zouden dienen. Aan de bestuurstafel hadden plaatsgenomen, behalve het bestuur der winkeliersvereniging „Ter Neuzen Klimop", de bestuursleden van de Vereeniging Voor Vreemdelingenverkeer „Ter neuzen Vooruit", welke vereeniging op verblij dende wijze hebben samengewerkt om een waar lijk grootsch feestprogram te ontwerpen. Voorzitter van den Bruele opende de bijeen komst met een welkomstgroet tot de aanwezi gen en gaf dan het woord aan burgemeester Huizinga, die, trots een zeer hinderlijke onge steldheid, niet had willen nalaten van zijn warm meeleven met zijn m ddenstanders te getuigen door de winkelweek met een rede offi cieel te komen openen. In pakkende woorden schetste zijn Edelacht bare het grootsche doel van de ontwikkelde ac tie prees de onderlinge samenwerking en bracht hulde aan de vereen. „Terneuzen Khmop" en aan derzeiver onvolprezen leider, den heer v. d. Bruele. Met een hartelijken gelukwensch en den wensch dat de winkelweek m alle opzichten een succes zou mogen worden verklaarde spr. de winkelweek geopend. (krachtig applaus) De heer van den Bruele betuigde daarop zijn hartelijken dank voor 's burgemeesters behar- tenswaardige woorden. Spr. wees erop hoe deze winkelweek in alle opzichten de vorige overtreft en hoe „Terneuzen klimop" vast besloten is die stijgende lijn vol te houden. Eendrachtig en sterk vooruit, zoo riep spreker de vergadering toe. Klimop zal niet verdorren doch naar boven' klouteren, steeds hooger, met steun van den eersten burger dezer gemeente. {enthousiast applaus) Notaris Callenfels sprak daarna als voorzit ter der V.V.V. „Terneuzen Vooruit", spr. roemde de onderlinge smaenwerking en bracht hulde aan de winkeliersvereniging voor de door haar ontplooide actie. Terneuzen mag in dat opzicht een voorbeeld heeten voor andere gemeenten. Hij eindigde zijn sympathieke rede met het uit brengen van een dronk op de Vereeniging „Ter Neuzen Klimop" die hij 'n gestadigden groeil en bloei toewenschte tot heil van haar leden en van heel de gemeente. (krachtig applaus Na ook dezen spreker dank te hebben ge bracht richtte de heer v. d. Bruele woorden van oprechte waardeering tot den heer Huineman, eerelid der Vereeniging „Terneuzen Klimop", den ontwerper van het Neuzen-monument, op wien men steeds mocht rekenen, en aan wiens medewerking men zeer veel ten danken had. De heer Huineman dankte voor die hulde en zegde bij voortduring zijn medewerking toe. Inmiddels had de muziek zich voor het café opgesteld en op verzoek van de voorzitter sloten de aanwezigen zich nu hierachter aan en trok men onder opgewekte marschen demonstratief door de met talrijk publiek bezette straten. 't Was een opwekkend schouwspel, dat een belofte inhield voor de komende dagen. Hedenmiddag trok voor het eerst de Neuzen- stoet uit. Zij maakte een schitterend effect en trok buitengewoon veel belangstelling Hedenavond om 9 uur vindt een tweeden rond gang plaats. Dan zullen 400 kinderen met lam pions meetrekken. Zoowel Woensdag als Zaterdag rijden na af loop der feestelijkheden treinen van de Z- Vlaamsche tram: Woensdag 's-avonds 10 uur naar Zaamslag, Axel, Sas van Gent en IJzendijke, Zaterdag 's-avonds 11 uur naar Kloosterzande Zaamslag, Axel. Sas van Gent, Hoofdplaat en IJzendijke. Zaterdag 's-avonds 11 uur naar Kloosterzan de, Zaamslag, Axel, Sas van Gent, Hoofdplaat en IJzendijke. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar het feestprogramma, dat a 10 ct. verkrijg baar is. Een nieuwe auto-motorbrandspuit. Vrijdag avond is in tegenwoordigheid van het gemeen tebestuur een vertegenwoordiger van de Kon. Ned. Brandweervereniging, den heer Hazel- horst, commandant der Tilburgsche brandweer, den heer Bierman, commandant der Middel- burgsche Brandweer, verschillende gemeente en brandweerbesturen uit de omgeving met ver tegenwoordigers der betrokken firma door de Ter Neuzensche brandweer onder leiding van den opperbrandmeester den heer N. C. Lam- brechtsen van Ritthem, beproefd de auto-mo torbrandspuit die door de gemeente besteld is bij de N.V. Machinefabriek J en H \V van der Ploeg te Apeldoorn, die ook vroeger aan de ge meente een motorbrandspuit heeft geleverd. De spuit is gebouwd op 'n Buickchassis GMC met zware voorbumper, een zescylinder Buick- motor, hoogdruk, centrif ugaalpomp, 4 waaier- pomp, aandrijving direct door revolver trans missie met een vermogen van 1500 lieter per minuut 8 atmosfeer. Zij bevat een pomp met 3 peraanslu'tingen, zuigleiding met dubbele f.an sluiting aan weerszijden van den wagen. Met den chauffeur kunnen op het chassis 17 man schappen vervoerd worden. Achter de spuit kan gekoppeld worden de slangenwagen, die twee haspels met elk 600 m. lengte slang meevoert. De spuit heeft bij de proefneming de gestel de eischen overschreden en is door het brand- weerbestuur voor de gemeente ovorgenomn. (Tern Crt) ST. JANSTEEN. Huldiging César Bogaart. Maandagavond is de wegkamp'oen César Bogaart, alhier, op sym pathieke wijze gehuldigd. De heer Bogaart werd met Bram Ranschaert door verschillende ver- eenigingen en het plaatselijk xiiuziekgezelschap aan zijn woonhuis afgehaald en naar het stad huis geleid, alwaar hij door den burgemeester werd toegesproken. Vervolgens werd de huldi ging in het keurig versierde feestlokaal van de Guchteneire voortgezet, alwaar verschillende redevoeringen werden gehouden o.a. door een afgevaardigde van „De Sportwereld" en den heer v. Heukelom, consul van de N. W. V. Aan bloemen heeft het niet ontbroken HULST Zeldzaam brutaal. Bij coiffeur v.d. H. alhier kwam Zaterdag een mager grijzend heertje zich laten scheren. De heer die na hem aan de beurt kwam. was architect R alhier. Het magere grijzende heertje had een oude totale versleten jas, maar architectR een nieu we demi-saison. Zonder dat er iemand erg in had welke ver gissing er begaan werd, hielp de coiffeur het grijzend heertje in de ruime nieuwe jas, nadat hij geschoren was en de heer R. zijn plaats op de kapperstoel had ingenomen. Het heertje liet zich de n et zoo bedoelde hoffelijkheid stiekum welgevallen en smeerde 'm met de mooie demi- saison, die hem wel wat ruim moet gezeten heb ben. De maréchaussée heeft den brutalen gauw dief nog niet kunnen ontdekken. In de jas die achterbleef zat slechts een poetslap. (D.N.B. Z.) Het „Hulster Blad" meldt nader: Het Dagbl. v. Nd. Bfkbant en Zeeland, van heden bevat een sterk opgeschroefd verhaaltje over diefstal van een demi-saison in een coif feurszaak alhier. De daarin als „gauwdief" be titelde persoon is gebleken een respectabel, hier goed bekend, onderwijzer te zijn, die de jas bij vergissing heeft meegenomen en ze vanmor gen, toen hij zijne vergissing had bemerkt, weer heeft terug gebracht. (Uit Sancta Maria) Katholieke Voetbalbond. Omstandigheden nopen ons openlijk te her halen, wat de Bisschoppen van Nederland aan hun geloovigen hebben voorgehouden betreffen de katholieke organisatie. Het is onze uitdrukkelijke wensc.ii, dat onze onderhoorige Katholieken zich vereenigen in katholieke organisatiën. Deze moeten zijn niet slechts vereenigingen van Katholieken, maar inderdaad katholieke vereenigingen, waarin de katholieke beginselen tot hun volle recht ko men. Dat geldt ook voor de sportorganisaties met name voor de Voetbalbeweging. De Bisschop pen van Nederland hebben volgens plicht bij herhaling aangedrongen, dat onze katholieke jongens zich zuilen aansluiten bij den eigen ka tholieken Voetbalbond. Mogen al onze katholieke Voetballers besef fen, dat zij thuis behooren in een katholieke Voetbalvereeniging, die aangesloten is bij de R.K. Federatie van Voetbalbonden in Neder land, en dat zij als gehoorzame zonen der Ka tholieke kerk den weg hebben te yolgen. die hun door hun geestelijke leiders, de Bisschop pen, wordt aangewezen. Wij doen bij dezen een beroep op de kinder lijke volgzaamheid van al onze katholieke Voet bailers en vertrouwen vast, dat niemand hun ner zal weigeren aan het kerkelijk gezag te ge hoorzamen in deze gewichtige aangelegenheid, waar het gaat over het zielenheil van onze jon gens en onze jonge mannen. Uw aller vast besluit zij, U bereidwillig te on derwerpen aan uw Bisschop, die over U neeft te waken en niets anders beoogt dan uwgeïuk. De Bisschop van Breda. f P. HOPMANS Verpachting van Landerijen. Niemand zal ontkennen, dat de pachters in deze hoogst ongunstigen economischen toe stand in het landbouwbedrijf voor te zware las ten zitten, Verleden jaar is door verschillende eigenaars reeds een matige verlaging van pacht toegestaan. Ieder echter, die den toestand goed doorschouwt, zal moeten erkennen, dat de ver laging van 10 a 20 procent niet voldoende is ge weest en dat de pachters werkelijkhun pacht niet kunnen opbrengen. Daarom durven wij onze Kerk- en Armbestu ren en onze katholieke instellingen dringend verzoeken, dat zij aan hun pachters een alles zins behoorlijke verlaging zullen geven. Voor te stellen, met hoeveel procenten de pacht dient verminderd te worden, is niet mogelijk, dewijl sommigen voor een zeer hooge, anderen voor een minder hooge pacht staan. Teder geval rncet afzonderlijk beoordeeld worden. Wij vertrouwen, dat genoemde Besturen naar recht en billijkheid zullen handelen en van hun pachters geen pacht zullen vorderen, die ze niet kunnen opbrengen. De bisschop van Breda., t P. HOPMANS Internatinoaal Eucharitisch Congres De vereeniging tot samenstelling van Neder- landsche bedevaarten is voornemens een bede vaart te organiseeren naar het Internationaal Eucharitisch congres te Dublin in 1932. Jeugdleiding-cursussen in het Bisdom van Breda Door het Bondsbestuur van den Bond van R. K. Meisjespatronaten in het Bisdom van Breda worden twee cursussen voor jeugdleidsters ge organiseerd. Op 27 en 28 Augustus a.s. wordt een cursus gegeven voor spelleiding, en dit maal voor bin nenspelen meer in het bijzonder, welke cursus gegeven zal worden door Mej Maria Emich, in het Pensionaat te Oudenbosch. Van af 6 September op de twaalf volgende Zondagen een cursus speciaal voor leidsters, die de leiding hebben in het K. J. V.-systeem. Deze cursus wordt gegeven in het St. Anna-Jeugd- werk te Breda. 7?* VOTIEFMIS VAN DEN H. GEEST Bij den aanvang van het schooljaar In vele plaatsen is het gewoonte, dat bij den aanvang van het nieuwe schooljaar in de paro chiekerk een Votiefmis van den H. Geest wordt gezongen. Op verzoek van eenige hoofden van scholen is in het wekelijksch missaal Bron van Christe- lijken Geest, dat uitgegeven wordt onder aus- p.cien van de federatie van liturgischs vereeni gingen in Nederland, ten behoeve van de school kinderen ais nummer ingelast de Votiefmis van den H Geest. Men kan niet te vroeg beginnen met de kin deren in te wijden in de verheven beteekenis van de gebeden van het heilig Misoffer. De jeugd moet voor de liturgische actie worden ge wonnen. Wat zal het dan niet een schoon be gin zijn van het nieuwe schooljaar, wanneer de schoolk nderen na een korten uitleg van de mis gebeden van den H Geest aan de hand van het misboekje gekregen te hebben, gezamenlijk met hun onderwijzers van het katholieke onderwijs bij het begin van het begin van het schooljaar neerknielen om de verlichting van den H Geest over hun leeren af te smeeken. De prijs voor deze aflevering ondergaat géén verhooging en bedraagt evenals de gewone weke lijksche m'issaals twee cents per nummer. Voor bestellingen gelieve men zich rechtstreeks te richten tot Naaml. Venn. Gooi fe Sticht te Hil versum Voor zoo ver noodig zij de aandacht van de, hoofden van scholen en schoolbesturen op deze uitgave gevest'gd, die niet slechts voor dit jaar maar eventueel ook voor volgende jaren dienstig kan zijn. Examen Hoofdakte. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen hoofdakte. I. G. de Meijer te O en W. Souburg, vroeger te Terneuzen. Nijverheidsonderwijs. Te 's-Gravenhage slaagde voor de akte Nb. de heer M 't Gilde te Ter Neuzen en voor de akte Nj de heer L. A. Bosdijk te Schoondijke. (6) Doos 45 ct. Bij" Uw Drogist Posterijen. Dienstbeperking op 15 Augustus, Maria Hemelvaart ie. de laatste bestelling woia', te Sas van Gent en Westdcrpe riet uitgevoerd. 2e. c:e ouslichtiog aan de oostkade om 17,23 vervalt. Gelegenheid tot afhalen van correspondentie bestaat van 18,3019 uur. Tweede Klasse Eerste Lijst. Trekking van 10 Augustus f 1500 No 12547 f 1000 No 6898 9318 f 400 No 6579 f 200 No 10134 17217 f 100 No 5416 9208 10024 11308 15107 20188 Tweede Klasse Tweede Lijst. Trekk ng van 11 Augustus f 20000 No 6291 f 2000 No 9450 f 1000 No 1122 f 400 No 9620 12849 f 200 No 8456 14102 f 100N o 1151 4159, 4976 10289 10594 16804 HULST. Gedurende de maand Juli 1931. Huwelijks-aangiften. 7. Adriaan Leendert, Broere, 24 jaar jm. en Adriana Johanna van der Hagen 19 jaar jd. Huwelijks-aangiften. 7. Augustus, Petrus Burm, 24 jaar jm. en Anna Maria de Loos, 18 jaar jd. Adriaan Leendert Broere, 24 jaar jm en Adriana Johanna van der Hagen 19 jaar jd. Josephus Frederirus, Maria Ver wilghen, 24 jaar jm. en Agnes Jacoba Maria Adriaanse, 25 jaar jonged. Geboorten. Jacobus Franciscus, Maria, zoon van Jacobus Cornelius A van Alphen en van Adriana HA Soontiens.. 13. Allegonda, Amelia Laurentia, dochter van Cornells M van de Wal- le en Clementina Maria Blommaert. 17. Ludo- vicus Maria Louisa, zoon van Raymondus F. Lockefeer en Anna Maria G de Bruijn. 24. Euge nie Marie Louisa, dochter van Karei L de Smet en Maria Charlotte de Bruijn. 23. Willy Albert zoon van Alfred J van Giesen en Martha Jo hanna Claessens. 29. Julia dochter van Edu- mond L de Wilde en Carolina M Schuerman. Overlijden. Joseph. Johannes van de Voorde, 89 jaar weduwnaar van Apolonia van Water schoot. 16. Jan Pieter Borgsteijn, 42 jaar echt genoot van Magdalena Maria van Houte. -18. Alouisius Vermeersen, 76 jaar weduwnaar van Rozalia Schelfhout. 22. Paulina de Bruijn, 56 jaar echtgenoote van Johannes Jacobus van Giesen. TER NEUZEN. Geboorten: 31 Juli. Izaak, zoon van Levinus Krijn dc Kraker en J( zina Zcgers. 5 Aug Iiena Apolonia, dochter van Leo de Bakker en Maria Regina Josepbina d'Hont. 7. Maria Johanna,

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2