No. 3805 Woensdag 12 Angnstns 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland Ê"ERsKK°RXRAaHT,°I VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND VOOR PUBLICITEIT fOSTREKEKIHB No. 52419. Gemeenteraad van Sas van Gent FEUILLETON. De Bedelares van Sa in t- Sulp ice. 11 1 DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.5Ö per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advortentiên 20 cent per. regelbij contract lager (VERVOLG) RONDVRAAG De voorzitter. Ik heb altijd nog een aitwoord te geven op vragen van den heer de Leux. Doch eerst wil ik nog even ter sprake orengen een schrijven van den heer de Bas, die erop wijst, dat wij tegen 24 September a.s. zullen n.ceten zorgen voor een gebouwtje voor noodslachtin- gen enz. De kosten daarvan zouden komen op circa f 1800, indien het zóó zou worden inge richt, dat er slechts door 1 persoon tegelijk in kan worden geslacht en op circa f 2000 als er meerdere personen tegelijk in moeten kunnen slachten Te Sas van Gent zijn 3 slachters, die geen slachthuis hebben en die daarin ook niet willen voorzien. De gemeente zal dus goed doen, een dergelijk gebouwtje te laten zetten. Dat zal dan dienst kunnen doen voor slagers en verder ook voor uitponden en noodslachtin- gen. Kan de Raad zich ermee vereenigen, dat B en W dat verder uitwerken? Wethouder Neeteson: Wij zijn het volgens de wet verplicht. Z.h.st. gaat de Raad hiermede accoord. De Voorzitter. Wat mijn antwoordt betreft aan den heer de Leux op zijn vraag, gedaan bij de Rondvraag in de zitting van 23 April, ben ik tot de ontdekking gekomen, dat ik die vraag reeds beantwoord heb. De heer de Leux heeft namelijk gevraagd: „Werken oude me.ischen bij de gemeente 50 of 45 uur?" Ik heb daarop geantwoord: "Dat is naar hun eigen vei kie zing. Uw andere vragen zal ik met B en W he spreken". Dat laatste nu heb ik gedaan. Ik heb dus niets meer te antwoorden. De heer de Leux: Goed. Ik zal dan een voor stel indienen. Ik heb gevraagd of, als er een le vering moet geschieden voor de gemeente, dat publiek of onderhands wordt aanbesteed. De voorzitter: Daar heb ik op geantwoord. De heer de Leux: Neen. Het schijnt, dat het moeilijk is o mhierop terug te komen. De voorzitter: U heb gevraagd: „of het ge woonte is in Sas om, als ér een levering moet geschieden in buizen of iets dergelijks, dat pu bliek aan te besteden" Dat is wel naar voren gebracht. De heer de Leux: Ik heb gevraagd, r,i B en W het daarheen zouden willen leiden, lat de aan bestedingen ten vervolge in het openbaar ge schieden. De voorzitter: Als het belang van de gemeen te dat ëischt, zullen wij dat doen. De heer de Leux.: Ik sta op het standpunt, dat het algemeen belang eischt, dat de aan bestedingen openbaar geschieden. De voorzitter: Als men onderhands buizen kan krijgen voor 8 a 9 gulden terwijl men bij aanbesteding daar f 13 voor moet betalen, doet men dat laatste toch niet. De heer de Leux: Dat is wel mogelijk. Het is 96) Eenige bedienden hadden den gil van Pierre Renand gehoord. Zij snelden toe. Raymond volgde hen Pierre Renand had de kleederen van den graaf losgemaakt en drukte zijn hand op diens borst, op de plaats van het hart, dat hij niet meer voelde kloppen. Toen hij zijn vriend Raymond zag, riep hij uit: H(j is dood, mynheer de graaf is dood! Bij het vernemen van deze noodlottige tij ding barstten alle bedienden in tranen uit. Raymond riep buiten zich zeiven: Neen, ik geloof het niet, 't is niet inogelijk! Op zijn beurt knielde hij naast den graaf neer. Helaas, het is zoo, stamelde hij, het «ichaam is al koud. De dokter, spoedig de dokter! riep de kamer dienaar. Een bediende snelde reeds heen om aan dit bevel te gehoorzamen, toen dokter Pertuiset, die dagelijks om dezen tijd kwam, om met zijn ouden vriend te dejeuneeren, op den drempel verscheen Raymond, die hem terstond zag, sprong op en snelde hem tegemoet. schoon gezegd, doch ik kan toch niet begrij pen, dat iemand, die onderhands f 8 a f 9 of freert, bij openbare aanbesteding f .13 zal vra gen. De voorzitter: De betreffende firma ver klaarde, dat als zij de buizen, moest leveren bin nen een zeker tijdsbestek zij bij een ander te recht moest komen, waardoor de prijs f 13 zou worden. Men moet bij dergelijke kwesties niet afgaan op het publiek. Er is over die zaak al zooveel gepraat. Men heeft zelfs beweerd, dat de buizen f 23 hebben gekost, terwijl wij er slechts f 9 voor hebben betaald. Op deze wijze brengt men B en W. in discrediet bij sommige middenstanders. B en W doen alles voor de ge meente. Zij zijn soepel. a. De heer de Leux vraagt dan hoe het komt, dat .menschen uit de Zandstraat Zaterdag is aangezegd, dat ze niet meer bij de gemeente zul len kunnen werken. Er is gezegd, dat de boe ren geen menschen kunnen krijgen, doch ik ben van oordeel, zegt spr., dat als de landbou wers menschen willen hebben,, zij die bij de ar beidsbeurs dienen aan te vragen, en dan te zeggen, welken prijs zij willen besteden. Dan kunnen B en W en de Raad daarover oordee- len. Er is gezegd, dat de menschen f 4 per dag zouden kunnen verdienen doch het bleek, dat slechts f 2 betaald werd. Bovendien zijn ver schillende menschen bij landbouwers geweest, doch er was geen werk. Kunnen die de volgende week niet weer tewerk worden gesteld, vraagt spr. -f' De voorzitter: B 'en W waren van meening, dat zij, die bij de boeren werk zouden kunnen vinden, voorloopig naar huis gezonden moesten worden. Er was gezegd, dat met vlastrekken enz een loon van f 3.50 te verdienen was. Men had menschen gevraagd doch niemand kunnen krij gen. Een der werklieden was aangenomen doch niet gekomen. De man had gezegd: „Ik ga me niet doodwerken voor f 3.50 als ik in Sas met niks doen geld kan verdienen". Spr. uit daar over zijn sterke afkeuring. Ik meen, zegt jpr., dat in den tegenwoordigen tijd graag moest gewerkt worden door menschen, die al zooveel weken gebrek hebben geleden en dat men zelf eens naar werk moest uitzien. Een onderzoek bij de boeren heeft uitgewezen, dat daar 53 Hollanders en 40 Belgen werkten. Ik heb hier een lijst van landbouwers, die gezegd hebben, dat er niemand om werk is wezen vragen. Ook is mij medegedeeld, dat een van de landbou wers een werknemer den raad heeft gegeven: gaat naar de gemeente. Bij ons verdient ge een dagloon van f 2.50. Bij de gemeente krijgt ge meer. Als inderdaad bij de boeren geen werk te krij gen zou zijn, waarom zouden we dan de men schen niet terugnemen, zegt spr. De heer de Leux: De boeren moesten naar de arbeidsbeurs komen. De voorzitter: Dat zou stellig beter zijn. De heer de Leux brengt dan een huurkwestie van een werklooze ter sprake, waarbij de eige naar van het betreffende huis de huur niet is komen ophalen, hoewel die gereed lag. Gij komt te laat, dokter, riep hij in wanhoop uit. helaas, ditmaal is het voor goed gedaan, mijnheer de graaf d'Areynes is dood. De dokter kwam verschrikt naderbij, boog zich over het lichaam heen lichtte met bevende vingers een der oogleden van den graaf op en zeide na een kort onderzoek: Ja, het is helaas maar al te waar, de graaf is dood, maar welke hevige schok kan deze ramp, die gisteren nog volstrekt niet te voor zien was, veroorzaakt hebben, is er iets ge beurd? Terwijl hij deze vraag deed, tilde hij het bo venlijf van den graaf op en ontdekte toen eerst dat* hij een blad papier in de hand hield. Dit misschien, mompelde hij, terwijl hij niet zonder moeite den brief uit de krampachtig saamgeknepen hand van den grijsaard los maakte. Hij sloeg er een blik in. Naarmate hij verder las teekenden zich ver wondering, angst en smart op zijn gelaat af. Raoul! riep hij eensklaps met bevende stem uit, Raoul, die ongelukkige Raoul, hij ook Raymond Schloss en Pierre Renand zagen hem ontsteld aan, zij dachten een verplette rende tijding. Mijnheer de abbé! Wat is er met mijnheer den abbé gebeurd? vroegen zij gelijktijdig. Hij is dood. Dood mijnheer de abbé dood! zoo jong. Zoo sterk. Door een kogel in de volle borst getroffen. Is het mogelijk? Is het waar? De voorzitter licht die kwestie met enkele woorden nader toe en zegt, dat de huurder we ken ten achter is. Spr. merkt op, dat net hier gaat om denzelfden persoon, die, toen hem werd aangezegd dat hij moest betalen, ten ant woord gaf: Ik zal naar den burgemeester gaan en hem bij de keel grijpen Gelukkig echter leef ik, nog zooals U ziet, zegt spr. De heer de Leux betoogt, dat de betrokkene had kennis gegeven, dat hij de huur wekelijks zou klaarleggen. De landbouwer in kwestie is zelf oorzaak van den achterstand, wijl hij het geld niet in ontvangst kwam nemen. De voorzitter merkt op, dat zulks buiten de kwestie, door den heer de Leux ter sprake ge bracht, omgaat. b. De heer de Leux vraagt, hoe het komt, dat deze raadszitting om 10 uur des v.m. is be legd terwijl de raadsleden erop gesteld zijn om des avonds te vergaderen. Ook B. en W. verga deren 's avonds. Spr. heeft vernomen, dat het in de bedoeling zou liggen, voortaan op verschil lende uren van den dag te gaan vergaderen. Wordt dat mogelijk gedaan om in de toekomsti ge raad de sterke vertegenwoordiging van de arbeidersklasse te beknotten of om het publiek van de tribune te weren, vraagt spr. Ik heb er me niets warm over gemaakt tot dusverre, wel ke partijen in het Dagelijksch Bestuur vertegen woordigd waren, doch als dit van B. en W. uit gaat, wordt het tijd, dat er een ander college van wethouders komt met meer democratische neigingen. Spr. wenscht, dat men zal vasthou den om de vergaderingen in de avonduren te doen plaatsvinden. Doet men dat niet, dan zal hij met voorstellen komen. De voorzitter keurt het af, dat de heer de Leux op de toekomst zinspeelt. Dat is voor de wethouders zeer pijnlijk. Wat betreft het be leggen van deze vergadering in den voormid dag, merkt spr. op, dat de heer de Leux bij hem geweest is en dat spr. hem de goede be doeling van B. en W. heeft voorgehouden. Waar om dit nu publiek gemaakt, vraagt tpr. De heer de Leux meent, dat men moest begrij pen, dat de ochtendvergaderingen voor de ar beiders moeilijkheden medebrengen. Waarom van de goede gewoonte afgeweken, vraagt spr. U hebt gezegd, aldus spr., dat het in de bedoe ling lag, voortaan te vergaderen op alle uren van den dag. De voorzitter ontkent het laatste. Het was de bedoeling, slechts een enkele maal in den voor middag te vergaderen. Wel bestaat het plan, een andere regeling te treffen. Laat ons de vrij heid, zegt spr., het uur vast te stellen, als dit niet tot schade is van de arbeiders. Spr. ver klaart dan, dat hij stappen wil doen bij de fa brikanten om den arbeiders verlof te geven met behoud van loon. De heer de Leux is daar tegen. Men weet, zegt hij, dat de industrie moet bezuinigen. Waarom haar dan een nieuwe last opgelegd? Bovendien kan men van bepaalde werkzaam heden niet weg. Er zijn ook arbeiders, die bui ten Sas werken. Gaat het denkbeeld van B. en W. uit of alleen van den burgemeester, vraagt Het is mogelijk en maar al te waar, hier staat het. De dokter vertoonde hun den brief dien hij in zijn bevende hand hield. En wie heeft zulk e en verpletteren de tijding zoo onvoorbereid aan den graaf gemeld? vroeg Raymond. Gilbert Rollin, antwoordde dokter Pertuiset. Die onvoorzichtige, die onvoorzichtige! riep Pierre Renand uit, hij heeft zijn weldoener: gedood. Ondanks zijn diepe smart, ondanks de ont zetting, welke deze twee plotselinge sterfgeval len bij hem te weeg brachten, verloor dokter Pertuiset niets van de bewonderenswaardigs kalmte, die hem steeds bij de ernstige gebeur tenissen bijbleef. Hij beval: Draag het lijk van uw meester naar zijn slaapkamer. Wij zullen vervolgens op de secre tarie van Fenestranges aangifte van het overlij den gaan doen en dan verder onze maatrege len nemen. Tegen den opper jachtmeester ging hij voort: Raymond, het is noodig dat mijnheer Gil bert Rollin zonder uitstel in kennis wordt ge steld met het overlijden van graaf Emmanuel. Ik zal een telegram aan hem schrijven dat gij in het dorp moet laten overseinen. Zijn aanwe zigheid hier wordt vereischt als wettig vertegen woordiger van de belangen zijner vrouw. Het is tevens zijn plicht te komen ten einde met ons den man, die hem zooveel goed gedaan heeft, dien wij zoo oprecht beweenen en wiens leven door zijn noodlottigen brief verkort is, naar zijn spr. *De voorzitter zegt, daar liever niet op te ant woorden. T.z.t. zal het oordeel van den Raad worden gevraagd over de voorgenomen veran dering. De vergadering is ditmaal in den voor middag belegd om zeker te zijn, dat het college van B. en W. in zijn geheel present zou zijn, waarop ik steeds prijs stel. De zaak is zoo on schuldig mogelijk, zegt spr. De heer de Leux: U voelt zelf wel, dat de ar beidersafgevaardigden in groote moeilijkheden komen. Wethouder Marquinie: Er is toch niets vast besloten. Wethouder Neeteson wil wijzen op het feit, dat het raadslid IJsebaert, dat meermalen 's avonds verhinderd was, thans present ls. Ook de heer de Leux is aanwezig. De feiten spreken dus de beweringen van den heer de Leux tegen De heer de Leux: De afbeiders zullen ver schillende malen niet aanwezig kunnen zijn. Wie in het ploegenstelsel zit, kan niet komen. In den nieuwen Raad is een sterke arbeiders vertegenwoordiging. Het zal beslist niet moge lijk zijn, dat aan allen gelegenheid wordt gege ven, de zittingen bij te wonen. Wethouder Neeteson: Als de heer de Leux be zwaar heeft tegen ochtendvergaderingen dan moet hij uit een ander vaatje tappen. Hij kan dan beginnen met erop te wijzen, dat hij het vergaderingen in den voormiddag moeilijk acht en er prijs op stelt, dat de vergaderingen des avonds blijven plaatsvinden. Hij moet ech ter niet aankomen met dreigementen Dat be vordert niet de goede samenwerking. De heer de Leux: Ik heb geen dreigementen geuit. Als democraat ben ik voor de arbeiders opgekomen. Wethouder Neeteson kan het niet appreci- eeren, dat, als eens een enkele maal van den regel wordt afgeweken, daar terstond op deze wijze tegen wordt geageerd. De heer de Leux: De voorzitter heeft gezegd, dat het in de bedoeling lag, ten vervolge steeds overdag te vergaderen. De voorzitter ontkent zulks. De heer Stouthamer: Hoewel ik er persoon lijk geen belang meer bij heb, neen :k toch te moeten opmerken, dat het veel beter is des avonds te vergaderen, niet alleen voor de arbei ders maar ook voor de neringdoenden. De voorzitter: Is het nu werkelijk zóó erg, dat de vergadering vandaag nu eens in den voormiddag is belegd? Wijl niemand verder het woord vraagt, sluit de voorzitter de vergadering. De toestand van Mgr. Nolens. „Ons Noorden" meldt, dat de ziekte van Mgr. Nolens een ernstige nierziekte is. Mgr. Nolens schijnt de kiemen van de ziekte reeds lang bij zich gehad te hebben en gevoeld. Voor hij en kele maanden geleden naar Genève ging, open laatste rustplaats te geleiden. Is hij eenmaal hier, dan zal hij ons de juiste bijzonderheden omtrent den dood van onzen betreurden abbé kunnen mededeelqn. Terwijl hij deze voorschriften aan den opper- jachtmeester gaf, stak hij den brief in zijn zak Het reeds verstijfde lichaam va nden graaf d'Areynes werd ontkleed en te bed gelegd. Pierre Renand haalde al de waschkaarsen die er op het kasteel te vinden waren, plaatste die in kandelaars, liet bloemen en groen uit de broeikas halen en richtte de kamer tot rouw kamer in. Alle vensters van het kasteel werden gesloten Inmiddels schreef dokter Pertuiset het vol gende telegram. „Gilbert Rollin, rue Servan 39, Parijs. Graaf Emmanuel d'Areynes dood, getroffen door beroerte bij het lezen van uw brief. Uw tegen woord'gheid is hier noodzakelijk. Dokter Pertuiset. Met dit telegram snelde Raymond Schloss naar het dorp, waar hij zich eerst naar het te legraafkantoor en vervolgens naar de secreta rie begaf. Te Parijs wachtte Gilbert Rollin met koorts achtig ongeduld, zooals men wel kan begrijpen op tijding van zijn met helsche berekening ge pleegde daad, hij begreep wel dat; hem ;er brief of per telegram verzocht zou worden nadere in lichtingen te geven omtrent het ongeluk dat hij had meegedeeld. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1