Hierop letten Binnenland Buitenland Prouincienieuws. Landb en Veeteelt Stadsnieuws Spert en Spel Laatste berichten Ingezonden Mededeeling centagë geheven als Van f 150. Spr. betoogt dan dat iemand, die van f 1000 f 2 belasting betaalt dat meer voelt dan iemand, die van f 5000 een belasting van f 40 moet betalen. Het gaat erom wat men overhoudt. z/ethouder Neeteson: Over de Kwestie „uc- lasting naar draagkracht" zou men een heele boom kunnen opzetten. Ik vind het echter niet eeiiijk van den heer de Leux, da. hij, als hij be weert, dat van f 150 eenzelfde percentage moet worden betaald als van f 1000, er niet bij zegt, dat van f 150 huur eerst f 100 wordt afgetrok ken en dan slechts van f 50 belasting wordt betaald terwijl van een huur van f 1000 óók slechts f 100 wordt afgetrokken. De lieer de Leux: Het gaat er maar om, wat de een overhoudt en wat de ander. Het zijn allen menschen. Door een billijke regeling zou men de arbeiders zooveel kunnen verlichten terwijl het voor de anderen geen groot bezwaar zou zijn. Velen zitten er naar te snakken om een stukje kleeren te koopen. In andere ge meenten is al over de tegemoetkoming voor kleeren enz. gestemd. Hier is ar nog niet over gesproken. Spr. herhaalt dan, dat er een andere belastingbron zaljnoeten worden aangeboord. De voorzitter: U is toch niet op den goeden weg door daar NU over te spreken. U dient in het oog te houden, dat vanaf Februari de werk- loozen in deze gemeente op zoo royale wijze zijn geholpen. Nu wilt weer 220 gezinnen vrij stel len van belasting en dit te lastte doen komen van den middenstand en de meer gegoeden. Ik meen, dat de weg niet goed is, dien U thans betreedt. De heer de Leux: Ik zal mijn voorstel moe ten wijzigen en het in overeenstemming moeten brengen met het stelsel van Nijmegen, U zegt zelf, dat bronnen moeten worden aangeboord, De Voorzitter: T.z.t. zal er een voorstel ko men van B. en W., die van deze kwestie momen teel studie maken De heer de Leux: Het is een klein offertje, dat van de gegoeden wordt geëischt. De voorzitter: Er wordt zooveel geëischt. De heer de Lejux: Ik wou, dat iemand van jul lie eens in een gezin kwam, waar van f 14 moet worden rondgesprongen. Dan zou je zien, wat er tekoop is. IK ben óók arbeider, en weet dus het best, wat dat beteekent. Daarom durf ik mijn voorstel met gerustheid in den gunst van den Raad aanbevelen. De voorzitter raadt den heer de Leux aan, de kwestie tot de begrooting te laten rusten. Dan zullen B en W met voorstellen komen. Spr. merkt voorts op, dat aan de werkloozen reeds duizenden en duizenden zijn te koste «relegd. De heer de Leux: Ik zal mijn voorstel intrek ken. Ik hoop echter, dat B en W danook met voorstellen zullen komen om een bron aan te boren. Doch ik hoop ook, dat zij niet. met voor stellen zullen komen, waardoor de arbeiders, die in armoede leven, óók zullen worden getroffen Spr. herhaalt dan, dat hij zijn voorstel intrekt. De voorzitter: Dat doet me genoegen. XII. Voorstel tot wijziging der gemeente-bc- grooting voor 1931. De voorgestelde af- en oversrhrijvingen wor den door den secretaris voorgelezen. De Raad keurt ze zonder discussie en z.h.st. goed. (Wordt vervolgd) (6) Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echthe;d" Italië op de Nederlandsche Jaarbeurs. Italië zal op de aanstaande XXVe Nederland sche Jaarbeurs te Utrecht vertegenwoordigd zijn met een collectieve inzending van Italiaan sche fabrikaten en producten. De Italiaansche sectie zal een ruimte van circa 160 M2 in het tweede jaarbeursgebouw innèmen. Petitionnement. Het aantal handteekeningen van het petition nement voor internationale ontwapening der Nederlandsche Dagbladpers bedraagt thans on geveer 2,393,400. Opheffing der religieuze orden in Spanje Naar de bladen melden, heeft de Spaansche grondwetcommissie het artikel voor de schei ding tusschen kerk en staat geredigeerd. De scheiding zal o.a. meebrengen, dat Spanje geen staatsgodsdienst meer zal hebben. De staat zal voortaan geen steun aan inrichtingen van con fessioneel karakter verleenen. De religieuse er- den worden ontbonden en haar vermogen ont eigend. De Lcipziger Najaars-Messe Naar het Leipziger Messamt mededeelt, zijn er kenteekenen die tot vertrouwen stemmen bij de beantwoording van de vraag, hoe het verloop Zal zijn van de binnenkort te houden Najaars-' Messe. Men verwacht ongeveer eenzelfde aan tal bezoekers en exposanten als een jaar gele den, toen de respectievelijke cijfers 33266 en 7625 waren. Hoewel men in Leipzig geenszins de uogen sluit voor de zeer moeilijke tijdsomstandighe den, valt van den anderen kant toch met vol de hoop en bovenal de vaste wil aanwezig is om deze moeilijkheden te boven te komen. Dit zal ongetwijfeld van gunstigen invloed zijn op den gang van zaken. De Duitschë dëelnemers komën mèt een rui me verscheidenheid, waaronder veel nieuwe en laaggeprijsde artikelen. Dit laatste bewijst, dat men terdege rekening houdt met de verminder de koopkracht. De buitenlandsche exposanten, die zich met collectieve inzendingen vooral be paalden tot de voorjaarsbeurzen, gaan zich nu ook meer interesseeren voor de Najaars-Messe. Zoo zal ditmaal Italië voor het eerst op een herfstbeurs met een groote inzending van kunstnijverheidsartikelen, ruwe tabak en ta baksfabrikaten aanwezig zijn. Evenals in het voorjaar zal ook nu in ver band met de belangrijke groep voor sportar tikelen een speciaal congres onder den titel, „Sportgerate in Theorie und Praxis" plaats hebben. Aan het hoofd hiervan staan Profes sor Dr Altrock, leider van het instituut voor li chaamsoefeningen aan de Universiteit ii Leip zig en Ministerialrat Dr. Mallwitz van het Prui sische Ministerie voor volkswelvaart. De Bond van Duitsche etaleurs is voor de eer ste maal toegetreden tot de reclame-afdeeling, op grond van de veelzijdige ervaring zijner le den te doen zien, hoe de winkeletalage voor ver schillende bedrijven aantrekkelijk kan worden ingericht. De reeds van vroeger bekende ten toonstelling „Jeder kann werben" heeft uit breiding ondergaan. Ook zij is van belang vtor kleinhandel en bedrijf, om aan te toonen, hoe men zelfs met bescheiden middelen op alleszins doelmatige wijze de aandacht en belangstelling van koopers kan trekken. Op het terrein van de technische groep komt een omvangrijke „Messe voor bouw-, woning en bedrijfsbenoodigdhedei}" die een goed over zicht zal geven van machines, gereedschappen, materialen en voortbrengselen in do genoemde vakken. De Hamburgsche architect Fritz Hoger zal spreken over de techniek van den baksteen- bouw en Dr. Ing. Ludowici, Jockgrim, zal een voordracht houden over traditie en moderne bouwmethoden. Vermelding verdient voorts een door het Duitsche Veiligheidsmuseum in te richten tentoonstelling „Arbeitssitz und Ar- beitstisch", om de beteekenis te demonstreeren van een goede zitplaats en een goede werk bank voor een hooge arbeidsprestatie in ma chinale bedrijven. Met uitzondering van de textielgroep. die op 2 September gesloten wordt, zullen alle afdee- lingen der Messe geopend zijn van 30 Augustus tot 3 September. Derde Zecuwsche Klompenbeurs te Clinge. De Derde Zeeuwsche Klompenbeurs, op 26 en 27 Augustus a.s. belooft haar voorgangsters te overtreffen, als de voorteekenen niet bedriegen Een overgroote deelneming van de zijde der klompenmakers uit geheel de provincie wordt verwacht. Op het terrein dér beurs rij wordt in de bijzondere R. K. school te Clinge gehou den zal het maken van een klomp door een bekwaam vakgenoot voor een ieder aanschou welijk worden voorgesteld, terwijl uit de aoor een bekwame jury bekroonde inzendingen de bezoekers-kijkers, maar vooral koopers, zich een denkbeeld zullen kunnen vormen van de per fectie waartoe de Zeeuwsche klomp reeds is ge komen, zoodat zij met het fabri kaat uit Brabant en Gelder land zegevierend kan mededingen. De finan- cieele steun door Rijk en gemeenten uit onze provincie ook ditmaal aan de Beurs verleend en is daarbij een verblijdend teeken van de voort durende belangstelling der autoriteiten voor de klompenindustrie, een belangrijke tak van ons volksbestaan. Clinge, het klompenmakende dorp bij uitne mendheid, dat de eer heeft de Zeeuwsche Klom penbeurzen te herbergen, moge op 26 en 27 Augustus a.s. getuige zijn van een goedgeslaag de Derde Klompenbeurs, En kan het wel an ders? Zegt niet het spreekwoord: „Alle goede dingen in drieën?" J. W. VIENINGS, Burgemeester van Clinge. WESTDORPE. Gemeenteraad. Vrijdagavond half acht ver gaderde de Raad onder voorzitterschap van wethouder A. de Beleir, die in een openings woord den burgemeester wegéns keelontsteking verontschuldigde en den wensch daarbij voeg de, dat hij spoedig weder, hersteld, zijn werk zaamheden zou mogen hervatten. Van de ingekomen stukken vermelden we het proces-verbaal der kasopname bij gemeen te-ontvanger en administrateur G.E.B. met kloppende saldi van resp. f 3948,43 en f 2053,76. De geloofsbrieven der nieuwbenoemde raads leden werden door een commissie, bestaande uit de heeren Daelman, van der .Heijden en de Jonge onderzocht en in orde bevonden, waarna de Raad besloot, hen tot het raadslidmaatschap toe te laten. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1930 was door dezelfde heeren nagezien en ac- coord bevonden, weshalve tot ongewijzigde vast stelling werd 'geadviseerd en besloten. De gemeenterekening (ontvangsten gew. Dienst f 48,058,11, Uitgaven f 42,065,08V2, batig slot gew. Dienst f 5993,,02%, Ontvangsten kapi- t'aaldienst f 74,158,81 y2, Uitgaven idem f 68.608,62, batig slot idem f 5550,19%, alsmede de Rekening G.E.B. 1930 (Ontvangsten en uit gaven gew. Dienst f 12,726,01 en kapitaaldionst f 2553,47) werden op de gebruikelijke wijze aan geboden, ter inzage gelegd en verkrijgbaar ge steld. Besloten werd, na uitvoerige toelichting door den secretaris en den voorzitter, B. en W. te DE RECHTE LIJN DE KORSTE WEG. Een demonstratie met een autogiro- vliegtuig, dat loodrecht opsteeg van het groote middenplein voor het Kapitool te Washington. machtigen, de leening voor den steenweg, pro resto groot circa f 31,000 a 4% pCt. opgenomen bij Gemeente-Crediet, zoo mogelijk in een obli- gatieleening a 4 pCt te converteeren. Enkele voorgestelde administratieve wijzigin gen in de gemeente-begrooting 1931 werden z.h.st. goedgekeurd. Bij de RONDVRAAG vestigde wethouder Kal le de aandacht op e enzinkput te Passluis, die te hoog ligt en daardoor oorzaak is, dat ver schillende menschen overlast van water onder vinden. v De heer de Jonge memoreerde een tweetal analoge gevallen op andere gedeelten van den weg. Een en ander zal worden nagegaan. Door den heer v. d. Heijden werd geinfor- meerd, hoe het stond met de restauratie van de Rijksveldwachterswoning, Die verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding, werd geantwoord. En hiermede was de zitting geëindigd. BOSCIIKAPELLE Blikscm-ingeslagen Woensdagnacht sloeg de bliksem, tijdens het hevig onweder, in de land bouwschuur der wed. P Mei in den Willem 111 polder. De bewoners waren reeds ter ruste, doch werden spoedig gewekt door den in den schuur slapenden zoon. Gelukkig kon de levende have, behoudens eenige kippen, met veel moeite geied worden, doch de meeste landbouwwerktuigen, waaronder een dorschmachine met motor, be nevens de opbrengst van drie gemeten erwten, en een massa hooi, werden een prooi der vlam men. Aan blusschen viel niet te denken, zoodat van de schuur en haar inhoud niets overbleef. De schade door de getroffene geleden is zeer aanzienlijk, aangezien alles slechts laag ver zekerd is. Clinge. 25-jaar Kapelmeester. Woensdag herdacht de Fanfare het 25-jarig kapelmeesterschap van den heer van Waterschoot. IJZENDIJKE. Zuigelingen-consultatieburca,\i. Door het Be stuur van het Wit-Gele Kruis zal 15 Aug a.s. in het gebouw der wijkverpleging aan de Ko ninginnestraat een Consultatiebureau voor zui gelingen geopend worden. BIERVLIET Angelina Polder. Met de waarneming van het Ontvanger-Griffierschap van den Angelina-pol der is belast de heer A Corthals, notaris te IJzendijke. middelen ontbloot slachtoffer der tuberculose het entréebewijs zullen worden voor Sanatoria, het betaalmiddel voor datgene, wat hun het kostbaarste tijdelijke goeed, de gezondheid, zal terugschenken. Reeds meer dan 1200 plaatjes liggen bij den heer Witte ter opzending, gereed, 't Vorig jaar waren hét er maar ettelijke tientallen) Hij wacht nog met de verzending tot a.s. Za terdag. Zijn er nog achterblijvers? Dan nu niet langer getalmd! Geen plaatje mag z'n mooie doel missen! Aardappelziekte. Blijkens mededeeling van het K.N M.I. te De Bilt zijn in het etmaal van 5 tot 6 Augustus in Zeeland, Friesland en het midden van het land de omstandigheden gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. Leest iedere Katholieke Zeeuwsch- Vlaamsche boer wel het mooi geïllus treerd stands- en vakblad van den R.- K. Nederjandschen Boeren- en Tuin- dersbond „De R.-K. Boerenstand"? Hij, die zich op dit blad tot dusver niet abonneerde (voor slechts f3,50 per jaar) heeft beslist ongelijk. Hij vrage onmiddellijk proefnummers aan bij de Administratie van «De R.-K. Boerenstand», St. Jorisstraat 37, 's-Her- togenbosch. ONZE OUDE RIJWIELPLAATJES IN DIENST DER T.B.C.-BESTRIJDING Sas van Gent heeft kranig werk geleverd. Van alle kanten zijn ze komen toestroomen, de oude rijwielbelastingplaatjes, die, na eerst hun eigenaars de gelegenheid te hebben ge opend met hun rijwiel vrij zich te bewegen in God's vrije natuur, straks voor zoo menig van Wegwedstrijd te Selzaete. Morgen zal te Selzaete de groote Nijverheids^ prijs worden verreden over een afstand van 110 K.M. Tot de deelnemers behooren de Zeeuw sche renners Ranschaert, Bogaert en Oderie, benevens o.m. de renners gebrs de Bruycker. MATROOS VERDRONKEN TE SELZAETE Sedert Donderdag werd de Duitsche matroos Fritz Kaftan van het te Selzaete in het kanaal Gent-Terneuzen gelegen Duitsche s.s. „Elga Boege" vermist. Zaterdag jl. is zijn lijk uit het kanaal opgehaald. Het lijk vertoonde sporen van ernstige mishandel'ng. n verband hiermede is een ander lid der be manning, een Letlander, met wien de veronge lukte Woensdagavond verschillende herbergen had bezocht, gearresteerd. Men denkt aan een misdaad.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3