De Zeeuwsche Koerier Vfijdai 7 Aupstus 1931 Landb en Veeteelt Loop der bevolking 46a Daargang. iVa. 5803 Tweede iiad FEUILLETO N. De Bodelaros van Saint-Sutpico. mm van „Nu rust zij peinzend op het watervlak en wenscht niet meer" (van Eeden), vVat elke maand te doen geeft. ïn moes- en bloemtuin, kelder en keuken. Nadruk verboden. (Ie helft Aug.) Dezen keer geven we in hoofdzaak een en ander, dat de huisvrouw en huismoeder interes seeren kan. Allereerst iets over een bem nne- lijken vijand. Zoo mogen we de Oleander wel be titelen. Zijn bloemen toch zijn van buitenge wone schoonheid, en ook de geur, die ze door vervlucht ng der vluchtige oliën, afgeven, is be dwelmend, heerlijk, maar gevaarlijk tevens. Dat is meermalen reeds gebleken. Wij herinneren ons het geval, geconstateerd door den eersten j geneesheer van het Alexander-nospitaal te So fia. In een famil'e werden alle leden van 't ge zin ongesteld, ze klaagden over hoofdpijn en misselijkheid. Op het hart werd een remmende werk ng uitgeoefend, althans de pols was merk baar langzamer, Eerst laat kwam men tot de ontdekking, dat de vele oleanders, die geduren de den geheelen winter in den corridor een plaatsje hadden gevonden, de oorzaak waren der vreem.de ongesteldheid. Eerst nadat de ole anders waren verwijderd, verdwenen ook* (ie bo vengenoemde verschijnselen. Hier had de geur der oleanders de Vergiftiging veroorzaakt. Het geval, dat niet alleen staat, bewijst hoe voor zichtig men moet zijn, wil men den Ueander tot kamerplant verheffen. Alle deelen van de plant zijn giftig. Waar kinderen in huis zijn, mag de plant wel zoo geplaatst worden, dat de ze er niet bij kunnen komen. In Bulgarije ge bruikt het volk een aftreksel van oleander bla deren tegen malaria, helaas dilkwijls met het eenige gevolg, dat in plaats van genezing, ver giftiging intreedt. Ook in Duitschland en an dere landen zijn vergiftigingen door deelen van den olander als geneesmiddel te gebruiken voor gekomen. Zelfs heeft men een vergiftiging ge constateerd, ontstaan door het eten van gevo gelte, dat met oleanderbladeren gebraden was. Oleanderbloemen in den mond steken, rf ter versiering op taarten of onder gebak aan te brengen, zooals wel is voorgekomen, verdient ten zeerste te worden afgekeurd. Potplanten: Het is zeer verkeerd, bij 't verplanten van pot planten de reeds jarenlang gebruikte, nimmer schoongemaakte, potten steeds weer opnieuw te gebruiken. De planten kunnen in dergelijke pot ten niet tieren, omdat de poriën van den pot, die andersr lucht toevoerden aan de aarde, doorslagen en uitslag van kalk en salpeter ver stopt zijn. Worden v-ór het verpotten zulke pot ten niet met heet water uitgeboend en van alle vuil gereinigd dat zal de gezondheid der plan ten er zeer door lijden Begonia Rex: De blad ziekte der Begonia Rex treedt vaak zoo sterk op dat alle bladeren afvallen. In 't begin komen cp den bovenkant der bladeren roest bruine vlek ken, die met den dag grooter worden. De blade ren hebben ten laatste een geheel bruine kleur, drogen in, en vallen af. Die bladeren moeten opgezameld en verbrand worden. De plant zet men in versche aarde, waardoor ze opnieuw be gint uit te loopen. Rhabarbersap. Om rhabarber sap te bewarenl, snijdt men de stengels in klei ne stukjes, waarmee deze in water worden ge kookt. De gekookte massa wordt daarna door een stukje linnen gefiltreerd. Aan het zoo ver- 95) Wat hem nog onrust baarde, waren de be richten over de aanhouding van priesters. Daardoor ontstond er een gedachte in zijn verzwakt brein, die het maar niet wilde verla ten. Als Raoul maar niet de onvoorzichtigheid begaat naar Parijs terug te keeren, herhaalde hij telkens, die ellendelingen zouden hem doo- den. Mijn Raoul, mijn beste jongen, wat zou h enbeter gedaan hebben niet terug te keeren en bij ons te blijven. In den brief aan zijn oom had Raoul niet vei zuimd van Henriette te spreken, haar ellende onder roerende bewoordingen te beschrijven, haar moed en stille berusting te loven Over Gilbert Rollin had hij zeer weinig ge zegd, er zich slechts toe bepaald mee te deelen dat de echtgenoot van zijn nicht Zich als een rustig burger gedroeg en geen deel nam aan de wanordelijkheden, waarme de vicaris meende den grijsaard gerust te stellen Graaf Emmanuel voelde zich verteederd toen hij de zinnen las, die aan zijn nicht gewijd waren, maar bij de woorden die van Gilbert Rol lin gewag maakten, fronste hij de wenkbrau wen De wrok tegen zijn aangetrouwden neef was hiet te ontwapenen kregen sap wordt suiker togevoegd, op eiken li ter ongeveer een half pond. Na de suiker er doorgekookt te hebben, bewaart men het vocht in goed afgesloten flesschen. Voor de bereiding van soepen en sausen is het een zeer gewaar deerd ingrediënt. De achtergebleven steelresten zijn nog geschikt voor een schoteltje rhabarber moes. Ze worden daartoe, door een zeef geroerd en naar den smaak met suiker verzoet Te gen brandwonden: Een middel tegen brand wonden, voornamelijk wanneer de wonde reeds open is, is het volgende Men vermengt 2gram fijngestampte aluin met twee eiwitten, en dit weer met een of ander vet (rund-, schapen-, of varkensvet) Deze zalf wordt op een linnen lap gestreken en zoo op de wonde gelegd. Dagelijks wordt de zalf vernieuwd. Zij stilt de pijn zoo goed als onmiddellijk en bevordert de vorming van nieuw vel. Wanneer bij brandwonden? het vel minder beschadigd is, zoodat er geen epen brandwonden zijn, dan is er, zooals vrij alge meen bekend isi, niets beter dan er keuken zout op te strooien, wat binnen een half uur de brand doet uittrekken Bijen- en wespenste ken zwellen niet op, als men ze terstond met een doorgesneden zuren appel of een ander coft zuur in aanraking brengt. Ook zoutwater helpt. Hoofdzaak blijft evenwel steeds direct den an gel te verwijderen. Boter, in groene bladeren gewikkeld, doet ze duurzaam zijn. De groene kleur is het meest geschikt om aan de lichtste stralen den schadelijke invloed te ontnemen. Daarom zijn botervlootjes van groen glas te verkiezen boven die van wit glas Gedichten: Kwaad zaad, kwade vruchten Zet de tering naar de nering, Of de nering krijgt de tering Wie matig leeft, kan de schade begrijpen, die een onmatig mensch lijdt. De mensch leert alles met smart. Een njet alledaagsch aanbod. Boerderijen op afbetaling in Argentinië En bijzondere kans wordt geboden aan een tiental flinke land- of tuinbouwers om zich, zonder dat zij over meer geld beschikken dan benoodigd is voor den overtocht, op een com plex van prima geheel geïnstalleerde bedrij- Hij beschouwde den echtgenoot van Henriet- te, en niet ten onrechte, als een laaghartig we zen, dat slechts haat en verachting verdiende Vergeven kon hij hem nooit Over het algemeen heerschte er zooals wij reeds zeiden een diepe rust op het kasteel Fenestranges Raymond Schloss en Pierre Renand richtten hun bezigheden zoo in, dat zij hun meester den geheelen dag geen minuut alleen lieten lederen morgen ging Raymond naar het dorp om daar de brieven en de couranten af ze halen die aan het adres van den graaf waren ge richt Op d'e wijze kwamen zij een half lur vroeger op het kasteel, dan wanneer de postbode ze moest brengen De graaf d'Areynes was zeer begeerig naar nieuws en daarom had hij zijn post gaarne vroeger dan de gewone bestelling Des morgens van den 3en Juni was de post voor den graaf talrijker dan gewoonlijk Er waren vijf brieven, behalve de gewone couranten Pierre Renand ontving de post uit de handen van Raymond Schloss, legde dan de brieven op een tafeltje bij z'n meester neer en scheur de de kruisbanden van de couranten De graaf zat in zijn groote fauteuil, waarop v.ijn familie wapen in de zitting geborduurd waas, aan de geopende glazen deuren, die op het park uit kwamen en waar hij, in don aanvang van ons verhaal, door de beroerte was getroffen De graaf opende zijn brieven en zag het eerst naar de onderteekening in de hoop daar den ven te vestigen. In het algemeen dient men dergelijke aanbiedingen uit het buitenland met eenige voorzichtigheid tegemoet te treden; hier echter betreft het een onderneming, welke zich tot onze landgenooten richt door tusschen- komst van de onder toezicht der regeering v.er kende Stichting Landverhuizing Nederland, wel ker directeur zich speciaal naar Argentinië heeft begeven om de aangeboden bedrijven in oogenschouw te nemen. Wie zich voor dit plan interesseert, kan zich dan ook in vertrouwen wenden tot bovenge noemde instelling wier kantoor is gevestigd te Den Haag, Bezuidenhoutscheweg 97. De boerderijen, tien in getal, worden geheel in cultuur gebracht en geinstalleerd opgele verd, voorzien van vee, werkpaarden, landbouw gereedschappen en huisraad, terwijl bij het aan vaarden ervan geenerlei betaling geeischt wordt daar de koopprijs in den loop der jaren uit de opbrengst van het bedrijf kan worden voldaan Zij vormen tezamen met een modelboerderij van 80 H.A. een aaneengesloten geheel. Aan het hoofd dezer modelboerderij komen een Hol- landsche landbouwkundige met Hollandschen assistent, wier taak het is den landbouwers lei ding en voorlichting te geven en bij te staan in alles wat hun in den vreemde, vooral gedurende den eersten tijd, bezwaarlijk zou vallen. Het spreekt wel van zelf, dat uitsluitend dege lijke ervaren landbouwers in aanmerking ko men. Zij moeten voorts getrouwd zijn en kinde ren hebben, waarvan althans reeds één den leeftijd heeft om mede te werken. Inlichtingen worden ook verstrekt: door de vakafdeelingen voor de landbouwbemiddeling aan de arbeidsbeurzen te Groningen en Middel burg. De Tarwe-misère in Zeeland In de vergadering van het bestuur der Ge westelijke Tarwe Organisatie Zeeland en ver tegenwoordigers der Combinatie van erkende handelaren i sovereengekomen, dat de tarwe- oogst-1930, welke nog in de boerderijen aanwe zig is en als alles goed gegaan was voor afle vering in aanmerking zou zijn gekomen, in de naam van Raoul te lezen Het couvert van den vierden brief trok zijn aandacht Hij las het poststempel „Parijs" Parijs mompelde hij Die brief komt uit Parijs en is toch niet van Raoul, het adres is niet met zijn hanepooten geschreven Toch komt de hand mij bekend voor, men zou zeggen dat het de hand van Gilbert Rollin was Een zenuwachtige rilling ging den graaf door de leden Het is toch niet waarschijnlijk, vervolgde hij Gilbert Rollin weet zeer goed hoe ik'jegens hem gestemd ben Wat zou hij mij te schrijven heb ben? Als antwoord op deze vraag dacht de graaf terstond aan Henriette en een hevige onrust overviel hem Zijn vingers beefden, toen hij in alle haast het couvert opende Een somber voorgevoel maakte zich van hem meester Het "eerst zag hij naar de handteekening, in derdaad, deze luidde „Gilbert Rollin" Ik vergiste mij niet mompelde graaf Emma nuel 1 Hij las Toen hij de eerste regels van dien brief door liep speelde er een spottend lachtje om zijn mond Hij dacht e Welke huichelaar is die man toch! Zou hij denken, dat ik mij nu nog door hem liet mis leiden Hij zette de lezing voort, niet gerust over het eerstvolgende weken zal worden ingenomen te gen de bekende prijzen. De handelaren zullen van de Gewestelijke Tarwe Organisatie een ver goeding krijgen voor het bewaren. (De Tijd) TEIfc NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeeente gevestigd.: E A Moggré zonder beroep, Noordstraat 4, van Pamel (B) HTh E F van Hauwe, zonder beroep, Korte Kerkstraat 19 van Asten. OCapel electricien, Donze-Vissersstraat 9 van Duitschland (ambtshalve) M F Leunis-Beun, zonder beroep Lange Kerk straat 29 van St. Kruis A Jansen fabrieksarbeider, Oostkade 33 Sluis kil van Zaamslag. P G v d Linde-v Overbeeke,* zonder beroep Noordstraat 80, van Koudekerke J A de Jong timmerman, Veidstraat 27 Sluis kil van Westdorpe. J F G M de Meijer, zonder beroep, Westkolk- straat 22 van Merxem (B). AAA Vanrumste, zonder oeroep N Kerk straat 16, Sluiskil van Lokeren (B) J de Koeijer zonder beroep O 165 van Zaam slag. M W van Aard leurder Kerkhoflaan 39 van België (ambtshalve) Vertrokken. M Helleputte-Hofman zonder beroep, Dijk- straat 69 naar Gent (B) A MVerlinde zonder beroep, Van Steenber genlaan 43 naar Amsterdam. P E v d Eijk-Eijlders zonder beroep Axelsch straat 26 naar Amsterdam. A J v Dixhoorn ambtenaar PZEM Steenkamp laan 31 naar Zierikzee. J Ch Scheele zonder beroep, Lange Kerkstr. 66 naar Domburg. I A Littooij, bouwk teekenaar Scheldekade geen er volgen zou De tijding van de geboorte eener goed ge zonde kleindochter nam die onrust weg Een traan van vreugde viel op her papier Hij had zijn nicht zoo innig lief gehad, haar en Raoul had hij zoo dikwijls zijn kinderen ge noemd Hij las voort Pierre Renand, die zag hoe volmaakt kalm zijn meester was, had zich verwijderd, waarbij hij er echter wél voor zorgde dicht in de nabij heid van de kamer te blijven, opdat hij ter stond aanwezig kon zijn, als zijn meester hem mocht noodig hebben Eensklaps was het den graaf, terwijl hij den brief van Gilbert Rollin verder las, alsof men hem met een zwaren hamer een slag op het hoofd toebracht Hij las het valsche doodsbericht van zijn neef Raoul Hij sprong op, wilde om hulp roepen .zijn mond opende zich halverwege maar zijn tong was verlamd. Als een levenloos lichaam viel hij op den grond terwijl den brief, het wapen waarmee men hem vermoordde, in de hand klemde. Eerst een half uur later, toen Pierre Renand weer in de kamer kwam, werd het ongeluk be kend. De trouwe kamerdienaar slaakte een gil van schrik toen hij zijn meester daar op den grond zag liggen, met loodkleurig gelaat. Hij wierp zich naast het lichaam op de knieën. - .5. r (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5