Kerknieuws. Gemeenteraad van Sas van Gent Ingezonden Mededeeling. jchen bëstuurdersbond om een üitkeëring in eens aan werkloozen teneinde in den achter stand van kleeren en schoeisel te voorzien, had den B en W. voorgesteld: doorzending naar het Burgerlijk Armbestuur ter afdoening. De heer van Driel achtte het gewenscht, het adres aan te vullen door de normen der uitkeering te ver melden. Spr. diende een uitgewerkt schriftelijk desbetreffend voorstel in. Op voorstel van den voorzitter werden beide stukken even aangehouden. i n Aan H Sonnevylle werd met ingang van 1 Januari 1932 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-bode. Een overeenkomstig verzoek was ingekomen van dokter Adh. I P van Loy als gemeentege neesheer te Sluiskil. De heer Colsen wenschte dit ontslag per 1 September te doen ingaan. Na dat de voorzitter de wenschelijkheid van eer vol ontslag per 1 Januari 1932 had aangetoond, ging de Raad ook hiermede unaniem aecoorc!. Van dé overige stukken, gaf alleen nog een verzoek van de Vereeniging tot bevordering- van het Vreemdelingen Verkeer om een subsidie van f 300 voor een vuurwerk aanleiding tot dis cussies. De heer Scheele was van oordeel, dat liet niet te pas kwam, in dezen tijd f 300 de lucht in te smijten. De heer Colsen voegde hieraan toe, dat hij ook hierom zou tegen stemmen, wijl vroe ger was beloofd op den voor het vuurwerk be paalden datum geen feest te Terneuzen te ge ven, daar het op 15 en 16 Augustus feest was te Sluiskil. Te Sluiskil wordt reeds een sterke ac tie gevoerd om niet te Terneuzen te verschijnen zoo verzekerde spr. De heer van Aken wilde het geld inplaats van voor vuurwerk, voor de werk loozen besteden. De heeren Verlinde, Bakker, de Jager en Geelhoedt, en later ook de voor zitter wezen erop, dat deze uitgaaf productief moest worden geacht, wijl de neringdoenden hiervan profiteerden in verband rnet de te ver wachten toeloop van vreemden. Nadat de heer v. d. Bulck nog een klein incident had uitgelokt door op te merken, dat het een ongewenschte indruk maakte op het publiek, dat bij een vori ge gelegenheid de heeren van de V.V.V. na af loop van het vuurwerk gingen fuiven, kwam het verzoek in stemming. Het werd met 7 tegen 6 stemmen Colsen, v d Bulck, v Aken, Bedet, Scheele en Dekker) ingewilligd. Aan de gemeente-secretaris werd van 10 tot 24 Augustus verlof verleend. Hiermede waren de Ingekomen Stukken af gehandeld en voortgaande met de afwerking der agenda werd dan aan M A d Est toestem ming verleend tot afwijking van art 10 der bouwverordening. Het voorstel tot verkoop van een perceel ge meentegrond aan de Provicie Zeeland voor den bouw van e enwachtlokaal enz. voor de Prov. Stoombootdiensten lokte langdurige discussies uit. De bestrijders, de heeren Scheele, Colsen, Bedet en van Aken, richtten zien voornamelijk tegen de ontsiering van de Scheldekade en het financieele offer, dat van de gemeente werd gevraagd. Hiertegenover werd door andere le den o.a. aangevoerd, dat bepaald kon worden, dat de bou wzich moest aansluiten bij de be staande gebouwen, voorts dat men rekening diende te houden met een toekomstige uitbrei ding van den dienst etc. De heer van Driel zag zelfs een bedrag van f 100.000 voor werkver ruiming in het verschiet, terwijl de voorzitter nog opmerkte, dat, als de gemeente niet een beetje toeschietelijk was, een koelere houding van het Provinciaal Bestuur te verwachten was De stemming besliste tenslotte ten gunste van adressante. Tegen stemden de hoeren Colsen, van Aken, Bedet, Scheele en Dekker. Z.h.st. ging de Raad accoord met het voorstel om de steunverleening van alle werkloozen op te dragen aan het orgaan, belast mot de werk loozen uitkeeringen. Een voorstel van den heer van Driel om ook personen boven den 60-jari gen leeftijd hierbij te betrekken, zal in een af zonderlijke regeling, welke t.z.t. aan het oor- deel van den Raad zal worden onderworpen, worden vastgelegd. Een voorgestelde wijziging der beheersverorde ning van het gemeentelijk woningbedrijf pas seerde zonder discussie den hamer. Eveneens het voorstel om aan A J Faas te Sluiskil ont heffing te verleenen van de verordening inzake verlofslokaliteiten. De heer van Aken wenschte geacht te worden te hebben tegengestemd, wijl hy in het algemeen tegen al dergelijke onthef fingen is. Aan P L van Leemput werd een tegemoetko ming uit de gemeentekas perleend ingevolge art 13 der L.O.-Wet 1920. Het voorstel om gelden beschikbaar te stellen ingevolge art 72 der L.O.-Wet 1920 aan de bij zondere lagere scholen in Jozinastraat en Gre- nulaan alsmede het voorstel tot vaststelling van de vergoeding bedoeld in art 101 der L.O.- Wet 1920 over 1929 (gemiddeld per leerling L. School f 10.36 en der ULO-school f 28,97) gaf den heer van Driel aanleiding, zich in krasse, meermalen ietwat onparlementaire en heftige bewoording uit te laten over, waj hij noemde de verwaarloozing der openbare school op Java Nadat de voorzitter de noodige toezeggingen had gedaan, werden de beide ovengenoemde agendapunten z h st goedgekeurd. De voorzit ter noemde het, zacht uitgedrukt, onbehoorlijk van het desbetreffend schoolhoofd (die aan den heer v Dr. inlichtingen verstrekte), dat dit hem bij een drietal conferenties, kortgeleden met spr gehouden, met geen woord over den onge- wenschten toestand had gesproken. Een voorstel tot vaststelling van een regle ment voor ambtenaren in dienst der gemeente werd aangehouden tot de houden besloten zit ting. Tégen de voorstellen: a. tot wijziging 'dér ver ordening betreffende de clasificatle der ge meente inzake personeele belasting; b tot het sluiten van een rekening-courant-overeenkomst met de Coöperatieve Boerenleenbank te Ter- Neuzen en met de N.V. Bank /oor Nederland- sche Gemeenten te Den Haag; c. tot goedkeu ring van de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1930, sluitend met een batig saldo van f 379,46, werd geen bezwaar gemaakt. Vervolgens vond op de gebruikelijke wijze de aanbiedmg plaats van de gemeenterekening en rekening Woningbedrijf dienst 1930, en van de gemeentebegrooting en de begrooting woning bedrijf dienst 1932. De voorgestelde ontheffing werd verleehd van schoolgeld 1930 en hondenbelasting 1931. Daarna kwam aan de orde het reeds genoem de voorstel van Driel tot aanvulling van het adres van den Bestuurdersbond inzake een uit keering ineens aan werkloozen. Na ampele dis cussie werd op voorstel van den voorzitter goed gevonden, dat de heeren Scheele, Colsen en van Driel over beide punten met 't Burgerlijk Arm bestuur zouden confereeren en daarna rapport uit brengen aan B. en W. Aan den heer Hamstra Pik werd, wegens ver trek, eervol ontslag verleend als lid van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs. n zijn plaats werd benoemd de heer Cohen Stuart. In de tweede bestaande vacature werd voorzien door benoeming van den heer Lam- brechtse van Rithem. Ten slotte werden door een commisie, be staande uit de heeren Verlinde, van Driel en Bedet de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden onderzocht en in orde bevonden, waarna tot toelating dier leden werd besloten. De voorzitter sprak alsdan een afscheids woord tot de niet herkozen raadsleden en gaf hun zijn beste wenschen mee. Bij de Rondvraag wees de heer Dekker cp de overlast, welke van de Amoniakfabriek wordt ondervonden. Hij verzocht voorts om plaatsing van een vuilnisbak aan de Koedijk. De burge meester beloofde e enonderzoek. De heer Bedet vroeg een betere regeling voor het rijwielverkeer op de Nieuwstraat terwijl de hher vd Bulck een billijker regeling bepleitte bij het bedanken van menschen aan de werkver schaffing en de aandacht vestigde op verkeers gevaren in de Dijkstraat. Vermelden we ten slotte een verzoek van den heer Colsen tot het plaatsen van een draag baar te Sluiskil en tot het maken van voort gang met de voorgenomen verbetering van de Spierssenspolderschestraat. Hiermede was deze openbare zitting, die zich in een zeer bevredigende publieke belangstel ling had mogen verheugen, geëindigd en ging de Raad in geheime vergadering. IJZENDIJKE. Posterijen Verplaatst met ingang van 8 Au gustus a.s. de besteller M J vd Linde van Ij zen dijke naar Sluiskil. KOEWACHT Gouden Bruiloft Dinsdag jl. vierde het echt paar J Verschraegen-Baert zijn gouden huwe lijksfeest, Het werd op verzoek der jubilarissen in huiselijken kring herdacht. WESTDORPE Werkloozen .Waren ingeschreven op 1 Juli 1931 30 werkloozen. Bijgekomen in de maand Juli 1931 32 werkloozen totaal 62. Vervallen in de maand Juli 1931 2. Aantal werkloozen op 31 Juli 1931 60. (6) „Zij" Crème werkt zacht en weldadig als een Meiregen. Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. Zaterdag 8 Augustus, om 7 uur gezongen H. Mis voor de overieden familie Govaert; om 8 uur gezongen uitvaart voor madame Eugenia Koene-Saelens Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en o m6 uur Lof. Zondag 9 Augustus, om 7uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie met algemeene H Communie van het Pa tronaat. na de preek; om 10 uur de Hoogmis voor den heer en madame Pilydorus Jacobus Verplanken-Snabel. Na de H H Missen de reliquie van O L Vrouw. Om 2,30 uur Lof. Maandag 10 Augustus, om 7 uur uitreiking der H Communie en o m8 uur gezongen jaarge tijde voor madame Emma van Cleemput-de Jonghe. Dinsdag 11 Augustus, om 7 uur uitreiking der H Communie en om 8 uur gezongen H. Mis ter eere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand. Woensdag 12 Augustus, om 7 uur uitreiking der H Communie en om Suurgezongen H Mis voor den heer Eugenius Aloijsius Petrus van den Hemel. Donderdag 13 Augustus o m7 uur en om 8 uur uitreiking der H Commuunie, en om 8,30 u. gezongen huwelijksmis voor den heer Mauritius Eduardus Wijne en mej. Bertha Magdalena van der Steen. Vrijdag 14 Augustus, vigiliedag, geboden vas- sten- en onthoudingsdag, om 7 uur uitreiking der H Communie en om 8 uur gezongen H Mis tot zekere intentie. Vrijdagavond biechthooren van 8 tot 7 uur. Zaterdag 15 Augustus, Hoogfeest van Maria's Tenhemelopneming, patrones dezer parochie, geboden te vieren als Zondag. Om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie; om 10 uur de Hoogmis voor mej. Maria Desloovere. Na de H.H. Missen de reliquie van O.L. Vrouw en om 2,30 uur Lof en daarna biechthooren tot 4 uur. Zondag 16 Augustus, om 7 uur de Vroegmis voor mej. Maria Urbanie Alice Goossens als lid der H Familie met algemeene H Communie de zer leden na de preek; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie. Onder de H.H. Missen de jaarlijksche collecte met open schaal voor deze parochie kerk. Z. H. Exc. Mgr. P Hopmans, schrijft met be trekking tot den Katholieken Voetbalbond o.a.: ,Het is onze uitdrukkelijke wensch, dat onze onderhoorige Katholieken zich veie enigen in ka tholieke organisatieën. Deze moeten zijn niet slechts vereenigingen van katholieken, maar inderdaad katholieke vereenigingen, waarin de katholieke beginselen tot hun volle recht ko( men. Dat geldt ook voor sportorganisaties met na me voor de voetbalbeweging. De Bisschoppen van Nederland hebben volgens plicht bij het- haling aangedrongen, dat onze katholieke jon gens zich zullen aansluiten bij den eigen ka tholieken voetbalbond. Wij doen bij dezen een beroep op de kinderlij ke volgzaamheid va nal onze katholieke voetbal Iers en vertrouwen vast, dat niemand hunner zal weigeren aan het kerkelijk gezag te gehoor zamen in deze gewichtige aangelegenheid, waar het gaat over het zielenheil van onze jongens en onze jonge mannen" Ter verkrijging van de gewenschte droogte worden de geloovigen verzocht daarvoor 's- avonds in het huisgezin het rozenhoedje met de Litanie van O. L. Vrouw te bidden, en het Lof in de kerk bij te wonen. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Mauritius Eduardus Wijne te West dorp en mej. Bertha Magdalena van der Steen alhier, 3e roep; de heer Joannes Tjeerd Henricus Edelman on langs alhier, en mej. Joanna Adriana Ruedi- suëli te Breda, 2e roep; de heer Prudent Jacobus van Laere alhier, en mej Maria de Scheemaecker te Bouchaute, 2e roep; de heer Gustaaf van Haele alhier, en mej Bri gitta Maria Audenaerd te Westdorpe, le reep. Het gebed wordt verzocht voor den heer Jo- sephus Adolf Genetello, en voor madame Euge nia Koene-Saelens, die alhier overleden zijn P. DOENS.Pastoor. In het wekelijksch Zondagsmissaal voor het bisdom Breda, „Bron van ChristeLijken Geest" worden de misgebeden voor den Zondag opge nomen in de juiste volgorde, waarin de pries ter deze aan het altaar bidt. (VERVOLG) VII. Vaststelling ambtenaren-regiement in de gemeente. De voorzitter vraagt of door de raadsleden prijs wordt gesteld op artikelsgewijze voorlezing van het ontwerp-reglement. De heer; Verschaf fel: 't Is half twaalf, bur gemeester. De heer de Leux vraagt, of door B. en W. er gens anders naar zoo'n reglement is geïnfor meerd. Spr. zo ugaarne hebben gezien, dat B. en W. overleg hadden gepleegd niet de organisa ties aangezien, dat B en W. overleg hadden ge- ties. Aangezien de raadsleden zoo weinig gelegenheid hebben gehad cm het ontwerp-reglement in te zien en zich hier over een oordeel te vormen, acht spr. het ge wenscht, de definitieve vaststelling tot een vol gende zitting te verschuiven. De vorzitoter antwoordt, dat het reglement is samengesteld door de vereeniging van alle bur gemeesters en secretarissen in Öost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Door verschillende gemeenten is 't reeds aangenomen. B. enW. hebben een en an der grondig nagegaan en meenen, dat het goe de voorwaarden bevat. Wat wil men dus meer, vraagt spr. De heer de Leux merkt op, dat hem bij door lezing van het ontwerp is opgevallen, dat de vrije Zaterdagmiddag niet is verzekerd. Voorts wordt bij overlijden etc. slechts 1 dag vrijaf ge geven terwijl het toch gebruik is, dat vrijaf wordt gegeven tot na de begrafenis. De voorzitter, antwoordt, dat in een derge lijk geval, als B. en W. bemerken, datiets onbil lijk. is, natuurlijk gaarne aan een desbetref fend verzoek gehoor zal worden gegeven. Spr. leest de bepaling, betreffende het verlof bij over lijden voor: Zij luidt als volgt: „Overlijden en bijwoning der begrafenis van ouders of kinde ren, behuwd-, stief of pleegkinderen broeders, zusters, behuwd-, stief- of pleegouders, telken een dag of, indien een reis te maken ;s, ten hoogste drie dagen" Het spreekt vanzelf, zegt spr., dat B en W deze bepaling soepel zullen toepassen. De heer de Leux acht het toch gewenscht, vast te leggen, dat verlof wordt gegeven tot na de begrafenis. De heerVerschaffelB. en W. zijn toch geen beulen. Het is toch niet doenlijk om alles pre cies te gaan vastleggen. De heer de Leux: Als ik iets opmerk, moet U het niet voorstellen alsof het mijn bedoeling is te zeggen, dat B. en W. beulen zijn. Als men echter een reglement maakt, laat men het dan zóó maken, als hët moét zijn'. Wethouder Neeteson zegt, dat het ook hem is opgevallen, dat in de bepaling over dienst- en werktijden gesproken wordt van plaatselijk ge- bru k. Er zijn. bepaalde dagen aaugegeven, waar op de ambtenaren vrij moeten zijn. Deze stem men echter met overeen met het plaatselijk ge bruik te Sas van Gent. De heer de Leux is van meening, dat toch des Zaterdagsmiddagnamiddags vrijaf moet worden gegeven ook ai zou dat hier ook geen plaatse lijk gebruik zijn. Dat geschiedt overal. Natuur lijk kan in bijzondere omstandigheden een yit- zondering worden gemaakt. Wethouder Neeteson merkt op, dat, als men ter plaatse het gebruik invoert om den Zater dagmiddag vr ijte geven, de zaak in orde is. Overigens is het natuurlijk moeilijk alle fines ses in zoo'n reglement vast te leggen. De heer de Leux is het met dit laatste eens. Spr wijst er dan op, dat in het ontwerp wordi gesproken van beroep op B en W. Hij is van meening, dat beroep open moest staan op den Raad. De voorzitter geeft een korte toelichting cp de vacantieregeling. De heer de Leux komt terug op het verlof bij overlijden en herhaalt, dat bij schorsing beroep moet openstaan op den Raad. De voorzitter wijst erop, dat het moeilijk zal zijn, een volmaakt reglement samen te c tellen. Bijzondere omstandigheden zullen steeds moe ten worden voorbehouden. Spr. verwijst in dit verband naar artikel 15 sub 5, waarin gezegd wordt, dat „verleende vacantie kan worden in getrokken, wanneer dringende redenen van dienstbelang zulks noodzakelijk maken". De heer de Leux verklaart, het daarmee eens te te zijn. Daar zal hij zich niet tegen verzetten. De voorzitter betoogt nog eens, dat men toch van B. en W. een soepele toepassing van het re glement mag verwachten. Als B en W. van oordeel zijn, dat de billijkheid meebrengt, dat drie dagen vrijaf worden gegeven bij overlijden inplaats van 1 dag, dan zal dat natuurlijk ge beuren. B. en W. zijn altijd op deze wijze te werk gegaan, Er is nog nooit -een klacht ge hoord van een ambtenaar of van de politie, dat B en W niet soepel genoeg waren. De heer de Leux herhaalt, dat, nu men toch bezig is om een reglement vast te stellen, men dit oo kgoed moet trachten te doen. Wethouder Marquinie verklaart, tegen het verleenen van een verlof van drie dagèn bij over lijden geen bezwaar te hebben. De Voorzitter: Men wenscht dus te bepalen, dat drie dagen verlof wordt gegeven bij overlij den en bijwoning der begrafenis van ouders enz De heer de Lqux wenscht verlof te geven bij overlijden van ouders of kinderen tot na de be grafenis. De voorzitter meent, dat men ook voor be huwd-, stief- of pleegkinderen deze bepaling moet laten gelden. Men dient zulks zoo ruim mogelijk te nemen. Wethouder Neeteson: Als men gaat verande ren, komt men voor allerlei moeiiijkheden te staan. De heer Verschaffel acht het gediscussieer vrij overbodig. Men ka nde zaak gerust aan B. en W. overlaten. De heer de Leux: Laat ons het reglement GOED vaststellen. De heer Verschaffel: Als het ging om ten of ander voornaam artikel, zou er wat voor te 5eg gen zijn. Het zijn niet allemaal beulen, die het reglement hebben toe te passen, voegt spr. er nog aan toe. De heer de Leux protesteert. Spr. vraagt of men dan alleen maar goed doet, als men niel zegt en goedvindt, wat B en W voorstellen. De heer Verschaffel verwijt den heer de Leux dat deze te weinig vertrouwen stelt in B. en W. De heer Stouthamer meent, dat men volsta?, n kan met het artikel betreffende het verlof bij overlijden te wijzigen in dien zin, dat drie da gen verlóf wordt gegeven bij overlijden en be grafenis van ouders of kinderen. Bij over lijden van behuwd-, stief- of pleegkinderen kun nen B en W dan nagaan, of het noodzakelijk is, meer dan 1 dag verlof te geven. Wethouder Neeteson: In het reglement wor den alleen de rechten vastgesteld. B en W kun nen uiteraard meer geven, dan bepaald is. De heer Stouthamer herhaalt zijn voorstel be treffende de drie verlofdagen bij overlijden van ouder of kinderen. Wethouder Neeteson: Ook als ze in Amerika of Indië zouden wonen! De heer Stouthamer persisteert bij zijn voor stel. De voorzitter: Of het erin staat of niet, men weet, dat B. en W. altijd soepel zullen zijn. Daar is men toch ook mensch voor, zegt hij. Wij mo gen toch ook wel eens gelegenheid hebben om onzen goeden kant te toonen. De heer de Leux kan zich met dit betoog van den voozitter niet vereenigen. Waarom moet do ambtenaar afhangen van de goedheid van B. en W., vraagt spr., en zich niet kunnen beroe pen op zijn recht, vastgelegd in het reglement De'voorzitter: Dat recht heeft hij al. De heer de Leux: Neen, hij heeft slecht recht op EEN dag. Geef hem er drie. Wethouder Neeteson: De moeilijkheid zit hem daarin, HOE de veranderingen zullen worden aangebracht. De heer de Leux: Daar zit niet veel moeilijks in. De heer Stouthamer beveelt de door hem ge noemde wijziging nogmaals aan. De voorzitter wenscht ook behuwd-, stief- en pleegkinderen voor drie dagen in aanmerking te doen komen. In laatsgenoemden zin wordt ten slotte z.h.st.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2