Wetenswaardig Allerlei. Kerknieuws. 8urgerl. Standen Loop der bevolking Stadsnieuws. Landb en Veeteelt Sport en Spet. Helpt met ÏÏw oude rjjwielplaaljes de T.B.C bestrijden. Ernst of Luim. De Parker Duofold De Zeeuwsche Koerier S paling misschien goed zijn doch voor hét plat teland is ze niet op haar plaats. De voorzitter: De Raad wil dus wél de stoe pen laten gebruiken voor het vervoer van hulp behoevenden doch afwijzend beschikken op het verder voorgestelde. Wethouder Neeteson betoogt, dat het toch niet gewenscht is, het verder voorgestelde zon der meer af te wijzen. Spr. acht het beter, die kwestie nog eens aan te houden. B en W ken nen thans het gevoelen van den Raad. Zij kun nen overwegen of het wellicht mogelijk is toch een bepaling in te lasschen, waarbij dan echter met die bedoeling rekening wordt gehouden. De heer de Leux. Daar kan ik me mee ver eenigen. De voorzitter: Dan zullen we dit punt aan houden tot de volgende vergadering, waarin B. en W. dan met een voorstel kunnen komen. Alsdus wordt besloten. .(Wordt vervolgd) Van de nieuwe priesters zullen hun studiën nog voortzetten de weleerw heer Jac Oomen, die gaat studeeren in de rechten aan de Ka tholieke Universiteit te Nijmegen, de weleerw. heer Al Hermans d,e in natuurkundige weten schappen en de weleerw heer J Rombouts, die in de Nederlandsche letteren verder zal studee ren en de lessen volgen aan de R.K. Leergan gen te Tilburg. De overige priesters zullen noo- dig zijn voor het dienstwerk in het Bisdom. Van de 26 studenten der Rhetorica zullen 23 overgaan naar het Groot Seminarie te Hoeven; twee zullen intreden bij de Witte Paters van Kardinaal Lavigerie nl de studenten A Smits Steenbergen en J van Waesberghe van Hulst, een bij de Paters Benedictijnen van Oosterhout nl. student P van den Biesen van Breda. Vijf van de studenten der Rhetorica zijn te 's-Gravenhage geslaagd voor het Staatexamen A Gymnasium namelijk F Eibers H Ruygers A Smits G van de Ven en F Zander. Een onzer priesters zal verbonden worden als redacteur aan de KWP (Kath Wereldpost* (Sancta Maria) SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 16 Juli. Arie LittoJj 25 jaar jm. en Jacomina Stouthamer 24 jaar jd. Remon Alouisius van Hootegem 27 jaar jm. en Leonie Maria Johanna Ongenae 23 jaar jd. 20.. Franciscus de Meester 22 jaar jm. en Leonie Marie Winne 21 jaar jd. 27 Maurice Bduarau Wijne 23 jaar jm. en Bertha Madeleine van der Steen 23 jaar jd. 30 Petrus Joseph us Desiré van Eerdenburgh, 32 jaar jm. en Catharina Maria Nelen 24 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Juli. Maurice Pe irus Meloen 23 jaar jm. cn Elodie Marie Gae- len 22 jaar jd. Geboorten. 16 Juli Raymonda Louisa Johan- n adochter van Ferdinandus Alouysius de Cau- semaecker en Bertha Rosalia Virgenie Vereecke 26. Roger Rem', zoon van Edmondus Aloysius Lootens en Leo^tina Maria Bernardetta Schietse Overlijden. 5 Juli Leuntje Galle 82 jaar wedu we van Jan Verpoorte. 19. Johannes Angelus Wulffaert 75 jaar echtgenoot van Eufrasina de Leux. SAS VAN GENT A. I. P. van Loy, arts van Terneuzen. W de Bruijn, kantoorbediende van Rotterdam. L R J Akersloot van Houten Roos, zonder, van 'sGra ventage. J E Colpaert, machine-bankwerker van Terneuzen. G J M de Mul zonder van St. Michiels-Gastel. H de Wagenaere en gezin, met selaar van Selzaete (B) Vretrokken: L de Vos en gezin, fabrieksarbei der naar Westdorpe. A L van Cranenbroeck en echtgenoote straatmaker naar Axel. G Grass! en gez'n Electricien naar Axel. P Kons, Ran geerder naar Westdorpe. A Vermast en echt genoote zonder naar Zuiddorpe. M Chr. Valke dienstbode naar Zuiddorpe. B F van Hoeve land bouwer naar Schore. J F Dutree zonder naar Vlissigen. RAG Dupont zonder naar Selzaete (B.) M Roegiers dienstbode naar Assenede iB) W Froitzheim, monteur naar Selzaete (B). A Vermandel en echtgenoote zonder naar Terncu zen. J A de Bock en kind zonder naar St. Jan steen M E Claeijs dienstbode naar Assenede (B) P M Hamelijnck huishoudster naar Klundert. B M Audenaerd dienstbode naar Westdorpe A Caus landbouwersknecht naar Selzaete A R F Bakker zonder 's-Gravenhage E de Keijzer en echtgenoote Bankwerker naar West dorpe. C Normandie, Landbouwersknecht naar Assenede (B). 't Gaat goed met de inzameling der oude rijwielplaatjes Maar er moeten er nog veel meer binnen komen. Geen enkel oud plaatje mag voor het goede doel verloren gaan. Wielrijdsters en wielrijders, ge kent nog adressen, waar U ze kunt inleveren Hier zijn ze nog eens J. Witte, Prinsenkade 4. A. G. J. Lammens, Westkade ioi Bureau De Zeeuwsche Koerier»Oostkade 16. En er is er nog een bijgekomen nl. W. Lamme is, Oostdam 42, die zich ten gerieve van de menschen o^er de derde brug beschikbaar heeft gesteld. Laat het in Sas een ware jacht worden op oude rijwielplaatjes. Een lietdadigheidsjacht ten bate van de ongelukkige slachtoffers der T B C. R.-K. Coöperatie „De Volharding' Dinsdag 4 Augustus, des avonds om 7 uur zal in het Pa tronaatsgebouw. een algemeene vergadering worden gehouden. Als spreker treedt op de heer M. O. Geerts uit Hulst met het onderwerp: „De belangrijke taak der Cooperat e" in den tegenwoordigen tijd. Prijssehieting. De gehouden prïjssch etingen Zaterdag en Zondag bij Aug de Roeck '.er gele genheid van de wijkkermis, aldaar, gaven de volgende uitslagen: Zaterdag 17 deelnemers Hoogvogel Th. Lammens, zij vogels M de la Ruelle en Ern. Martens allen alh'er. Zondag 27 deelnemers Hoog- en zijvogel, L. Kalle, Westdorpe 2e Zijvogel M Houtepenalhier Propagandadag Sassche Boys. Hoewel het 's-morgens lecht weer was, klaarde het tegen den middag toch eenigzins op. Om 12,15 uur ar riveeraën per autocar de spelers uit Tilburg, die aan de Westssluit werden opgewacht, en, bege leid door het muziekgezelschap „De Vereenigde Vr.eden", naar het clubhuis werden gebracht. Ten 3 uur ving de wedstrijd aan op het nieuwe terrein. Hoewel in den beginne het weer zich niet te best liet aanzien, klaarde het steeds meer op en onder den wedstrijd was e temperatuur moord dadig te noemen. Alles bijeen genomen voldeed de wedstrijd wel aan de verwachtingen, hoewel natuurlijk èn de hitte èn de nog niet te puike terreinsgesteltheid veel afbreuk deden aan het spelpeil. De ballon wedstrijd mocht zich ook in een groot succes verheugen. De kindeven zullen in de komende dagen in den briefbesteller wel hun favoriet zien. We geloven, dat voor Sas'van Gent wel een record-aantal toeschouwers den wedstrijd bij woonden Na afloop vereenigden rich allen in het clublokaal, waar een diner was langabo- den, hetwelk natuurlijk alle eer werd aange- daa. De speeches waren niet va jde 'ucht cn er heerschte een echt-geannimeerde itvnmiig Ten circa 9 uur namen de gasten afs^h ;i 1 en vertrokken weer per autocar over België naar Tilburg. De propaganda voor S.V.B. is volkomen ge slaagd. Wielrennen. Ranschaert behaalde Zaterdag jl. op de wielerbaan te Heerlen (Holland) in een 80 K.M. koppelwedstrijd den 1ste prijs, zijn koppelgenoot was C Bogaert. Gevonden in de Zuidstraat een kinderporte- monnaie en een kinderzakdoekje en c.p het terrein van de canisvlietkermis een bont. Een en ander is terug te bekomen aan de Maréchaussée-kazerne, alhier. Uitvoering tarwewet. Het Dag. Bestuur van de Vereeniging van Handelaren in Granen. Zaden en Peulvruchten in Zeeland heeft zich in opdracht van het al gemeen bestuur en namens bij hen aangesloten endoor de Gewestelijke Tarweorganisaite in Zeeland erkende handelaren in tarwe, tot den minister van Landbouw Nijverheid en Handel gewend met een adres, waarin het 't volgende onder de aandacht van den Minister brengt; dat de Zeeuwsche handelaren in tarwe zich (in overleg met de G.T.Z.) geheel beschikbaar hebben gesteld om op de meest loyale wijze mede te werken aan de uitvoering van de tar wewet en hebben voldaan aan het vot hen ge richte verzoek om de afname van de bij de landbouwers aanwezige tarwe te bespoedigen, opdat de VITA onmiddellijk zou kunnen dis- poneeren over de voor haar benoodigdo hoeveel heden dat aan genoemde handelaren de indruk is gegeven, dat de ontvangst en aflevering van den oogst 1930 een kwestie zou zijn van ten hoogste zes weken, zoodat daarop dan ook de aan de landbouwers betaalde prijzen zijn be rekend; z dat zij zich thans geplaatst zien voor het feit dat zij groote hoeveelheden tarwe opgeslagen hebben, die door hen aan de landbouwers zijn betaald en waarvoor geen afleveringsinstructies komen: dat wegens de trage afnamen door de VITA voor de handelaren een groot verlies is ont staan, in verband met indrogen, en rentever lies, met groote vrees voor hoedanigheidsver- mindering der tarwe, waartoe de kwaliteit van oogst 1930 te meer aanleiding geeft; dat zij daarom den minster verzoeken bij de VITA zoodanige maatregelen te bevorderen, dat de afname van de zich in hun handen, alsmede de zich nog in landbouwersbezit bevindende par tijen, thans binnen zeer korten tijk geschiedt; dat de erkende handelaren op goeden grond veremoeden, dat de VITA niet in staat zal zijn de eerste soort tarwe, welke voor kropmeel is DE OCHTEND-PATROUILLE bestemd geworden af te nemen, tot de daarvoor gestelde prijzen, maar dat de VITA het er spe ciaal op zal aanleggen alleen de goedkoopere 2e en 3e soort af te roepen, tengevolge waarvan de prima tarwe zou overblijven; dat, mocht niet aan den wensch tot spoedige afname kunnen worden voldaan, het dan aan de erkende handelaren, leden der vereeniging goed voorkomt, dat de Minister overwege reeds thans bekend te maken, dat geen tarwe cogst 1931 door Regeeringsmaatregelen zal worden beschermd of geholpen tot tijd en w-le de ge- heele oogst 1930 zich in molenaarshanden zal bevinden. Het adres is geteekend door A Jeronimus^ waarnemend voorzitter en T van Heel secreta ris. Een luidspreker als auto-claxon. Aangespoord door de radio en klanklïlm heeft een zekere mijnheer W Hill, amateur-automc- bilist uit de drukke fabriekstad Wednesbury in het Engelsche graafschap Stafford in zijn auto in plaats van de claxon e enmicrofoon en een luidspreker laten inbouwen De microfoon is aan het stuur aangebracht, zoodat de chauffeur heel gemakkelijk kan spreken, zonder genood zaakt te zijn zijn oog van den weg en het ver keer af te wenden. De waarschuwingen, die hij voor de micro foon spreekt en die door den luidspreker ver strekt worden, zijn voor iedereen een paar do zijn meter verder duidelijk te verstaan. In het begin beschouwden de burgers van Wednesbury dezen „sprekenden motor" slechts als een aardig slim uitgedacht speelgoed. Maar deze methode, om voetgangers, fietsers cn r uto- mobilisten tot voorzichtigheid aan te mane is zoo dringend noodig gebleken, dat een fabriek zich zeer voor de zaak interesseerde en volle dige apparaten voor den auto in den handel ge bracht heeft. Men zal dus voortaan op de druk ke verkeerswegen in plaats van het voert du rend gekrijsch der claxons waarschuwingen hooren, die naar gelang het temperament en de goede opvoeding van den man aan het stuur zal klinken als een beleefd: „Houd alsjeblief rechts en laat mij passeeren" of met een grover snauw: „als je niet op zij gaat, rijd ik je om ver" Er zal dan weer een politieverordening uitge vaardigd moeten worden 0 mtot beleefdheid aan te sporen. De invloed van de maan op de mensehen. De bekende Zweedsche zee-vorscher profes sor Otto Petterson doet het voorstel, den in vloed der maan op de menschen tot onderwerp van nauwkeurige onderzoekingen te maken. Hij zegt o.a.: Is het mogelijk, dat de maan, die te samen met de zon de drijfkracht voor de circu latie der zeeën geeft, 00 kinvloed uitoefent cp den kringloop van het bloed in een levend or ganisme, op de werkzaamheid der klieren, op gezondheid en ziekte, op leven en dood? Veel dokters zijn van meening dat zoon invloed zeer goed denkbaar is een volgen hun opinie is die invloed bijzonder groot op vrouwen. Een spe cialist voor rheumatische ziekten wijst c-r op, dat volgens een oude volksuitdrukking nieuwe maan 00 kander weer brengt. Weersveranderin gen hebben zooals men weet echter ook ster ken invloed op den toestand van alle lijders aan rheumatische ziekten. Bij weersveranderingen krijgen de zieken pijn in de aangetaste deelen en zij voelen zich afgemat en onbekwaam om te werken. Meestal treden deze verschijnselen één of twee dagen voor de weersverandering op Zoodra het dan begint te regenen of te sneeu wen verdwijnen de pijnen vaak met één slag. In den nieuweren tijd neigt men meer over tot de meening, dat een teveel aan negatieve electriciteit in verhouding tot positieve elec- triciteit d't teeken van onbehagen te voorschijn roept. In ieder geval konden echter diepgaan de onderzoekingen over een eventueelen invloed der maan juist voor de medische wetenschap van verstrekkende beteekenis zijn. Slasche BoysTilburg 27. De gisteren alhier gespeelde voetbalwedstrijd tusschen Sassche-BoysTilburg, eindigde rnet een 72 overwinning voor Tilburg. De Sassche Boys speelden een uitstekende westrijd. (Volledig verslag a.s. Woensdag) Een nieuwe litanie van alle Heiligen! Een van onze abonné's, aldus vertelt de re dactie van de St. Jansklokken, volgde in de bladen de lijsten, waarin de geslaagden voor de verschillende examens zijn opgenomen. Als een waarschuwing tegen de misselijke overdrijving laten we hier e engedeelte van deze ontboeze ming volgen: Je krijgt heel wat namen te zien bij zoo'n vloed van geslaagde en gediplomeerde candi dates enkele en dubbele, poëtisch en prozaï sche, langlijzige en kort-krachtige, Die achter namen, nou ja, dat zijn erfelijkheden, waarmee je, al is 't ook tegen heug en meug, ditgan- sche tranendalsche leven behept bent. „Domme kragt", „Achttienkaraats", „Nulleniks", „Lek- teraan', dat is force-majeur en voor mij bij examen-lectuur een welkome afwisseling in de anders zoo eentonige Janssens-, Pietersen- en Klaasssenlijst. Dezer dagen kwam mij echter een geslap g- den-risje onder oogen, met voornamen!! nou, ook een afwisseling, maar hier „force mi neur", 't Was het eindexamenverslag van een eerste rangs Katholieke Middelbare Meisjes school, zoo'n school met „cachet" en van „stan ding" En voornamen! Om mee te brullen! Mijn heer Pastoor hoe heb je ze toch zoo kunnen doopen. Geen enkele sla ik er over: Mieke Lous (met de ou van kous), Nan, Willy, (zetter, met ij zon der puntjes), Chris, Anneke, Lyd (ook weer met puntjeslooze ij), Lautie (pas op zetter, hier ie en de au van paus), Tiny, (y als bij Lyd), The- ky (y als voren), Muis (ja zeker zetter, gewoon muis. de m van mal, de u van uil, de i van idioot en de s van sotternijdenk u als je blief aan de hoofdletter,) Fiet (geen s achter plak ken). Ella To. Ik heb er de Cantuale bij ter hand genomen. De cantuale? Ja, ja, de Cantuale, om er de Litanie van alle Heiligen in op te zoeken. Wat een antieke namen-collectie toch, die litanie! Hoe komisch klinken Agatha, Catharina, Anas tasia in onze twintigeeuwsche ooren Me dunkt dat het meer dan tijd is de Alle-Heiligen Lita nie eens grondig om en bij te werken Al die oer -namen moeten er maar uit geschrapt worden om de vacante plaatsen door onze moderne zoete-koek-naampjes te laten innemen, 't Lijkt mij juist iets voor de commissie, waaraan de omwerking van de Katechismus is opgedragen. Als die heeren met hun taak gereed zijn, zou ik hun willen verzoeken de hervorming van de Alle-Heiligen Litanie in die geest ter hand te willen nemen. Mag ik hun hiervoor misschien reeds de volgende passage in overweging ge ven: „Van alle Lousjes en Lautie's, Theky's en Muisjes, verlos ons Heer! Wat zijn wij, Hollanders, toch geciviliseerd! C'est la culture hollandaise! Vivat! Gee/ mij maar.... onze ouwerwetsche Marie tjes, Nellekes, Hannekes en Stientjes. het puikje op het gebied van vulpenhouders is ver ss krijgbaar in deh Boekhandel

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3