&innenlani> Buitenland. Onderwijs. Sociaal JTieuws. Prooineienteuws. Stadsnieuws. üit dë gemeentekas moet komen. De Heër de Leux heeft gezegd, dat het hem spijt, dat men in Sas zoo weinig voor sport voelt. Dat sr.ijt mij ook, zegt spr., doch men moet dat gebrek aan belangstelling bij het Sassche publiek niet wil len compenseeren door een greep te doen in de gemeentekas. De heer de Leux: Het ligt op den neg van den gemeenteraad om een dergelijk streven aan te wakkeren. Het is een slechte tijd wordt er gezegd, doch juist daarom zou het aanbeve ling verdienen deze beweging, die veel volk naar onze gemeente zal trekken, te steunen. Wethouder MarqfiinieDat men weinig voor sport voelt, is gebleken uit het feit, dat men de piste heeft laten verdwijnen. De heer de Leux: Die is uit haar eigen ver dwenen. De heer Marquinie. De voetbalvereni ging kan ook verdwijnen. De heer de Leux: Dan behoeft geen subsidie meer te worden verleend. Wethouder Marquinie: Ik meen, dat wij met een subs:die van f 100 de vereeriiging goed ter wille zijn. De heer de Leux. Ik vind het eigenaardig van wethouder Marquinie, dat hij slechts f i.00 wil I geven aan de voetbalvereniging doch f 200 a f 300 aan de wielerbaan, die ten doode was op- geschreven. De heer Stquthamer: Wethouder Marquinie spreekt steeds van misschien. Als het mooi weer is, zal er misschien wat over zijn, doch als het weer slecht is wordt het een débacle. De heer Marquinie heeft de laatste vergadering van de feestcommissie niet bijgewoond. Daar is geble ken, dat de ontvangsten veel zullen tegenvallen Als de gevraagde subsdie niet wordt verleend, zal het niet mogelijk zijn, dat de vereniging zich zal ontplooien. Ik zou het betreuren, zegt spr., als onze eenige sportvereeniging, die veel goed doet door de jongens uit de kroeg en van de straat te houden, moest verdwijnen. De voorzitter brengt alsnu het verzoek in stemming. Vóór stemmen de heeren de Leux, Stouthamer en IJsebaert, tegen de heeren Mar quinie Neeteson en Verschaffel. Devoorzitter constateert, dat I jet verzoek der halve wordt aangehouden tot de volgende ver gadering wijl de stemmen staken. De heer Verschaffel: Zou de Raad er niets voor voelen om een tusschenweg te bewandelen We zien, dat de gemeente genegen is om iets te doen. Doch f 200 wordt te hoog gevonden. De Voorzitter: Nu de stemmen staken, moet het voorstel tot de volgende vergadering wor den aangehouden. Ik stel me voor, dat we in Augustus nog een vergadering zullen hebben. De leden van den Raad kunnen intusschen de zaak nog eens bespreken en informatie inwin nen. VII Verzoekschrift van Wed. W Nevejan om gemeentegrond in erfpacht aan de Stations straat en om vergunning tot afwijking van de bepalingen vervat in art 7 der Bouwverordening De voorzitter: Het voorstel van B en W is om op deze aanvraag gunstig te beschikken. Een teekening is aanwezig. De bedoeling is, te bou wen zoo wat tegenover den heer Hennink. Nadat de teekening heeft gecirculeerd, wordt z.h.st. overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. (Wordt vervolgd). Crimineele statistiek over 1929. Volgens de zoo juist verschenen Crimineele Statistiek over 1929, bewerkt en gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedroeg het aantal onherroepelijk veroordeelin gen in dat jaar, wat betreft de strafbare feiten die in den eersten aanleg door de arrondisse mentsrechtbanken worden berecht, in de jaren 1927 t.m. 1929 resp 21878, 21778 en 21098, per 1000 inwoners resp 28,9 28,4 en 27,1 't Relatieve cijfer der onherroepelijke veroordeelingen zon der die ter zake van rijwiel- en wegenbelasting wet, provinciale- en plaatselijke belastingover tredingen en de wet van 3 Augustus 1914. tsmokkelhandel) was voor 1929 (21,7) lager dan in de jaren 1896 tot en met 1928 met uitzonde ring alleen van de jaren 1915 en 1916 i.resp. 20.6 en 20,8) Bij de specificatie der veroordeelingen naai' de speciale delicten valt te constateeren, dat het aantal onherroepelijke veroordeelingen ve gen eenvoudige en gequalificeerde mishandeling verder is teruggeloopenn de jaren 1927, 1928 en 1929 bedroeg het resp. 4188, 4121, en 3945, per 100000 inwoners resp. 55.3 53.7 en 50.7 Het aantal veroordeelingen ter zake van het belangrijkste economische nrsdrijf, den cenvou digen diefstal, is in 1929 wederom gedaald; per 100000 nwoners in 1929 32,4 tegen 37,2 in 1928. De sexueele misdrijven bewegen zich nog steeds op hooger niveau dan in 1913. Een kleine schommel;ng in gunstige richting is in 1929 in vergelijking met de jaren 1927 en 1928 op te merken (per 100000 inw. in 1923 13,3 in 1929 12,2 in 1913 6.5) Het aantal gerechtelijk geconstateerde zelf moorden bedroeg in *1929 552 of 70.9 per mil- lioen inwoners (1928 76.2) Zeldzaam gouden feest. De heer A Coenen, raadslid en oud-wethou der der gemeente Groesbeek hooot 1 September a.s. zijn gouden feest als gemeenteraadslid te herdenken. Voor de komende zittings-periode heeft de heer Coenen die zich in zijn halve eeuw raadslidmaatschap steeds als een voor beeldig katholiek heeft doen kennen, geen can didatuur meer willen aanvaarden. Mgr. Nolens ongesteld. 1 Het correspondentschap voor Dagbladen is gemachtigd mede te deelen, dat na ee maand rust in den toestand van mgr. dr. W H Nolens geen verbetering is ingetreden. Hoewel er geen direct gevaar bestaat, boezemt de toestand van mgr. Nolens toch bezorgheid in. Het onweer van Dinsdagavond Gisterenavond heeft het onweer in verschil lende plaatsen van ons land ongelukken veroor zaakt. Te Arnhem werden 5 personen door den blik sem getroffen. Een hunner is overleden. Kort na dit ongeluk sloeg de bliksem in de zelfde plaats in een ketting van het rivierbad voor mannen, dat eveneens in den Rijn is ge legen. Een gedeelte van het bad geraakte op drift. De personen, die zich in het bad bevon den, wisten dcor naar het vrouwenbacl ever te klimmen te voorkomen, dat zij door den stroom werden medegesleurd. Bij de tramkruising op de Beukenlaan te Oosterbeek ontspoorde tengevolge van het vele zand en grind, dat zich op de rails had verza- j meld, een electrisch personenrijtuig van de Oostertramweg-Mij. Ook boven Doetinchem en omgeving woedde een hevig onweer. Te Silvolde sloeg de bliksem in de woning van den fabrieksarbeider J. C. De familie zat juist aan tafel. De 51-jarige C. I en drie kinderen werden door den bliksem ge- I troffen, terwijl in de kamer alles vernield werd. I C. was direct dood. De kinderen waren be- I wusteloos doch kwamen spoedig bij. Het bleek, I dat zij slechts lichte verwondingen hadden op I geloopen. C. laat een vrouw en zeven kinderen achter. In den Broekpolder onder de gemeente Oegst geest werd de 19-jarige A. K., die daar aan het visschen was, door het onweer overvallen. Om zich tegen den regen te beschutten is hij op den Broekweg onder een boom gaan schuilen. Hij werd daar echter door den bliksem getrof fen en gedood. De Betuwe heeft eveneens van het noodweer te lijden gehad. Te Driel bij Eist sloeg de blik sem in de kapitale hofstede van den heer van Dijk. Het gebouw werd geheel werd geheel in de asch gelegd, terwijl eenig vee in de vlam men omkwam. Het eerste spreekkoor te Nijmegen. Zondag werd te Nijmegen een R.K. Jeugd- dag gehouden, waarin de Nijmeegsche Katho lieke Jeugdbeweging werd vertegenwoordigd door een tweeduizend jonge leden, van alle pa rochies der stad. Na een geestelijke voorbereiding in den mor gen werd des middags de grootsrhe ieugdop- tocht op 't Mariënburgplein opgesteld en trok men met 'n lOtal pijpers- en trommelaars-korp sen en harmonieën en met een bosch van kleu rige vlaggen door Nijmeegsch' buitenwijken naar het Julianaplein, waar te midden van een bloemenpracht en omgeven door duizenden toe hoorders het spreekkoor „Vindicamus Heredi- tatem Patrum Nostrorum" van Jan Creyghton door een koor van 300 jongens werd gezegd. Het was een proef van de Nijmeegsche jeugd commissie, welke niet beoogde nier kunst te ge ven, doch alleen de jeugd van Nijmegen gele genheid wilde bieden om uit te zeggen, wat in haar leeft. En die opzet is werkelijk goed ge slaagd en belooft voor de toekomst een spreek koor van grooten omvang en nog dieper betee- kenis. Het spreekkoor werd begeleid door de harmo nie „Excelsior" onder Chr. Kokke. In de beste orde trok de stoet vervolgens over den Groesbeekchenweg naar het Unionveld. Hier werden interessante gymnastiekdeinon- straties gegeven door de vereenigde Gymna stiekclub van den Kring Nijmegen. Nieuwe staking in Barcelona. Maandag zijn hier 38.000 metaalbewerkers in staking gegaan. Ontploffing in een exprestrein. Zondagavond werden, toen de expres-trein MunchenBelgrado het station Zimeny Neu- stadt binnenreed, tengevolge van de explosie van een bom in een der wagens twee personen gedood en tal van personen ernstig gewond^ Petroleiimbrand in Rusland In de nabijheid van Bakoe is boortoren No 493 van de Asneft in brand geraakt. Het vuur woedt reeds een week De productie van den to ren bedraagt 800 ton petroleum per dag. Men vreest zelfs, dat de brand ook op de andere boortorens zal overslaan. Brandweer en troepen zijn gemobiliseerd, om de vlammen te bestrij den. Zes personen, waaronder drie bradweerlie- den zijn om het leven gekomen. 180.000 gulden aan postzegels gestolen. Uit een uitstalkast van een postzegelhande laar te Warschou zijn postzegels tot oen waarde van 180.000 gulden gestolen. Gandhi reist derde klas. Volgens de „Daily Express" heeft Gandhi voor zijn overtocht naar Engeland tegen 15 Au gustus een plaats derde klasse besproken. Er worden maatregelen genomen om twee geiten mee te nemen, ten einde de nood i ge gei tenmelk te bekomen, welke het hoofdvoedsel van Gandhi uitmaakt. Overigens zal zijn bagage slechts uit enkele lendendoeken en een groot aantal boeken en papieren bestaan. Goud op Nova Zemh'a. Volgens een draadloos bericht van Nova Zem bla is aldaar goud ontdekt. Staatsexamen. Te 's-Gravenhage slaagde dezer agen bij het Staats-examen voor diploma A: mej. C van Dis geb. te Zaamslag. R.K. Werkliedenverbond Men meldt aan De Maasbode.: Naar wij vernemen, zullen ongeveer 3000 jeug digen der R.-K. Arbeidersbeweging uit alle dee len van het land, deels in de de kleeding van „De Jonge Werkman", deels getooid met vlag gen ensjerpen, aan de 6-September-demonstra tie te Utrecht deelnemen. De Minister van Arbeid Handel en Nijver heid overweegt de meeting, waarop Jrof Kors O.P. het woord zal voeren, bij te wonen. De geestdrift voor congres en demonstratie begint overal in den lande toe te nemen, Ten bewijze daarvan werd ons medegedeeld, dat uit een kleine plaats als Warmond op z'n minst 100 deelnemers naar Utrecht zullen komen met een muziekcorps. Eén muziekcorps? Er moeten er 50 zijn. In een der groote steden overweegt men met 70 autobussen te komen plus een extratrein. Rijkskieskringorganisatic Middelburg Het bestuur van de Rijkskieskring-organisa- t e Middelburg heeft gemeend de voorgestelde feestelijke herdenkng van het 25-jarig bestaan der organisatie niet te moeten laten doorgaan en wei vanwege het feit, dat de financiën tot nu toe van dien aard zijn, dat de Kosten niet gedekt zouden worden. Wei besloot het bestuur om net 25-jarig be staan te herdenken, ter gelegenheid van de na jaarsvergadering door op dien dag een spreker te doen optreden. Druk vreemdelingen verkeer. De mailboot der Maatschappij Zeeland kwam Zaterdag met een record van 862 passagiers te Vlissingen aan en moest tengevolge daarvan een extra-mailtrein worden ingelegd. Teresia-Heiligdom te Heikant (Z.-Vlaanderen) De werkzaamheden van de in aanbouw zijnde Kerk dezer nieuwe grensparochie zijn zooverre gevorderd, dat Zijne Hoogw. Excellentie de Bis schop van Breda besloten heeft de Kerkcon- secratie te doen plaats hebben ';p Donderdag 24 September. Bij deze plechtigheid wordt tevens de greote klok gewijd en het altaar met Teresiabeeld van de devotiekapel ingezegend. De klok is een ge schenk van de leden uit den Kring Hnlst NCB, terwijl de bouw van de devotiekapel kan be kostigd worden uit de bijdragen van de leden der Mannen H Familie uit Hulst. Commissaris der Konnigia. De Commissaris der Konigin is Zaterdag met zijn gezin voor eenige weken met verlof naar het buitenland vertrokken. SLUISKIL Lijk opgevischt. Maandagavond werd door de kapitein van een passeerende sleepboot de schipper van een alhier liggend schip gewaar schuwd, dat hij nabij het zoogenaamde Eiland een lijk drijvende had gezien. Ds schipper be gaf zich met een tweetal andere personen, di rect met een roeiboot naar de aangegeven p laats en vonden daar ook het lijk. Inmiddels verscheen ook de politie en werd het lijk her kend als zijnde de 22-jarige dochter van de fa milie de G. die sinds Zaterdag vermist werd. Dit droevig ongeluk, waarin een liefdesgeschie denis een rol moet gespeeld hebben, bracht be- grijpelijkeswijze groote droefheid in de ouder lijke woning. Zangersfeest. Zaterdag namiddag hield de zangvereeniging „Polyhymnia", begunstigd door goed weer haar zangersfeest op de weiden van L de Smid en P Fermont. Aan dit zangersfeest namen nog deel de zusterverenigingen uit Hoek, Axel en Terneuzen alsmede de nieuwe harmonie uit Hulst „Vlijt en Volharding" direc teur Aug. Eeckhout. Na ontvangst der bestuien in café de Krijger, werden op voornoemde wei den op een daar opgeslagen kiosk door de ver schillende vereenigingen hun zangnummers len gehoore gebracht. Tegen half acht arriveerde de Harmonie uit Hulst, diemet een paar pittige marschen door het dorp, de goede stemming er nog beter inbracht en die om plm. 8 uur aanving met haar concert, dat door velen werd bijgewoond, Op het terrein van den heer Koo- man was een ververschingstent ingericht en kon men onder het drinken van een goed glaasje bier, koffie of limonade genieten van het mooie concert dat „Vlijt en Volharding" ten gehoore bracht. Tot sluitingsuur heersohte er een prett'ge stemming en bracht dit feestje heel wat volk op de been. TERNEUZEN. Reclametocht voor de winkelweek. Maandag namiddag is de aangekondigde reclametocht ge houden voor de a.s. winkelweek. Een 14-tal auto's versierd met neusvlaggen nam er aan deel. Heel Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen werd doorkruist en overal werden reclamebiljetten verspreid Ten half 10 's-avonds was men te Ter Neuzen terug. WESTDORPE Gemeenteraad: Vrijdag a.s. vergadert de Raad dezer gemeente. Onderwerpen ter behandeling: 1 Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde raadsleden. 3. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbe stuur 1930 4. Aanbieding Gemeenterekening en rekenin* GEB over 1930 r 5. Voorstel tot het aangaan eener conversie - 1 leen'ng 6. Wijziging Gemeente begrooting 1931. HULST j Rerum Novarum-herdenking. Ook Hulst fce- reidt zich op een luisterrijke Rerum-Novarum- herdenking voor. Het hiervoor gevormde comi- BRESKENS Muziekfeest. Het driedaags muziekfeest, Za terdag, Zondag en Maandag jl. alhier gehouden is uitstekend geslaagd Dank zij mede het mooie weer, was de belangstelling groot. Bij het gehouden concours behaalde het mu ziekgezelschap „Harmonie" te Oosfcburg den len prijs met lof benevens den len extra prijs (zil veren wisselbeker). IJZEND1JKE. R.K. Fabrieksarbeidersbond. Alhier is opge recht een afdeeling van den R.K. Fabrieksar beidersbond met 13 leden. Posterijen. Met ingang van 2 Augustus zal voor het afhalen van poststukken op Zondag gelegenheid bestaan van 9 uur tot 9,30 uur. Jongenspatronaten. De jongenspatronaten van West-Zeeuwsch-Vlaanderen organiseeren op 23 Augustus a.s. een optocht, volks spelen enz. ter gelegenheid van het 12y2-jarig bestaan van het jongenspatronaat alhier. SLUIS. Stoonibootdiensten. Door den heer J Stientra kapitein der stoomboot op het kanaal Sluis- Brugge is de diensregeling voor de maand Au gustus als volgt "vastgesteld. Om 9 uur en 2 uur 's-middags vertrekt de boot ui,t Brugge naar Sluis en om 12 uur des middags en 5 uur des namiddags vertrekt de boot uit Sluis naar Brug ge. GROEDE. Telefoondienst Met ingang van 1 Augustus a.s. is het Telefoonkantoor geopend van 9 tot 12,30 van 14 tot 16 en van 18 tot 19,30 AXEL. Handelaar gedupeerd. Naar gemeld wordt is de handelaar A. Z. alhier voor frs. 20000 opge licht doordien hem door een koopman uit Ant werpen valsche chèques in betaling waren ge geven. De zaak is in onderzoek. KOEWACHT. Bliksem ingeslagen. Maandagnamiddag sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in een stal van de landbouwer Mattens, die geheel uit brandde. Een partij vlas ging verloren. CLINGE. De Klompenbeurs. Maandag vond alhier een bespreking plaats inzake de te houden klompen beurs, welke werd bijgewoond door belangstel lenden uit Koewacht, CUnge, Hulst, St. Jan steen, Hontenisse en Sluiskil. Medegedeeld werd, dat de heer Em. Th. Locke feer, lid der Tweede Kamer de a.s. beurs met een rede za lopenen. Na afloop der bijeenkomst hield de klompen- makersbond „St. Gummarus" zijn jaarvergade ring. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal le den tot 58 was gestegen. Het financieel verslag maakte melding van een voordeelig saldo van ca. f 120. Schuilt niet onder hoornen tijden onweer.! Maandag n.m. werden weer eenige boomen in den St. Albert-polder alhier, door den bliksem getroffen. Een der boomen werd door het he melvuur van boven tot onder ontveld. Melkprijsverhooging. De melkhandelaren al hier, hebben den prijs van de melk, met 2 ct. de liter verhoogd. Bakkersbond. Gisteren maakten de leden van den Bakkersbond gezamenlijk een uitstapje naar het strand te Knocke (B.) Ei is dien dag door de bakkers geen brood aan huis bezorgd. Coöperatie „De Volharding". Gisterenavond vond alhier een ledenvergadering plaats van de coöperatie „De Volharding" bedoeld als een ge legenheid voor de leden der Coöperatie om vra gen te stellen, opmerkingen te maken in het be lang der Coöperatie enz. enz. Het schijnt, dat de beteekenis van deze ver gaderingen nog niet tot alle leden is doorge drongen en nog niet voldoende het belang daar van wordt ingezien, althans de vergadering was slechts matig bezocht. De heer H van Assche presideerde en aan de bestuurstafel hadden voorts de leden van den ledenraad en het bestuur der Coöperatie plaats genomen. Ondanks de matige opkomst werd op vrucht bare wijze van gedachten gewisseld. Verschil lende vragen uit de vergadering werden door het bestuur beantwoord terwijl van gemaakte opmerkingen nota werd genomen. Overwogen zal worden, hoe ten vervolge een betere opkomst op deze vergaderingen, die pe riodiek worden gehouden en feitelijk als een

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2