Wetenswaardig Alhrhi. trr*0? Laatste berichten Marktberichten Pt Theems, vielen plotseling in de modder onder in de buis. De brandweer, welke te hulp werd geroepen, heeft hen slechts als lijken kunnenn bergen. Een journalist als postpakket verzonden De Brusselsche correspondent van de Msb. meldt: Een Brusselsch journalist heeft zich zeT als., postpakket naar Londen laten verzenden Hij meldde zich op het hoofdpostkantoor te Brussel aan het loket voor postpakketten aan, met op zijn jas een etiket, waarop het adres van de „London nefrs agency" te rezen stond. De journalist werd netjes in cntvangs; geno men en bij de pakketten voor Londen gedepo neerd. Toen het uur van vertrek gekomen was werd hij in de postauto naar het vliegveld van Evere-Brussel gebracht en in de bergplaats van het nachtvliegtuig geplaast Enkele uren later werd hij te Croydon aa nde angency afgele verd, die hem verder naar Londen bracht. De reis was nu wel juist geen lolletje geweest maar onze collega had, door zich Us postpakket te laten verzenden, 290 frs bezuinigd op wat hij anders als „mensch" voor de reis had moeten betalen. EEN RAMP TE PITTSBURG Ontzettende brand in een gesticht voor oude lieden Een geweldige brand is uitgebroken in het ge sticht voor ouden van dagen van de zusterkens der armen, waar in tctaal zeshonderd personen worden verpleegd. De religieusen, zusters en broeders, hielpen brandweer en politie 'bij het blusschingswerk en trotseerden den geweldigen vuurgloed, om hun beschermelingen te redden, van welke er velen in vertwijfeling uit de ramen sprongen. Het reddingswerk werd een zeerste bemoei lijkt door den dichten rook, welke op het ter rein der ramp bleef hangen. Volgens een bericht uit New York ontstond het vuur op de derde verdieping van het ge bouw naaat de verpleegden zich reeds ter ruste hadden begeven. De overste van het klooster moest met ge weld tegen worden gehouden, toen zij in het gebouw terug wilde keeren, om aan het red dingswerk deel te nemen. Het vuur greep in het gebouw, dat vier ver diepingen hoog was, snel om zich heën. Een aantal inwonenden vluchtte in paniek in een terzijde van het gebouw gelegen kapel, waar- zij dachten veilig te zijn. Doordat blijkbaar in het tehuis alle voor zorgsmaatregelen voor brand getroffen en ver schillende reddingsmiddelen aanwezig waren, konden de bewoners, zij het ook met veel moei- teen velen min of meer door het vuur gewond, gered worden. Ook de kapel was echter in brand gevlogen en hier ontbraken alle hulpmid delen, zoodat de daar gevluchten, meerendeels, zoo niet alle vijftig, jammerlijk in de vlammen om het leven kwamen, zonder dat redding mo gelijk was. Van de geredde ouden van dagen liepen onge veer vierhonderd personen brandwonden op. Alle ziekenhuizen in Pittsburg zijn .«vervol. Het gebouw is door het vuur volkomen vernield. De ramp heeft in de stad groote verslagen heid gewekt. Van degenen, die zware verwondingen oplie pen, ver keeren 217 personen in levensgevaar. Vreeselijke tooneelen speelden zich tijdens den brand in het gebouw af. Verschillende grijs aards, van wie eenigen blind waren, zag men als waanzinnig heen en weer loopen, tot hun kleederen door het vuur aangetast werden. Anderen putten uit hun angst de kracht cm van de hooger liggende etages naar de bene denverdiepingen te vluchten, waar zij echter eveneens een prooi der vlammen werden. De geheele benedenverdieping was bij de komst van de brandweer reeds afgebrand. Bliksem in een kerk geslagen. Tijdens e enhevig onweer is Maandagavond de bliksem ingeslagen in de Olai-kerk te Reval, die onmiddellijk in brand vloog. Het gelukte na zes uren blusschingswerk het vuur, dat op 80 Meter hoogte woedde te blusschen. De kerktoren, een der hoogste in Oost-Euro pa, is ernstig beschadigd. Priester-arbeid onder ter dood veroordeelden. Hutsville (Texas) (KWP.) De katholieke priester Hugh Finnegan is er alhier gedurende 4 jaar in geslaagd het meeren deel der tot de electrische stoel veroordeelde midadigers voor het katholieke geloof te win nen. Velen van hen werden nog kort voor de te rechtstelling gedoopt. Ontzettend is volgens de zen priester, de angst dezer misdadigers voor dat zij) naar den electrischen stoel worden ge leid, welke angst alleen verlicht kan worden door de hoop op e barmhartigheid van God. En de ergste gevallen, die de pater heeft mee gemaakt, was dat van den moordenaar Bill Smith, die zich, in zijn waanzinnigen angst voor den electrischen stoel zelf de oogen uitge stoken had. Langen tijd wilde hij niets van de vertroos tingen der Kerk weten. In den nacht voor de te rechtstelling echter, liet hij zich doopen en ont ving hij de H. Communie. Pater Finnegan wil zijn geheele leven onder deze. misdadigers door brengen om hen te ieeren dat God goedertierendei is dan Je aardsche rechter. Het leven van een soldaat in het vreemdelingen legioen. Trier (KWP.) Dezer dagen kwa meen 33-jarige man over de Luxemburgsche grens naar Duitschland. Hij was niet in het bezit van papieren en werd der halve gearresteerd en naar Trier gevoerd. Vpl- mm v.- amËSÊÈË VOOR DE OLYMPISCHE SPELEN TE BERLIJN De maquette voor 't Olympisch Stadion voor 1936, ontworpen door Otto March, op de Duitsche Bouwtentoonstelling. ♦*-<* Jr.-.—5 gens zijn mededeeling vocht hij gedurende den oorlog in het Duitsche leger, hij werd werkloos en kwam in Ludwigshafen terecht. Daar dronk hij op een avond van het jaar 1909 in een café met een Franschen soldaat. Hij werd dronken en ontwaakte op een Fransch schip, waar men hem mededeelde, dat hij werd ingelijfd bij net vreemdelingenlegioen. In dronkenschap had hij geteekend. Direct na zijn aankomst in Algiers trachttte hij te vluchten, hij werd echter door Arabieren gegrepen en tot 3 jaar gevangenis straf veroordeeld Toen hij zijn straf had uit gezeten en weer in dienst was gesteld bij net legioen ondernam hij een tweede ontvluchtings poging, weer werd hij gegrepen en nu tot 5 jaar veroordeeld. Na zijn ontslag uit de gevangen kwam hij wederom bij het legioen cn, ofschoon hij op bijzondere wijze werd bewaakt, gelukte het hem een derde poging tot vluchting te wa gen. Lang dwaalde h ij rond, hij kwam aan de Spaansche kust en werd daar door een Spaansch stoomschip opgenomen, daar hij er onderweg in geslaagd was zijn uniform met liet gewaad van een Arabier te verwisselen Het schip zette hem in Spanje aan wal. Vandaar liep de man door Spanje Frankrijk en Luxem burg en verder naar Duitschland. Hij vertelde, dat zijn tocht door Frankrijk zeer gevaarlijk was geweest omdat hij herhaaldelijk op het punt had gestaan ontdekt te worden. De man, die niet minder dan 12 jaar weg ge weest was kreeg de middelen om zich naar zijn ouders in Ludwighafen te begeven. Hangende straten. De drang-naar-boven houdt bij de Ameri- kaansche bouwtechniek stand. De huidige bouw van metalen geraamten maakt het mogelijk steeds hoogere wolkekrabbers te bouwen. Daar om wil men het havenkwartier door hangende straten met het centrum der stad verbinden. In deze straten zal het verkeer onderhouden worden door zweefbanen, wier aanleg veel eco nomischer is dan die van ondergrondsche spoor lijnen. De vrees is gewettigd, dat bewoners van b.v. de 250e etage op den duur geheelaan de lagere regionen ontvreemd zullen raken en de stad slechts no gin vogelvlucht zullen kennen. Een jas van windsterkte 5 asjeblief! Voo ralle voorzichtigen, die bij het koopen van een jas gaarne een garantie zouden heb ben in hoeverre de stof tegen koude en wind beschermt is in den laatsten tijd een doelmatig apparaat uitgevonden Het is een soort verwar mingstoestel, dat op lichaamstemperatuur ge bracht, en dan met de bedoelde stof mhuld wordt. Het geheel bevindt zich in een ruimte waarin de gewenschte koude heerscht en waarin bovendi eneen ventilator staat die een bepaalde „windsterkte" aanwijst. Het tempera tuurvorlies dat het verwarmingslichatfm door de koude om geving en het blazen van den kunstmatigen storm ondergaat, wordt door electrische ver warming aangevuld en dan tegelijkertijd in cij fers vastgesteld. Op deze wijze kan dus voor taan voor bepaalde grenzen van warmte en windsterkte vasgesteld worden, in hoeverre de verschillende stoffen bescherming verleenen. En de kooper, die gaarne korte zaken doet en w*xt niet altijd het geval is over de noodi- ge voorkennis beschikt, hoeft dan den verkoc- per slechts deze woorden toe te voegen: „Een jas van 10" koude en windsterkte 5 alsjeblieft" Een stad, die voor de toekomst gebouwd wordt Onze steden zijn gebouwd in een tijd, dat men nog geen flauw vermoeden had van de ko losale industrieele ontwikkeling en men dus bij aanleg en uitbreiding geen rekening met deze factoren kon houden. Van daar die haast c-nop losbare woon- en verkeersproblemen, die de des kundigen reeds zooveel hoofdbrekens bezorgd hebben In den toekomststaat Canada, dat nog maar dun bevolkt is, bevindt men zich in ge lukkiger condities, daar legt men steden aan voor de toekomst, zooals men dit b.v. nu in de stad Awida gedaan heeft, die op 50.000 inwo ners bereknd is. Awida is momenteel bewoond door 3000 Fransche Canadeezen, die allen hun zonder uitzondering in groote alluminiumfabrie ken werken. De maatschappij die deze onder neming drijft, heeft ook de stad gesticht. Er zijn daar reeds Banken, scholen, kerken, bios copen e nmarkthallen. Het stratennet is cok al aangelegd, alleen de huizen, waarin de toe komstige bevolking haar intrek zal nemen, ont breken nog. In ieder geval heeft men voor de toekomst gezorgd en Awida zal, wanneer het 50.000 in woners telt, evenmin last van verkeersproble men hebben als thans, met zijn klein aantal inwoners. Jacht op menschcn buiten de wet. New York (KWP) Een heel leger van detectives en justitioneele ambtenaren rukt in Amerika op om personen op te sporen, die zonder verblijfsvergunning HET BELGISCHE VORSTENHUIS, enthousiast door de bevolking begroet te Veurne, waar zij bij gelegenheid van de Belgische eeuwfeesten een gedenk plaat otnhulde. zich in de Vereenigde Staten van Amerika op houden. Het systeem, dat deze deportatie-amb tenaren volgen stemt overeen met de methoden die door de drankwetambtenaren worden toe gepast. In elke grootere stad is aan de plaatselijke politie een deportatiecentrale toegevoegd. De detectives speuren in d stations, in de hotels, in de café's en in de bedrijven. Z ijontdekken herhaaldelijk, dat bedrijfslei ders en zelfs directeuren van groote indus trieën zich ontpoppen als personen, die zich zonder verblijfsvergunning in het land ophou den. Heel vaak maken oplichters van dezen toe stand gebruik om slachtoffers te maken. Zij drijven een geregelden handel in vaische verblijfsvergunningen en naturalisatiebewij- zijn. Scherprechters, die ,het niet weten". Op zijn reis door Californië bezocht de Fran sche schrijver Decobra ook de strafgevangenis St. Quentin bij San Francisco. Het gebouwen complex ligt te midden van een weelderigen tropischen plantengroei. Op het eerste gezicht meent men niet voor een tuchthuis maar veer een Casino aan de Riviera te staan. Het ge vangenis-orkest, dat uitsluitend uit gevange nen bestaat, laat op bepaalde tijden van den dag op een terras zijn lustige wijsjes weerklin ken. Onnoodig te vermelden, dat de Amerikaan sche strafmethode zich hier van zijn mooiste zijde laat zien. Het gaat er daar anders naar toe als in de hel van Auburn. Na een bepaal den tijd kan aan de gevangenen een kort ver lof toegestaan worden, hiervan zijn alleen uitge zonderd de „moordenaars der eerste categorie" die ter dood of tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld zijn. In St. Quentin bevinden zich 5000 gevangenen, waaronder 180 vrouwen. Alle gevangenen moeten werken. Decroba had den indruk in een fabriek en niet in een gevange nis te zijn. Typisch is daar de gewone terechtstelling. On der voortdurend toezicht van een bewaker bren gen de ter-dood-veroordeelden hun laatsten nacht in een speciale ijzeren kooi door. Kort voor de terechtstelling boeit de scherprechter beide handen van den misdadiger met een breeden riem. Na voorlezing van het doodvon nis door den directeur wordt en veroordeelde een kap over het hoofd getrokken en naar de galg geleid! De beul legt hem een strop om den hals en plaatst hem op een kleine brug, waarin zich de noodlottige valdeur bevindt. De eigen lijke terechtstelling wordt niet door den beul uitgevoerd. n de nabijheid van den galg zitten in een klein huisje drie gevangenisambtenaren. Voor ieder bevindt zich een strakgespannen touw. Van deze drie touwen gaat er echter* maar één naar het schavot en is daar verbonden met een mechanisme, dat de valdeur onder de voeten van den misdadiger opent. Daak deze inrich ting, weet geen der drie beambten, wie eigenlijk den veroordeelde ter dood gebracht heeft. Op een teeken van den beul snijden zij met scher pe messen de drie touwen door. Maar alleen het doorsnijden van één van deze drie touwen heeft tot gevolg, dat den veroordeelde den grond on der de voeten weggetrokken wordt. Zoo is in en kele seconden het vonnis voltrokken --en de zenuwen van den scherprechter een 'neelen last bespaard gebleven. Het Petitionnement. Het bestuur der vereeniging „De Nederland- sche Dagbladper#' maakt bekend, dat tot Maan dagavond 1,950,770 onderteekeningen van het petitionnement voor internationale ontwape ning door de bladen werd ontvangen. Het aantal onderteekeningen nadert snel de twee millioen. HOLST, 27 Juli. Graanmarkt. Middenprijs per IOO kgr. Tarwe f 6 a 8,, rogge f 4 a 5.00. wintergerst fo a 0,00, zomergerst f6 a 6.50, haver f 5 a 5.50, erwten iy a 8,00 br. boonen f 7,00, a 8,oo, duivenboonen f 8,00 a 9, paardenboonen f7 a f8,00 Boter per kgr. f 1,301 40. Ereren 100 stuks f 3.90. Slachtvee aangevoerd 13, verkocht 6. Varkens aangevoerd 58, verkocht 39. ROTTERDAM, 27 Juli. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 457 vette runderen, 04 vette en graskalveren, 803 schapen en lammeren, 17C4 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f 0,96 a 0,98, tweede f 0,82 a 0.92, derde f0,68 a 0.78; kalveren ie kwaliteit f 1.20 a 1,35 tweede f 0.75 a o 90, derde f 0,60 a 0.76 schapen eerste kwaliteit f0,62 a 0.75. tweede fo.45 a 0,62, derde f0,40 a 0,45 lammeren fo,8o a 0,95; varkens eerste kwaliteit fo.43 a 0,45, tweede f0,33 a 0.40. derde f0,30 a 0,32. export 0,42—0,46. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon. Van blauw 3<>o K prijzen o 500,65 van Hollgeel 3800 K.G, prijzen o, «o— ,0 van dauwrood 700 K.G., prijzen 4045. Aardappelen: (taliaansche 1014 c\, Westlandsche ronden 6 8, id. lange 5 9, id. kleine 5 6. alles per k.g.. Red Star 5 5.50. Per 100 k.g. GOES. 28 Juni. Boter f 0.70, eieren f 5.50. Aan voer V.P.Z. 21,897 stuks, f 3.80 per 100 stuks.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3