Hierop letten! m Stadsnieuws. Kerknieuws. 956e Staatsloterij Sociaal JTieuws. Gemengd Jlteuws. Ingezonden Mededeeling Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. I! Staten roerend eens dat het uitzetten van niet onmiddellijk benoodigd kasgeld, soliede gebeu ren moest omtrent het beleggen van gelden in dezen tijd. Een punt dat meer dan gewone aandacht ver derde was ditmaal het onderzoek der geloofs brieven der leden van den raad. De beiden hee- ren De Clerck werden benoemd als, commissie van onderzoek. Met uiterste nauwgezetheid ver vulden zij hun taak, zij bekeken zorgvuldig de papieren en bleven ze bestudeeren alsof er pren tjes in stonden: hun advies tot toelating luidde gunstig. Aldus werd besloten. Daar geen rondvraag noodig bleek werd nog eenigen tijd voortgegaan in besloten zitting ter behandeling van de electriciteitskwestie en het geval va neen vreemde zwerver, -lie weliswaar bedronken, ongevraagd nachtverblijf had ge kozen onder e enop stal staand paard en na tuurlijk door dit dier verwond was. Het was thans aan den raad om uit te maken of de ge meente wel verplicht was de desbetreffende verplegingskosten voor hare rekening te ne men. ST. JANSTEEN. Bloedvergiftiging Zaterdag jl. werd bij r.ekere M de G. alhier, die een harer vingers verwond had, bloedvergiftiging geconstateerd. Vlasserij. In een buitengewone vergadering der Vereeniging van vlassers, alhier, werd de mededeeling gedaan, dat aan alle leden van de twee vlassersbonden te St. Jansteen en Koe wacht door e PZEM te Middelburg, gedurende een vol jaar 5 cent reductie op elke K.W.U. die verbruikt wordt, zal worden toegestaan. Aanbesteding Maandag werd ten gemeente huize alhier aanbesteed, in massa e nafdeelin- gen, het verbouwen en bijbouwen met. verdere inrichting van het gemeentehuis, volgens ont werp van den architect F P Jos Rouleau te Hulst, waarvoor de volgende Inschrijvingsbil jetten werden ingeleverd: Af deeling A Metselwerk: L en Th de Bruijn, Hulst f 3895; Ch Biesbroeck id f 3686; Gebr. v Driesche Lamswaarde f 3600; A Freijser Hulst f 3480; Aug. Strobbe id f 3350; C en A v d Bran den id. f 3335; A de Potter id f 3300 Af deeling B Timmerwerk: J Mannaert Hulst f 3970; Wed v d Poel Lamswaarde f 3830; J. Bleijenberg, alhier f 3800; H J Reuling Hulst f 3600; A Duerinck Graauw f 3450; Ad Gering Hulst f 3168; P D Valke alhier f 1711 (bijbouw) Afdeeling C Glas, Verf- en Behangwerk: Th S de Koek, alhier f 3200; F D de Potter alhier f 3050; A Vylders alhier f 2858; P A Kuycks* Hulst f 2246; Firma Wed Edm Janssens Hulst f 2131; J Baert Clinge f 1100 Voor de massa schreven in: J v Walle Hulst f 7150, en J Wisse Axel f 7024. CLINGE. Ernstige aanrijding. Zondag is P L van hier te. Stekene (B) door een auto uit Zandberg aan gereden. In zorgwekkende toestand is hij opge nomen. CADZAND Landstorm. Zaterdagavond jl. werd in het gymnastieklokaal alhier door de afdeeling Cad- zand van den bijzonderen vrijwilligen Land storm een schietwedstrijd gehouden waaraan door 27 personen werd deelgenomen. Voor allen was een prijs beschikbaar. In totaal konden 50 punten geschoten worden. De eerste 10 prijswinnaars wuren: M. de Bruijne, 49 p.; A. Aulbregtse, 48 p; P. W. van de Voorde, 47 p., J. P Vastenhout, 46 p; II. A. van der Lijke, instructeur der afdeeling, 45 p; A. Cruijningen, 44 p., W. Hamelink, 43 p: (Midd. Crt.) AXEL. De gisteren alhier gehouden raadsvergade ring werd door 8 leden bijgewoond. Afwezig wa ren de heeren Van de Bilt, Esselbrugge en Wol- fert. a mededeeling van de ingekomen stukkeNn werd besloten o mde gevraagde grond aan A. van Cruijningen te verkoopen. Aan het bestuur van den polder Beoostenblij zal worden bericht, dat de gemeente het ge deelte van den Ouden weg van af den Hamer tot Beoostenblijsche straat wenscht over te ne men in onderhoud en beheer, indien de weg deugdelijk wordt opgeleverd, met nieuwe 1 e- strating, of voor f 13000 in den toestand zoo als de weg nu is. Gezien de kosten (f 86000) vonden B en W. geen vrijheid o meen voorstel te doen tot afgra ving van den Zaamslagschen dijk met wegsver betering. Op voorstel van den heer 't Gilde werd dit punt aangehouden tot de nieuwe Raad fun geert. Aangeboden zijn de volgende rekeningen, dienst 1930. a. Gasbedrijf Afd 1 Baten f 107,955,68 Lasten f 102081,27 Winst f 5.874.41 Afd 2 Kapitaaldienst Inkomsten f 19342,02 Uitgaven f 37574,29 Nadeelig slot f 18231,07 b. Grondbedrijf. Afd. 1 Baten en lasten f 6.110,81 Afd 2 idem f 44.847.42 Slot nihil r Vleeschkeuringsdienst. Baten en lasten f 5.886.49 d Burg Armbestuur Ontvangsten f 6,871,30 Uitgaven f 6.870.23 Batig slot Na onderzoek der geloofsbrieven is besloten tot toelating van de nieuw gekozen raadsleden. Het laatste punt behelsde een voorstel tot aanvulling van de instructie van den gemeente ontvanger, luidende als volgt: „Artikel 7 bis. Hij is verplicht opdrachten door of vanwege Burgemeester en Wethouders verstrekt, ten alle tijde uit te voeren, zoowel te zijnen kantore of daar waar zij zulks noodig achten" Na breedvoerig debat over deze kwestie, waar bij de heer 't Gilde opmerkte, dat; de gemeente ontvanger tot geen onwettelijke daad kan wor den gedwongen en deze ambtenaar krachtens deze clausule geknecht wordt, werd het voorstel van B en W aangenomen met 5 tegen 3 stem men. Wie volgt? Ook de heer H Wolfert Az. die als opvolger was aangewezen als raadslid, wegens het bedanken van den heer Kruysse, heeft be richt gezonden, dat hij de benoeming niet aan neemt (Axelsche Crt.) HULST. Gemeenteraad Vrijdagvoormiddag om half 10 zal de Gemeenteraad een openbare vergadering houden. (6) Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert.U de.echtheid Gemeenteraad. Vergadering van den Raad op Vrijdag, den 31sten Juli 1931 des voormid dags 10 uur. Aan de orde: I. Onderzoek der gelofsbrieven van de be noemde raadsleden. II. Mededeeling ingekomen stukken. III. Aanbieding der gemeente-rekening over 1930. IV. Voorstel tot vaststelling van het bedrag der gemeentelijke vergoeding bedoeld in art 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1929 voor de bijzondere lagere scholen. V. Voorstel tot aanvulling der besluiten tot wijziging van het Reglement van Politie in de gemeente. VI. Verzoekschrift van de Voetbalvereeniging „Oranje" om een subsidie van f.200 uit de ge meentekas voor inrichting van haar nieuw speelterrein. VII. Verzoekschrift van Wed. W. Nevejan om gemeentegrond in erfpacht aan de Station straat en om vergunning tot afwijking van de bepalingen vervat in art 7 der Bouwverorde ning. VIII. Vaststelling ambtenaren-reglement in de gemeente. IX. Verzoekschrift van G van den Hemel om verhooging van jaarwedde als ambtenaar ter Secretarie. X Verzoekschrift van T Huisman en andere om een jaarlijksche subsidie van f.600 uit de gemeentekas tot aanschaffing en exploiteeren van een bad- en zweminrichting te Sas van Gent. XI. Voorstel van het raadslid J J de Leux tot wijziging der belasting naar de eerste twee grondslagen der wet op de personeelc belasting XII. Voortel tot wijziging der gemeente-be- grooting voor 1931. Bad- en zweminrichting. Naar wij vernemen, wordt aan het totstandbrengen eener bad- en zweninrichting in onze gemeente krachtig veert gewerkt. Reeds is e enaanvraag om gemeente subsidie ad f 600 in zee terwijl voor het eerlang t eplaatsen aandeelenkapitaal reeds verblijden de toezeggingen zijn binnengekomen. De kwestie of men een drijvend dan wel een* vast zwembad zal aanbrengen vormt nog een punt van onderhandeling en studie. Aanbesteding. Naar wij vernemen is de bouw van een directeursvilla nabij de glasfabriek, Vrijdag jl. door den architect J. Hennink, al hier, aanbesteed, gegund aan den aannemer A. Vernaeve, alhier, voor de som van f 27,350. Nedcrlandsch Israëliet tot priester gewijd. Zaterdag werd meldt het „Huisgezin" in de Sint Andries Abdij der Paters Benedictijnen te Zevenkerken bij Lophem, in de omgeving van Brugge, door Zijn Eminentie den Primaat van België. E J Kardinaal van Roey, de wijding van het priesterschap toegediend aan een acht tal diakens, waaronder frater Simeon van Tijn thans Dom Simeon O.S.B., een Nederlandschen Jood. Voor het eerst zoover na te gaan is, werd daarmede een Nederlander van Joodschen oor sprong tot deze hooge waardigheid verheven. Er waren verschillende bekende figuren aan wezig, o.a. mevrouw Vornehm uit Hamburg, meer bekend onder haar meisjesnaam Francis- ca van Leer, eveneens een Nederlandsche be keerlinge uit het Jodendom, eens een der actie ve figuren uit de Armitiés d'Israël. Ontroerend was voorts de aanwezigheid van Père Pius Mor tara, kanunnik van St. Jan van Lateranen uit Rome, die thans te Luik vertoeft. Père Pius is eveneens van joodsche afkomst. Hoe moet den grijsaard te moede zijn ge weest toen hij daar, in het hooge strakke Ro- maansche koor van Sint Andries mede de han den legde op het hoofd van den jongen Dom Simeon, die, nu dit oude Priesterleven ten einde spoedt, deze nog zoo kortgeleden begonnen tra ditie-draad voortzet, tot heil van het blinde volk van God. Namens de joodsche bekeerlingen uit ons land werd aan Dom Simeon, Dij gelegenheid van zijn Priesterwijding een geschenk overhan digd door een der hunnen. Het geschenk be staat uit een tweetal handgehamerde tinnen altaarkandelaars, werk van den Woerdenscen edelsmid Jan Kriege. Een inscriptie vermeldt: „Aan Dom. Simeon OSB van de kinderen Christi uit het oude \olk in Nederland, bij zijn H Priesterwijding Sint Jacobus A.D. MCMXXXI Dadelijk na de priester wijding reikte de neomist de H Communie uit aan zijn broeder uit het oude volk, die met dit geschenk was af gevaardigd. D eeerste maal, dat hij het Enge lenbrood in zijn gewijde vingers nemen mocht genoot deze jood het voorrecht, het Corpus Christi over te reiken aan een kind van zijn eigen ras en volk. Het was een moment, dat al len diep ontroerde. In den refter van de historische Sint Andries Abdij zaten dien middag, aan het diner, met Zijn Eminente den Kardinaal katholieken aan uit alle groote wereldgodsdiensten: joden, hin- doe's, mohammedanen, protestanten. Deze wij ding was een historisch oogenblik voor het Ne- derlandsch katholicisme, dat zonder gerucht of vertoon passeerde. Hoe groot is Gods barm hartigheid jegens Israël op dezen Jacobusdag weer gebleken. Eerste Klasse Eerste Lijst. Trekking van 27 Juli. f 1500 No 6982 f 1000 No 7511 f 400 No 6762 7871 20802 f 200 No 17044 20689 f 100 No 4717 20434 Eerste Klasse Tweede Lijst Trekking van 28 Juli. f 20000 No 11811 f 1000 No 12025 20303 f 400 No 13470 f 100 No 7705 15234 15611 16450 Congres van den Ned. R.-K.Bond van Handels Kantoor- en Winkelbedienden. De Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assi- sië", hield Zondag een congres in de groote zaal van Sociëteit „Amicitia" te Amersfoort. De vergadering was zeer druk bezocht. Bij opening hield de bondsvoorzitter, de heer A. A. Hamersveld, een korte beschouwing over de actie inzake naleving van het Werktijden besluit voor Winkels, invoering van de madag- sluiting der winkels en invoering van den vrijen middag voor de winkelbedienden waarna met algemeene stemmen een motie in dezen geest werd aangenomen. Vervolgens hield de heer Max van Poll een rede over „De sociale en de economische toe stand en de bedienden", waarna Rector Bots, geestelijk adviseur van den Bond, de vergade ring toesprak en den eisch van het beginsloon naar voren bracht. R.K. Bond voor groote gezinnen. Zondag werd onder groote belangstelling in café Zomerzorg te Den Haag, onder presidium van den heer J W F v Meegeren uit Venlo de Centrale Raadsvergadering gehouden van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen. In zijn openingswoord verwelkomde spre ker in het bijzonder de vertegenwoordigers van R.K. organisaties van groote gezinnen uit Frankrijk, België en Duitschland en den heer Goudoever, bestuurslid van de christelijke ver eeniging tot behartiging van gezinsbelangen. De notulen, gepubliceerd in „Het Gezin" wer, den ongewijzgd goedgekeurd evenzoo het jaar verslag van den penningmeester, eveneens in druk verschenen, waaraan enkele beschouwin gen in verband met het bestuursbeleid werden vastgeknoopt. Even voordat dr. J de Boer zijn voordracht hield„Wat kunnen onze afdeelingen doen", bracht mr, dr. L N Deckers, minister van De fensie een bezoek aan de vergadering, waar hij hartelijk welkom werd geheeten door den voor zitter. Zijn Ecx. hield een korte toespraak waarin hij wees op het groote nut van den Bond, wel ke zijn bijzondere sympathie heeft. De begrooting werd aangenomen op een be drag van inkomsten en uitgaven 'an f 14.600. De aftredende bestuursleden de heeren J W van Meegeren, Venlo, voorzitter, Chr van den Dries, Utrecht, redacteur van het orgaan en P de Lange, Bussum, commissaris, werdm bij enkele candidaatstelling herkozen. Op voorstel van Gouda werd het hoofdbe stuur verzocht de directie van de Nederl. Wpoor wegen te verzoeken den leeftijdsgrens voor scho lier kaarten te verhoogen tot 21 jaar. Vervolgens werd van de afdeeling Nijmegen een voorstel aangenomen, waarin het liooldbe- stuur werd opgedragen, de regeering te verzoe ken bij voorkomende vacatures bij openbare betrekkingen op de eerste plaats mannelijke krachten in aanmerking te laten komen. De afdeeling Dordrecht had drie voorstellen ingediend. Het eerste strekte om in „Het Gezin" het gebruik van vreemde talen te vermijden. Het voorstel werd aangenomen. Verworpen werd het voorstel, om de lijst van contributie schuld niet meer in het orgaan te publieeeren. Een voorstel, om pogingen aan te wenden tot het verkrijgen va nreductie op den prijs van f ietsplaatjes en om het weggeld voor fietsen in de provincie Noordbrabant werd als praccisch onuitvoerbaar afgewezen. De afdeeling Ginneken betoogde de wensche iijkheid van een fusie tusschen de tijdschriften „Huwelijk en huisgezin" en „Het gezin". Het hoofdbestuur erkende deze wenschelijkheid, maar „Huwelijk en huisgezin" is er niet voor te vinden. Ook van de afdeelingen Amsterdam, Arnhem en Zevenaar waren voorstellen ingekomen, om te streven naar een kindertoeslag Na uitvoeri ge gedachtenwisseling werd een motie aange nomen, om in de studiecommissie van den Par tijraad inzake kindertoeslag een vertegenwoor diger van den R.-K. Bond voor groote gezinnen te doen opnemen. Naar aanleiding van een voorstel van Venlo, zal op de Centrale Raadsvergadering van 1932 een voordracht worden gehouden over moeder- schapszorg. Vervolgens deelde de voorzitter mee, dat de directie van de Spoorwegen weigerachtig blijft, om een verminderd tarief in te stellen voor kin der rijke gezinnen. De voorzitter hield een voordracht over moe- derschapszorg, waarin hij propageerde de jaar lijksche viering in de maand Mei van een dag ter eere van de Moeder en het moederschap als een innig familiefeest. Aan het slot van de vergadering bracht de heer Ahrentz, vertegenwoordiger van den Reichsbund der Kinderreichen Deutschlands de groeten over van zijn organisatie. Na een rondvraag, waarvan velen gebruik maakten, sloot de voorzitter de vergadering. Vermelden we, dat in de ochtenduren in de kapel van het R.K. Meisjes-lyceum door den geestelijken adviseur van de Haagsche afdee ling, kapelaan Ruigewaard, de H Mis is opge dragen en dat de Haagsche afdeeling aan de vergadering en auto-tocht aanbood naar Was senaar. („Maandagmorgen)" In den rook gestikt. Zondagochtend ontstond naar het „Hbld". meldt, ten huize van den banketbakker Frehe aan de Nieuwestad te Leeuwarden een begin van brand, doordat een vierjarig zoontje met lu cifers had gespeeid. De brandweer beperkte het vuur tot de kamer, waarin de kinderen waren. Deze kinderen weiden door twee door den moe der te hulp geroepen rijksveldwachters gered. Men verkeerde loen in de meening, dat alle kin deren buiten gevaar waren. Later ontstond er eenige verwarring totdat bleek, dat een twee jarig jongetje in het huis moest zijn. Brand weer politie en andere hulpvaardige menschen trokken op onderzoek uit, maar de verstikken de rook drong hen terug. Ook met gasmaskers was niets uit te richten. Toen het vuur was ge- bluscht drong een zwager van den-heer Frehe door de verbrande kamer tot een ander ver trek door, waar hij tot de ontdekking kwam, dat het kind, gezeten in een kinderstoel, door den roo kwas gestikt. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Deze kamer was van buiten af over een balcon gemakkelijk te be reiken geweest. Bliksem ingeslagen in radiogeleiding Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is de blik sem ingeslagen in een radiogeleiding, welke ver moedelijk niet geaard was, van het perceel Zee burgerdijk 55. De brand is ontstaan tusschen het plafond van een aldaar gevestigde garage en de vloer van de eerste verdieping. Hierdoor is de gasleiding, de telefoon en een gedeelte van het plafond vernield. De kleine brand is door de brandweer ge- bluscht. 4000 Huizen ingestort. Tengevolge van overstroomingen veroorzaak IT" door de geweldige regens als sedert een halve eeuw niet vielen, zijn te Nanking 4000 huizen in gestort. In verschillende wijken der stad staat het water verscheidene voeten hoog. Tienduizend personen zijn dakloos. Ook andere steden langs de Yangtsekiang werden op dezelfde wijze geteisterd. Massa-val op de Boedapester wielerbaan Bij een wielerwedstrijd achter groote moto ren op de wielerbaan te Boedapest, kwamen in een bocht twee motorgangmakers en vier wiel renners met elkaar in botsing. Het benzine-reservoir van een der motoren explodeerde en de vier renners sloegen voorover van hun rijwielen. Er ontstond een paniek onder het publiek, dat van de tribunes het terrein en de wieler baan opdrong, zoodat de politie met gummi stok en blanke sabel het publiek terug moest dringen. De vier rijders, drie Hongaren en een Duitscher liepen zware verwondigen op en moesten naar het ziekenhuis worden overge bracht Hun toestand is zorgwekkend vooral van den Duitscher, die ernstige inwendige kneu zingen en een hersenschudding opliep. Vijl' arbeiders in de modder gestikt. Vijf arbeiders, die des nachts werkzaam wa^ ren in een cylinder op den bodem van dó

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2