Uo. 3799 Woensdag 29 Jnli 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Builenland ProoincientQuwz. VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTBEKEHINS Nd. 52 410. Weroldbolche wisme FEU I L LET ON. Do Bodolaros van Sa in t-Sulpico. DE ERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent.iën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT door F Muckermann S.J. Spanje De Jezuïeten. Voorjaarsweeën Er heeft zich in het politieke leven iets af gespeeld, dat ons dwingt om over den geeste lijken ondergrond der dingen na te denken, of schoon zij nog zeer in het verborgen liggen. In Spanje zien wij een merkwaardig^! bond tus- schen de liberaal-socialistische republiek en het communisme Het is in ieder geval een feit, dat er in de dagen der revolutie een fabelach tig georganiseerde bende onstond, die deze kloostervervölging veroorzaakt heeft. In Ma drid waren het niet meer dan 200 zulke misda digers, waarschijnlijk geimporteerde waar, die het heele onheil aangericht hebben. Volks woede en dergelijke heeft men nergens gezien. Integendeel, in Malaga waren een paar vis- schers voldoende om een heel klooster voor ver woesting te sparen. Waren er in iedere Spaan- sche stad "maar een klein groepje georgani seerde katholieke stevige mannen geweest, die in geval van nood de kerken verdedigd hadden, dan was er niets gebeurd. Dat is de waarheid, die ik uit den mond van Spanjaarden, die alles meegemaakt hebben, zelf vernomen heb. Nu heeft de „Daily Mail" een correspondent gestuurd, die na moest gaan, in hoeverre het geld van Moscou bij de opstanden een rol ge speeld moet hebben. Het bleek dat er 4 millioen gulden werd uitgegeven om personen om tc koopen. Het interessante is nu, dat deze ban dieten door de Regeeringstroepen niet gehin derd werden. Zij stonden immers nog met het geweer bij den voet toen de helden hun ver nielingswerk verrrichtten. Daar alles zijn oor zaak heeft moeten wij tot het besluit komen, dat er draden bestaan die tusschea de voorman nen der revolutie en de Bolsjewisten gespan nen zijn. Iets dergelijks is elders, wellicht onder ande re omstandigheden in voorbereiding, zelfs in Italë. De een na den ander zijn de Zuid-Ame- rikaansche Republieken en nu ook de Romaan - sche landen van Europa getuige van i evolutie geworden. Bolsjewisme en politieke geheime organisa ties hebben dat gemeenschappelijk klaar ge speeld. In dezelfde lijn ligt ook de eigenaardi ge houding van Frankrijk tegenover, de Sovjet- Unie. Het bondgenootschap om elkaar niet aan te vallen moet tot stand komen. Afgezien van het feit dat Duitschland daardoor een waardevolle kaart uit de hand geslagen wordt, moet men hier ook aan een zekere verstandhouding ach ter de coulissen denken: zooals ook in Genève duidelijk geworden is. Dat alles dwingt ons tot de gedachte, dat er een zekere ideeën-verwant schap tusschen het Sovjetisme en het Libera lisme bestaat en dat uit deze ideeën gemeen- 91) Bij m;j in de buurt, rue Bretigny no. 9 Dank u, Gilotte. Tot uw dienst, vader Bordier. De herbergier sloot het venster weer en keer de terug naar de twee agenten, die alles had den verstaan. N weet ge het, zeide hij met een glimlach tegen Duclot, de rue Bretigny is een smal straat je dat van de Parijschen weg aan den ingang van het dcrp op het land uitloopt. Hier van daan behoeft ge slechts de vlakte over te ste ken. Het is een kwartiertje loopen. Dank u vriendelijk, patroon, zeide Duclot ter wijl hij den kastelein de hand drukte ik ga dus wat met mijn tante over de familie praten en als ik er dan mijn oom uit Brie-Comte-Robert nog vind, dan is dat nog een buitenkansje. Konmaan kameraad - ging hij tegen zijn collega voort dring uw glas uit," dan zullen we betalen en opstappen. Zij ledigden hun glazen betaalden de verte ring en begaven zich op weg naar rue Bretigny in de richting door vader Bordier aangegeven. De aangifte, op het commissariaat in de rue la Roquette gedaan, s blijkbaar volkomen juist zeide Boulard, toen zij een eindweg van het drijvend restaurant verwijderd waren, de wasch vrouw weduwe Potonnier of moeder Palmyre bestaat, men heeft ons dus geen vertelseltje op schap gelijkvormige daden voortvloeien. Volgens hun wezen bestaat deze inwendige verwantschap in gemeenschappelijken haat en strijd tegen de katholieke kerk. Wanneer niet alle teekenen zich bedriegen, dan zijn wij niet ver meer verwijderd van een internationale kerkvervolging, die in de Romaansche landen ontketend zal worden. Een duidelijk teeken hiervoor zijn de alge- meene aanvallen tegen de Jezuietf^n. Wij ken nen dat uit onze naaste omgeving. Joden, Vrij metselaars en Jezuieten zijn liet drievoudig spook, dat niet alleen voor den opgewonden geest van Ludendorff rondzweeft. Hoe dwaas deze fantasieën zijn, zij worden toch geloofd, evenals het overal telkens weer verwondering wekt, wat zoo'n moderne ongeloovige „gelooft". Niet zoozeer in de groote pers, maar des te meer in de kleinere bladen, zooals die tegen woordig in massa's bij de verschillende par tijen uitkomen, waren deze spoken rond. Het is zóó dom, dat men zulkl dingen geen antwoord waardig acht. Men moet er eehter telkens weer op reageeren en terechtwijzen, telkens weer op nieuw. Ginds in Zuid-Amerika bemerken wij dezen haat even goed als in Spanje. De nieuwe repu bliek had de Jezuieten juist moeten bescher men, want zij hebben immers zo buitengewoon veel voor de arbeiders en vooral voor den mo dernen tijd gedaan. Men denke hier slechts aan het prachtige In- stituto Catolico de Artes Industrias, de moder ne ingenieursschool in Madrid, kortweg ge noemd I C A J die door de Jezuieten gesticht en bestuurd wordt. Daar worden niet alleen ingenieurs opgeleid, die enkel op getuigenis van deze school overal in de Spaansche cultuur wereld direct een aanstelling krijgen, maar ock arbeiders kunnen daar ontwikkelingscursussen volgen en wel gratis, enkel uit liefde tot het volk. Zóó aanhankelijk waren de leerlingen'al daar, dat zij bij den grooten kloosterstorm hun vleugel met succes verdedigd hebben Maar juist de Jezuieten werden bij de hatelijke campagne op den voorgrond gesteld en ofschoon ook de kloosters van andere orden haast in hetzelfde aantal aangevallen zijn, was er toch haast al tijd alleen sprake van de Jezuieten Het onmoge lijkste werd van hen geloofd, juist zooals reeds ten tijde van Bellarmini. In dien tijd ging door Duitschland het gerucht, dat de duivel hem gehaald had, wat men in den tijd der heksen processen ook werkelijk voor waar hield. Toen Bellarmini daarvan hoorde, verkondigde hij voor iedereen dat hij nog leefde en dat de dui vel hem niet gehaald kon hebben. Maar het gerucht liep lustig verder, iedere tijd heeft im mers zijn Ludendorff. Ik ging over al deze dingen eens >p infor matie uit bij een Jezuiet, die mij als antwoord echt komieke dingen vertelde. Op zekeren dag kwamen er eenige vreemdelingen bij hem die zeiden: „Hoor eens, wij- zijn het heelemaal eens met u. Ook wij gelooven, dat het doel de mid delen heiligt. Nu hebben wij enkele vijanden, de mouw gespeld. Zeer waarschijnlijk heeft de gewezen kapitein der commune zich in haar huis verborgen, wij zullen hem inrekenen en dan keeren wij met een goede vangst naar Pa rijs terug. Maar als de schurk zich verzei/? merkte Du clot aan. Kom, kom, daar hebben wij wel middelen te gen, antwoordde Boulard terwijl hij in*zijn zak tastte naar de revolver van zwaar kaliber, die hij altijd bij zich droeg. De twee agenten vervolgden verder zwijgend hun weg door het veld. LI. Sedert Servais Duplat bij zijn gewezen hos pita logeerde, had hij nog geen voet buiten de deur gezet. Ter nauwernood waagde hij het, een luchtje te gaan scheppen in den tuin, waar, onder den vijgeboom de flesch begraven was, die zijn kapitaal bevatte. Moeder Palmyre had hem op haar zolder c cn kamertje afgestaan, waar hij zich voortdurend ophield. De waschvrouw werkte buitenshuis en ging iederen morgen om zeven uur heen. Om elf uur kwam zij thuis en bracht dan de noodige levensmiddelen mee, Da nontbeten zij samen en om twaalf uur ging de weduwe weer heen tot zeven uur. Servais Duplat was voornemens in het einde van de week te vertrekken. Er werden nu bijna geen patrouilles meer in den omtrek gezien en hij hoopte wel, dat hij veilig de reis naar Zwit serland zou kunnen ondernemen. Palmyre had een spoorwegboekje voor hem meegebracht. ongeveer dertig. Kijk eens, hier is geld, nu moet u zorgen, dat ze verdwijnen. Een anderen keer kwam men bij hem en zei met dezelfde eer lijkheid. Wij weten, dat u aan de Afrikaansche kust een vloot van 79 dus precies -- 79 schepen onderhoudt. Stelt u ons deze vloo", ter beschik king tegen de Bolsjewisten. Toen de pater, die niets van een vloot wist, weigerde, werden zij zeer kwaad en beweerden van dien tijd af, dat de Jezuieten in geheime betrekking tot de bol sjewisten moesten staan, omdat zij hun vloot niet af wilden staan. Zulke geschiedenissen vertelde deze pater bij dozijnen. Wanneer een algemeene hatelijke cam pagne tegen de Jezuieten losbreekt, dan weet men wat dat beteekent: Men zegt Jezuieten en meent Rome. Wijzen al deze teekenen op een naderenden storm, dan zijn er toch ook weer andere gun stige contrasten. Kortgeleden ontmoette ik een der verstandigste menschen der tegenwoordige wereld, diejn gelegenheid is om gade *e slaan wat er zich in de wereld afspeelt. Hij vertelde mij, hoe opvallend het is, dat tegenwoordig in alle landen een geheimzinnige religieuse stroo ming merkbaar is. in Frankrijk, in Amerika, in Afrika, bij de Turken zelfs, bij de Japaneezen, overal komen tal van menschen óp den voor grond, die uit den nood van dezen tijd en ge dreven door een dringende stem van boven zich weer tot den godsdienst richten. Men kon hier aan de wet van Goethe's polariteit denken, die ons in dit geval zegt, dat in een tijd dat de haat tegen God zóó groot is, ook de liefde tot God vuriger zal zijn en zoo is het inderdaad gesteld Er is een veldslag aan den gang tus schen de geesten niet alleen op deze aarde, maar ook tusschen Lucifer en Michael! Werp u dapper in dien strijd, want de mensch stijgt op in deze hooge geesten wereld en hij is geroe pen mede te beslissen in den grootsten strijd der geschiedenis, den strijd tusschen Christus en Satan. Nieuwe kerkvervolging in Mexico. In den Amerikaansche staat Vera Cruz is het tot ernstige onlusten tegen de katholieken ge komen. In Jalapa werden vier kerken in brand ge stoken. Een kerk is afgebrand, terwijl de drie andere ernstig beschadigd werden, voordat het de brandweer en de politie gelukte, het vuur te blusschen. Tijdens een kindergodsdienstoefening werden in de kerk „La Doctrina", twee priesters, voor het altaar, door vier mannen, die de kerk bin nendrongen, neergeschoten. De eene was ter stond dood, terwijl de andere priester ernstig gewond werd. Ook een meisje werd getroffen. Onder de kinderen brak een paniek uit, waarbij velen letsel opliepen. Servais Duplat bestudeerde nauwkeurig op de lijn Parijs-Lyon-Middelandsche Zee den weg dien hij moest nemen om Genève ',e bereiken, zonder op de grenzen te worden aangehouden. Als bagage zou hij een veekooperspak mee nemen dat moeder Palmyre hem reeds ver schaft had en daarmee zou hij te Seyssel uit stappen, tweede station voor Bellegarde, het grensstation. Te Seyssel zou hij zich als veekooper vemom men en dan te voet, langs binnenpaden die niet bewaakt werden of dwars door het veld, over de grenzen wandelen. Eenmaal op Zwitsersch grondgebied zou hij naar La Plaine stappen, daar weer op den trein gaan en zoo zijn reis naar Genève voortzetten. Dit plan was goed bestudeerd en gemakkelijk uitvoerbaar. Het betrof inderdaad slechts een voet reis van veertig kilometers, die hij gemakkelijk in twee dagen kon afleggen. Ook had Servais Duplat nauwkeurig den loop van de lijn P L M bestudeerd om bij zijn ver trek evenmin lastig gevallen te worden als bij zijn aankomst. Hij zou Champigny bij nacht verlaten zon der iets mee te nemen dan 't veekooperpak in een klein koffertje geborgen dan zou hij loo pen over Masions-Alfort naar ViUeneuve Saint Georges. Daar zou hij den lokaal-trein nemen, die er te een uur stopte en te half zes te Macon aan komt waar hij terstond op de Zwitsersche lijn zou overgaan. Na dit alles goed berekend en overwogen te hebben, wachtte hij met ongeduld het uur van Aanslag op den president van het Turksche Parlement. Het telegraaf agentschap der sovjet-unie meldt uit Angora, dat een onbekende eenige schoten heeft gelost op den president van de Turksche kamer Tefik Refat Pascha. Er werd niemand gewond. De dader is voortvluchtig. De sneltrein BarcelonaParijs ontspoord. De sneltrein Barcelona—Parijs is dicht Dij Cerbere ontspoord. De machinist en de stoker, benevens talrijke reizigers werden gewond. De materieels schade is zeer groot. De Zuid-Bevelandsche Bakkers en de tarwewet. Vanwege den regeeringscommissaris voor de uitvoering- van de tarwewet is d.d. 24 Juli een schrijven gericht tot de burgemeesters op Zuid Beveland, waarin hij meedeelt, dat de bakkers op Zuid-Beveland per advertentie in de bladen hebben bekend gemaakt, dat zij „wegens uit voering der tarwewet" genoodzaakt zijn de broodprijzen met 1 cent per acht ons te verhoo gen. De bloem, zoo vervolgt het schrijven, welke de bakkers op Zuid-Beveland, op een enkele uit zondering na. thans nog voor de broodberei ding bezigen, is dezelfde welke tot nu toe steeds door hen werd gebruikt. Bloem, v/aarin inge volge de tarwewet 1931 20 pet bloem van in- heemsche tarwe is verwerkt, werd aan die bak kers nog niet verstrekt, zoodat de bakkers van een broodprijsve rhooging als gevolg van de tarwewet niet mogen spreken". Naar de mee- ning van den commissaris was er dus voor de bedoelde bakkers geen enkele aanleiding om tot broodprijsverhooging over te gaan. OVERSLAG Gemeenteraad Vrijdagnamiddag kwam de raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van burgemeester Stevens, te circa 5 uur in korte vergadering bijeen. Van den heer Plas- schaert was mondeling, bericht van verhinde ring ingekomen, aangezien zijn motor moest draaien. De secretaris deelde mede door drukke bezig heden de notulen nog niet in het „net" ge schreven te hebben, derhalve werden deze uit gesteld tot de volgende vergadering. Dat de P.Z.E.M. met groote palen door de ge meente wilde rijden zou men dan maar goed vinden al werd betreurd dat men zelf nog niet in de gelegenheid was van dit provinciaal be drijf mede te profiteeren. Een meevallertje kwam te voorschijn uit een brief van den Pensioenraad, meldende, dat na veel gereken, gebleken was dat wij, alles bij elkaar de laatste jaren f 328 en twee cent te veel hadden betaald. Eerlijkheidshalve wensch- te genoemd lichaam dit op de postrekening van den gemeente-ontvanger te storten. De raad was het met het College van Ged vertreTT af. Hij had wel dadelijk willen gaan. maar van moeder Palmyre vernam hij, dat het land nog onveilig werd gemaakt door geheime politie agenten vin F;-rijs en dat er nog hier en daar arrestaties plaats hadden. Het was Donderda.. De nacht van Zateidag op Zondag was voor het vertrek bepaald. Op Zondag toch is het vol in de treinen en hoe meer reizigers er zijn, des te meer kans om ongemerkt door te kunnen gaan in liet ge drang. Het had zooeven negen uur geslagen toen de agenten Boulard en Duclot het restaurant ver lieten. Moeder Palmyre was als naar gewoonte op haar werk. Servais Duplat was juist opgestaan. De ex-communard verveelde zich niet weinig zijn eenig tijdverdrijf bestond in het rooken van zijn pijp en het lezen van couranten van den vorigen dag, die palmyre voor hem mee- bracht als zij thuiskwam voor het ontbijt. Terwijl hij zich langzaam kleedde, vroeg Ser vais Duplat zich af, hoe hij zich dezen langen 't dag de verveling weer zou verdrijven. Hij had de linnenkast nagesnuffeld in de hoop den een of anderen roman te vinden maar moeder Pal myre scheen geen voedsel voor haar geest noo- dig te hebben, want geen velletje bedrukt pa pier kwam den gevangene in handen. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1