Burgerl. Standen Prooineienteuws. Stadsnieuws. Posterijen Onderwijs. Zomersproeten Sprutol. Bij alle Drogisten. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Ingezonden Mededeeling. (Nadruk verboden). TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen 22 Juli. Adolf Jaco bus Lauret (van IJzendijke) 33 jaar jm en I Julienne Augustina Stephanie van Leuven, 24 f jaar jd. 23. Jacobus Adriaan van den Ende, 27 i jaar jm en Jozina de Meester, 27 jaar jd. Cor- nelis van Doorn, 26 jaar jm en Cornelia dg Ridder, 23 jaar jd. j Geboorten. 18 Juli. Herman AchiHes Victor, j zoon van Edemondus Augustus Cortvriendt en 1 Antoinetta Leontina Vermeire. Cornells, zoon j van Hendrik Meertens en Pieternella Verhelst, „King 19. Louisa Anna Maria, dochter van Edemon-» dus Seraphinus de Smit en Sara Janna Cornet geleden po het strand te Ostende een vreeselijk ongeluk gebeurde, dat verscheidene slachtoffers I maakte: kinderen die in het strand speelden, I vonden er een verzameling granaten en schrap I nells, die ten gevolge van hun onvoorzichtig- I heid ontploften. Thans heeft men op het strand van Maria- I kerke een dergelijk depot ontdekt. Om een her I haling van het drama van Ostende te voorko- I men, is er rondomheen e enstrenge ordewacht I opgesteld en met het opruimen van deze ge- vaarlijks projectielen werd dra een aanvang ge j maakt. In een halven dag tijd heeft men 76 granaten j 105 opgegraven; verder nog 78 :;.g 77 granaten j wegende 16 pond en 3 van groot kaliber, de zg I 150, wegende 80 pond. Op de plaat waar deze I granaten gevonden werden, is het zand bezig I weg te spoelen; de jongste vloed moet het dé pot hebben blootgelegd. Edison ongesteld. De uitvinder Thomas Alva Edison is reeds ge durende een drietal weken ongesteld. Zijn geneesheeren zijn van meening, dat de bejaarde uitvinder gedurende don afgeloopen winter op zijn laboratorium, in Florida, te hard heeft gewerkt, waarvan hij nu de nadeelige ge volgen ondervindt. Na hittegolf vorst en sneeuw. Moldavië wordt na een hittegolf door een kou degolf bezocht. De temperatuur is van 50 tot 4 graad Celsius gedaald, terwijl zij in het geberg te zelfs tot onder het vriespunt is gedaald. Op sommige plaatsen is sneeuw gevallen. TROEPEN MOIBLISATIE IN SPANJE Sevilla onder vuur. Uit Sev'lia wordt gemeld, dat het hoofdkwar tier der communisten aldaar, de zg. Taverne de Cornelia -dcor artillerievuur volkomen is is vernield. Het gebouw was door de opstandelingen in een soort vesting veranderd. In het geheele land heeft de regeering troe pen gemobiliseerd, om het overslaan van de onlusten naar andere steden te voorkomen, t Te Sevilla zijn zooveel militairen geconcen treerd dat men in de straten haast evenveel uniformen als burgerkleeding ziet. Op het dak van het gebouw van de Spaan- sche bank staan machinegeweren opgesteld evenals bij het stadhuis, dat tevens is bezet De gebouwen der dagbladen staan onder sterke politiebewaking. Den geheelen dag en nacht door werden groote aantallen gewonden naar de hospitalen en ziekenhuizen overge bracht. Het aantal slachtoffers van de straatgevech ten op Woensdag en Donderdag bedraagt 20 dooden en 155 gewonden, van wie er velen ern stig gewond zijn, terwijl de stroom van lichter gewonden, die zichzelf komen aanmelden zoo groot is, dat de doctoren met het te hunner be schikking staande verplegend^ personeel het werk niet afkunnen en een groot deel van den nacht doorwerken. Het geweervuur hield den geheelen namiddag tot diep in den avond aan, t^rw.'jl militaire vliegtuigen voortdurend boven Ie stad cirkelen De nationale federatie /an den arbeid is, zoo als men weet, onwettig verklaard, evenals de communistische vakvereenigingen, wier bu reaux door de overheid zijn gesloten. Ihtusschen verklaart een regeeringscommuni qué voor de zooveelste maal, dat de rust te Se villa hersteld is. Ook te Malaga zou het meerendeel der arbei ders het werk hebben hervat, zoodat de daar ondernomen poging, om een algemeene staking te doen uitroepen, mislukt is. Te Huelva, Saragossa en Oviedo moet even enes de rust zijn hersteld. Te Barcelona daarentegen is gisteravond nog flink met revolvers gevochten tusschen syndi calisten en politie. De telegrammen van heden maken echter weer melding van nieuj/e gevechten te Sevilla. In de eerste ochtenduren vielen reeds weer slachtoffers. Een kapitein van de civiele garde en een agent werden door de syndicalisten ge dood. Te Madrid schijnen gisteravond ook de mo narchisten een poging gedaan te hebben, om voeling met elkaar te krijgen. Een telegram uit de Spaansche hoofdstad meldt dienaangaande, dat de politie, vernomen hebbende, dat monarchistische elementen een geheime vergadering hadden belegd in een bij gebouw van een cinema, een inval deed in de vergaderzaal. Veertien personen, o.w. twee medici, een ad vocaat en een rechter werden gearresteerd. In d nabijheid van de cinema werd nog een andere vergadering gehouden, maar de daar aanwezigen vluchtten, toen zij de komst van de politie vernam. ver- d wijnen in korten tijd geheel door Grensverkeer met motorrijtuigen D elnspecteur der directe belastingen, enz. te Ter Neuzen deelt ons mede, dat de weg BOU- CHAUTEISABELLASLUIS (Bouchaute-Ha- ven) tot wederopzeggens is opengesteld voor motorrijtuigen waarvoor de noodige formalitei ten voor vrije binnenkomst reeds zijn vervuld. (Afgeteekent triptiek, nationaliteitsbewijs enz) In tegenwoordigheid van de de Belgische Kom nkiijke beeld onthuld voor Leopold II. De vaandelgroet na de plechtigheid. Seizoendrukte te Middelburg Het'is bekend, dat Middelburg voor een deel zijn inkomsten te danken heeft aan het steeds toenemende vreemdelingenverkeer. In dit zo merseizoen zijn de hotels, vooral op Woensdag avond uitverkocht en het aantal bezoekers voor één dag stijgt steeds naarmate men verder in het seizoen komt. Donderdag werden alleen op de lijn Breskens-Vlissingen met de motor veerboot en een reserveboot 2650 passagiers en 83 auto's over de Westerschelde gebracht voor een bezoek aan den Middelburgschen Marktdag De wereldstadsche drukte geeft natuurlijk moei lijkheden op verkeersgebied. De vele auto's \an allerlei nationaliteit moeten parkeeren en daar voor heeft men twee pleinen, de Groenmarkt en het Abdijplein aangewezen. Dit is uit ver- keersoogpunt goed, maar aan de andere kant bederft het juist het mooie aanzien. Speciaal geldt dit voor de Abdij met aan alle zijden oude gebouwen; doch ook de Groenmorkt wordt het gezicht op de fraaie Statenzaal en de nieuwe kerk ontnomen. Een ander probleem, waarvoor 4e politie al meer en meer komt te staan, is dat van het be dekte bedelen door vrouwen en meisjes uit Ar- muiden, die zich in hun typische kleederdracht laten kieken. Dat zij daarvoor een belooning aannemen, is niet erg; maar dat zij om geld vragen en zich opdringen, is een niet makke lijk te bestrijden, maar toch zeer te betreuren euvel. Af te keuren is het ook, dat dit euvel leidt tot kinderexploitatie, daar zelfs heel jonge kinderen uren lang moeten loopen en staan, om voor hun ouders geld te verdienen. (Maasbode) TER NEUZEN Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Onder auspiciën van bovenstaande organisatie vond Woensdagavond ten stadhuize alhier een ver gadering plaats tot stichting van een „Commis sie voor Huisvesting van Schipperskinderen". In deze bijeenkomst welke gepresideerd werd door den heer J Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen zette de heer G de Jong, directeur van het „Onderwijsfonds voor de Scheepvaart" uitvoerig het doel, de beteekenis en de werk zaamheden dier Commissie uiteen. Aan zijn betoog knoopte de heer De Jong eenige algemeene beschouwingen vast, waarin hij o.m. mededeelde, dat Ter Neuzen reeds se dert 1923 op de lijst der schipperscentra voor komt, waar het „Onderwijsfonds" vakscholen voor schippers zal stichten. Waren de tijdsomstandigheden gunstiger ge weest, dan zou de de vakschool wellicht gerui- men tijd reeds tot stand gekomen zijn. Daar naast zal men te zijner tijd te TerNeuzen ook moet enkomen tot stichting van één of meer schipperscholen voor L.O., al dient in dezen te worden afgewacht, wat het rapport-Rutgers brengen zal. Voorloopig echter zullen zich de zorgen der Commissie hoofdzakelijk uitstrekken over de huisvesting der schipperskinderen alhier. Schip pers, die hun kinderen ^an wal plaatsen voor het volgen van lager onderwijs, kunnen zich tot een der onderstaande Commissielede 1 wenden om een geldelijke bijdrage te bekomen in de Goede vargst. Naar „De Maasbode verneemt, worden dezer dagen te Dordrecht door de Com miezen 30 vaten spiritus, in beslag genomen, die naar vermoed werd, van buitenlandsche her komst waren. Een onderzoek, onder leiding van den In specteur te Ter Neuzen, door douaniers uit Ter Neuzen en Sas van Gent ingesteld, leidde tot de ontdekking, dat men hier inderdaad met frauduleuzen invoer te doen had waarbij twee schippers te Terneuzen hun medewrking had den verleend. De schepen, waarmede het vervoer heeft plaats gehad zijn eveneens in beslag gJnemen. AXEL. Gemeenteraad. De agenda voor de jp anst. Dinsdag te houden raadsvergadering bevat de volgende punten: 1 Notulen. 2 Ingekomen stukken. 3 Verzoek van A vaifcruijningen om een perceel grond te koopen. 4 Prae-advies inzake overname gedeelte Be- oostenblijsche straat. 5 Verbetering Zaamslagschenweg 6 Aanbieding van de rekeningen van het Gasbedrijf, Grondbedrijf, Vleesclikeuringsbe- drijf, en Burgerlijk Armbestuur. 7 Onderzoek geloofsbrieven van de gekozen Raadsleden. 8 Aanvulling instructie gem-ontvanger. OOSTBURG. De Huisvlijttentoonstelling. Voor de op het einde van Augustus a.s. te Oostburg te houden Huisvlijttentoonstelling zijn reeds tal van inzen dingen aangekondigd terwijl tal van medailles zijn toegezegd, o.m. door de Koningin, de Ko ningin-Moeder, den Commissaris der Koningin en verschillende ander vooraanstaande perso nen. Op de tentoonstelling zal de Kon. Kant werkschool te Sluis demonstratief vertegenwoor digd zijn, terwijl voorts een breimachine in wer king zal te zien zijn, eene andere atrractie is de oud-Cadzandsche boeren binnenkamer. HULST De Hanze. In een vorige week gehouden verga dering van de Hanze, alhier, is de nieuwe gees telijke adviseur, Kapelaan Thomaes, als zoo danig geïnstalleerd. Prijsschieting. Bij de gisteren gehouden prijsschieting, gegeven door de schuttersver- eeniging „Nut en Vermaak", gevestigd bij P. Goethals, werd de Hoog- en zij vogel geschoten door L. Kalle, Westdorpe, 2de zijvogel door Ed. Renique alhier. DE ENGELSCHE KONING heeft in gezelschap van zijn gemalin het nieuwe hospitaal George V" officieeel géopend. - kosten van huisvesting. Aan de ouders wordt hierbij volledige vrijheid gelaten in de keuze van school en kosthuis. De Commissie Ter Neuzen van het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart bestaat uit de hee- ren J Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen voorzitter; P F de Bakker, J Deij C Dz; G H Kooman; W Mulder; G Ribbens; F L Rijnberg, P J van Stiën. L de Vos, A C Weijnen, terwijl als secretaris-penningmeester werd aan gewezen de heer J J Kaan, hoofd van school C, die met den voorzitter en in overleg met den heer G de Jong de stichting der Commissie had voorbereid. (Tern. Crt.) Examen-hoofdacte. Te Rotterdam slaagden voor het examen hoofdakte, de heer A. D. P v d Ende te Lams- waarde Met ingang van 1 Augustus a.s. worden de openstellingsuren van onderstaande hulpkan toren der P T T als volgt gewijzigd: Sluiskil: voor de post- en telegraaf 9—12V2; 1416; 18191/2 voor telefoon 821 Sluis: voor telefoon 820 Stoppeldijk: voor post en telegraaf 8Y2- 11; 14—16 y2; 18—19. Walsoorden: vcor post en telegraaf 81/» 11; 1416Vfe; 18—19. Westdorpe voor telefoon 8-13; 14—163/2; 17y2—19. Voetbalvereeniging „Oranje" Hedenavond wordt in hotel „De Zwaan" een ledenvergade ring gehouden. De agenda vermeldt: Notulen, jaarverslag, verkiezing bestuursleden, opening nieuw terrein, rondvraag.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2