Transpirerende No. 3798 Maandag 27 Jnli 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland -Sulpico. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND fOSTREKEHINB No. 52419. De „Balilla" in den strijd tusschen Paus en Fascisme. F E U I L L E T O N. De Bedelares van Is Duitschland rijp voor een revolutie Ingebonden Mededeeling oksels en voeten DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Ad verten tien 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ^3 IT8TEKEND QE80HIKT VOOR PUBLIOITEIT Een krachtige organisatie uer ltali- aansche jeugd Geheel op militaire leest geschoeid. Het huidige conflict tusschen Kers en Fascis me vonde naar men weet, zijn aanleiding in den strijd der «eide machten om de jeugd. On danks vele geschriiten over het fascisme ont breekt in de niet-Italiaansche wereld een nauw keurige kennis van de fascistische jeugdorgani satie.. De beide ideologische dictatuur-syste men der wereld het bolsjewisme en het fascis me, werpen al hun energie op de volkomen ver overing der jeugd. Het fascisme is een jeugdbeweging; het was de geestdrift der jeugd, welke Mussolini tege moet kwam, toen hij de nationalistische agita tie begon; de „veroveraars van Rome" in 1922 waren eveneens jonge menschen. Ook thans is de fascistische jeugd de ruggegraat van 't Ita- liaansche systeem. Het valt dus te begrijpen, dat de fascistenhymne een verheerlijking is van de jeugd: Giovinezza, Giovinezza, primavera di bellezza. Jeugd, jeugd, lente der schoonheid) luidt een der verzen. Het fascisme heeft een jeugdig aanzien En thousiast stemde de jeugd, die niet meer door het liberalisme kon worden aangetast met de idee van den absoluten staat in. De droom van het nieuwe Italië vindt bij de oude generatie, welke toch altijd op de een of andere manier het verlies der liberale vrijheden betreurt, niet dien spontanen weerklank, welken de Duce noo dig heeft. De leiders der partij hebben de on betrouwbaarheid der andere generatie erkend en daarom worden sinds een jaar geen leden meer uit de oudere generatie in de fascistische partij opgenomen. Men kan geen fascist meer worden, als men niet als zoodanig geboren is. De staat maakt zich van de eerste kinderjaren af meester van de jeugd. De jongens-organisatie. Voor 't begin der fiscistische vorming zorgt de balilla, een jeugd-organisatie,, welke haar naam ontleent aan een bij de belegering van Genua gedood kind Op 8-jarigen .eeftijd wordt het Italiaansche kind in het balilla-legioen op genomen. Voor de toelating is de politieke over tuiging der ouders niet beslissend; zelfs kinde ren van communisten worden aangenomen. De eenige voorwaarde is lichamelijke gezondheid van het kind; de staat heeft gezonde leden noo dig, den „geest" giet hij er zelf wel in. Het balilla-kind krijgt natuurlijk ook een uni form: een donkergroen broekje en een zwart overhemd; daarmee toont het te behooren tot het grocte fascistische leger. Een balilla is naar oud-romeinsche traditie in legioenen en kohorten ingedeeld, waarvan 90) In een oogwenk was h ij terug met twee bor den met vleesch en brood, een flesch en een glas. Duclot schonk in. Nu zeide hij, gij zult er ook wel niet rouwig om zijn, dat de communards het loodje gelegd hebben. Het zal hiér nu wel rustiger worden. Op uw gezondheid. Op de uwe zeide Bordier, terwijl hij met de beide vermomde agenten klonk; na gedronken te hebben antwoordde hij: Och, van de commune hebben we hier niet veel last gehad en de zaken zijn toch zoo'n gan get je gegaan. We hebben een paar dejeuners gehad, 'n paar diners, er zijn nogal eens baders gekomen, er is flink visch gevangen en al zijn de tijden nog zoo woelig, men moet toch schoon goed hebben op zijn tijd, dus de waschvrouwen zyn geregeld aan het werk gebleven. We heb ben wel geen duizenden verdiend geen honder den ook, maar we zijn toch aan den kost geko men en dat is het voornaamste. Ja, verduiveld, gij zijt niet voor een gat ge vangen! riep Boulard lachend uit. Restaurateur visscher, badmeester en waschbaas, het mes snijdt van vier kanten, mijn liefje wat wilt ge nog meer. A propos van waschvrouwen gesproken, zeide elk een eigen miziekkorps en veldkeuken be zit. Na schooltijd begint de balilla-dienst: sport en fascitische vorming. Het achtjarige kind krijgt al een miniatuurgeweer, waarmee het moet exerceeren. Ieder legioen heeft z'n eigen katholieken veld prediker. In het tegenwoordige conflict met het Vaticaan is deze parade geestelijke een belang rij kargument voor de zoogenaamde godsdien stige betrouwbaarheid van dit kindermilitaris me. Het lid der balilla is zonder verdere persoon lijke kosten tegen overlijden (met 5000 lire) en tegen ongevallen (met 30.000 lire) verzekerd. Voor het overige moet het balilla-soldaatje een beroep leerên, om zijn brood te kunnen ver dienen. Zelfs de kleinste dorpen hebben eigen, voorbeeldig ingerichte tehuizen voor de balilla- kinderen. Met het veertiende levensjaar treedt de balil la-knaap in de hoogere categorie der avanti- guardisto, d.w.z. der voorhoede. Met groote plechtigheid heeft deze promotie plaats. De can didaat moet den volgenden eed afleggen: „Ik zweer, in alles de instructies van den Duce op te volgen en de zaak der fascistische revolutie met al mijn krachten en zoo noodig ook met mijn bloed te dienen" De veertienjarige voorhoede krijgt echte mi litaire geweren. Bovendien worden deze knapen ook in de hanteering van kanonnen en tanks onderricht. Op 18 jarigen leeftijd wordt de jon ge soldaat lid der partij en met zijn 21e is hij rekrutt der fascistische militie, de grondslag van het systeem. In de geschiedenis van het militairisme heb ben we hier wel het hoogtepunt voor ons. De meisjes-organisatie. Nog wonderlijker is de vrouwelijke fascisten vorming. De meisjes van zeven tot veertien jaar behooren tot het leger der „kleine Italiaansche (piccolo Italiane) van 14 tot 17 jaar tot de or ganisatie van „fascistische jonkvrouwen" en van 17 tot 21 tot die der „fascistische vrouwen" Natuurlijk dragen ook de meesjes een uni form, zelfs een echt bevallig. Deze meisjes wor den ook militair gedrild, ze krijgen geweren en leeren den looppas. Volgens de nieuwe oorlogswet zijn alle niet militair opgeleide mannelijke en vrouwelijke Italianen van 16 tot 70 jaar in geval van oor log verplicht, „met den opofferingsgeest van strijders" de verdediging der natie te dienen. Ook de inboorlingen der koloniën behooren daartoe. Aldus is het fascistisch Italië een natie vol wapens Het spreekt van zelf. dat de Paus deze godsdienstig en geestelijk gevaarlijke kazernee ring der jeugd niet stilzwijgend kon dulden Zoo lang tenminste de kerkelijke mannelijke en vrouwelijke jeugdorganisaties op grond van het concordaat bestonden en zich gunstig konden ontwikkelen, was er geen directe reden tot in grijpen. De hoop van den Paus lag juist in de ontplooing der katholieke actie, welke het nieuw-heidendom der staatsvergoding, het ont Duclot eensklaps, maakt mijn tante het nog goed? Vader Bordier meende, dat de quasie-n/etse laar een grap met hem wilde uithalen en daar om antwoordde hij: Uw tante, wel man, die leeft als een vischje in het watermals zemaar oppast dat /.e niet in mijn net komt, anders wordt ze ook aan moo- ten gesneden en gebakken, net als de andere visschen. Neen, zonder gekheid, hernam Duclot, woont mijn tante hier nog? Wat drommel, dan dient ge me toch eerst te zeggen wie uw tante is, zeide Bordier. Er wonen hier zooveel vrouwen, die uw tante kunnen zijn Ze is waschvrouw. Noem haar naam, dan zal ik uzeggen of ze hier nog woont, want ik ken natuurlijk alle waschvrouwen uit het dorp en den omtrek. D eweduwe Pontonnier, antwoordde Duclot, maar in de wandeling wordt ze moeder Palmare genoemd. Moeder Palmyre! herhaalde de herbergier, nu of ik haar ken, ze komt heel dikwijls hier. Zoo,zoo, dus ze woont nogaltijd te Cham- pigny? Zeker. Dat doet me genoegen. Ik heb haar het laatst gezien kort voor den oorlog en dat is dus al lang geleden. Tijdens het beleg is zij te Parijs geweest, maar zoodra de poorten weer geopend waren, is zij naar Champigny teruggekeerd, want ze heeft hier veel klanten en is nogal goed gezien. Wel, dat doet me veel plezier. Dus weet ge ze vreemden van de jeugd aan gezin en kerk kon tegengaan. Nu zijn de mannelijke en vrouwe lijke jeugdvereenigingen der Katholieke actie verboden. Zooals men ziet is de strijd der Kerk tegen de vermilitariseering der jeugd niet al leen een kwestie van godsdienst, maar ook van een werkelijke cultuur, die niet van de kazerne is uitgegaan. (Nadruk verboden) Nu of nooit is het de tijd. Berlijn (KWP) De bolsjewitische propaganda is in vollen gang. Meer dan ooit wordt het duidelijk, dat de bolsjewisten hun werk in Duitschland met volle kracht hebben aangegrepen. De regeering heeft haar plicht gedaan, zij heeft de K.P.D. de Mos cou-partij in Duitschland verboden. „Naar de barricade" is de wensch van de le den der Komintern en zij hopen, dat de schiet partij in de straten van Berlijn spoedig moge losbreken. De heerschende ellende drijft steeds meer wanhopigen in de armen van de commu nisten. „Sovjet-Duitschland als tegenhanger van den Russischen heilstaat' Revolutie in Europa door Sovjet-Rusland!" De revolutie moet van Eer lijn uit over Europa voortrollen. Dat zijn de uitroepen, die men dagelijks in het officieelc Russische communistische blad de „Prawda" kan lezen. En het Duitsche communistische blad de „Rote Fahne" schreeuwt die kreten na Er is nog maar een werk te verrichten: de hopeloos geworden, gedeclasseerde, ongeorga niseerde, proletarische klein-burgers en de hon gerende intellectueelen als massa-troepen aan te werven en af te richten voor de revolutie. Zal dit lukken? De roode agenten gelooven het vast. Nu of nooit is Duitschland rijp bij de groote Sovjet-Unie ingelijfd te worden. De bu reaux der Derde Internationale werken koorts achtig. En de nationaal-bolsjewisten van rechts werken dit in de hand. Alle hoop is gevestigd op de kleine midden-partijen, zij moeten er voor zorgen, dat, wat in China niet gelukt is, ook in Duitschland niet slaagt. Godloochenaars-actie verijdeld. De mannen van „De Dageraad", de bekende vrijdenkersvereeniging, zouden Zaterdag jl. van uit Holland een propagandatocht ondernemen naar het katholieke Limburg. Ze zijn echter van een koude kermis thuis gekomen. De Lim- burgsche bevolking heeft de „verlichte" heeren, door een schitterend georganiseerde tegenactie op overduidelijke wijze te verstaan gegeven, dat zij van 'n dergelijk provoceerend optreden niet gediend is. De tocht werd danook één dcor- loopende mislukking en eindigde met een sma delijke aftocht, onder sterk politiegeleide, die veel op een vlucht geleek. Slechts in de socialistische volkstehuizen von den de ontgoochelde propagandisten van het ongeloof - blijkens de uitgebreide verslagen, die ons onder oogen kwamen gelegenheid om op verhaal te komen. 't Is teekenend! Het bloed kruipt HET PETITIONNEMENT. Naar het twee mijUioen. Het totaal aantal onderteekeningen van het petitionnement voor internationale ontwape ning van de Nederlandsche Dagbladpers tot Za terdagmorgen bij de bladen binnen gekomen bedroeg reeds meer dan 1,700,000. Het ledental der S.D.A.P. In „Het Volk" deelt de secretaris van de S. D.A.P mede, dat het totaal ledental der partij in het tweede kwartaal van 74461 tot 78935 steeg. De momenteele stand einde Juni was. Voor- Federatie: Ledent Ledent Absolute uitgang 1 Jan. 30 Juni vooruitg in pet Zeeland 1566 2017 451 28.80 Drente 1880 2336 456 24.26 Amsterdam 11185 13492 2307 20.62 N-HollandZ. 3943 4659 716 18.16 Limburg 1164 1368 204 17.53 Den Haag 4815 5624 S09 16.80 Zuid-Holland 7160 8167 1007 14.06 Groningen 5014 5660 646 12.88 Gelderland 5133 5780 647 12.60 Overijsel 4871 5429 558 11.46 Utrecht 3417 3808 391 11.42 Friesland 6508 6896 388 5.96 Noord-Brabant 1313 1387 74 5.64 Rotterdam 5915 6238 323 5.46 Totaal 69263 78935 9672 13.96 Men hoopt althans tien procent van 't aan tal dat op de SDAP stemt, dit jaar'tot lid van de partij te maken. Prof Mr. M. W. F. Treub. Vrijdag is te 's-Gravenhage, in den ouderdom van 72 jaar, overleden prof. mr. M W F Treub. behandele men met Purolpoeder. Dit is Het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. ker, dat mijn tante nog te Champigny woont. Gelooft ge mij dan niet? Wel zeker, geloof ik u maar ge zoudt u toch wel eens kunnen vergissen, want ze kon bij voorbeeld vertrokken zijn, zonder dat ge het wist. Onmogelijk, want ik heb haar Zondag nog gezien. Zondag? -££ Ja. Waar? Hier. In gezelschap? Ze kwam visch en groenten koopen en zij vertelde mij, dat een vriendin haar ten eten had gevraagd, maar dat zij nu eensklaps be zoek gekregen had van haar broeder uitBie- Comte-Robert. Zij moest daarom spoedig eten voor hem klaarmaken en daarom kocht ze het een en ander. Ik heb haar twee prachtige fo rellen gegeven. De vischtijd is wel gesloten, maar zoo nu en dan lichten we er nog wel stil een paar uit, die we voor goede klanten be waren. Boulard dacht: Die zoogenaamde broer uit Brie-Comte-Ro- j bert is niemand anders dan Servais Duplat, wij zijn op het rechte spoor, i Duclot deed alsof h ijzeer verheugd was. i Hetgeen ge me daar vertelt, doet erg veel ple zier riep hij uit, terwijl hij den kastelein cp den schouder klopte. Daar moeten we nog een fleschje extra o pdrinken. Mijn oom uit Brie- Comte-Robert is dus ook bij haar, wel wel, dien heb ik in geen tijd gezien. Komaan, patroon, Gevaarlijke oorlogsherinneringen aan de -Belgische kust. De Brusselsche correspondent van De Msb. meldt: Men zal zich herinneren, hoe een jaar of twee haal nog een flesch, deze twee zijn leeg Bordier ging heen. Van zijn afwezigheid maakten de o genten gebruik om een paar woorden te wisselen. Die broer uit Brie-Comte-Roberc is onze communard, fluisterde Duclot, we hebben hem Ten minste, wanneer we eerst het adres der weduwe hebben Daar zal ik wel achter weten te komen. Bordier kwam terug met de derde flesch. Maar zeg eens, patroon, hernam Duclot, ter wijl hij de glazen nogmaals vulde, weet ge nu ook waar moeder Palmyre woont Weet ge dat dan niet? Neen, ik ben te Champigny nooit bij haar ge weest, ik heb haar altijd te Parijs entmoet Ik weet het ook niet, antwoordde Bordier, maar ik kan het wel eens vragen. Aan wie? Aan een van de waschvrouwen, die op de schuit zijn. Zij kennen moeder Palmyre alle maal en zullen dus ook wel weten waar zij woont. De kastelein stond op, opende een venster dat op de Marne uitzag en waar een tiental wasch vrouwen bezig waren, boog zich er uit en riep: Hé Gilotte! Een heldere vrouwenstem antwoordde: -* Roep u mij, vader Bordier? Ja. v? l Wat is er? - Kent gij moeder Palmyre? Natuurlijk. Weet ge waar zij woont? (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1