De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 24 Juli 1931 Tweede Blad Prooincienteuws. Landb en Deeteelt tJSStl H EEREN-BAAI Sport en Spel. De Bedelares van Saint-Sulpico. Ifoor de Vrouwen van 46e Uaargang. No. 3797 F EU ILL E TO N. Ingezonden Mededeeling.(9) BOSCHKAPELLE. Gemeenteraad. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter burgemeester J Truijman. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde komt: i 1 IngeKomen stukken I. Mededeeling van de nieuwgekozen raads leden dat ze hun benoeming aanvaarden. 2 Bericht van de nieuwgekozen leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, dat ze deze functie aannemen. 3 Van Ged. Staten bericht van goedkeuring raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeld- leening groot f 12500. 4 Van Ged St. kennisgeving, dat er door dit College op 24 Juli eene openbare vergadering zal gehouden worden, waarin de betrokkene ge meenteraden in de gelegenheid worden gesteld om door gemachtigden hunne meening toe te lichten omtrent de voorgenomen samenvoe ging van de gemeenteen Boschkapelle, Stoppel dijk, Hengstdijk en Ossenisse. De voorzitter stelt voor naar deze vergade ring één of meer leden af te vaardigen. De heer v d Wielen verwacht daarvan weinig succes, immers die afgevaardigden kunnen niets anders te berde brengen, dan betgeen in het rapport is opgenomen; voor zich zelf zou spreker geen nieuw argument naar voren kunnen brengen. De heer Koster daarentegen betoogt, dat het van belang is afgevaardigden te benoemen, de ze kunnen alsdan van de gehouden besprekin gen verslag doen aan den Raad. De voorzitter is van dezelfde meening; men zou Ged. St. kunnen wijzen op den grooten schuldenlast, die op de gemeente drukt'rn de medewerking van het College kunnen inroepen dat de Provincie of het Rijk hierin tegemoet komen. Na nog langdurige discussie en Kedachten- wisseling, voornamelijk over de housing en het beleid van Ged Staten in deze netelige kwestie wordt met alg st. besloten 2 afgevaardigden en twee plaatsvervangers te benoemen, waarvoor respectievelijk worden aangewezen de Burge meester en de heer Stallaert en de heeren Kos ter en van Damme 5 Van J Heijens, landbouwer, het verzoek om ontheffing in de hondenbelasting wegens afschaffing van het dier. Met alg st wordt dit ingewilligd voor een half jaar. II. Onderzoek geloofsbrieven der gekozen Raadsleden. Hiertoe werd door den voorzitter een Com missie aangewezen bestaande uit de heeren Koster, Bun en Ferket. Na inzage der bescheiden verklaarde de Com missie b ij monde van den heer Koster, deze in orde te hebben gevonden. Alsnu merkt de voorzitter op, dat er tus- schen de nieuwgekozen raadsleden: Jac. Eeman (lijst I) en P Baart (lijst IV) bloedverwant schap, nl. zwagerschap bestaat, zoodat een van beiden volgens de Wet geen zitting mag re- men; het lot zal hierin moeten beslissen. Bij loting Blijkt, dat de heer Jac. Eeman de geluk kige is. Tegen de toelating der andere zes leden heeft niemand bezwaar. Als opvolger van den heer P Baart komt op 89) Hét was Donderdag. Boulard en Duclot waren des morgens om ze ven uur van Parijs vertrokken met den trein naar Vincennes, welke dienst sedert twee dagen hersteld was. Zij waren vermomd als metselaars die werk zoeken en hun vermomming was zoo goed, dat niemand in hen een paar politieagenten in de uitoefening van hun dienst zou vermeed heb ben. Om acht uur stapten zij te Champigny uit en gingen den weg op, die naar het dorp leidde. Evenals Servais Duplat vier dagen van te voren moesten zij in een veerpont de Marne oversteken, daar de brug nog in puin iag. Toen zij aa nden overkant waren, zeide Bou lard tegen zijn kameraad: Het kortste en eenvoudigste wat wij doen kunnen is, volgens mij, inlichtingen te gaan vragen aan den burgemeester. Volgens mij niet, antwoordde Duclot. Waarom niet? Wij zoeken 'n waschvrouw, laten we daarom naar 'n waschhuis of bleekerij gaan, daar zul len wij spoediger en beter ingelicht worden. Die beambten aan de secretarie vooral op kleine plaatsen, zijn meestal omslachtige domkoppen, zij begrijpen nooit iets of het moet hun tien- lijst IV voor de heer Fr. Crombeen. III. Oninbare posten. Deze betreffen enkel het afschaffen van hon den. Tegen de oninbaarverklaring heeft niemand bezwaar. IV Aanbieding der driejaarlijksche ïeke- ning der Bijzondere RK School en V Aanbieding rekening van het G.E B. De voorzitter acht het gewenscht deze reke ningen in handen te stellen eener Commissie tot onderzoek. Hierin worden door den Voorzitter aangewe zen Mej S v Eerdenburg en de heeren Koster en Ferket. Hiermede is de agenda afgehandeld. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat het Wit-Gele Kruis heeft geïnformeerd of de Raad genegen is de thans leegstaande woning, eigen dom der gemeente, aan deze Vgreeniging in bruikleen af te staan ten behoeve van de Wijk verpleegster. Voornoemd Bestuur zal op eigen kosten de woning in orde laten brengen, op dat de wijkverpleegster daarin desgevorderd ook patiënten kan ontvangen, hetgeen haar thans niet mogelijk is in het lokaal der Bijz. School. De heer Stallaert verklaart hier niets tegen te hebben echter onder beding dat de gemeente baas blijft over de woning en dat het Wit-Gele Kruis haar moet ontruimen, zoodra de noodza kelijkheid blijkt, dat de Gemeente haar voor eigen doeleinden noodig heeft. De voorzitter kan hiermede instemmen en wil dan de conditie maken, dat bedoelde woning voor onbepaalden tijd tot wederopzegging wordt beschikbaar gesteld. Met alg. st. wordt dit goed gevonden. Bij de rondvraag merkt de heer Stallaert op, dat het verboden is op den Zuidelijken berm in de Bosschestraat met voertuigen, machines enz te rijden, dus op de keien moeten blijven; voor karren en wagens geeft dit minder, doch zaai- en maaimachines lijden door het schok ken en daveren op die steenen in hooge mate, voor deze zou men dus een uitzonderingsbepa ling moeten maken inde politieverordening Alle leden zijn het hiermede volkomen eens en de voorzitter zegt toe in de politieverordening deze bepaling op te nemen. Op de vraag van den heer v.d. Wielen of ook niet-afgevaardigden op de vergadering door Ged. Staten .te houden op 24 Juli worden toege laten, antwoordt de voorzitter bevestigend, want die vergadering is openbaar. Hierna volgt sluiting. Zeeuwsche Landbouw-Maatsehappij Onder voorzitterschap van den heer mr. P Die leman werd Woensdag te Wissekerke de aige- meenen vergadering gehouden van de Z.L.M. Na een welkomstwoord gaf de voorzitter een jaaroverzicht, waarin het jaarverslag is opgcno men. Vervolgens hield de voorzitter een rede, waar aan hij vastknoopte een bespreking van de land bouwcrisis. Spr. wees er op, dat nu reeds door de land bouwcrisis de handel wordt gedrukt, zoo niet verlamd. Het principe van een steun verleening moet blijven; in ieder landbouwgebied moet ten minste aan de hoofdproducten zoodaningen steun worden verleend, dat het bedrijf loorend kan worden uitgeoefend. Dit beschouwde spr. als het eeerste punt van een nieuw urgentieprogram. Zoor Zeeland komen voor directen steun ze ker in aanmerking tarwe, suikerbieten en vlas. Moge de tarwewet eenige bevrediging schenken en goede verwachtingen opwekken, de steun aan de suikerbietenteelt is ten eenenmale on voldoende. De steun aan de bietenteelt moet verhocgd worden en zeer spoedig ook. De jarantie van f 12,36 moet opgevoerd worden tot een belang rijk hooger bedrag. i JMU li 11 .ji I1LBJ'-«]!■U—IE—i maal gezegd zijn. Dan gaan we naar een waschhuio of bleekerij Wij zullen maar eens rondkijken, waar er eenis Een waschhuis!? Daar is er al seen! riep Du clot. Tegelijkertijd wees hij naar een vlot, dat in de rivier lag en waarop een loods gebouwd was. Deze waschinrichting werd bestuurd door een braaf man, Bordier genaamd, die vier beroepen uitoefende: waschbaas, badmeester, visscher en kastelein. Men verkoopt daar wijn, voegde de agent er bij, wij zouden een flesch wijn kunnen bestellen met den waard een praatje aanknoopen en hem zoo ongemerkt uithooren. Wij zouden er zelfs een gebakken vischje bij kunnen gebruiken. Dat zou een ovetreding zijn. Waarom? De vischvangst is gesloten tot den !5en Juni a.s. Dat is waar. Eerbied voor de politieverorde ningen. Onder dit gesprek waren de twee agenten reeds het schuit-waschhuis-restaurant gena derd. Aan den kant van den oever had men in de loods een groot lokaal, door ruiten afgesloten waar 's-Zondags al de jongelui uit het dorp bijeenkomen, maar waar men in de week de be zoekers wel tellen kon, vooral in een tijd die cn middellijk volgde op oorlog en oproer. Een brug van vierplanken met een leuning verbond den kant met de schuit, die daar stevig aan vastgemaakt was. Op de schuit, aan den Wat de kwestie van het crediet betreft meent spr. dat het hier hoofdzakelijk een rijkstaak betreft, o mdat te regelen in overleg met de Raffeisen bank te Utrecht. Spr herinnerde aan den eisch van verlaging der vrachttarieven op sporen en trams. Er moeten op den duur minder sociale lasten op het bedrijf rusten, De staatsuitgaven moeten ernstig bezuinigd worden. Zeer is het te betreuren, zeide sprdat in e een zoo ernstigê crisis de regeering de orisis- opcenten op de grondbelasting nog niet heeft afgeschaft. Onbillijk blijft het volgens spr., dat de waarde van onroerende goederen getaxeerd wordt door de belastingen naar een verkor p- waarde en niet naar een gebruikswaarde of ge middelde koopswaarde. De regeering dient spoedig maatregelen te gen dumping te nemen. Reorganisatie van de directie van den land bouw achtte spr. noodzakelijk. Hierna hield ir. P G Weijers Rijkslandbouw consulent te Groningen e eninleiding over: „In welke richting zal het landbouwbedrijf zich onder invloed der tijdsomstandigheden ontwik kelen? Men moet volgens spr. zoeken naar uvergangs maatregelen en zorgen, dat de belangrijkste takken van bedrijf en industrie niet vernietigd of tot stervens toe verzwakt worden 'Spr. wees er o.m. op dat een bedrijf zoo moet iftgericht zijn, dat er zoo weinig mogelijk slap pe tijden voorkomen, waardoor men in de rich ting va neen veelzijdiger bedrijf wordt gewezen Spr. ziet voor de toekomst e enzeer groot be lang in de landbouwindustrie. In Zeeland is volgens spr. de zuivelindustrie nog te weinig ontwikkeld en dat er geen stroo genoeg zou zijn voor een fabriek, acht spr. niet het grootste bezwaar tegen de oprichting daar van. In de toekomst zal van strGO veel meer dan alleen karton gemaakt worden, waarbij spr denkt aan moderne bouwmaterialen (celotex) Spr. eindigde met te wijzen op de noodzake lijkheid om meerdere kennis te vergaren. Naast goede schoolopleiding met winterschool als mi nimum, moet gezorgd worden voor Jandbouw- technische ervaring, o.a. door uitwisseling van zonen tusschen bijv. Groningen en Zeeland. Beter ontwikkelde boeren zullen gaan inzien, dat ze zich sterk moeten organiseeren, alleen door gezamenlijke actie is het mogelijk iets te bereiken. Qggsrak ECHTE FRIESCHE ct. per ons Critiek bij ons voetbal-spel. Bij voetbalwedstrijden critiek. Dit altijd zoo. Maar niet goed voor sport. Beker-wedstrijden Sassche Boys; Axel; Sluiskil en Philippine ook geweest. In wedstrijd Sassche- Boys--Fratelli I alle Boys slecht geweest. Sluiskil gewonnen! Mooi! Wij verloren! Schande! In wedstrijd Sassche BoysAxel, alle Boys in top-vorm! Mooi! Axel niets, geensnarsü Kan nog verder gaan, maar stop. Is genoeg zoo. Voetbal-hart kan niet tegen critiek. Dit uit oog punt „sportiviteit" Publiek o ponze voetbal-velden slimmer zijn. Ook in Sas v. G. en in Axel en in Neu zen!.! Neuzen verder moetkijken bij voetbalwed strijden als neus lang is Publiek Sluiskil goed!? In geen tak der v§le sporten Is een woord zóózeer bekend Dan in 't rijk der Koning-Voetbal Waar 't publiek steeds beter kent. Van de kleinste tot den grootsten kant van de river, lagen de waschvrouwen op de knieën o mhaar goed uit te spoelen. Boulard en Duclot gingen de brug over en werden op de schuit ontvangen door een man van vijftig jaar ongeveer, in wollen borstrok, met klompen aan en een pet op. Het was de patroon. Wat is er van uw dienst mannen? vroeg hij, Boulard keek den waschbaas-restaurateur strak in het goedige vollemaansgezicht met roo de wangen, stompen neus en kleine oogen en dacht Die ziet er uit als een eerlijk man en niet domook. Tegelijk dacht Duclot: Dat is een oude rat van de Marne, ik ken dat slag van lui. Zij zullen bij voorkeur de politie verordeningen overtreden, maar ge kunt hun uw laatste centime te bewaren geven. Na deze opmerkingen, die zij in een seconde gemaakt hadden, beantwoordde Duclot de vraag van den man: Wij zouden wel wat willen eten, als dat kan. Wel zeker kan dat, zeg maar wat ik u bren gen moet. Wat ge hebt. Koud rundvleesch, brood en een flesch wijn? Is de wijn goed? Uitmuntende Graves, ge zult hem nergens beter vinden voor een franc de flesch. Dat is duur Toch niet, alle waar is naar zijn geld en ge- vindt zulken wijn nergens voor dien prijs. Nu, goed dan. Neemt plaats, vrienden, ik zal u zelf bedienen, Is men In critiek niet pluis n de kunst om af te breken Is men al bijzonder thuis. Voetbalwedstrijden-bezoekers Hebt U wel eens nagedacht. Dat door Uw becritiseeren, 't Spelpeil soms wordt afgeslacht? Wilt g' uw favorieten steunen Laat dit sport-verheffend zijn, Niets werkt fnuikerder op spelers Dan critiek langs kant of lijn. Als de favorieten winnen Is het spelpeil wonderbaar Plaatsen, schieten, bal afnemen Is dan alles voor elkaar Iedere speler, wie 't ook zijn mocht, Is zijn plaats ten volle waard 't Is een elftal „om te zoenen" Niemand die hun evenaart. Als de wedstrijd wordt verloren Volgt natuurlijk de CRITIEK Wordt er heftig afgebroken Is het elftal voetbalziek. Niemand van het 11-tal spelers Die fatsoenlijk trappen kan. En van samenspel en schieten Deugt geen snars, geen bliksem van. Lezer (es), U kent toch 't spreekwoord: Beste stuurlui staan aan wal Wilt U daar dan eens aan denken Iedere wedstrijd, overal. Voetbal-spelers zijn maar menschen Juist als gij, van vleesch en been, Als U dit niet wilt begrijpen Ga dan naar geen wedstrijd heen. SONNIE-BOÖl. Vrouwen van Europa, bewaart uw heiligste goed In Europa hebben wij reeds den jongenskop gezien en zelfs „tooien" sommige vrouwen zich al met de broek. In Rusland is het echter nog erger: Daar schrijft de Stallin-dictatuur voor: de grijs groene eenheids-kleeding, het zoogenaamd ge slachtelij k-neutraal proletariërs-uniform, die bestaat uit kiel en broek, zakboek, zakmesje, le gitimatiebewijs en wat men nog meer noodig heeft, wordt gedragen in een linnen zakje cm het lijf gebonden. Wat debedoeling is van deze uniform dracht voor mannen en vrouwen, het behoeft wel niet gezegd. Het is een uitvoeisel van het stel „vrouw kameraad" en moet tevens dit systeem propa- geeren. Meer dan ooit geldt de waarschuwing: vrou wen, denkt om uw hoogste goed en weet, wat gij van het communisme te wachten hebt. Een dochter over haar moeder. Mijn moeder heeft nog nooit tegen mij ge zegd, dat zij geen tijd voor mij had, zegt een dochter. Zij heeft het nooit te druk om mijn vragen te beantwoorden. De groote dingen in het leven, die ons een heel anderen, vaak eerst verschrikkelijken kijk op het leven geven, heeft zij mij zo eenvoudig uigelegd, dat zij mij niet verschrikten, hetgeen ook inderdaad niet hoeft als e enverstandige moeder ze met je bespreekt Zij is erg recht-uit. Nog nooit heb ik haar op een leugentje betrapt. Nimmer heeft zij zich be ter of rijker voorgedaan dan zij is. Toen wij het een tijdlang wat krap hadden, heeft zij het ons eerlijk verteld, waarop ieder om strijd de uit gaven trachte te verminderen en de inkomsten te verhoogen. Een kennisje op school, wier ouders in dezelf de omstandigheden verkeerden, wist er niets van, omdat haar moeder doodsbang was, dat „men" te weten kwam, dat men het bij haar thuis niet breed had. Het gevolg was, dat het meisje haar ouders gierig noemde en telkens weer woedend werd, als zij iets niet mocht doen of hebben en een ander wel. Moeder doet nooit of zij volmaakt is. Als ik iets verkeerd heb gedaan en mij beschaamd ge want mijn vrouw is in het waschhuis bezig mijn zoon is bij de baders en mijn dochter in de keuken. Boulard en Duclot zetten zich aan een tafeltje in het restaurant en lieten zich bedienen. Gij zijt in het bouwvak, he? begon vader B01 dier terwijl hij cTën wijn voor hen neerzette. De restaurateur praatte gaarne, hetgeen den beiden agenten juist goed van pas kwam. Zooals ge ziet, antwoordde Boulard. En gaat het nogal goed met de werkzaam heden? Nu, er is ten minste heel wat in het vooruit zicht. Ja, de Pruisen en de communards hebben er wel voor gezorgd dat het werk in de wereld blijft zij hebben heel wat huizen afgebrand en platgeschoten te Parijs, daar weten wij hier te Champigny ook wel van. Ja. dat is waar, zeide Duclot, er is voor ons werk volop en hebben de handen maar uit de mouwen te steken om ons brood te verdienen. Hij schonk zijn glas en dat van Boulard in en vroeg.: Drinkt ge mee, patroon. Dat mag ik niet afslaan. Nu, breng dan nog een nieuwe flesch en nog een glas. Zeg eens, uw flesschen zijn gauw leeg. 't I me ook een wijntje wat er in is, antwoord de de kastelein lachend. Datis toch altijd beter dan dat de fiesch groot maar de wijn met kik kerwijn aangelengd is. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5