f25,- of f400,-? No. 3797 Vrijdag 24 Juli 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Buitenl. Overzicht Buitenland. JTieuws. Provincienteuw s. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREXFNINB Ho. 52419. Tarieveii-ooilog iu Zeeuwscli - Vlaaudereii. „Een bad-toestel thuis, „Gezondheid in llw huis. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Techn. Bor. SMEDENB0R6H, Postbus 394, AMSTERDAM. Giro No. I273I0. 102 DE ERIEI Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract laj: 3 ZEER KOOPKRACHT IQ E LEZERSKRING O IT8TEKEND QESCH *T VOOR PUBLICITEIT Onder bovenstaand opschrift publiceerden wij in ons nummer van Woensdag 15 dezer en kele bijzonderheden inzake de. in ons gewest, door de voorgenomen practische aansluiting van Zeeuwsch-Vlaanderen aan het Neder- landsch Spoorwegnet, ontstane verkeerskwes- tie, een zaak, die 'stellig de publieke belang stelling ten volle waard is, aangezien hiermede cardinale belangen van ons gewest samenhan gen. Na den eersten stoot door de A.T.O. c.s. en de daarop gevolgde tegenaanvallen van de Bode diensten en den Provincialen stoombootdiensi, is het even stil geworden op het gevechtster rein. Echter zal wel niemand verwacht hebben, dat de strijd hiermede beëindigd zou zijn, al is hij ook voor het oogenblik voor het publiek niet meer te volgen. Dat de A.T.O. belangen, na de beslissing van Ged. Staten inzake het gecombineerd bevrach ten van meerdere colli op de provinciale boo ten zonder meer hun plannen zouden opgeven, viel moeilijk te verwachten. Inderdaad is zulks ook niet het geval en zijn met het provinciaal bestuur onderhandelingen ingeleid om tot een wederzij da bevredigend compromis te gera ken. In afwachting van hetgeen deze onderhan delingen zullen opleveren, heeft de A.TO.-com binatie haar op samenlading gebaseerde tarie ven gehandhaafd, zoodat de verzenders voor- loopig van het vervallen der samenvoeging van colli bij het vervoer over de Schelde geen na deel ondervinden. De A.T.O.-dienst neemt deze schadepost geheel voor eigen rekening, naar wij bij informatie vernemen. In hoeverre Ged. Staten hun spoedbeslis- sing die een aanvankelijk gedane monde linge overeekomst met de A.T.O. na 10 dagen annuleerde zullen herzien, valt af te wach ten. Echter* lijkt ons een welwillende houding ten aanzien van een aanbod, waarmee onte genzeggelijk het belang van Zeeuwsch-Vlaan deren gediend is, niet ongewenscht. De waar schijnlijkheid moge daarbij in het oog worder/ gehouden, dat de meerdere verkeersfaciliteiten met het Noorden, door den A.T.O.-dienst ge opend, in de toekomst een uitbreiding van dat verkeer tengevolge zullen hebben, welke wel licht ruimschoots kan opwegen tegen het na deel aan een reductie der tarieven verbonden Daarbij komt, dat het geacht mag worden rechtstreeks op den weg te liggen van ons pro vinciaal bestuur om de zoo dringend noodige versteviging van den economischen band van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland met alle tendienste staande middelen te bevor deren en elke poging te steunen, die gaat in de richting van een Noordelijke oriënteering van ons zoo sterk Belgisch georiënteerd gewest. Wij herhalen: Er staan hier zoowel geweste lijke als nationale belangen op het spel Ten slotte moge men bedenken, dat een machtige groep, als hier aan het woord is, in een besliste afwijzing „sans plus" ongetwijfeld niet zal berusten en eventueel wel het middel zal weten vinden om haar goederen ook bui ten de Provinciale Stoomboot om over de Schelde te krijgen. En dat ware dan toch zéker niet in het belang van evengenoemden dienst te achten! Wij hopen danook, dat men te Middelburg een ruimen blik zal toonen te bezitten en een open oog voor het belang van, wat men wel eens genoemd heeft: het stiefkind van de Ne- derlandsche natie. De conferentie te Londen: Europa gaat over zyn toekomst beslissen De naweeën der Spaansche revolutie Zuivering in China Er gebeuren op het oogenblik dingen, die toch bij zelfs den grootsten pessimist in het we reldbestel zich als opmerkelijke verschijnselen opdringen. Men herinnert zich, hoe vorige week Maan- dag de eene Jobstijding na de andere omtrent de instorting van Duitschlands financiën de f wereld werden ingezonden. Vijf dagen later zit !ten Bruning en Curtius, Duitschland's kanselier en minister van Buitenlandsche Zaken in Pa rijs, werden er met hoerageroep ontvangen en confereerden er met de allervoornaamste poli tieke en financieele autoriteiten van de heele wereld, de Vereenigde Staten incluis, omrent de mogelijkheid en de plannen van een red ding uit de dreigende debacle. Maandag steken, ze naar Londen over om in nog luisterrijker ge zeischap met den Franschen Minister-president, zijn Engelschen collega en andere hooge perso nages de besprekingen voort te zetten. Veronderstel eens, dat in de noodlottige Juli dagen van 1914 de verantwoordelijke minis ters eveneens met den meesten spoed elkander zouden hebben opgezocht en elkander met eer lijke bedoelingen den toestand zouden hebben bloot gelegd, is er dan iemand, die durft den ken, dat ook dan nog de verschrikkelijkste al ler oorlogen zou zijn uitgebroken? Thans praat men met elkaar men tracht el kanders stadpunt aan te voelen, te benaderen, de verschillen te overbruggen En al hort het nog wel eens hier en daar, ieder voelt toch den reuzenvooruitgang die sinds 1914 gemaakt is. Dat geeft hoop voor de toekomst ook aan uen- genen die meenen dat het alles no gzoo lang- zaam^ veel te langzaam gaat met ontwapening, opheffing van tariefmuren, versterking van het internationalisme tegenover de verouderde na tionale tendeuzen. Wat de resultaten der Londensche conferen tie betreft, tastbaar zijn ze op het moment waarop we dit schrijven nog niet, maar in Duitschland zelf is hard en met succes gewerkt om de paniekstemming te bezweren. Dat ver hoogt oo kin het buitenland het vertrouwen, en de pogingen om aan Duitschland de noodige credieten te verstrekken om het bedrijfsleven in stand te houden, werden danook in rustige sfeer besproken. Wat wij er van verwachten? Op hooger dan half werk stellen wij die ver wachtingen niet, maar ook daarvan zal het ge volg zijn, dat eens, en men denkt binnen niet al te langentijd, met den grootsten ernst de ge weldige problemen onder oogen zullen moeten worden gezien, voor welke Versailles de wereld geplaatst heeft, en dat ook de blinden zullen zien, dat die probleemen, wil Europa weer vrij kunnen ademen moeten worden opgelost. In Spanje stakingen en onlusten, tot drei gend oproer toe; de wrange vruchten van de revolutie. In China vallen het een na het ander de com munistische bolwerken. Er moge radicaal oprui ming mee worden gehouden. De nood van den Deenschen Landbouw Op voorstel van den Deenschen minister van landbouw is aan den noodlijdenden Deenschen landbouw een bedrag ter beschikking gesteld van ongeveer 25 a 30 millioen kronen voor den tijk van één jaar. z Dit bedrag moet opgebracht worden door ver hogging van de vermogensbelasting, door be zuiniging op de begrooting van oorlog, zoomede door verhooging van de belasting van inkom sten. (Msb.) Vervolgens besloot men tot het houden van een Hanze-landdag en wel te Huist, vermoede lijk op 20 September a.s. Bij die gelegenheid zullen parallelvergaderingen worden gehouden voor bouwpatrooris, schilders, slagers en win keliers. Voor de winkeliersvergadering zou de heer Mr Hellenberg-Hubar als spreker worden uitgenoodigd om de winkelsluitingswet te be handelen. Besloten werd te trachten een Commissie in het levèn te roepen ter bespreking van geza menlijke belangen met de boeren- en arbei dersbonden. Voorts werden klachten behandeld betreffen de aanbestedingen en werken door rekenplich- tige lichamen. Een onderzoek .zal worden inge steld, waarvan het resultaat zal medegedeeld Algemeen was de vergadering van oerdeel, dat het verkeer in verschillende plaatsen van Z.-Vlaanderen niet aan de tegenwoordige be hoeften voldoet. De afdeelingen zullen worden uitgenoodigd om de gewenschte verbeteringen ter kennis van de contactcommissie te bren gen. De heer C v.d. Walle wees er op, dat er on voldoende samenwerking bestaat tusschen de verschillende tram- en spoorwegmaatschap pijen bij de regeling van het locaal verkeer. Be sloten werd een verzoek te richten tot Ged. Sta ten om aan te dringen op betere samenwerking terwijl de K. v. K. en de verschillende VVV's worden uitgenoodigd aan dit verzoekschrift ad heasie te betuigen. Voorts zal een enquette ingesteld worden be treffende de uurlockien van timmerlieden, met selaars enz. in het Westen. Aangedrongen zal worden op het aangaan van collectieve ar beidsovereenkomsten. Rijwielbelastigmerken De aandacht wordt erqp gevestigd, dat de nieuwe Rijwielbelastingmerken dienst 1931 1932 van 16 dezer aan alle Rijkspostkantoren verkrijgbaar zijn. 5t; De Hanze-contactcommissie voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Woensdag jl. is onder leiding van den heer M. v. Goethem uit Sas van Gent in hotel des Pays Bas te Terneuzen een vergadering gehou den van de Hanze-contactcommissie voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Besproken werd de kwestie van het oprich ten van nieuwe afdeelingen in plaatsen waar nog geen Hanze-afdeeling bestaat. (Afdeelin gen bestaan momenteel te Hontenisse, Hulst, St. Jansteen, Sas van Gent, Oostburg, Aarden burg, Hoofdplaat, IJzendijke en Lamswaarde. Zeer terecht werd door een der leden opge merkt, dat men goed zou doen met eerst de be staande afdeelingen eens wat meer leven in te storten. Getracht zal worden te Terneuzen een af- deeling te vestigen. De heer A Baart uit Hulst werd tot secretaris van de contact-commissie benoemd. Gewezen werd op het gemis aan vakbonden in Z.-Vlaanderen. HENGSTDIJK. Gemeenteraad. Alle leden zijn present behal ve de heer v Heese. Voorzitter burgemeester v Esbroeck, secretaris de heer Hermans. Aan de orde komt: I Notulen. Deze worden na voorlezing onver anderd goedgekeurd. II Ingekomen stukken. 1 Van Burg en Weth. van Bergen op Zoom een schrijven, waarin adhaesiebetuiging werdt gevraagd op een adres aan den Minister van Waterstaat om het daarheen te willen leiden, dat de geprojecteerde overbrugging van het Hol landsch Diep niet gelegd wordt bij Moerdijk, doch meer Westwaarts nl. bij Willemstad-Nu- mansdorp, omdat daardoor West-Brabant en Zeeland meer gebaat worden. B en W stellen voor dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen, hetgeen met alg st. geschiedt. 2 Van Ged. Staten bericht van goedkeuring gemeentebegrooting 3 van 't Rijk een uitkeering groot f 30,85 als vergoeding in de kosten der volkstelling, zynde vijf cent per inwoner. 4. Van Ged. Staten kennisgeving, dat er op 24 Juli door dit College een openbare vergade ring zal gehouden worden, waarin de betrok ken gemeenteraden in de gelegenheid worden gesteld om door gemachtigden hunne meening toe te lichten omtrent de voorgenomen samen voeging van de gemeenten Boschkapelle, Stop peldijk, Hengstdijk en Ossenisse. III Onderzoek geloofsbrieven nieuwgekozen raadsleden. De Commissie daartoe door de v or zitter benoemd en bestaande uk de heeren Warrens en de Waal verklaart de stukken in orde te hebben bevonden en adviseert tot tre- lating, hetgeen met alg. st. wordt goedgevon den. j IV. Bespreking samenvoeging van gemeon- De verschillende rapporten der gemeen i en Boschkapelle, Stoppeldijk en Ossenisse door Ged. Staten toegezonden worden ter tafel ge bracht, doch niemand verlangt voorlezing, an gezien de inhoud hiervan door de couranten is gepubliceerd. Nadere besprekingen hierover hebben dan ook niet plaats. V. Benoeming afgevaardige(n) voor samen voeging gemeenten. De voorzitter betoogt, dat het onbeleefd zou wezen tegenover den Com missaris der Koningin en Ged. St. indien nie mand uit den Raad op die vergadering aanwe zig was; bovendien kunnen aldaar soms vra- Wij zeggen niet, dat wij voor f25,— een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Xameriadtoeitet 1 j^reniunu*" u^medenGoryh Amsterdam Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud w van hun gezondheid hebben te danken V aan een regelmatig gebruik van bet Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1