Burger!. Standen Loop der bevolking Boeken Sijdsckr. Gemengd Jlieums. Jïïarklbertehlen INGEZONDEN. llit het Binnenland. Uit het Buitenland. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). HEKSENBERG. Een kale dorre heuveltop hoog uitstekend oo- ven de purperen heide en de donkergroene boschjes is een van Heerlen's schoonste natuur monumenten die in de volksfantasie dé „Hek- senberg" wordt genoemd. Vlak bij is een nieuwe berg verrezen van zwarte steenen en ratelen de machines der mijn Oranje Naussau IV, wier betonnen schattoren zich scherp afteekent tegen de blauwe lucht. Een groote woninggroep met haar roode daken heeft dit idyllisch plekje omgetooverd tot een modern mijndorp. Hier wonen in bonte mengeling bijeen allerlei nationaliteiten, Duitschers en Polen. Joego-Sla viers en Hongaren, Oostenrijkers en Tsjecho- Slowaken, die ruim van de kolonie uitmaken Menschen, die door den nood in eigen land, gedreven zijn in den vreemde werk te zoeken, stellen nieuwe eischen aan de zielzorg en ma ken het stichten eener noodkerk als eerste be gin eener nieuwe parochie tot dringende nood zaak. Maar hiervoor is geld noodigveel geld en de menschen die er wonen, kunnen on mogelijk het benoodigde bedrag bijeen brengen Maar Nederland is nog nooit doof gebleven en heeft steeds de beurs open gehouden waar Gods eer en zieleheil een offer vroeg. Nu Z. H. E. Mgr. L Schrijnen mij belastte met de voor bereiding dezer nieuwe parochie aan den IIek- senberg, doe ik een beroep op Uwe Edelmoedig heid en mildadigheid. Daarvoor bij God uw locn en mijn hartelijken dank bij voorbaat. G. HONEE, kapelaan Heelerheide. Giro no 85638 ■awn—iBMyiHUMIIIIIIII WIWI i m—HM—OT—B— (Nadruk verboden). TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 15 Juli. Johannes Jan Verlinde (van Axel), 26 jaar jm en Maria Sijta de Doelder, 27 jaar jd. 17. Teunis Smit, 24 jaar jm en Pieternella Adriana van Driel, 22 jaar ;d. Geboorten. 10 Juli Johannes Abraham, zoon van Willem Riemens en Levina Adriana Kclijn 11. Joost, zoon van Joost van Vijven en Anna Jacoba Dees (van Rotterdam) 15. Korneliske, dochter van Sibbele Hoogsteen en Aafke Tiek- stra Overlijden 9 Juli. Willem Pieter Pikaart (van Rotterdam) 30 jaar echtgenoot van Lucretia Akershoek. 13. Maria Gunst, 74 jaar v/ed van Mattheus Vroeop. 14 Juli Janneke Bierlé 44 jaar echtg van Abraham Adriaan Guequierre. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J J M Bouman, onderwijzeres, Burgemeester Geillstraat38, van Middelburg. G C onnevijlle, zonder, Scheldekade 45 van Oostburg. MWolfert, hotelknecht, Nieuwstraat 56 van Axel. M. Verschelling, dienstbode O 190 van Axel. AF van Heetvelde, loods Dijkstraat 71 van Antwerpen. A HDonze, zonder. Noordstraat 15 van Haar lem M v d Hooft, machinist groote vaart Axel- sche straat 129 van Vlissingen. M J de Maat zonder P 72 van Axel. A J Michielsen, bakkersknecht, Kanaalweg 93 Sluiskil van Biervliet. Ph Dophemont, dienstbode, Nieuwstraat 42 van Hulst. P Maier, zonder, Tulpstraat, 2 van Bamberg. Vertrokken: D M C Vervaet, dienstbode, Kanaalweg 58, Sluiskil naar Koewacht. S Augijal, monteur, De Jongestraat 9, naar Sittard. J J Dieleman, sergeant-majoor, Nieuwstraat 32, naar N.O.-Indië. S S E Pauwels, loods Grenulaan 32 naar Gent (België) C Reijniers, mochinist, Fabriekstraat 19 Sluis kil naar Gent (B.) P Dattheijn smidsknecht, Stationsweg 9 naar Groede. A Markus bankwerker Schoolweg 3 naar Bre da. J Verpoorten zonder, Kerksteeg 3 naar Groe de. Th Deijerse pijpfitter, Steenkamplaan 10 naar Rotterdam. M Dophemont, dienstbode Dijkstraat 71 naar Hulst. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* Nederlandsche Jaarbeurs. Het Juli-nummer van „De Jaarbeurs", orgaan van de Vereeniging tot het houden van Jaar beurzen in Nederland, bevat een aankondiging van de 25e Nederlandche Jaarbeurs, welke van 8 t.m. 17 September te Utrecht zal worden ge houden. Voorts een artikel over de samenwer king van Jaarbeurzen, betrekking hebbende op de in Maart jl. gesloten vriendschappelijke over eenkomst tusschen de Foire Commerciale de Bruxelles en de Nederlandsche Jaarbeurs, van welke overeenkomst tusschen het oorspronke lijke document wordt gereproduceerd. De bouw van het derde jaarbeursgebouw geeft de redactie aanleiding een historisch overzicht te geven van het plein Vredenburg, waarop van 1528-1577 het kasteel Vredenburg heeft ge staan. Van dt kasteel zijn bij den bouw van het derde jaarbeursgebouw de fundamenten van het zuidelijk bastion blootgelegd. Reproducties van een plattegrond van de stad Utrecht uit 1572 en van schilderijen van het beleg van het kasteel in 1577 zijn in dit artikel opgenomen. De rubriek „Jaarbeurzen in het buitenland" bevat mededeelingen betreffende in het buiten land gevestigde zuster-instellingen der Neder landsche Jaarbeurs. In de rubriek „Boeken, Tijdschriften en Vakbladen" wordt stelling ge nomen tegen een beschouwing in de Kolner Kokal-Anzeiger van 21 Maart 1931, waarin be toogd werd, dat het jaarbeurswézen boven liet idee „.markt" uitgegroeid was tot een ideeën- arkt. De redactie van „De Jaarbeurs" toont aan dat het markt-idee (gemoderniseerd: het beurs-idee) ten grondslag moet blijven van het jaarbeurswezen en dat het veriaten van dit strikt zakelijk standpunt een prijsgeven betee- kent van het jaarbeursprincipe om daarvoor in de plaats te stellen het tentoonstellings-idee Ten slotte vestigt het tijdschrift de aandacht op de wenschelijkheid, dat de deelnemers aan de Jaarbeurs zich voortaan onthouden van het aanhouden van bezoekers ter Jaarbeurs door de vraag: hebt U interesse? welke opdringerige vraag door tal van bezoekers ter Jaarbeurs als hinderlijk is opgenomen. Als herinnering aan de eerste 25 Jaarbeurzen welke in Holland gehouden zijn, bevat dit ruim mer een foto van de opening der eerste Neder landsche Jaarbeurs in 1917 door den toenmali- gen minister Dr. F E Posthuma. Onze overzeesche gewesten. Door de Vereeniging „Oost en West" te 's-Gra venhage is een boekje uitgegeven, handelend over Ned. Oost- en West-Indië, ten dienste van „alle jongens en meisjes in Nederland, die de Lagere School hebben doorlooperv". Doel van de uitgaaf is kennis van Oost- en West-Indië in Nederland onder de jeugd te verspreiden. Het in brochure-vorm uitgegeven, prettig geschreven werkje, is van enkele plaatjes voorzien. Bij de firma J Wedding, Harderwijk verscheen „De Zesde Bazuinstoot", brochure -van E den Herder, industrieel te Harderwijk, die hierin op nieuw tevelde trekt tegen het droogmaken der Zuiderzee en aan het slot van zijn geschrift pro feteert: „Een ding staat vast, de Zuiderzee komt nooit droog, daar zullen de Natuurelementen wel voor zorgen". De brochure ic voor 45 ct. verkrijgbaar bij de uitgevers. Boekzaal van 15 Juli bevat weer een 80-tal recensies van Nieuw verschenen boeken op elk gebied. Naar zoo'n uitgaaf ziet men telkens weer verlangend uit, Boekzaal is een onmisbare hand leiding geworden voor ons katholieke volk. Een gids voor de boekenmarkt, dien men niet kan ontberen om veilig z'n weg te pinden. Ouders en opvoeders vooral, gij hebt hier het hulpmiddel om voor U zelf en voor de U toevertrouwden het antwoord te kunnen geven op de vraag: Mag dit of dat boek gelezen worden? Alles zelf door lezen is nu eenmaal onmogelijk en nog moeilij ker soms alles juist beoordeelen. Boekzaal laat het voor U doen door deskundigen, op wier oor deel ge U moogt verlaten. Is dat niet een pracht uitkomst voor deze heel groote moeilijkheid. Toont Uw waardeering voor deze uitgaaf en abonneert U. Voor f 5.40 per jaar verzekert ge U van een completen boekengids. INHOUDSOPGAVEN „Practische Gemeente-Politiek. Onbeschaamd Een woningwet-tentoonstel ling De meening van Vincentiaan De ka tholieken en de raadsverkiezingen Boekbe- sprekng Leeningpolitiek Van Hier en Daar Dichterlijke ontboezeming over een gemeen teraad. Autobestuurder krijgt een toeval Zaterdagmiddag zou zekere H. op den weg tusschen Onnen en Noord-Laren een rijproef afleggen met een luxe-auto, waarin vijf perso nen waren gezeten. Plotseling kreeg de be stuurder een toeval en reed de auto in veile vaart tegen een boom. De wagen was geheel ver nield. Het duurde geruimen tijd, voordat men een der inzittenden, die ernstige verwondingen had bekomen, uit het wrak kon bevrijden. De overigen werden licht gewond. In een beerput gestikt. Het 2-jarig zoontje van de fabrieksarbeider G. M. te Haaksbergen in Woensdagavond in een beerput gevallen en daaruit later levenloos op gehaald. Kunstmatige ademhaling baatte niet meer. Een vrouw overvallen. De bewoner van een huis aan de Hceren- gracht, deed een zonderlinge en onaangename ontdekking. Bij zijn thuiskomst 's-avonds vond hij de vrouw, die met hem samenwoont, met gebonden armen en beenen en met een doek chloroform voor den neus op bed liggen. Hij bevrijdde haar van de boeien en bracht haar met veel moeite weer bij. De vrouw ver klaarde toen, dat om kwart voor negen Tn man de woning was binnen gedrongen die zich op haar geworpen had en haar machteloos had gemaakt. Daarna heeft hij de geheele woning doorzocht en vooral de aanwezige corresponden tie. Nadat hij zich eenige brieven had :oege- eigend, heeft hij zich weer verwijderd. De poli tie onderzoekt deze duistere zaak. Valsche guldens, die echt waren z Vrijdagavond vervoegde zich iemand aan een der loketten van het Centraal Station, die een kaartje naar Amersfoort kocht. Hij betaalde dit met twee guldens, di een zeer vreemde kleur hadden en waarvan de klank ook niet normaal klonk. De ambtenaar die het zaakje niet vertrouwde hield hem even aan de praat en waarschuwde de politie. Deze nam de guldens in beslag en bracht den man over naar het bureau Warmoestraat, waar bij fouilleering bleek, dat hij nog meer van deze zonderlinge guldens bij zich had. Ook vond men in zijn zakken een fleschje met zout zuur. De politie-scheikundige, de heer C J van Ledden Hulsebosch en de hoofdinspecteur H H Broek hof van de centrale inzake falsifacities belast ten zich met het verdere onderzoek. Het bleek na telefonische informatie dat de man op verschillende plaatsen, voornamelijk op stations dergelijke guldens in betaling had ge geven. Het vergevorderde uur maakte het on mogelijk zich nog met de Nederlandsche Bank in verbinding te stellen. Dit gebeurde Zaterdagmorgen. Vastgesteld werd dat de guldens echt waren. Later bleek, dat men met een zonderling te doen had, die er werk van maakte echte guldens van kleur te doen veranderen door middel van een bijtende vloeistof. Een doodelijk schot. Maandagmorgen was de opperwachtmeester hoefsmid van de marechausseé E P Smit te Zwolle bezig met het schoonmaken van zijn re volver, daar wapeninspectie zou worden gehou den. Plotseling ging een schot af, waardoor de ongelukkige in het hoofd getroffen werd. De ge troffene, die gehuwd is en vader van een kind, werd op slag gedood. Ernstige ketelontploffing Maandag middag om half vier heeft in de Ijzergieterij van de firma H J Koning te Fox ham, gemeente Hoogezand, een ernstige explo sie plaats gehad. Bij het schieten met de z.g. „plunger", een massief-ijzeren stop, die in een cylinder past, had plotseling een ernstige ontploffing plaats waarvan de oorzaak gezocht moet worden in het feit, dat er lucht tusschen het schietijzer aanwezig was. De uitwerking was zoodanig, dat de geheele fabriek bezaaid was met deeltjes ijzer. Vele ruiten zijn gesprongen. De stukjes ijzer drongen in de balken en stutten van het binnengedeelte der fabriek. Van de zes werk lieden, die in de nabijheid waren,, werd de 31- jarige gehuwde G v Delden, vader van twee kin deren, wonende te Kropswolde, ernstig gewond aan een der beenen, dat onmiddellijk geampu teerd moest worden. De 35-jarige gehuwde J. Eggens, wonende te Foxham, bekwam verschil lende verwondingen, zoodat onmiddellijk opera tief moest worden ingegrepen. De arbeider J. Bruins kreeg verwondingen aan het onderli chaam, terwijl de werkman R Beerta aan het oog werd gewond. De gietbaas H Dieters en de arbeider H Duzink werden licht gewond. De laatste vier konden, na door de doktoren Jense ma en Bronk te zijn behandeld, naar hun we ningen terugkeeren. Zichtzelf in brand gestoken Maandag heeft te Onderspekholz, gem. Kerk- rade, dq, 24-jarige echtgenoote van P na een huiselijke twist, toen haar man afwezig was, zich met petroleum overgoten en toen hij weer thuis, in diens tegenwoordigheid zich met een lucifer in brand gestoken. Kermende van pijn is de vrouw als een brandende fakkel uit het raam der bovenwoning drie a vier meter hoog gesprongen. Per ziekenauto is de vrouw, die vreeselijke brandwonden had bekomen, in zerg wekkenden toestand naar het hospitaal te Kerk rade gebracht. De politie heeft P een verhoor afgenomen. Een vlugge arrestant. Maandagmiddag werd een Maasdijker wegens diefstal in het arrestantenlokaal te 's-Graven zande ingesloten. Dit lokaal bevindt zich in een ouden politiepost, waarvan de wanden van hout zijn opgetrokken. t Het bleek voor den arrestant danook een klein kunstje om uit deze primitieve gevangenis te ontsnappen, en toen de dienstdoen,1e agent te gen vier uur eens naar den gevangene kwam kijken, bemerkte hij tot zijn schrik, dat de vo gel gevlogen was. Onmiddellijk werd een onder zoek ingesteld, tot nu echter zonder lesultaat. Vliegtuig verongelukt. Woensdagochtend is het vliegtuig van de lijn Cannes-Parijs in de buurt van Grenoble veron gelukt. Het kwam in een dikken mist tegen een heuvel terecht en werd geheel vernield. Behalve de bestuurder waren er vier vtouwe- ijlke passagiers aan boord, mannequins van Pa- rijsche modefirma's, die vaneen modeshcw te Cannes terugkeerden. De bestuurder en twee mannequins werden op slag gedood, terwijl de twee andere levensge vaarlijk gewond in een ziekenhuis opgenomen zijn. Alpentoeristen verongelukt. In de Fransche Alpen hebben velschillende ernstige ongelukken plaats gehad. In het ge bied van den Mont-Blanc is een Fransche stu dent in een afgrond van 800 M. diepte gestort, waar hij geheel verpletterd bleef liggen. Bijna op dezelfde plek verongelukten drie per sonen van een gezelschap toeristen, die in een afgrond van eenige honderden meters diepte vielen en ook slechts als lijken geborgen konden worden. Bloedig familiedrama. In den nacht Zaterdag op Zondag heeft zich in het dorp Wendersreuth e enbloedig drama afgespeeld. Het echtpaar Schieder, aldaar, dat een her berg houdt, werd gisterenmorgen vroeg in zijn woning door bijlslagen vermoord gevonden. Ook hun tweejarig kind was door een houw met een bijl zwaar verwond en is later aan de gevolgen overleden. Als d vermoedelijke dader werd de broeder van den herbergier gearresteerd en naar de ge vangenis te Weiden overgebacht. En botsing met zwaar geschut Een ernstig ongeval heeft zich voorgedaan bij het te Palermo liggende regiment zware artille rie, dat op weg was naar een kampement. De leider van het eerste geschut-transport ont dekte midden op den weg een boerenwagen, waarin een boer zat te slapen. /Aangezien door het hellen van den weg tijdig remmen niet meer mogelijk was, reed de leider naar links, waar door het zware geschut tegen een muur botste, die den weg scheidde van een vrij diepe af grond. Het zware geschut stortte naar beneden en drie bedienings-manschappen werden gedood en drie anderen ernstig gewond. Multi-miliionnair trouwt met operazangeres Naar uit New-York wordt gemeld, is de multl millionnair Clarence Machay te Longisland in het huwelijk getreden met miss Anna Case, die vroeger als sopraan zong in het „Metropo litan Opera House" en eveneens bij verschillen de concerten in Europa optrad. Kerkkooor ingestort. Volgens een bericht uit Lissabon is tijdens een godsdienstoefening in een kerk in de kolo nie Angola een deel van het koor ingestort, met het gevolg dat 20 personen en ongeveer 200 ge wond werden. Als de gepoe met gasbommen werkt. Naar het telegraaf agentschap „Ofinor" uit Stamboel verneemt, zag de bevolking van de kuststreek langs de Zwarte Zee in den laatsten tijd herhaaldelijk lijken langs de rivieren van. den Kaukasus in zee afdrijven. Uit het onderzoek, dat door de autoriteiten werd ingesteld bleek, dat vliegtuigen van een speciale afdeeling der gepoe op verschillende plaatsen gasbommen hadden uitgeworpen. De vliegers waren door de gepoe uitgezonden om tegen de opstandelingen in het gebergte te opereeren. Toen zij er echter niet in slaagden, dezen te ontdekken, wierpen zij bommen met verstikkende gassen toch maar uit. Tal van boeren, die op het veld aan het werk waren, sprongen in de nabijgelegen rivieren, om zich aldus tegen de gaswolken te beveiligen. Na eenigen tijd gezwommen te hebben, werden ech ter ook zij het slachtoffer van de vergiftigde gasmassa's. Hun lijken werden door den stroom der rivieren meegesleurd in de zee. GOES, 2i Juli. Boter f0,75, eieren f3,50 Aanvoer V.P.Z. 25,051 stuks, per 100 stuks f 3,80. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f5,00 a 6, rogge f4 a 5,00 wintergerst f0,00, a fo,oo zomergerst f o, a 1 o, haver 4,a 5,erwten 6, a 8,00 paardenboonen f a dui- venboonen fo a bruineboonen f a lijnzaad f8 a 9, groen vlas f 2,a 4, gebookt vlas f3,00 a f7,00 gezwingeld vlas f0,30 a ^35, aardappels f o,a 0,0, stroo f6 a 7, boter f 1,45 a 1,50, eieren f4 a 4.50 HULST, 20 Juli. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 6 a 8,, rogge f 4 r a 5,00. wintergerst f5 a 6,00, zomergerst f6 .16,50, haver f 5 a 5,50, erwten <7 a 8,00 br. boonen f 7,00, a 8,00, duivenboonen f8,00 a 9, paardenboonen f7 a f8,00 Boter per kgr. f 0,000,00. Eieren 100 stuks fo,oo. Slachtvee aangevoerd 8, verkocht 2. Varkens aangevoerd 41, verkocht 3$. ROTTERDAM, 20 Juli. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 414 vette runderen, 361 vette en graskalveren, 396 schapen en lammeren, 1283 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit (jo,95 a 0,98, tweede f0,67 a 0,77, di rde f0,60 a 0.70; kalveren ie kwaliteit f 1,25 a 1,3-5 tweede f0,75 a °.9°' derde f 0,60 a 0,76 schapen eerste kwaliteit f0,62 a 0,75, tweede f0,45 a 0,62, derde f0,40 a 0,45 lammeren f0,70 a 0,95; varkens eerste kwaliteit f0,43 a 0,45, tweede f0,33 a 0,40, derde f0,30 a 0,32, export 0,41—0,45. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon. Van blauw 300 K.G. prijzen 0.500,65 van Hollgeel 1200 K.G, prijzen 0,500,60; van dauwrood 700 K.G., prijzen 4045. Aardappelen: Italiaansche 1014 ct., YVestlandsche ronden 6 8, id. lange 5 9, id. kleine 710. alles per k.g.. Red Star 5—5'5°i Per 100 k-2-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3