No. 3796 Woeosdag 22 Juli 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN P0STRFKFNIS8 Ho. §2411. Binnenland Propincienieuws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND FEUILLETON. Do Badelares van Saint-Sulpico. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Aüvertentiën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Locaalspoor- en Tramwegen De Minister van Waterstaat heeft bepaald welke spoorwegen moeten worden beschouwd als locaalspoorwegen en welke als tramwegen in den zin der wet. Van eerstgenoemde vallen er geen in Zeeland onder laatstgenoemde vallen de lijn Bergen-op ZoomTholen, dc lijnen der Z.-Vlaamschc Tramwegmaatschappij en die der S M Breskens Maldeghem, die van Aardenburg naar de Bel- giche grens m de richting naar Middelburg (B) die van Vlissingen naar Middelburg, de Stoom tram Walcheren, die van de Rott, Tramweg- maatchappij en de lijnen der N S op Zuid-Be veland. Het Ontwapeningspetitionnement. Het bestuur der veeeniging de Nederlandsche Dagbladpers deelt mede dat de stroom van cn- derteekeningen van het petitionnement voor in ternationale ontwapening nog steeds sterker wordt. Het Zaterdag 18 Juli bereikte bedroeg reeds meer dan 800.000. Maandag jl. was het totaal reeds boven 1.100.1000 gestegen. Een nieuw sanaori,um voor Tuberculoselijders te Bilthoven, De R.K. Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose „Herwonnen Levenskracht" te Utrecht, heeft bij onderhandsche aanbesteding den bouw van haar nieuw Sanatorium te Bilthoven ge gund aan den laagsten inschrijver, den heer Joh. Windt te Voorburg, voor een bedrag van f 769.800. N.V. De Courant de Maasbode. In de Maandag gehouden j aarlij ksche alge- meene vergadering van Aandeelhouders van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam werd tot Commissaris benoemd de heer Mr. W. F. C. Baars te Rotterdam, en tot Adjunct-direc teur de heer Johan Kuijpers, tot dusver chef van de financieele redactie. Zeeuwsche Polder- en Watersehapsbond Zaterdag vergaderde in het Schuttershof te Goes bovengenoemde bond, onder voorzitter schap van den heer mr. P Dieleman, die spe ciaal welko mheette den Commissaris der Konin gin, de leden van Ged. Staten van Dusseldorp, Stieger en Van Bommel van Vloten, den grif fier der Staten, andere leden van het Prov. be stuur, wier aanwezigheid niet te verwonderen was z.i. door de belangrijke onderwerpen, die aan de orde kwamen. Verder den waarneme.n- den burgemeester van Goes, den heer Van Melle en den gemeentesecretaris; den ingenieur van den Rijkswaterstaat, den heer Van Spanje, daar 88) Onze geachte neef, de abbé Raoul d'Areynes de trouwe vriend die zoo edelmoedig onze be langen bij u bepleit heeft, die onze kleine Marie Blanche delfs vóór haar geboorte reeds zijn lief de heeft betoond, de abbé d'Areynes is niet meer Wanneer gij dezen brief ontvangt zullen wij reeds in rouwkleederen gehuld zijn. Bij zijn terugkeer met het leger van Versail les in Parijs, waar hij weder bezit wilde necen van zijn post, dien de commune hem gedwon gen had te verlaten en juist op het oogenblik dat hij zijn huis wilde binnentreden zonk Raoül neer, door e enkogel in de borst getroffen. Hij is een der laatste slachtoffers van den op stand. Ik heb gemeend dat het mijn plicht was een zeer droevige plicht u dit vreeselijk on geluk, dit onherstelbaar verlies terstond te be richten. Wij voegen onze smart bij de uwe en smeeken den hemel af dat hij u, wiens leven ons zoo dierbaar is, nog langen tijd voor ons zal sparen. Aanvaard mijnheer de graaf en geëerbiedigde oom, de verzekering van de oprechte hoogach ting, de onbegrensde genegenheid en de innige dankbaarheid van uw neef, Gilbert Rollin de hoofdingenieur verhinderd was, de techni sche ambtenaren van den Provincialen water staat, van welken dienst ook de hoofdingenieur verhinderd was evenals enkele andere met name genoemde personen. Welkom heette spr ook de beide sprekers, de leden tn ook de niet- leden, die gaarne de vergadering wenschten bij te wonen. De secretaris, de heer mr. H v d Beke Gallen ff els, bracht daarna het jaarverslag uit, waarin vermeld staat, dat aan verschillende leden een tiental adviezen werden uitgebracht. Met den Rijkslandbouwconsulent pleegde het bestuur overleg over de mogelijkheid van herschatting der in de calamiteuze polders gelegen gronden alsmede over het uitvoeren van werken door pol ders in samenwerking met den Dienst der werk loosheidsvoorziening. Als van de polders en waterschappen de gége vens over de tertiaire wegen zijn ontvangen en verwerkt zal het Bestuur van de Unie van Wa terschapsbonden in samenwerking met de Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten en met het Koninklijk Landbouwcomité bij de regee ring stappen doen om te bereiken dat dê onder houdsplichtigen van de tertiaire wegen mede zullen deelen in de baten van het Wegenfonds. Inzake de ambtenarenreglementen besloot het bestuur de voorstellen van Ged Staten aan de Prov Staten af te wachten. De werkzaamheden der door den Bond in het leven geroepen Com missie voor de tertiaire wegen hadden geregeld voortgang. Als nieuwe leden treden toe de Melo polder en de Westkraayërtpolder, benevens 10 persoonlijke leden en telt de Bond thans 87 le den en 103 buitengewone leden De eveneens door den heer Callenfels uitge brachte rekening wijst in ontvangst aan f212064 en in uitgaaf f 1831,64 alzoo een goed slot van f 288. - Verslag en rekening werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat uit de Com missie voor de tertiaire wegen in de versehilllen de deelen der provncie districtscommissies zijn benoemd, de meeste daarvan zijn druk aan het werk en men tracht een ligger te krijgen met allerlei gegevens over de tertiaire wegen. Spr. hoopt, dat alle commissies dit jaar zullen ge reed komen. Bij Ged. Staten zijn een 5-tal aan vragen in behandeling en nog e endi ebuiten de commissie valt. Uit Tholen kwamen verzoeken, een om be paalde tertiaire wegen tot secondaire verklaard te krijgen en een om dit met alle tertiaire we gen te bereiken. Voor sommige wegen achtte de voorzitter dit wellicht bereikbaar, doch voor allen is finan cieel niet mogelijk te maken. De heer mr. P Dieleman en mr. H F Lants- heer. beide te Middelburg werden bij acclama tie als bestuursleden herkozen. Rede de Muralt. Hierna verkreeg jhr, ir. R R L de Muralt te Den Haag het woord tot het houden van een voordracht over bovengenoemd onderwerp. In een uitvoerig betoog heeft deze spreker zich ver Deze brief, een fijn berekende huichelarij, was zooveel als een wapen, waarme een misdaad moest gepleegd worden, laffer en afschuwelij ker dan wanneer Gilbert Rollin eigenhandig den graaf een mes in het hart gestooten had. Tien minuten nadat Gilbert zijn meesterstuk van schelmerij voltooid had, wierp hij den brief in een bus van de posterijen in de wijk waar hij woonde. Op den terugweg naar de ri^e Servan kwam de echtgenoot van Henriette tot nadenken. Ben ik niet wat te ver gegaan? vroeg hij zich af. Wanneer de vicaris van Saint-Ambroise eens niet dood was? Wanneer de pastoor zich vergist of de koster hem verkeerd verstaan had? Wanneer een bekwaam geneesheer den abbé eens redde? .Zijn gewetensbezwaren duurden echter niet lang. Och kom, wat doet het er eigenlijk toe? ant woordde hij zichzelf. Wanneer de slag maar treft zooals ik dat verwacht, dan gaat alles naar wensch. Is Raoul d'Areynes niet dood tn her stelt hij nog van zijn wond, dan kan men mij toch van niéts beschuldigen want de koster heeft mij zijn door toch meegedeeld, dien hij Van den pastoor had vernomen, toen deze van den vicaris terugkeerde. Het eenige wat men mij zou kunnen verwijten, is dat ik niet zelf naar onzen neef ben gegaan om te verzekeren, dat het bericht juist was. Dat is een verzuim maar geen misdaad. Ik moet thans, zonder er mij verder over te bekommeren of de abbé dood is of niet, kalm wachten op tijding uit Fene- stranges, die niet kan uitblijven. Wanneer graaf deaigd tegen de aanvallen, die den laatsten tijd plaats hebben op het door hem ontworpen sys teem van beton voor dij ksverhooging Nadat de heer de Muralt onder warm applaus zijn interessante beschouwingen had beëindigd, wees ir J Ilcken ingenieur van het Waterschap Schouwen er op, dat aan de zuidelijke zijde van het waterschap door toepassing van het sys teem f 181,000 en aan de noordzijde f 174.000 is bespaard. De glooiing, die wel eens wat te goedkoop is aangeiegd, laat spr. éénmaal om de twee jaar met teer bewerken, wat de last van het indringen van water belangrijk vermindert. De heer PAG van Dijk ontvanger-griffier van den Dreischorpolder, diende namens den dijkgraaf, den heer J Doeleman Jz., die ver hinderd was, een motie in waarin wordt uitge sproken, dat een dijksverhooging met beton, de voorkeur verdient, boven een met klei, gezien de resultaten van 1915 tot 1931 daarmede bereikt, en waarin aanbevolen wordt dit systeem toe te passen. Ir Ilcken wilt daaraan toevoegen, mits onder deskundige leiding. De voorzitter acht het niet gewenscht, «lat de vergadering zich zoo beslist uitspreekt, men dient ieder geval op zich zelf te bekijken en niet in een bepaalde richting dringen. Jhr ir de Muralt zegt, dat dit in het algemeen juist is„ maar anderen dringen toch ook in een bepaalde richting. De voorzitter amendeert de motie zoo, dat daarin wordt gezegd, dat de van 1915 tot 1931 aangelegde werken volgens het systeem de Mu ralt, op enkele onbeteekende uitzonderingen na voïkoihen aan de gestelde eischen hebben vol daan en de vergadering daaro mals haar mee ning uitspreekt, dat in de toekomst ernstig aan dijksverhooging volgens genoemd systeem de aandacht zal worden gewijd. Deze motie werd bij acclamatie aangenomen De commissaris der Koningin zeide, dat hij en de leden van Ged. Staten wenschte geacht te worden als leden van het Provinciaal bestuur niet te hebben medegestemd. maar spreker brengt toch gaarne dank voor de belangrijke en leerrijke rede, die zeker grooten indruk heeft gemaakt. De voorzitter wijst op het groote zelfvertrou wen van den heer de Muralt, hetwelk hem naast kennis in staat heeft gesteld te bereiken, wat hij bereikt heeft. Zeker is er niets volmaakt, maar er is veel gespaard. De Zeeuwen mogen niet terugtrekken voor de zee en moeten alles doen om den dierbaren bodem van het gewest voor Nederland te bewaren. Spr. hoopt dat jhr. de Muralt nog tal van jaren in het oelang van het Nederlandsche volk zal mogen werkzaam zijn. Dank brengt spr. aan den Commissaris der Koningin, die de mddagvergadering niet kon bijwonen, door zijn aanwezigheid. De maaltijd. Hierna volgde in een andere zaal de gemeen schappelijke maaltijd, tijdens welke de voorzit ter eerst een dronk wijdde aan jhr. De Muralt, omdat het juist 25 jaar geleden was, dat deze Emmanuel den schop overleeft wat mij zeer onwaarschijnlijk voorkomt dat zal het altijd voor mij nog tijd genoeg wezen, mij met den vicaris bezig te houden en hem zoo mj wense lijk nog in leven is, mijn levendige belangstel ling en mijn groote vreugde te betoonen, dat hij gered werd terwijl men hem reeds voor dood verklaarde. Wanneer graaf Emmanuel er daa rentegen toe besluit in het graf rust te gaan zoeken voor zijn welbesteed leven, dan kan Raoul d'Areynes, al leeft hij nog, mij weinig- deren, want hij kan Henritte niet verhinderen te genieten van het vermogen, dat haar oom aan onze dochter heeft nagelaten. Hoe dan ook ik ben het spel begonnen, ik moeö het uitspe len en voor het oogen blik he bik niets anders te doen, dan kalm af te wachten. Na zich op deze wijze gerust gesteld te heb ben, trad Gilbert Rollin zijn woning weer bin nen. L. In het commissariaat van politie in de rue de la Roquette had de met een valschen naam onderteekende aanwijzing van Gilbert Rollin op Servais Duplat groot opzien gebaard. Deze aanwijzing kwam zeer goed overeen met alles wat men reeds omtrent den gewezen kapi tein der commune had vernomen. Allen beschreven hem als een gevaarlijken schurk, maar niemand kon den politie een spoor aanwijzen, dat tot het vinden van den boos wicht kon leiden. Het laatste bericht daarentegen gaf volledige inlichtingen, die zoo zij juist waren, het zoo een patent op zijn systeem verkreeg. Later wijdde spr. een dronk aan de leden van G< d- Staten en vertrouwde dat deze zeer ernstig met het systeem-De Muralt rekening zullen houden De heer mr R M van Dusseldorp bracht neg eens dank voor de interessante lezing, over een zeer zeker belangrijk onderwerp doch ook de i og te hooren verhandeling over de verharding van wegen zal interessant zijn. Al zijn de tijden slecht toch mag men het hoofd niet laten han gen. Gementen en polders moeten noodzakelijke werken niet uitstellen, maar het hoofd hoog houden. Er moet iets worden gedaan, ook in deze tijden. De voorzitter wijdde nog een dronk aan den secretaris. Midclagvergaderng In de des middags voortgezette vergader ng stelde de heer S J Gast voor dat de Bond Ged. Staten verzoekt den minister te vragen om. voor de polders voor het verbeteren der tertiai re wegen een som van het Rijkswegenfonds \ast te leggen. Ieder profiteert ook van die wegen. De voorzitter meende dat de Bond beter recht streeks kan vragen en dan steun verzoeken a aft Ged. Staten. Deze zaak zal in het bestuur nader worden overwogen. De heer C M P W Hanssens meent, dat een renteloos voorschot voor 30 jaar niets betee- kent en vraagt waarom de wegen op Tholen geen secondaire wegen zijn, al heeft hij gehoord dat dit met dien van St Annaland naar Oud- Vossemeer wellicht het geval zal worden. Bete re steun is noodig, want de onderhoudsplichti- g enhebben geen belang bij het snelverkeer en het wegnemen van bochten. De voorzitter zet de algemeene regelen voor steunverleening uiteen en zegt dat het zeer ge vaarlijk is vaste regelingen ten deze te treffen. Het verharden van wegen Hierna was het woord aan ir. A de Jong, ad junct-directeur van publieke werken te Tilburg voor een voordracht over bovengenoemd onder werp. Spr. zeide o.a., dat er veel meer voertuigen op de wegen zijn dan vroeger en daarom de we gen veel meer aan slijtage onderhevig zijn, voor al als er sprake is van zwaar verkeer. Vooral bij los wegsmateriaal, krijgt men gaten en bul ten en dus slechte wegen, omdat die wegen wei nig weerstand hebben. Dit voelen vooral de be heerders van groote wegencomplexen. De kosten spelen bij wegenaanleg een groote rol. Men moet niet alleen kijken naar den p^ijs van het materiaal, maar ook naar den tijd van aflossing in verband met dien, gedurende wel ken het wegdek het kan uithouden. Ook moet bij de keuze rekening worden gehouden met den aard van het verkeer. In de eerste plaats moet worden gezorgd voor een deugdelijken ondergrond voor den weg, de fundeering mag niet te licht zijn, want beter kan men een keer meer het wegdek vernieuwen. u Het beste is laag ingewalste puin. De dek laag dient zoo goed mogelijk waterdicht te zijn. Een voordeel van een klinkerbestrating is, dat goed als zeker maakte, dat de wrekende arm der gerechtigheid den misdadiger zou bpreiken. Het was noodzakelijk dat men zich zonder uitstel meester maakte van een man, die door de openbare meening een der geduchtste en vurigste opstandelingen van de wijk Saint- A m- broise werd genoemd en die daar tal van ge weldenarijen en euveldaden had begaan. De agenten, die reeds belast waren met de opsporing van dn vluchteling, werden terstond in kennis gesteld met de kostbare inlichtingen, die cte brief van Gilbert Rollin bevatte. Er moest snel gehandeld worden, wilde en Servais Duplat beletten over de grenzen te gaan en nem naar den krijgsraad zenden die te Versailles voortdurend zitting had en daar snel en streng recht deed. Twee bedreven speurhonden, agenten van de. geheime politie uit den tijd van het kiezerrijk, Boulard en Duclot, forsch gebouwde kerels met stalen spieren, werden uitgezonden om 't tpcor te zoeken van den man, die, naar men verze kerde, zich onder den naam van Jules Servaise verborg te Champigny, bij de waschvrouw, de weduwe Potonnier. Verder gingen de inlichtingen niet, Gilbert Rollin had er zich met opzet van onthouder de straa tte noemen waar moeder palmyre woonde en het nummer van haar huis. Wanneer volgens alle waarschijnlijkheid, Ser vais Duplat gevangen genomen werd, dan wilde Gilbert Rollin toch niet, dat er regen hem een 1 verdenking van verraad bij zijn medeplichtige zou oprijzen. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1