Prooineienieuws. Stadsnieuws Kerknieuws Onderwijs. Landb en Veeteelt Rechtszaken. Jtandelsberieiten de juistheid der gemaakte opmerkingen Wie goed kan en wil lezen zal er allerminst een poging in vinden om te „ontmoedigen" als uitvloeisel van „plaatselijk chauvinisme" (de be teekenis van deze tirade is overigens niet be paald duidelijk!) doch integendeel opbouwende critiek, die getuigd van breed inzicht en in goede trouw zich baseert op de verklaringen en ut zuiverheid der bedoelingen van hen, die de ze eerste tentoonstelling voor gehee! Zeeuwseh- Viaanderen organiseerden, zooals wij dat ove rigens van den eersten burger in ons gewest ïuet anders kunnen noch mogen verwachten Wij betreuren het danook, dat de heer van uer Roer dergelijke schimpscheuten 01 weer sproken heeft kunnen loslaten en dat de Bres- kensche Courant gemeend heeft deze zonder commentaar te moeten publiceeren De iterste Zeeuwsch-Viaamsche Jaarbeurs De eerste Zeeuwsch-Viaamsche Jaarbeurs is in totaal door 11,000 betalende bezoekers bezocht en daarnaast nog door ongeveer 9000, die gratis toegang hadden WESTDORPE Geslaagd. Bij het uitgangsexamen der Kath. Middelb. schooi te Selzaete is geslaagd: G. de Ja Ruelle alhier. AXEL. Bevorderd Met ingang van 1 Juli jl is de heer A Vermaas, kommies bij de dir belastingen, enz alhier, bevorderd tot assistent BRESKENS. Het nieuwe Gemeentehuis Donderdag werd in 't geheel vernieuwde gemeentehuis alhier het eerste huwelijk voltrokken Het gemeentebestuur schonk de jonggehuwden een zilveren theelepel waarop het wapen der gemeente staat Gemeenteraad. De heer I de Hujlu heeft zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aangenomen In zijn plaats is benoemd mevr. Tazelaar. Hierdoor zal de eerste vrouw haar uitrede doen in den Raad. GRAAUW. Gemeenteraad In de zitting va nZaterdag 14 Juli waren met uitzondering van wethouder Buijsse aüe leden present. Medegedeeld werden o.a. de volgende ingeko men stukken. a vaststelling door Departement van Finan cien van de rijksbijdrage in de jaarwedden van den burgemeester en secretaris ad f 3Ü00. b. alsboven terzake de uickeermg per inwoner ad f 5,2568 of in totaal f 10303,33 c. de bijdragen in de kosten van werkver schaffing ad f 81.05 en f 665,63. d circulaires van Departement van Binnen- landsche Zaken over brandgevaar in archieven en intercomunale samenwerking. e. een beschikking van den Minister van on derwijs, dat aan deze gemeente gedurende een tijdvak van vijf jaren ontheffing is verleend van het voorschrift tot het hebben en instand houden van een openbare school. f. circulaires van Gedeputeerde Staten dezer provincie betreffende het uitzetten van kasgel den. g. processen-verbaal van kasopname bij ge meente-ontvanger en boekhouder van het elec- trisch bedrijf. h. jaarverslagen van de gemeente, van de Katholieke Zeeuwsch-Viaamsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, en van den Pro vincialen Brandweerbond. Deze stukken werden voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van de Vereeniging van Limburg sche Dakpannenfabrikanten tot gebruik van Nederlandsch Fabrikaat, wer deveneens voor kennisgeving aangenomen De rekeningen van de Gezondheidscommissie en van het Vleeschkeuringsbedrijf beide ever 1930 werden goedgekeurd. Tot leden der commissie van onderzoek der gemeenterekening 1930 werden benoemd de heeren Janssens, Staal en Willerns. Het bekende verzoek en adres van den Raad van Zaamslag over herziening der salarissen van de hoofdambtenaren der gemeenten in Zee land werd voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd werd de door het Burgerlijk Armbestuur gevraagde wijziging oer begrooting 1930. Gewijzigd werd de begrooting der gemeente 1931. Gehandhaafd werd het raadsbesluit waarbij de prijs v d electrischen stroom is verminderd met 5 cent. Bevestigd werd da pensioengrondslag Van een geneesheer Marrola, conform het verzoek van den Pensioenraad. D edoor de PZEM gevraagde ontheffing als bedoeld in art 44 sub d van het Motor en rijwiel reglement werd verleend. Ter zake het benoemen van een boekhoud kundige, conform het nieuwe art 265 der Ge meentewet werd aangenomen het voorstel van Damme. B. en W. werden gemachtigd, het kind an L. van Itegem ter verpleging te doen .opnemen in een gesticht. Het adres van den Melopolder om steun bij door hem uit te voeren werkzaamheden bij wij ze van werkverschaffing door werkloozen, werd aangehouden. Vastgesteld werd het primitief kohier der be lastin gop de honden voor het jaar 1931. Besloten werd, een Commissie te benoemen, bestaande uit de heeren Janssens, Staal en Wil lems teneinde een herziening der algemeene Po litieverordening voor te bereiden. Voorts werd een ambtenarenreglement vast gesteld en de rekening B. A. goedgekeurd. Ten slotte werd tot toelating der benoemde raadsleden besloten. HULST Handwerktentoonstelling. Gisteren en van daag is in een der localiteiten van het St. Jo- seph-pensionaat, alhier, de jaarlijksche tentoon stelling gehouden van de handwerken, door de leerlingen det zusterscholen vervaardigd. Als naar gewoonte was er weer heel wat mooi's te zien: kunstige groote stuiken van leerlingen der hoogere klassen naast het meer eenvoudige werk der jongeren, alles getuigend van grooten zin voor correctheid en smaak, die door de Eer waarde leidsters met onvolprezen zorg en toe wijding worden aangekweekt. Het keurige arrangement in de ruime zaal verhoogde niet weinig den aantrekkelijken in druk van het geheel. Het was ongetwijfeld een goede gedachte om bij deze expositie van hetgeen de leerlingen hier op dit gebied kunnen bereiken, ook door het bijeenbrengen van een aantal in den ;ongsten tijd behaalde diploma's - de aandacht der be zoekers te vestigen op de velerlei andere kun digheden, welke den kinderen in dit instituut met zboveel succes worden bijgebracht. We za gen een bonte verzameling van diploma's; piano stenografie en machineschrijven en last not least de getuigschiften van het op 17 dezer met succes te Breda afgelegde examen Mulo van de jongedames H L Schuerman uit Ossenisse, A A M Vestdijk uit Teteringen, A Leistkow uit Am sterdam en N Boënne uit Hulst, alles bijeen een onloochenbare getuigenis vormend, d-ifc do meisjes hier een primas-opleiding ontvangen. Een afzonderlijk locaal was nog voor knutsel werk der kleuters ingericht, 't Was wonderlijk te zien, wat al uit die kleine handen aan frobel- werk was voortgekomen. En wat een eindeloos geduld moet'er noodig geweest om die onbedre ven vingertjes in dergelijk werk te vervolma ken! Ten bate van de missie was er ditmaal niet zoo veel aan de markt. De crisistijd zal hieraan niet vreemd zijn geweest. Niemand trekke hier uit echter een verkeerde conclussie. Het missie werk kan thans minder dan ooit den .steun van z'n weldoeners ontberen, 't Is daar altijd crisis Aanrijding. Vrijdagnacht heeft, nabij het suiker magazijn van de Coöperatieve Suikerfabriek een aanrijding plaats gehad. De heer V. uit Zaam slag, die met zijn auto in de richting Sluiskil reed, was, door den stroomenden regen in z'n uitzicht belemmerd, teveel naar de linkerzijde van den weg afgeweken, met het gevolg, dat hij zich, zonder het te weten, op het rijwielpad bevond, waar juist een drietal werklieden uit Selzaete, die per rijwiel van hun werk te Sluis kil naar huis reden, passeerden, Een der arbei ders werd door het spatbord van d eauto ge raakt en van zijn rijwiel geslingerd, waardoor hij zelf een beenkwetsuur opliep en zijn rijwiel werd beschadigd. Van een en ander werd door de maréehausseé proces-verbaal opgemaakt. Baggerwerk. Hedenochtend arriveerde hier aan de Oostkade nijbij de Oude Brug een formi dabele baggerinstallatie van de N.V. Bagger- maatschapij Bos Kalis uit Sliedrecht- om, in opdracht van den Rijkswaterstaat, het kanaal gedeelte aan de Oostkade, waar de beurtschip pers, plegen aan te leggen, uit te baggeren. Het niet alledaagsch schouwspel trok natuurlijk de noodige belangtelling. Zal Sas eindelijk een zwembad krijgen? Het schijnt, dat de plannen om ook in onze gemeente de gelegenheid te openen om op be hoorlijke wijze te zwemmen, plannen, die reeds jaren geleden ontworpen, destijds om tot dusver re no gniet opgehelderde redenen in de nekende doofpot zijn gestopt, opnieuw op het tapijt zijn gekomen en, mogen we de kansen van slagen afmeten naar de energie en het doorzettings vermogen van hen, die zich thans /oor dit doel interesseeren, dan gelooven we dat de zaak voor elkaar gaat komen. Onnoodig te zeggen, dat wij deze pogingen die zonder twijfel ook de volle sympathie vul len hebben van ons gemeentebestuur, van gan- scherharte toejuichen en ze in de krachtige me dewerking van heel de Sassche bevolking aan bevelen. Het geldt hier een volksbeiartg, welks beteekenis niet mag worden onderschat. Het moet in de bedoeling liggen, zooveel moge lijk alle ingezetenen bij het zwembad te interes seereil. Laat Sas nu met vereende krachten eens iets moois tot stand brengen! Nieuwe Katholieke Jeugdorganisatie in het Bisdom Haarlem. Naar we uit goede bron vernemen, zal de nog steeds hangende kwestie over de organisaties voor de mannelijke jeugd zeer binnenkort haar beslag krijgen. Voor devrouwelijke jeugd is destijds een op lossing verkregen door de stichting van de Graal. Lang heeft men gezocht naar een pakkenden organisatievorm voor de mannelijke jeugd, doch de moeilijkheden, die zich voordeden, kenden niet aanstonds overwonnen worden. Begin Augustus echter zullen door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem vijf geestelijken worden benoemd, die zich uitsluitend zullen be lasten met de leiding van een organisatie voor ongens onder de 17 jaar en die de bestaande plannen, welke uitvoerig zijn bestudeerd, tot in alle details zullen uitwerken en uitvoeren. Deze vijf geestelijken zullen zich in één huis vestigen. De geheele zorg voor de mannelijke jeugd on der de 17 jaar wordt aan hun opperste leiding toevertrouwd. De jongens, die van deze organisatie deel zullen uitmaken, zullen een uniform krijgen. De ontwerpen daarvoor zijn reeds gemaakt, doch zijn nog voor wijziging vatbaar, zoodat wij daarover nog niets definitiefs kunnen mede- deelen. Naar verluidt, ligt het in de bedoeling om voor deze nieuwe organisatie, die overeenkomst vertoont met de Graal-beweging, hoewel ze in sommige opzichten ervan afwijkt, een ntraal huis te stichten in de omgeving van Beverwijk. De organisatie zal in het geheele bisdom haar afdeelingen bezitten. De jongens boven de 17 jaar zullen evenals tot nog toe vlijven vallen onder de bemoeiin gen der St. Josephgezellen-vereeniging. (Maasbode). Rijks H B S te Ter Neuzen. Donderdag vond in 't bijzijn van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs van enkele ouders van leerlingen en van eenige oud leerlingen de jaarlij ksche promotie op de Rijks HBS plaats. Van de le naar de 2e klasse zijn bevorderd: R Boot te Axel, I I Ca van Cantfort te Ter Neuzen, A J J de Doelder te Ter Neuzen, H C A v d Eeijk te TerNeuzen E E B Goossens te Sas van Gent, J S Hermanides te Hulst, Sa. J de Kraker (met lof,) te Zaamslag, Be Kroon te Ter Neuzen P van Langevelde te Ter Neuzen, W Leu nis te Ter Neuzen, C Maas te Kloosterzande, A A van Puyvelde te Ter Neuzen, Aa C Maat te Ter Neuzen, A H Rijnberg te Ter Neuzen, C, Smies te Axel, F P Solleveld te Terneuzen, P Spran gte Terneuzen C van Strien te Ter Neu zen L Visser te Ter Neuzen J J Westerhof te Ter Neuzen, H de Zeeuw te Axel. Niet bevorderd 7. Van de 2e naar de 3e klasse. Ca Augusteijn te Axel, R H de Bel te Sas van Gent, Ea P DekkerteTer Neuzen, J C van Doe selaar te Sluiskil, J Geene te Ter Hole, J W van der Giessen te Ter Neuzen M Goossen te Othene A K Huineman te Ter Neuzen Ea M L Klaassen te Ter Neuzen, A L Maas te Kloosterzande, C L Malipaard te Ter Neuzen, J van Overbeeke te Ter Neuzen, W J van Pienbroek te Ter Neuzen, B Plasschaert te Westdorpe, M de Putter te Axel, A J de Ridder (met lof) te Ter Neuzen, H F Horensma te Ter Neuzen Niet bevorderd één Van de 3e naar de 4e klasse: K Boot te Axel L Deij te Axel, G Imandt te St Gillis (Waes) JAC Kroon te TerNeuzen, M Kroon te Ter Neuzen, J K A Molema te Ter Neu zen, P A Neeteson te Kloosterzande, P A Neete son te Sas van Gent, A C Ruy van Dugteren te Axel, J Tollenaar te Zaamslag, W Westenhof te Ter Neuzen, Ja. Zonnevijlle te Ter Neuzen. Niet bevorderd één Van de 4e naar de 5e klasse: J J Dielemari te Zaamslag. W Maas te Kloo sterzande, A C Rijnberg te Ter Neuzen, P J van Sprang te Ter Neuzen, G van der Straaten, te Ter Neuzen, G Visser te Ter Neuzen. C C Wabe ke te Ter Neuzen, D Wolfert te Ter Neuzen. Niet bevorderd geen. Voor het mondeling toelatingsexamen zijn nog geslaagd: P Dieleman Mzn te Ter Neuzen, A van Hoeve te Ter Neuzen L C Meertens te Axel, J van der Peijl te Kemseke; terwijl Aa Ja van Pienbroek, die wegens ziekte slechts een ge deelte van het schriftelijk examen kon meema ken, het ontbrekende heeft ingehaald en alsnog is geslaagd. Afgewezen 3. Provinciale regelingscommissie voor de Paarden fokkerij in Zeeland. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is bij besluit van 10 Juli 1931 goedkeuring verleend aan ontslagaanvrage van den heer F O Zonne vijlle te Axel als Secretaris van de Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland, zulks tegen 1 September 1931. Bij hetzelfde besluit is aan de benoeming van den heer A Cappon te Goes tot Secretaris van de Provinciale Regelingscommissie voornoemd, door Gedeputeerde Staten goedkeuring gehecht Leest iedere Katholieke Zeeuwsch- Viaamsche boer wel het mooi geïllus treerd stands- en vakblad van den R.- K. Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond ,,De R.-K. Boerenstand"? Hij, die zich op dit blad tot dusver niet abonneerde (voor slechts f3,50 per jaar) heeft beslist ongelijk. Hij vrage onmiddellijk proefnummers aan bij de Administratie van «De R.-K. Boerenstand», St. Jorisstraat 37, 's-Her- togenbosch. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 14 Juli werden o.a. de vol gende personen gedagvaard: F J B, 53 jaar, arbeider te Sas van Gent we gens beleediging van Arthur Strob'oe te Sas van Gent op 20 Juni 1931 Eisch en uitspraak f 10 of 10 d.h M. J. van L, 30 jaar, metselaar te Sluis we gens mishandeling van V, de Klerck te Sluis op 13 Juni jl. Eisch f 25 of 25 d. Uitspraak f 15 of 15 d.h. Th J V, 55 jaar, voerman te Waterlandkerkje wegens mishandeling van C A Corijn te Bres- kens op 13 Juni jl. Eisph f 25 of 25 d.Uitspraak f 15 of 15 d. J P van G, 18 jaar arbeider te Aaardenburg, wegens diefstal van een portemonnaie bevat tende eenig geld en rijwielbelastingplaatje, toe béhoorende aan J. Versprille. Subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij die voorwerpen, die hij in een danszaal had gevonden voor zich heeft behouden. Eisch 14 d gev., voörw. proeft, van 3 jaar. Uit spraak 1 maand gev. straf voorw. proeftijd van 3 jaar. C I, 40 jaar, voerman te St. Jansteen wegens beleediging en wedersspaniaigheid tegen den rijksveldwachter de Backere, toen deze hem op 14 Juni jl. wegens openbare dronkenschap beet pakte om hem op te brengen. Eisch f 25 of 25 d. Uitspraak f 20 of 20 d. J B N 18 jaar, arbeider te Sas van Gent, we gens mishandeling van P J van Reeth te Sas van Gent op 14 Juni 1931. Faillissementen. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: J Graaf Jr., manufacturenhandelaar, Haar lem, Gasthuisstraat 46 R c Mr E J W Top. Cur Mr J A P C ten Bokkel, Maarlem. C Dronkers, koopman en aannemer, Goes. R. c Mr J W Zijlstra. Cur. Mr Ph R Hugenholtz, Lange Kerkstraat 16 Goes. De firma Van Heel Co. Woensdagmiddag kwam de rechtbank te Mid delburg in raadkamer bijeen ten einde de aan vrage der firma van Heel en Co, te Goes om sur séance van betaling te behandelen. Voor deze zitting waren ook de crediteuren der firma tot een aantal van ongeveer 1400 opgeroepen. Ver schenen waren naar schatting een 400-tal perso nen, ttrwijl vele anderen zich bij volmacht de den vertegenwoordigen. De zitting had plaats in de groote gehoorzaal, waaranders de strafzit ting plaats heeft. Maatregelen waren genomen om bij nog grooteren toeloop naar het Schut tershof te gaan, doch men bleef nu op het Hof plein, al moesten velen zich ook met een staan plaats tevreden stellen. Uit het rapport van de beheerders en de accountants kwam naar vo ren, dat de voornaamste oorzaken van de moei lijkheden waarin de firma geraakt is, zijn het groote crediet van ongeveer 1V2 millioen, dat verleend is aan een conservefabriek te Breda en de malversaties van den beheerder van het kantoor te Tholen tot een bedrag van 69.000. Nog bleek uit het rapport dat thans ongeveer 50 tot 60 pet van de schulden der firma ge dekt zijn. In alphabetische volgorde werden de aanwe zige crediteuren gehoord en voor het overgroote deel verklaarden zij zich voor het verleenen van de surcéance van betaling. De uitspraak van de rechtbank volgt later. Provinciale Zeeuwsche Electrieiteits- maatschappij. Aan het verslag over het twaalfde boekjaar (1930) van de N.V. „PZEM" ontleenen wij het volgende Zoot. men in aanmerking neemt, dat in den loop van het jaar vooral in de Midden groep, uitbreidingen van beteekenis werden uit gevoerd en dat een aanzienlijk bedrag aan nieuw kapitaal in het bedrijf werd vastge legd, zijn de financieele uitkomsten bevredi gend te achten. Zij stellen in staat, den achter stand in de afschrijvingen, waarvan in het vo rige jaar melding is gemaakt, grootendeels in te halen, wederom een bedrag uit te keeren aan de Provincie op aflossing van het ter dek king van geleden verliezen door haar voorge schoten kapitaal en behalve de gewone afschrij vingen, verschillende activa, die hun waarde geheel of ten deele hebben verloren, geheel af te schrijven, resp. tot hun werkelijke waarde terug te brengen. De Raad van bestuur stelt voor, het na deze afschrijvingen en bovenbedoelde uitkeer! ng aan de Provincie, welke het op f 60,000 zou willen bepalen, overblijvende saldo ad f 18,778,29 toe te voegen aan de reserve, de balans en verlies rekening goed te keuren alzoo de directie en den Raad voor het gevoerde beheer te déchar- geeren. De Raad verloor den heer mr. P. Dieleman, die voor het lidmaatschap bedankte, met er kentelijkheid herdenkt de Raad de vele moeite, die hij zich in het belang der vennootschap heeft getroost. De samenstelling van den Alge- meenen Raad van Advies onderging geen ver andering. Het scheidsgerecht voor het perso neel behoefde ook dit jaar niet op te treden. De tarieven van stroomlevering bleven in hoofdzaak ongewijzigd. Daarentegen werd het garantiestelsel voor aansluitingen buiten de kommen herzien, hetgeen met een belangrijke verlaging der garantie gepaard ging.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2