AHijd Wetenswaardig Allerlei. Stadsnieuws. Kerknieuws. Onderwijs. Sport en Spel. Gemengd Jtteuws. een mooie en zachie huid INGEZONDEN Ingezonden Mededeeling Van onze Adverteerders. llit hef Binnenland. Uit het Buitenland. richt van aanneming is gezonden binnen den daarvoor gestelden termijn. AU zijn opvolger komt voo rop de lijst der Vrijheidsbond, den heer H. Wolfert. Auto tegen boom. Maandagavond reed de auto van den heer V. alhier, bestuurd ocor mev IJ onder de gemeente Westdorpe tegen een boom. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan on bekendheid met den weg welke op de plaats van het ongeval een scherpe bocht maakt. De be stuurster liep door de schok tamelijk ernstige verwondingen op aan het hoofd, terwijl de auto beschadigd werd. HONTENISSE. 30 jaar chauffeur. Naar wij vernemen, heeft de heer Alfred Pladet gisteren zijn zilveren ju bileum gevierd als chauffeur bij notaris E B Du- moleyn. Voordien was hij reeds 5 jaar in dit vak werkzaam. Dat he min heel die periode geen enkel ongeluk overkwam mag stellig wel een bijzonderheid heeten. HULST. Wie heeft de prijs? De Z.-Vl. Ver. „Het Wit- Gele Kruis" deelt mede, dat de verlote Hall Klok is gevallen op het lot: 7 uur 34 min, en 30 sec. en dat deze prijs nog altijd niet afge haald is. (20) 'Ik heb ondervonden dat het| ^goed is om een of twee maal^ 'per week des avonds het ge-i 'laat een paar minuten metj ^Purol te masseeren, waarn^i Nk de gewoonte heb de niet^ 'in de huid gedrongen Purol^ ^met een zacht doekje af tej 'vegen. Deze eenvoudige be-j 'handeling geeft op den duurj aan de huid een bijzonder j ^zachte en mooie teint. Werkloozen. Ter arbeidsbeurze alhier ston den als werkzoekend ingeschreven: 73 Fabrieksarbeiders, 1 Chef monteur. 1 Electricien. 1 Electr. Lasscher 1 Autogeen Lasscher. 1 Machinist 1 Metselaar 1 Timmerman. PrijsvluchtenBij de Zondag gehouden lief- dadigheidsprijsvluchten ten bate van T.B.C. wa ren de uitslagen als volgt: BRETEUIL: los 6 uur; mededingende oude duiven 154 le en 5e prijs Alfr. Bockstael, 2e en 8e J Arens 3-19 F Jacobs, 4 M de Vriendt, 0 Jan Kunings 7e P Meeusen, 9 HScheffer, 10 R Geirnaerdt, 11 Triph. Renique, 12-13-14 Andr. Remerij, 15 Am. Geirnaerdt. 16 Aug Marquinie, 17 A Deur waarder, 18 Cam. Kersbulck Westdorpe en 20 Th Goethals Westdorpe. BRETEUIL: mededingende jonge duiven 139, los 6 uur. le-4e-8e prijs Alfr. Bockstael, 2 J van Acker, 3 en 17 Doolage, 5 en 11 G Inghels, 6 en 15 Alb Fermont, 7-16-19 P Hamerlinck, 9 P de Nocker 10 H Scheffer, 12 Jos Renique, 14 Jos v d Heij den Westdorpe 15 F Jacobs, 18 A v d Bilt, 20 A. Ranschaert. Wielrennen Ranschaert behaalde Zondag in een 100 K.M. koppel wedstrijd op de wielerbaan te Rumbeke (België) den 2eden prijs zijn kop- pelgenoot was Bogaert uit St. Jansteen. Kerkbericht van Sas van Gent. Zondag 19 Juli, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie met algemeene H. Communie na de preek der leden van de H. Familie en der St. Vincentius vereeniging; om 10 uur de plechtige Hoogmis met assistentie door den neomist Dom Irenaeus Doens O.S.B. voor 't welzijn der St. Vincentius vereeniging. Na de H.H. Missen de reliquie van den H. Henricus. Om 2,30 uur Lof en daarna H Familie. Maandag 20 Juli, o m7 uur gezongen H. Mis voor den heer en madame Joseph de Roeck- Danckers; om 8 uur gezongen H. Mjs voor mej Maria Coleta Lammens. Dinsdag 21 Juli, om 7 uur uitreiking der H. Communie, en om 8 uur gezongen H. Mis voor den weled. heer Amand Gustave Sfcubbé. Woensdag 22 Juli om 7,uur uitreiking der H Communie en om 8 u. gezongen H. Mis voor den jongenheer Napoleon Acke. Donderdag 23 Juli, om 7 uur gezongen jaar getijde voor madame Magdalena Jchelfaut; cm 8 uur gezongen H Mis voor (jen heer Polydor van den Steen en overleden familie. Donderdagavond biechthooren van 6 tot 7,30 en om 7,30 Lof met preek, als inleiding voor de plechtige jaarlijksche aanbidding in deze paro chiekerk. Vrijdag 24 Juli, dag van aanbidding; dm 6.45 uur gezongen H. Mis voor het welslagen der aanbidding; om 7,30 uur de H. Mis voor den heer Ferdinandus Martens; om 8 uur gezongen H. Mis voor Mevr. de weduwe Hendrikus Wau- ters. Vrijdagavond biechthooren van o tot 7,30 uur en om 7,30 uur Lof met preek. Zaterdag 25 Juli, dag van aanbidding, alge meene H. Communie der schoolkinderen; cm 6.45 uur de H Mis voor mej. Maria Urbanie Alice Goossens; om 7,30 uur de H Mis voor mej. Emelie de Krom-deCausemaeker en overleden ouders; om 8 uur gezongen H Mis voor de over leden familie Puylaert-Cattoir. h Zaterdagavond biechthooren van 3 tot 7,30 uur en o m7,30 uur Lof met preek. Zondag 26 Juli, dag van aanbidding, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffe lijk welzijn der parochie; om 10 uur de Hoog mis voor de overleden parochianen. Onder de H.H. Missen collecte met open schaal ter be strijding van de onkosten van het triduum. Om 6 uur n.m. plechtige processie met liet Allerheiligste, preek en sluiting der aanbid ding. Alle parochianen worden beleefd verzocht om de dagen der Altijddurende Aanbidding, die voor onze parochie dit jaar bepaald zijn op Vrij dag, Zaterdag en Zondag a.s. godvruchtig te vie ren door eene geregelde aanbidding, het ge trouw bijwonen van de H Mis en van 't Lof en het veelvuldig ontvangen der H. Communie, ook reeds op Vrijdag en Zaterdag a.s. Vrijdag en Zaterdag worden voor de aanbid ding meer bijzonder de vrouwen en meisjes verwacht en Zondag de mannen en jongens. Voor de versiering der kerk worden dan gaarne bloemen en kaarsen verwacht. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Franciscus de Meester te Rieme en mej. Leonie Winne alhier, eerste roep; de heer Romanus Aloysius van Hootegem te IJzendijke en mej. Leonia Maria Joanna On- genae alhier, eerste roep. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal a.s. Za terdag, en Zondag en Donderdag der volgende week geen audiëntie verleenen. In het wekelijksch Zondagsmissaal voor het bisdom Breda, „Bron van Christelijken Geest" worden de misgebeden voor den Zondag opge nomen in de juiste volgorde, waarin de pries ter deze aan het altaar bidt. Examen Werktuigkunde Geslaagd te 's-Hertogenbosch voor het exa men werktuigbouwkunde de heer J van 't Hoff te Axel. Eind-examen St. Norbertus-lyceum. Geslaagd sta, nhet St. Norbertus-Lyceum te Roosendaal voor het eind-examen voor afdee- lign B de heer J T Antheunis te Axel Mej. Gertrude Wiechmann uit Axel, leerlinge van den heer P C van Delft te Hulst, slaagde 13 Juli te Antwerpen voor piano eerste gedeelte. Sassche Boys IOranje Veteranen 8-4 De Boys en de Oranje-Veteranen speelden Za terdagavond een genoeglijk partijtje voetbal onder groote belangstelling. De oudjes waren natuurlijk niet tegen de jongeren opgewassen en verloren tenslotte eervol met 8-4. Seriewedstrijden Sassche Boys. Zondag werden de seriewedstrijden der Boys voortgezet Phivo I wist met 3-2 te zegevieren over Axel II na met de rust met 3-0 te hebben voorge staan. De Sassche reserves brachten het er minder goed af als den vorigen Zondag. Zij moesten in Fratelli met 6-2 hun meerderen erkennen, na met de rust met 2-1 te hebben achter gestaan. Zaterdagavond op het program staat Zon dagmiddag om half zes worden de wedstrij den voortgezet en komen tegen elkaar uit: Fratelli en Axel II. SUPPORTER Zeeuwsch Technisch Instituut. M n verziekt ens de aandacht te vestigen op een advertentie in dit nummer, betreffende aanmelding van nieuwe leerlingen voor 't Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes. Door deze opleiding, geheel ontstaan uit particulier initiatief, zijn reeds een groot aantal leerlingen voor diverse betrekkingen bekwaamd geworden. In het uitvoerige prospectus zijn talrijke gege vens opgenomen, zooals leerplan, examenopga ven, catalogus bibliotheek, naamlijst van oud leerlingen. enz. Sedert de oprichting in 1922 werd dit ruim 80. Dat de vorming van middel baar technici op het gebied van waterbouwkun de, wegenbouw en betontechniek aan dit insti tuut doeltreffend geschiedt, blijkt niet alleen uit de goede plaatsingskans, die de afgestu deerden hebben, doch ook uit het feit, dat van de 16 geslaagden voor het examen van tech nisch ambtenaar van den rijkswateisttaat 7 oud -leerlingen van het Z.T.I. waren. Bij dit van rijkswege te 's-Gravenhage afgenomen examen slaagden 25 pet. der candidaten van Z.T.I-can- didaten 50 pet. dus ver boven het gemiddelde, terwijl dat voor niet aan 't Z.T.I. opgeleiden nog geen 20 pet bedroeg. Blijkens de advertentie moet de aanmelding van nieuwe leerlingen ge schieden bij het bestuur vóór 1 Augustus a.s. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de redacteur. Gaarne zag ik onderstaand schrijv enin Uw blad geplaatst. Bij voorbaat mijn dank. De huidige toestanden met hunnen werkeloos heid hebben tot heden toe nog slechts een vcor deel afgeworpen en wel de actie die momenteel gevoerd wordt voor het Nederlandsch fabricaat. Waaar andere landen b.v. Engeland, reeds jaren de leus voeren: „Koopt Britsch fabrikaat" is het ook eindelijk tot ons doorgedrongen, dat nog te veel buitenlandsche artikelen ons eigen fabri kaat verdringen. En speciaal de grensstreken die en détail de Belgische grensplaatsen leeg- koopen bezondigen zich hjeraan. 't Is ontstel lend hoe ver de brutaliteit in deze doorgevoerd wordt. Strooibiljetten van deze of gene firma, wijzen de burgerij erop, dat hunne artikelen beter en goedkooper zijn dan de Belgische, dit is veelal waar, zij wijzen ons er op dat we niet naar onze Zuiderburen behoeven te gaan om keus te vin den en onderaan het strooibiljetvindt men de naam van een of andere Belgische drukkerij. Burgers, die een open oog voor sociale toe standen hebben, ja niet zelden een vooraan staande plaats bij maatschappelijke vereenigin gen bekleeden, koopen hun kleeren. schoenen en kruidenierswaren bij onze gastvrije buren Arbeiders die knarsentanden van woede rp de Belgische werkkrachten, die de onzen het brood uit den mond nemen en ons weten te vertellen dat van al dat in Nederland verdiende geld, slechts f 2,50 in Nederland blijft, voor een rij wielplaatje, koopen morgen met onbezwaard ge moed hun rijwiel of wat ze ook noodig hebben, in België En nog steeds ziet of wil niemand inzien, dat he den ten dage 'tNederlandsch fabrikaat minstens even goed en goedkoop is als ieder ander. De tijd dat 't als een axioma vaststond dat bij onze buren alles voordeeliger was, is /oorbij. Laten we dat even goed inzien, als vroeger 't ox ge keerde. Dat men mij niet voor anti-Belg ver- slijte, neen, alleen is 't hemd nader dan de rok, dat kan niemand mij kwalijk nemen. In België ook voert men de actie; langs groote spoorlijnen vindt men massale borden met 't ironische op schrift (in 't Fransch dan altijd): „Belgen ruï neert Uw land, koopt buitenlandseh fabrikaat!" Laten we hopen dat onze menschen zich daar aan spiegelen. Er is alles voor, en niets tegen. KOMEET. In een boon gestikt. Het ongeveer 3-jarig zoontje van den heer van W te* Julianadorp slikte een boon in, welke in de luchtpijp terecht kwam. Na hevige be nauwdheid is het kind, dat naar het ziekenhuis werd vervoerd, daar overleden. Een meisje dood op een slaapkamer aan getroffen. Maandagmorgen kwa mons tor ooren, dat in de Trompstraat te Apeldoorn een 18-jarig meis je vermoord was door iemand uit de gemeente Epe. Nadere inlichtingen konden toen niet ver strekt worden. Het is komen vast ce staan, dat de 18-jarige mej. W„ dien avond met ten ze keren v. P uit Ernst tegen 9 uur des avonds de woning aan de Trompstraat is binnengetreden Toen te half tien haar zuster thuis kwam, ont moette die in de gang v. P., die tot haar zei: „ga maar gauw naar boven je zuster is be wusteloos". Op de slaapkamer vond zij haar zuster dood tegen het ledikant in zittende hou ding. Eerst dacht zij aan wurging, doch dit bleek niet het geval te zijn. Toen zij de politie wilde opbellen voegde v. P. haar toe: „als je dat durft doen, maak ik je kapot", v. P maakte van de gelegenheid, dit de ouders thuis kwa men, gebruik en nam de vlucht. Dr. N S Her- manides kon slechts den dood constateeren. Dr. J Hermanides verrrichtte Maandagmorgen den lijkschouw en oordeelde het noodig de Jus titie in kennis te stellen met het misdrijf. Het parket uit Zutphen hield Maandagavond de ge rechtelijke schouwing. De vermoedelijke dader is door de politie aangehouden. P moet reeds geruimen tijd omgang met de verslagene heb ben gehad, waar de familie zich steeds tegen verzette. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een geval van abortus provocatus. (msb) Ge enraadslid door formaliteitenverzuim. Te Rijnzaterswoude zijn tot lid van den ge meenteraad benoemd de heeren G Geertsema, J van Ieperen en R Kroon allen van de lijst der Protestansche partij, tengevolge van het feit, dat de gekozen leden van deze lijst de heeren J. A. de Bruin, C van Tol en P Jansen hadden verzuimd hun geloofsbrieven binnen den door art 18 der gemeentewet bepaalden termijn in te zenden waardoor zij werden geacht hun be noeming tot lid van den gemeenteraad niet te hebben aanvaard. Naar wij vernemen was het echter geenszins de bedoeling van de drie laatst genoemde heeren te bedanken, maar is het ge- heele geval te wijten aan een verzuim om tijdig de noodige formaliteiten te vervullen. Dominé vermoordt zijn vrojiw in een vlaag van waanzin. Dezer dagen is op Ameland de 25-jarige echt- genoote van ds A, uit St Anna ter Muiden (Z.- Vl.) terwijl zij met haar man in zee baadde ver- dronken. Dinsdag had te Rottevalle (Fr) waar haar fa milie woont de begrafenis plaats. Na afloop daarvan heeft ds A, zich bij de ma rechaussee gemeld en medegedeeld dat hij zijn echtgenoote had vermoord. Hij is daarop in ar rest gesteld. Naar we vernemen moet ds. A., die vroeger reeds eenigen tijd in een krankzinnigengesticht heeft doorgebracht, zijn daad in een vlaag va£ verstandsverbijstering hebben bedreven Iiij toonde zeer groot berouw over zijn daad en wist niet te zeggen, hoe hij daartoe was gekomen. Ontmoeting met een leeuw. Twee zonen van minister-president Hertzog hadden een avontuurlijke ontmoeting met een leeuw. Tengevolge van een stortregen bleef het rijtuig van den minister-president in de mod der steken op een plaats, waar de leeuwen zóó talrijk zijn, dat zelfs de inlandsche politie mannen daar den nacht in sen of anderen boom doorbrengen. De zoons van den premier liepen een eind weegs, o mhulp te gaan halen teneinde het rij tuig weer uit de modder te trekken. Nauwelijks echter hadden z ijzich op weg be geven of in het schijnsel van hun zoeklicht ont waarden zij een geweldigen leeuw. Zij klommen ijlings in een boom en bleven daar, totdat zij uit hun bènarde positie werden bevrijd. Antwerpsche autobandieten De Antwerpsche correspondent van De Maas bode schrijft: In de Vlaamsche provincie heeft zich deze week een drama afgespeeld, dat sterk doet den ken aan de brutale misdaden der bende Bon- not. Enkele dagen geleden werd te Antwerpen een Buick gestolen. Des avonds kreeg de Antwerp sche politie bericht uit Eecloo, dat daar een auto in volle vaart was door gereden en een wandelaar had gedood. Getuigen hadden het nummer opgenomen en groot was de verrassing- bij de Antwerpsche politie, toen zij constateer den, dat het het nummer van den gerobtenden auto was. Dadelijk werden alle posten in Vlaanderen gewaarschuwd. Eerst werd de auto te Brugge gesignaleerd en dan te Mariakerke. De bandieten zetten hun woesten tocht voort. De politie moest op zij springen, wilde zij niet verpletterd worden. Te Middelkerken stonden de gendarmen ge reed. Toen de dieven dit bemerkte sloegen zij een zijweg in onder een regen van kogels. Om streeks middernacht waren zij bij den ,verweg van Sijssele tusschen Brugge en Eecloo. De gen darmen hadden den overweg doen sluiten. De auto stopte, de gendarmen sprongen toe, maai de dieven opende een hevig vuur en wisten andermaal te ontkomen. Te drie uur in den nacht vond men den auto verlaten te Brugge; er waren bloedvlekken, waaruit men moest besluiten, dat een of meer der drie inzittenden gewond waren. De dieven hadden zich naar Oostende bege ven, waar zij een andere auto stalen en opnieuw aan den haal gingen. Zij kwamen andermaal te Sijsseele en deze keer slaagde de gendarmen er in, de auto-bandieten aan te houden. Het waren twee jonge Antwerpenaren, een chauffeur en een bootwerker; de derde was spoorloos verdwenen. Bij onderzoek bleek, dat men hier te doen had met dieven, die gedu rende den laatsten tijd te Antwerpen talrijke auto-diefstallen pleegden. De laatste woorden van groote mannen. Waarheid en verzinsel zijn ook dooreenge- weven, wanneer het betreft de laatste woorden die eenmaal door beroemde .bekende en minder bekende mannen en vrouwen wou den zijn gesproken. Soms vragen we ons af, of hier een vergissing, fantasie of misschien kwaadaardigheid in het spel is. Een ander maal zijn die woorden zóó treffend in overeenstemming met den geest, die heel het leven van hem of haar, die heenging heeft ge kenmerkt, dat we er geen oogenblik aan twij felen, of ze zijn werkelijk gesproken. Na de inleiding geeft de Maarbode een op somming van de uitingen van eenige bekende persoonlijkheden op hun sterfbed. Toen Socrates op het punt stond, den gift beker, waartoe hij veroordeeld was, te ledigen, zei hij tot zijn vriend: Crito wij zijn een haan schuldig aan Aesculapius; voldoe de schuld en vergeet ze niet. „Ook gij, Brutus!" zouden de laatste woorden geweest zijn van Julius Caesar, toen hij ouder de samenzweerders in den Senaat zijn zoon Brutus zag, die onder zijn mantel een dolk ver borgen hield. Suetonius deelt mede, dat dit zoo verhaald werd doch schijnt zelf de meening te zijn toegedaan, dat Caesar stervend alleen zuchtte. Van Columbus, den ontdekker van Amerika kunnen we ons volkomen begrijpen, dat hij ge zegd heeft: „Heer, in Uwe Handen beveel ik mijnen geest'. „La comédie est finie", spotte de satyricus Rabelis, voordat hij zijn hoofd vooraltijd neer legde en met dezelfde gedachten scheidde ook f Heinrich Heine uit het leven, toen hij enkele

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2