f25,- of f400,-? Woj.3794 Vrijdag '17 Juli 193112 i' "Q 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Overzicht Binnenland Provincientetiws r Y%: ^zERnsKK0RTNKQn^HTIQ! I VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND PQSTREKENIKB Ha. 52 419. F E U 1 L L ETQ N. De Bedelares van Saint-Sulpice. uis-en Aa I „Een bad-toestel thuis, „Gezondheid in llw huis. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. u eden /Amsterdam Teohn. Bar. 8MEDENB0H8H, Postbus 394, AMSTERDAM. Giro No. I273IO. 102 DE ERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of J 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per regel, bij contract lager IT8TEKEND QE8CH KT VOOR PUBLIOITEIT Crisis in Duitschland Chaos in Spanje Met de geweldige vermindering van lasten, welke voor Juli 1931 tot Juli 1932 aan het Duit- sche Rijk door de aanvaarding van het plan Hoover is toegestaan, blijkt Duitscnland nog al lerminst te zijn gered. Op het einde van de vori ge week is een crisis ingetreden, welke het nog maals aan den rand van den afgrond heeft ge bracht. Een vertrouwenscrisis zou men het kun nen noemen. Het buitenland .trok in al sterker mate zijn geld terug; het eischte goudbetalingen; de dek king van het papieren geld dreigde teneden het wettelijk minimum te dalen; een inflatie, een .ontwaarding van het geld, stond wederom voor de deur; het publiek 'werd zenuwachtig, begon aan de banken zijn geld op te vragen. Om een debacle te voorkomen moesten beurzen en banken worden gesloten. Zoo is op heden de toe stand. En de regeering ziet naar alle kanten uit om financieelen steun. Of ze daarin slagen zal? De kans is groot, dat het haar slechts dan zal gelukken, wanneer ze pplitieke consessies doet, welke dan daarin zouden moeten bestaan, dat ze afstand doet van de tolunie met Oosten lijk en haar vlootuitbreiding stopzet. Die eischen ze zijn van Fransche afkomst brengen haar echter, vooral tegenover de na tionalisten, "de roerige Hitlerianen in een buiten gewoon moeilijk parket. Intusschen werken de diplomatie en de financiers ondet hoogdruk, want dat beseft ieder, wanneer Duitschland fi nancieel, dus ook economisch ten onder gaat, dan wordt het, met geheel Centraal-Europa een speelbal van de extremisten en niemand weet wat daarvan, ook wellicht voor West-Europa de gevolgen zullen zijn. Zoodat nog altijd de hoop mag worden ge koesterd, dat men het water, dat tot aan de lippen staat, er niet over zal laten komen. Dinsdagavond zijn de Spaansche Cortes, die de nieuwe Spaansche grondwet hebben vast te stellen, bijeengekomen. Intusschen heerschen overal in het land stakingen, tot zelfs aan tele foon en telegraaf te Madrid, zoodat van het ver handelde slechts langzaam iets tot de buiten wereld doordrupt. De vierhonderdduizend Het bestuur van de vereeniging de Nederland 86) Hij schreef heel langzaam en met veel zorg een brief, waarbij hij zijn handschrift onbe kend maakte. Alvorens wij den inhoud van dien brief mee deelen, moeten wij nog een kleine opheldering geven. Hierboven is gezegd, dat de orde in Parijs hersteld was, maar de politie zette in het ge heim en met veel ijver haar werk voort, dat daarin bestond de communards op te sporen, die aan de slachting ontkomen waren en zich nu overal verborgen, in de stad zoowel als in de omstreken. Elk huis ,waar men vermoedde dat zich een vermomde communard ophield, werd streng ba waakt. In elke wijk deed men onderzoek naar wa-v pen, die verborgen waren. Ook zij, die administratieve diensten aan de Commune hadden bewezen, werden vervolgd. Dit was noodzakelijk, de Commune was wel door geweld met wapens bedwongen maar zoo lang men de wortel niet had uitgeroeid, had men nog een herrijzen van het monster te duchten. Velen maakten echter misbruik van die po litiemaatregelen om persoonlijken haat of wraakzucht te koelen, het onderzoek werd sche Dagbladpers deelt mede, dat het aantal onderteekeningen van het petitionnement voor internationale ontwapening alleen op Woens dag 15 Juli binngenkomen, meer dan honderd duizend bedraagt. Hierdoor is thans een totaal bereikt van ongeveer vier honderdduizend. DE EERSTE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE JAARBEURS Maandagavond is de jaarbeurs te Breskens met een rede van den voorzitter, den heer W. C. Carels gesloten,. De heer Carels verklaarde, dat deze eerste beurs buitengewoon was ge slaagd en dat niet alleen het bezoek doch ook de verkoop bij het overgroote deei der stand houders zeer was meegevallen. Namens de standhouders sprak vervolgens de heer P van der Roer. de vertegenwoordiger der firma Hennig Co te 's-Gravenhage, Op harte lijke wijze bracht hij namens de standhouders van over de Schelde dank voor de wijze waarop zij te Breskens waren ontvangen. Hij prees het Bressiaansche Initiatief en het aaopakkingsver mogen, dat hij nog nergens zoo had aangetrof fen. Spr betrok in zijn dankwoord ook de Xon. Marechaussée voor de ondervonden medewer king en overhandigde aan den Opperwacht meester, den heer de Voogt een enveloppe met inhoud, bijeengebracht door de standhouders, ter ondersteuning van hun Sanatorium. De dag werd besloten met een gezellig diner, waaraan werd deelgenomen door het bestuur der V.V.V. en een aantal standhouders. Cadzandsche pop. Bij loting viel de pop op nummer 208. üll SLUISKIL. Derde Orde, Tot nieuwe bestuursleden zijn ge kozen de heeren C de Clerck. B Stoksen H de Caluwe, E Colsen-de Caluwe. R v. d Bulck en de heeren RSimoens en E Kalle. ..Een verdiende huldiging. Woensdagavond wrd in een der lokalen van de Openbare School aan de op pensioengaande postbeambte den heer A Liebus door de bevolking van Sluiskil een prachtig cadeau aangeboden n.m. een eiken houten kamerameublement bestaande uit tafel, 4 stoelen en 2 zetels. Door het kantoorpersoneel werd aan den scheidenden collega een mooie pijp aangeboden. Door den WelEd. Heer Direc teur van het postkantoor te Terneuzen en den heer Colsen werd den heer Liebus in hartelijke woorden dankgebracht voor de wijze waarop hij gedurende 3 4jaar, zijn bestellersambt had uitgeoefend. Ook namens den Burgemeester, die om ambtsbezigheden niet kon tegenwoordig zijn bracht den heer Colsen dezen dank over. Het lokaal dat passend versierd was, kon alle belangstellenden niet bevatten. Getroffen door de vele blijken van belang- niet zeer nauwkeurig gedaan, een verdenking was voldoende om iemand te doen verbannen of fusileeren en zoo maakte het herstellen van de orde .evenals de Commune had gedaan, ver scheidene onschuldige slachtoffers. Bij duizenden kwamen de beschuldigingen en anonieme aanwijzingen aan de prefectuur van politie, op de aangewezenen werd verbit terd jacht gemaakt en wee hen zoo zij nun on schuld niet zonneklaar bewijzen konden. De spoorwegstations waren bezet door gendar men en wemelden van geheime politie-agen- ten. Niemand mocht zich zonder paspoort van Pa rijs verwijderen, ook de grenzen van het rijk werden streng bewaakt. Er was veel list en behendigheid noodig voor een verdachte, om buiten de >tad en vervol gens buiten het rijk te komen. Na deze kleine verweiding kunnen wij tot Gilbert Rollin terugkeeren en den brief lezen dien hij juist geschreven heeft. „Mijnheer Elk eerlijk burger is het tegenover zichzelf en zijn medeburgers verplicht, de ellendelingen die zooveel jammer en schrik over Parijs ge bracht hebben, die geheele wijken in vlammen deden op gaan, b ijde justitie aan te wijzen. Het wettig gezag heeft geen gevaarlijker, geen ernstiger vijand gehad dan zekeren Ser- vais Duplat, kapitein der commune en getrouw uitvoerder der bevelen van het Centrale Co mité. Gedurende twee maanden is die schurk, pren Wij zeggen niet, dat wij voor f 25, een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danlcen 1 aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f 25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. stelling en de spontane huldiging, dankte den heer Liebus allen hartelijk. Een geluksvogel Den heer A Poppe duivenlïEf hebber alhier behaalde Zondag met 5 duiven ook vijf prijzen, n.m. den le, 2e, 9e, 14e en 24e. Muziek en Zang. Op Zaterdag 1 Augustus zul len aan de muziek en zanguitvoeringen alhier deelnemen „Vlijt en Volharding" van Hulst „Oreleo"' van Axel, „Crescendo" van Hoek, ..Exelsior" van Terneuzen en „Polyhymnia" van hier. kende met goudgalon en pluimen, de schrik geweest, van het geheele elfde arrondissement, heeft hij eerlijke burgers met zijn haat en ge weldenarij vervolgd, heeft hij onschuldigen ge vangen genomen en mishandeld, heeft hij win kels geplunderd, heeft hij brand gesticht en gemoord. Thans is het dien moordenaar gelukt Parijs te verlaten en wacht hij slechts op een gun stige gelegenheid om naar het buitenland te ontsnappen. Hij verbergt zich thans te Champigny bij een waschvrouw, genaamd de weduwe Potonnier en noemt zich daar Jules Servaise. Het is te hopen, dat er recht geschieden zal en dat de ellendige Servais Duplat niet aan zijn welverdiende straf zal ontkomen. Jean Pateau". Voor alle zekerheid onderteekenc'.e Gilbert Rollin zijn brief met een valschen naam. O indien hij geweten had, dat Servais Du plat de kapitein was geweest, die, aan het hoofd van een bende beschonken communards vuur gecommandeerd had op de gijzelaars in la Ro- quette, dan zou hij zeker niet verzuimd heb ben daar melding van. te maken, maar dit feit was hem onbekend Trouwens er bestonden grieven genoeg tegen Servais Duplat en alle bewoners van het elfde arrondissement zouden de aanklacht van Gil bert Rollin, zich noemenden Jean Pateau, be vestigen; hij had zich ook buiten het fusileeren van de gijzelaars, aangenoeg daden schuldig ge maakt om den dood te verdienen. PHILIPPINE. Akte Boe.houden De reer F. Swagemakcrs, oud (io: jisgenort en thans anderw.'jd 'r te Hille- eom slaagde Woenscag jl te 's-Gravenhage *oo: de aki? boekhouden. OOSTBURG öchoeluUbre.iilin». Wegens toeneming van het aantal leerlingen aan de katholieke school, al hier, (het aantal bedraagt thans 184) zal het noodig worden een vijfde lokaal bij te bouwen. AXEL. Gemeenteraad. De heer A E C Kruysse heeft zijn herbenoeming tot lid van den gemeente raad niet aangenomen, daar door hem geen be Gilbert Rollin vouwde zijn brief in vieren stak dien in een enveloppe en schreef daarop met dezelfde verdraaiden hand, het adres: „Aan den heer Commissaris van Politie in de wijk la Roquette" te Parijs" Rollin stak deze enveloppe in zijn zak en ging heen na aan de min gezegd te hebben dat hij dadelijk terug zou komen. Het politiebureau bevond zich in de rue la Roquette. Daar ging de echtgenoot van Henriette heen. Het commissariaat besloeg de benedenver dieping van ieen groot huis met een ruime bin nenplaats. In de poort die naar deze binnenplaats ge leidde, stond een brievenbus, bestemd voor aan het commissariaat gerichte brieven. Daar wierp Gilbert zijn schrijven in, keerde haastig terug, ging den boulevard Voltaire rp en volgde dien tot aan de place du Chateau d.'Eau. Overal waren arbeiders bezig om de laatste overblijfselen van het oproer weg te ruimen, bar ricades af te breken en de muren van afge brande huizen" omver te halen. Gilbert Rollin was aanvankelijk voornemens zich naar het huis van Raoul d'Areynes te be geven. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1