No. 3793 Woensdag 15 Jnli 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Op Reis PUROL Binnenland Buitenland Landb en Deeleeh VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND PÖSTBEKFHIKS Na. 524111. Tarieven-oorlog in Zeeuwsch - Vlaanderen. FEUILLETON. Be Bedelares van Saint-SuÊpice. 85 Ingezonden Mededeeling ZEEUWSGHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentien 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GE80HIKT VOOR PUBLICITEIT Zooals onze lezers uit een uitvoerige annonce opgénomen in ons nummer van Woensdag jl. gezien zullen hebben, is door de N V. Algemee- ne Transport Onderneming (A.T.O.;, de N.V. Expeditie-onderneming van Gend Loos, U- trecht, en de N.V. Stoomtram-Maatschappij „Breskens-Maldeghem" te Breskens gezamen lijk vanaf 1 Juli jl. een dagelijksehen vracht- autodienst geopend, (niet op zon- en feest dagen) in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoowel voor het onderlinge-verkeer als voor het verkeer met het overige gedeelte van Zeeuwsch-Vlaan deren. Te verzenden goederen en orders tot afhalen worden aangenomen aan agentschap pen in bijna alle plaatsen in Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen (in bedoelde annonce vermeld) Al deze plaatsen zijn opgenomen in een nieuw Rechtstreeksch-tarief met de Neder- landsche Spoorwegen, voor het vervoer van bestel-, ijl- en vrachtstukgoederen. De tarief, aldus de bewuste annonce, waarin alle kosten, welke onderweg ontstaan, zijn ver werkt, is zoowel geldig voor het vervoer van bovengenoemde plaatsen naar het overige ge deelte van Nederland als in omgekeerde rich ting, waardoor Zeeuwsch-Vlaanderen als het ware aangesloten wordt aan het net der Ned. Spoorwegen. De aflevering in Zeeuwsch-Vlaanderen ge schiedt aan huis, indien de geaaresserde bin nen de kom der gemeente of vastgestelde bestel kring woont. Het wil ons toeschijnen, dat door dezen maat regel voor den handel in vele gevallen een be langrijke verbetering in den toestand had kun nen komen. De Zeeuwsch-Vlaamsche handelaar bevindt zich, wat 't verkeer met't overige va derland betreft in een uiterst ongunstige positie en de hooge vrachten van en naar het Noorden des lands doen zijn met het oog op de zoo na bije Belgische concurrentie toch vaak zoo be scheiden winstmarge tot een minimum ineen schrompelen. Wij herinneren ons een geval, waarbij de vracht het dubbele bedroeg van de waarde van het goed.. Elke poging hetzij van officieele hetzij van particuliere zijde, om den handel uit dien noodtoestand (waartegen nu toch waarlijk al lang genoeg gesputterd is!) te verlossen, valt danook o.i. van harte toe te jui chen. De handelaars zijn daarmee gebaat en zelfs mag hier gesproken worden van een niet te onderschatten nationaal belang, waar door een betere verkeersmogelijkheid de economische banden met het eigen land onbetwistbaar wor den verstevigd. Edoch schijnt de maatregel bovenbedoeld of wel niet voldoende te zijn voorbereid óf men heeft geen oogenblik gedacht aan de mogelijk- Madeleine snikte en uitte verwenschingen tegen de communards. Zij hebben hem gedood, zij hebben hem ver moord, die ellendelingen riep zij in wanhoop uit. Komaan, komaan, kalmte zeide de dokte, die door de kreten van Madeleine zenuwachtig werd gemaakt, houd op met geweeklaag en be ween uw meester niet voordat ge weet dat alle hoop op redding verloren is. Dokter Leblond was te zeer veAtrjjwd met de behandeling van wonden, door vuurwapens toe gebracht, om niet in te zien. dat die van den vicaris van Saint-Ambroise zeer ernstig was. Dat belette hem niet er volmaakt kalm bij te voegen. Ik heb er wel erger gezien. Ik heb eens een kleine tamboer op de been geholpen, die een half dozijn kogels in het lichaam had en die niet half zoosterk van gestel was als mijnheer de abbé. Laten we beginnen met hem tot het bewustzijn te brengen, als het mogelijk is. Hij gaf eenige aanwijzingen aan zijn vrouw en Madeleine. Beiden haastten zich daaraan te voldoen. De gepensionneerde officier van gezondheid had een goed voorziene medieijkist in huis, waaruit hij de eerste geneesmiddelen aan den held, dat men daardoor in conflict zou kunnen komen met het Provinciaal Bestuur. Wat toch is het geval? Bij het organiseeren van den nieuwen dienst was een der grootste factoren, waardoor de ta rieven konden worden gedrukt, het in één zen ding bevrachten der goederen voor verschil lende bestemmingen op de Provinciale Boot. Een samenladingsdienst. Dat gaf uiteraard een belangrijke besparing. Echter, t.en koste van den Stoombootdienst, die natuurlijk uit een af zonderlijke bevrachting der diverse colli belang rijke hoogere inkomsten toucheerde. En waar, zooals algemeen bekend, de Stoom bootdienst voor de provincie toch al geen winst object is, meenden Gedeputeerde Staten, de zen aanslag op het Provinciaal inkomen ook al was daarmee een streekbelang gebaat - en- der de huidige omstandigheden te moeten ver ijdelen en zij deden dat inderdaad bij kennis geving ook in ons blad en wel in het num mer van Maandag jl. onder advertentien op genomen dat ten vervolge „meer dan een colli, aan verschillende geadresseerden gericht, niet meer als één zending worden aangeno men". Daarmee lijkt ons deze jongste poging om aan Zeeuwsch-Vlaanderen's isolement weer eenigs zins tegemoet te komen van de baan. Of werkelijk het algemeen belang door deze beslissing van Ged.Staten is gediend en de op lossing niet beter in een andere richting bad kunnen worden gezocht dan door een verbete ring te annuleeren zijn vragen, die in de toe komst wel een antwoord zullen vinden. Ons lijkt het niet aan twijfel onderhevig., dat wil men inderdaad ernstig de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen dienen, ten slotte toch den weg zal moeten worden ingeslagen, welke het A.T.O. concern heeft trachten te openen. Vanzelfsprekend beteekend de maatregel bo venbedoeld cok een concurrentie aan de in ons gewest bestaande bodediensten, die danook ter stond de hoofden hebben bijeengestoken en was stellig verstandig is in de gegeven omstan digheden een combinatie hebben gevormd van de „Vereenigde Bodediensten in Zeeuwsch- Vlaanderen (O.-D.)" tot een „Besteldienst in Zeeuwsch-Vlaanderen (O.D.)" omvattende alle plaatsen en gehuchten, zoodat de goederen en bestellingen, aan hen toevertrouwd, vlug en tegen billijken prijs aan huis worden bezorgd", zoo heet het in de advertentie, die ons toeval lig in handen kwam. Een beroep wordt ook gedaan op den steun van het oubliek. Nu wil het ons voorkomen, dat het publiek uiteraard geneigd zal zijn, plaats- en gewest- genooten te bevoordeelen (al zal menigeen uit harde ervaring kunnen aantoonen, dat aan die vriendelijke dispositie nog wel eens een en an der ontbreekt) doch dan zal daarbij toch de vraag vooropstaan: Waar kan ik het best en het goedkoopst terecht? „Zaken, zijn zaken!" Anders staat het met de kwestie, door de bode diensten in het volgend telegram aan den Mi nister van Waterstaat aan de orde gesteld „De vereenigde bodediensten in Zeeuwsch gewonde kon toedienen. Mevrouw Leblond en Madeleine hadden deze tamelijk zware medicijnkist naar beneden ge haald. De geneesheer na mer verscheidene flesch- jes uit, waarmee hij een sterk geneesmiddel toebereidde. Hij moest zich haasten. Niet zonder moeite goot men len vicaris, die nog altijd onbeweeglijk lag, een lepelvol van deze medicijn in. Twee uren lang, o mhet half uur, deed men hem innemen. Toen wachten de drie menschen, die aan het bed van den priester stonden, met ongeduld de uitwerking van de medicijn af. De dag brak aan ,toen de abbé zich eens klaps bewoog. Hij opende de oogen. Een kermende zucht klonk van zijn lippen. Madeleine slaakte een kreet van vreugde en weende. Haar meester leefde. Gij zult hem redden, mijnheer Leblond, gij zult hem redden, nietwaar? riep de brave vrouw vervolgens uit, terwijl zij de beide handen van den geneesheer greep. Ik zal mijn best doen, mijn goede Madeleine, antwoorde de dokter, die even ontroerd was als de oude dienstbode, wij zullen het beste voor hem hopen. Twee dagen na de gebeurtenissen, die wij ver meld hebben, was de orde te Parijs hersteld althans voorloopig. Vlaanderen verzoeken dringend de tus- schenkomst van Uwe Excellentie bij de di rectie der Spoorwegen om te verbieden dat door resp. stations der spoorwegen nog lan ger wordt doorgegaan met net wijzigen van de reisroute, op de brachtbrieven door de afzenders aangegeven en dit in strijd met de wet waardoor een opzettelijke bevoor rechting van de A. T. O. wordt bevorderd en een doodelijke oneerlijke concurrentie ons wordt aangedaan en wij in ons be staan ernstig bedreigd worden" Tegen concurrentie al is die uiteraard ook steeds minder welkom lijkt ons een beroep op het publiek, dat daarbij steeds profiteert, wei nig doeltreffend. In de allereerste plaats zal de betrokkene daarbij op zelfverweer zijn aange- ezen. Nogmaals „Zaken zijn zaken" en men koopt nu eenmaal niet bij A., «.vat men goed- kooper en evengoed bij B. kan koopen. Doch tegen oneerlijke concurrentie is een be roep op de autoriteiten en ook op de publieke opinie ten volle op zijn plaats. Wij vertrouwen danook, dat de betrokken mi nister aan het desbetreffende adres de noodige aandacht zal schenken en ingeval de daarin vermelde feiten juist blijken te zijn, niet zal nalaten maatregelen te treffen ter bescher ming van een categorie personen, die onge twijfeld sedert jaren het streekbelang op ver dienstelijke wijze hebben behartigd. (9) Ter verzachting en genezing van stuk geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, 60, Tube 80 ct. Goedkoope reisgelegenheiden voor bezoekers der Leipziger-Najaars-Messe De buitenlandsche bezoekers van de Leipziger Najaars-Messe, die van 30 Augustus tot 3 Sep tember plaats heeft, kunnen ook ditmaal van verschillende spoor-, stoomboot- en luchtvaart diensten tegen verlaagd tarief gebruik maken. Voor reizigers uit Nederland zijn er op Zater dag 29 Augustus 's-morgens en 's-avonds extra- treinverbindingen tot gereduceerden prijs. Ook met de gewone treinen kunnen bezoekers van de Najaars-Messe goedkooper reizen, maar al leen op het Duitsche traject. De Deutsche Lufthansa A G en verschillende met haar samenwerkende buitenlandsche lucht vaart-maatschappijen, waaronder onze KLM, verleenen een reductie van 10 pCt.'voor de heen en de terugreis. In al deze gevallen geldt de bepaling, dat men moet voorzien zijn van een legitimatiekaart en insigne, welke verkrijg baar zijn bij de kantoren van het Leipziger Een gedeelte van de troepen had bezit ge nomen van de kazernes der stad; het andere gedeelte kampeerde buiten de stad, binnen een kring van tien kilometer. Men moest op zijn hoede wezen en geen maat regel tot verdediging verzuimen. Parijs, ofschoon uitgeput van de bloedige worsteling waarvan het getuige was geweest, scheen eensklaps weer te leven. n In den tijd van acht-en-veertig uren had de geheele stad een ander aanzien gekregen. De winkels werden heropend, evenals de schouwburgen, de concerten, de bals in één woord alle plaatsen van vermaak en het vclk stormde er heen. Men vergeet spoedig te Parijs. XLIX. j Sedert zijn in haar woning was teruggekeerd, had mevrouw Henriette Rollin geen nieuwe, hevige crisis te doorstaan gehad, die haar le- j ven in onmiddellijk gevaar bracht, maar niet- temin maakte het verloop van haar ziekte den dokter ernstig ongerust. Deze durfde niet beslist zijn meening uit spreken. Nochthans hoopte hij veel van de jeugd en het sterke gestel van mevrouw Henriette Rol lin. De kleine Marie Blanche blaakte van ge zondheid. Wanneer Gilbert dite frisscho welvarende kind in de armen nam, dan dacht hij aan de gelukkige toekomst, die het voor hem vertegen woordigde en maakte hij allerlei plannen daar- Messamt en tevens strekken als doorloopend be wijs van toegang tot de a.s. Messe. De strijd tegen verdoovende middelen De volkenbondsconferentie inzake de beper king van de fabricage van verdoovende midde len, had tot resultaat, dat de aangenomen con ventie door 28 staten is onderteekend, terwijl waarschijnlijk verschillende anderen nog velgen zullen. De reis der koninklijke familie. Zaterdagavond om half tien zijn HM de Ko ningin en Prinses Juliana op het slot Lengberg bij Nicholsdorf in Trirol aangekomen. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, kelder en keuken. (2e helft Juli) Nadruk verboden. Wie in den voorzomer langs bloemtuinen en door parken wandelt, richt onwillekeurig zijn oogen naar de rijkbloeiende Rhododendrons. Zij zijn in dezen tijd van het jaar oen d*r schoon ste sieraden van onzen planten- en bloemen- schat in de vrije natuur. Echter nu niet alleen, daar zij zelfs in het barre jaargetij, in hun steeds groen blijvend gebladerte, als alles ron dom kaal en naakt staat, in vollen bladerdos prijken, met bloemknoppen in menigte. Maar toen het Juni werd, ontwikkelde zich iedere Rhododendron tot een reuzenbouquet van wit en paars, violet en rose, purper en rood, in alle grond van bladertooi. Hier staat de Cunning ham White, wel de eerstbloeiende in prachtig wit met gele vlek, daar de Prince Camille de Ro han in helder licht rose gewaad, ginds de Boule de Neige, een levennde sneeuwbal-gelijkt; voor aan de ongeëvenaarde pracht van de Catebien- se, in paarse schoonheid een reuzenbouquet, aller oogen tot zich trekkende; verder op prijkt de Vesuvius in schitterend rood, en de ook niet minder schoone Mistress John Clutton, buiten gewoon rijkbloeiend in helder wit, edel de smet teloozekelken boven het omringende donkere groen heffende Maar waar te beginnen, waar te eindigen Van alle kanten wenken en lonken hun bloemenhoofdjes om de aandacht te trek ken van hen, die een kijk voor het schoone der natuur hebben. Wat men voor deze schoone planten uitgeeft, is een uitgave voor eens. Goed bestand tegen onze gewone winters, waarop slechts de varië teit Prince Camille de Rohan eenisgzins een uit zondering maakt plant men ze in voedzamen, reeds vroeger doormesten zandgrond, door- mengd met veel turfmolm of turfstrooisel. Een eenigszins beschutte standplaats tegen Noorc'en en Oostenwinden is zeer aan te raden Bij voor keur plante men dus, waar heggen of geboomte naar dien kantde winaen breken, of men tem- op. Het aan de moeder ontstolen kind was zijn rijkdom, maar aan dien zonnigen hemel ver scheen eensklaps een dreigende wolk: Servais Duplat. Duplat was zyn medeplichtige, die met een enkel woord zijn rust kon verstoren, zijn plan nen verijdelen, al zijn wer kvernietigen. Deze gedachte hield hem onafgebroken be zig. Gilbert had er spijt van dat hij nog niets ge daan had om den machtigen vijand, dien hij vreesde eenmaal dreigend tegen hem te zul len zien optreden, te verpletteren, onschade lijk te maken. Noch aan den graaf Emmanuel d'Areynes, noch aan Raoul, de vicaris van Saint-Ambroise dacht hij op dit oogepblik, met hen zou hij zich later wel bezig houden, want hij haatte hen zooals hij geen ander ter wereld haa te, maar thans was Servais Duplat een ernstige gevaar voor hem en daarom dacht hij aan he malleen en zocht hij in de eerste plaats een middel om zich van hem te ontdoen. Het was tien uur in den morgen, de dokter had zijn dagelijksch bezoek bij Henriette afge legd en was juist heengegaan. Martine de min van Marie Blanche zat bij het bed der moeder met de wieg naast zich, waarin de dochter slui merde. Gilbert Rollin zat in de huiskamer, die tot kantoor was ingericht, aan zijn lessenaar. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1