Prooincienteuws. den zal drag'en, antwoordde Gahdhi, 'dat hij, als hij Londen heeft bereikt geen enkel klee- dingstuk aan zijn lendedoek zal toevoegen, dan dat hetwelk het klimaat dringend vereischt. Hij vertegenwoordigt nl. het congres in zoo verre dit de half verhongerde, bijna naakte dorpsbewoners vertegenwoordigt. De K. A.-Ieiding naar de Vaticaansche Stad. Volgens de „Lavoro fiscista" zal de leiding van de Katholieke Actie worden overgebracht naar de Vaticaansche Stad. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND Vergadering van Dinsdag 7 Juli des avonds te half acht. Voorzitter de Commissaris der Koningin Jhr Mr J W Quarles van Ufford. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent deze eerste zitting in naam der Koningin en spreekt daarna het ambtsgebed uit, dat door alle leden staande wordt aangehoord. De heer Onderdijk verkrijgt daarop het woord voor het afleggen van een verklaring en spreekt als volgt: De sociaal-democratische Statenfractie stelt er prijs op d eStaten mede te deelen, dat haar veranderde houding bij het uitspreken van het ambtsgebed enkel en alleen het gevolg is van den wensch geuit door den Voorzitter bij net sluiten van de vorige zittingsperiode, maar dat zij onverkort haar bezwaar handhaaft tegen de wijze waarop dit ambtsgebed is doorge voerd en tegen het uitspreken van een ambts gebed op zichzelf. (De Voorzitter had in December o.a. de hart grondige hoop uitgesproken, dat alle leden, üie in de toekomst ddeel der Staten zouden uit maken, tijdens het uitspreken van het ambts gebed den gepasten eerbied in acht zouden r.e- men) Aan d eorde was nu het onderzoek van de geloofsbrieven en benoemde de voorzitter 3 commissies, die ieder over de toelating van 14 leden adviseerde, resp. bij monde van de hee- ren Dumoleyn, Adriaanse en Van 't Hoff, en op wier advies tot toelating van alle gekozen ver klaarde leden werd besloten. Hierna legden alle leden in handen van den Voorzitter de eeden of verklaringen uf, bij de wet voorgeschreven. De voorzitter sprak vervolgens ongeveer als v°lgt: Het is mij een voorrecht U allen hét welkom toe te roepen en U geluk te wenschen met de aanvaarding van Uw lidmaatschap. Sedert de vorige zitting der Staten van dit gewest zijn er groote wijzigingen gebracht in de samenstelling van dit college. Ruim oen der de der vroegere leden is door de uitspraak der kiezers of door vrijwillig terugtreden, door nieu we leden vervangen. Aan hen, die om welke reden ook niet zou den terugkeeren, bracht ik reeds- ten vorige jare dank voor al hetgeen zij ten bate dezer provincie hadden gedaan. Namen noemde ik toen niet en zal ik behoudens een enkele ook thans niet noemen. Die uitzondering betreft den heer A v.d. Weijde, die niet alleen sinds 1913 lid van deze vergadering, maar ook iO ja ren lid van Ged Staten is geweest. Tot ons groot leedwezen zullen wij deze vriendelijke en innemende persoonlijkheid, die zoozeer al ler hoogachting genoot, voortaan in ons mid den Qioeten missen. Ook voor onze provincie is het zeer te betreuren, dat hij, die door ken nis, ervaring, toewijding en ruimen blik zoo uit blonk, die zoovele jaren de gemeenschap met zijn groote talenten heeft gediend en die in deze vergadering steeds een ieders vertrouwen had, het oogenblik gekomen achtte, waarop hij de op zijn schouders rustende taak aan ande ren meende te moeten overlaten, alhoewel hij zoowel geestelijk als lichamelijk nog geenszins de sporen van den tand des tijds vertoonde. Ik ben er van overtuigd niet slechts uit raam van U allen, maar van heel de Zeeuwsche be volking te spreken, wanneer ik hem hier van deze plaats hartelijk dank breng voor de groo te verdiensten welke hij voor onze prov. heeft gehad. En wat thans U allen betreft, mijne mijne heeren, ik twijfel er niet aan, of U\ye vergadering in hare nieuwe samenstelling zal er naar streven om de oude tradities te hand haven, de goede toon, die steeds in dit Staten college heeft geheerscht in acht te nemen, el kanders inzichten te waardeeren, ook bij ge schil van meening en om met trouw en toewij ding werkzaam te zijn bij de behartiging der belangen, welke U zijn toevertrouwd. Ik hoop ten zeerste daarbij steeds te zullen mogen rekenen op uw alles medewerking cm eene richtige en vlotte behandeling der zaken mogelijk te maken en vlei mij, dat de vriend schappelijke gevoelens, welke er tot dusverre tusschen de leden en den Voorzitter beston den ook in de tusschenkomst bestendigd zul len mogen blijven. Onder zorgvuldige en ernstige tijdsomstandig heden aanvaardt gij Uw lidmaatschap. Een ieder voelt de gevolgen van den crisis, die schier de gansche wereld omvat, maar die in eene landstreek als onze pronvincie, alwaar de welvaart zoo nauw samenhangt met de resul taten van den landbouw, zoo bij uitstek zwaar draw. Met groot beleid en scherp inzicht dient de overheid in dusdanige tijden te wikken en te wegen op welke wijze het algemeen belang het best kan worden bevorderd. Het is zoo eonvou- DE HOOFDHAL van het nieuwe station te Milaan, het grootste der wereld, dat dezer dagen werd geopend. dig een allntal maatregelen op#ie sommen, wel ke op een of ander gebied wenschelijk mogen worden genoemd. Veel grooter wijsheid en om zichtigheid vereischt het echter om zich een juist oordeel te vormen omtrent hetgeen voor de financieele draagkracht der provincie en ha re ingezetnen toelaatbaar kan worden geacht. Zooals een ieder weet, is de financieele toe stand dezer provincie in vergelijking met ver schillende zusterprovincies zelfs onder normale omstandigheden vrij ongustig. Daarbij zal er ernstig mee dienen rekening te worden gehou den, dat de opbrengst der provinciale inkom sten in de eerstvolgende jaren waarschijnlijk een sterk dalende lijn zullen vertoonen. Ik acht het daarom mijn plicht om oij den aanvang van deze nieuwe zittingsperiode U tot groote soberheid en zuinigheid bij het voteeren van nieuwe uitgaven aan te sporen. Deze raadgeving richt ik tot u niet om ut ot pessi misme te brengen, neen, juist de overheid dient een onwankelbare hoop op de toekomst ge vestigd te houden. Geloof in de toekomst brengt mede moed en lust om te arbeiden in het he den. Hoe donker en somber alles om ons» heen moge zijn, eenmaal zal het weer ücht worden. Laat ons daarom eendrachtig en met het hoofd omhoog er naar streven, dat wij op onzen Zeeuwschen bodem, die wat zijn natuurlijke rijkdom betreft, den eervollen concurrentie strijd met geen andere landsreek behoeft te vreezen, de oude en zoo noodig nieuwe bron nen van welvaart ten zegen der bevolking kun nen doen strekken. Ik hoop van harte, dat gij mijne heeren, in deze nieuwe zittingpseriode veel nuttig werk ten bate van deze ons dierbare provincie zult mo gen verrrichten en dat daarop Gods onmis- baren zegen in rijke mate zal mogen rusten. Ik stel U voor thans met onze werkzaamheden te beginnen. (Reeds bij de woorden gewijd aan den heer v. d. Weijden, maar ook nu aan het slot van de toespraak gaven de leden blijken van in stemming.) Ingekomen stukkerr. Behalve eenige Koninklijke besluiten tot goedkeuring van Statenbesluiten waren dank betuigingen ingekomen van Burg en Weth. van Goes en van de Kerkvoogdij aldaar; van Burg. en Weth. van Veere en van het R.K. Kerkbe stuur te Hulst voor de subsidies in de kosten van herstel der aanhun zorgen toevertrouwde gebouwen. Ingekomen waren verzoeken van de Ver- eeniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers i* Schouwen en Duiveland, van de afdeeling Zeeland van de Ver. van Nederl. ge meenten en van Burg en Weth. van Oost- en West Souburg om het voorstel inzake verleening van subsidie in de verplegingskosten van arm lastige krankzinnigen niet aan te nemen. Deze adressen werden gevoegd bij het desbetreffends voorstel. De Vereenging Rijwielpad „Walcheren" die voor 1931 en volgende jaren subsidiën had ge vraagd, zond een schrijven d.d. 20 Juni hou dende verzoek om het adres thans niet te be handelen. Beide brieven werden daarop voor kennis geving aangenomen. Het schrijven van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen inzake het voorstel tot afwijzing van haar verzoek om herziening- van de regelen voor vernieuwing en onderhoud van de wegen het Prov. wegenplan, werd bij het desbetreffende voorstel gevoegd. Hetzelfde geschiedde met een schrijven van den Zeeuwschen polder en waterschapsbond inzake het voorstel van Ged. Staten tot wijzi ging van het reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland, waarin - vooral op de groote wenschelijkheid wordt ge wezen, dat bepaald wordt, dat tusschentijdscne schatting van de waarde der gronden mc gelijk is, temeer waar het oude gebriuk van een pacht van 7 jaar in de huidige omstandigheden niet goed meer is toe te passen en daarom de pacht ook slechts voor enkele jaren of voor één jaar geldt. Mededeelingen. Behalve de gebruikelijke mededeelingen over dep post onvoorziene uitgaven, or.derhandsche aanbestedingen enz., was er die betreffende de aanschaffing van een kleine motorboot voor den Wester-Schelde-dienst. De voorzitter wilde deze mededeeling voer kennisgeving aannemen, maar had geen be zwaar om haar naar de afdeelingen te verzpn- den, wat de heer De Pauw verzocht. Wel werd voor kennisgeving aangenomen ae mededeelingen betreffende besluiten van Ged. Staten terzake aankoop van gronden vcor wegsverbetering Aanhouden verzoeken. Aangenomen werd het voorstel van Ged. Sta ten tot aanhouding van de verzoeken van den gemeenteraad van Vrouwpolder en het bestuur van den polder Vier-bannenn-van-Duiveland om renteloos voorschot voor verbetering van tertiaure wegen, daar de behandeling der aan vragen nog niet zoover is gevorderd, dat Ged. Staten in de gelegenheid zijn voorstellen te' doen. Alle overige, reeds gepubliceerde voorstellen werden naar de afdeelingen overgebracht even als een naar aanleiding van een schrijven van het bestuur van den Bond van technische amb tenaren in overheids- en semi-overheidsdienst en van een adres van het hoofdbestuur van den Nederl. Chr. Bond van personeel in publieken dienst, beide inzake het ontwerp-Polderambte- naren reglement. Bij dit voorstel blijkt, slechts op een punt Ged. Staten wijziging in hun voor stel brengen naar aanleiding van het eerst be doelde adres. Hierna werd deze vergadering door den voor zitter gesloten en de volgende bepaald op Woensdagmorgen tien uur ter verkiezing van leden van Ged. Staten en een ?id der Staten, bedoeld bij art 89 der Provinciale wet. (Buiten gewoon lid van Gedeputeerden). Schriftelijke vragen inzake werkloosheid In~~ahtwoord ~öp~de schriftelijke vragen van den heer Onderdijk, destijds vermeld, hebben Ged. Staten geantwoord, dat met het oog op het betrekkelijk geringe bedrag het toegestane crediet voor werkverschaffing (f 15000)) van meet af het standpunt is ingenomen, dat het niet mogelijk was vooraf een bepaald percen tage als bijdrage in de kosten van werkver schaffing beschikbaar te stellen, doch dat dit eerst zou kunnen geschieden, nadat de totale kosten van de werkverschaffing en de bijdra gen van het Rijk zouden vaststaan. Voorts ligt het in het voornemen na ontvangen opgave van het Rijk het percentage dusdanig te bepalen, dat voor het eerste halfjaar 1931 een bedrag van f 7500 beschikbaar zal blijven. - Door Ged. Staten zullen noch voorstellen tot verhooging van het bestaande crediet voor 1931 noch tot bestendiging voor 1932 worden inge diend, omdat voor de bestrijding der werkloos heid andere organen zijn aangewezen en de fi nantiën niet gedoogen zorg voor de werkloos heid in haar huishouding te betrekken. Op eveneens gepubliceerde vragen van den heer v. d. Wart hebben Ged. Staten geant woord, dat het hun bekend is, dat de werkloos heid in de provincie hier en daar een niet on bedenkelijken omvang heeft aangenomen, doch dat de huidige de juiste gegevens dienaangaan de hun niet bekend zijn, daar deze door de dis tricts-arbeidsbeurzen rechtstreeks aan de iands regeering worden verstrekt. Ged. Staten mee- nen, dat het niet op hun weg ligt, een onder zoek in te stellen, aangezien daarvoor andere organen zijn aangewezen en de financiën der provincie niet gedoogen zorg voor de werkloos heid in haar huishouding te betrekken. Niette- DE KINDERKRUISTOCHT Zonda kinderen, die gekleed waren in het g is te Rijssel een groot nationaal congres officieel geopend. Tijdens het défilé der wit-en-rood der kruisridders.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2