Sociaal JTieuws. Onderwijs. Landb en Deeteeh Rechtszaken. Zoeken Sijdschr. Uit ome Oost. Sotternii INGEZONDEN. v. N o. Jaarvergadering dit, Adriënsvereeeniging Te Zwolle werd de elfde jaarvergadering der Dr. Adriëns-vereeniging gehouden in hotel Wientjes. De voorzitter, de heer P Voestermans uit Venlö, wees in zijn openingswoord op den grooei van het reddingswerk van alkoholisten in het afgeloopen jaar, maar tevens op de vele moeilijkheden, die zoowel Hoofdbestuur als af- deelingen te overwinnen hebben, moeilijkheden niet het minst van geldelijken aard. Dat de omvang van het alkoholisme in ons land het reddingswerk dat zich dan nog maar alleen met de slachtoffers bezighoudt - dringend noodig maakt, wordt dag aan dag ondervonden Dat daarbij ook het bier-alkoholisme een groot aantal slachtoffers maakt, staat vast. En iedere alkoholiso maakt zijn weg via het bier. Een krachtig protest brengt spr. daarom uit tegen het feit dat er in de 2e Kamer kon beweerd worden, dat er geen bieralcohoiisme is. Dat is er wel! Spr. zegt, laat dit katholiek Kamerlid zijn licht eens opsteken bij de R.-K. Consulta- tie-bureaux voor alcoholisme, de Dr. Ariëns- vereeniging, bizonder over de toestanden in het zuiden. Een krachtig applaus onderstreepte dit' protest, terwijl later ook anderen 't gesprokene nog eens bevestigden. De heer Verekamp wees er bovendien nog op, dat in de Kamer ook de gegevens over dit onderwerp van den heer v d Woude onjuist zijn gebruikt. De beschouwin gen, over hetzelfde onderwerp door den Inspec teur der Volksgezondheid, den heer de Breij, in vroegere ambtsverslagen gegeven, werden door de vergadering geheel onderschreven. Na behandeling van verslagen en pestuur verkiezing, waarbij de Zeereerw. Pater Patri- cius O M Cap. als Hoofdbestuurslid den Z E. Pater Ildefonsus z.g. opvolgde, werd het wooid verleend aan den Zeereerw. Pater Jos Kerens, Directeur van het St Kamillushuis, Kasteel Schondeln te Roermond', voor een bespreking over „De zorg voor alcoholisten in Duitsch- land." Spr. schetste in het kort de organisatie. Bi zonder viel hierbij op, de keurige samenwer king tusschen meerdere belanghebbende chaii- tatieve organisaties, ziekenkassen, gemeenten enz., waardoor ook de geldelijke lasten van een sanatoriumverpleging in bijna ieder geval kun nen worden opgelost en invaliditeit en armlas tigheid voorkomen worden. Een wettelijke dwang door jnder-curateele- stelling en verbod van herbergbezoek werkt daarnaast uitstekend preventief. Duitschland heeft ongeveer 40 sanatoria voor alkoholisten, waarvan 8 a 9 voor katholieken. Resultaten zijn testellen op 30 a 35 gene zing» Na eenige gedachtenwisseling werd het eerste gedeelte der vergadering gesloten en ging liet gezelschap naar het St. Catharina'nuio, mooi gelegen aan den buitenkant der stad. Dit huis, keurig ingericht, en tevens beschikbaar voor opname van vrouwelijke patiënten werd mst belangstelling bezichtigd. De Zeereerw. Pater Jos. van Wely O.P. hield in de nieuwe Kapel een korte toespraak over „Eigen adel in ons reddingswerk" waarin op de hooge waarde van het reddingswerk nog een scherp de aan dacht werd gevestigd en tot immerdurenden offerzin en blijvenden reddingsgeest werd aan gespoord. v Een kort Lof met opdracht van het reddiings werk aan Jezus' H Hart besloot dit tweede deel der bijeenkomst. Een gezellige thee, in den tuin aangeboden door de Zusters van het St. Catharina-huis, vereenigde nog eens allen, en was het slot van een uitstekend geslaagden dag. Vereeniging voor voortgezet Nijverheids-Onder wijs. Middelburg - Vlissingen. Op 3 Juli 1931, had in het Schoolgebouw aan het Groenewoud te Vlissingen in eene bijeen komst van Bestuur, Gedelegeerden, Leeraren en Cursisten de uitreiking van diploma's en rapporten plaats. In zijn openingswoord memoreerde de Voor zitter, de heer G. Wagenvoorde te Middelburg na den aanwezigen een welkom te hebben toe geroepen, het tienjarig bestaan der Vereeni ging. Hij wees erop dat de vereeniging kan terug zien op een tijdperk van bloei, en bewezen heeft te voorzien in eene behoefte. Door vele vooranstaande technische autori teiten wordt toch het door de vereeniging ge boden onderwijs op hoogen prijs gesteld, ter wijl vele cursisten zich middels dit onderwijs een positie hebben verworven. Waren het oorspronkelijk uitsluitend de z.g. Normaalcursussen voor Werktuigbouwkunde, Bouwkunde en Electrotechniek, welke de Ver- eeeniging gaf, sedert eenige jaren heeft ze zich ook tot taak gesteld opleiding te geven voer het examen Waterbouwkundig opzichter inge steld door den Bond van Technisch-Ambte- naren in Overheidsdienst, Groep Waterbouw kundige Ambtenaren in Zeeland. Gezien de groote belangstelling mag worden gezegd, dat ook deze opleiding in eene behoefte voorziet. Spreker vestigt verder de aandacht op de medewerking van het Gemeentebestuur van Vlissingen en van het Bestuur der Ambachts school te Middelburg, door het beschikbaar- Stellen van schoollokalen, waarvoor een woord yan dank, volgens spreker, hier wel zijn plaats is. Vervolgens betuigt de voorzitter zijn erken telijkheid, mede namens het Bestuur der VNO, voor de medewerking van de heeren Technici bij de gehouden examens, en doet naar voren komen, dat door deze medewerking een scha kel wordt gesmeed tusschen het bedrijfsleven en de school Verder wil spreker dank zeggen aan allen die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt tot den groei der Vereeniging en het doen slagen van het doel, nl. het geven van goed Nijver heids-Onderwijs, en eindigt met het uitspre ken van de hoop, dat de VNO moge toenemen in bloei, tot nut van het bedrijfsleven en tot profijt van de velen die aan dit onderwijs deel nemen. Hierna werd overgegaan tot de bevordering der cursisten van het le tot het 2e leerjaar, en werden bevorderd de heeren J. H. du Bois, C v a Berge, P J Nusteleijn W A Bos, P Koolwijk, D H van Hoorn, allen te Vlissingen A C H v d Driest, J C Hendrikse allen te Middelburg, J L Boogaard en A Kesteloo te Oost- cn West Sou burg. Verder werd na gehouden eindexamen het diploma toegekend: voor de Afdeeling Werk tuigbouwkunde aan de heeren: A J Mesu. I Fastenau, allen te Middelburg, A Geeve te Kou de kerke A Brugman N C Pol, Y A Reidsma en M. A. Vader, allen te Vlissingen; voor de Af deeling Electrotechniek aan de heeren: A. I. Tazelaar te Middelburg', en A. Swerus te Vlis singen. Afgewezen werden 2 candidaten. Voor herexamen kwam in aanmerking een candi- daat. Na afloop hiervan richtte de Voorzitter het woord tot hen die een diploma hebben ont vangen, hen wijzende op de waarde daarvan en den steun die de vergaarde kennis en het diploma als bewijs daarvan, voor hen zal heb ben bij het streven naar het bekomen etner goede maatschappelijke pêsitie, cn spreekt de hoop uit, dat zij in de toekomende jaren den lust zullen gevoelen om het geleerde te onder houden en, indien mogelijk, nog uit te breiden. Ten slotte brengt spreker dank aan de hee ren Ir. C. Kapsenberg, A. Pezie, J. A. Geyzels en J. de Wilde, allen te Vlissingen, cn J. A. Tavenier te Middelburg, voor hunne medewer king als gedelegeerden bij de laatstgehouden examens. 9 9 9 Bij de dezer dagen gehouden overgangsexa mens van de Afdeeling Waterbouwkunde van de Vereeniging voor Voortgezet Nijverheids- Onderwijs, slaagden voor overgang van het 3 e naar het 2e leerjaar, de heeren: A. C. van Riel, te Middelburg, H. Dekker, K. J. Joosse, F. Ch. Warren en P. Minderhcud, al len te Vlisingen, G. P. Sturm te Oost- on West Souburg, K. J. de Pree te Arnemuiden, M. Pas- senier te Domburg. Voor overgang van het 2e naar het 3e leer jaar slaagden de heeren: J. van der Veen, A. G. Wagenvoorde, I. Targe, A. Koeman, A. A. Borket H Voorhans en F C Dekker allen te Middelburg, A. J Broerse, te Serooskerke, A. Boone te Oostkapelle, W. Triellej; te Domburg, II. Minderhoud te Westkapelle, M. Runia te Breskens, H. T. Boogaard te Sluis, C. Stok te Vlissingen, N. Goedbloed te Óóst- en West-Sou burg, en D. C. Stoel te Veere. Niet bevorderd werden 2 cursisten. Voor herexamen komen in aanmerking 2 cursisten. Na de uitreiking der diploma's en rapporten sprak den heer M. A. Vader te Vlissingen een woord van dank namens de cursisten aan het Bestuur der V.N.O. en de Leeraren voor het ge noten onderwijs en de aangename verstand houding tusschen Bestuur en Leeraren en cur sisten en sprak de hoop uit dat V.N.O. in blcei moge toenemen, opdat nog velen van het door de vereeniging gegeven onderwijs zullen kun nen profiteeren. Het Bestuur der V.N.O. had, in verband met het 10-jarig bestaan van de scheidende cur sisten van het 2e leerjaar een bloemenhulde in ontvangst te nemen. UITVOERING TARWËWET De tarwe-organisaties. De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Ylaken en landbouw heeft toege laten I. als gewestelijke tarwe-organisaties. O.a. de vereeniging Gewestelijke Tarwe-Orga nisatie voor Zeeland onder bepaling dat haar arbeidsgebied zich zal uitstrekken over de pro vincie Zeeland. II. als centrale tarwe-organisatie, de vereeni ging Centrale Tarwe-Organisatie, gevesigd te 's-Gravenhage, onder bepaling, dat haar ar beidsgebied zich zal uitstrekken over het ge- heele Rijk. MODERNE BODEMCULTUUR. Een experiment. Men schrijft ons uit Barneveld: Zaterdagmiddag heeft de heer P Lépine uit Toulouse, o pde terreinen van den heer B Bos, uit Apeldoorn, aan een groot aantal belang stellenden, onder wie zich verschillende des kundigen op het gebied van landbou .v en bosch cultuur bevonden, nadere mededeelingen ge daan omtrent de electro-cultuur. Op een uit hooge zandgronden bestaand ge heel met hoo ggaas omrasterd terrein, ter grootte van 70 H.A. worden een groot aantal montagepalen geplaatst, waarvan er reeds en kele zijn aangebracht, welken in een bundel pijlen uitloogende spits de elctriciteit uit de lucht opvangen en vervolgens langs in den grond aangebrachte koperen of gegalvaniseerd ijzeren draden in den bodem brengt. De grep pels, waar in deze draden worden gelegd, moe ten van Zuid naar Noord loopen en zijn dan volgens genoemden Franschman, in staat alle voor den plantengroei noodige grondstoffen uit de lucht of uit den grond te halen, en in den bodem ter beschikking van degewassen te stellen, waardoor het mogelijk wordt, op de schraalste gronden, zonder eenige toevoeging r van kunst- of stalmest, alles met succes te verbouwen. Én niet alleen brengt de electri- sche stroom alle stoffen, die voor den groei dei- planten noodig zijn, uit den grond, doch hij is cok in staat de aardappelziekte te voorkomen of te doen verdwijnen voor de gewassen scha delijke wormen, of ander gedierte, te dooden en om halfdoode boomen ook iepen, die door de bekende ziekte zijn aangetast •- weer in kerngezonden toestand te brengen. Het ligt in de bedoeling van den heer Bos, om dit 70 bunder groote terrein als ïokpuiats voor wilde konijnen in te richten, waarom het gedeeltelijk voor bouw- en grasland zal wor den bestemd. Om nu eventueel verschil in op brengst duidelijk te do enuitkomen, heeft de eigenaar, naast de gronden waar de electro- cultuur van grasgewassen zal worden beoefend door de Ned. Heidemaatschappij een perceel, na den grond e envolledife bemesting te heb ben gegeven, met gras-, klaver- #en serradella- zaad laten bezaaien. Aangezien het thans voor het uitspoten van verschillende gewassen reeds te laat is, <al de proef in een volgend jaar worden voortgezet, terwijl tegen oogst- of maaitijd nogmaals een excursie naar genoemd terrein zal worden on dernomen, teneinde belangstellenden de gele genheid te geven, zich van de resultaten dezer electro-cultuur te overtuigen. Sommige geleer den staan sceptisch tegenover deze cultuur, doch weer anderen, onder wie de heer W. ba ron van Nagele, oud-burgemeester alhier en voorzitter der Ned. Heidemaatschappij laten zich er meer optimitisch over uit. (Msb.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). DRINGENDE OPROEP OM STEUN. Helpt de kinderen redden van den ondergang. Ondergeteekenden stellen U één vraag: Zoudt ge wenschen dat Uw kinderen opgroei den tot analphabeten, die later ten laste van de#maatschappij zulleri komen? Zulks niet, omdat Uw kinderen niet leeren kunnen, doch uitsluitend omdat de omstandig heden Uw kinderen in een milieu zouden bren gen, waarin zij geen gelegenheid tot het ont vangen van onderwijs zouden krijgen. Neen, dat wenscht gij niet! Moogt gij dan lijdelijk toezien, dat in ons land duizenden kinderen, buiten hun schuld, volwassen zullen worden zonder te Kunnen le zen, schrijven en rekenen om over de rest niet te spreken? De Commissie tot aanbieding vap een hulde blijk aan het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart, ter gelegenheid van het tienjarig be staan van dit fonds, doet nogmaals een drin gend beroep op het Nederlandsche volk om deze ramp voor de schipperskinderen te helpen tegengaan. De schipperskinderen kunnen niet wachten totdat wellicht eens in de toekomst eene wettelijke regeling van het onderwijs voor schipperskinderen tot stand komt! Zij moeten thans geholpen worden, zonder uitstel! Zendt daarom Uw bijdragen aan den penningmeester van onze Commissie (per postwissel): den heer Jhr. Mr. J. Hora Feith, Directeur van de Incasso Bank te Groningen of stort Uw bijdra ge op zijn Postgirorekening nr. 56520, kantoor Groningen. De Commissie, T J Mellema, Inspecteur voor de Scheepvaart te Groningen, voor zitter A Cohen, Amsterdam, secretaris Jhr Mr J Hora Feith, Groningen penningmeester L A P M van den Broeke. Amsterdam. C A M C van Kasteel Rotterdam D Kouwenaar, Amsterdam Jac. Post Jr., Groningen A Westerhuis, Leeuwarden J Wijnbeek, Zwolle. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 7 Juli werden o.a. de volgencfe vonnissen uitgesproken: M de V., 22 jaar zonder beroep te Westdorpe wegens mishandeling van Camiel de Vrieze te Westdorpe op 31 Mei 1931. Eisch f 25 of 25 d.h. Uitspraak f 15 of 15 da gen hechtenis. A T de V, 20 jaar werkman te Westdorpe, we gens mishandeling van Camiel de Vrieze te Westdorpe op 31 Mei 1931. Eisch f 25 of 25 d.h. Uitspraak f 15 cf 15 d.h. A S C, 42 jaar huishoudster te Nieuwvliet, wegen beleediging van D F D Bentschap Knook te Nieuwvliet op 2 Juni 1931. Eisch f 25 of 25 d.h. Uitspraak f 10 of 10 dagen hechtenis. A J van D. 38 jaar koopman te St. Janteen, wegens diefstal van 700 kg tarwestroo toebe- hoorende aan J van Damme te Graauw op 35 Mei jL Eisch en uitspraak bevestiging van het ver- stekvonnis f 15 of 15 d.h. J B 46 jaar, handelaar te St. Jansteen wegen mishandeling van C L Cleemput te St Jan steen op 26 Mei jl. Eisch f 25 of 25 d.h. Uitspraak f 15 cf 15 da gen hechtenis. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 7 Juli werd o.a. de volgen de zaak behandeld: M de P, 20 jaar landbouwersknecht te Eede werd verdacht dat hij op 4 Mei jl. te Eede een kalfje, toebehoorende aan R F O Willems, met een mes of scherp voorwerp heeft gestoken, ten gevolge van welke toegebrachte verwonding dit beest, den volgenden nacht is gestorven. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. v. d. Slikke achtte het ten laste gelegde niet bewezen en /roeg vrijspraak Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEKUWSCHE KOERIERc INHOUDSOPGAVEN „Het Gezin": Mededeelingen van het Hoofdbestuur A- genda's Voor het Christelijk Huisgezin: J de Boer: Een Leekepreek voor de ouders van Groo te Gezinnen over Maria. J W F v Meegeren: Ouders, zijt verstandig en voorzichtig bij de beroepskeuze uwer kinderen Gezinsbelangen De nooden der R.K. Ziekenverpleegster Mo derubriek Uit den Vreemde: J H Kray: Alge meen Congres van den Bond voor Kroostrijke Gezinnen te Kortrijk Op de Bres: W.: Het getroebleerde gemoed van Tante Alida. Een zonderlinge geschiedenis. Een angstige stemming had zich reeds een zestal weken geleden meester gemaakt van de bewoners van het mitrailleurskampement te Magelang. Daar werden 's-avonds eenige huizen van officieren doorloopend met steenen begcoid zonder dat men uit kon maken, waar "ij van daan kwamen. Het werd zelfs na eenige dagen zoo erg, dat er e encompagnie soldaten aan te pas moest komen, die den geheelen omtrek afzette en het geheimzinnige bombardement ging door! Wel dacht men, dat de oorzaak binnenshuis moest liggen. Intusschen steeg de spanning van de bewoners der getroffen huizen en daar mee van de omwonenden. Allerlei geruchten en verhalen deden de ronde. Velen, wat criti- scher gestemd lachten er om, maar toch De politie kwam er zich eens mee op de hoogte stellen, o mzoo mogelijk hulp te kun nen verleenen. Door een leger van agenten en- rechercheurs werden de bewuste huizen be waakt en bespied. Was echter de politie even weg, dan begon het weer. Zelfs vlogen de stee nen in een gezelschap nieuwsgierige dames, waarvan er een in den rug werd getroffen. Op verzoek van de politie werd van het ge val geen melding gemaakt, totdat eensklaps een proces-verbaal werd opgemaakt tegen een zekere mevrouw J. echtgenoote van Jen bewo ner van een der „spookhuizen'" De ze dame had met een catapult steenen geschoten op den auto van haar buurman-lui tenant S. en daardoor een schade Toegebracht van ruim f 75 gulden. Hiermede zal de oorzaak der „spokerij"' wel bekend zijn. Ondeugend. De beroemde Mark Twain verzuimde als kleine jongen dikwijls de school en werd des wege door zijn vader met den stok onderhou den. Geloof me, Jongen, zei vad®r, als ik je slaan moet, heb ik nog meer pijn dan jij. Dat kan wel, antwoordde de kleine schelm, maar dan toch niet op dezelfde plaats. Ernstig gemeend. De ster: Dus het is ernst, u wilt met me trouwen? De directeur: Zeker. B enik het niet die u voor het publiek heeft ontdekt? Of is het niet de gewoonte, dat de nieuwe sterren den naam krijgen van hem, die haar heeft ontdekt? Exegese. Hoelang bleven Adam en Eva in 't Paradijs? vroeg de onderwijzeres. Tot den herfst antwoordde een pienter meiske. Hoe kom je daar zoo op? Voor die tijd zijn de appels nog niet rijp. Toppunt van brutaliteit. Mijn buurman is wel de meest onbeschaam de vent dien ik ken, zei de jongen dokter. Hoezoo? vroeg een collega. Wel stel je voor gisteren komt hij bij me en vraagt ok hij even mag telefoneeren. En met wie telefoneert hij? Met een dokterEn ik wacht al weken lang op mijn eersten patiënt. Altijd dezelfde. Matroos van de reddingsboot tot dame: Om hemelswil waaro mhebt u uw reddings gordel weggegooid. Dame: Och, ik zag er zoo gek mee uit. i Wat is de mooiste leeftijd van een vrouw? De tien of twaalf jaar, dat zij twee-en-twin tig is.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6