Gevestigd Ie Sas van Gent Adh I. P. van Loy Onderwijs. Sport en Spel. Boeken Gijdschr. Gemengd Jlteuws. Bij Hoofdpijn en bij Kiespijn Laatste berichten Marktberichten M. Docts Arts Ifoor do Vrouwen A dvortontlön Stationsstraat 26, telefoon 62 's morgens van 8,30 tnt 9,30 uir 's middags van 2 tot 3 uir Dit in tegenstelling met bot bericht van de ,N?d. Mpij. tot bevordering der geneesknodo aid. Z.-VI. 0. D. (25 llit hst Binnenland. Ingelanden Mededeellng(9) Mijnhardt's Poeders. Uit het Buitenland. MIDDELBURG, 9 Juli. SPREEKUUR OP WERK0A6EN egoisme op zij zetten, en alleen het oog geves tigd houden op de groote katholieke zaak, het algemeen welzijn. Bovendien hebben de sociale organisatiesr volgens het uitdrukkelijk verlangen van Paus en Bisschoppen zich buiten de zuivere politie ke actie te houden. P. DOENS, pastoor. In het wekelijksch Zondagsmissaal voor het bisdom Breda, „Bron van Christelijken Geest" worden de misgebeden voor den Zondag opge nomen in de juiste volgorde, waarin de pries ter deze aan het altaar bidt. Bij het Dinsdag te 's-Gravennage gehouden eaxmen voor administratie en controle der ge- meente-financiën is geslaagd de heer J. L Dreg mans hoofdcommies ter secretarie te Terneuzen Sassche Boys IOranje-Veteranen. Morgenavond om 7 uur zal het kampioen elftal der Boys een wedstrijd spelen tegen een elftal van Oranje-veteranen. Het elftal der veteranen is samengesteld als volgt: M. Remery. R. Claeyssens, L. Warrens. J Arens R Vermoet A Geirnaedt P v d Steen P J Stouthamer J Aarsen H Wau- ters. F Wulfaert Reserves: P Gijsel. P Voerman. De Veteranen zijn vast besloten om de kam pioenen een lesje in het voetballen te geven en rekenen er op met minstens 5-0 te winnen. Het belooft dus voor de Boys een „zware partij" te worden. De wedstrijd wordt opgeluisterd door muziek. Seriewedstrijden Sassche Boys De Sassche reserves hebben de seriewedstrij- dn goed ingezet met een 5-2 overwinning op Axel 2 Zondag worden de wedstrijden voortge zet als volgt: 2 u 30 Phivo I—Axel II 4 uur Sassche Boys IIFratelli. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEKUWSCHE KOERIER» „Het boek der Zieken" samengesteld door Ellen Russe, met een voorwoord van Z H^Exc Mgr. J D J Aengenent bisschop van Haarlem en een inleiding van pastoor L J Willenborg. Dit boek, „opgedragen aan alle zieke men- schen'" heeft terecht een uitstekende voers. Feitelijk is er moeilijk een beter aanbeveling denkbaar, dan het bovenvermelde voorwooid van Mgr. Aengenent, de lezer oordeele. Z H Exc. schrijft: „Wij gevoelen het als een bijzender voor recht om als Bisschop van het Diocees, waarin de hoofzetel van het thans reeds intefnatonale ziekenapostolaat gevestigd is dit boek der zieken, met zoovel warme sympathie samengesteld door en r.nzer d*oce- sanen die van zeer nabij den wonderbaren ent wikkelingsgang van het werk van den be ginne af gevolgd heeft, te mogen voorzien van een kort voorwoord. Allereerst is dat woord bedoeld voor de zieken, voor wie het boek ook voorname lijk bestemd is. Dierbare zieken, moge dit boek U verblijden op Uwe lijdenssponde en U sterken in de verheven opvatting van Uw lijden, die U door het ziekenapostolaat reeds is bijgebracht. Wij twijfelen er niet aan, of gij zult nieuwe kracht putten in de lezing van dit schoone boek; en gij suit er dankbaar voor zijn, het allermeest aan God, maar ook aan de schrijfster, die Gods werk nader tot U bracht, en niet minder aan den Pastoor van Bloemendaal, wiens ar beid hierin beschreven wordt. Maar ook richten Wij ons tot de gezon den. Want ook voor hen bevat dit boek heerlijke lessen. Immers, al trof God hen niet met lichamelijke kwalen, al wierp Hij hen niet op het ziekbed, aan het lijden ont komt geen enkel kind van Adam. Ook hun kan dit boek leeren, hoe zij hun lijden kun nen heiligen en hoe zij het kunnen maken tot een rijke bron van verdiensten voor den hemel. Dit is de groote waarde van dit boek, dat het niet alleen de zieken, maar ook de ge zonden, dichter kan brengen bij God. Moge het daarom een ruime verspreiding vinden en aldus in breede kringen medewerken aan de heiliging der zielen en aan de ver heerlijking van God". En pastoor Willenborg uit Bloemendaal, de groote vriend der zieken, die tallozen lijden den medebroeders en zusters door de stich ting van het ziekenapostolaat een niet genoeg te waardeeren weldaad bewees, voegt daar in zijn inleiding nog de volgende treffende be schouwing aan toe: ,Een inleidend woord schrijven voor „Het Boek der zieken" dat voor mij zooveel dier baars omvat, is zeker een aangename taak, welke mij door mijne parochiané, mevrouw Ellen Russe, op zulk een beminnelijke wijze is opgelegd. Onder de de 10 000 leden van het Ziekenapostolaat in Nederland, zijn er duizenden, die zoo graag de wording en ontwikkeling van het ziekenwerk willen leeren kennen, aangezien het hun eigen werk is. Voor zieken en lijdenden is toch wel de grootste troost bewust te worden van de waarde van het lijden. Dit boek, dat de geschiedenis van vijf jaar meedeelt, waarin het ziekenwerk ge groeid is, tot een wereldapostolaat, werpt het volle licht over den aard de beteekenis, de plaats, de uitwerking van het lijden, zoo als dat licht van uit den hemel gevallen is Met dit boek in handen, komt dit licht zachtjes doordringen in den geest der zie ken. Zij worden meegevoerd in datgene, wat O.L. Heer zelf eens genoemd heeft: verborgenheden van het Rijk Gods". De Paus zelf over de zieken spreken de sprak van verborgen bronnen, aie worden aangeboord, waaruit stroomen van levend water de wereld —de geestenwe reld overvloeien, doordrenken en vrucht baar kunnen maken. Dat levend water is de genade van den H. Geest, welke door het lijden van Chris tus verdiend is en door het lijden der christenen als door zoovele beddingen oyer de wereld wordt gevoerd. De leuze van het apostolaat:- „Met chris tus ben ik gekruisigd" openbaars die waar heid, die reeds aan duizenden, aan tiendui zenden de kracht en de troost heeft ge geven niet alleen om moedig en geduldig te lijden, maar ook om zacht en kalm, ja, zelfs met vreugde te sterven. Moge de lezing van „Het Boek der Zie ken" de groote verkwikking op het ziek bed worden. Het ontbreke op geen zieken kamer Moge de H. Liduina, die haar 38 jaren van vreeselijk lijden in het volle licht van deze waarheid heeft doorgebracht, door de verspreiding van dit boek, de glorie in den Hemel ook vinden in de heerlijke gedachte Zie, deze zieken, deze allen die lijden, zijn mijne navolgers geworden, gelijk ik na volger van Christus geweest ben". Wat zullen we aan het bovenstaande nog toevoegen? Het Boek der Zieken is een apologie van de daad. Daden en offers getuigen hier op elke bladzijde luide van de onvergelijkelijke schoon heid van ons Katholiek geloof. Het moet voor zieken zoowel als voor gezon den een onuitpuittelijke bron van troost en opbeuring zijn, deze bladzijden te lezen en te herlezen. 'tls onbegonnen werk o mte gaan citeeren, „L'embarras du choix"! Laat ons daarom vol staan met nog de titels te vermelden der ver schillende hoofdstukken: I Ontstaan en Ont wikkeling van het Ziekenapostolaa':; II Keur uit de Maandbrieven aan de zieken; III Een stem uit VlaanderenIV Een brief van het Fransch secretariaat; V Getuigenissen der Zie ken; VI Liturgie. VII Bijzondere intenties voor eiken dag van de week. Dat is de stof, die door mevr. Ellen Russe met zoo warme toewijding en op zoo buitenge woon geslaagde wijze werd bijeengegaard, 't Geheel is doorschoten met een 10-tal prachtige illustraties en de uitgevers zorgden voor een on berispelijk uiterlijk. Een boek dat op geen enkele ziekenkamer moest ontbreken. Wie zulk een boek ten geschenke geeft, stelt wèl een zeer verdienstelijke daad. Zoo 'n ge schenk houdt blijvend waarde. Massa-vergiftiging te Erica Uit Erica wordt gemeld, dat daar ruim een honderdtal personen, uit ongeveer dertig ge zinnen, ziek zijn geworden. De symptonen we zen op vergiftiging en vermoedelijk heeft men te doen met vleeschvergiftiging, ontstaan deer het eten van worst. Een aantal patiënten zijn er ernstig aan toe. De verdachte worsten zijn in beslag genomen en ter oinderzoek opgezonden. Nader wordt nog het volgende gemeld: Zondagavond werd de hulp van Dr. Stukje te Erica ingeroepen, voor het gezin Sch. te Am- sterdamscheveld, waar het geheele gezin, be halve een der jongste kinderen, ziektever schijnselen vertoonde, die wezen op vergifti ging. Er deden zich maag- en darmstoornissen voor, terwijl de arts hooge koortsen consta teerde Het bleek, dat de vier zieken gegeten hadden van leverworst die Zaterdagavond bij den slager D te Erica was gehaald. Het niet zieke kind had daarvan niet genuttigd. Spoedig na dit eerste geval werden meer ziek tegevallen bij den arts gemeld. Deze waar schuwde daarop de politie die onmiddellijk een onderzoek instelde. Maandagavond was een twintigtal gezinnen tezamen met meer dan hon derd personen ziek, bij wie zich dezelfde ziekte verschijnselen voordeden. In een drietal gezinnen heeft de pastoor aan drie kinderen da laatste H Sacramenten moe ten toedienen. Bovendien verkeeren in een twee tal gezinnen man en vrouw in zeer ernstigen toestand. Kinderen zoowel als grijsaards ver- toonen dezelfde ziekteverschijnselen. Het aantal gevallen breidde zich steeds uit Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. en Dinsdagmorgen vroeg lagen 150 personen ziek waarvan verscheidene ernstig. Door den burgemeester van Emmen is den betrokken slager een verhoor afgenomen, het welk niets opleverde. D verklaarde dat hij op de gebruikelijke wijze leverworst had vervaar digd terwijl getuigen, die de worst hadden ge kocht daaraan niets bijzonders hebben kunnen constateeren. Monsters van worst en braaksel van patiënten zijn opgezonden naar het bacte riologisch instituut te Utrecht en den Provin cialen Keuringsdienst te Assen. Onder leiding van den Directeur van den Gemeentelijken Vleeschkeuringsdienst te Emmen is gisteren morgen de geheele slagerij ontsmet. Gisteren middag zou de waarnemend directeur der Volksgezondheid, dr Waanders uit Nijmegen ter plaatse een onderzoek instellen. Na het eten van kruisbessen overleden. Te Barger Compaseuum is een jongen van 8 jaar overleden, tengevolgen van het eten van kruisbessen die waren aangetast door zooge naamde „brandzwam". Nader wordt nog gemeld: Dr. Mieremet uit Groningen, die de sectie ver richtte op het lijkje van het achtjarig meisje van het gezin S. heeft vastgesteld, dat vergifti ging de doodsoorzaak is geweest. Uit maatregelen, door den geneesheer na be ëindiging van het onderzoek genomen, kan wor den afgeleid, dat besmettingsgevaar aanwezig wordt geacht. Volgens opgave van de gemeente-politie, die in opdracht van den burgemeester en den ge neeskundigen dienst een onderzoek heeft inge steld naar 't aantal patiënten, dat zich Woens dag in den loop van den dag nog sterk heeft uitgebreid, bedraagt dit thans ongeveer drie honderd. Voorts zijn gisteren nog monsters genomen van het kanaalwater uit de verlengde Hooge - sterk verontreinigd is en dikwijls wordt ge bruikt als drinkwater en voor voedselberei- Het is niet uitgesloten, dat ook de slager dit water als zoodanig heeft gebruikt. Tragisch. Dinsdag werd door de politie in den Voerweg te Nijmegen een keurig gekleed Duitscher aan gehouden die ach beschaafd gedroeg maar geen legitimatiepapieren kon vertoonen. Teen de politie hem naar het hoofdbureau bege leidde ging hij rsstig mede. Voor de poort haal de hij zijn bril te voorschijn stak de koker weg, maar haalde tegelijk een revolver te voorschijn Hij schoot zich door het hoofd en was onmid dellijk dood. Op hem werden geen papieren maar wel 17 patronen gevonden. Gevaarlijke grap. Vrijdag jl. richtte de 18-jarige arbeider S, werkzaam op de bovengrondsche werken van Staatsmijn Maurits spelende een slang, waar uit samengeperste lucht stroomde, op het zit vlak van zijn medearbeider R. k)e samenge perste lucht drong in het darmkanaal van R., dat daardoor ernstig werd verwond. Onmiddel lijk werd R overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen, waar een operatie niet meer mocht baten. De ongelukkige is aan de gevolgen over leden. Tegen S is proces-verbaal opgemaakt. De getroffene was 31 jaar oud en gehuwd. Een skelet-mensch. De Italiaan Mura Fini reist reeds sinds ja ren door de versrhillende landen van Europa, waar hij in klinieken en cabarets wordt ge toond. Zijn lichaam bestaat in den waren zin des woords slecht uit huid en beenderen. Hij ziet er in vreeselijke magerte schrikbarend uit. Muca Fini trok onlangs in Rome van het eene hotel naar het andert, omdat zijn uiterlijk zoo afschrikkend werkte. De arme man wist geen raad en vervoegde zich bij den nacht redacteur der „Lavoro Fascista" Deze, die in de stilte van het redactielocaal aan zijn nachtelijkenarbeid was, meende eerst dat een spook zijn kamer betrad. Toen hij van den schrik bekomen was, liet de redacteur het skeletmensch ïh de archief-afdeeling logeeren. Een vlieger opgegeten? Verleden maand deelden de autoriteiten van Nieuw-Guinea aan de regeering van het ge meentebest mede, dat een Junkervliegtuig, be stuurd door Trist, dat den dienst met de goud velden onderhield werd vermist en dat zes vliegtuigen ter opsporing van het verdwenen toestel waren uitgezonden. Van het vliegtuig werd niets meer gehoord, totdat Woensdag een dame ie Adelaide uit Nieuw-Guinea een brief van een aldaar wonen den bloedverwant ontving, waarin deze schrijft dat eenige inboorlingen thans nadere inlich tingen hebben verstrekt. Volgens hun zeggen was er een groote „duif" neergevallen, waarna een „witte man" die ziek was, zich naar een naburig dorp had trachtten te begeven. Hij had gepoogd, vriendschappelijke betrek kingen met de inwoners aan te knoopen., doch dezen hadden hiervan niets willen weten doch hadden hem gedood en den ongelukkigen tij dens een groot feest opgegeten. Een bevestiging van een en ander is intus- schen nog niet ontvangen. Vloerzeil reinigen. Vuil geworden zeil of linoleum wordt soms zelfs niet schoon met warm zeepsop. Dit komt door de vettige waslaag, die door het zeepsop niet wordt weggenomen. Wordt de vloerbedek king echter opgenomen met een mengsel van water eA terpentijn, dan lost de was op en het zeil of linoleum komt er weer zoo t'risch uit te zien, alsof 't nieuw is. Is het geheel droog, dan kan het opnieuw met was gewreven worden. Motbestrijding. Wanneer in 't voorjaar de kleerkasten schoon gemaakt zijn, spuit dan met een machine spuitje terpentijn in alle naden. Doet gedit, dan hebt ge nooit meer last van mot in uw kleeren. Aluminum reinigen. O, die aluminium pannen! Ze zijn goedkoop en licht, maar door verkeerde behandeling wor den er heel wat bedorven. En toch kan een aluminium pan de emaille pan vele jaren over leven, als men ze maar goed behandelt. Ieder een weet nu langzamerhand toch wel, dat men nooit met soda aan aluminium moet komen, omdat de scherpe inwerking van soda het me taal zacht maakt. Maar aluminium pannen, die erg vuil zijn geworden, met vlekken enz, kan men een stuk opknappen door er vruchtenschil len in te koken. Appelschillen zijn goed vcor dat doel maar citroenschillen zijn nog beter. Natte schoenen. Drijfnatte schoenen voor het vuur drogen is heel verkeerd, want het leer gaat er van bar sten. Vul nu twee neteldoeksche zakjes met ze melen en stop in zlke schoen een zakje. Bin nen een uur of zoo is alle vocht door de teme- len opgezogen. Zwarte kindershoenen, die er wat vaal en aftands beginnen uit te zien, knapt men aldus op: Maak e enmengsel van één deel zoete olie met twee deelen Oost-Indische inkt. Spons de schoenen daarmee in. Een paar uur laten taan en op de gewone manier poetsen. Vetvlekken in wol en zijde. Vetvlekken verwijdert men uit wollen en zij den stoffen het beste door aardappelmeel in een lepel boven het vuur te verwarmen en het daarna over de vlek te strooien. Men laat het eenige tijd inwerken en borstelt het dan af. Zoo noodig wordt de behandeling herhaald. Kant. Fijn kantwerk kan men na het zeer voorzich tig wasschen in een lauw zeepsop je in melk dompelen en daarna nog vochtig aan den ver keerden kant opstrijken of beter nog spannen. Sportliefhebbers vinden in DE MAASBODE alles, wat zij kunnen wenschen. Een bevel van Mussolini Men seint uit Rome aan De Maasbode. De secretaris-generaal der fascistische partij heeft aan alle federale secretarissen een circu laire gericht, waarin, op bevel van Mussolini, het etgelijkertijd lid zijn der facistische partij en van organisaties, die afhankelijk zijn van de Katholieke Actie verboden zijn. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f0,90, kipeieren f3,75, eendeieren <3,50, ganseieren f 10. Aangevoerd door handelaren: boter f0,85 kipeieren f 3,25, eendeieren f3,50 ganseieren f 5- Part. prijs: boter f0,97, kipeieren f4,50 poelje f3,50, eendeieren f5,00. Bij de Donderdag door Coop Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden veiling van zwarte bessen, waren aangevoerd 500 kg en be droeg de prijs f 16.10 per 100 kg.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3