Provineienteuws. Stadsnieuws. Kerknieuws. Ernstig ongeluk. HEERENBAAI Knijper door het breken van de takelkettingen naar beneden gestort in het scheepsruim. Ingezonden Mededeeling. ECHTE FRIESCHE Overstromingen in China. Volgens een bericht uit Hongkong aan „de Times" hebben de overstroomingen in de Ohi- neesche provincie Kwantoeng aan ongeveer 4000 menschen het leven gekost, Tienduizen den zijn dakloos geworden. 1 Een „dag der properheid" De stad Pingnam in Kwangsi (Zuid China) heeft onlangs een „dag der properheid" gevierd De mandarijn zelf opende de plechtigheid en veegde met groot ceremonieel de trap van het stadhuis aan. Daarna trok een optocht van schoolkinderen met veger en olik gewapend, door de stad. Sindsdien zi ende straten er 100 pet netter uit dan vroeger. Trouwens, het moet gezegd, de zin voor net heid neemt in China zeer toe, Toen onlangs een Italiaansch priestr, na een afwezigheid van 24 jaar, in de stad Tschenchan terugkeerde zag hij tot zijn groote verwondering, dat de eens primitieve stad een heel modern aan zien had gekregen en er overal proper uitzag. Sprinkhanenplaag in Oost-Afrika Uit verschillende deelen van Oost-Afrika ko men berichten over de schade, :lie daar aan gericht wordt door ongekend groote zwermen sprinkhanen. In het vicariaat van den boven-Niji moesten daarom zelfs de godsdienst-oefeningen worden afgelast. De sprinkhanen drongen door in de kerken, scholen en woningen. In het vicariaat van den midden-Nijl is op oppervlakten van duizenden kilometers geen groen blaadje meer te zien. In het vicariaat der Witte Paters (het apos tolisch vicariaat Tabora, Tanganyika) zijn bij na geeen planten door de insecten gespaard gebleven. Verkiezing van het College van Gedeputeerde Staten. In de Woensdag gehouden vergadering van Provinciale Staten te Middelburg zijn gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten: Vacature-van Rompu (RK) de heer J A van Rompu (RK) met 29 stemmen. Verder verkregen de heer Joziasse 3 stemmen en de heeren Staverman Adriaansen en Ef.ras mus ieder 1 stem, terwijl 7 leden blanco had den gestemd. Vacature-Dieleman (AR), de heer Mr. P Diele man (AR), met 30 stemmen. De heer Joziasse verkreeg 3 stemmen en de hher Kodde 1 stem Blanco 8. Vacature-van Dusseldorp (CH) de heer Mi R M van Dusseldorp (CH) met 30 stemmen De heer Joziasse verkreeg 3 stemmen en de heer Kodde 1 stem. Blanco 8. Vacature-v d Putte (AR) de heer G van de Putte (AR) met 29 stemmen. De heer Joziasse verkreeg 3 stemmen en de heeren Kodde en Vogelaar ieder 1 stem Blanco 8. Vacature-Stieger (RK) de heer Mr J H M Stieger (RK) met 30 stemmen. De heer Joziasse verkreeg 3 stemmen en de heer Kodde 1 stem. Blanco 8. Vacature-v d Weijde (V B) die zich niet her kiesbaar had gesteld als lid der Prov. Staten de heer J M van Bommel van Vloten (VB) met 23 stemmen. De heer van der Wart verkreeg 7 en de heer Joziasse 3 stemmen, terwijl op de heeren Kodde, Adriaansen en Staverman ieder 1 stem was uitgebracht. Blanco 6. Tot buitengewoon lid der Ged Staten vaca ture v.d. Wart (CH) werd gekozen de heer Kodde (St Geref) met 18 stemmen. De heer Vogelaar verkreeg 8, de heer Eras mus 7 stemmen en de heer Joziasse 1 stem. Blanco 8. Nadat de Commissaris der Koningin de benoem den had geluk gewenscht, Verklaarden aeze de benoeming aan te nemen. Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond Zaterdag 18 dezer des vm. 10 uur veigadert de Zeeuwsche Polders en Waterschapsbond in „Het Schuttershof" te Goes. Op de agenda treffen we een bestuurverkie- zing aan in verband met het periodiek aftre den van e heeren Mr. P Dieleman en Mr. H P Lantsheer Voordrachten zullen worden gehouden door de heeren Jhr. Ir. R R L de Muralt over ,.De strijd over klei of Beton voor zeedijkverhoo- ging' en Ir. A de Jong, adjunct.directeur van publieke werken te Tilburg over: „Het verhar den van wegen'". i Gedurende de pauze wordt gemeenschappe lijk in „Het Schuttershof"" een maaltijd ge bruikt. R.K. Onderwijzersdag-. Woensdag 15 dezer wordt te Sas van Gent de vijfde R.K. Onderwijzersdag in Zeeuwsch- Vlaanderen gehouden. Het program vermeldt o.a. een lezing over „Het teekenonderwijs op de L S." door den heer A Takx hoofd der H. Hart-School te Breda en een lezing met licht beelden over de Kunstschatten van Brugge door den heer A Daled conservator van het ste delijk museum te Bruggen. SLUISKIL. Donderdagmiddag plm. half -vijf is een der knijpers van de loskranen der cokesfabriek door het breken van de takelkettingen in het (9) STRESEMANN HERDACHT Een foto-telegram van de plechtige onthulling van Stresemann-monument te Mainz. scheepsruim van het in lossing liggende Rijn schip „Duo" schipper P W Pikkart uit Hans- weert, gevallen. De knijper kwam eerst op de veiligheidsbrug terecht, waardoor ook deze be zweek en op straat stortte, en rolde vervolgens in het scheepsruim. In zijn val trof hij den schipper Pikkaert en den werkman U Z uit Sluiskil. Laatstgenoemde sloeg overboord doch kon spoedig op het droge worden gebracht. Hij kwam met den schrik vrij. Erger was het gesteld met den schipper, die met den knijper in het ruim gestort was en daarbij een gapen de hoofdwonde opliep en het linkerbeen op meerdere plaatsen brak. Dokter Hupscher uil Axel, die juist in de buurt was, verleende de eerste hulp met den heer P. uit Terneuzen ge diplomeerd voor Eerste Hulp bij Ongelukken. Daarna werd de ongelukkige naar de R.-K. Ver pleging ter plaatse overgebracht. Hij is daar twee uur later aan z n bekomen verwondingen overleden. Dat bij dit ongeval niet meermenschenlevens te betreuren zijn, is bijna onbegrijpelijk, gezien het feit, dat juist de beide fabrieken uitgingen en tal van voetgangers en wielrijders onder de kraan passeerden. Op het oogenblik, dat de vei ligheidsbrug naar beneden viel, bevonden zich juist een tiental wielrijders onder de brug. Een viertal werd van hun rijwiel geslingerd, ter wijl de overige nog juist konden uitwijken Ook in het ruim van het schip bevonden zich neg meerdere werklieden, die zich echter in veilig heid wisten te stellen. Ht ongeluk bracht, zoo als te begrijpen is, veel volk op de been De ver ongelukte laat een vrouw en twee kinderen achter. r Begin va nbrand. Op de Amoniakfabriek te Sluiskil brak Donderdagmiddag in het Labo ratorium door onbekende oorzaak brand uit. Terstond werd alarm geblazen en men slaagde erin met eigen waterslangen het vuur te blus- schen. Naar Breskens! Naar wij vernemen, zal de extra-tram naar Breskens, waarover wij in ons vorig nummer berichtten, Zondag a.s., rijden (heen 13.05 ui Sas van Gent, terug 21 uur uit Breskens). Zooals gemeld, geldt voor deze tram een uniform tarief van f 1,10 per persoon voor heen en terug (twee kinderen beneden 10 jaar betalen samen één biljet) Waar Zondag ver schillende attracties aan het jaarbeursstadje bijzondere fleur geven, belooft de animo vcor dit uitstapje groot te zijn. Invoer van slachtvee in België. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, behoeft het in ons vorig nummer opgenomen bericht inzake den invoer van slachtvee in België via Selzaete (hoewel we het voorzichtigheidshalve te Sel zaete hadden doen controleeren) een rectifica tie. De juiste toestand is aldus: De slachtplaats voor de quarantainestallen is van 10 Juli tot nader bericht wegens noodza kelijke werkzaamheden gesloten. In verband hiermede is de invoer in België over Selzaete van slachtvee na 10 Juli tot nader bericht ge sloten. De invoer van quarantaine-vee blijft echter onveranderd geoorloofd. I 1 iiiiiimmuimimmua 20-50ct. per ons IN HET TEEKEN DER REVOLUTIE - De Kamer der afgevaardigden te Madrid wordt in gereedheid gebracht voor de eerste zitting van het re- publikeinsche parlement Het stand beeld van koningin Elisabeth II moet verdwijnen Voor onze Sassche veemarkt is dit laatste ongetwijfeld van het allergrootste belang. Nederlandsche Bakkersbond. Gisteren hield de gewestelijke afdeeling Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren van den Zeeuwschen Bond van Bakkers patroons, die op zijn beurt een onderafdeeling vormt van den Nederlandschen Bakkersbond, haar driemaandelijksche bijeenkomst te Sas- van Gent. Op initiatief van den heer A Stoutha mer, alhier, werd hieraan een bezoek vastge knoopt aan de N.V. Walzenmolen, de bekende modern geoutilleerde Sassche bloemfabriek, welker directie het 40-tal bezoekers op de meest voorkomende wijze ontving. Nadas onder des kundige Ictding het schitterende fabricage-pro ces in oogenschouw was genomen werden de gasten in de directiekamer nog door den di- resteur, den heer V Verschaffel toegesproken, waarna de eerewijn werd rondgediend. De be zoekers waren over hun bezoek ten hóógste voldaan en zullen hieraan ongetwijfeld de aan genaamste herinneringen bewaren. In de hierna gehouden vergadering kwamen verschillende aangelegenheden o.a. ook de tar we wet ter sprake. Besloten werd o.m. tgen 4 Augustus voor de leden der afdeeling een uit stap met autobussen naar Knocke te organi seren. Uiteraard zal dan op dien dag niet kun nen worden gebakken, doch het vertrouwen werd uitgesproken, dat het publiek ztfn mede werking zou verleenen en het zou weten te bil lijken, dat, waar in onzen tijd het recht op een behoorlijke vacantie door ieder wordt erkend, de bakkers, die practisch nooit vacantie kun nen nemen, dien éénen dag ook eens naar bui ten trekken. Men vertrouwde, clat zulks voor geen enkelen klant aanleiding zou zijn om -dien dag bij een niet-georganiseerden collega zijn brood te gaan betrekken. dz Kerkbericht van Sas van Gent. Zondag 12 Juli, om 7 uur de Vroegmis voor den heer Dominicus van den Berg en echtge- noote met algemeene H Communie na de preek van het patronaat; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie Onder de H. H. Missen de jaarlijksche collecte met open schaal voor de doofstommen en daar na de reliquie van het H Kruis. Na de vroegmis verpachting der openstaande zitplaatsen, die daartoe reeds aangeduid zijn. Om 3 uur Lof met collecte voor de H Kinds heid ten bate der Katholieke Missiën en daar na optocht door de stad. Maandag 13 Juli, om 7 uur uitreiking der H Communie en bij de Eerw. Zusters de H Mis voor een overledene; om 8 uur gezongen H Mis voor den heer Charles Stroobant. Dinsdag 14 Juil om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 8 uur gezongen H Mis voor mej. Francisca Maria Pauwels. Woensdag 15 Juli. o m7 uur gezongen H Mis voor den heer Eduardus Marcellus Govaert en madame Adelaida Hendrika Tack, o m8 uur uitreiking der H Communie, en om 9,30 uur de H. Mis met preek voor den Katholieken Onder wijzersbond in Zeeuwsch-Vlaanderen. Donderdag 16 Juli om 7 uur de H Mis voor mej. Maria Urbanie Alice Goossens; om 8 uur gezongen H Mis voor den heer Eugeni is Aloy- sius Petrus van den Hemel. Vrijdag 17 Juli om 7 uur de II Mis voor den heer en madame Polydorus Verplanken-Snabel om 8 uur gezongen H Mis voor de overleden ouders van den heer en mevrouw Charles Wauters. Zaterdag 18 Juli, om 7 uur gezongen Tï Mis voor den heer Gustaaf van den Abeele; cm 8 uur gezongen H Mis voor mevrouw Maria van Waes-van Acker en overleden ouders. Zaterdagavond biechthooren van 5.30 tot 7.30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 19 Juli, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie met algemeene H Communie van de leden der H Familie en den" St. Vincentiusvereeniging; om 10 uur de Hoogmis voor het welzijn der St. Vincentiusvereeniging. De prefecten, onderprefecten en de bestuurs leden der katholieke vereenigingen in deze parochie op godsdienstig en maatschappelijk gebied, zoo van mannen en jongens, als van vrouwen en meisjes, worden beleefd ter verga dering uitgenoodigd op Maandagavond 13 Juli om 8 uur in het patronaatsgebouw, teneinde het welslagen van het alhier te houden tridium der gedurige aanbidding van 24 tot '26 Juli a.s. te bespreken. Z. H. Exc. Mgr. Hopmans schrijft in Sancta Maria over de te behouden eenheid onder de Katholieken o.a.; Met het oog op de donkere tijden, die wij; thans beleven, en de schrikkelijke gevaren, die ons bedreigen, moeten wij met den meesten nadruk onze onderdanen aanmanen tot een heid en liefde, vooral als persoonlijke offers gevraagd worden. Om de eenheid te bewaren moeten orde en tucht heerschen in al de or ganisaties, niet in het minst in de katholiek i kiesverenigingen. Ieder Katholiek moet het,.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2