ËËNHËID No. 3791 Vrijdag 10 Juli 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. De Bodolaros van Saint-SuÊpico. Builenl. Overzicht f/l Xuis en&amerêadtoest't I iïiiïn/sd AareaV li >j eden Amsterdam Binnenland Buitenland. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTBEIEHIHG Ha. 52419. Bisschoppelijk woord over de Gemeenteraadsverkiezingen. F E U IL L ETON."" f25,-of f400,-? „Een bad-loestel thuis, „Gezondheid in Uw huis. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Teclin. Bar. SMBDBNBORGH, Postbus 394, AMSTERDAM. Giro No. I273IO. 102 DE KOERIE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND QE80HIKT VOOR PUBLIOITEIT Z. H. Exc. keurt de houding van hen, die zich niet aan de leiding der Katholieke Kiesvereeni- ging onderwierpen, ten sterkste af. Het jongste nummer van „Sancta Maria", het officieele kerkelijke weekblad voor het Bis dom Breda, bevat de volgende verklaring van Z. H. Exc. Mgr. P Hopmans, bisschop van Breda Nu de Raadsverkiezingen achter den rug zijn welke o psommige plaatsen tot groote verdeeld heid aanleiding hebben gegeven, rogen wij niet verzuimen een welgemeend woord te spreken Wij betreuren ten zeerste, dat sommigen on zer Katholieken, meer bedacht op eigen belang dan op het dienen der katholieke zaak, de lei ding der Katholieke Kiesvereeniging nebben verloochend, door afkeurenswaardige .Middelen een lidmaatschap hebben bemachtigd en af breuk hebben gedaan aan de katholieke organi satie. Het doet ons innig leed, dat men in het felle van den strijd zelfs niet heeft geschroomd op misleidende wijze van ons woord gebruik te maken. Eveneens vordert onze herderlijke plicht, dat we er ook onze afkeuring over uitspreken, dat niet alle katholieke organisaties het uitdrukke lijk verlangen van Paus en Bisschoppen heb ben opgevolgd om de sociale organisaties bui ten de zuiver politieke actie te houden. Ver geten we net, dat de politiek in de sociale or ganisaties deze spoedig zal doen uiteenvallen. Met het oog op de donkere tijden, die wij thans beleven, en de schrikkelijke gevaren, die ons bedreigen moeten wij met den meesten na druk onze onderdanen aanmanen tot eenheid en liefde, vooral als persoonlijke offers ge vraagd worden. Om de eenheid te bewaren moe ten orde en tucht heerschen in al de organi saties, niet het minst in de katholieke kiesver- eenigingen. Ieder katholiek moet 't egoisme op zij zetten, en alleen 't oog gevestigd houden op de groote katholieke zaak, het algemeen wel zijn. Het verheugt ons ten zeerste, aan deze bis schoppelijke verklaring 'n volkomen sanctip te mogen ontleenen van de houding door ons blad bij voortduring ten aanzien van de z.g. „Vrije 83) f. j.% i Het huis stond dus onder toezicht van den bewoner der tweede verdieping en van de oude Madeleine, de trouwe dienstbode van den vi caris van Saint-Ambrbise, die, volgens de be velen van haar meester, de woning niet had verlaten. Mijnheer Leblond, de gepensionneerde offi cier van gezondheid, was een man van vijf-en- zestig jaar, forsch gebouwd en met een sterk gestel; hij ging zeer vertrouwlijk met den abbé om. Zijn vrouw was vijf of zes jaar jonger dan hij. Madeleine bracht iederen dag eenige uren bij die brave menschen door, maakte zich ver dienstelijk in het huishouden en sprak bijna bijna uitsluitend over den jongen priester van wien zij zooveel hield of hij haar zoon was. Alle drie wachtten vol verlangen op liet her stel van de orde en den terugkeer van den abbé Vijf achtereenvolgende dagen hadden zij zich in hun huis opgesloten, omdat op straat doods gevaar dreigde. Madeleine alle enwas nu en dan uitgegaan om levensmiddelen te koopen. Zij was e enoude Bretonsche, die niet ge makkelijk bevreesd werd. Dien dag toch had zij met meer voorzich- lijsten" aangenomen. Moge dit bisschoppelijk woord nu eindelijk de oogen eens openen van hen, die op politiek gebied maar meenen te mogen doen, wat hun goeddunkt en hen ervan overtuigen, DAT EEN KATHOLIEK ÓÓK POLI TIEKE PLICHTEN TE VERVULLEN HEEFT. Het wordt meer dan tijd, dat men zich hier- van ook in Zeeuwsch-Vlaanderen eens terdege bewust wordt. (Red.) Frankrijk's toetreding tot het Hoover-plan De encycliek des Pausen De Chïnecsche hek senketel. Het was een verademing voor de geheele we reld toen tenslotte Maandag de blijde booschap verscheen, dat tusschen Hoover en het Fran- sche Kabinet overeenstemming was bereikt ten aanzien van de aan Duitschland voor een jaar te verleenen vrijstelling van alle betalingen overeenkomstig het Youngplan. De groote moeilijkheid voor Frankrijk was: principieel aan de letter van het Youngplan vast te houden en toch Duitschland van het voorstel Hoover ten volle te laten profiteeren Die moeilijkheid is opgelost. Aan de letter van het Youngplan is tenslotte niet getornd. Uit deze opschorting voor betaling kan Duitsch land dus nooit eenig motief ontleenen om van verdere betaling te worden vrijgesteld. Intus- schen, de feiten hebben uitgewezen, dat een vasthouden aan het Youngplan Duitschland naar den financieelen afgrond voert. De ge volgen daarvan zouden voor de crediteurstaten veel gevoeliger zijn, dan wanneer ze een be langrijk gedeelte of zelfs de volledige Duitsche betalingen zouden moeten missen. Het initia tief van president Hoover wettigt de verwach ting, dat Amerika nauwlettend de gebeurte nissen in Europa gaat volgen. Want slechts door een financieele en economische stabili teit in Europa kan ook Amerika, dat evenzeer als wij de malaise aan den lijve voelt, de de pressie te boven komen. De vraag wie de eerste rechten heeft bij de opvoeding der jeugd heeft in Italië tot een scherp conflict geleid tusschen het Vaticaan en de facistische regeering, een conflict dat voor den H. Vader aanleiding is geworden om in een encycliek voor heel de wereld de ech ten der Kerk te vindiceeren. In China heeft Tsjang Kai Shek, de dicta tor die nog steeds vast in het zadel schijnt te zitten, ondanks de moeilijkheden die hem van Noordelijke en Zuidelijke afscheidingspogin gen worden bereid, tegen de communistische benden weer eens den strijd aangebonden. De verkeersmoeilijkheden in de binnenlanden zijn echter van dien aard, dat ook nu weer te vree zen staat, dat het wel niet tot een definitieve af rekening zal komen. Heel het bestuursapparaat zal zich aan mo derne denkbeelden dienen aan te passen. En tigheid dan gewoonlijk het huis verlaten, want het straatgevecht naderde meer en en meer de wijk. Met veel moeite was zij er in geslaagd, zich de noodige levensmiddelen te verschaffen zij had daarbij over barricaden moeten klimmen terwijl de kogels haar om de ooren floten. Verschrikt door een troep communards en petroleuses was zij in alle haast huiswaart gekeerd, daar zij zich door die verdierlijkte bende vervolgd waande en in .Maar angst had zij vergeten de huisdeur te sluiten. Met de levensmiddelen bracht de oude dienst bode een verblijdende tijding mee. De winke liers uit de buurt hadden tegen haar gezegd: Wees maar gerust, juffrouw Madeleine, morgen zal alles gedaan zijn. De communards worden van hun barricaden verdreven, het le ger van Versailles komt al nader en nader, de eerlijke menschen behalen de overwinning op het gespuis. Mijnheer de abbe zal nu ook niet lang wegblijven. Daardoor had Madeleine, eenmaal thuisge komen, spoedig haar angst vergeten, zij was vol hoop en wilde daarin ook haar huisgenoo- doen deelen. Men dineerde minder treurig dan gewoon lijk, hoewel de bommen der artillerie, die meer en meer naderden, als een dichte hagelbui in de straat neervielen. Nu en dan dreunde het huis op zijn grond vesten en dreigde in te storten. Geen der be woners wacht er dan ook aan naar bed te gaan. Zonder licht, met gesloten zonneblinden, Wij zeggen niet, dat wij voor f 25, een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f 25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. I dat is een lange weg, die slechts langzaam kan worden betreden. e 1 j Deelneming XXVe Nederlandsche Jaarbeurs. Tengevolge van het groote aantal inschrij vingen voor deelneming aan de najaarsbeurs 1931 heeft de raad van beheer moeten beslui ten aan deelnemers, wier stands gelegen zijn op een der verdiepingen van de jaarbeursgebou wen, geen grootere ruimte beschikbaar te stel len, dan door hen op de vorige jaarbeurs was ingenomen. Uitbreiding van expositieruimte op wachtte de gepensionneerde officier van ge zondheid de gebeurtenissen af. Het knallen der geweerschoten, het bulderen der kanonnen na derde gestadig en nu en dan zeide hij: Zij rukken voort, zij rukken aldoor voort. Onze troepen zullen spoedig meester van de wijk zijn. Het gevecht naderde van den kant aer kerk Saint-Ambroise. De drie menschen luisterden in ademlooze spanning. Ofschoon hun aandacht gevestigd was cp al le geluiden die van de straat kwamen, hc-ords niemand de wanhoopskreten van den jonge priester, toen hij door een kogel getroffen voor de deur neerviel, noch het geraas van zijn val óp de trap. Het knallen der geweerschoten en het bulderen van het kanon overstemden alle andere geluiden. Uren lang zaten dokter Leblond, zijn vrouw en Madeleine onbeweeglijk op hun stoel, ge slingerd tusschen hoop en vrees. Van den boulevard Voltaire kwamen vluch tende mannen. Het waren communards, van hun barrica den verdreven, die een toevlucht gingen boeken op de place Voltaire. Eensklaps klonken de slagen van geweerkol ven op de gesloten deur van het huis en rie pen: Doet open, doet open, het zijn de troepen van Versailles! Zoo werd overal geroepen en op alle deuren geklopt. Dokter Leblond opende voorzichtig en zon de verdiepingen zal eerst kunnen plaats heb ben bij de voorjaarsbeurs 1932, zoodra het der de, in aanbouw zijnde, jaarbeursgebouw In ge bruik zal worden genomen. Rijksarchief Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli 1931, bevorderd tot hoofdcommies bij het Rijks archief in Zeeland, te Middelburg, mej. dr D. A Felix, thans commies bij dat Rijksarchief. De biechtvader des Pausen overleden Pater Celestion Alisiard, de biechtvader van den H. Vader is Dinsdag overleden. der geraas de zonneblinden, waarachter hij en de beide vrouwen verborgen waren geweest. Hij zag de roode broeken en de fonkelende bajonetten. Men klopte onafgebroken voort en de ge pensionneerde officier van gezondheid riep uit het venster: Wacht even ik zal dadelijk open doen! Haast u wat, riep een offcier, wij moeten uw vensters bezetten. Ik kom. De blinden werden weer gesloten. Mijn God, mijn God, stamelde mevrouw Le blond, half door van angst, men zal hier in huis vechten, wij zullen vermoord worden. Geen noodelooze angst, kalm blijven, beval dokter Leblond, wij zullen niet vermoord maar beschermd worden, wees blij in plaats van te weeklagen. Het wettige leger komt ons be schermen, wij hebben niets meer te vreezen. Neem een licht, Madeleine, en laten we naar beneden gaan om ons huis te openen voor de dappere mannen, die dat monster, de commu ne, zullen vernietigen. Deze woorden wekten den moed der beide vrouwen weer een weinig op, Madeleine stak een kaars aan en volgde den dokter, die reeds de gang was ingegaan. Beiden gingen snel de trap af. Beneden geko mên bleef dokter Leblond eensklaps verschrikt staan bij het zien van een lichaam, waarvan hij het gelaat niet kon onderscheiden; hij zag alleen dat het in het priesterkleed gehuld was (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1