No. 3790 Woensdag 8 Juli 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland Buitenland. Doorzitten PUBOl Prooineienteuws. VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND L' FEU I LLETON. De Bedelares van Saini'Sulpice POSTREKENING Na. 52 418. Ingezonden Mededeelicg DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per regelbij contract Jager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GE80HIKT VOOR PUBLIOITEIT Een belangrijk petitionnement Alle Nederlandsche dagbladen, welke, gods dienstige overtuiging of politieke richting zij ook voorstaan, zullen binnen enkele ciagen, van Woensdag a.s. tot Maandag 20 Juli. een formulier bevatten, waardoor alle dagbladlezen de Nederlanders in de gelegenheid zullen wor den gesteld tot de internationale ontwape ningsconferentie, welke in Februari 1932 te Genève zal aanvangen, het dringende ver zoek te richten, 'dat degedelegeerden der vol ken „in naam der menschelijkheid die maat regelen willen nemen, welke lot ontwapening der naties zullen leiden". Voor den wederopbouw van het Nederlandsch Paviljoen te Parijs. Er heeft zich een nationaal comité gevormd dat zich ten doel stelt, gelden in te zamelen voor den wederopbouw van het Nederlandsch paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling te Parijs. Dit comité is als volgt samengesteld: R. Zuijderhoff, alg. voorzitter van „Oost- en West"; C J Feith, voorzitter der Ver. van Amb tenaren B B in N.-Indië, mr, dr. W M Wester man, vice-voorzitter van de Vereeniging „Ne derland in den Vreemde'"; E P Westerveld, se cretaris van de Kon. Ver. „Het Koloniaal In stituut"; mr Joh J Belinfante, dir. v h Ned Correspondentiebureau voor Dagbladen, mr. J J van Bolhuis, voorzitter van de Haagsche Journalisten-vereeniging; D Hans, voorzitter van den Nederl Journalistenkring; H Salamon son, directeur van het persbureau „Aneta"; J Vesters, voorzitter van de Ned. R K Journalis ten-vereeniging; A T H Winter kolonel der ar tillerie b d; F H K van der Brugh, alg. secr.- penningmeester van de vereeniging Oost en West. Bijdragen kunnen worden overgemaakt aan- den penningmeester van het Comité. De Spaansche Furie. Te Barcelona hebben werkloozen op de bou levards gedemonstreerd onder den kreet: „Leve de Sovjetrepubliek" Zij werden door de politie uiteengejaagd, maar een zestigtal hunner wist weer samen te scholen en bestormde de hal van een groot hotel, waar zij een middagmaal eischten. De politie kwam tusschenbeide maar in ver band met het krachtig verzet der werkloozen liet de gérant van het hotel sandwiches en dranken aanrukken, waarna de betoogers heen gingen. Een cycloon in Frankrijk In de streek van Le Bugue tot Les Eysies 82) Het is niet waarschijnlijk, maar then moet altijd op zijn hoede zijn. Kent iemand je adres te Champigny? Alleen Merlin Servais Duplat vergat Gilbert Rollin. Merlin? Wie is dat? vroeg de waschvrouw. Een kameraad van mij, die mij heeft heipen vluchten. Kunt geop hem rekenen? Volkomen. Dan is het goed. Ik blij^ hier verborgen, zonder mijn neus buiten de deur te steken. Gij verandert niets in uw gewoonten, alleen, in plaats van voor één persoon te koken, kookt ge voor twee. Dat is gemakkelijk. Wat, maar? Er komen 's-Zondags wel eens kennissen van mij hier en ik kan mijn deur niet voor haar gesloten houden, zonder achterdocht op te wekken. Voordat het Zondag is ben ik al lang weg. Dan is het goed. Maar zeg, moeder Palmyre, ik heb sinds gis teravond, niet gegeten, hoe staat ge met het diner? Beste jongen, dat treft ge slecht, ik zou van middag juist bij een vriendin gaan eten en nu heeft een Cycloon gewoed, waardoor in het ge- heele gebied boomen werden ontworteld en het gewas werd vernield. Rond Le Bugue is geen blad meer aan de boomen, staat geen wijn stok meer overeind en is de geheele oogst ver woest. De straten van Le Bugue zijn onbegaan baar door het opgehoopte slijk. Meer dan 7000 gezinnen zijn door deze ramp geruineerd. Facisme en Vaticaan. Z. H. de Paus heeft een encycliek uitgevaar digd over de vervolging van de Katholieke Actie in Italië. Vloedgolf in Zuid-Californië. Een vloedgolf heeft in Zuid-Californië groote verwoestingen aangericht. 16 personen zijn ver dronken. Expeditie naar Cocos-eiland In Augustus a.s. zal uit Vancouver oen ex peditie van Canadeezen, onder leiding van J. E Leckie, vertrekken naar Cocos Eiland, aan de Zuid-Amerikaansche kust ter hoogte van Co lumbia. Op Cocos-Eiland zal de expeditie opgravin gen verrichten naar een voorraad schatten, bestaande uit goud en juweelen, die daar in de zestiende en zeventiende eeuw zouden zijn be graven door de Boekaniërs, de zeeroovers, die indertijd de zeeën van Midden-Amerika on veilig maakten. Frankrijk treedt toe tot het Hoover-plan Naar gemeld wordt is eindelijk ook Frankrijk tot het Hoover-plan toegetreden, zij het ook onder bepaalde voorwaarden inzake den ter mijn der terugbetalingen. Communisten-bestrijding. Er heeft zich een comité gevormd van een honderdtal vooraanstaande Amerikaansche per soonlijkheden, ter bestrijding van het commu nisme door middel van commercieelen boycot en tegenpropaganda. Het comité waarin o.a. zitting hebben de vice-president van de Amerikaansche arbeids- federatie en Gerard, ex-gezant te Berlijn, heeft een lijst van 600 aanhangers gepubliceerd. Het verzet tegen erkenning van de sovjets, voordat deze schadeloosstelling hebben betaald aan de Amerikanen, die verliezen hebben geleden door de confiscatie van hun bezit etc. Soortgelijke comité's zullen ook in Frankrijk, Groot-Brittanië, België, Duitschland, Italië Ca nada en op den Balkan worden gevormd. De Spaansche Furie. Te Barcelona onder het telegraaf- en tele foonpersoneel is een algemeene staking uitge broken. Te Madrid zijn alle punten van strategisch belang door troepen bèzet, wijl men rekening- houdt met het uitbreken eener staking v.nder het P.T.T.-personeel. In Catalonië dreigt de stakingsbeweging zich verder uit te breiden. Alle maatregelen zijn echter getroffen om de bevolking van water en electricteit te voorzien. De staking van het tele foon- en telegraafpersoneel is tot nu toe zonder heb ik niets in huis, maar kunt ge niet een uur wachten? Als 't moet, dan zal ik den riem maar een gaatje nauwer aanhalen. Goed, dan ga ik naar mijn vriendin om haar te zeggen, dat ik vanmiddag niet bij haar kan komen, dat ik naar Chennevières moet, naar menschen aan wie ik verplichting heb en dat ik eerst laat thuis zal komen. Als ik haar dat zeg, gelooft ze het wel. Als ik van haar terug kom, breng ik uit het restaurant aan den cever van de Marne een diner mede voor twee perso nen. Flink zoo, moeder Palmyre, ge zorgt voor mij alsof ik uw zoon was. Kom spoedig terug De weduwe nam een mand en verliet haar huisje, waar zij de deur afsloot om te voor komen dat iemand zou binnen treden en haar gast zien. De ongerustheid van Servais Duplat was ver dwenen; toch wilde h ij veiligheidsmaatregelen nemen voor het vermogen dat hij bij zich had. Zoodra hij alleen was haalde tiij de papieren te voorschijn, waarmee hij zijn zak vol had: de Rollin, het paspoort op naam van Jules Ser- vaise afgegeven door den maire van het arron dissement het ontvangbewijs van Francoise Le roux, waarin deze verklaarde de kleine Rose onder haar hoede te hebben genomen en bo ven dien de veertien biljetten van duizend francs, die Merlin hem gegeven had als prijs voor zijn verraad jegens het gouvernement der Commune. Ik moet dit alles, zonder dat Palmyre het be merkt op een veilige plaats bergen, mompelde incidenten verloopen. Naar uit Madrid wordt vernomen, heeft de Spaansche minister van openbaar onderwijs Z. E. kardinaal Segura y Saenz als eerelid van het z.g. „Magisterio", het leerarengilde, ge schrapt. Te Madrid maakten stakers het werkwilli gen lastig en mishandelden o.a. een meisje Qe politie greep in en dreef de mnigte uiteen. In de provincie Albacete overvielen 13 her ders, die met jachtgeweren en stokken gewa pend waren, een landgoed en roofden ongeveer 2300 stuks vee, dat zij onder elkaar wilden ver- deelen. De politie greep echter tijdig in en ar resteerde de herders terwijl het vee san de eigenaars teruggegeven werd. n In de provincie Toledo is het tot een botsing in een gemeente tusschen de bevolking en de civiele garde gekomen, vtelke laatste van haar vuurwapenen gebruik maakte, "wee personen werden ernstig gewond. (8) bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. Wijziging der steunregeling voor wegsverbetering. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen heeft aan de Provinciale Staten van Zeeland het vol gend adres gezonden: "i Naar aanleiding van het afwijzend voorstel van Gedeputeerde Staten op ons verzoek d.d. 27 Januari 1931, betreffende wijziging in de regeling der steunverleening voor verbetering der wegen in het Provinciaal Wegenplan, en de in dat voorstel vervatte beschouwingen van den Hoofdingenieur van den Provincialen Wa terstaat, acht de Kamer het gewenscht, alsnog het volgende onder de aandacht van Uw Colle ge te brengen: De aanleiding tot het inzenden van het ver zoek zijn de feiten zooals de Kamer die waar neemt in haar gebied, alzoo in Zeeuwsch-Viaan deren. Dat de ervaringen in andere deelen der provincie daarvan afwijken, is daarbij niet tef sprake gekomen. Uit het rapport van den Hoofdingenieur blijkt, dat dit inderdaad het geval is, doch dan vragen wij ons af: is daarvoor ook een oorzaak aan te wijzen? Dit zou wellicht mogelijk zijn, indien men kon beschikken over alle met de in het rap port genoemde wegen verband houdende ge gevens en omstandigheden. In elk geval blijkt er uit, dat men in die gevallen alleen te doen hij, voor ik vertrek zal ik het dan wel terug nemen. Hij keek om zich heen en ging voort: Maar waar verberg ik die paperassen? In de kast zag ik vijf ledige* flesschen staan. Dat is wat ik hebben moet, zeide hij, terwijl hij er een opnam, hier is een nieuw model brandkast en een veilige ook. Snel ontkurkte hij de flesch en verzekerde zich dat er van binnen geen spoor van voch tigheid was overgebleven. Servais Duplat maakte een stijf rolletje van de papieren, stak dat in de flesch en kurkte die stevig. In zijn portemonnaie had .'lij nog drie- a vierhonderd francs in goud- en zulverstukken, het overschot van het eerste bankbiljet dat hij gewisseld had. Waar laat ik dat nu? vroeg hij zich af. Een ingeving, die deze vraag zou beantwoor den bleef niet lang uit. Met de flesch in de hand ging lnj den tuin in achter het huis. z z Er stonden eenige vruchtboomen en in de schaduw daarvan groeiden groente en ook wat bloemen. In een hoek stond een vijgsboom, tamelijk vol in het blad. Onder dien boom, mompelde Servais Duplat Hij zag een spade staan, die men nog kort geleden scheen gebruikt te hebben, hiermee had hij binnen vijf minuten aan den voet van den boom een gat gegraven van zestig centi meters diep. Een flesch va nhonderd-vier-en-zestig-dui- had met gemeentebesturen, waaronder die der grootste van Zeeland, en met één groot polder bestuur waarin, naar de Kamer veronderstelt, nu juist de stem van het platteland niet domi neert. De Kamer beschikt niet over de noodige gegevens, om hierop dieper in te gaan, doch vraagt, op grond van het aangevoerde, of hier geen aanleiding is voor de veronderstelling, dat een regeling die pasklaar is gemaakt voor sommige gedeelten der provincie, bij de toepas sing nog blijken kan te falen in een ander deel, omdat daar geheel andere toestanden be staan. Nu beweert de Hoofdingenieur wel, dat de opmerking der Kamer omtrent het falen der regeling ook zelfs voor het ressort der Kamer niet geheel juist is, daar de gemeente Westdcr pe en de polder Canisvliet c.s. reeds tot ver betering overgingen. Naar de meening der Kamer wordt dit voor beeld hier geheel ten onrechte aangehaald. Im mers, de verbetering der verharding van den weg door de kom der gemeente Westdorpe is reeds tot stand gekomen vóór de instelling der vigeerende regeling en de vaststelling van het wegenplan. Dit was een partieele, los van de bestaande regeling staande wegsverbetering Het zou ook te betwijfelen vallen, of die ver betering onder de bestaande regeling zou zijn tot stand gekomen. Immers, bij de verbetering van dien weg zijn geen hinderlijke bochten op geruimd, is deze slechts 4 M. breed, zonder rij wielpaden, terwijl de eischen voor de wegen op het provinciaal wegenplan zijn 4,50 M. breed en ter weerszijden een rijwielpad van 75 c M. Maar er is nog een reden, waarom naar de meening der Kamer deze weg niet voor verge lijking in aanmerking kan komen, aangezien de lengte die verbeterd is, zich slechts uitstrekt tot de kom der gemeente Westdorpe. Het ove rig deel, de verbinding gevende met Drie Schou wen, is niet verbeterd. Indien men de 75 pCt. in de kosten kon verkrijgen voor verbetering van wegen in de kom der gemeenten, zouden zeker vele gemeenten tot straanverbetering wil len overgaan. Meerdere gemeenten, ook in het ressort der Kamer, doen dat thans reeds ge heel op eigen kosten. Naar onze meening zou dit geval alleen aangehaald kunnen zijn, in dien bedoelde weg van af de grens van Sas van Gent ware vernieuwd tot aan Drie Schou wen, en dan nog overeenkomstig de dschen van het wegenplan. Over het andere voorbeeld, betreffende den weg Zuiddorpe-Koewacht-St. Jansteen, acht de Kamer het in het belang der Laak teter zich thans van eenige opmerking te onthouden, aangezien de toekomst daaromtrent nog spre ken moet. Daarentegen meent de Kamer dat de lij densgeschiedenis voor den weg van Pyi amide naar Ponte, voor het daarstellen cener' goi de verbinding van den „Verbindingsweg" met IJzendijke iets anders leert. Dat het zeer lang durige onderhandelingen heeft gekost eer men het daarover met onderhoudsplichtige polders eens was en dat dit resultaat slechts ,s ver zend francs, zeide hij lachend, terwijl hij het voorwerp in het gat liet glijden, dat hij ver volgens weer zorgvuldig dicht maakte. Ik zou wel eens willen weten, wie die hier zou zoeken Hij keerde in huis terug, voldaan over zijn werk. XL VIII Wij verlieten Raoul d'Areynes, den vicaris van Saint-Ambroise, toen hij door een kogel getroffen, neerviel op den drempel van zijn half geopende deur op het oogenblik dat hij zijn huis in de rue Popincourt wilde tinnen- gaan. Wij hebben hem met een bewijs van boven menschelijke wilskracht ondanks zijn wond, zien opstaan, de deur achter zich sluiten, eeni ge schreden voortloopen door de gang. en ein delijk uitgeput en bebloed neervallen op de eerste treden van de trap, waar hij éen kreet van smart slaakte alsof het leven hem ontzonk. Het huis had drie verdiepingen en werd door drie gezinnen bewoond. De abbé d'Areynes woonde op de eerste ver dieping. Op de tweede woonde een gepensionneerd officier van gezondheid. De derde was verhuurd aan een gezin van brave burgers, die in de eerste dagen der Com mune Parijs verlaten hadden en nog niet wa ren teruggekeerd. De portier was een maand geleden op straat- door e enbom gedood en de eigenaar van het, huis, die buiten Parijs woonde, v/ist daar nog niets van: hij had bijgevolg ook nog niet voor een opvolger kunne zorgen (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1