De Eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs te Breskens No. 3789 Maandag 6 Juli 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN van 2 tot en met 13 Juli 193L Handeldr ij venden houdt rekening met de. Nederlandsche Jaarbeurs, die te UTRECHT van 8 tot en met 17 September wordt gehouden. <4- 1&MTIQ-! VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND VOOR PUBLIOITEIT Haar wordingsgeschiedenisEen kranig initiatief en een voortvarend organisator. Een schitterend geslaagde openingsdag. De Commissaris der Koningin houdt een belangwekkende rede. Journalistenbezoek aan „Bad-Breskens". De Wordingsgeschiedenis. De Openingsdag. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent jSer regelbij contract lager ZEER KOOPKRA CEZER3KRINQ Het mag voorzeker een ietwat „stoute" on derneming heeten, in dezen tijd van crisis en malaise een nieuwe jaarbeurs in het leven te roepen. „We zijn brutaal", zeide ons de heer D. H. van Zuijen, burgemeester van Breskens. bij het voorbezoek, dat we dezer dagen aan de beurs-in-wording brachten en in die woorden schuilt stellig veel waars. Maar van den an deren kant mag toch ook een motief tot op timisme ontleend worden aan het aloude- spreekwoord, dat een brutaal mensch de halve wereld heeft, een „spreekwoord", dat ook hier in de eerste instantie weer een ,waar woord" bleek te zijn, daar de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer te Breskens, die tot het or- ganiseeren van deze nieuwe beurs, de Eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs, het initiatief nam, haar oproep tot deelname tot Handel en Industrie met een ongedacht succes bekroond zag. Niet minder dan 92 deelnemers toch meldden zich in betrekkelijk korten tijd aan en inplaats van de 500 M2 standruimte, die men aanvankelijk met krachtige propaganda hoopte te kunnen verhuren, werden vlot 900 M'2 door standhouders besproken, zoodat, om al len onder te brengen, twee extra loodsen aan het ontworpen gebouwencomplex moesten wor den toegevoegd, en de jaarbeurs te Breskens thans uitkomt met een combinatie van 2 vaste gebouwen en 5 houten loodsen, tezamen één geheel vormend met één ingang en één uitgang. Hoe deze Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs tot stand kwam, vernamen we van den heer E. Boom, die in de catalogus met den titel „or ganisator" wordt aangeduid. Door den heer W. C. Carels, voorzitter van de locale Vereeniging voor Vresmdelingenvcr- keer welke vereeniging in haaz driejarige bestaansperiode van haar bestaansrecht reeds afdoende bewijzen leverde o.a. door den groot ten stoot te geven tot de promotie van Bres kens tot badplaats ging het denkbeeld uit om te Breskens een tentoonstelling te ergani- seeren, waarop Zeeuwsch-Vlaanderen ter be vordering van zijn Handel en Industrie en ter informatie van zijn nog al te veel Zuidelijk georiënteerde bevolking, zijn economische ont wikkeling zou kunnen demonstreeren. Na ampele besprekingen moest de tentoon stellingsidee voor de jaarbeursgedachte het veld ruimen, doch optimistisch was men vr.or de onderneming niet gestemd. Men polste toen den heer E. Boom, belast met de afdeeling „Reclame" van de -7.V.V Die bleek voor het denkbeeld enthousiast er. meen de wel minstens 500 M2. standruimse te kunnen verhuren, waarop men hem tot organisator van de te houden beurs benoemde n de uitwerking der plannen verder aan hem overliet. Hoe de heer Boom zich van zijn taak heeft geweten, bewijzen de bereikte resultaten, hier boven reeds met enkele woorden door ons aan gestipt. Op den Middenhavendam werd onder medewerking van den heer I. Streefkerk, op zichter van den Provincialen Waterstaat, de beschikking verkregen over de reeds genoemde 2 steenen gebouwen, welke men door middel van vijf houten loodsen tot één ineenloopend gebouwencomplex wist samen te voegen, waar in zes zalen de diverse stands een .illeszins vol doende onderkomen vinden. Daarmee was het totstandkomen van deze Eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs verze kerd. Dat de nieuwe beurs in haar uiterlijke ver schijning nog de kenmerken draagt van het „moeilijke begin", kan aan haar waarde geen afbreuk doen. Ook de Nedeflandsche Jaar beurs was in de eerste jaren van haar bestaan alerminst een „beauty". Doch de groote beteekenis van deze eerste beurs is gelegen in het feit, dat een dergelijke onderneming óók in Zeeuwsch-Vlaanderen mo gelijk bleek en dat nog wel in een tijd, die zwanger gaat aan een moordend pessimisme. Dat te hebben bewezen, is de groote ver dienste van de energieke bestuurderen der Breskensche V.V.V. Uiteraard is thans het woord allereerst aan de Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking. Van haar belangstelling zal het hoofdzakelijk afhangen, of deze eerste poging het uitgangspunt zal vor men voor een reeks reprises, die het jaarbeurs instituut in Zeeuwsch-Vlaanderen verder kun nen ontwikkelen. De lijnen, waarlangs die ontwikkeling zich zal bewegen, vallen evenmin thans nog aan te geven. Zal Breskens, waarvan het initiatief uitging, in de toekomst de zetel van het instituut blij ven vormen of zullen ook andece plaatsen als Hulst, Terneuzen, Sas van Gent ter bereiking van het doel der beurs, die Oost- zoowel ais West-Zeeuwsch-Vlaanderen wil representeeren, afwisselend als eentra moeten fungeeren? Zal de beurs inderdaad een jaarlijks terugkee rend verschijnsel worden, of zal ze slechts met langer tusschenpoozen kunnen worden her haald? -Iets positiefs kan hieromtrent nog moeilijk worden gezegd. Men kan zich slechts bepalen tot den wensch, dat het algemeen belang bij de ten dezen eerlang te nemen beslissing den doorslag mag geven en voor de kranige initia tiefnemers de vftdoening mag zijn weggelegd, aan Zeeuwsch-Vlaanderen een instituut te heb ben geschonken, van blijvende waarde voor heel het gewest. Tegen 12 uur Donderdagmiddag hadden zich een aantal journalisten op het ruime empla cement bij de aanlegsteiger van ie Provinciale Boot verzameld in afwachting van de aan komst der ferryboot „Koningin Wilhelmina'", die nog enkele collega's van de overzijde der Schelde medebracht. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de gastvrouw van den den dag, had de uitste kende gedachte gehad, om aan de jaarbeurs opening een propagandatocht voor het Bad Breskens te verbinden en voerde de mannen van de Pers in auto's van de haven naar den vuurtoren bij de nieuwe sluis, alwaar net ge zelschap uitsteeg en onder leiding van het be stuur der V.VrV. een wandeling maakte door de duinen, een tocht, die, begunstig door ideaal zomerweer, allen ongetwijfeld overtuigd zal hebben van de toekomstmogelijkheden, welke Breskens als badplaats biedt. Onderweg werd de alleszins verdiende lof voor het werk der V.V.V. in verschillende toonaarden gezongen en de geestdriftige wenschen voor het succes der vereeniging waren niet van de lucht. Een kort bezoek werd gebracht aan een der diverse vriendelijke seizoen-verblijven, welke door de firma Gebr. Maas, aannemers te Bres kens, op den kruin der duinen met bijzonder fraai uitzicht op de Noordzee, zijn gebouwd. De fleurige optrekjes schijnen de feiten wijzen dat uit bijzonder in den smaak te vallen. Een Duitsche familie, die in een dezer huisjes gehuisvest is, verstrekte ons hieromtrent ook gaarne de meest gunstige inlichtingen. Tijdens een verfrisschenden dronk, die de firma Maas het gezelschap aanbood, vertolkte danook de voorzitter der V.V.V., de heer W. C. Carels, stellig aller gevoelens, toen hij hulde bracht aan de ondernemende firmanten en hun een groot succes toewenschte. Een der firmanten bracht met enkele woor den dank voor het bezoek. Tijdens onzen verderen tocht vestigde onze cicerone onze aandacht op het feit, dat het Breskensche strand het niet geringe voordeel biedt, dat men de zon steeds in den rug heeft en dus voortdurend onbelemmerd kan profi- teeren van het gezicht op de zee, welke dODr zijn druk verkeer van allerhande vaartuigen voortdurend afwisseling biedt, terwijl de Wal- chersche kust ter rechterzijde met het silhouet van Vlissingen een schilderachtige achtergrond vormt. Men wees ons voorts op enkele merkwaardig heden in de omgeving als de karperteelt ln een vijver, landwaarts achter de duinen en den verbouw van selecte asperges. Na een genotvolle wandeling deed het «.ezel schap zich de in het strandhotel Arnoud-Marie aangeboden, welverzorgde lunch goed smaken Tijdens den maaltijd, waaraan mede enkele dames in Cadzandsch costuum aanzaten, het geen een karakteristieke stoffage vormde, hield burgemeester van Zuijen de volgende re de: Tafelrede burgemeester Dames en Heeren, Ik dank u zeer voor uwe overkomst en roep u allen een hartelijk welkom toe. Eén enkele blik voor journalisten vaak reeds voldoende zal u hebben doen zien. dat ge hier op een plek zijt gebracht, waar een voud en gouden rust elkander den prijs be twisten. Maar ook is deze plaats voorbestemd, tenzij alle menschelijke berekening mocht falen, het centrum te worden van een oord, dat eenmaal duizenden zal aantrekken, om in de blonde duinen, op het koele strand en in het frissche water de verkwikking en de verstrooiing te vinden, die de noodzakelijke aanvulling zijn van het drukke, inspannende en zenuwsloopen de moderne leven. Sinds korten tijd is Breskens zich bewust geworden, dat zijn groei en ontwikkeling in hooge mate bevorderd kunnen worden door de exploitatie van zijn strand en zooals U ziet is het spontane initiatief reeds reëel geworden. De kern van „Bad Breskens" IS tr en de geest van de bevolking, zijn durf, toewijding en offervaardigheid strekken tot een waarborg, dat het stranleven zich hier, tot biyde ver rassing ook van velen buiten mijn gemeente, krachtig zal ontplooien. De mooie ligging, aan den breeden Schelde- mond, tegenover het lieflijk Walcheren, waar van ge in de verte vaag de omtrekken speurt en de silhouet van Vlissingen u boeit, zal daar toe ook ongetwijfeld veel bijdragen. En dan ligt er in den schoot der toekomst nog een mogelijkheid waarborgen, die \oor sommigen reeds de grens der zekerheid naoert, nl. dat het oogenblik komt, waarop het plan zal worden verwezenlijkt, om Knocke's Boule vard door te trekken en 'n modernen autoweg langs de kust aan te leggen, waardoor het be zoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren van den stroom van vreemdelingen, zeer zal worden vergemakkelijkt en veraangenaamd. Ik zie in den geest de duinen bezaaid met landhuisjes, het strand van Cadzand tot Breskens krioelende van een bonte menschén- menigte. En de duizenden Engelschen, Amerikanen Belgen en Franschen, die nu vooral op Don derdag komen naar Middelburg en Vlissinj^an, zie ik er tienduizenden worden, waarvan'er da gelijks velen zich zullen verspreiden over ons landje van Cadzand, oiü te genieten van de schoonheden, die de natuur ook hier met zoo kwistige hand heeft uitgestrooid. Het is mijn innige overtuiging, dat de ver wezenlijking van dit plan voor geheel Zeeuwsch Vlaanderen van enorme economische beteeke nis zal zijn. En ik roep u allen op om c oor woord en daad Uwe medewerking te verleenen Straks, nadat ge u hier zult hebben ver- frischt en versterkt, hoop ik u tegenwoo dig te vinden bij de opening van de Ec ste Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs die naar mijn vaste overtuiging schitterend zal slagen. R eas een vluchtig overzicht van de inzendingen zal u overtuigen, dat er ver buiten Bresken.' en Zeeuwsch-Vlaanderen, belangstelling voor be staat en er dus gegronde hoop mag zijn, dat deze eerste door een tweede en nog vele an dere, zal worden gevolgd. Al zal ik dat straks op een andere plaats wat meer uitvoerig d oe- ten doen, meen ik toch thans reeds in uw te genwoordigheid een woord van bewondc ing en dank te mogen uitspreken voor die velen in mijne gemeente, die, vooral in de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer, kosten noch moeite hebben gespaard, om Breskens te na ken tot een nieuw centrum van economisch le ven, dat de welvaart van zijn ingezetenen zal doen stijgen. Ten derden male zal uwe tegenwoordigheid op bijzonderen prijs worden gesteld bij de ope ning van het verbouwde Raadhuis, dat bij den snellen groei van Breskens in Zeeland een ii i h

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1